Najlepší televízor podľa testu - LCD? LED? OLED či plazma?

Televízor je zrejme tou najdominantnejšou elektronikou každej domácnosti. Preto by ste si mali takúto investíciu dobre zvážiť a vedieť, podľa čoho vyberať televízor.

Zakrivený televízor v obývačke

Aké vlastnosti sú najdôležitejšie? Ktoré funkcie má mať dobrý televízor? Je obnovovacia frekvencia obrazu dôležitá? Na všetky tieto otázky a mnoho ďalších vám odpovieme v nasledujúcom článku. Postupne sme si pre vás pripravili komplexného sprievodcu výberom vášho nového televízora.

Obľúbené produkty

Najlepšie podľa testov a recenzií

Neboli by sme to my, keby sme vám nedali zopár tipov na konkrétne modely. Ide o televízory, ktoré patria medzi tie najlepšie, najpredávanejšie a tešia sa veľkej užívateľskej náklonnosti.

LCD, LED, OLED či Plazma?

Za posledné roky to už nie je iba plazma, ktorá nám ponúka kvalitný obraz. Vrátane nej existuje niekoľko alternatív, ktoré sa na trhu pohybujú.

LCD (LED Edge)

Skratka LED edge technológie v prípade LCD znamená, že podsvietenie obrazovky je tvorené svetlovodmi z okrajov priamo na celý panel.

Výhody LCD televízora:

 • úzke prevedenie
 • lepšia ostrosť, kontrast a živšie farby
 • trvácna LED technológia bez vypaľovania

Nevýhody LCD televízora:

 • slabšie prevedenie tmavej - čiernej farby
 • nerovnomerné podsvietenie po okrajoch televízora

Rozdiel medzi LED a OLED TV

LED (Direct)

LED podsvietenie je rozložené po celej ploche panelu. Podsvietenie je tak rovnomerné aj po rohoch a zabezpečuje o niečo vyššiu kvalitu obrazu, ako pri technológii EDGE.

Výhody  LED televízora:

 • kvalitnejší kontrast
 • živosť farieb
 • menšia spotreba

Nevýhody LED televízora:

 • vyššia cena
 • zhoršené pozorovacie uhly

Plazma

Známe sú vďaka kvalitnému obrazu, no o niečo vyššej spotrebe, hoci dnes je rozdiel zanedbateľný. Životnosť panelov je však kratšia a časom hrozí vypaľovanie pixelov.

Výhody plazmového televízora:

 • kvalitný pozorovací uhol
 • živé farby a kvalitné zobrazenie čiernej farby
 • stabilné osvetlenie
 • plynulejší obraz
Nevýhody plazmového televízora:
 • väčšia spotreba
 • vypaľovanie pixelov

Zakrivené OLED

Nie je to úplne bežný typ televízora, no ponúka svoje výhody. Obrazovka ja zaoblená a pozorovací uhol je v podstate neobmedzený. Avšak takéto zobrazenie si vychutnáte iba v prípade väčšej uhlopriečky okolo 90 palcov.

Zakrivená obrazovka televízora

Uhlopriečka - palce či centimetre sú dôležité

Začneme atribútom, ktorý hovorí o tom, aký veľký váš televízor bude. Potrpíte si na väčšiu obrazovku? Veľkosť uhlopriečky je závislá od toho, z akej vzdialenosti budete obraz sledovať. 1 palec je v prepočte 2,54 cm. Existujú televízory dnes už bežného rozmeru o hodnote 42 až 50 palcov (107 – 127cm). Rovnako však nájdete aj uhlopriečky s rozmerom cez 70-100 palcov.

Ideálnu vzdialenosť určíte tak, že dodržíte vzdialenosť cca 5cm na jeden palec.

Rozlíšenie – skratky, značky... urobte si v tom poriadok

 • SD – Standard Definition - zobrazenie 4:3 a rozlíšenie obrazu 720 x 57 bodov. Prenos signálu je nenáročný, no menej kvalitný. Hoci je vhodným v prípade, že nedisponujete kvalitnejším druhom prijímacieho signálu
 • HD – High Definition (HD Ready) - zobrazenie 16:9 s rozlíšením obrazu 1280 x 720 bodov je kvalitnejšie zobrazenie, ktoré zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Vždy je však potrebný príjem kvalitného signálu
 • FULL HD – Full High Definition - obraz vo formáte 16:9 a rozlíšenie až 1920 x 1080 bodov. Jeho využitie je však opäť možné iba v prípade, že prijímate FULL HD televízny signál. Tento obraz ukáže svoje silné stránky skôr na väčšej uhlopriečke
 • ULTRA High Definition(UHD) - technológia, ktorá má ešte o niekoľkonásobne viac zobrazovacích bodov ako FULL HD a s rozlíšením 3840 x 2160 bodov. UHD technológia je bežná pri televízoroch so 4K rozhraním
 • UPscalling – Nové vylepšenie rozlíšenia - termín, respektíve funkcia UPscalling sa zaviedla z dôvodu lepšieho zobrazenia televíznych programov v nižšej kvalite. UPscalling sa postará o dodatočné vykresľovanie pixelov, ktoré zvýšia kvalitu obrazu

Porovnanie rozlíšenia HD, Full HD a Ultra HD televízora

Obnovovacia frekvencia obrazu – nenechajte sa zavádzať

Ide o parameter, ktorý patrí medzi najpodstatnejšie. Jeho hodnoty sú udávané v Hertzoch. Tento atribút nám hovorí o obnovovacej frekvencii, ktorej úlohou je za určitý čas prekresliť obraz, respektíve zmeniť snímku na obrazovke.

