Najlepšie elektrické kolobežky so sedadlom, pre deti, dospelých a seniorov. Xiaomi alebo Kugoo?

Obdivujete ľudí, ktorí sa po meste prevážajú na elektro kolobežkách a rozmýšľate nad tým, koľko času ušetria? Ticho im závidíte, v obchode na elektro kolobežky pokukujete, ale ešte ste nenabrali odvahu nejakú vyskúšať?

Elektrická kolobežka do mesta

Prekonajte strach a vyberte si takú, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Trochu vám s tým pomôžeme.

Obľúbené elektrokolobežky


Pracovne, do terénu, na zábavu

Často sa v meste pracovne premiestňujete a prekonávate kratšie vzdialenosti? Tlačenica v autobuse alebo električke nie je nič pre vás? Elektrokolobežky sú na prepravu v meste ideálne. Sú rýchlejšie ako klasické kolobežky, nevyžadujú toľko námahy a prepravia vás rýchlo všade, kam potrebujete. Ide o vhodnú voľbu aj do terénu. Na prepravu v prírode sú vhodnejšie modely s väčšími gumovými kolieskami, ktoré zvládnu štrk, piesok a iný nerovný terén.

Najlepšie elektrické kolobežky pre každého

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Výber elektrickej kolobežky je o niečo náročnejší ako voľba klasickej kolobežky. Musíte totiž myslieť nielen na kvalitu materiálov a s ňou spojenú nosnosť, ale aj na batériu či dojazd. Čo všetko si pri výbere elektrickej kolobežky všímať?

Pevný, ale ľahký rám

Vzhľadom na to, že budete na kolobežke nielen jazdiť, ale ju aj často prenášať, musíte si všímať, z akého materiálu je vyrobená. Či je rám pevný, ale pritom ľahký. Zvyčajne sa rám vyrába z duralu (zliatina hliníka, medi a horčíka) alebo z ocele. Oba materiály sú veľmi pevné a bezpečné, avšak dural je ľahší. Hmotnosť elektrokolobežky je v priemere 10-15 kg. Najľahšie sú hliníkové rámy, oceľové alebo zliatinové môžu mať hmotnosť o niečo vyššieu. Nezriedka dosahujú hranicu 20 až 30 kg. Väčšina kolobežiek sa dá zložiť (platí to pre štandardné modely), čo vám uľahčí prenášanie, ale aj uskladnenie.

Elektrické kolobežky do 120 kg aj do 150 kg

Nosnosť elektrokolobežky sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 150 kg. Týka sa to modelov pre dospelých. Myslite na to, že by ste si mali ponechať istú rezervu, pretože ak bude hmotnosť jazdca približne rovnaká ako nosnosť, zníži sa efektivita výkonu a skráti sa dojazd. Na kolobežke budete pravdepodobne jazdiť s batohom, preto nezabúdajte pri rozhodovaní o nosnosti pripočítať nejaké kilá navyše.

Mestská elektrická kolobežka

Výkonný motor je zárukou dynamickej jazdy

Motor elektrokolobežky je reťazový alebo nábojový. Môže mať výkon 200 W, ale aj 1 400 W. Najmenej výkonné modely (100 až 200 W) sú vhodné pre deti aj na krátke presuny po meste. S kopcom si s najväčšou pravdepodobnosťou neporadia. Obľúbené sú modely s výkonom 300 až 500 W, ktoré spĺňajú nároky bežných používateľov. Ponúkajú dobrú kapacitu batérie, vyšší dojazd aj rýchlosť. Hodnoty nad 1 400 W dosahujú drahšie kolobežky. Často ide o športové modely alebo dvojmotorové kolobežky s pohonom oboch kolies.

Dojazd na jedno nabitie batérie

Priemerný dojazd elektrokolobežky je 20 až 40 km, kapacita akumulátora dosahuje 6 000 až 15 000 mAH. Zvyčajne ide o Li-Ion akumulátory, s ich kapacitou sa spája dĺžka nabíjania. Väčšia kapacita vám síce zaručí lepší dojazd, avšak budete musieť akumulátor nabíjať dlhšie. Z 0 na 100 % nabijete 7 500 mAH akumulátor za 4 hodiny, ten s 20 000 mAH kapacitou budete nabíjať 10 hodín.

Pri každej elektrokolobežke je údaj o dojazde približný, pretože súvisí s kvalitou batérie, terénom, spôsobom jazdy a hmotnosťou jazdca. Vyššia hmotnosť môže stáť za výrazným skrátením dojazdu, pretože kolobežka potrebuje na pohyb viac energie. Displej vám ukáže, koľko šťavy sa v batérii ešte nachádza, takže sa viete zariadiť. Ak batéria predsa len nevydrží, pri väčšine elektrokolobežiek môžete pokračovať klasickým spôsobom a odrážať sa nohami.

