1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie mobilné klimatizácie - recenzie a test poradia, ako vybrať

Najmä v letných mesiacoch, v období vysokých teplôt, je kvalitná klimatizácia výhodnou kúpou do domácnosti či práce. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, je vhodné obrátiť sa na firmy, ktoré sú prioritne zamerané na ich predaj.

Mobilná klimatizácia v obývačke

V článku vám poradíme, čo je dôležité vedieť a neprehliadnuť pri kúpe mobilnej klimatizácie. Poďte si vybrať s nami.

Obľúbené produkty

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je ideálnym riešením do priestorov, v ktorých nemožno využiť klasickú klimatizáciu z dôvodu náročných stavebných úprav či do priestorov, ktoré nevlastníme. Svoje uplatnenie nájde v klasickom panelákovom byte, v kancelárií či na miestach, v ktorých nemožno vykonať inštaláciu nástenných klimatizácií (najčastejšie ide o historické budovy - pamiatky).

K jej hlavným výhodám patrí to, že nevyžaduje odbornú montáž. Jej inštaláciu hravo zvládnete aj svojpomocne. Mobilnú klimatizáciu môžete prenášať z miesta na miesto - hoci má vyššiu hmotnosť, takmer vždy disponuje kolieskami, ktoré zjednodušujú jej transport. V neposlednom rade je výhodou nižšia cena.

Čo sa týka nevýhod, tou najväčšou je vyššia hlučnosť. Spravidla najhlučnejšie sú najlacnejšie mobilné klimatizácie - zvážte preto, či vám ušetrené financie naozaj za to stoja. Druhou nevýhodou je zbytočné plytvanie elektrickej energie, ktoré býva dôsledkom nedostatočnej izolácie okien. Ak ste si vedomý toho, že vaše staré okná príliš dobre netesnia, potom sa pripravte na vyšší účet za elektrinu.

Mobilná klimatizácia s hadicou a bez hadice

Prvým parametrom výberu je voľba druhu klimatizácie. Jednoduchšou cestou je voľba klimatizácie bez hadice (tzv. ochladzovač vzduchu), ktorých inštalácia si nevyžaduje akékoľvek stavebné úpravy. 

Mobilná klimatizácia s jednou hadicou

Mobilná klimatizácia s hadicou (jednohadicová alebo dvojhadicová) je v porovnaní s ochladzovačom vzduchu účinnejšia až o 25%. Na Slovensku sa predávajú najmä jednohadicové modely, ktoré nasajú vzduch z miestnosti, časť z neho ochladia a zvyšnej časti odovzdajú teplo, ktoré pomocou hadice odvedú do vonkajšieho prostredia. Pri tomto procese vzniká podtlak, ktorý medzerami medzi dverami a oknami privádza nový (teplý) vzduch z iných miestností. Tento vzduch zvyšuje teplotu v miestnosti a bohužial znižuje efektivitu celej klimatizácie.

Ak sa obzeráte po najvyššej efektivite prístroja, potom zvážte kúpu mobilnej klimatizácie s dvoma hadicami. Prvá hadica slúži na odvádzanie vzduchu von z miestnosti, druhá hadica privádza dnu vonkajší vzduch. Vďaka tomu nepotrebuje používať vzduch z chladenej miestnosti, výsledkom čoho je fakt, že nevzniká podtlak a chladiace palivo sa lepšie regeneruje. V porovnaní s jednohadicovými modelmi je efektivita dvojhadicových vyššia o cca 25%!

Rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu

Mnoho ľudí nevie rozdiel medzi ochladzovačom vzduchu a mobilnou klimatizáciou a často tie dva prístroje zamieňa. Základný a hlavný rozdiel medzi nimi je však veľmi jednoduchý.

Ochladzovač vzduchu teplo neodvádza von z miestnosti, ale ho preháňa cez vodný filter. Pomocou ventilátora a zvlhčovača je teplota vzduchu znesiteľnejšia, vzduch je navyše očistený od prachových častíc. Miernou nevýhodou je fakt, že vlhký vzduch zvyšuje potenie.

Mobilná klíma nie je ochladzovač vzduchu

Mobilná klimatizácia má odvod vzduchu a funguje na inom princípe - odvádza teplý vzduch z miestnosti von.

Tip na ochladzovač vzduchu

Rozdiel medzi klasickou a mobilnou klimatizáciou

Inštalácia klasickej klimatizácie trvá približne 5 hodín, niekedy i viac. Ideálne miesto na umiestnenie klimatizácie je oproti oknu. Montáž vyžaduje profesionála, pri mobilnej si poradíme i sami, pokiaľ ste aspoň trochu technický typ. Zatiaľ čo mobilnú klimatizáciu môžete preniesť a dať do akejkoľvek miestnosti, klasická klimatizácia má svoje stále miesto.

Mobilná klimatizácia má filtre a prvky na prívod a odvod vzduchu, ktoré treba pravidelne vymieňať (najneskôr po 24 mesiacoch).

