Najlepšie elektrické grily. Kontaktný, stolový alebo raclette gril + ako vybrať

Elektrický gril je vhodnou náhradou obyčajného grilu na uhlie hneď z niekoľkých dôvodov. Grilovať v byte nikdy nebolo jednoduchšie, a to bez dymu a zbytočného nebezpečenstva. Na trhu je dostupných niekoľko druhov týchto zariadení, od kontaktných elektrických grilov až po elektrické záhradné grily vhodné aj na balkón.

Grilovanie na elektrickom grile

Kompaktný elektrický gril je dostupný v mnohých variantoch a veľkostiach, a pokiaľ nemáte balkón či záhradu, zmestí sa vám i do kuchyne. Populárne sú stolné elektrické grily či raclette grily do kuchyne. Či potrebujete malý gril na občasnú pripravu steaku alebo chcete väčší elektrický gril na nožičkách, máte možnosť výberu.

Obľúbené elektrické grily


Elektrické grily a ich delenie

Pod elektrickým grilom si nemožno predstaviť jeden druh grilu. Hoci sú najrozšírenejšie kontaktné elektrické grily, popularite sa v posledných rokch teší aj otvorený stolový gril. Opomenúť však nemožno ani ďalšie druhy. Ich spoločným menovateľom síce je elektrická energia, no elektrický gril na kura, záhradný elektrický gril na nožičkách alebo raclette gril majú svoje špecifické vlastnosti.

Elektrický kontaktný gril

Konštrukciu má zloženú z dvoch častí. Horná i dolná časť kontaktného grilu sú vybavené výhrevným telesom. Účelom je pokrm rovnomerge grilovať z oboch strán súčasne. Takéto grily sú vhodné na grilovanie mäsa, rýb alebo zeleniny. Existujú veľké alebo malé grily s kontaktnými plochami. Takéto grily sú vhodné aj ako stolové grily. Drahšie modely je možné rozložiť do horizontálnej polohy a používať ich tak možno ako stolový gril. Elektrické kontaktné grily sú na našom trhu najrozšírenejšie.

Stolový gril – barbecue

Ide grilovaciu platňu, respektíve grilovacia mriežka v horizontálnej polohe, ktorý umožňuje grilovaním tepelne upravovať pokrmy. Má otvorenú grilovaciu plochu. Stolový gril je určený pre grilovanie priamo na stole, kde si môžete čerstvo ugrilovať mäso, zeleninu, ryby alebo syr. Nevýhodou môže byť pri niektorých pokrmoch prskajúci tuk.

Raclette gril

Pre mnohých používateľov ide o veľmi zaujímavo riešený domáci gril. Špecifický je raclette gril práve tým, že okrem grilovania mäsa, zeleniny, rýb či iných pokrmov vám umožňuje pripravovať tiež omáčky alebo zapekané pokrmy. Ide o poschodový gril, ktorý má hore grilovaciu plochu a pod ňou sú umiestnené grilovacie panvičky, do ktorých môžete dať ohrievať omáčky, prirpaviť zapekanú papriku so syrom či iné pokrmy. Vyskúšať s ním môžete tie najlepšie recepty na grilovanie.

Gril na kura

Je to kuchynský gril určený na prípravu pečeného či grilovaného kuraťa. Konštrukčne môže takýto gril pripomínať mikrovlnku alebo gril na kebab. Kura jednoducho napichnete na rošt a výhrevné teleso sa postará o rovnomerné upečenie kuraťa. Grilované kura sa na rošte automaticky otáča a s minimálnou pomocou tak pripravíte dokonale ugrilované kura.  

Elektrický záhradný gril

Všetky vyššie uvedené elektrické grily môžete pohodlne používať v interiéri, na terase či na balkóne. Ak však chcete mať v byte na balkóne skutočný zážitok z grilovania, možno vás poteší práve záhradný elektrický gril na nožičkách. Vďaka nemu budete mať vizuálne podobný gril s klasickým grilom, no nebudete sa musieť ušpiniť od dreva, uhlia a nehrozí ani žiadne nadmerné dymenie. Môže ísť takteiž o kombináciu stojanového grilu a stolového grilu, kedy môže hornú časť pohodlne odňať zo stojana a pložiť na stôl. Elektrický záhradný gril môže byť vybavený aj praktickou pokrievkou grilovacej plochy, čo vám umožní pripraviť pokrm rýchlejšie. Takýto gril bez dymu vás ušetrí od sťažností susedov.

Elektrický gril so stojanom 2 v 1

Ako vybrať elektrický gril?

