Ako vybrať ohrievač vody. Ktorý bojler je najlepší?

Bez teplej vody si už viete predstaviť len máloktorý deň. Teplá úžitková voda je úplne bežnou samozrejmosťou či už v práci alebo doma. Bez vody ako takej by sme predsa neexistovali, no bez teplej vody by to dnes nešlo rovnako. Každodenná teplá sprcha alebo horúca vaňa sú realitou práve vďaka ohrievaču vody. 

Ohrievač vody do kúpeľne 

Spotrebič, ktorý odvádza naozaj vzácnu prácu. Ohrievač vody je dnes nevyhnutnosťou a zároveň komfortom, ktorý nám dokáže dopriať relax a oddych. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? Plynový alebo elektrický ohrievač vody? Aká kapacita a výkon ohrievača je dostačujúca? Zároveň pre vás máme výber tých najlepších ohrievačov na trhu. 

Elektrický či plynový ohrievač vody

V tomto prípade záleží predovšetkým na vašich možnostiach a podmienkach domácnosti. Logicky, pri plynovom ohrievači je potrebné zabezpečiť prípojku na zemný plyn a takisto zabezpečiť odvod spalín. Zvyčajne je odvod spalín zabezpečený cez stenu tzv. turbom. Elektrický bojler je teda rozhodne praktickejším, no na druhej strane, nie je elektrina, nie je ani teplá voda. Zároveň však stačí jedna zástrčka a nemusíte sa zaoberať prípojkami plynu a odvodom spalín.  

Kombinovaný ohrievač vody - Obojživleník

Ušetriť sa dá aj pri zohrievaní vody. Existujú totiž kombinované bojlery, ktoré počas vykurovacej sezóny poháňajú špirálu vďaka kotlu, či už plynovému alebo na tuhé palivo. Rovnako horúca voda v radiátoroch je tak aj v samotnom bojleri. V prípade, že kotol nekúri, automaticky má kotol možnosť zohrievať vodu vďaka elektrickej špirále. V skutku tak ide o praktické a naozaj ekonomické riešenie. 

Vybrať kombinovaný ohrievač vody

Prietokový alebo akumulačný bojler

Prietokový ohrievač vody funguje na operačnej alebo ak chcete, reakčnej báze. Vodu teda zohrieva v okamihu, keď ním prechádza. Hodí sa skôr na miesta, kde nie je príliš vysoká alebo nárazová spotreba vody. V takom prípade prietokový ohrievač vody nie je vhodný na zohrievanie vody na sprchovanie alebo kúpanie. Prietokové ohrievače vody sa skôr využijú v kuchyni.

Prietokový ohrievač vody Dražice

Treba myslieť aj na to, že prietokový ohrievač využíva vyšší výkon. Tým pádom je príkon, teda spotreba vyššia. Príkon sa pohybuje na hodnote okolo 3000 – 3500 Wattov. 

Ak hovoríme o akumulačnom ohrievači vody, myslíme tým bojler, ktorý zohrieva vodu do zásoby. Je šetrný a komplexne najviac využívaný aj v domácnostiach. Ale aj v zariadeniach, kde je spotreba vody frekvenčne omnoho vyššia. Hodnota príkonu je na úrovni okolo 2000 Wattov a spotreba je tak omnoho menšia. 

Ohrievač vody Dražice

Kapacita, objem bojlera

Objem alebo kapacita ohrievača by mala byť prispôsobená spotrebe a takisto frekvencii využívania vody. Neefektívna voľba objemu môže vyústiť k zbytočným stratám energie a teda ľahko dokáže vyprázdniť našu peňaženku. Je zaužívané, že pre dvoch ľudí v domácnosti je postačujúci objem bojlera približne 80 litrov. Platí tak, že priemerná štvorčlenná rodina spotrebuje približne 120-130 litrov teplej vody.

Minimálny objem by sa tak mal pohybovať na tejto hranici. Samozrejme, ak ohrievač teplej vody využívate menej, postačí vám menšia kapacita. Väčšia rodina sa skôr poteší bojleru o kapacite 150 – 200 litrov. Ak si nie ste istý objemom po približnom výpočte, rátajte radšej s rezervou. 

Termostat ohrievača vody

Nastavenie termostatu patrí medzi spôsoby, ako možno čo najjednoduchšie ušetriť. Veľké percento, respektíve drvivá väčšina používateľov teplej vody, má nastavený termostat na zohrievanie vody na viac ako 60°C, myslíme tým teploty okolo 70°C a viac. Týmto spôsobom sa však rapídne zvyšuje spotreba energie.

