Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar. Dolce Gusto, Nespresso alebo Tassimo?

Počuli ste už o kapsulových kávovaroch? Vďaka nim si môžete vychnutnať vždy vynikajúcu kávu aj počas ranného zhonu.

Kapsulový kávovar

Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti, ktoré parametre sú dôležité a aké druhy nápojov si s nimi môžete pripraviť.

Obľúbené kapsulové kávovary


Kávovar na kapsule alebo iný druh?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Kávová surovina (alebo iný nápoj) sú vopred nadávkované v jednorazových kapsuliach, ktoré jednoducho vložíte do kávovaru, do zásobníka pridáte čerstvú vodu a stlačíte tlačidlo.

Na rozdiel od pákového espresso kávovaru teda nemusíte kávu najprv pomlieť, správne nadávkovať, utláčať ju do páky ani počítať čas extrakcie. Na druhej strane, nemôžete si prispôsobiť chuť nápoja podľa vašich požiadaviek a ste odkázaní na to, čo vám pripraví výrobca kapsúl. Vopred namletá kávová surovina, aj keď je vzduchotesne zabalená, sa chuti čerstvo namletej kávy podľa mnohých skúsených „kávičkárov“ nevyrovná.

Nevýhodou kapsulových kávovarov je tiež to, že jednorazové kapsuly produkujú zbytočný plastový odpad. Kapsuly sú zodpovedné aj za vyššiu výslednú cenu za jednu šálku kávy.

Parametre kapsulových kávovarov

  • Tlak – Pre prípravu kvalitného espressa (aj toho z kapsuly) je nutný konštantný tlak 9 bar. Ten je však počas prípravy nápoja premenlivý, a preto by mali top kapsulové kavovary byť schopné vyvinúť tlak aspoň 15 bar. Dajte si pozor na prístroje s tlakom okolo 3 bar – takáto nízka hodnota je totiž indikáciou, že prístroj neobsahuje tlakové čerpadlo na vodu ale využíva iba tlak pary z ohriatej vody. S takýmto kávovarom sa vám nikdy nepodarí dosiahnuť kvalitnú chuť espressa.

príprava kávy na kapusolovom kávovare

  • Objem nádržky na vodu – Pohybuje sa od 0,5 l do 1,5 l. Ak máte doma viac milovníkov kávy, vyberte si radšej moel s väčším objemom, aby ste vodu nemuseli tak často dopĺňať.
  • Príkon – Pohybuje sa od 900 do 1 700 W. Čím vyšší príkon, tým rýchlejšie sa voda potrebná na prípravu nápoja ohreje na požadovanú teplotu a tým rýchlejšie bude vaša káva či čokoláda hotová.

Najdôležitejšie funkcie kapsulových kávovarov

  • Tryska na napenenie mlieka – Vďaka tlaku pary dokáže vytvoriť z mlieka krémovú penu. Tá je nevyhnutnou súčasťou nápojov ako capuccino či latté.
  • Plocha na nahrievanie šálok – Dokonalé espresso patrí do teplej šálky. Z toho dôvodu sú niektoré (nielen kapsulové) kávovary vybavené vyhrievanou plochou na vrchu zariadenia, ktorá slúži na nahrievanie šálok. Vďaka nej môžete taktiež udržavať váš už pripravený nápoj teplý.
  • Nastaviteľná výška šálky – Je nevyhnutnosťou pre dávkovanie nápojov (napr. latté) do vysokej šálky, resp. pohára. Na väčšine kapsulových kávovarov je to vyriešené nastaviteľnou výškou odkvapkávacej misky pod šálkou.
  • Inteligentné kapsule – Kávovar z nich „prečíta“ informáciu o ideálnom tlaku, ktorý má pre prípravu daného nápoja použiť.
  • Príprava studených nápojov – Umožní vám pripravovať aj nápoje ako napr. ľadový čaj a pod.
  • Úsporný režim – Automaticky vypne prístroj po nejakom čase, čím šetrí el. energiu.
  • Ovládanie cez smartfón – Umožňuje ovládať kávovar pomocou výrobcom dodanej aplikácie cez smartfón či tablet. Môžete si tak načasovať prípravu kávy napr. tak, aby vás ráno prebudila jej vôňa, spravovať svoje obľúbené recepty či sledovať zásobu kapsúl.

Najobľúbenejšie kapsulové kávovary

Ako je to s kapsulami?

Čo sa týka nápojov, základom je espresso, ktoré dokáže pripraviť každý kávovar. Mnohí výrobcovia však ponúkajú aj kapsule s inými druhmi kávovej suroviny, prípadne s nápojmi ako čokoláda. Ceny kapsúl začínajú niekde na 27 centoch za kus pri „základných“ typoch nápojov (platí pri kúpe väčších balení – napr. 90 ks za 24 eur) a končia niekde na 63 centoch pri kávových nápojoch s príchuťami.

