Ako vybrať GPS navigáciu do auta? Testy a recenzie odhalili tie najlepšie!

Časy, kedy ste si so sebou na cesty brali papierové mapy sú už dávno preč. Vybrať sa na cesty do neznáma bez GPS navigácie je hazard a nerozvážnosť. Satelitná navigácia vám totiž často pomôže v situáciách, kedy absolútne netušíte kde ste. 

Ako vybrať GPS navigáciu do auta?

Ako si navigáciu vybrať? Ktoré parametre si všímať? Aké praktické funkcie GPS navigácia má? Všetko toto a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Obľúbené produkty

Zvážte frekvenciu cestovania

Na začiatku si ujasnite, v akej frekvencii budete navigáciu používať. Ak sa nechystáte cestovať často, drahá navigácia vám bude viac menej zbytočná a vystačíte si aj s tou, ktorú máte v mobile. Ak cestujete často alebo ste dokonca profesionálny vodič, navigácia si vyžaduje určité štandardné i nadštandardné parametre, ktoré vodič ocení. Ktoré parametre si pri výbere GPS navigácie treba všímať?

Veľkosť displeja

Veľkosť displeja je pre mnohých vodičov kľúčová. Väčšia uhlopriečka spravidla okolo 6-7 palcov má svojich verných užívateľov. Na takomto displeji vidíte pohodlne mapu a všetky potrebné ukazovatele - rýchlosť, čas, upozornenia či obmedzenie rýchlosti. Ak máte navigáciu, ktorá zobrazuje fotorealistickú mapu, na tomto displeji uvidíte doslova každý detail. Väčšia uhlopriečka ponúka aj lepšie ovládanie.

Na druhej strany uhlopriečky s menšími rozmermi znamenajú väčšinou lepšiu výdrž bez napájania u a v noci menej odpútavajú pozornosť. Hľadajte to, čo vám vyhovuje, v zásade platí, že 5 palcov je ideálna mierka. Na displej sa zmestí všetko podstatné, je dostatočne viditeľný, má adekvátnu spotrebu a nie je problém ani s upevnením. S cenou zvyčajne stúpa aj kvalita obrazu.

Mapy GPS

Najdôležitejšou súčasťou GPS navigácie sú mapy, bez nich by vám zariadenie bolo k ničomu. Avšak, ani mapa nemusí stačiť k tomu, aby vás navigácia doviedla úspešne do cieľa. Nutne totiž potrebujete aktuálnu mapu. Pri kúpe navigácie si teda všímajte či kupujete navigáciu s mapami, alebo si následne softvér budete musieť aktualizovať. Aktualizácie máp môžu byť na mesačnej, štvrťročnej alebo polročnej báze. Interval je rôzny v závislosti od výrobcu.

Najdôležitejšou súčasťou GPS navigácie sú mapy

Najväčším lákadlom je navigácia do auta s doživotnou aktualizáciou máp. To znamená, že výrobca vám v určitých intervaloch bude poskytovať balíky pre aktualizáciu mapových podkladov. GPS máte hneď po kúpe s aktuálnymi mapami a niekoľko rokov máte pokoj, ako dlho vám však už nikto nepovie.

Zobrazenie mapy je takisto odlišné. Používať budete najčastejšie turistické mapy. Následne je tu mapa satelitná, ktorá vyobrazuje satelitné snímky z družice a najmodernejším typom máp sú 3D mapy, resp. fotomapy, ktoré zobrazujú určité miesta do detailu vykreslené tak, ako v skutočnosti sú.

Ovládanie navigácie

Šofér potrebuje spoľahlivého „spolujazdca," na ktorého keď sa pozrie, okamžite vie kam odbočiť, resp. mu to GPS navigácia rovno povie. Kvôli nastavovaniu by malo byť ovládanie rýchle a jednoduché. Hŕba gombíkov je vám počas jazdy v rušnom meste k ničomu. Zadávanie cieľovej adresy musí byť rýchle, pri drahších modeloch existuje funkcia zadávania hlasom

