Kôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľne

Kôš na bielizeň je praktickým doplnkom do každého bytu či domu. Špinavú bielizeň nemusíte skladovať kade-tade, ale ju jednoducho vložíte do koša, kde si počká, kým ju operiete. Kôš by mal bielizeň ukrývať pred neželanými pohľadmi, izolovať pachy, avšak aj dobre vyzerať.

Ako vybrať kôš na bielizeň?

Výber nie je taký jednoduchý, ako sa zdá, keďže existuje množstvo materiálov, tvarov, typov či veľkostí. Prezradíme vám preto, ako si ten správny kôš na bileizeň vybrať.

Obľúbené koše na bielizeň


Kam umiestniť kôš na bielizeň?

Ešte predtým, ako sa pustíte do výberu koša, by ste si mali ujasniť, kam si kôš na prádlo chcete dať. Najvhodnejšie miesto na kôš na bielizeň, z praktického hľadiska, je jednoznačne kúpeľňa. Hoci to nevyzerá najlepšie, ak sa s jeho výberom trochu pohráte, môže to dopadnúť lepšie ako ste si mysleli. Úplne najideálnejšie by bolo mať kôš na prádlo v práčovni alebo niekde pri práčke. Mnoho domácností má však práčku v kuchyni, kde by kôš nepôsobil najlepšie a napriek tomu, že by ste materiálovo a dizajnovo trafili tak, aby sa hodil do kuchyne, nebolo by jeho umiestnenie najpraktickejšie.

Niekto máva kôš na bielizeň aj na chodbe. Nie je to to najhoršie riešenie, ale ani najlepšie, pretože i keď kôš neprepúšťa pachy z oblečenia, pri hádzaní vecí doňho a pri otváraní pach rýchlo uniká a šíri sa do okolia. Dobrou voľbou je aj technická miestnosť, v ktorej skladujete žehličku, žehliacu dosku, vysávač a čistiace prostriedky, túto miestnosť však rovnako ako práčovňu nemá mnoho domácností. Takže, nech rozmýšľame ako chceme, najlepšie miesto pre kôš na bielizeň v bežnej domácnosti je kúpeľňa.

Ako vybrať ten správny?

Vybrať správny a čo najefektívnejší kôš na bielizeň je celkom veda. Základom je síce ukryť doňho bielizeň a to, ako pôsobí navonok, že musí ladiť s vašou kúpeľňou alebo miestnosťou, kde si ho túžite umiestniť, ale to je málo a stačiť to už určite nebude. Kôš na prádlo musí byť z vhodného materiálu, dobre priedušný no zároveň aj dobre tesniaci pach, mal by mať veko, možno posuvné kolieska, niekoľko priehradiek a vhodný tvar a rozmer, aby ideálne zapadol na miesto, ktoré ste si pre kôš vyhradili.

Na to, aby ste splnili všetky atribúty, ktoré sme spomenuli, je dobré vedieť, z čoho všetkého si môžete vyberať. Tak poďme nato, teraz máte jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s tým, čo aktuálne ponúka trh, špecifikujúci sa na koše na bielizeň.

Materiál, z ktorého sa vyrábajú bielizňové koše

Kôš na bielizeň je prvok, ktorým môžete miestnosť oživiť, dodať jej nový look. Do veľkej miery je to ovplyvniteľné výberom vhodného materiálu. Máte kúpeľňu vo vidieckom vintage štýle? Potom kôš na bielizeň zo syntetického ratanu bude určite vyzerať dobre, ale ak si potrpíte na originálny dizajn, a nerobí vám problém si čo to priplatiť, potešiť vás môže aj rustikálny kôš z masívu. Nuž, záleží len od toho, po čom vaše srdce túži a koľko ste za svoje túžby ochotní zaplatiť. Každopádne, koše na prádlo sa vyrábajú z nasledujúcich materiálov.

