Ako vybrať externý disk? Najlepšie sú SSD disky s kapacitou nad 1 TB

CD a DVD disky už na ukladanie a prenášanie dát nestačia, Blu-ray disky sa neujali a USB kľúče sú skôr úložiskom pre menšie mnžostvo dát. Externé úložisko v podobe externých pevných diskov je ideálne na ukladanie veľkého množstva dát a zároveň ponúka možnosť dáta prenášať. Ako vybrať externý disk? Čím sa riadiť? Poradíme vám.

Najlepší externý disk

Najlepším riešením pre prenos veľkého objemu dát sú externé disky. Pozrieme sa na to, ako si vybrať ten správny práve pre vaše účely.

Obľúbené externé disky


Technológia externých diskov

Prenosné externé disky využívajú vo svojej podstate dve základné technológie. Externé pevné disky (HDD) využívajú pre svoj chod klasický pohyb mechanických častí. Novšie SSD disky neobsahujú žiadne pohyblivé mechanické časti a pre zápis využívajú pamäťové čipy.  

Externý HDD disk

Skratka HDD znamená Hard Disk Drive a ešte donedávna sa používala na označenie všetkých druhov pevných diskov. S príchodom SSD diskov sa však používa už len na označovanie diskov, ktoré na záznam dát využívajú mechanické magnetické rotačné platne. Obsahujú teda klasickú čítaciu mechaniku. Tieto disky sú oproti SSD diskom omnoho pomalšie, než ich kolegovia s označením SSD (drahšie modely okolo 500 MB/s, špičkové aj vyše 2000 MB/s), no kúpite ich za relatívne nízku cenu aj pri veľkých kapacitách. Okrem nízkej rýchlosti však má externý hard disk tiež nižšiu mechanickú odolnosť, čo je pri častom prenášaní nevýhodou. Má tiež tendenciu viac sa zahrievať. Sú však lacnejšie a majú neobmedzený počet zápisov po dobu životnosti.

Externý SSD disk

Skratka SSD označuje pojem Solid State Drive. Tento typ pevného disku nemá žiadne pohyblivé časti a na záznam dát používa pamäťové čipy, rovnako ako USB kľúče. Tieto disky sú veľmi rýchle, pretože nemusia čakať na roztočenie platní a na to, kým pohyblivá hlava na nich vyhľadá presné miesto, kde sú požadované dáta uložené. Taktiež majú veľmi nízku spotrebu energie. Oproti HDD diskom sú však niekoľkonásobne drahšie. Obmedzený je teiž počet zápisov, hoci prakticky je vyčerpanie zápisov takmer nereálne. 

Externý SSD disk

Externý SSHD disk

Existujú aj hybridné externé disky (SSHD), čo sú niečo ako dva disky v jednom, hlavný HDD disk má po ruke vyrovnávaciu pamäť v podobe integrovaného SSD disku nižšej kapacity. Tieto externé disky predstavujú z hľadiska ceny a rýchlosti, akýsi kompormis medzi HDD a SSD technológiou. SSD diskom sa však rýchlosťou rozhodne nevyrovnajú.

Účel použitia externého disku

Kľúčovú úlohu pri rozohodvaní sa pre kúpu externého disku môže zohrávať aj to, na aký účel takéto externé úložisko potrebuje. Dôvodom môže byť, že so sebou potrebuje veľké objemy dát prenášať. Pre niekoho však môže byť nutnosťou rozšíriť kapacitu úložiska počítača alebo notebooku. Prípadne potrebuje externý disk na zálohovanie veľkého objemu dát.