Pri výbereelektrického grilu je dôležité zohľadniť určité parametre. Ak potrebujete praktický a kompaktný elektrický gril, hľadajte menšie rozmery. Naopak, ak chcete mať na stole veľký stolový gril poobzerajte sa po riešení s väčšou grilovacou plochou. Elektrické grily vyberajte aj na základe príkonu a ďalších funkcií. Rozhodovať môže materiál alebo dizajn.

Príkon elektrického grilu

Ak chcete pripravovať na svojom domácom grile nielen zeleninu, zapekané bagety, ale aj mäso, potom určite oceníte väčší výkon spotrebiču. Výkon grilu zodpovedá za rýchlosť jeho zohriatia a tak tiež za to, aby teplota po kontakte s chladnými potravinami nepoklesla. Ak si chcete grilovanie skutočne užívať, potom vám odporúčame porozhliadnuť sa po modeloch s minimálnym príkonom 2000 W.

Grilovacia plocha

Veľkosť grilovacej plochy je viac-menej individuálna záležitosť, ktorá závisí od vašich potrieb. Pred kúpou grilu si určite premyslite ako často a pre koľko ľudí budete pripravovať pokrm. Profesionálnejšie grily zväčša zaberajú viacej miesta ako tie menej kvalitné. Ak vás nesužuje nedostatok priestoru, potom určite vyberajte z modelov s čo najväčšou plochou na grilovanie.

Nastavenie teploty na grile

Možnosť nastavenia teploty grilu je možná dvoma spôsobmi. Pri prvom type nastavujeme teplotu pomocou otočného termostatu plynule, v druhom prípade máme na výber niekoľko prednastavených možností. Niektoré modely sú dokonca vybavené prehľadným LCD displejom, vďaka ktorému máte dokonalý prehľad o aktuálnej teplote grilovacích dosiek.

Materiál grilovacej plochy

Najlacnejšie modely majú nerezovú alebo teflónovú grilovaciu mriežku - rošt. Ak si priplatíte, potom si môžete vyberať z grilov s keramickou, kamennou či liatinovou grilovacou doskou. Na trhu dokonca nájdete aj grily s vymeniteľnými doskami. Tie sú dnes samozrejme vyrábané z nepriľnavého materiálu, ktorý sa čistí pomerne jednoducho. 

Funkcie elektrického grilu

Špeciálne funkcie, ako časovač či nastaviteľný sklon alebo výška grilovacej dosky (kontatný gril). Niektoré grily sú navyše vybavené miskou na odchytávanie vytekajúcej šťavy a tuku. Praktické sú senzory. Ak si chcete dopriať, čo najväčší luxus, potom si vyberte z modelov so senzormi, ktoré merajú stupeň prípravy mäsa a automaticky regulujú teplotu. Tie však oceníte aj v prípade, že patríte ku kuchárom začiatočníkom. O dokonale pripravený steak nebude núdza.

Elektrický gril a kvalita materiálov

Materiál a dizajn - najlacnejšie grily majú telo vyrábané z plastov. Sú typické svojou vyššou krehkosťou. Ďalším typom sú grily z tvrdých plastov pospájané kovovými časťami. Tento typ je kvalitnejší a drahší, no bude vám slúžiť dlhšie. Pokiaľ máte predstavu o lepšom a funkčnejšom grile, potom stavte na ušľachtilé kovy a nerezovú oceľ. Môžete si byť istí, že tento gril nevymeníte ani po pár rokoch.

Domáca grilovačka na elektrickom grile

Cena elektrických grilov sa líši

  • Elektrické grily v cenovej hodnote pod 50€ - výrobná cena tohto produktu zodpovedá jeho kvalite. Nedostatočné náklady na výrobu ukracujú výrobok o vymoženosti a tým znižujú jeho výslednú kvalitu. Gril v tejto cenovej relácii nie je ideálny na grilovanie mäsa, ide skôr o ohrievač potravín, vhodný na zapekanie bagety.
  • Elektrické grily od 50 – 100€ - ide o typ grilu, ktorý má priemerný výkon vzhľadom na cenu tovaru. Spravidla majú grily v tejto cenovej relácii výkon 1600 až 1800 W. Takýto výkon zvládne ugrilovať mäso, ale má svoje rezervy.
  • Elektrické grily od 100 – 150€ - patria sem väčšie grily, ktoré sú vhodnejšou voľbou pre početné domácnosti. Ide o kvalitné grily s variabilným nastavením alebo menšie grily s väčším výkonom. Ideálna voľba pre väčšinu užívateľov, ktorí si môžu dovoliť vyššiu investíciu.
  • Elektrické grily nad 150€ - poloprofesionálne grily sú výbornou investíciou pokiaľ grilujete často, pravidelne a z grilovania chcete vytvoriť zážitok pre všetky chuťové bunky. Gril je vhodný na záhrady či veľké terasy. Urgilujete v ňom dokonca i kurča. Je vyrobený z ušľachtilých materiálov a jeho životnosť je veľmi solídna.

