Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Kärcher alebo Zelmer

Koberce síce už nie sú súčasťou každej domácnosti rovnako ako kedysi, ešte stále sú ale v mnohých príbytkoch obľúbené pre svoje príjemné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Ak máte doma viac kobercov, prípadne aj čalúnenú pohovku, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.

Vysávač na tepovanie kobercov

Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model vybrať.

Obľúbené tepovače

Ako tepovače fungujú

Stroje na tepovanie sa nazývajú tiež extraktory, tepovacie vysávače, viacúčelové vysávače alebo čističe kobercov. Vzhľadom pripomínajú robustnejšie vysávače. Využívajú ich najmä profesionálne upratovacie firmy, avšak nižšia cena niektorých modelov ich predurčuje aj na použitie v domácnosti.

Môžete ich použiť na čistenie kobercov, čalúnených pohoviek, matracov i autosedačiek. Poradia si so škvrnami od nápojov, mastnými škrvnami i so zvieracími chlpmi. Mnohé tepovače môžete využiť aj na bežné mokré a suché vysávanie tak, ako ktorýkoľvek iný vysávač.

Čistenie koberca s tepovacím vysavačom

Typický tepovací vysávač sa skladá z nádoby na čistú vodu s čistiacim roztokom, nádoby na odpadovú vodu, sacieho motora a čerpadla. Proces čistenia začína vstrekovaním čistiaceho roztoku do čistenej textílie pomocou čerpadla. Roztok následne rozpustí „zažraté“ nečistoty, ktoré potom odsajete hubicou do nádoby na odpadovú vodu.

Konštrukcia tepovacích vysávačov

 • Tyčové – Pripomínajú typický tyčový vysávač, ktorý vo svojom zvislom tele integruje všetky komponenty. Na rozdiel od nich majú navyše aj nádobu na vodu a iné súčasti, takže sú robustnejšie a aj ťažšie – manipulácia s nimi bude pre vás teda viac vyčerpávajúca. Čo sa týka kapacity nádob na vodu, tá je, pochopiteľne, menšia, takže musíte počítať s jej častejšou výmenou. Na druhej strane, ich skladovanie je jednoduchšie, keďže ich môžete oprieť niekam do rohu vo zvislej polohe.
 • Klasické – Môžu mať tvar klasického podlhovastého vysávača s veľkými kolieskami alebo hrncového vysávača. Ich výhodou oproti tyčovým tepovacím vysávačom je vyšší výkon i vyššia kapacita nádob na vodu. Manipulácia s hadicou a hubicou je tiež jednoduchšia než manipulácia s celým telom tyčového vysávača.

Príkon a sací výkon

Kvalitný tepovač by mal mať elektrický príkon nad 1 000 W, niektoré modely dokonca prekonávajú úroveň 2 000 W.

Dôležitejším kritériom je však sací výkon, ktorý býva vždy menší, no nie vždy ho výrobcovia v základnej špecifikácii zariadenia uvádzajú. Pomôcť si môžete jednoduchým odhadom, pri ktorom vezmete do úvahy fakt, že sací výkon sa spravidla pohybuje na úrovni jednej pätiny až jednej tretiny elektrického príkonu, v závislosti od účinnosti zariadenia. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 300 – 600 W.

Profesionálny tepovač na čistenie kobercov

Lepšie tepovače mávajú sací výkon regulovateľný, takže si ho môžete pre rôzne povrchy nastaviť tak, aby vám zbytočne neťahal a nekrčil textíliu. Lacné tepovače na koberce obvykle touto funkciou nedisponujú.

Objem nádrží

Od neho závisí, ako často budete musieť vylievať špinavú vodu, resp. dopĺňať čistiaci roztok a čistú vodu. Samozrejme, pri malých nádržiach môžete po doplnení pokračovať v čistení, ale príliš časté vylievanie a dolievanie pri čistení veľkých plôch môže byť obťažujúce.

Vhodný objem nádrže podľa čistenej plochy:

 • Plocha do 50 m2 – objem nádoby do 2 l.
 • Plocha od 50 do 150 m2 – objem nádoby 2 – 4 l.
 • Plocha nad 150 m2 – objem nádoby nad 4 l.

Typy filtrov

 • Mikrofilter – Zachytáva jemné častice aj alergény, nie je však taký účinný ako HEPA filter.
 • HEPA filter – Je vyrobený zo sklenených vlákien a zachytí aj najjemnejší prach, peľ a iné častice. Je preto jedinou voľbou pre alergikov.
 • Vodná filtrácia – Do istej miery zvlhčuje vzduch, ale nie je taká účinná ako HEPA filter.

Okrem bezvreckových tepovacích vysávačov nájdete na trhu aj vreckové, ktoré zachytávajú nečistoty do jednorazových vreciek podobne, ako bežné vysávače.

Príslušenstvo k tepovačom

 • Nadstavec na tvrdé povrchy – Vďaka nemu môžete vysávať tvrdé podlahy s povrchmi ako dlaždice, linoleum či parkety.
 • Štrbinový nadstavec – Pomôže vám s vysávaním úzkych miest.
 • Turbokefa – Vyčistíte s ňou husté a veľmi špinavé textílie ako napr. koberce so zažratou špinou alebo so zvieracími chlpmi.
 • Nadstavec na fúkanie – Umožňuje vďaka spätnému chodu vysávača vyfúknuť špinu z nedostupných miest, prípadne nafúkať nafukovací matrac či hračky.
 • Nadstavec na umývanie okien – Býva súčasťou modelov s funkciou parného čistenia.

Obľúbené tepovače

Ďalšie funkcie a parametre tepovačov

 • Hlučnosť – Pri kúpe si všímajte aj tento parameter, najmä ak budete vykonávať tepovanie kobercov doma. Tepovače sú spravidla hlučnejšie než bežné vysávače, typicky od 60 do 85 dB. Za prijateľne tichý budete považovať tepovač s hlučnosťou do cca 70 dB.
 • Dlžka kábla – Dôležitý parameter pre čistenie vo veľkých miestnostiach. Typicky sa pohybuje od 4 do 15 m, pričom kábel by mal byť taký dlhý, aby ste s tepovačom dosiahli od zásuvky do každého kúta miestnosti, prípadne aj do susednej miestnosti, v ktorej zásuvka chýba.
 • Čistiace programy – Pokročilejšie modely tepovačov disponujú rôznymi programami s preddefinovanými parametrami pre čistenie konkrétnych typov povrchov (koberce, sedačky, interiéry áut a pod.).
 • Ovládanie – Na lacnejších modeloch nájdete iba základné ovládacie prvky, tie lepšie sú vybavené diaľkovým ovládaním na rúčke.
 • Automatické navíjanie kábla – Vďaka tejto funkcii sa prívodný kábel navinie po stlačení tlačidla na bubon v útrobách zariadenia. Výhodou takého riešenia je, že kábel nikde neprekáža a nemusíte ho ručne namotávať na telo tepovača.

TOP 3 tepovače

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 22.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...

Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips

Tyčový vysávač je zaujímavou alternatívou k bežnému vysávaču s hadicou. Pri vysávaní s ním sa nemusíte príliš ohýbať a skladovanie je vďaka jeho zvislému tvaru tiež jednoduchšie. Pomôže...