Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Najmä v letných mesiacoch, v období vysokých teplôt, je kvalitná klimatizácia výhodnou kúpou do domácnosti či práce. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, je vhodné obrátiť sa na firmy, ktoré sú prioritne zamerané na ich predaj.

Mobilná klimatizácia v obývačke

V článku vám poradíme, čo je dôležité vedieť a neprehliadnuť pri kúpe mobilnej klimatizácie. Poďte si vybrať s nami.

Charakteristika mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je ideálnym riešením do priestorov, v ktorých nemožno využiť klasickú klimatizáciu z dôvodu zlých stavebných úprav či do priestorov, ktoré nevlastníme. Nevyžaduje odbornú montáž, stavebné úpravy a má jednoduchá manipulácia.

Rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu

Často dochádza k mýleniu medzi ochladzovačom vzduchu a mobilnou klimatizáciou. Základný a hlavný rozdiel medzi nimi je však veľmi jednoduchý. Ochladzovač vzduchu teplo neodvádza von z miestnosti, len ho výry a pomocou ventilátora a zvlhčovača je teplota vzduchu znesiteľnejšie. Nevyžaduje si absolútne žiadne stavebné úpravy priestoru a ani špeciálnu montáž, zatiaľ čo mobilná klimatizácia má odvod vzduchu a funguje na inom princípe - odvádza teplý vzduch z miestnosti von.

Mobilná klíma nie je ochladzovač vzduchu

Rozdiel medzi klasickou a mobilnou klimatizáciou

Inštalácia klasickej klimatizácie trvá približne 5 hodín niekedy i viac. Ideálne miesto na umiestnenie klimatizácie je oproti oknu. Montáž vyžaduje profesionála, pri mobilnej si poradíme i sami, pokiaľ ste technické typy.  Zatiaľ čo mobilnú klimatizáciu môžeme preniesť a dať do akejkoľvek miestnosti, klasická klimatizácia má svoje stále miesto.

Mobilná klimatizácia má filtre aj prvky na prívod a odvod vzduchu, ktoré treba pravidelne vymieňať, najneskôr po 24 mesiacoch.

Ako vybrať prenosnú klímu? Sledujte 7 parametrov

  1. Výkon

Najdôležitejší technický bod pri kúpe klimatizácie predstavuje jej samotný výkon. Aby neprišlo k častému vypínaniu a zapínaniu klimatizácie a následnej k vysokej spotrebe energie je dôležité, aby ste vedeli presné rozmery miestnosti, kde vám bude klimatizácia slúžiť. Ak je výkon klimatizácie naopak príliš malý, klimatizácia bude neustále aktívna, čo prináša veľkú spotrebu energie a nízky efekt výkonu.

Výkon klimatizácie vypočítame podľa m2 miestnosti, v ktorej bude klimatizácia účinná.  Na 10 m2 je potrebný 1kW chladiaceho výkonu.  

Pri výkone berte ohľad i na tieto faktory:

- pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšia mať o 10% efektívnejší výkon

- typ a plocha okien

- podľa množstva ľudí v miestnosti

- izolácia miestnosti

  1. Vzduchový výkon - Pri type klimatizácii, ktoré sú vybavené HEPA filtrom je dobré prihliadať na vzduchový výkon (prietok) klimatizácie.  Ten je hodnotení na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti, mal by byť schopný spracovať celý objem vzduchu v miestnosti 2,5 krát za 1 hodinu.
  1. Hlučnosť  - Hlučnosť klimatizácie závisí od výkonu, čím je výkon vyšší , tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Pri  mobilných klimatizáciách tento zvuk nemusí byť taký vysoký ako pri centrálnych klímach. Avšak už pri samotnej výrobe sa myslí na to, že je určená do obytných priestorov a je zabezpečená technológiou tzv. inventora, ktorý znižuje hlučnosť.  Dnes inventorom disponuje takmer každá klimatizácia. Táto technológia zabezpečuje to, že je klimatizácia úspornejšia, efektívnejšia a tichšia, jedinou nevýhodou je to, že je drahšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.
  1. Tepelné čerpadlo - To, že sa v klimatizácii nachádza tepelné čerpadlo zdvojnásobuje jej úlohu a robí z nej vykurovacie teleso, čo znamená, že ňou môžete i kúriť  a nie len ochladzovať priestor.
  1. Filtrácia vzduchu  - Moderné klimatizačné jednotky sú zväčša vybavené filtračnými funkciami, ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Filtračná funkcia čistí vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter, elektronický alebo plazmový sú schopné odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov.
  1. Odvlhčovanie - Klimatizácia môže disponovať i funkciou odvlhčovania, kedy samotne znižuje vlhkosť a udržuje ju na úrovni 40 – 60 % . Pomáha najmä ľuďom, ktorí trpia častými alergiami.
  1. Vetranie - Funkciu, ktorú môže obsahovať i vaša klimatizácia je vetranie. Je prospešná najmä pre izolované budovy, kde je vetranie problémové. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu a umožní predísť syndrómu tzv. „chorých budov“

