Ako vybrať GPS navigáciu do auta? Testy a recenzie odhalili tie najlepšie!

Časy, kedy ste si so sebou na cesty brali papierové mapy sú už dávno minulosť. Dostupná navigácia v mobile je dnes povinnou výbavou. Niekto však stále preferuje klasické autonavigácie. Viete, ako si navigáciu do auta vybrať a na čo pri kúpe nezabudnúť?

Ako vybrať GPS navigáciu do auta?

Ako si navigáciu vybrať? Ktoré parametre si všímať? Existuje navigácia do auta s kamerou? Aké praktické funkcie GPS navigácia má? Všetko toto a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Obľúbené GPS navigácie do auta


Potrebujete kvalitné GPS do auta?

Na začiatku si ujasnite, v akej frekvencii budete navigáciu používať. Ak sa nechystáte cestovať často, drahá navigácia vám bude viac menej zbytočná a vystačíte si aj s tou, ktorú máte v mobile. Dnešné navigácie do mobilu sú pre väčšinu účelov viac ako dostačujúce a kvalitou bez problémov predbehnú niektoré lacné navigácie do auta, ktoré sú v ponuke. Ak cestujete často alebo ste dokonca profesionálny vodič, navigácia si vyžaduje určité štandardné i nadštandardné parametre, ktoré vodič ocení. Ktoré parametre si pri výbere GPS navigácie treba všímať?

Veľkosť displeja je pre mnohých vodičov pri výbere GPS so auta kľúčová. Väčšia uhlopriečka pre pohodlnú orientáciu z miesta vodiča má spravidla okolo 6 až 8 palcov. Na takomto displeji vidíte pohodlne mapu a všetky potrebné ukazovatele - rýchlosť, čas, upozornenia či obmedzenie rýchlosti. Ak máte navigáciu, ktorá zobrazuje fotorealistickú mapu, na tomto displeji uvidíte doslova každý detail. Väčšia uhlopriečka ponúka aj lepšie ovládanie. Všeobecne však ide primárne o pohodlie pri navigovaní.

Taktiež sú menšie modely ľahko prenosné navigácie. Uhlopriečky s menšími rozmermi znamenajú väčšinou lepšiu výdrž bez napájania u a v noci menej odpútavajú pozornosť. Samozrejmosťou však je nočný režim navigácie, takže žiarenie displeja nehrá tak pdostatnú úlohu. Hľadajte to, čo vám vyhovuje. Navigácu v mobile pozorujete v priemere na 5- až 7-palcovej obrazovke. Na displej sa zmestí všetko podstatné, je dostatočne viditeľný, má adekvátnu spotrebu a nie je problém ani s upevnením. S cenou zvyčajne stúpa aj kvalita rozlíšenia.

GPS mapy – navigácia s doživotnou aktualizáciou

Najdôležitejšou súčasťou GPS navigácie sú mapy, bez nich by vám zariadenie bolo k ničomu. Kvalitné a aktuálne mapové podklady sú nevyhnutnosťou pre bezpečné a rýchle cestovanie. A to bez ohľadu na to či máte navigáciu v auta, kamióne alebo navigáciu na motorku. Je nutné mať vždy aktuálnu mapu. Pri kúpe navigácie si teda všímajte či kupujete navigáciu s doživotnou aktualizáciou, teda mapami, ktoré si budete môcť pravidelne sťahovať. Aktualizácie máp môžu byť na mesačnej, štvrťročnej alebo polročnej báze. Interval je rôzny v závislosti od výrobcu a aktuálnej ponuky.

Najväčším lákadlom je navigácia do auta s doživotnou aktualizáciou máp. To znamená, že výrobca vám v určitých intervaloch bude poskytovať balíky pre aktualizáciu mapových podkladov do vášho zariadenia. GPS máte hneď po kúpe s aktuálnymi mapami a počas doby podpory autonavigácie a jej softvéru tak máte o vždy aktuálne mapové podklady vystarané. Dôležité je teiž poznamenať, že niekedy sa doživotné aktualizácie týkajú len obmedzného počtu krajín.

Zobrazenie mapy môže byť takteiž odlišné a je možné si ho prepínať. Používať budete najčastejšie turistické, resp. automapy. Následne je tu mapa satelitná, ktorá zobrazuje satelitné snímky z družice a najmodernejším typom máp sú 3D mapy, resp. fotomapy, ktoré zobrazujú určité miesta do detailu vykreslené tak, ako v skutočnosti sú.

