Kvalitný detský písací stôl pre školáka. Aký je najlepší písací stôl pre deti

Vyhradený priestor či už pri robení si úloh do školy alebo pri voľnočasových aktivitách je pre dieťa dôležitý. Písací stôl pre deti teda nie je len priestorom pre zábavu, ale ide o študijný priestor. S pribúdajúcim vekom má dieťa na pracovný stolík iné požiadavky, preto vyberajte s rozvahou. Aké sú možnosti?

Písací stôl do detskej izby

Pokiaľ stále neviete, aký pracovný stolík pre deti vybrať, poradíme vám na aké parametre sa treba zamerať pri výbere. Samozrejme, sú určité rozdiely, ak vyberáte písací stôl pre prváka alebo sa zameriavate na písací stolík pre staršieho študenta. Vo všeobecnosti vám však poradíme, aké písacie stoly pre školákov vyberať.

Obľúbené detské písacie stolíky


Ako vybrať detský písací stolík?

Začneme možno viac vo všeobecnej rovine, no na základe určitých poznatkov je výber písaceiho stolíka možno prispôsobiť. Každý školák potrebuje vo svojej detskej izbe miesto, ktoré bude jeho pracovným priestorom.

Pri výbere písacieho stola pre školákov zohrávajú úlohu predovšetkým vek dieťa, aktivity, ktorým sa venuje a potreby, ktoré má (osobné, no i v rámci štúdia). Hoci sa to zdá byť banálne, písací stôl má svoju funkcionalitu, okrem rozmerov je dôležitý jeho tvar, veľkosť pracovnej dosky, úložné priestory a zohladniť treba aj jeho umiestnenie. Ak sa na to pozrieme prakticky, zamerajte sa na tieto parametre.

Na čo sa zamerať pri výbere písacieho stola pre deti?

  • vek dieťaťa a jeho fyzické parametre
  • záľuby dieťaťa  
  • úložné priestory  
  • dostatočná veľkosť pracovnej plochy 
  • materiál  

Písací stôl pre študenta

Rohové písacie stoly alebo písací stôl pod okno?

Písací stolík je najlepšie umiestniť v blízkosti okna, ideálne pod okno. Dopadá tam najviac slnečného svetla, čo je pri písaní veľmi dôležité. Písací stôl pod oknom má teda svoje výhody. Okrem prirodzeného zdroja svetla je konštrukcia stola univerzálna a neskôr môžete takýto písací stôl presunúť k inej stene alebo do inej miestnosti.

Druhým častým riešením je rohový písací stôl, resp. rohový počítačový stôl, čo je skôr riešnie vhodné pre starších školákov. Samozrejme, ako sme už spomínali, vek je rozhodujúci. Ak vyberáte stôl pre prváka alebo pre študenta, musíte si uvedomiť, že tu je výrazný rozdiel. Nie len vo výške, ale i v mnohých ďalších ohľadoch. Väčšie dieťa potrebuje viac úložného priestoru ako škôlkar, tiež väčšiu plochu na písanie. Nie je dobré, aby sa dieťa pri stole hrbilo, nakláňalo, alebo sa cítili nepohodlne.

Súčasťou každého písacieho stola by mala byť i stolová lampa, ktorá je vo večerných hodinách veľmi vítaná. Tá sa spravidla umiestňuje na opačnú stranu, než ktorou rukou dieťa píše.

Písací stôl pre praváka alebo ľaváka

Niektoré detské písacie stolíky majú v časti, kde dieťa sedí špeciálne tvarovanú platformu. Keď sa dieťa na stoličke zasunie k stolu, na pravej alebo ľavej strane môže byť pracovná doska predĺžená, aby malo dieťa pri písaní dostatočnú oporu.

Detský písací stôl do izby

Rozmery destkého stolíka a jeho dizajn

Jedným z najdôležitejších parametrov je samotná výška stolu. Závisí od veku dieťaťa, teda musíme výšku stolíku prispôsobiť k výške dieťaťa. Správna výška stola je, ak sa dieťa pri sedené oprie o sotlík lakťami a tie zvierajú 90-stupňový uhol. V prípade vyššieho stolíka sa dá tento problém riešiť detskou stoličkou s nastaviteľnou výškou.

Na detskom písacom stole by malo byť dostatok priestoru na písacie potreby, knihy, učebnice či iné pomôcky. Rozmery klasických písacích stolov pre školákov sú 60x120 cm, prípadne širšie.

Nezanedbateľný je i dizajn, pekné a hravé prostredie pôsobí na dieťa oveľa harmonickejšie ako neupravené a chaotické časti nábytku. Nebojte sa zapojiť farby, najmä ak ide o menšie dieťa. Oživia tak priestor a dodajú mu istý šmrnc.