  • Prenášanie dát – ak potrebujete dáta iba prenášať, siahnite po prenosnom externom disku. Ich veľkosti sú rôzne (závisí to od kapacity aj od iných faktorov), najčastejšie však dosahujú veľkosť tabuľky malej čokolády alebo väčšej krabičky od cigariet. Takýto disk ľahko zbalíte do batohu alebo príručnej tašky.
  • Ukladanie a zálohovanie – disk určený na ukladanie a zálohovanie spoznáte najčastejšie tak, že má stojan na pevné umiestnenie. Tieto disky mávajú občas aj prídavné napájanie. Ďalším stupňom sú tzv. NAS úložiská (Network Attached Storage), ktoré slúžia ako úložiská pre domácu či firemnú počítačovú sieť a môžete k nim pristupovať z ktoréhokoľvek počítača v sieti, či dokonca z internetu. Ponúkajú aj pokročilé funkcie ako napr. tvorba diskových polí RAID, ktoré slúžia na zvýšenie bezpečnosti zálohovania dát, resp. na zvýšenie rýchlosti ukladania.

Kvalitný externý disk

Pripojenie externého disku k zariadeniam

Externé disky ponúkajú niekoľko druhov rozhraní na prenos dát. To, aký typ si zvoliť závisí od toho, akým rozhraním disponujú zariadenia, s ktorými budete chcieť disk používať (PC, notebook, multimediálne centrum a pod.). Líšia sa predovšetkým rýchlosťami.

  • USB – USB verzie 2.0 už pomaly dosluhuje a medzi novými zariadeniami kraľuje verzia USB 3.0 s max.  prenosovou rýchlosťou 5 Gb/s. Najnovšia verzia USB 3.1 má disponovať teoretickou rýchlosťou prenosu až 10 Gb/s, čo je rovnaká rýchlosť ako jeden kanál rozhrania Thunderbolt. USB 3.0 je spätne kompatibilné s USB 2.0 a tento konektor tiež nájdete na najväčšom počte zariadení, preto je možné ho považovať za skutočne univerzálne. Pokiaľ však môžete, diskom s USB 2.0 sa vyhnite – predsa len sú na dnešnú dobu už dosť pomalé.
  • eSATA – Ide v podstate o mobilnú verziu rozhrania SATA (Serial ATA), ktoré sa používa na prenos dát medzi interným pevným diskom a počítačom. Najnovšie verzie vám poskytnú max. prenosovú rýchlosť 6 Gb/s.
  • Thunderbolt – ide o novšiu technológiu v prepájaní počítačov a externých zariadení. Thunderbolt je akési univerzálne rozhranie, ktoré má schopnosť prenášať dáta i obraz. Vďaka priamemu prepojeniu na PCI express zbernicu dosahuje vo verzii 1 max. rýchlosť 10 Gb/s (pri spojení dvoch liniek až 20 Gb/s) a vo verzii Thunderbolt 2 dokonca 20 Gb/s cez jedinú linku. Priekopníkom v používaní tohto rozhrania je Apple, no objavuje sa už aj na iných zariadeniach. Ak môžete, použite toto rozhranie – je najrýchlejšie.
  • LAN a WiFi – Ide o rozhrania pre pripojenie do počítačovej siete. Používajú ich predovšetkým disky určené na zálohovanie a NAS zariadenia. Pri LAN rozhraní dosahuje obvykle rýchlosť prenosu max. 50 MB/s, pri bezdrôtovom WiFi prepojení iba 10 MB/s.

Externý disk

Externý disk 1 TB alebo 2 TB?

Veľkosť úložiska je pri výbere externého disku jedným z najdôležitejších parametrov. Odzrkadľuje tiež vaše potreby. Dnes už nie problém kúpiť externý disk s kapacitou niekoľkých terabajtov (TB). Maximálna kapacita SSD diskov sa pohybuje v rozmedzí okolo 1 – 6 TB, počítajte tu však s cenami presahujúcimi stovky eur. Takisto majú veľkokapacitné externé disky väčšie rozmery. Sú skôr určené pre zálohovanie dát a nie na ich prenášanie. V podstate ide o malé servery (zbernice), ktorých kapacita presahuje často aj 15 či 20 TB. Zvolená kapacita externého disku, samozrejme závisí od toho, čo a v akom objeme budete na disk ukladať. Pre bežné potreby si vystačíte s maximálnou kapacitou externého disku 2 TB.