Televízory na trhu disponujú obnovovacou frekvenciou 50, 100 či 200 Hz. Každá vyššia hodnota je svojím spôsobom výrobcom skreslená kvôli rozšíreným funkciám. Dávajte si teda pri kúpe pozor na základnú frekvenciu a dynamickú frekvenciu, ktorá môže mať hodnotu aj 1 400 - 3000 Hz.

Odozva – čím menej, tým lepšie

Nebýva to zvykom, no v tomto prípade je to fakt. Odozva je údaj, ktorý hovorí o čase, ktorý potrebuje bod – pixel na zmenu farby. V tomto prípade platí, že hodnoty od 6-10 ms (milisekúnd) sú adekvátne. Ak túžite po úplne geniálnom obraze, skúste hľadať odozvu 4-3 ms.

Signál – bez signálu kvalitný obraz nehrozí

 • DVB-T/T2 - ide o signál, ktorý je prijímaný z televíznej antény. Pre prijímanie tohto signálu je potrebné mať set-top box alebo televízor, ktorý má tento dekodér zabudovaný. Väčšina programov je bezplatných. No nie sú šírené v HD rozlíšení. V roku 2018 by mala nastať zmena.
 • DVB-C/C - káblové vysielanie a teda je potrebné mať pripojenie priamo do siete (zo zástrčky). Rovnako je potrebné mať set-top box, prípadne musí mať televízor zabudovaný dekodér.
 • DVB-S/S2 - okrem set-top boxu či zabudovaného dekódera môžete použiť aj Cl kartu (Skylink, DigiTV...) a vložiť do Cl slotu. Ide o najkvalitnejší druh spomedzi signálov. Televízor však musí slotom disponovať.
 • ITPV - pripojenie cez internet, kedy treba mať dodávateľa signálu, ktorý poskytuje služby televízneho signálu (Orange, Slovak Telekom...). Signál je teda šírený prostredníctvom internetového signálu operátora.

Smart, 3D či 4K televízor?

Smart TV – dostupný inteligent

Ide o televízor s multifunkčnými vlastnosťami. Pripojenie k internetu, prehrávanie videí, digitálny archív, prehrávanie hudby a podobne. Najbežnejšie druhy televízorov, ktoré na trhu nájdete a splnia vaše nároky.

Smart televízor s pripojením na internet

3D – Takmer realita

V prípade LCD, LED či plazmových televízorov, táto technológia úspech nezožala. Jednak je to obsahom, ktorý nie je tejto technológii prispôsobený a takisto kvalita prevedenia neohúri.

4K – Potrebuje kvalitný signál

Novým trendom, ktorý sa na trhu objavil sú televízory s prívlastkom 4K. Čo je 4K? Ide o televízor, ktorý disponuje rozlíšením ULTRA HD (3840 x 2160). Tieto televízory disponujú najkvalitnejším obrazom, jasom, kontrastom, ostrosťou i zobrazením farieb. Avšak je potrebný kvalitný signál.

Spotreba – šetrite energiu

Dnes už dávno neplatí, že väčšia uhlopriečka sa automaticky rovná väčšej spotrebe. Pravdou je, že LCD či LED televízory sú energeticky šetrnejšie, ako tie plazmové. Za posledných 10 rokov sa však spotreba dostala na normatívne hodnoty, ktoré nie sú až tak odlišné. Ideálnu spotrebu určiť ťažko, no pri uhlopriečke 107cm je v norme spotreba okolo 70 – 85W. Nad túto hodnotu, napríklad pri 140cm je spotreba okolo 100 – 110W takisto v norme.

4K televízor s UHD rozlíšením

Konektory – Porty pre rozšírené funkcie

 • USB – samozrejmosť, ktorá nesmie chýbať. Rýchlosť portov o hodnote 2.0, 3.0 je úplne bežnou. USB konektor pripojí USB kľúče, USB káble (mobil, tablet) či externé HDD
 • HDMI – štandardom sú minimálne 2 HDMI konektory. Pomocou tohto portu pripájame napríklad počítač, ale aj DVD či Blu – Ray prehrávač
 • SCART – analógový konektor, ktorý slúži na pripojenie DVD prehrávača, rekordéra a podobne (predchodca HDMI)
 • SD slot – možnosť vloženia pamäťovej karty
 • MHL – konektor, ktorým prostredníctvom kábla prepojíte aktívnu plochu vášho mobilného zariadenia na obrazovke televízora
 • Exthernet – konektor, pomocou ktorého zabezpečíte pripojenie k internetu
 • WIFI – bezdrôtové pripojenie k internetovej sieti, ktorá by mala byť štandardom. Získate tak množstvo výhod, ktoré internet ponúka
 • Bluetooth – pripojenie bezdrôtových doplnkov ako reproduktory, slúchadlá či externá klávesnica alebo myš
 • NFC – rýchle prepojenie s vašim mobilným zariadením

Prepojenie mobilu s TV - funkcia NFC

Funkcie, ktoré potešia

 • Timeshift – ide o záznam vysielaného obsahu, ktorý si môžete pomocou tejto funkcie nahrať na pamäťové médium. Obsah sa v danom časovom úseku nahrá a vy si ho môžete pozrieť spätne.
 • EPG- ide o virtuálneho sprievodcu, ktorý informuje o vysielanom obsahu v televízii. Umožňuje naštudovať si informácie o programe a takisto ponúka možnosť nahrať daný obsah opäť na pamäťové médium.
 • Režimy obrazu- dynamický, prirodzený, film, futbal, akčný, umelecký a podobne. Množstvo týchto režimov je samozrejmosťou a vy tak môžete prispôsobiť obraz v závislosti od toho, aký druh programu práve sledujete.

Veríme, že objasnenie jednotlivých a podstatných parametrov vám pomôže vybrať ten najlepší televízor, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 27.07.2017
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár