Ako vybrať externý disk? Určite zvoľte SSD a kapacitu nad 1 TB

CD a DVD disky už na ukladanie a prenášanie dát dávno nestačia, Blu-ray disky sa neujali a USB kľúče sú síce kompaktné, no príliš veľa dát sa na ne nezmestí – obzvlášť, ak potrebujete uložiť veľa hier, filmov, videozáznamov či fotografií. 

Najlepší externý disk

Najlepším riešením pre prenos veľkého objemu dát sú externé disky. Pozrieme sa na to, ako si vybrať ten správny práve pre vaše účely.

Obľúbené externé disky

Technológia externých diskov

  • HDD – Táto skratka znamená Hard Disk Drive a ešte donedávna sa používala na označenie všetkých druhov pevných diskov. S príchodom SSD diskov sa však používa už len na označovanie diskov, ktoré na záznam dát využívajú magnetické rotačné platne. Tieto disky sú omnoho pomalšie (max. cca 200 MB/s), než ich kolegovia s označením SSD (drahšie modely okolo 500 MB/s, špičkové aj vyše 2000 MB/s), no kúpite ich za relatívne nízku cenu aj pri veľkých kapacitách. Okrem nízkej rýchlosti však majú tiež nízku mechanickú odolnosť, čo je pri častom prenášaní taktiež dôležitý parameter.
  • SSD – Skratka označujúca pojem Solid State Drive. Tento typ pevného disku nemá žiadne pohyblivé časti a na záznam dát používa pamäťové čipy, rovnako ako USB kľúče. Tieto disky sú veľmi rýchle, pretože nemusia čakať na roztočenie platní a na to, kým pohyblivá hlava na nich vyhľadá presné miesto, kde sú požadované dáta uložené. Taktiež majú veľmi nízku spotrebu energie. Oproti HDD diskom sú však niekoľkonásobne drahšie.
  • Hybridné – Sú to ako keby dva disky v jednom, hlavný HDD disk má po ruke vyrovnávaciu pamäť v podobe integrovaného SSD disku nižšej kapacity (cca. 16 GB). Tieto disky predstavujú z hľadiska ceny a rýchlosti akýsi medzikrok medzi HDD a SSD technológiou. SSD diskom sa však rýchlosťou rozhodne nevyrovnajú.

Účel použitia externého disku

  • Prenášanie dát – Ak potrebujete dáta iba prenášať, siahnite po prenosnom externom disku. Ich veľkosti sú rôzne (závisí to od kapacity aj od iných faktorov), najčastejšie však dosahujú veľkosť tabuľky malej čokolády alebo väčšej krabičky od cigariet. Takýto disk ľahko zbalíte do batohu alebo príručnej tašky.

Kvalitný externý disk

  • Ukladanie a zálohovanie – Disk určený na ukladanie a zálohovanie spoznáte najčastejšie tak, že má stojan na pevné umiestnenie. Tieto disky mávajú občas aj prídavné napájanie. Ďalším stupňom sú tzv. NAS úložiská (Network Attached Storage), ktoré slúžia ako úložiská pre domácu či firemnú počítačovú sieť a môžete k nim pristupovať z ktoréhokoľvek počítača v sieti, či dokonca z internetu. Ponúkajú aj pokročilé funkcie ako napr. tvorba diskových polí RAID, ktoré slúžia na zvýšenie bezpečnosti zálohovania dát, resp. na zvýšenie rýchlosti ukladania.

Pripojenie disku k zariadeniam

Externé disky ponúkajú niekoľko druhov rozhraní na prenos dát. To, aký typ si zvoliť závisí od toho, akým rozhraním disponujú zariadenia, s ktorými budete chcieť disk používať (PC, notebook, multimediálne centrum a pod.). Líšia sa predovšetkým rýchlosťami.

  • USB – USB verzie 2 už pomaly dosluhuje a medzi novými zariadeniami kraľuje verzia USB 3 s max.  prenosovou rýchlosťou 5 Gb/s. Najnovšia verzia USB 3.1 má disponovať teoretickou rýchlosťou prenosu až 10 Gb/s, čo je rovnaká rýchlosť ako jeden kanál rozhrania Thunderbolt. USB 3 je spätne kompatibilné s USB 2.0 a tento konektor tiež nájdete na najväčšom počte zariadení, preto je možné ho považovať za skutočne univerzálne. Pokiaľ však môžete, diskom s USB 2.0 sa vyhnite – predsa len sú na dnešnú dobu už dosť pomalé.
  • eSATA – Ide v podstate o mobilnú verziu rozhrania SATA (Serial ATA), ktoré sa používa na prenos dát medzi interným pevným diskom a počítačom. Najnovšie verzie vám poskytnú max. prenosovú rýchlosť 6 Gb/s.

Externý disk

  • Thunderbolt – Ide o najnovší trend v prepájaní počítačov a externých zariadení. Thunderbolt je akési univerzálne rozhranie, ktoré má schopnosť prenášať dáta i obraz. Vďaka priamemu prepojeniu na PCI express zbernicu dosahuje vo verzii 1 max. rýchlosť 10 Gb/s (pri spojení dvoch liniek až 20 Gb/s) a vo verzii Thunderbolt 2 dokonca 20 Gb/s cez jedinú linku. Priekopníkom v používaní tohto rozhrania je Apple, no objavuje sa už aj na iných zariadeniach. Ak môžete, použite toto rozhranie – je najrýchlejšie.
  • LAN a WiFi – Ide o rozhrania pre pripojenie do počítačovej siete. Používajú ich predovšetkým disky určené na zálohovanie a NAS zariadenia. Pri LAN rozhraní dosahuje obvykle rýchlosť prenosu max. 50 MB/s, pri bezdrôtovom WiFi prepojení iba 10 MB/s.

Kapacita

Dnes už nie problém kúpiť externý disk s kapacitou niekoľkých terabajtov (TB). Maximálna kapacita SSD diskov sa pohybuje tak okolo 1 – 2 TB, počítajte tu však s cenami presahujúcimi 300 EUR. Zvolená kapacita, samozrejme závisí od toho, čo a v akom objeme budete na disk ukladať.

Rýchlosť

Rýchlosť externého disku závisí od už spomínanej technológie (SSD sú niekoľkonásobne rýchlejšie), no tzv. úzke hrdlo z hľadiska rýchlosti tvorí väčšinou rozhranie na pripojenie k ostatným zariadeniam.

Najlepšie externé disky k počítaču

Kombináciou týchto dvoch faktorov teda dostaneme prenosovú rýchlosť disku. Ak si chcet prezerať z ext. disku fotografie či filmy, postačí vám disk pomalší. Ak s ním chcete viac pracovať (napr. strihať video a pod.), siahnite po čo najrýchlejšom disku.

Mechanická odolnosť

SSD disky sú omnoho odolnejšie a väčšinou prežijú aj pád z ruky, keďže nemajú pohyblivé časti. HDD disky takéto zaobchádzanie často nevydržia, avšak niektorí výrobcovia vyrábajú aj odolné verzie externých HDD, ktoré obsahujú špeciálne technológie na ochranu mechanických častí a majú nárazuvzdorný obal.

Ochrana dát šifrovaním

Niektoré disky poskytujú aj ochranu dát prostredníctvom tzv. hardvérového šifrovania. S pomocou integrovaného čipu dokážu vaše dáta automaticky šifrovať pri ich ukladaní a dešifrovať pri ich čítaní. Dáta sú chránené silným heslom.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

20/02/2019 13:23
Milan Gajdoš

Zdravim daju sa ssd nahrať i inštalovať rozne SW-u mňa 3D CAD/CAM,+hudobny SW+vyroba a strih-video klip.
Keď,že sa stale tulam po Eu-či už robota alebo len tak,stale sa mam možnosť k niekomu pripojiť do PC-enem kablik a robim dalej-ak ma kopne muza.....?! Či je to stale utopia???? USB verzia mi nevyhovuje-strata a už ich mam 5 !!
Za info veľmi pekne ďakujem.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 26.10.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...