Rýchlosť zápisu externého disku

Rýchlosť externého disku závisí od už spomínanej technológie (SSD externé disky sú niekoľkonásobne rýchlejšie), no tzv. úzke hrdlo z hľadiska rýchlosti tvorí väčšinou rozhranie na pripojenie k ostatným zariadeniam.

Kombináciou týchto dvoch faktorov teda dostaneme prenosovú rýchlosť disku. Ak si chcete prezerať z ext. disku fotografie či filmy, postačí vám disk pomalší. Ak s ním chcete viac pracovať (napr. strihať video a pod.), siahnite po čo najrýchlejšom disku, ktorý vám dokáže dáta poskytnúť, čo najrýchlejšie a v podstate je externou súčasťou hardvéru počítača. Rýchlosť zápisu môže obmedziť aj rozhranie, teda pripojenie, ktoré spomíname v odsekoch vyššie.

Odolný externý SSD disk

SSD disky sú omnoho odolnejšie a väčšinou prežijú aj pád z ruky, keďže nemajú pohyblivé mechaické časti. Ich poruchovosť je taktiež nižšia. V ponuke natrafíte na odolné externé SSD disky, ktoré disponujú určitým stupňom krytia IP. 

HDD disky náročnejšie zaobchádzanie často nevydržia, avšak niektorí výrobcovia vyrábajú aj odolné verzie externých HDD, ktoré obsahujú špeciálne technológie na ochranu mechanických častí a majú nárazuvzdorný či vodotesný obal.

Najlepšie externé disky k počítaču

Bezpečný a chránený externý pevný disk

Niektoré disky poskytujú aj ochranu dát prostredníctvom tzv. hardvérového šifrovania. S pomocou integrovaného čipu dokážu vaše dáta automaticky šifrovať pri ich ukladaní a dešifrovať pri ich čítaní. Dáta sú chránené silným heslom.

Lacné externé disky a najlepší výrobcovia

Otázka ceny je aktuálna vždy. Každý spotrebiteľ hľadá, čo najlepší pomer medzi cenou a kvalitou. V dnešnej ponuke nemáte problém zohnať externé disky s HDD alebo SSD technológiou a kapacitou od 256 GB do 1 TB, ktorých cena sa pohybuje okolo 40 až 50 eur. Pre mnohé štandardné účely je táto voľba absolútne racionálna.

Po kategórii externých SSD diskov v cene od 50 do 150 eur siahnite, ak chcete externé disky s väčšou kapacitou a rýchlejším zápisom. Ten je pri lacnejších modeloch častokrát nižší. Najdrahšie externé pevné disky, ktoré stoja viac ako 200 či 400 eur sú už veľkokapacitné, častokrát neprenosné externé disky, ktoré majú veľké úložisko, no tiež veľké rozmery. Pre bežného spotrebiteľa je to neužitočné riešenie.

V každom prípade však odporúčame siahnuť po overených výrobcoch. cenu pri výbere ovplyvňuje značka, no spoľahlivosť je veľmi dôležitá. Rozšírené sú ADATA externé disky alebo WD disky (Western Digital Elements). Spoľahlivé riešenie ponúkajú aj externé disky Seagate alebo Verbatim. Používateľom sa na základe obľúbenosti produktov osvedčili aj ďalšie značky, externé disky Sandisk, Samsung alebo Silicon Power.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebuejte sa dozvedieť o výbere externých hard diskov niečo viac? Máte otázku ohľadom konkrétnych modelov? Radi vám s výberom pomôžeme. Stačí, ak nám dáte vedieť v diskusii pod článkom, kde môžete komentovať.

Je lepší externý SSD disk alebo HDD disk?

