Najlepšie mobilné klimatizácie - recenzie a test poradia, ako vybrať

Najmä v letných mesiacoch, v období vysokých teplôt, je kvalitná klimatizácia výhodnou kúpou do domácnosti či práce. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, je vhodné obrátiť sa na firmy, ktoré sú prioritne zamerané na ich predaj.

Mobilná klimatizácia v obývačke

V článku vám poradíme, čo je dôležité vedieť a neprehliadnuť pri kúpe mobilnej klimatizácie. Poďte si vybrať s nami.

Obľúbené produkty

Charakteristika mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je ideálnym riešením do priestorov, v ktorých nemožno využiť klasickú klimatizáciu z dôvodu zlých stavebných úprav či do priestorov, ktoré nevlastníme. K jej hlavným výhodám patrí to, že nevyžaduje odbornú montáž či stavebné úpravy, inštaláciu zvládnete aj svojpomocne, a veľmi jednoduchá manipulácia. Mobilnú klimatizáciu môžete prenášať z miesta na miesto, pretože hoci má vyššiu hmotnosť, vďaka kolieskam sa s ňou ľahko manipuluje. V neposlednom rade je výhodou nižšia cena.

Rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu

Mnoho ľudí nevie rozdiel medzi ochladzovačom vzduchu a mobilnou klimatizáciou a často tie dva prístroje zamieňa. Základný a hlavný rozdiel medzi nimi je však veľmi jednoduchý. Ochladzovač vzduchu teplo neodvádza von z miestnosti, len ho víri a pomocou ventilátora a zvlhčovača je teplota vzduchu znesiteľnejšia.

Mobilná klíma nie je ochladzovač vzduchu

Nevyžaduje si absolútne žiadne stavebné úpravy priestoru a ani špeciálnu montáž, zatiaľ čo mobilná klimatizácia má odvod vzduchu a funguje na inom princípe - odvádza teplý vzduch z miestnosti von.

Rozdiel medzi klasickou a mobilnou klimatizáciou

Inštalácia klasickej klimatizácie trvá približne 5 hodín, niekedy i viac. Ideálne miesto na umiestnenie klimatizácie je oproti oknu. Montáž vyžaduje profesionála, pri mobilnej si poradíme i sami, pokiaľ ste aspoň trochu technický typ. Zatiaľ čo mobilnú klimatizáciu môžete preniesť a dať do akejkoľvek miestnosti, klasická klimatizácia má svoje stále miesto.

Mobilná klimatizácia má filtre aj prvky na prívod a odvod vzduchu, ktoré treba pravidelne vymieňať, najneskôr po 24 mesiacoch.

Princíp fungovania mobilnej klimatizácie

Hlavným cieľom klimatizácií je ochladzovanie vzduchu v miesntosti, prístroje však toho dokážu omnoho viac - napríklad vzduch odvlhčiť, môžu slúžiť ako ventilátory či ako vykurovacie teleso.

Vzduch, ktorý prístroj nasaje, ochladí pomocou chladiaceho média a potom ho navráti do miestnosti. Aby klimatizácia fungovala, je potrebné teplý vzduch odviesť von z miestnosti. Pri ochladzovacom procese vzniká kondenzát (voda), ktorý môže byť odvádzaný spolu s teplým vzduchom von z miestnosti, alebo sa vyzráža priamo do nádržky.

Ako vybrať prenosnú klímu? Sledujte nasledujúce parametre

Pri výbere klimatizácie sa, rovnako ako pri výbere ktoréhokoľvek spotrebiča, treba riadiť niekoľkými základnými parametrami. Dôležitých sú nasledujúce parametre:

Chladiaci výkon

Najdôležitejší technický bod pri kúpe klimatizácie predstavuje jej samotný výkon. Aby neprišlo k častému vypínaniu a zapínaniu klimatizácie a následne k vysokej spotrebe energie, je dôležité, aby ste vedeli presné rozmery miestnosti, kde vám bude klimatizácia slúžiť. Ak je výkon klimatizácie príliš malý, klimatizácia bude zas neustále aktívna, čo prináša veľkú spotrebu energie a nízky efekt výkonu.