Dajte si preto záležať, aby ste vytvorili pre dieťa originálny kútik, kde sa bude rado vracať. Pomôžu vám rôzne detaily a dekorácie, ktoré môžu byť buď súčasťou stolíka, alebo jeho doplnkami. Dieťa bude mať svoje ceruzky a školské potreby na jednom miesto, pričom ich nebude roznášať po dome, čo uľahčí prácu i vám.

Písací stôl do detskej izby

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie písacie stoly

Výškovo nastaviteľný stolík pre školákov?

V prípade, že nechcete míňať peniaze viackrát v krátkom časovom slede, môžete si zaobstarať alternatívu v podobe rastúceho stolíka. Dieťa rastie úplne iné úlohy si plní v čase začiatkov školskej dochádzky ako v neskorších ročníkoch základnej školy. Tento rastúci stolík je dobrý v tom, že sa prispôsobí výške dieťaťa. Je to ergonomické a praktické riešenie zároveň.

Nevýhodou je vyššia investícia, ktorá sa ale časom vyrovná, vzhľadom na viac rozpočtovú investíciu, ktorú by ste museli utratiť v prípade viacerých stolíkov. 

Pri kúpe nastaviteľného stolíka sa zamerajte na výšku a rozah nastavenia. Výškovo nastaviteľný písací stôl je vyhovujúci už pre deti s výškou od 110 cm až po 180 cm. V závislosti od konkrétneho modelu stola. Samotnú výšku je zvyčajne možné upraviť do výšky klasického pracovného stole 70 až 80 cm.

Výškovo nastaviteľný stôl do detskej izby

Ružový písací stôl pre dievčatá

Rastúci stolík je charakteristický svojou bezpečnosťou, jeho konštrukcia je pevná a zaručuje stabilitu. Niektoré modely majú okrem nastaviteľnej výšky i možnosť nastaviť sklon.

Úložný priestor

Bez ohľadu na to čo ide o písací stôl pre prváka alebo detský písací stôl pre študenta, úložné priestory sú dôležité. Ideálne sú zásuvky so spevneným dnom. Vhodné sú aj voľné poličky či ukladacie plochy v spodnej časti stola. Ideálne však je, aby bol úložný priestor krytý. Viac zásuviek však zvyšuje taktiež hmotnosť pracovného stola.

Materiál písacieho stola pre deti

Hovoriť môžeme o rôznych podobách dreva. Buď pôjde o drevený písací stolík z kvalitného čistého dreva alebo o laminovanú drevotriesku. Prakticky nemusí tento parameter zohrávať takú dôležitú rolu. Podstatné je, aby bol písací stôl z odolného a kvalitného materiálu

Najčastejšie otázky – FAQ

Vyberáte práve písací stôl pre školáka? Budete mať doma prváka a chcete mu zaobstarať prvý detský písací stôl? Radi vám s výberom pomôžeme. Zapojte sa do diskusie pod článkom a radi vám na vaše otázky odpovieme.

Ako vybrať stoličku pre dieťa?

Detskú stoličku by ste mali prispôsobiť k písaciemu stolu. Takisto je potrebné zohľadniť výšku dieťaťa. Ideálne sú rastúce stoličky s výškovým nastavením. Dôležitá je kvlaitná chrbtová opierka, lakťové opierky a kvalitná výplň sedáka. Kolieska sú pri pracovnom stole taktiež vhodnou voľbou. Kolená musia byť v uhle 90°. Sedák by mal dočiahnuť do dvoch tretín stehien a operadlo by malo siahať pod lopatky. Existujú takisto zdravotné terapeutické stoličky pre deti.

Môžem písací stolík používať aj ako počítačový stôl?

Áno, no potrebné je myslieť na rozmery stola. Dieťa by stále malo mať priestor hlavne na písanie. Monitor by mal byť v úrovni očí vo vzdilenosti aspoň 50 cm. Výhodou samotných počítačových stolov je, že ich konštrukcia je na stolový počítač prispôsobená.

Aké výhody má rastúci písací stôl?

Hlavnou výhodou je možnosť nastavenia výšky, vďaka čomu vás nečaká viacnásobná investícia do nového písacieho stola.

 

Vyberáme z nášho katalógu

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie písacie stoly

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 10.01.2018
Posledná aktualizácia: 22.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.

Servírovací stolík – príručný stolík na kolieskachServírovací stolík – príručný stolík na kolieskach

Príručný stolík na kolieskach poslúži v kuchyni na odkladanie ingrediencií alebo v obývačke ako vlastný minibar. Je skvelým a dizajnovým doplnkom. Aké využite majú servírovacie stolíky?

Aké využitie má komoda v kúpeľni?Aké využitie má komoda v kúpeľni?

Pri zariaďovaní kúpeľne sa nemusíte pridŕžať celkového vybavenia vášho príbytku. Pokojne si vyberte nábytok, ktorý vám najviac imponuje. Ako vybrať komodu do kúpeľne? Poradíme vám.