Prútený kôš na bielizeň s vekom

Drevené koše na prádlo

Koše z masívu vyzerajú luxusne, vždy budú trendy a majú aj dobré tesniace vlastnosti, neprepúšťajú pachy. Nie je však drevo ako drevo, preto ak bude kôš stáť v kúpeľni, nekupujte ho bezhlavo. Zakúpte si kôš na bielizeň, ktorý do kúpeľne aj môžete umiestniť. Krásny vintage drevený kôš z brezového dreva behom pár dní navlhne, napučí a začne hniť, pretože nie je vodoodolný. Od odolnosti dreva voči vlhkosti závisí aj jeho životnosť. Najlepším „kúpeľňovým“ drevom je napr. gaštan, čerešňa, smrekovec, agát, dubové drevo, jaseň, jabloň. Z exotických druhov je to určite céder a momentálne je veľmi moderným kúskom bambusový kôš na prádlo. Pomocou jednotlivých druhov dreva viete docieliť aj zaujímavé dizajny, keďže každý druh dreva má inú drevenú textúru.

Nevýhodou materiálu je, že sa o drevo treba aj starať, ošetrovať ho vhodnými prostriedkami, lakom na drevo, voskom a pod. Ďalšou nevýhodou je, že keďže má mimoriadne tesniace schopnosti, bielizeň v koši nedýcha, čo môže viesť k zatuchnutému oblečeniu. Vhodnou voľbou je preto drevený kôš s vekom a konštrukciou z prekladaných drevených latiek, medzi ktorými je nejaký, i keď len minimálny, prázdny priestor.

Ratanový kôš

S ratanovým košom na bielizeň privediete do kúpeľne kus prírody. Na výrobu ratanových košov sa využívajú liany z palmy Calamus rattan, z toho je odvodený aj samotný názov materiálu. Prírodný ratan sa vyznačuje dobrou ohybnosťou, nízkou hmotnosťou a vysokou odolnosťou. Na druhej strane pomaly podlieha vlhkosti a je drahý. Prírodný ratan nahrádza výroba syntetického, umelého ratanu. Ten je odolný voči vlhkosti a má podstatne dlhšiu životnosť ako prírodný ratan. Navyše, syntetický ratan je oveľa lacnejší ako prírodný. Syntetický ratan má výhodu aj v tom, že sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach, napr. v tmavohnedej, v bledohnedej farbe, v bielej.

Plastový kôš

Plastové koše majú viacero výhod. Tou najväčšou je dlhovekosť, pretože plast je extrémne odolný voči vlhkosti. Vyrába sa v rôznych farbách, v rôznych tvaroch a aj veľkostiach, dobre izoluje pachy, no na druhej strane, koše na bielizeň bývajú vybavené dierkami, ktoré zabezpečujú prevzdušnenie bielizne. Nevyžaduje náročnú údržbu, stačí ak ho umyjete zvnútra alebo zvonka, či dokonca len povysávate. Výhodou je aj to, že má dlhú životnosť a dokáže imitovať rôzne drahé materiály.

Biely plastový vs prútený kôš na bielizeň

Látkové koše

Koše na bielizeň z látky majú obrovskú výhodu a tou je, že sú vzdušné a bielizeň v nich dýcha. Dávajte si však pozor, aby sa látka, v ktorej sa bielizeň nachádza, dala sňať dolu a oprať. Nevýhodou látkových košov je, že majú nestabilnú konštrukciu, ktorá je zvyčajne vyrobená z 2 alebo 4 prekrížených drevených latiek. Nájdete aj skladacie modely z látky. Jedným pohybom takýto kôš rýchlo zložíte, hodíte do pračky a o pár minút vyberiete čistý. Takto viete zabezpečiť aj absolútnu hygienickosť koša. Životnosť takýchto košov je však nižšia ako tých z pevnejšieho materiálu.

Kôš na bielizeň z plechu

Plechový, kovový alebo antikorový kôš na bielizeň je zaujímavou voľbou, hlavne pre moderných ľudí. Je vkusný, väčšinou má okrúhly tvar, v spodnej časti dierky, ktoré slúžia na odvetrávanie bielizne. Prevedenie kovu s dreveným vekom je dôkazom toho, že rôzne materiály sa dajú kombinovať aj pri koši na prádlo. Vyrába sa v rôznych farbách, niektoré typy sú vo vnútri automaticky vybavené aj látkovým vakom.