Princíp fungovania mobilnej klimatizácie

Hlavným cieľom klimatizácií je ochladzovanie vzduchu v miestnosti. Prístroje však toho dokážu omnoho viac - napríklad odvlhčiť vzduch, môžu slúžiť ako ventilátory či ako vykurovacie teleso.

Vzduch, ktorý prístroj nasaje následne ochladí pomocou chladiaceho média a potom ho navráti do miestnosti. Aby klimatizácia fungovala, je potrebné teplý vzduch odviesť von z miestnosti. Pri ochladzovacom procese vzniká kondenzát (voda), ktorý môže byť odvádzaný spolu s teplým vzduchom von z miestnosti, alebo sa vyzráža priamo do nádržky.

Testy a recenzie klimatizácií

Vybrať si klimatizáciu nie je jednoduché. Aj keď sledujeme všetky vyššie spomenuté parametre, môže nám v pohodlnom používaní klimatizácie zabrániť faktor, ktorého preskúmanie by nás ani nenapadlo. Navyše niektoré údaje nie sú pravdivé, napríklad údaj o maximálnej hlučnosti sa často vymyká realite. Odporúčame vám preto sledovať odborné testy, porovnania a užívateľské recenzie.

Preto sme aj my v redakcii pripravili rebríček najlepších klimatizácií, ktoré sú tento rok dostupné na našom trhu. Ak máte otázky, použite prosím komentáre.

Najlepšie mobilné klimatizácie podľa testu

Ako vybrať prenosnú klímu? Sledujte nasledujúce parametre

Pri výbere klimatizácie sa, rovnako ako pri výbere ktoréhokoľvek spotrebiča, treba riadiť niekoľkými základnými parametrami. Dôležitých sú nasledujúce parametre:

Chladiaci výkon

Najdôležitejší technický bod pri kúpe klimatizácie predstavuje jej samotný výkon. Aby neprišlo k častému vypínaniu a zapínaniu klimatizácie a následne k vysokej spotrebe energie, je dôležité, aby ste vedeli presné rozmery miestnosti, kde vám bude klimatizácia slúžiť. Ak je výkon klimatizácie príliš malý, klimatizácia bude zas neustále aktívna, čo prináša veľkú spotrebu energie a nízky efekt výkonu.

Výkon klimatizácie vypočítate podľa m2 miestnosti, v ktorej bude klimatizácia účinná. Na 10 m2 je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu. Chladiaci výkon mobilných klimatizácií sa udáva v BTU (British thermal unit), pričom sa táto hodnota pohybuje od 5 000 do 2 0000 BTU. V popise každej mobilnej klimatizácie by sa mal nachádzať údaj o maximálne odporúčanej rozlohe miestnosti.

Mobilná klimatizácia do bytu

Pri výbere myslite tiež na to, že čím vyšší výkon klimatizácia má, tým je zvyčajne aj hlučnejšia. Za výkonnú a zároveň tichú mobilnú klimatizáciu si treba priplatiť.

Pri výkone berte ohľad i na tieto faktory:

  • pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšia mať o 10 % efektívnejší výkon,
  • typ a plocha okien,
  • podľa množstva ľudí v miestnosti,
  • izolácia miestnosti.

Vzduchový výkon

Pri type klimatizácii, ktoré sú vybavené HEPA filtrom, je dobré prihliadať na vzduchový výkon (prietok) klimatizácie. Ten je hodnotený na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti, mal by byť schopný spracovať celý objem vzduchu v miestnosti 2,5 krát za 1 hodinu.

Hlučnosť

Hlučnosť klimatizácie závisí od výkonu, čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Pri mobilných klimatizáciách tento zvuk nemusí byť taký vysoký ako pri centrálnych klímach. Avšak už pri samotnej výrobe sa myslí na to, že je určená do obytných priestorov a je zabezpečená technológiou tzv. inventora, ktorý znižuje hlučnosť.  

Dnes inventorom disponuje takmer každá klimatizácia. Táto technológia zabezpečuje to, že je klimatizácia úspornejšia, efektívnejšia a tichšia, jedinou nevýhodou je to, že je drahšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.

Výkon mobilnej klimatizácie

Hlučnosť mobilnej klimatizácie (uvádza v decibeloch) je dôležitým faktorom výberu. Ak hľadáte klímu do spálne či detskej izby, hlučnosť by mala byť čo najnižšia, akceptovateľná je v tomto prípade do 50 dB. Klimatizácie s hlučnosťou v rozmedzí od 50 do 60 dB je vhodné na bežné použitie.

