Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Terapia infračerveným svetlom nie je žiadnou novinkou a dnes sa už bežne využíva v medicíne, zubnom lekárstve aj veterinárnom lekárstve. Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. Terapia infračerveným svetlom však vôbec nie je nedostupná a dopriať si ju môže každý aj v pohodlí svojho domova. Stačí si zaobstarať kvalitnú infralampu a môžete začať.

Ako vybrať infralampu

V tomto článku sa dozviete o blahodarných účinkoch infračerveného svetla a o tom, čo je pri výbere infralampy dôležité.

Infralampy na domáce použitie


Prečo investovať do infralampy

Infračervené svetlo ponúka ľudskému telu množstvo benefitov. Teplo pôsobí uvoľňujúco a tlmiaco na rôzne bolesti, zápaly, stuhnutia a iné problémy, ktoré z času na čas zažíva každý. Infralampy môžu byť o to nápomocnejšie pre ľudí trpiacimi chronickými problémami, ktorí bolesti zažívajú pravidelne. Infralampa ponúka skutočne množstvo zdravotných výhod, pričom používa sa najmä na nasledovné problémy:

 • Chronická bolesť – Infračervené svetlo preniká hlbšie do pokožky, kde podporuje cirkuláciu krvi a stimuluje regeneráciu tkanív a buniek, čím prispieva k zmierneniu chronických bolestí.
 • Zápaly – Vďaka svojim regeneračným schopnostiam dokáže infračervené svetlo podporiť liečbu zápalov v tele a chráni ho aj pred škodlivým oxidačným stresom.
 • Svalové napätie – Teplo nielenže uvoľňuje napäté svalstvo, ale IR svetlo zároveň podporuje činnosť mitochondrie v bunkách, čím dochádza k aktívnemu hojeniu a regenerácii svalstva.
 • Zranenia – Infralampy dokážu účinne naštartovať opravný proces v bunkách a tkanivách, vďaka čomu svaly a pokožka lepšie regenerujú a dochádza tak k rýchlejšiemu hojeniu rán.
 • Vrásky – IR svetlo stimuluje tvorbu kolagénu a dodáva pokožke elasticitu, ktorá sa časom vytráca. Výsledkom je pevnejšia a mladšie vyzerajúca pleť a menej vrások.
 • Kožné problémy – Infralampy dokážu byť taktiež nápomocné pri regenerácii pleti pri kožných problémoch ako akné, kde znižujú zápaly a stimulujú obnovu buniek.
 • Dutiny – Teplo IR svetla dokáže pomôcť pri upchatých a zapálených dutinách v rámci chronických aj akútnych stavov, keď znižuje zápaly a zmierňuje opuchy.
 • Imunita – Terapia infračerveným svetlom taktiež pomáha celkovej detoxikácii tela a nakopnutiu imunitného systému, napr. po zime alebo po chororbe, keď je obranyschopnosť horšia.
 • Kardiovaskulárne zdravie – IR svetlo znižuje oxidačný stres v bunkách, pomáha regulovať krvný tlak a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek v cievach.
 • Duševné zdravie – Príjemné teplo pomáha zrelaxovať, uvoľniť napätie a stres. Môže byť nápomocné aj pri nespavosti spojenej so stresom.

Ako používať infralampu

Pri používaní infralampy sa riaďte hlavne 3 zásadami – používajte ju pravidelne, v správnej vzdialenosti a neprekračujte stanovenú maximálnu dobu používania. Pravidelné používanie znamená aplikovať ju opakovane, nielen vtedy, keď sú vaše problémy najvýraznejšie. Platí to hlavne pri chronických bolestiach alebo vyhladzovaní vrások, pri ktorých pocítite rozdiel hlavne vtedy, ak budete infračervené svetlo používať pravidelne.

Zachovať správnu vzdialenosť od lampy je nevyhnutné. Ak by bola príliš blízko, mohlo by dôjsť k popáleniu. A keďže každá infralampa má určitý výkon, riaďte sa podľa pokynov v návode. Inú vzdialenosť treba dodržiavať na citlivých miestach (tvár), a inú na väčších svalových partiách. Napokon dodržiavajte maximálnu dobu používania, o ktorej sa tiež dozviete v návode. Napr. aplikácia na tvár by nemala presiahnuť 10 minút a pod. Neprekračujte tieto lehoty, keďže by mohli viesť k popáleniu pokožky.