Najdôležitejšou súčasťou GPS navigácie sú mapy

Ovládanie navigácie GPS – dotykové aj hlasové

Šofér potrebuje spoľahlivého „spolujazdca," na ktorého keď sa pozrie, okamžite vie kam odbočiť, resp. mu to GPS navigácia rovno povie. Hlasová navigácia by predovšetkým pri dlhých trasách nemala chýbať a nezabudnite si hlasové pokyny povoliť. 

Kvôli nastavovaniu i prehľadnosti by malo byť ovládanie GPS navigácie rýchle a jednoduché. Hŕba gombíkov je vám počas jazdy v rušnom meste k ničomu. Zadávanie cieľovej adresy musí byť rýchle, pri drahších modeloch existuje funkcia zadávania hlasom. Hlasové ovládanie navigácie je dnes už u výrobcov veľmi frekventované. Je napríklad úplným štandardom v prípade zabudovaných autonavigácií. Za štandard dnes možno považovať aj dotykovú obrazovku alebo dotykové tlačidlá.

Najlepšie navigácie a dôležité funkcie

  • Plánovanie trasy – najzákladnejšia funkcia, ktorú má každá GPS navigácia do auta. Umožňuje nastaviť trasu z bodu A do bodu B. Plánovač vám poskytne najrýchlejšiu trasu a ponúkne aj ďalšie alternatívy. Na trhu sú aj navigácie, ktoré umožňujú zvoliť si určité kritéria trasy. Bez poplatkov či najúspornejšia trasa a podobne. Často si môžete zvoliť aj tzv. checkpointy.
  • Checkpoint-body záujmu – body záujmu alebo „points of interest" sú dôležité pre vodičov, ktorí plánujú na ceste do cieľa ešte niekoľko zastávok na vami zvolených miestach. Môže ísť o adresy, reštaurácie, čerpacie stanice, nemocnice alebo kultúrne pamiatky. Navigácia s dobrým zmapovaním vám dokonca tieto body záujmu navrhne. Tieto veci môžete jednoducho aktivovať či deaktivovať. Nepotrebujete vždy vedieť, že idete okolo lekárne či penziónu.
  • Nočný režim – možno detail, no ak šoférujete, v noci nepotrebujete mať na palubovke televízor, ktorý vám bude uberať pozornosť. Jazda v noci je s nočným režimom menej namáhavá pre váš zrak. Displej sa stlmí na minimum a zasvieti až v momente, kedy vám ponúkne ďalšiu informáciu či príkaz.
  • Technológia RDS-TMC – táto funkcia umožňuje prijímať informácie o aktuálnej dopravnej situácii. V tomto prípade ide o dve roviny dopravných informácií. Niektoré navigácie s RDS funkciou čerpajú aktuálne informácie o dopravnej situácii z rádií (rozhlasové spravodajstvo). Tie inovatívnejšie vyhodnocujú stav trasy operatívne a informujú vás o možných zápchach, nehodách či iných zdržaniach. To sa týka aj možnosti zobrazenia policajných hliadok. Ide o kombináciu RDS a TMC.
  • Náhľad križovatky – skúsení vodiči vedia, o čom je reč. Komplikovanosť dnešných križovatiek na Slovensku i vo svete niekedy nepozná hranice. Vďaka náhľadu križovatky, budete presne vedieť v akom pruhu ostať, kde dať prednosť a aká zákruta vás čaká. Niekedy vás na jednej križovatke pokojne prekvapia aj 2-3 zákruty. Hlasová navigácia vám presne povie kedy a kam odbočiť.
  • Asistent radenia pruhov – ak nemáte kompletnú funkciu náhľadu križovatky, tento asistent je dobrou náhradou. Oznamuje vám, že sa máte zaradiť do daného pruhu. Ideálne včas, aby nedošlo k prípadnej kolízii či zbytočnému stresu.
  • Pozor na radary – funkcia, ktorá je dnes pomerne bežnou. Nejde o pohybujúce sa hliadky. O tie sa stará systém RDS-TMC, no v danej zóne vás informuje o rýchlostných radaroch a upozorňuje, kedy ubrať plyn.

Aj smartfón plní funkcie navigácie

Mnohé zariadenie dnes majú možnosť pripojenia na internet. Vďaka tomu máte k dispozícii napríklad informácie o aktuálnej premávke a poznáte tak pomerne presný predpokladaný čas dorazenia do cieľa. Navigácia online dokáže vďaka pripojeniu na internet reagovať a upraviť cestu na základe vašich požiadaviek a aktuálnej situácie na cestách.