Testy a recenzie klimatizácií

Vybrať si klimatizáciu nie je jednoduché. Aj keď sledujeme všetky vyššie spomenuté parametre, môže nám v pohodlnom používaní klimatizácie zabrániť faktor, ktorého preskúmanie by nás ani nenapadlo. Navyše niektoré údaje nie sú pravdivé, napríklad údaj o maximálnej hlučnosti sa často vymyká realite. Odporúčame vám preto sledovať odborné testy, porovnania a užívateľské recenzie.

Preto sme aj my v redakcii pripravili rebríček najlepších klimatizácií, ktoré sú tento rok dostupné na našom trhu. Ak máte otázky, použite prosím komentáre.

Najlepšie mobilné klimatizácie podľa testu

Electrolux EXP12HN1W6

Výhody: vysoký výkon, dobrý pomer cena - kvalita, funkcia kúrenia
Nevýhody: cena, krátky elektrický kábel
Cena: od 439 €
Mobilná klimatizácia Electrolux EXP12HN1W6

 

DeLonghi PAC N 87

Výhody: viac rýchlostí, tichý chod, jednoduché ovládanie, kvalita overená časom
Nevýhody: žiadne
Cena: od 379 €

Mobilná klimatizácia DeLonghi PAC N 87

 

Gorenje KAM 24 F0PHH

Výhody: kvalitné materiály, dobrý výkon, nízka cena, spoľahlivosť
Nevýhody: žiadne
Cena: od 275 €

Mobilná klimatizácia Gorenje KAM 24 F0PHH

 

Whirlpool PACW9COL

Výhody: vychladí naozaj rýchlo aj väčšie miestnosti
Nevýhody: hlučnosť
Cena: od 329 €

Mobilná klimatizácia Whirlpool PACW9COL

 

Comfee MPD1-12CRN1

Výhody: aj funkcia odvlhčovača, silné chladenie
Nevýhody: cena, často vypredané
Cena: od 511 €

Mobilná klimatizácia Comfee MPD1-12CRN1

 

ECG MK 103

Výhody: čitateľný displej, vysoký výkon, veľmi prijateľná cena
Nevýhody: troška hlučnejšie
Cena: od 279 €

Mobilná klimatizácia ECG MK 103

 

Dôležité upozornenia

Údržba - pravidelná údržba pri vlastnení mobilnej klimatizácie je nutnosťou. Jej zanedbávanie môže ovplyvniť hlučnosť klimatizácie i spotrebu elektrickej energie. Dôležité je pravidelné čistenie a výmena filtrov, taktiež vymieňanie kondenzátoru, čo znižuje tvorbu baktérií a plesní.  

Montáž - Odvod vzduchu nie je náročnou záležitosťou, ako sme už vyššie v článku spomínali a s trochou technických zručností to zvládnete i sami, bez pomoci akéhokoľvek pomocníka či špecialistu. Ku klimatizácii sú pribalené tesniace prvky a flexibilná hadica, ktorá slúži na odvádzanie vzduchu. Hadicu môžete namontovať  do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Vývod teplého vzduchu mobilnej klimatizácie

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 21.06.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať drvič kuchynského odpadu Ako vybrať drvič kuchynského odpadu

Myslíme ekologickejšie a triedenie odpadkov už väčšina z nás berie ako samozrejmosť. Kladiete si otázku, na čo vám kuchynský drvič odpadkov bude? Radi vám na ňu odpovieme v našom článku.

Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety

Jednou z výhod, prečo do domácej pekárne investovať je vždy čerstvý chlieb a iné pečivo. V pekárničke nájdete skvelého pomocníka. Ako si však vybrať tú najlepšiu? Poradíme vám!

Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy

Výber žehličky nie je vôbec jednoduchý! Má byť ľahká či ťažká? Koľko pary potrebujeme? A ktorý povrch je ten najlepší? Poradíme vám aké parametre si všímať pri výbere novej žehličky.


Komentáre

10/08/2017 12:07
jankohraško

Whirlpool PACW9COL

Výhody: vychladí naozaj rýchlo aj väčšie miestnosti, nízka hlučnosť
Nevýhody: hlučnosť

super hodnotenie !!! čitate to po sebe? hlučnosť je aj +aj-? desssss

10/08/2017 12:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, jankohraško!

Ospravedlňujeme sa za nejasnosti. Veríme, že nám túto mini chybičku odpustíte a pri výbere konkrétneho modelu využijete všetky rady, ktoré sme pre vás zhrnuli v našom článku. Prajeme príjemný deň.

Pridať komentár