Najlepšie mobilné klimatizácie - recenzie a test poradia, ako vybrať

Najmä v letných mesiacoch, v období vysokých teplôt, je kvalitná klimatizácia výhodnou kúpou do domácnosti či práce. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, je vhodné obrátiť sa na firmy, ktoré sú prioritne zamerané na ich predaj.

Mobilná klimatizácia v obývačke

V článku vám poradíme, čo je dôležité vedieť a neprehliadnuť pri kúpe mobilnej klimatizácie. Poďte si vybrať s nami.

Charakteristika mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je ideálnym riešením do priestorov, v ktorých nemožno využiť klasickú klimatizáciu z dôvodu zlých stavebných úprav či do priestorov, ktoré nevlastníme. Nevyžaduje odbornú montáž, stavebné úpravy a má jednoduchá manipulácia.

Rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu

Často dochádza k mýleniu medzi ochladzovačom vzduchu a mobilnou klimatizáciou. Základný a hlavný rozdiel medzi nimi je však veľmi jednoduchý. Ochladzovač vzduchu teplo neodvádza  von z miestnosti, len ho výry a pomocou ventilátora a zvlhčovača je teplota vzduchu znesiteľnejšie.

Mobilná klíma nie je ochladzovač vzduchu

Nevyžaduje si absolútne žiadne stavebné úpravy priestoru a ani špeciálnu montáž, zatiaľ čo mobilná klimatizácia má odvod vzduchu a funguje na inom princípe - odvádza teplý vzduch z miestnosti von.

Rozdiel medzi klasickou a mobilnou klimatizáciou

Inštalácia klasickej klimatizácie trvá približne 5 hodín niekedy i viac. Ideálne miesto na umiestnenie klimatizácie je oproti oknu. Montáž vyžaduje profesionála, pri mobilnej si poradíme i sami, pokiaľ sme aspoň trochu technické typy.  Zatiaľ čo mobilnú klimatizáciu môžeme preniesť a dať do akejkoľvek miestnosti, klasická klimatizácia má svoje stále miesto.

Mobilná klimatizácia má filtre aj prvky na prívod a odvod vzduchu, ktoré treba pravidelne vymieňať, najneskôr po 24 mesiacoch.

Ako vybrať prenosnú klímu? Sledujte 7 parametrov

Výkon

Najdôležitejší technický bod pri kúpe klimatizácie predstavuje jej samotný výkon. Aby neprišlo k častému vypínaniu a zapínaniu klimatizácie a následnej k vysokej spotrebe energie je dôležité, aby ste vedeli presné rozmery miestnosti, kde vám bude klimatizácia slúžiť.

Výkon mobilnej klimatizácie

Ak je výkon klimatizácie naopak príliš malý, klimatizácia bude neustále aktívna, čo prináša veľkú spotrebu energie a nízky efekt výkonu.

Výkon klimatizácie vypočítame podľa m2 miestnosti, v ktorej bude klimatizácia účinná.  Na 10 m2 je potrebný 1kW chladiaceho výkonu.  

Pri výkone berte ohľad i na tieto faktory:

  • pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšia mať o 10% efektívnejší výkon
  • typ a plocha okien
  • podľa množstva ľudí v miestnosti
  • izolácia miestnosti

Vzduchový výkon

Pri type klimatizácii, ktoré sú vybavené HEPA filtrom je dobré prihliadať na vzduchový výkon (prietok) klimatizácie.

Ten je hodnotení na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti, mal by byť schopný spracovať celý objem vzduchu v miestnosti 2,5 krát za 1 hodinu.

Hlučnosť

Hlučnosť klimatizácie závisí od výkonu, čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Pri  mobilných klimatizáciách tento zvuk nemusí byť taký vysoký ako pri centrálnych klímach. Avšak už pri samotnej výrobe sa myslí na to, že je určená do obytných priestorov a je zabezpečená technológiou tzv. inventora, ktorý znižuje hlučnosť.  

Dnes inventorom disponuje takmer každá klimatizácia. Táto technológia zabezpečuje to, že je klimatizácia úspornejšia, efektívnejšia a tichšia, jedinou nevýhodou je to, že je drahšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.