Ďalším doplnkom sú multiemdiálne funkcie - prehrávanie hudby či videií. Drahšie modely môžete používať aj ako televízor, keďže majú v sebe zabudovaný digitálny tuner. Samozrejmosťou je bluetooth, kedy môžete spárovať navigáciu s telefónom a využívať funkciu handsfree či iné vychytávky.

Najnovšie sú dnes vodičmi často vyhľadávané navigácie do auta s kamerou. Vďaka navigácii tak získate nielen pomocníka pri navigácii, ale taktiež máte k dispozícii obrazový a zvukový záznam z vašej jazdy. Ten sa ukladá na externé alebo interné úložisko. Navigácia s kamerou do auta je často pomerne drahá. Kvalita záznamu sa nie vždy úplne vyrovná plnohodnotným kamerám do auta, ktoré kúpite samostatne.

Samostatnou kapitolou je držiak. Zdá sa, že niektorým vodičom nevyhovuje ani jeden typ. Existujú držiaky, ktoré sa za pomoci prísavky upevňujú na čelné sklo či držiaky, ktoré sa pripevňujú na palubovku alebo mriežku ventilácie. Niektorí výrobcovia dodávajú držiak s navigáciou, ak nie je súčasťou, vyberte si ten, ktorý spĺňa vaše kritériá. 

Ovládanie GPS musí byť rýchle a jednoduché

Autonavigácia či navigácia do mobilu?

Smartfón je veľmi inteligentné zariadenie, ktoré dokáže z časti zastúpiť aj funkciu navigácie. Dokonca ich dnes mnohí vodiči považujú za plnohodnotné náhrady. Je to však svojím spôsobom navigácia zadarmo, ktorá dokáže svoj účel plniť naozaj ukážkovo. Avšak aj navigácia v mobile má svoje limity.

Existujú mnohé mobilné aplikácie na iOS a Android zariadeniach, kde máte k dispozícii viac či menej funkčné GPS navigácie. Ak vás zaujíma navigácia do auta zadarmo, mobilné zariadenia ponúka množstvo alternatív. Navigácia v mobile vám bude vo väčšine prípadov psotačovať. Stále však platí, že pokiaľ jazdíte veľký objem kilometrov a často v neznámom prostredí, samostatná GPS navigácia s aktuálnymi mapami môže byť vhodnou investíciou.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás niečo ohľadom výberu autonavigácie? Radi by ste sa spýtali na niečo konkrétne? Budeme radi, ak sa na nás obrátite v komentároch. Radi vám s výberom pomôžeme a zodpovieme vaše otázky.

Oplatí sa dnes kúpa klasickej navigácie do auta?

Ak plánujete cestovať často a na dlhé trasy i v zahraničí, investície do kvalitnej GPS navigácie do auta má význam. Pre potreby občasnej navigácie účel splní aj bežná mobilná navigácia, ktorú viete mať v mobile.

Existuje mobilná GPS navigácia zadarmo?

Áno, dostupných je viacero mobiilných aplikácií, ktoré používa veľka základňa používateľov. Patrí sem napríklad bezplatná Waze navigácia, Google Maps, Mapy.cz alebo Sygic. Niektoré funkcionality sú v prípade GPS navigácií zadarmo (aplikácií) obmedzené.

Je potrebná pravidelná aktualizácie GPS navigácie?

Áno, aktualizovať mapové podklady by ste mali pravidelne. Zastarané mapy môžu byť rizikom, že vás navigácia privedie na nesprávne miesto alebo vás povedie zlou trasou. Odporúčame investovať do navigácie s doživotnými aktualizáciami máp.

Môžem smartfón prepojiť s navigáciou v aute?

Áno, môžete. Najčastejšie touto funkciou disponujú drahšie modely. Dokonca je v niektorých prípadoch možné zrkadlenie obrazovky, kedy navigácia v aute funguje ako klasická obrazovka.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

25/05/2023 01:28
Róbert

Dobrý deň,
chcel by som sa len informovať, či je možné kúpiť takú gps navigáciu pre šoféra dodávky, kde by vedel dispečer na diaľku cez počítač posielať nové trasy a obchádzky, prípadne tranzitné body priamo do navigácie v dodávke.
Ďakujem za informáciu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 07.09.2018
Posledná aktualizácia: 07.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...