Výkon mobilnej klimatizácie

Výkon klimatizácie vypočítate podľa m2 miestnosti, v ktorej bude klimatizácia účinná. Na 10 m2 je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu. Chladiaci výkon mobilných klimatizácií sa udáva v BTU (British thermal unit), pričom sa táto hodnota pohybuje od 5 000 do 2 0000 BTU. V popise každej mobilnej klimatizácie by sa mal nachádzať údaj o maximálne odporúčanej rozlohe miestnosti.

Pri výbere myslite tiež na to, že čím vyšší výkon klimatizácia má, tým je zvyčajne aj hlučnejšia. Za výkonnú a zároveň tichú mobilnú klimatizáciu si treba priplatiť.

Pri výkone berte ohľad i na tieto faktory:

  • pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšia mať o 10 % efektívnejší výkon,
  • typ a plocha okien,
  • podľa množstva ľudí v miestnosti,
  • izolácia miestnosti.

Vzduchový výkon

Pri type klimatizácii, ktoré sú vybavené HEPA filtrom, je dobré prihliadať na vzduchový výkon (prietok) klimatizácie. Ten je hodnotený na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti, mal by byť schopný spracovať celý objem vzduchu v miestnosti 2,5 krát za 1 hodinu.

Hlučnosť

Hlučnosť klimatizácie závisí od výkonu, čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Pri mobilných klimatizáciách tento zvuk nemusí byť taký vysoký ako pri centrálnych klímach. Avšak už pri samotnej výrobe sa myslí na to, že je určená do obytných priestorov a je zabezpečená technológiou tzv. inventora, ktorý znižuje hlučnosť.  

Dnes inventorom disponuje takmer každá klimatizácia. Táto technológia zabezpečuje to, že je klimatizácia úspornejšia, efektívnejšia a tichšia, jedinou nevýhodou je to, že je drahšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.

Hlučnosť mobilnej klimatizácie (uvádza v decibeloch) je dôležitým faktorom výberu. Ak hľadáte klímu do spálne či detskej izby, hlučnosť by mala byť čo najnižšia, akceptovateľná je v tomto prípade do 50 dB. Klimatizácie s hlučnosťou v rozmedzí od 50 do 60 dB je vhodné na bežné použitie.

Filtrácia vzduchu

Moderné klimatizačné jednotky sú zväčša vybavené filtračnými funkciami, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie. Klíma s filtráciou čistí vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter, elektronický alebo plazmový sú schopné odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie klimatizácie

Odvlhčovanie

Pri vlhkosti nad 60 % hrozí v miestnosti vznik plesní. Prevažná väčšina klimatizácií disponuje funkciou odvlhčovania, pričom výkon odvlhčovania sa udáva v l/h. Klimatizácia s touto funkciou dokáže znížiť vlhkosť a udržať ju na úrovni 40 – 60 %. Aby bol však výkon odvlhčovania čo najvyšší, treba v miestnosti udržiavať vyššiu teplotu.

Vetranie

Funkciu, ktorú môže obsahovať i vaša klimatizácia, je vetranie. Je prospešná najmä pre izolované budovy, kde je vetranie problémové. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu a umožní predísť syndrómu tzv. „chorých budov“.

Čistenie mobilnej klimatizácie

Spôsob odvádzania kondenzátu

Pri chladení a odlvhčovaní je vedľajším produktom kondenzát (voda), ktorý sa odvádza buď do nádržky, alebo spolu s teplým vzduchom von z miestnosti, treťou možnosťou je samostatné vyparovanie kondenzátu. V prípade, že je odvádzaný do nádržky, ide o kvapalné skupenstvo vody, raz za čas treba preto nádržku vyliať (raz za 2 – až 6 hodín, v závislosti od vlhkosti vzduchu). Ak je odvádzaný tenkou hadičkou von, prípadne do vodovodného odtoku, ide o plynné skupenstvo. V niektorých prípadoch sa môže časť kondenzátu zraziť v nádržke, ide však len o nepatrné množstvo. Pokiaľ ide o samostatné vyparovanie kondenzátu, vracia sa späť do miestnosti, teda sa nemusíte obávať suchého vzduchu.

