Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Kärcher alebo Zelmer

Koberce síce už nie sú súčasťou každej domácnosti rovnako ako kedysi, ešte stále sú ale v mnohých príbytkoch obľúbené pre svoje príjemné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Ak máte doma viac kobercov, prípadne aj čalúnenú pohovku, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.

Vysávač na tepovanie kobercov

Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model vybrať.

Obľúbené tepovače


Ako tepovače fungujú

Stroje na tepovanie sa nazývajú tiež extraktory, tepovacie vysávače, viacúčelové vysávače alebo čističe kobercov. Vzhľadom pripomínajú robustnejšie vysávače. Využívajú ich najmä profesionálne upratovacie firmy, avšak nižšia cena niektorých modelov ich predurčuje aj na použitie v domácnosti.

Môžete ich použiť na čistenie kobercov, čalúnených pohoviek, matracov i autosedačiek. Poradia si so škvrnami od nápojov, mastnými škrvnami i so zvieracími chlpmi. Mnohé tepovače môžete využiť aj na bežné mokré a suché vysávanie tak, ako ktorýkoľvek iný vysávač.

Čistenie koberca s tepovacím vysavačom

Typický tepovací vysávač sa skladá z nádoby na čistú vodu s čistiacim roztokom, nádoby na odpadovú vodu, sacieho motora a čerpadla. Proces čistenia začína vstrekovaním čistiaceho roztoku do čistenej textílie pomocou čerpadla. Roztok následne rozpustí „zažraté“ nečistoty, ktoré potom odsajete hubicou do nádoby na odpadovú vodu.

Konštrukcia tepovacích vysávačov

 • Tyčové – Pripomínajú typický tyčový vysávač, ktorý vo svojom zvislom tele integruje všetky komponenty. Na rozdiel od nich majú navyše aj nádobu na vodu a iné súčasti, takže sú robustnejšie a aj ťažšie – manipulácia s nimi bude pre vás teda viac vyčerpávajúca. Čo sa týka kapacity nádob na vodu, tá je, pochopiteľne, menšia, takže musíte počítať s jej častejšou výmenou. Na druhej strane, ich skladovanie je jednoduchšie, keďže ich môžete oprieť niekam do rohu vo zvislej polohe.
 • Klasické – Môžu mať tvar klasického podlhovastého vysávača s veľkými kolieskami alebo hrncového vysávača. Ich výhodou oproti tyčovým tepovacím vysávačom je vyšší výkon i vyššia kapacita nádob na vodu. Manipulácia s hadicou a hubicou je tiež jednoduchšia než manipulácia s celým telom tyčového vysávača.

Príkon a sací výkon

Kvalitný tepovač by mal mať elektrický príkon nad 1 000 W, niektoré modely dokonca prekonávajú úroveň 2 000 W.

Dôležitejším kritériom je však sací výkon, ktorý býva vždy menší, no nie vždy ho výrobcovia v základnej špecifikácii zariadenia uvádzajú. Pomôcť si môžete jednoduchým odhadom, pri ktorom vezmete do úvahy fakt, že sací výkon sa spravidla pohybuje na úrovni jednej pätiny až jednej tretiny elektrického príkonu, v závislosti od účinnosti zariadenia. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 300 – 600 W.

Profesionálny tepovač na čistenie kobercov

Lepšie tepovače mávajú sací výkon regulovateľný, takže si ho môžete pre rôzne povrchy nastaviť tak, aby vám zbytočne neťahal a nekrčil textíliu. Lacné tepovače na koberce obvykle touto funkciou nedisponujú.

TOP 3 tepovače

Objem nádrží

Od neho závisí, ako často budete musieť vylievať špinavú vodu, resp. dopĺňať čistiaci roztok a čistú vodu. Samozrejme, pri malých nádržiach môžete po doplnení pokračovať v čistení, ale príliš časté vylievanie a dolievanie pri čistení veľkých plôch môže byť obťažujúce.

Vhodný objem nádrže podľa čistenej plochy:

 • Plocha do 50 m2 – objem nádoby do 2 l.
 • Plocha od 50 do 150 m2 – objem nádoby 2 – 4 l.
 • Plocha nad 150 m2 – objem nádoby nad 4 l.