Dôležité funkcie

  • Plánovanie trasy – najzákladnejšia funkcia, ktorú má každá GPS navigácia do auta. Umožňuje nastaviť trasu z bodu A do bodu B. Plánovač vám poskytne najrýchlejšiu trasu a ponúkne aj ďalšie alternatívy. Na trhu sú aj navigácie, ktoré umožňujú zvoliť si určité kritéria trasy. Bez poplatkov či najúspornejšia trasa a podobne. Často si môžete zvoliť aj tzv. checkpointy.
  • Checkpoint-body záujmu – body záujmu alebo „points of interest" sú dôležité pre vodičov, ktorí plánujú na ceste do cieľa ešte niekoľko zastávok na vami zvolených miestach. Môže ísť o adresy, reštaurácie, čerpacie stanice, nemocnice alebo kultúrne pamiatky. Navigácia s dobrým zmapovaním vám dokonca tieto body záujmu navrhne. Tieto veci môžete jednoducho aktivovať či deaktivovať. Nepotrebujete vždy vedieť, že idete okolo lekárne či penziónu.
  • Nočný režim – možno detail, no ak šoférujete, v noci nepotrebujete mať na palubovke televízor, ktorý vám bude uberať pozornosť. Jazda v noci je s nočným režimom menej namáhavá pre váš zrak. Displej sa stlmí na minimum a zasvieti až v momente, kedy vám ponúkne ďalšiu informáciu či príkaz.

Aj smartfón plní funkcie navigácie

  • Technológia RDS-TMC – táto funkcia umožňuje prijímať informácie o aktuálnej dopravnej situácii. V tomto prípade ide o dve roviny dopravných informácií. Niektoré navigácie s RDS funkciou čerpajú aktuálne informácie o dopravnej situácii z rádií (rozhlasové spravodajstvo). Tie inovatívnejšie vyhodnocujú stav trasy operatívne a informujú vás o možných zápchach, nehodách či iných zdržaniach. To sa týka aj možnosti zobrazenia policajných hliadok. Ide o kombináciu RDS a TMC.
  • Náhľad križovatky – skúsení vodiči vedia, o čom je reč. Komplikovanosť dnešných križovatiek na Slovensku i vo svete niekedy nepozná hranice. Vďaka náhľadu križovatky, budete presne vedieť v akom pruhu ostať, kde dať prednosť a aká zákruta vás čaká. Niekedy vás na jednej križovatke pokojne prekvapia aj 2-3 zákruty. Hlasová navigácia vám presne povie kedy a kam odbočiť.
  • Asistent radenia pruhov – ak nemáte kompletnú funkciu náhľadu križovatky, tento asistent je dobrou náhradou. Oznamuje vám, že sa máte zaradiť do daného pruhu. Ideálne včas, aby nedošlo k prípadnej kolízii či zbytočnému stresu.
  • Pozor na kamery – funkcia, ktorá je dnes pomerne bežnou. Nejde o pohybujúce sa hliadky. O tie sa stará systém RDS-TMC, no v danej zóne vás informuje o rýchlostných radaroch a upozorňuje, kedy ubrať plyn.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo

Medzi doplnkové funkcie možno zaradiť prepojenie s počítačom. Ide o nutnosť v prípade, že chcete mapu komplexne aktualizovať. Mnohé zariadenie majú tiež možnosť pripojenia na internet cez Wi-fi, samozrejme za nejaký poplatok. Ďalším doplnkom sú multiemdiálne funkcie - prehrávanie hudby či videa. Drahšie modely môžete používať aj ako televízor, keďže majú v sebe zabudovaný digitálny tuner. Častým spríjemnením býva bluetooth, kedy môžete spárovať navigáciu s telefónom a využívať funkciu handsfree.

Ovládanie GPS musí byť rýchle a jednoduché

Samostatnou kapitolou je držiak. Zdá sa, že niektorým vodičom nevyhovuje ani jeden typ. Existujú držiaky, ktoré sa za pomoci prísavky upevňujú na čelné sklo či držiaky, ktoré sa pripevňujú na palubovku alebo mriežku ventilácie. Niektorí výrobcovia dodávajú držiak s navigáciou, ak nie je súčasťou, vyberte si ten, ktorý spĺňa vaše kritériá. 

Smartfón je veľmi inteligentné zariadenie, ktoré dokáže z časti zastúpiť aj funkciu navigácie. Aj GPS navigácia v mobile má však svoje limity. Existujú aplikácie, ktoré môžete zakúpiť a využívať ich full verzie, no nevyhnete sa pravidelným spoplatneniam za aktualizácie a po čase niektoré aj tak nebudú k dispozícii. Navigácia v mobile vám môže pomôcť, no v určitom bode vás sklame. GPS navigácia je rozhodne lepším riešením.

Najlepšie GPS navigácie do auta

Výber navigácie je často podmienený aj zvučnými značkami akými sú Garmin, TomTom, Mio alebo Navitel. Niet sa čomu čudovať. Ponúkajú dlhodobo najstabilnejší softvér a takisto servis. Na základe referencií zákazníkov a poznatkov sme vybrali tie najlepšie navigácie na trhu.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 07.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník? Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník?

Mať šatník, do ktorého vojdete a okamžite máte prehľad o šatách, tričkách, nohaviciach, oblekoch, košeliach alebo topánkach, ktoré máte, je snom mnohých. My vám ho pomôžeme navrhnúť!

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?