Ako používať infralampu

Ako často infralampu používať?

V terapii infračerveným svetlom je pravidelnosť kľúčová. Čím ste pri aplikovaní infralampy konzistentnejší, tým kvalitnejšie výsledky uvidíte. Najlepšie je používať infralampu každý deň, hlavne v prípade partií, pri ktorých potrvá dlhšie, kým sa ukážu výsledky (napr. zmiernenie vrások). Avšak minimálne by ste mali infračervené svetlo využiť 3x – 5x do týždňa. Dĺžka jednej terapie sa pohybuje v rozmedzí 10 – 20 minút v závislosti od toho, ktorú partiu vyhrievate. Vždy si v návode overte, ako dlho môžete naraz vyhrievať jednu časť tela, aby ste si nespálili hlavne citlivejšie časti, ako tvár.

Za aký čas uvidíte výsledky?

Doba, za akú sa ukážu výsledky, je veľmi individuálna. Záleží od toho, aký cieľ máte, ako pravidelne svetlo používate, ako aj od vašich individuálnych predpokladov. Pri redukcií bolesti a liečbe dutín si všimnete rozdiel okamžite, no po niekoľkých dňoch liečby bude výraznejší. Najmä v prípade chronických bolestí je dôležité s terapiou pokračovať, keďže pravidelnosť pomôže znížiť intenzitu bolesti aj frekvenciu, s akou sa objavuje.

Čo sa týka problémov s pokožkou, redukcie vrások a omladenia pokožky, pokrok si všimnete v niekoľkých fázach. Prvé náznaky zdravšej pokožky sa objavia po 2 týždňoch a po 2 mesiacoch si všimnete, že vaša pokožka vyzerá mladšie a jemnejšie. Najvýraznejšie výsledky, čo sa týka zdravia pokožky, sa prejavia až po 4 mesiacoch, vtedy si všimnete zdravšiu a pružnejšiu pokožku s menším množstvom vrások.

Niekedy je ťažké všimnúť si zmeny, hlavne ak ich kontrolujete dennodenne a pokrok sa má dostaviť až po niekoľkých mesiacoch. Naším tipom preto je si pokrok zaznamenávať. Pokiaľ ide o pokožku, odfoťte si tvár alebo iné partie pred začatím terapie, aby ste mali možnosť výsledky o pár mesiacov porovnať. Pokiaľ ide o bolesti svalov a kĺbov, môžete si každý deň zaznamenať intenzitu bolesti na stupnici od 0 – 10. O pár mesiacov budete môcť porovnať, ako často máte bolesti a či sa neznížila ich intenzita.

Infralampa účinky

Nežiaduce účinky

Používanie infračerveného svetla je vo všeobecnosti považované za bezpečné a nie sú s ním spojené žiadne nežiaduce účinky. Možnosť poranenia nastáva skôr pri nedodržaní inštrukcií. Vtedy sa môžu objaviť tepelné poranenia, ktoré nemusia bolieť, preto si ich spočiatku ani nevšimnete. Najčastejšie sa objavuje začervenanie pokožky, ktoré samo osebe nie je problémom a zmizne do niekoľkých hodín.

Pri terapii môže dôjsť k poškodeniu očí v prípade, ak si ich nechránite ochrannými pomôckami a máte ich príliš blízko pri zdroji. Samotné infračervené svetlo síce oči nepoškodzuje, ale škodí im vysoká intenzita svetla rovnako, ako keby ste hľadeli do zažatej žiarovky. Preto majte oči zatvorené, v dostatočnej vzdialenosti, príp. chránené okuliarmi. Rovnako môže dôjsť k poškodeniu pokožky v prípade, že ste príliš blízko pri zdroji a nedodržiavate maximálnu dobu žiarenia.