Espresso pripravené v kapsulovom kávovare

Dajte si pozor pri druhoch kávy ako capuccino či latté, ktorých súčasťou je mlieko. V prípade absencie trysky na napenenie mlieka ste odkázaní na kapsule so sušeným mliekom. S nimi podľa skúsených kávičkárov zďaleka nedosiahnete takú chuť ako s mliekom čerstvo napeneným.

Trysku na napenenie mlieka nájdete najmä v drahších modeloch značky Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Väčšinu kapsúl predávajú priamo výrobcovia kapsulových kávovarov pod svojou značkou. Mnohé z nich nie sú navzájom kompatibilné – výnimkou sú iba niektoré modely Nespresso a Dolce Gusto, v ktorých môžete použiť aj kapsule iných výrobcov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kapsulové kávovary

Vybrať si Tassimo alebo Dolce Gusto? A čo iné značky?

Najznámejšie značky kapsulových kávovarov dostupných na slovenskom trhu sú BOSCH Tassimo, Nescafé Dolce Gusto, Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Kapsulové kávovary Tassimo a Dolce Gusto kúpite za priaznivú cenu už okolo 40 eur. Za túto sumu však neočakávajte žiadne zázraky, väčšinou dostanete iba základné funkcie a ovládanie jediným alebo niekoľkými tlačidlami.

Ceny kávovarov Nespresso a Tchibo Cafissimo začínajú niekde na 70 eurách, v ponuke však nájdete aj mnoho drahších modelov s krajším dizajnom, ktoré sú tiež vyhotovené z odolnejších materiálov a disponujú pokročilými funkciami ako napr. zásobník na mlieko s tryskou na jeho napenenie, ovládanie pomocou smartfónu a pod.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

30/06/2021 10:09
Milena

Doma sa teším z plne automatického kávovaru Krups Nescafé Dolce Gusto. Kávovár je malý a tak sa mi bez problémov zmestí na okraj kuchynskej linky. Bol lacný a preto som sa obávala jeho výkonu, avšak moje obavy sa hneď rozplynuli. Káva je chutná a hotová za cca. 1 minútu. Páči sa mi, že je tu možnosť používať aj lacnejšie kapsuly alebo ekokapsule. Kávovar je o dosť hlučnejší než drahšie modely, ale to mi až tak neprekáža. Obsluha je extrémne jednoduchá a pomer ceny a kvality je vyrovnaný. Plusom je aj pekný dizajn, ktorý nepôsobí rušivo.

30/06/2021 12:39
Lena

Mám kávovar DeLonghi Nespresso Essenza Mini EN 85 R, ktorý ma zaujal svojou kompaktnosťou aj dizajnom v červenom prevedení. Kávovar sa jednoducho čistí, nádoba na použité kapsule je dostatočne veľká a káva chutí skvele. Nakoľko je kávovar menší, na kuchynskej linke mi nezavadzia. Voda je zohriata rýchlo a prevádzka je nehlučná. Za mňa skvelý kávovar pre domáce použitie. Ak milujete dobrú kávu, neváhajte nad kúpou. :-)

30/06/2021 18:10
Veronček

Od manžela som dostala k narodeninám kávovar Bosch Tassimo My Way TAS6003. Ide o kvalitný výrobok s ľahkou obsluhou a vlastnými možnosťami nastavenia. Čítala som zopár recenzií, v ktorých písali, že káva nie je dobrá, ale mne chutí. Ak máte radi kávu Jacobs, tak káva z tohto kávovaru bude pre vás úžasná. Oceňujem aj krásnu a bohatú penu a rýchlosť prípravy. Nakoľko je kávovar plnoautomatický, každý si môže vybrať svoju príchuť kávy. S výrobkom som spokojná aj s rozmanitosťou kapsúl, ktoré sú dostupné na trhu.

16/08/2021 07:28
Aňa

Už dlhšiu dobu používame v domácnosti kávovar Krups KP100BCE, ktorý bol lacný, no slúži výborne. Kávovar je malý a skladný, preto na kuchynskej linke nezaberie veľa miesta. Oceňujeme rýchlu prípravu kávičky za cca. jednu minútu. O kávovar sa treba patrične starať a udržiavať ho, čím dosiahnete dlhú životnosť a bezproblémový chod. Páči sa nám, že nemusíme používať len originálne kapsule, ale môžeme si zvoliť aj lacnejšie varianty. Výhodou je tiež používanie s ekokapsulami. Kávovar sa jednoducho obsluhuje, no je troška hlučnejší než iné podobné modely. Hodí sa do domácností aj do malých kancelárií. Pomer ceny a kvality je vyrovnaný a pripravená kávička je veľmi chutná. Dá sa tu pripraviť aj čokoláda pre deti alebo ľadové nápoje, čiže využije ho celá rodina. Treba si dávať pozor na tvorbu vodného kameňa a ak ho budete pravidelne odstraňovať, kávovar vám bude šliapať ako hodinky.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 15.01.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.