Energetická trieda

Tento faktor by vás mal zaujímať v prípade, že plánujete klimatizáciu používať často. Jej prevádzka totiž tiež niečo stojí. Ak si vyberiete model zaradený do kategórie A a vyššie, vaša peňaženka používanie klímy veľmi nepocíti.

Funkcie a príslušenstvo

Použitie klimatizácie vám môžu uľahčiť jednotlivé funkcie a doplnky. Klímu by ste mohli pokojne ovládať aj z pohodlia svojho kresla, zaujímajte sa preto, či má diaľkové ovládanie. Niektoré disponujú časovačom, vďaka ktorému si môžete nastaviť, kedy a ako dlho bude klimatizácia chladiť.

Ak sa v klimatizácii nachádza tepelné čerpadlo, zdvojnásobuje jej úlohu a robí z nej vykurovacie teleso, čo znamená, že ňou môžete i kúriť a nielen ochladzovať priestor. Účinnosť a efektivita práce tepelného čerpadla sa označuje ako COP (Coefficient od Performance). Hodnota pomeru medzi výkonom tepelného čerpadla a odobranej elektrickej energie sa pohybuje v rozmedzí od 2,5 do 4,5. Čím je toto číslo vyššie, tým lepšie – prístroj pracuje efektívnejšie.

Na čo netreba zabúdať?

Údržba – pravidelná údržba pri vlastnení mobilnej klimatizácie je nutnosťou. Jej zanedbávanie môže ovplyvniť hlučnosť klimatizácie i spotrebu elektrickej energie. Dôležité je pravidelné čistenie a výmena filtrov, taktiež vymieňanie kondenzátoru, čo znižuje tvorbu baktérií a plesní. Výmena filtrov však zaberie len pár minút.

Vývod teplého vzduchu mobilnej klimatizácie

Montáž - odvod vzduchu nie je náročnou záležitosťou a s trochou technických zručností to zvládnete i sami, bez pomoci akéhokoľvek pomocníka či špecialistu. Ku klimatizácii sú pribalené tesniace prvky a flexibilná hadica, ktorá slúži na odvádzanie vzduchu. Hadicu môžete namontovať  do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Testy a recenzie klimatizácií

Vybrať si klimatizáciu nie je jednoduché. Aj keď sledujeme všetky vyššie spomenuté parametre, môže nám v pohodlnom používaní klimatizácie zabrániť faktor, ktorého preskúmanie by nás ani nenapadlo. Navyše niektoré údaje nie sú pravdivé, napríklad údaj o maximálnej hlučnosti sa často vymyká realite. Odporúčame vám preto sledovať odborné testy, porovnania a užívateľské recenzie.

Preto sme aj my v redakcii pripravili rebríček najlepších klimatizácií, ktoré sú tento rok dostupné na našom trhu. Ak máte otázky, použite prosím komentáre.

Najlepšie mobilné klimatizácie podľa testu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

10/08/2017 12:07
jankohraško

Whirlpool PACW9COL

Výhody: vychladí naozaj rýchlo aj väčšie miestnosti, nízka hlučnosť
Nevýhody: hlučnosť

super hodnotenie !!! čitate to po sebe? hlučnosť je aj +aj-? desssss

10/08/2017 12:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, jankohraško!

Ospravedlňujeme sa za nejasnosti. Veríme, že nám túto mini chybičku odpustíte a pri výbere konkrétneho modelu využijete všetky rady, ktoré sme pre vás zhrnuli v našom článku. Prajeme príjemný deň.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 21.06.2017
Hodnotenie článku:
(84.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchnou doskou a elektrickou rúrou predstavuje vhodný kompromis medzi kvalitou varenia a energetickou úspornosťou. Viete, podľa čoho si vybrať?

Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu

Ručný vysávač je nenahraditeľným pomocníkom pri náhlej nehode v domácnosti, napr. keď sa vám rozsype múka či strúhanka v kuchyni, ak deti prinesú blato či piesok na topánkach do...

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?