Koše na prádlo z netradičných materiálov

Možno patríte medzi ľudí, ktorí si vážia ručnú prácu a radi sa takýmito výrobkami obklopujú. Potom neváhajte a nájdite si skúseného košikára, ktorý vám vyhotoví kôš na prádlo z prútia. Alebo si vyberte uháčkovaný kôš na bielizeň. Zaujímavou voľbou je napr. drôtený kôš.

Špinavá bielizeň by nemala byť v koši na bielizeň dlhšie ako 2 týždne, a to bez ohľadu na to, z akého materiálu je kôš. Dôvodom je to, že čím dlhšie „stojí“ špinavé prádlo, tým ťažšie sa z neho špina odstraňuje. Operte ho teda čím skôr a zbavíte sa nečistoty i zápachu. Mimochodom, ak je oblečenie vlhké, spotené, môže začať aj plesnivieť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na bielizeň

Veľkosť a tvar koša

Koše na bielizeň sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, od malých mini košov až po veľké koše pre viac početnú rodinu. Ak však nemáte veľkú kúpeľňu, potom zvoľte taký rozmer koša, aby sa zmestil do kúpeľne a aby spĺňal aj svoj účel. Vybabrať s náročnými priestorovými atribútmi malých kúpeľní viete aj tak, že si kúpite úzky, ale zato vysoký kôš. Úzke koše sú dokonca veľmi zaujímavé, vyzerajú moderne. Ako riešenie priestoru zvážte aj úzku kúpeľňovú skrinku, v ktorej sa nachádza dostatok priestoru pre kôš na bielizeň. Niektoré modely kúpeľňových skriniek obsahujú aj kôš na bielizeň.

Okrem hranatých košov, si môžete kúpiť aj okrúhly a vyšší typ koša. Na kôš z dreva alebo z plechu, ktorý má pevné veko, si viete potom umiestniť nejakú dekoráciu, napr. tyčinkový difuzér. Zaujímavo pôsobí aj rohový kôš na prádlo, s ktorým rýchlo využijete rohové „zapeklitosti“. Navyše, podľa Feng šuej je rohový kôš, ktorý kút a roh izby vyrieši zaoblením, energeticky pozitívnejší ako hranatý kôš.

Dizajnová stránka koša na bielizeň

Kôš na prádlo môže byť neutrálnyale aj dizajnovo prepracovaný kúsok, na ktorý vám automaticky padne zrak, keď otvoríte dvere kúpeľne. Najmodernejším a aj najlepším riešením, ako uschovať špinavú bielizeň, sú spomínané integrované koše na bielizeň v skrinkách. Je to šikovné riešenie, ako ušetriť priestor, neubrať na vzhľade luxusnej kúpeľni a skryť špinavú bielizeň.

Na atraktívnom vzhľade sa, samozrejme, podpisuje nielen dizajn, ale aj veľkosť koša, príliš veľký kôš môže celkovo rozbiť dizajn kúpeľne, i keď je z vkusného a drahého materiálu.

Okrúhly bambusový kôš na bielizeň s vekom

Ak neviete, aký kôš zvoliť do vašej kúpeľne, potom zvoľte ratanovú klasiku alebo biely plast, s ktorým nič nepokazíte. Pri koši na prádlo vždy myslite nato, že musí mať veko alebo aspoň sťahovaciu šnúrku, pretože bez neho budete vidieť vašu pokrkvanú bielizeň pri každom vstupe do kúpeľne.

Delený kôš na prádlo

2 v 1 alebo dokonca 3 v 1, to je dvojitý či trojitý kôš na bielizeň. Delený kôš má mnoho výhod. Do jedného otvoru môžete hádzať biele prádlo, do iného tmavé a do tretieho farebné. Takýto systém vám urýchli pranie a prať môžu aj vaše deti či manžel bez toho, aby ste sa obávali, že biela bielizeň zostane ružová. Triediaci systém vám urýchli pranie a triedenie oblečenia.