Filtrácia vzduchu

Moderné klimatizačné jednotky sú zväčša vybavené filtračnými funkciami, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie. Klíma s filtráciou čistí vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter, elektronický alebo plazmový sú schopné odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie klimatizácie

Odvlhčovanie

Pri vlhkosti nad 60 % hrozí v miestnosti vznik plesní. Prevažná väčšina klimatizácií disponuje funkciou odvlhčovania, pričom výkon odvlhčovania sa udáva v l/h. Klimatizácia s touto funkciou dokáže znížiť vlhkosť a udržať ju na úrovni 40 – 60 %. Aby bol však výkon odvlhčovania čo najvyšší, treba v miestnosti udržiavať vyššiu teplotu.

Vetranie

Funkciu, ktorú môže obsahovať i vaša klimatizácia, je vetranie. Je prospešná najmä pre izolované budovy, kde je vetranie problémové. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu a umožní predísť syndrómu tzv. „chorých budov“.

Spôsob odvádzania kondenzátu

Pri chladení a odlvhčovaní je vedľajším produktom kondenzát (voda), ktorý sa odvádza buď do nádržky, alebo spolu s teplým vzduchom von z miestnosti, treťou možnosťou je samostatné vyparovanie kondenzátu.

Mobilná klimatizácia a odvod vzduchu von

Čistenie mobilnej klimatizácie

V prípade, že je odvádzaný do nádržky, ide o kvapalné skupenstvo vody, raz za čas treba preto nádržku vyliať (raz za 2 – až 6 hodín, v závislosti od vlhkosti vzduchu). Ak je odvádzaný tenkou hadičkou von, prípadne do vodovodného odtoku, ide o plynné skupenstvo. V niektorých prípadoch sa môže časť kondenzátu zraziť v nádržke, ide však len o nepatrné množstvo.

Pokiaľ ide o samostatné vyparovanie kondenzátu, vracia sa späť do miestnosti, teda sa nemusíte obávať suchého vzduchu.

Energetická trieda

Tento faktor by vás mal zaujímať v prípade, že plánujete klimatizáciu používať často. Jej prevádzka totiž tiež niečo stojí. Ak si vyberiete model zaradený do kategórie A a vyššie, vaša peňaženka používanie klímy veľmi nepocíti.

Funkcie a príslušenstvo

Použitie klimatizácie vám môžu uľahčiť jednotlivé funkcie a doplnky. Klímu by ste mohli pokojne ovládať aj z pohodlia svojho kresla, zaujímajte sa preto, či má diaľkové ovládanie prípadne či ju možno ovládať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Niektoré modely disponujú časovačom, vďaka ktorému si môžete nastaviť, kedy a ako dlho bude klimatizácia chladiť.

Ovládanie mobilnej klimatizácie cez mobilnú aplikáciu

Ak sa v klimatizácii nachádza tepelné čerpadlo, zdvojnásobuje jej úlohu a robí z nej vykurovacie teleso. Mobilná klimatizácia s ohrevom je univerzálny celoročný pomocník, ktorý vás schladí i zohreje. 

Účinnosť a efektivita práce tepelného čerpadla sa označuje ako COP (Coefficient od Performance). Hodnota pomeru medzi výkonom tepelného čerpadla a odobranej elektrickej energie sa pohybuje v rozmedzí od 2,5 do 4,5. Čím je toto číslo vyššie, tým lepšie – prístroj pracuje efektívnejšie.

Na čo netreba zabúdať?

Údržba – pravidelná údržba pri vlastnení mobilnej klimatizácie je nutnosťou. Jej zanedbávanie môže ovplyvniť hlučnosť klimatizácie i spotrebu elektrickej energie. Dôležité je pravidelné čistenie a výmena filtrov, taktiež vymieňanie kondenzátoru, čo znižuje tvorbu baktérií a plesní. Tieto úkony však zaberú len pár minút.

Čistenie filtra mobilnej klimatizácie

Montáž - odvod vzduchu nie je náročnou záležitosťou a s trochou technických zručností to zvládnete i sami, bez pomoci akéhokoľvek pomocníka či špecialistu. Ku klimatizácii sú pribalené tesniace prvky a flexibilná hadica, ktorá slúži na odvádzanie vzduchu. Hadicu môžete namontovať  do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

10/08/2017 12:07
jankohraško

Whirlpool PACW9COL

Výhody: vychladí naozaj rýchlo aj väčšie miestnosti, nízka hlučnosť
Nevýhody: hlučnosť

super hodnotenie !!! čitate to po sebe? hlučnosť je aj +aj-? desssss

10/08/2017 12:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, jankohraško!

Ospravedlňujeme sa za nejasnosti. Veríme, že nám túto mini chybičku odpustíte a pri výbere konkrétneho modelu využijete všetky rady, ktoré sme pre vás zhrnuli v našom článku. Prajeme príjemný deň.

29/05/2019 12:12
ferino

dakujem za tento paradny obsirny clanok, ani som netusil ze vybrat si mobilnu klimu je taka veda

14/06/2019 17:33
erika

toto teplo zvladame iba vdaka mobilnej klimatizacii, ktoru sme si kupili aj s velkou pomocou tohto clanku, dakujem za cenne rady

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 21.06.2017
Hodnotenie článku:
(82%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...