Tepelné čerpadlo

To, že sa v klimatizácii nachádza tepelné čerpadlo zdvojnásobuje jej úlohu a robí z nej vykurovacie teleso, čo znamená, že ňou môžete i kúriť  a nie len ochladzovať priestor.

Filtrácia vzduchu

Moderné klimatizačné jednotky sú zväčša vybavené filtračnými funkciami, ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Filtračná funkcia čistí vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter, elektronický alebo plazmový sú schopné odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov.

Odvlhčovanie

Klimatizácia môže disponovať i funkciou odvlhčovania, kedy samotne znižuje vlhkosť a udržuje ju na úrovni 40 – 60%. Pomáha najmä ľuďom, ktorí trpia častými alergiami.

Vetranie

Funkciu, ktorú môže obsahovať i vaša klimatizácia je vetranie. Je prospešná najmä pre izolované budovy, kde je vetranie problémové. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu a umožní predísť syndrómu tzv. „chorých budov“.

Na čo netreba zabúdať?

Údržba - pravidelná údržba pri vlastnení mobilnej klimatizácie je nutnosťou. Jej zanedbávanie môže ovplyvniť hlučnosť klimatizácie i spotrebu elektrickej energie. Dôležité je pravidelné čistenie a výmena filtrov, taktiež vymieňanie kondenzátoru, čo znižuje tvorbu baktérií a plesní.  

Vývod teplého vzduchu mobilnej klimatizácie

Montáž - odvod vzduchu nie je náročnou záležitosťou, ako sme už vyššie v článku spomínali a s trochou technických zručností to zvládnete i sami, bez pomoci akéhokoľvek pomocníka či špecialistu. Ku klimatizácii sú pribalené tesniace prvky a flexibilná hadica, ktorá slúži na odvádzanie vzduchu. Hadicu môžete namontovať  do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Testy a recenzie klimatizácií

Vybrať si klimatizáciu nie je jednoduché. Aj keď sledujeme všetky vyššie spomenuté parametre, môže nám v pohodlnom používaní klimatizácie zabrániť faktor, ktorého preskúmanie by nás ani nenapadlo. Navyše niektoré údaje nie sú pravdivé, napríklad údaj o maximálnej hlučnosti sa často vymyká realite. Odporúčame vám preto sledovať odborné testy, porovnania a užívateľské recenzie.

Preto sme aj my v redakcii pripravili rebríček najlepších klimatizácií, ktoré sú tento rok dostupné na našom trhu. Ak máte otázky, použite prosím komentáre.

Najlepšie mobilné klimatizácie podľa testu

DeLonghi PAC AN 97

Výkon: 10 7000 Btu/h / Hlučnosť: 63 dB / Priestor: do 100 m3 / Hmotnosť: 30 kg / Približná cena: 399 €

Pre niekoho možno netypický výrobca klimatizácie a skôr by ste očakávali kvalitný kávovar. Avšak, DeLonghi sa angažuje vo viacerých oblastiach a nemožno povedať, že neúspešne. Tentokrát prichádza s mobilnou klimatizáciou, ktorá pokryje priestor do 100 m3. Jej výkon chladenia má hodnotu 10 700 Btu/h (energetický údaj chladenia), čo je pre daný objem postačujúce. Navyše elektromotor je veľmi tichý. Hlučnosť klimatizácie je približne 63 dB.

Motor je navyše veľmi šetrný aj k životnému prostrediu. Využíva ECO chladiaci plyn R410A, ktorý je trvanlivý a veľmi efektívny. Zariadenie disponuje aj 24-hodinovým časovačom a termostatom, ktorým regulujte úroveň chladenia. Nastaviť môžete aj stupeň rýchlosti ventilátora. Manipuláciu s týmto 30 kg zariadením uľahčujú kolieska a držadlá. Praktické je aj diaľkové ovládanie, ktorým možno nastaviť funkcie vetrania, odvlhčovania a chladenia.

tichý chod
výkonný elektromotor
jednoduché ovládanie

úzky otvor na odvod teplého vzduchu
vysoká cena


Electrolux EXP09HN1W6

Výkon chladenia: 9 000 Btu/h / Hlučnosť: 63 dB / Priestor: do 90 m3 / Hmotnosť: 30,5 kg / Približná cena: 329 €

Electrolux predstavuje mobilnú klimatizáciu s chladiacim výkonom 9 000 Btu/h. Výkon má byť postačujúci pre priestor s objemom do 90 m3. Prístroj takisto oplýva tichým chodom na úrovni 63 dB. Ventilátor má 3 rýchlosti a nechýba ani časovač pre 24 hodinový cklus.