Vyhnite sa používaniu krémov, olejov a mastí, ktoré by sa rýchlo nahriali a prispeli k popáleniu pokožky. Vždy dodržiavajte odporúčanú minimálnu vzdialenosť od lampy a nikdy sa jej nedotýkajte, kým je rozpálená. Lampu nepoužívajte prvých 24 hodín po poranení, počas tehotenstva, horúčky a ani vtedy, ak máte nejaké ochorenie a nie ste si istí vhodnosťou použitia. Vtedy určite najprv konzultujte svoj zdravotný stav so svojim lekárom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie infralampy

Najlepšie infralampy

Infralampa na dutiny, kríže aj na migrénu? Účinky a použitie sú rôznorodé. Podľa skúseností a recenzií sa k obľúbeným produktom radí niekoľko infralámp. S ich výberom nám pomohol portál Heureka, na ktorom nájdete hodnotenia jednotlivých modelov.

Ako vybrať infralampu

Pred kúpou infračervenej lampy je dôležité uvedomiť si predovšetkým to, načo ju chcete používať. Od účelu sa budú odvíjať kritéria, ako rozmery vyhrievacej plochy či funkcie. Záleží aj na tom, ako často budete infralampu využívať – pri pravidelnom používaní sa oplatí investovať do kvalitného prístroja, ktorý bude pre vás komfortný. Ak ho však využijete len párkrát do roka pri nachladnutí, neoplatí sa kupovať rozmernú infralampu s množstvom funkcií.

Infralampa výkon

Výkon minimálne 100 W

Výkon infralámp sa u väčšiny modelov pohybuje v rozmedzí 100 – 150 W. Tento výkon je v postačujúci pre citlivejšie partie (ako je tvár) a na účely, keď nie je potrebné, aby teplo preniklo hlboko pod pokožku. Ak však chcete vyhrievať väčšie časti tela alebo chcete, aby teplo preniklo k svalom a kĺbom, zaobstarajte si skôr infralampu s výkonom 250 – 300 W. Väčší výkon znamená aj to, že sa dané miesto rýchlejšie zahreje.

Kvalita a certifikácia

Pokiaľ ide o produkty slúžiace ako zdravotnícke a kozmetické pomôcky, je dôležité dbať na kvalitu. Keďže ide o spotrebič používaný priamo na ľudskom tele, malo by vás zaujímať, či je bezpečný a nehrozia vám žiadne zdravotné riziká. O bezpečnosti a kvalite sa môžete presvedčiť predovšetkým vďaka certifikácii, ktorá potvrdzuje, že ide o bezpečnú zdravotnícku pomôcku. Lacné infralampy takúto certifikáciu nemajú a nemôžete si byť istí, či vám výrobok naozaj pomáha alebo nepoškodí.

Väčšia alebo menšia vyhrievacia plocha

Mať jasnú predstavu o tom, načo všetko chcete infralampu využívať, sa oplatí pri výbere rozmerov prístroja. Pokiaľ sa totiž potrebujete zamerať na malú plochu, napr. pri liečbe akné na tvári, je zbytočné kupovať veľkú lampu. Naopak, ak chcete vyhrievať väčšie svalové partie, lampa s malou vyhrievacou plochou by vám bola nedostačujúca. Ak chcete prístroj používať na viacero partií, je lepšie siahnuť po väčších rozmeroch.

Automatické vypnutie a časovač

Ovládanie infralampy je úplne jednoduché a zvládne ho každý. Infralampy nemávajú množstvo tlačidiel a programov a zväčša ide len o jediný vypínač, na ktorom sa môže nachádzať ešte možnosť nastavenia časovača. Lacným modelom však vypínač úplne chýba a zapínajú sa jednoduchým zapojením do zásuvky. Nebezpečenstvo takého to ovládania je v tom, že prístroj po použití zabudnete vytiahnuť. Stáva sa totiž, že pri uvoľňujúcom teple človek zaspí a pod lampou tak zostane omnoho dlhšie, než je vhodné. Práve vtedy prídu vhod funkcie automatického vypnutia a časovača.