Rýchlosť elektrickej kolobežky – 25, 60 či 80 km/h

Za vysokou rýchlosťou stojí výkonný elektromotor, ideálne je, ak sú dva. Mestské elektrokolobežky dosahujú rýchlosť cca 25 km/h. Ak budete s kolobežkou jazdiť po cyklotrasách a peších zónach, je to maximálna povolená rýchlosť pre tento typ dopravného prostriedku. Detské elektrokolobežky jazdia rýchlosťou 12 km/h. Avšak k dispozícii sú aj športové kolobežky s maximálnou rýchlosťou 60 či 80 km/h. Najrýchlejšia elektrická kolobežka tak dosahuje rýchlosť auta.

Riadenie

Rýchlosť na elektrických kolobežkách zvyšujete alebo znižujete páčkou na riadidlách. Počet rýchlosti je rôzny a závisí od toho, akú elektro kolobežku si vyberiete. Výška riadidiel sa dá pri niektorých modeloch nastaviť, zvyčajne sa však stretnete s pevnými rozmermi. Najideálnejšie by vám mali siahať riadidlá do polovice postavy. Nezabudnite si všímať taktiež nášľap, stielka by mala mať dĺžku aspoň 40 cm, vhodná je šírka 11 cm.

Kvalitné sú kotúčové brzdy

Najčastejším spôsobom brzdenia je brzda v zadnom blatníku, ktorá elektokolobežku zastaví hneď, ako na ňu šliapnete, alebo klasická kotúčová a bubnová brzda s páčkou na riadidlách (poznáme ju napr. z bicykla). S elektrickou brzdou je brzdenie plynulejšie a je súčasťou tých komfortnejších modelov. Elektrokolobežku môžete ovládať aj prenášaním váhy tak, že potlačíte riadidlá vpred alebo ich pritiahnete k sebe – gyroskopický systém. V tomto prípade je zrýchlenie a spomalenie plynulé a vyhnete sa prudkému trhanému brzdeniu.

Malé, veľké, pevné alebo nafukovacie kolesá

Kolesá na elektrokolobežkách sú nafukovacie alebo bezdušové. Bezdušové sú z pevného materiálu a ani defekt ich nezastaví, ale po určitom čase ich musíte celé vymeniť. Pri jazde na nich cítite každý kamienok a to vám začne skôr či neskôr prekážať. Nafukovacie sa prispôsobia terénutlmia nárazy a defekt je ich stálou hrozbou. Nachádzajú sa najmä na terénnych kolobežkách. Výhodou je, že pri poškodení nemeníte celé koleso, ale iba poškodenú časť, ale v porovnaní s bezdušovými sú drahšie. Na začiatok zvoľte koleso s veľkosťou 5 – 6,5 cm a postupne ich zväčšujte. Väčšie kolesá sú rýchlejšie a určené pre skúsenejších jazdcov.

Elektrokolobežka Razor E300

Sedadlo, tempomat, rekuperácia i Bluetooth

Moderným elektrokolobežkám nechýbajú zaujímavé funkcie, často sa pri nich stretnete s inovatívnymi technológiami, ktoré vám spríjemnia jazdu. Taký stojan a osvetlenie by už mali byť samozrejmosťou, ale napr. tempomatom sa nemôžu pochváliť všetky modely.

  • Tempomat = udržiava stálu rýchlosť elektrokolobežky.
  • Rekuperácia = využíva zostatkovú energiu z brzdenia. Dobíja akumulátor, čím sa dá predĺžiť dojazd.
  • Bluetooth = telefón môžete spárovať s kolobežkou a využívať rôzne mobilné aplikácie, sledovať stav najazdených kilometrov, prejdený čas či kapacitu batérie.
  • Uzamykanie = riadidlá kolobežky môžete uzamknúť klasickým kľúčom (nie je možné ju naštartovať) alebo telefónom (NFC).
  • LED displej = môžete na ňom sledovať aktuálne údaje vrátane rýchlosti, režimu jazdy a stavu batérie.
  • USB port = nachádza sa zvyčajne na riadidlách a umoňuje počas jazdy dobíjať váš telefón.
  • LED osvetlenie a stojan = stroj by mal byť dodávaný s predným aj zadným osvetlením, ale aj so stojanom. Nie je to však samozrejmosť.
  • Sedadlo = k dispozícii sú aj elektrické kolobežky so sedadlom, niektoré z nich umožňujú sedadlo odňať a používať stroj ako klasickú elektrokolobežku.