Nastaviť môžete teplotu, ktorú bude zariadenie v priestore udržovať. Hlavné funkcie mobilnej klimatizácie je chladenie, sušenie (odvlhčovanie), vetranie, a dokonca aj kúrenie. Prístroj je vybavený aj LED displejom, kde zobrazuje základné údaje. Výhodou je aj funkcia Sleep mode, kedy je prístroj neaktívny, no iba po dobu, na ktorú ho nastavíte. Samotná klimatizácia váži 30,5 kg. Súčasťou balenia je ak diaľkové ovládanie.

dobrý výkon
časovač
funkcia kúrenia

väčšie rozmery


Whirlpool PACW9COL

Výkon chladenia: 9 550 Btu/h / Hlučnosť: 65 dB / Priestor: do 70 m3 / Hmotnosť: 30 kg / Približná cena: 300 €

Mobilná klimatizácia značky Whirlpool je cez horúce dni rozhodne vítaným spoločníkom. Poskytuje chladiaci výkon 9 550 Btu/h. Okrem chladenia dokáže aj prevetrávať (ventilátor) a odvlhčovať vzduch. Pre lepšiu čistotu vzduchu je klimatizácia vybavená HEPA filtrom a takisto filtrom s aktívnym uhlíkom. HEPA filter je umývateľný. Odporúča sa pre priestor do 70 m3. Vhodná je do kancelárií i bytov, kde sú deti či starší ľudia.

Vybavená je takisto automatickým ovládaním klimatizácie, tzv. 6 zmysel, ktorý po nastavení teploty udržiava stálu hodnotu. Ak chcete priestor rýchlo schladiť stlačte tlačidlo JET (turbo chladenie). Rotačný kompresor a motor síce vydávajú zvuk na úrovni 65 dB, nie je to však neznesiteľné. Nechýba ani diaľkové ovládanie. Hmotnosť zariadenia je 30 kg.

čistenie vzduchu
funkcia turbo chladenia
6. zmysel

menší objem chladenia


Gorenje KAM24F0PHH

Výkon chladenia: 8 000 Btu/h / Hlučnosť: 65 dB / Priestor: do 80 m3 / Hmotnosť: 27 kg / Približná cena: 278 €

Pariť sa pri vysokých teplotách v práci alebo doma rozhodne neznamená mať želaný komfort. Gorenje vám preto do letných dní prináša prenosnú klimatizáciu s chladiacim výkonom 8 000 Btu/h, ktorá vás počas letných dní schladí. Vhodná je do priestorov s objemom 80 m3. Chladný vzduch zabezpečuje aj chladivo R410A, ktoré je šetrné voči životnému prostrediu.

Opäť nechýba ani funkcia ventilátora či odvlhčovania. Automatický režim zasa zabezpečí, že klimatizácia bude regulovať nastavenú teplotu za pomoci snímačov. Nechýba ani LED displej a takisto diaľkový ovládač. Obrovskou výhodou je možnosť nasmerovať chladenie vzduchu. Aby vám vzduch neprúdil na chrbát či nohy, nasmerovať môžete chladný vzduch smerom k stropu. Klimatizácia váži približne 27 kg.

dobrá cena
smerovanie prúdu chladenia
6. zmysel

vyššia hlučnosť pri štarte


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 21.06.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Komentáre

10/08/2017 12:07
jankohraško

Whirlpool PACW9COL

Výhody: vychladí naozaj rýchlo aj väčšie miestnosti, nízka hlučnosť
Nevýhody: hlučnosť

super hodnotenie !!! čitate to po sebe? hlučnosť je aj +aj-? desssss

10/08/2017 12:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, jankohraško!

Ospravedlňujeme sa za nejasnosti. Veríme, že nám túto mini chybičku odpustíte a pri výbere konkrétneho modelu využijete všetky rady, ktoré sme pre vás zhrnuli v našom článku. Prajeme príjemný deň.

Pridať komentár