Najlepšie grily podľa recenzií a testov

Ako vždy, pozreli sme sa na výsledky nezávislých testov a recenzie užívateľov a zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho. Ak si vyberiete niektorý z nasledovných modelov, určite získate vynikajúci produkt. Elektrické grily sme rozdelili do cenových hladín podľa predchádzajúceho delenia.

✅ Najlepší elektrický gril do 100 €

✅ Najlepšie elektrické grily do 150 €

✅ Najlepšie elektrické grily nad 150 €

Údržba elektrického grilu  umývanie grilovacej plochy

Podstatnou časťou je i samotná údržba grilu. Pri elektrických griloch je to výrazne jednoduchšie ako pri klasických modeloch grilov na uhlie. Dosky sa dajú vybrať a umyť pod tečúcou vodou či v umývačke riadu. Tento proces je naozaj praktický a menej náročný. Avšak, pozor. Lacnejšie kontaktné alebo stolové grily nemusia mať možnosť výberu grilovacích platní, umývanie je následne náročnejšie a menej praktické.

Aj niektoré kvalitné grily majú dosky pripevnené na pevno. Je to z dôvodu, že sú masívnejšie a potrebujú lepšie rozvádzať teplo. Pri výbere modelu sa môžete riadiť jednoduchým pravidlom: pri výkone do 2000 W vyžadujte odnímateľné dosky, pri výkonnejších modeloch na tom netrvajte.

Elektrické grily Tefal, Klarstein a Severin

V rámci ponuky sa stretnete s viacerými známymi značkami. Recenzie a testy najčastejšie chvália elektrické grily Tefal. Ich zastúpenie na trhu je dominantné. Najpopulárnejšie sú kontaktné grily Tefal Optigril. V konkurencii sa však nestratia ani grily Klarstein, Sage alebo elektrické grily SencorSeverin. V ich ponuke sú tiež obľúbené raclette grily. Elektrické grily na nožičkách ponúkajú napríklad značky ako Steba alebo Tristar. Veľmi často vyhľadávané sú tiež kontaktné grily Lidl. Konkrétne ide o elektrické grily Silvercrest alebo Grillmeister.

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete mať elektrický gril doma aj vy? Neviete si poradiť s výberom alebo sa chcete spýtať na niečo konkrétne ohľadom vybraných elektrických grilov? Neváhajte a napíšte nám pod článok komentár, radi vám odpovieme a poradíme, čo najlepšie.

Môžem elektrický záhradný gril používať v byte či na balkóne?

Áno, ide o bezdymový a bezpečný gril, ktorý nevytvára otvorený oheň. Dôležitá je len bezpečná manipulácia a vhodné umiestnenie.

Môžem grilovacie platne umývať v umývačke riadu?

Áno, ak to výrobca odporúča. V prípade, že to možné nie je, grilovacie platen umyte a odmastite bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami. Pozor, aby ste grilovaciu plochu nepoškodili.

Aké výhody má raclette gril?

Ide o stolový gril, ktorý umožňuje klasickú prípravu grilovaných pokrmov na grilovacej ploche. Zároveň konštrukcia disponuje nádobami, tzv. grilovacími panvičkami na prípravu či ohrev omáčok, štiav alebo tavených syrov a zapekaných pokrmov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

29/04/2018 14:45
gabca

my mame elekltricky raketlovy gril orava eg-120-tku a griluje vsetko co nan dame...kuracinu cca 10-14 minut grilujeme a kukuricu asi 20 minut takze celkom chutna rychlovka a navyse sa perfektne cisti co je pre mna takmer zaklad

04/09/2020 19:53
zuzanek19

aj my sme isli do znacky orava a sme spokojni

27/11/2021 17:53
Usela

mam ho, grilujem tam maso, zeleninu, ryby. je to maly obyčajny gril z okay elektro, nam to ale stači

25/12/2021 17:21
Angelika

tiež mame doma gril, mame elektricky, lebo byvame v byte a iny mat ani nemožeme. Maso a zeleninu na nom pripravujem naozaj velmi často

26/05/2022 14:23
Nina

pre mna je rozhodne najlepší gril KERAMICKÝ GRIL KAMADO DELLINGER SMOKE&FIRE 23,5" ČERNÝ ugrilujem tak uplne všetko čo len chcem

25/09/2022 18:40
Zuzanka

elektricke nie, najlepšie grily su plynove

29/01/2023 18:54
Cecilka

kupili sme plynovy z dellinger a je skvely

28/06/2023 20:49
Valeria

najlepšie su plynové, pretože nedymia a jedlo z nich je skvelé :)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 18.07.2017
Posledná aktualizácia: 08.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...