 • Automatické vypnutie – Je veľmi vítanou funkciou, ktorou predídete tomu, že infralampu zabudnete vypnúť. Z bezpečnostného hľadiska je táto funkcia veľmi dôležitá a odporúčaná.
 • Časovač – Časovačom si nastavíte dobu, po ktorú chcete infralampu používať. Väčšinou ide o prednastavené doby podľa vhodnej dĺžky používania, napr. 10 min., 15 min. a pod. Po uplynutí nastavenej doby sa lampa vypne.

Infralampa ovládanie

Nastavenie uhla sklonu uľahčujú manipuláciu

Možnosť nastaviť si infralampu do pohodlnej polohy je pomerne dôležité, inak ju budete musieť neprirodzene držať a pomôcť si, ako sa dá. Čím viac možností nastavenia sklonu lampa má, tým lepšie sa vám s ňou bude manipulovať. Platí to o to viac, ak lampu chcete využívať na mieste, ktoré sa vám ťažko dočahuje a kde držanie lampy v ruke niekoľko minút neprichádza do úvahy. Dávajte si preto pozor na lacné lampy, ktorým často chýba ohybnosť a uhol sa dá nastaviť len minimálne alebo vôbec.

Vlnová dĺžka prezradí účel lampy

Vlnová dĺžka infračerveného žiarenia sa pohybuje v rozmedzí od približne 700 nm (nanometrov) do 1 mm (milimetra). Tento údaj sa v popise výrobku nevyskytuje vždy, ale je celkom dôležitý, keďže od neho sa odvíja to, ako hlboko dokáže svetlo preniknúť. Lampy s vlnovou dĺžkou okolo 650 – 700 nm prenikajú pod pokožku a podporujú produkciu kolagénu a zdravie pokožky. Lampy s vlnovou dĺžkou 850 nm a viac vedia preniknúť hlbšie pod pokožku, a tým pôsobiť aj na hojenie rán, uvoľniť stuhnuté a boľavé svaly alebo zmierniť bolesť kĺbov. Infralampy s kratšou vlnovou dĺžkou teda síce majú opodstatnenie, ale skôr sú vhodné na riešenie kožných problémov, akné, vyhladzovanie vrások, reguláciu tvorby oleja a pod.

Cena nie je vysoká ani pri obľúbených značkách

V rámci ceny narazíte na najlacnejšie infralampy už od 20 eur. Ide o základné modely s jednoduchým dizajnom. Často sa nedá nastaviť ani sklon a nemávajú ani tlačidlá na ovládanie. Lacné infralampy nájdete v cenovej kategórii do 50 eur. Strednú triedu predstavujú infralampy do 100 eur. Stále ide o modely určené na obyčajné domáce použitie, avšak mávajú už väčší výkon (250 – 300 W) aj väčšiu výhrevnú plochu. Infralampy nad 100 eur už patria k viac profi modelom so zaujímavejším dizajnom, praktickým nastavením sklonu  a viacerými funkciami.

Infralampy sú dostupné predovšetkým v predajniach so zdravotníckymi pomôckami a lekárňach ako Pilulka a Dr.Max, v predajniach s elektronikou ako Alza, Okay, Planeo a Mall, ale aj v niektorých obchodných reťazcoch ako Lidl. Medzi najobľúbenejšie značky infralámp patria Beurer, Efbe-Schott, MedisanaSanitas, pričom mnohé využívajú kvalitné IR žiarovky od značky Philips.

Infralampy na domáce použitie

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 18.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorovStropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorov

Prečo pouvažovať nad kúpou stropného ventilátora, aké má výhody a nevýhody a ako si poradiť pri kúpe?

Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?

Ak nechcete, aby váš domov patril k ľahkým cieľom pre zlodejov, zvýšte jeho zabezpečenie pomocou vonkajších kamier. Ako môžu exteriérové kamery prispieť k ochrane vášho domu?

Nástenná vs mobilná klimatizácia – výhody a nevýhodyNástenná vs mobilná klimatizácia – výhody a nevýhody

Pozreli sme sa na 2 typy klimatizácií – nástenné a mobilné. Aké sú ich prednosti, nevýhody a odlišnosti, kedy a v akom kontexte sa oplatí siahnuť po ktorej klimatizácii?