Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Kärcher alebo Zelmer

Koberce síce už nie sú súčasťou každej domácnosti rovnako ako kedysi, ešte stále sú ale v mnohých príbytkoch obľúbené pre svoje príjemné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Ak máte doma viac kobercov, prípadne aj čalúnenú pohovku, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.

Vysávač na tepovanie kobercov

Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model vybrať.

Obľúbené tepovače

Ako tepovače fungujú

Stroje na tepovanie sa nazývajú tiež extraktory, tepovacie vysávače, viacúčelové vysávače alebo čističe kobercov. Vzhľadom pripomínajú robustnejšie vysávače. Využívajú ich najmä profesionálne upratovacie firmy, avšak nižšia cena niektorých modelov ich predurčuje aj na použitie v domácnosti.

Môžete ich použiť na čistenie kobercov, čalúnených pohoviek, matracov i autosedačiek. Poradia si so škvrnami od nápojov, mastnými škrvnami i so zvieracími chlpmi. Mnohé tepovače môžete využiť aj na bežné mokré a suché vysávanie tak, ako ktorýkoľvek iný vysávač.

Čistenie koberca s tepovacím vysavačom

Typický tepovací vysávač sa skladá z nádoby na čistú vodu s čistiacim roztokom, nádoby na odpadovú vodu, sacieho motora a čerpadla. Proces čistenia začína vstrekovaním čistiaceho roztoku do čistenej textílie pomocou čerpadla. Roztok následne rozpustí „zažraté“ nečistoty, ktoré potom odsajete hubicou do nádoby na odpadovú vodu.

Konštrukcia tepovacích vysávačov

 • Tyčové – Pripomínajú typický tyčový vysávač, ktorý vo svojom zvislom tele integruje všetky komponenty. Na rozdiel od nich majú navyše aj nádobu na vodu a iné súčasti, takže sú robustnejšie a aj ťažšie – manipulácia s nimi bude pre vás teda viac vyčerpávajúca. Čo sa týka kapacity nádob na vodu, tá je, pochopiteľne, menšia, takže musíte počítať s jej častejšou výmenou. Na druhej strane, ich skladovanie je jednoduchšie, keďže ich môžete oprieť niekam do rohu vo zvislej polohe.
 • Klasické – Môžu mať tvar klasického podlhovastého vysávača s veľkými kolieskami alebo hrncového vysávača. Ich výhodou oproti tyčovým tepovacím vysávačom je vyšší výkon i vyššia kapacita nádob na vodu. Manipulácia s hadicou a hubicou je tiež jednoduchšia než manipulácia s celým telom tyčového vysávača.

Príkon a sací výkon

Kvalitný tepovač by mal mať elektrický príkon nad 1 000 W, niektoré modely dokonca prekonávajú úroveň 2 000 W.

Dôležitejším kritériom je však sací výkon, ktorý býva vždy menší, no nie vždy ho výrobcovia v základnej špecifikácii zariadenia uvádzajú. Pomôcť si môžete jednoduchým odhadom, pri ktorom vezmete do úvahy fakt, že sací výkon sa spravidla pohybuje na úrovni jednej pätiny až jednej tretiny elektrického príkonu, v závislosti od účinnosti zariadenia. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 300 – 600 W.

Profesionálny tepovač na čistenie kobercov

Lepšie tepovače mávajú sací výkon regulovateľný, takže si ho môžete pre rôzne povrchy nastaviť tak, aby vám zbytočne neťahal a nekrčil textíliu. Lacné tepovače na koberce obvykle touto funkciou nedisponujú.

TOP 3 tepovače

Objem nádrží

Od neho závisí, ako často budete musieť vylievať špinavú vodu, resp. dopĺňať čistiaci roztok a čistú vodu. Samozrejme, pri malých nádržiach môžete po doplnení pokračovať v čistení, ale príliš časté vylievanie a dolievanie pri čistení veľkých plôch môže byť obťažujúce.

Vhodný objem nádrže podľa čistenej plochy:

 • Plocha do 50 m2 – objem nádoby do 2 l.
 • Plocha od 50 do 150 m2 – objem nádoby 2 – 4 l.
 • Plocha nad 150 m2 – objem nádoby nad 4 l.

Typy filtrov

 • Mikrofilter – Zachytáva jemné častice aj alergény, nie je však taký účinný ako HEPA filter.
 • HEPA filter – Je vyrobený zo sklenených vlákien a zachytí aj najjemnejší prach, peľ a iné častice. Je preto jedinou voľbou pre alergikov.
 • Vodná filtrácia – Do istej miery zvlhčuje vzduch, ale nie je taká účinná ako HEPA filter.

Okrem bezvreckových tepovacích vysávačov nájdete na trhu aj vreckové, ktoré zachytávajú nečistoty do jednorazových vreciek podobne, ako bežné vysávače.

Príslušenstvo k tepovačom

 • Nadstavec na tvrdé povrchy – Vďaka nemu môžete vysávať tvrdé podlahy s povrchmi ako dlaždice, linoleum či parkety.
 • Štrbinový nadstavec – Pomôže vám s vysávaním úzkych miest.
 • Turbokefa – Vyčistíte s ňou husté a veľmi špinavé textílie ako napr. koberce so zažratou špinou alebo so zvieracími chlpmi.
 • Nadstavec na fúkanie – Umožňuje vďaka spätnému chodu vysávača vyfúknuť špinu z nedostupných miest, prípadne nafúkať nafukovací matrac či hračky.
 • Nadstavec na umývanie okien – Býva súčasťou modelov s funkciou parného čistenia.

Ďalšie funkcie a parametre tepovačov

 • Hlučnosť – Pri kúpe si všímajte aj tento parameter, najmä ak budete vykonávať tepovanie kobercov doma. Tepovače sú spravidla hlučnejšie než bežné vysávače, typicky od 60 do 85 dB. Za prijateľne tichý budete považovať tepovač s hlučnosťou do cca 70 dB.
 • Dlžka kábla – Dôležitý parameter pre čistenie vo veľkých miestnostiach. Typicky sa pohybuje od 4 do 15 m, pričom kábel by mal byť taký dlhý, aby ste s tepovačom dosiahli od zásuvky do každého kúta miestnosti, prípadne aj do susednej miestnosti, v ktorej zásuvka chýba.
 • Čistiace programy – Pokročilejšie modely tepovačov disponujú rôznymi programami s preddefinovanými parametrami pre čistenie konkrétnych typov povrchov (koberce, sedačky, interiéry áut a pod.).
 • Ovládanie – Na lacnejších modeloch nájdete iba základné ovládacie prvky, tie lepšie sú vybavené diaľkovým ovládaním na rúčke.
 • Automatické navíjanie kábla – Vďaka tejto funkcii sa prívodný kábel navinie po stlačení tlačidla na bubon v útrobách zariadenia. Výhodou takého riešenia je, že kábel nikde neprekáža a nemusíte ho ručne namotávať na telo tepovača.

Obľúbené tepovače

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 22.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...