Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Počuli ste už o kapsulových kávovaroch? Vďaka nim si môžete vychnutnať vždy vynikajúcu kávu aj počas ranného zhonu.

Kapsulový kávovar

Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti, ktoré parametre sú dôležité a aké druhy nápojov si s nimi môžete pripraviť.

Obľúbené kapsulové kávovary

Kávovar na kapsule alebo iný druh?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Kávová surovina (alebo iný nápoj) sú vopred nadávkované v jednorazových kapsuliach, ktoré jednoducho vložíte do kávovaru, do zásobníka pridáte čerstvú vodu a stlačíte tlačidlo.

Na rozdiel od pákového espresso kávovaru teda nemusíte kávu najprv pomlieť, správne nadávkovať, utláčať ju do páky ani počítať čas extrakcie. Na druhej strane, nemôžete si prispôsobiť chuť nápoja podľa vašich požiadaviek a ste odkázaní na to, čo vám pripraví výrobca kapsúl. Vopred namletá kávová surovina, aj keď je vzduchotesne zabalená, sa chuti čerstvo namletej kávy podľa mnohých skúsených „kávičkárov“ nevyrovná.

Nevýhodou kapsulových kávovarov je tiež to, že jednorazové kapsuly produkujú zbytočný plastový odpad. Kapsuly sú zodpovedné aj za vyššiu výslednú cenu za jednu šálku kávy.

Parametre kapsulových kávovarov

  • Tlak – Pre prípravu kvalitného espressa (aj toho z kapsuly) je nutný konštantný tlak 9 bar. Ten je však počas prípravy nápoja premenlivý, a preto by mali top kapsulové kavovary byť schopné vyvinúť tlak aspoň 15 bar. Dajte si pozor na prístroje s tlakom okolo 3 bar – takáto nízka hodnota je totiž indikáciou, že prístroj neobsahuje tlakové čerpadlo na vodu ale využíva iba tlak pary z ohriatej vody. S takýmto kávovarom sa vám nikdy nepodarí dosiahnuť kvalitnú chuť espressa.

príprava kávy na kapusolovom kávovare

  • Objem nádržky na vodu – Pohybuje sa od 0,5 l do 1,5 l. Ak máte doma viac milovníkov kávy, vyberte si radšej moel s väčším objemom, aby ste vodu nemuseli tak často dopĺňať.
  • Príkon – Pohybuje sa od 900 do 1 700 W. Čím vyšší príkon, tým rýchlejšie sa voda potrebná na prípravu nápoja ohreje na požadovanú teplotu a tým rýchlejšie bude vaša káva či čokoláda hotová.

Najdôležitejšie funkcie kapsulových kávovarov

  • Tryska na napenenie mlieka – Vďaka tlaku pary dokáže vytvoriť z mlieka krémovú penu. Tá je nevyhnutnou súčasťou nápojov ako capuccino či latté.
  • Plocha na nahrievanie šálok – Dokonalé espresso patrí do teplej šálky. Z toho dôvodu sú niektoré (nielen kapsulové) kávovary vybavené vyhrievanou plochou na vrchu zariadenia, ktorá slúži na nahrievanie šálok. Vďaka nej môžete taktiež udržavať váš už pripravený nápoj teplý.
  • Nastaviteľná výška šálky – Je nevyhnutnosťou pre dávkovanie nápojov (napr. latté) do vysokej šálky, resp. pohára. Na väčšine kapsulových kávovarov je to vyriešené nastaviteľnou výškou odkvapkávacej misky pod šálkou.
  • Inteligentné kapsule – Kávovar z nich „prečíta“ informáciu o ideálnom tlaku, ktorý má pre prípravu daného nápoja použiť.
  • Príprava studených nápojov – Umožní vám pripravovať aj nápoje ako napr. ľadový čaj a pod.
  • Úsporný režim – Automaticky vypne prístroj po nejakom čase, čím šetrí el. energiu.
  • Ovládanie cez smartfón – Umožňuje ovládať kávovar pomocou výrobcom dodanej aplikácie cez smartfón či tablet. Môžete si tak načasovať prípravu kávy napr. tak, aby vás ráno prebudila jej vôňa, spravovať svoje obľúbené recepty či sledovať zásobu kapsúl.

TOP 5 najobľúbenejších kapsulových kávovarov

Ako je to s kapsulami?

Čo sa týka nápojov, základom je espresso, ktoré dokáže pripraviť každý kávovar. Mnohí výrobcovia však ponúkajú aj kapsule s inými druhmi kávovej suroviny, prípadne s nápojmi ako čokoláda. Ceny kapsúl začínajú niekde na 27 centoch za kus pri „základných“ typoch nápojov (platí pri kúpe väčších balení – napr. 90 ks za 24 eur) a končia niekde na 63 centoch pri kávových nápojoch s príchuťami.

Espresso pripravené v kapsulovom kávovare

Dajte si pozor pri druhoch kávy ako capuccino či latté, ktorých súčasťou je mlieko. V prípade absencie trysky na napenenie mlieka ste odkázaní na kapsule so sušeným mliekom. S nimi podľa skúsených kávičkárov zďaleka nedosiahnete takú chuť ako s mliekom čerstvo napeneným.

Trysku na napenenie mlieka nájdete najmä v drahších modeloch značky Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Väčšinu kapsúl predávajú priamo výrobcovia kapsulových kávovarov pod svojou značkou. Mnohé z nich nie sú navzájom kompatibilné – výnimkou sú iba niektoré modely Nespresso a Dolce Gusto, v ktorých môžete použiť aj kapsule iných výrobcov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kapsulové kávovary

Vybrať si Tassimo alebo Dolce Gusto? A čo iné značky?

Najznámejšie značky kapsulových kávovarov dostupných na slovenskom trhu sú BOSCH Tassimo, Nescafé Dolce Gusto, Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Kapsulové kávovary Tassimo a Dolce Gusto kúpite za priaznivú cenu už okolo 40 eur. Za túto sumu však neočakávajte žiadne zázraky, väčšinou dostanete iba základné funkcie a ovládanie jediným alebo niekoľkými tlačidlami.

Ceny kávovarov Nespresso a Tchibo Cafissimo začínajú niekde na 70 eurách, v ponuke však nájdete aj mnoho drahších modelov s krajším dizajnom, ktoré sú tiež vyhotovené z odolnejších materiálov a disponujú pokročilými funkciami ako napr. zásobník na mlieko s tryskou na jeho napenenie, ovládanie pomocou smartfónu a pod.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 15.01.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...

Technológie chladničiek zažívajú výslnieTechnológie chladničiek zažívajú výslnie

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....