Typy filtrov

 • Mikrofilter – Zachytáva jemné častice aj alergény, nie je však taký účinný ako HEPA filter.
 • HEPA filter – Je vyrobený zo sklenených vlákien a zachytí aj najjemnejší prach, peľ a iné častice. Je preto jedinou voľbou pre alergikov.
 • Vodná filtrácia – Do istej miery zvlhčuje vzduch, ale nie je taká účinná ako HEPA filter.

Okrem bezvreckových tepovacích vysávačov nájdete na trhu aj vreckové, ktoré zachytávajú nečistoty do jednorazových vreciek podobne, ako bežné vysávače.

Vyberáme z nášho katalógu

Príslušenstvo k tepovačom

 • Nadstavec na tvrdé povrchy – Vďaka nemu môžete vysávať tvrdé podlahy s povrchmi ako dlaždice, linoleum či parkety.
 • Štrbinový nadstavec – Pomôže vám s vysávaním úzkych miest.
 • Turbokefa – Vyčistíte s ňou husté a veľmi špinavé textílie ako napr. koberce so zažratou špinou alebo so zvieracími chlpmi.
 • Nadstavec na fúkanie – Umožňuje vďaka spätnému chodu vysávača vyfúknuť špinu z nedostupných miest, prípadne nafúkať nafukovací matrac či hračky.
 • Nadstavec na umývanie okien – Býva súčasťou modelov s funkciou parného čistenia.

Ďalšie funkcie a parametre tepovačov

 • Hlučnosť – Pri kúpe si všímajte aj tento parameter, najmä ak budete vykonávať tepovanie kobercov doma. Tepovače sú spravidla hlučnejšie než bežné vysávače, typicky od 60 do 85 dB. Za prijateľne tichý budete považovať tepovač s hlučnosťou do cca 70 dB.
 • Dlžka kábla – Dôležitý parameter pre čistenie vo veľkých miestnostiach. Typicky sa pohybuje od 4 do 15 m, pričom kábel by mal byť taký dlhý, aby ste s tepovačom dosiahli od zásuvky do každého kúta miestnosti, prípadne aj do susednej miestnosti, v ktorej zásuvka chýba.
 • Čistiace programy – Pokročilejšie modely tepovačov disponujú rôznymi programami s preddefinovanými parametrami pre čistenie konkrétnych typov povrchov (koberce, sedačky, interiéry áut a pod.).
 • Ovládanie – Na lacnejších modeloch nájdete iba základné ovládacie prvky, tie lepšie sú vybavené diaľkovým ovládaním na rúčke.
 • Automatické navíjanie kábla – Vďaka tejto funkcii sa prívodný kábel navinie po stlačení tlačidla na bubon v útrobách zariadenia. Výhodou takého riešenia je, že kábel nikde neprekáža a nemusíte ho ručne namotávať na telo tepovača.

Obľúbené tepovače

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

24/06/2021 08:39
Martin K.

V tomto roku sme kúpili Thomas Aqua Pet & Family. Partnerka je spokojná, pretože tepovač je výkonný, ľahko sa ovláda a ponúka dostatok praktických funkcií. Dokáže vyčistiť koberce, čalúnenie, postele atď. Myslím si, že pre rodiny, ktoré majú doma malé deti alebo domácich miláčikov, je tento prístroj veľmi prospešný. Potešil silný sací výkon, dlhá prívodová šnúra či výber medzi vodným filtrom alebo vreckami. Bonusom je, že v jednom tele dostanete vysávač aj tepovač.

27/06/2021 20:22
Jana C.

Mám Kärcher SE 4001, ktorý vysáva nasucho aj namokro, čiže aj tepuje. Je vhodný na čistenie všetkých kobercov i tvrdých podláh a ja som s jeho výkonom spokojná. Oceňujem 5 koliesok, vďaka ktorým sa skvele pohybuje a manipulácia je jednoduchá. Sacia sila pri vysávaní je dostatočná a vysávač je málo hlučný. Myslím si, že prístroj má dobrý pomer ceny a kvality a na domáce vysávanie alebo tepovanie je postačujúci. Ja som si k tepovaču dokúpila aj nadstavec na čalúnenie. Tento prístroj sa hodí aj na tepovanie sedačiek v aute. S týmto viacúčelovým vysávačom som spokojná.

30/06/2021 08:33
Mirka D.