Elektrokolobežky a ich cena

Koľko stojí elektrická kolobežka? Na trhu nájdete najlacnejšie elektrokolobežky za 100, ale aj drahé stroje za 1 000 a viac eur. Ak s kolobežkou počítate ako s dopravným prostriedkom, ktorý vás má načas dopraviť z bodu A do bodu B, tak do nej zainvestujte. Elektrické kolobežky do 200 eur sú síce lacné, ale neponúknu vysoký výkon a ani dojazd. Strednou cestou sú modely v cenovej kategórii 350 až 500 eur. Sú vhodnou voľbou do mesta, ponúkajú štandardnú rýchlosť jazdy. Najdrahšie sú terénne elektrokolobežky, tie stoja 800 a viac eur.

Najobľúbenejšie sú kolobežky Xiaomi, Kugoo a City Boss

Optimálnu kvalitu za rozumnú cenu ponpkajú viacerí výrobcovia elektrokolobežiek. Nájdete medzi nimi renomované značky i v našich končinách menej známych výrobcov. Zárukou vysokej kvality sú modely Xiaomi a City Boss. Dobré parametre nechýbajú ani elektrickým kolobežkám Kugoo. Lacné modely nájdete v ponuke značiek Spokey, drahšie ponúka Segway, Vsett a Joyor. Špecialitkou sú kolobežky Citycoco, ktoré sa podobajú na Harley. Nápomocné pri výbere značky vám budú recenzie na Heureke, tam sa tiež dozviete, ktoré modely sú najpredávanejšie, a teda medzi spotrebiteľmi v danej chvíli najobľúbenejšie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujali sme vás? Chcete vedieť o elektrických kolobežkách viac? Napíšte nám do komentárov svoje pripomienky, otázky, ale aj skúsenosti s jednotlivými modelmi.

Je elektrická kolobežka vhodná aj pre seniorov?

Určite áno, je to vhodný dopravný prostriedok nielen pre dospelých, ale aj pre deti a seniorov. Tí zvyčajne nepotrebujú veľký dojazd, odporúčame vybrať čo najľahší model, aby ste im uľahčili prenášanie.

Musím nosiť pri jazde na kolobežke prilbu?

Keďže pre elektrické kolobežky platia rovnaké zákony ako pre bicykle, nemali by ste na prilbu zabúdať, a to najmä počas jazdy mimo obec alebo mesto. Každá kolobežka by mala disponovať predným bielym a zadným červeným svetlom.

Funguje elektrokolobežka aj bez batérie?

Áno, môžete sa na nej odrážať ako na klasickej kolobežke, avšak počítajte s tým, že to pôjde trochu ťažšie.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

30/03/2019 23:56
Lya

Ja mam nitro scooter a som z nej nadsena a jazdim s nou naozaj denne a bavi ma coraz viac

16/04/2019 10:33
Marianna

viete mi niekto poradit nejaku bicyklo kolobežku s pohonom na benzin a sedadlom? Chcem niečo take kupit svojmu otcovi k 60.narodeninám. Ďakujem

30/05/2019 14:59
Lujza

myslíš nejaku motokolobežku so sedadlom?

23/06/2021 09:49
Miňo

Syn už dlhšiu dobu túžil po elektrickej kolobežke. Kúpil som mu Xiaomi Mi Electric Scooter a je s ňou spokojný. Dokonca aj ja sa na nej občas preveziem. Kolobežku tak môže využívať celá rodina. Je vhodná do mesta a všade tam, kde sú spevnené rovné cesty. Ľahko sa ovláda a nafukovacie kolieska dokážu dosť dobre tlmiť nerovnosti terénu. Kolobežka nemá problém ani s jazdou hore kopcom. Je stabilná a výdrž batérie je postačujúca na bežné vozenie sa po meste. Páči sa mi celkové spracovanie a použité materiály. Myslím si, že cena je adekvátna.

27/06/2021 07:59
Emil

Chcel som niečo so slušným dojazdom, no zároveň za nižšiu cenu, a preto som vsadil na kolobežku Sencor Scooter One. Páči sa mi dizajn, kvalita prevedenia aj výkon. Kolobežka spĺňa to, čo som od nej očakával. V porovnaní s inými elektrickými kolobežkami je táto tichá a motor nie je počas jazdy vôbec počuť. Maximálna rýchlosť kolobežky je 30 km/h, ale túto rýchlosť som nedosiahol ani na rovine. Optimum je 25 km/h. Dojazd je slušný a pohybuje sa okolo 20 až 28 km. Páči sa mi pomerne rýchle nabíjanie a že kolobežke neprekáža ani kopec. Nízka váha - 12 kg a ľahké zloženie dovoľuje kolobežku rýchlo premiestniť i uskladniť. Oceňujem tiež funkciu zámok, cez ktorú si kolobežku zamknete a potom sa nedá pohnúť s kolesom, ak sa o to niekto pokúša, kolobežka dáva zvukový signál. Kolobežka ide ľahko aj v daždi či po blate. Je to kvalitná kolobežka, ktorú odporúčam.