Systém delenia nemusí byť len podľa farby oblečenia, ale aj podľa teploty či účelu bielizne. Ak máte v dome športovcov, potom dresy a úbory dávajte do jedného okienka, spodnú bielizeň spolu s uterákmi a utierkami, ktoré periete na vyššej teplote, do ďalšieho okienka a do tretieho si dajte bielizeň, ktorá je viac-menej len zapotená. Ak máte trojitý kôš na bielizeň, ktorý má jednotlivé prehliadky oddelené aj samostatným vekom, potom vám oblečenie do práce nenapáchne od toho športového, prepoteného oblečenia alebo od zapáchajúcich ponožiek.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na bielizeň

Multifunkčný kôš

Kôš na bielizeň si môžete zakúpiť aj v multifunkčnej podobe. To znamená, že kôš môžete používať tradične na špinavú bielizeň, ale aj ako stoličku. Ak máte v kúpeľni toaletný stolík, viete ho využiť aj ako taburetku. Pri tejto variácii však buďte opatrní a pri kúpe si všímajte, akú nosnosť má kôš, aby ste namiesto sedenia na koši, nesedeli v koši.

Kôš na prádlo na kolieskach

Možno bude váš kôš na bielizeň v miestnosti, v ktorej nie je práčka. V tom prípade, hlavne ak je kôš rozmerovo väčší, myslite nato, že pri jeho naplnení bude problém premiestniť všetku tú bielizeň z koša do práčky. Najlepšie urobíte, ak bielizeň premiestnite rovno s košom na bielizeň. Vďaka kolieskam bude presun bielizne oveľa rýchlejší a pohodlnejší.

Koľko stojí kôš na bielizeň?

Ceny jednotlivých košov na bielizeň závisia od mnohých faktorov: od rozmeru, od materiálu, od toho, či disponujú nejakým úložným priestorom navyše, teda či sú delené a pod. Dobré na tom však vždy je, že koše na bielizeň nie sú drahou záležitosťou. Väčšinou tie najlacnejšie majú aj najnižšiu životnosť, no nie je to pravidlom. Sem spadajú látkové skladacie koše, o niečo drahšie sú plastové, potom ratanové a najdrahšie sú drevené koše. Pre orientáciu to s cenovou ponukou vyzerá asi takto, podotýkame, ceny sú len orientačné a uvedené len za štandardné koše bez deliacich priestorov.

  • Látkový skladací kôš s nosnosťou 2 kg stojí do 10 €.
  • Plastový kôš na prádlo 50-litrový stojí okolo 13 €.
  • Ratanový kôš na prádlo s objemom 50 litrov stojí približne 15 €.
  • Drevený kôš na bielizeň s 50-litrovým objemom stojí už o niečo viac, a to cez 50 € a viac.
  • Cena skrinky, ktorá je vybavená košom na bielizeň, stojí okolo 60 € vyššie. Samozrejme, závisí od materiálu a rozmerov. Ak je to vysoká, stojatá skrinka, potom cena bude určite vyššia. 50 € je štandard, ktorý platíte za malú skrinku a za priestor v nej na kôš na bielizeň, pričom skrinka je zhotovená z najlacnejšieho materiálu, ktorým je drevotrieska.
  • Za pojazdný regálový košík, ktorý ma niekoľko poschodí a ktorý môžete využiť aj ako kôš na čistú bielizeň priamo vo vašej skrini, zaplatíte do 20 €, podľa počtu poschodí. Ak bude rozmerovo menší a bude mať 2 či 3 poschodia, potom len okolo 12 €.

Rada na záver

To, aký kôš si zvolíte je len a len na vás, dôležité je stále myslieť na primárny účel koša, ktorým je skryť špinavú bielizeň dovtedy, pokým nepoputuje do práčky. Ak si kupujete kôš na bielizeň, potom si rovno zakúpte aj vrecúška na bielizeň, s ktorými sa vám nestane, že sa vám vlnený sveter chytí o stenu bubna alebo že vám poodpadávajú flitre a iné ozdoby z blúzky. Párovač alebo spony či kolieska na ponožky vám zase ušetria čas, ktorý by ste venovali hľadaniu a párovaniu ponožiek.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 19.10.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...