SSD disky sú rýchlejšie a odolnejšie. Neobsahujú žiadne mechanické časti, čo zvyšuje ich spoľahlivosť. HDD pevné disky sú lacnejšie, ponúkajú vysoké kapacity úložiska, no majú pomalší zápis. Z praktického hľadiska sú SSD disky lepšie, ak s dátami potrebuejte pracovať pravidelne. Na zálohovanie je HDD disk ideálnym riešením.

Môžem hrať hry na počítači priamo z externého disku?

Áno, pre tento účel je ideálny výkonný SSD disk, ktorý má vysokú prenosovú rýchlosť a nespôsobuje oneskorenie.

Aká kapacita externého disku je postačujúca?

Záleží od individuálnych potrieb. Dostupné sú externé disky s kapacitami od 256 GB. Najpopulárnejšie sú externé disky s 1 TB, no bežne sú dostupné i kapacity ako 2 TB či 6 TB. V vyššou kapacitou narastá i cena.

Ako formátovať externý disk?

Prenosné externé disky môžete jednoducho formátovať po pripojení k počítaču. Formátovaním existujúcich zväzkov či súborov sa všetky dáta kompletne odstránia. Veľké externé disky sa spravidla formátujú záznamom NTFS. Formátom FAT32 nie je možné formátovať úložisko väčšie ako 32 GB.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

20/02/2019 13:23
Milan Gajdoš

Zdravim daju sa ssd nahrať i inštalovať rozne SW-u mňa 3D CAD/CAM,+hudobny SW+vyroba a strih-video klip.
Keď,že sa stale tulam po Eu-či už robota alebo len tak,stale sa mam možnosť k niekomu pripojiť do PC-enem kablik a robim dalej-ak ma kopne muza.....?! Či je to stale utopia???? USB verzia mi nevyhovuje-strata a už ich mam 5 !!
Za info veľmi pekne ďakujem.

17/08/2021 20:34
Dominik V.

Mám externý disk Verbatim Store 'n' Go 1 TB, ktorý som si zakúpil na základe veľmi dobrých recenzií od ostatných používateľov. Myslím, že som si vybral veľmi dobre, pretože disk funguje správne a bez problémov. Oceňujem, že obsahuje aj softvér na zálohovanie. Splnil všetky moje požiadavky a navyše bol za prijateľnú cenu plus má aj atraktívny dizajn. Vyzdvihujem rýchlosť zápisu a kompatibilitu s novšími aj staršími operačnými systémami. Skúšal som ho aj so staručkým Windowsom XP a nemal žiaden problém. Disk je skladný a nezaberie veľa miesta. Je to spoľahlivé zariadenie. Návod na použitie k produktu bol v slovenčine, avšak pokyny v angličtine. Je to ideálny a dostupný externý disk pre všetkých používateľov. Ja disk používam na zálohovanie dôležitých súborov, ktoré si chcem uchovať. Myslím, že značka Verbatim je v tomto segmente na popredných miestach. Samotnému produktu nemám absolútne čo vytknúť.

18/08/2021 07:04
Ján K.

Mám externý pevný disk Western Digital Elements Portable 1,5 TB v čiernej farbe, ktorý funguje veľmi dobre. Je to už môj druhý disk od tejto značky, pretože som spokojný s rýchlosťou zápisu aj čítania. Mám veľmi rád filmy a práve na tento účel disk používam - prenos a zápis filmových súborov. Používanie disku je jednoduché a cena zodpovedá kvalite a funkčnosti, kúpu preto neľutujem. Disk je ľahký a kompaktný, takže si ho môžem so sebou v prípade potreby brávať všade tam, kam potrebujem. Na žiadne nedostatky som neprišiel. Kapacita je obrovská, len tak skoro by sa vám nemala minúť. Tento výrobca je osvedčený. Počas chodu je disk nehlučný a ani s prvotnou inštaláciou som nemal absolútne žiadne problémy. USB 3.0 som zvolil kvôli rýchlejšiemu prenosu dát. Kábel drží tiež veľmi dobre. Odporúčam.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 26.10.2018
Posledná aktualizácia: 29.03.2023
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.