Termostat na ohrievači vody

Pri neustálom zohrievaní na tak vysokú teplotu sa takisto ohrevné teleso (špirála) rýchlejšie zanáša vodným kameňom. Ideálnym nastavením je práve teplota medzi 50 – 60°C. Tento variant je ekonomický, praktický i hygienický.  

Kam s bojlerom?

Táto otázka vzniká v momente, ak už vieme aký objem (veľkosť) ohrievača sme si vybrali. Niekedy sa totiž riadime naopak. Nerátame ako prvú spotrebu, ale myslíme na to, čo sa nám na želané miesto zmestí. Ideálne riešenie je, ak je ohrievač vody umiestnený v tesnej blízkosti spotrebného miesta. Prečo? Pretože, čím ďalej je bojler, tým dlhšiu trasu voda prechádza. Takto vznikajú tepelné straty, ktoré sú na škodu. Je potvrdené, že ak je bojler umiestnený viac ako 3 metre od odberného miesta, vznikajú tepelné straty. V takom prípade sa často problém rieši malokapacitným prietokovým ohrievačom alebo kvalitnou izoláciou potrubia, čo je dnes úplne bežné. 

Elektrický bojler v kúpeľni

V domácnosti však záleží na priestorových možnostiach. Bežné je, ak je bojler umiestnený napríklad v kúpeľni, hoci estetický dojem nie je práve najlepší, ide o praktický účel. Oberať sa však o priestor v kúpeľni je hlavne v prípade menších domov či bytov naozaj neefektívne, v tomto prípade zvážte umiestnenie do kuchyne či špajze. Umiestniť bojler môžete väčšinou rôznym spôsobom vďaka konzolám. Horizontálne, vertikálne, na strop či do steny. 

Pravidelná údržba

Každý spotrebič si vyžaduje svoju údržbu. Niektoré spotrebiče patria medzi menej a iné viac náročné, čo sa údržby týka. Ohrievač vody je technické zariadenie, ktoré je aktívne každý deň. Najväčším problémom býva vodný kameň, špeciálne v oblastiach, kde sa nachádza tvrdá podzemná voda. Pri dlhodobom používaní bojlera s vodným kameňom dochádza nielen k znižovaniu efektivity ohrevu, ale rovnako tak aj celkovému poškodzovaniu celého ohrievača vody. 

Výrobca bojlera

Zvyčajne nedávame do popredia konkrétnych výrobcov, no v prípade ohrievačov vody ide o užší segment výrobcov. Nejde o žiadnu spotrebnú elektroniku a tak môžeme podotknúť, že na slovenskom trhu patrí medzi najpredávanejšie značka Tatramat a Dražice. Takisto je kvalitou overená i značka Mora. Samotná cena sa samozrejme odvíja od druhu i veľkosti ohrievača. 

Najpredávanejšie bojlery

Medzi najkvalitnejšie a najpredávanejšie bojlery u nás patrí  Tatramat EOV 120 s objemom 120L. Je to elektrický ohrievač za cenu približne 210 €. Druhou, veľmi obľúbenou značkou sú Dražice, na čele s modelom Dražice OKCV 160.Tento kombinovaný ohrievač vody sa predáva za cenu takmer 300€.

Veľký výber bojlerov

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 25.12.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...

Ako vybrať čističku vzduchu? Skúste s ionizátorom a so zvlhčovačom Ako vybrať čističku vzduchu? Skúste s ionizátorom a so zvlhčovačom

Dopriať si čerstvý a kvalitný vzduch však môžete aj medzi štyrmi stenami. Ako? Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá eliminuje neželané mikróby, alergény či baktérie, ktoré sa víria...

French press - najlacnejší kávovar pre dokonalú kávu French press - najlacnejší kávovar pre dokonalú kávu

Ak patríte k tým, ktorí si radi kávu pripravujú sami, tak by vás mohol zaujať kávovar french press. French press spája priaznivú cenu a lahodnú chuť kávy, ktorú oceníte každý deň.


Komentáre

01/05/2018 22:35
Agnesa

My mame tatramat a dobre zatial, mame ho sice iba polroka takže neviem či už by sa prejavili problemy ale čo mam znamych zatial sa nikto nestažoval

Pridať komentár