18/07/2021 19:26
Miroslav

Mám elektrickú kolobežku Ninebot MAX G30 a s mojou vyššou váhou (105 kilogramov) bez problémov utiahne 25 km za hodinu. Takáto rýchlosť je pre mňa postačujúca, nakoľko kolobežku využívam len na presuny po meste a občas ako relax na vozenie sa po cyklistických trasách. Túto kolobežku som si vybral z dôvodu dobrých recenzií od iných používateľov a nie som sklamaný. Váha kolobežky je tak akurát, aspoň mi pomáha udržiavať zdravý životný štýl. :-) Oceňujem, že jedna brzda je na obe kolesá a tiež robustné a kvalitné spracovanie či silu motora. Dojazd kolobežky je veľmi dobrý a nerobí jej problém ani jazda do kopca. Super vec aj tempomat a bezproblémové prechádzanie po cestách, na ktorých sú menšie nerovnosti alebo výmole. Veľké plus si vyslúži zabudovaná nabíjačka, pretože stačí so sebou zobrať iba kábel. Túto kolobežku môžem len odporúčať.

18/08/2021 08:32
Kamil O.

Mám elektrickú kolobežku Kugoo G-Booster, ktorá ma zaujala svojim robustným dizajnom. Na cestách je to neskutočné zviera, ale dá sa skrotiť. :-) Je to veľmi stabilná mašinka s veľmi dobrou nosnosťou a skvelým dojazdom. Mne sa podarilo dať maximálnych 45 kilometrov, hoci v popise sa uvádza 85 km. Očakával som teda nejaký stred, napríklad 60 km, no môžem o tom iba snívať. Možno má na to vplyv váha jazdca a terén, po ktorom sa jazdí. Kolobežka má dva silné motory, jeden je vpredu a druhý je vzadu. Oceňujem veľmi silné svetlá, ktoré sú vhodné pre jazdu v noci. Rýchlosť je vysoká cca. 55 km/h, čiže sa všade dostanem šikovne a navyše nemusím čakať v dopravnej zápche. Plus dávam za pridané bodové svetlá, ktoré zvyšujú viditeľnosť. Hlavne červené svetlo vzadu je perfektné pre jazdu v noci alebo pri zhoršených svetelných podmienkach. Vďaka 10 palcovým kolesám a tlmičom sú dobre tlmené aj nerovnosti. Kolobežka je vhodnejšia na dlhšie trasy a vysokú rýchlosť treba vedieť skrotiť, preto je vhodnejšia pre skúsenejších kolobežkárov. Jediné, čo mi na kolobežke vadí, že je pomerne ťažká, čiže sa horšie prenáša.

24/08/2021 19:05
Mišo

U kamaráta som skúšal elektrickú kolobežku Berger XS-03 a pozdávala sa mi, preto som si kúpil rovnakú. Kolobežka bola za super nízku cenu a má krásny minimalistický dizajn. Je ľahká a veľmi dobre prenosná. Zatiaľ funguje perfektne, jednoducho sa ovláda a má celkom fajn dojazd. Ak by som ju mal porovnať s inými elektrickými kolobežkami, ktoré sú v ponuke, táto je „bez ovládania“, pretože štartovanie je automatické pri roztláčaní kolobežky. Predtým však treba zapnúť tlačidlo, ktoré je umiestnené zospodu podvozku. V manuáli to nie je jasne uvedené, a keby mi kamarát nepovie, ako s kolobežkou zaobchádzať, asi by som na to prišiel až po dlhšom čase. Materiál kolobežky pôsobí pevne a kvalitne, preto verím, že čo to vydrží. Výkon kolobežky je nižší, konkrétne 150 W a s tým súvisí aj jej dojazd, ktorý je do maximálnych 10 kilometrov. Kolobežka je tak ideálna na krátke presuny alebo len tak pre deti, aby sa s ňou „vybláznili“. Maximálna nosnosť je 100 kilogramov, čiže v pohode unesie aj dospelého človeka. Ak hľadáte jednoduchú a lacnú kolobežku na občasné používanie, táto môže splniť vaše očakávania. Mne vyhovuje a som s ňou spokojný.

29/01/2023 19:54
Ranka

elektricke bicykle ano, elektrike kolobežky nie. radšej mam klasicke, aby som si mohla vytvarovat nohy, zadok

22/02/2023 22:07
Johana

radšej mam klasické šlapacie, aby som si trochu vypracovala telo, odreagovala sa. Je to skvelý sposob psychohygieny

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 23.06.2018
Posledná aktualizácia: 16.02.2023
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.