Ja mám tiež Kärcher, avšak novší model - SE 4002. Perfektne čistí a používanie je jednoduché. Nerobí mu problém sedačka ani matrac a po použití vyzerá všetko ako nové. Zvolila som tento typ tepovača, pretože mal aj nadstavec na čalúnenie. Prístroj je troška hlučnejší, ale až tak mi to neprekáža. Plus dávam za hadicu, ktorá pri vysávaní/tepovaní neprekáža. Ide o kvalitný tepovač za rozumnú cenu, ktorý odporúčam.

02/08/2021 19:21
Katka V.

Mám viacúčelový vysávač BOSCH BWD41700, ktorý je vhodný na čistenie kobercov a všetkých druhov podláh a zvláda suché aj mokré čistenie. Vysávač je výborný a výkonný, len škoda, že tento model neposkytuje reguláciu výkonu. Nepáči sa mi, že je príliš hlučný, a tak sa na bežné domáce vysávanie príliš nehodí. Vysávač je tiež pomerne ťažký a mohutný, čo sťažuje manipuláciu s ním. Oceňujem kvalitné spracovanie, široké možnosti využitia či spomínaný vysoký výkon. Nakoľko mám tento vysávač krátku dobu, tepovanie som zatiaľ nestihla vyskúšať. No verím, že bude fajn.

15/08/2021 09:26
Milan Š.

Mám Kärcher Puzzi 10/1 a zatiaľ funguje bez problémov. Kärcher je v tomto smere pre mňa top značkou. Prístroj má perfektný výkon a ide v podstate o profesionálny tepovač, preto pracuje bez kompromisov. Oceňujem ľahkú montáž a výmenu hubíc na tepovanie. Páči sa mi aj dizajn a ovládacie prvky. Manipulácia s vysávačom je na úrovni, preto sa veľmi ľahko používa. Môžem ho používať na akýkoľvek povrch od sedačiek až po koberce. Použitie je teda univerzálne, a preto mi neprekážala ani vysoká cena. Vysávač si veľmi dobre počína na malých aj veľkých plochách. Odporúčam, aby ste ho kúpili v certifikovanom obchode, pretože tam vám poradia s výberom aj vhodným príslušenstvom. Konštrukcia je masívna a pevná, preto verím v dlhú životnosť. Vysávač robí svoju robotu na jednotku. Plus dávam aj za ergonomicky veľmi dobré riešenie. Je radosť s ním pracovať, pretože človek vidí, ako sa pred ním stráca špina a nečistoty. Samozrejme, je to zásluha chémie. Prístroj s ňou však urobí to, čo má. Veľmi milo ma prekvapila sila vysávania, pretože veci ostali len vlhké. Tepovanie je pomerne náročná práca, no s týmto strojom je zjednodušená najviac, ako sa to dá. Jediné, čo mi chýba, je nejaká poistka lebo kontrolka, ktorá by upozorňovala na míňajúcu sa vodu. V tomto segmente je to top produkt, ktorý odporúčam do každej domácnosti.

15/08/2021 16:43
Adam a Lenka

Doma máme tepovač LAVOR GBP 20 a sme s ním maximálne spokojní. Tento model sme si vybrali, pretože mal lepšie parametre, čo sa týka výkonu a ťahu (27 kPa) v porovnaní s jedným z najpredávanejších tepovačov Kärcher. Prístroj je prijateľne hlučný, má super sacie schopnosti a koberec bol do rána krásne suchý. Naozaj viditeľný rozdiel sme dosiahli už po prvom tepovaní. Oceňujeme, že tento tepovač sa ľahko skladá a čistí, avšak treba myslieť aj na to, že veľmi záleží na použitej chémii. Odporúčam používať nejakú z tých kvalitnejších, aby ste dosahovali požadované výsledky. Za danú cenu sme získali množstvo príslušenstva, no maličké mínus dávame za nádrž pre čistú vodu, ktorá by mohla byť o čosi väčšia. Výsledky tepovania sú výborné, preto v tepovanom predmete neostáva veľa vody. Vyzdvihujeme jednoduchú obsluhu aj perfektný pomer ceny a výkonu. Nič zásadné tepovaču nechceme vytknúť, je spoľahlivým pomocníkom v domácnosti.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 22.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.