Ako vybrať ohrievač vody. Ktorý bojler je najlepší?

Bez teplej vody si už človek vie predstaviť len máloktorý deň. Teplá úžitková voda je úplne bežnou samozrejmosťou, či už v práci alebo doma. Bez vody ako takej by sme predsa neexistovali, no bez teplej vody by to dnes nešlo rovnako. Každodenná teplá sprcha alebo horúca vaňa sú realitou práve vďaka ohrievaču vody. 

Ako vybrať bojler do domácnosti? 

Spotrebič, ktorý odvádza naozaj vzácnu prácu. Ohrievač vody je dnes nevyhnutnosťou a zároveň komfortom, ktorý nám dokáže dopriať relax a oddych. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? Plynový alebo elektrický ohrievač vody? Aká kapacita a výkon ohrievača je dostačujúca? Zároveň pre vás máme výber tých najlepších ohrievačov na trhu. 

Obľúbené produkty


Elektrický, či plynový ohrievač vody?

V tomto prípade záleží predovšetkým na vašich možnostiach a podmienkach domácnosti. Logicky, pri plynovom ohrievači je potrebné zabezpečiť prípojku na zemný plyn a takisto zabezpečiť odvod spalín. Zvyčajne je odvod spalín zabezpečený cez stenu tzv. turbom. Elektrický bojler je teda rozhodne praktickejší, no na druhej strane, nie je elektrina, nie je ani teplá voda. Zároveň však stačí jedna zástrčka a nemusíte sa zaoberať prípojkami plynu a odvodom spalín.  

Kombinovaný ohrievač vody - Obojživelník

Ušetriť sa dá aj pri zohrievaní vody. Existujú totiž kombinované bojlery, ktoré počas vykurovacej sezóny poháňajú špirálu vďaka kotlu, či už plynovému alebo na tuhé palivo. Rovnako horúca voda v radiátoroch je tak aj v samotnom bojleri. V prípade, že kotol nekúri, automaticky má kotol možnosť zohrievať vodu vďaka elektrickej špirále. V skutku tak ide o praktické a naozaj ekonomické riešenie.

Prietokový alebo akumulačný bojler

Prietokový ohrievač vody funguje na operačnej alebo, ak chcete, reakčnej báze. Vodu teda zohrieva v okamihu, keď ním prechádza. Hodí sa skôr na miesta, kde nie je príliš vysoká alebo nárazová spotreba vody. V opačnom prípade prietokový ohrievač vody nie je vhodný na zohrievanie vody na sprchovanie alebo kúpanie. Prietokové ohrievače vody sa skôr využijú v kuchyni.

Prietokový ohrievač vs. bojler

Treba myslieť aj na to, že prietokový ohrievač využíva vyšší výkon. Tým pádom je príkon, teda spotreba vyššia. Príkon sa pohybuje na hodnote okolo 3 000 – 3 500 Wattov. 

Ak hovoríme o akumulačnom ohrievači vody, myslíme tým bojler, ktorý zohrieva vodu do zásoby. Je šetrný a komplexne najviac využívaný aj v domácnostiach. Ale aj v zariadeniach, kde je spotreba vody frekvenčne omnoho vyššia. Hodnota príkonu je na úrovni okolo 2 000 Wattov a spotreba je tak omnoho menšia. 

Ohrievač vody Dražice

Kapacita, objem bojlera

Objem alebo kapacita ohrievača by mala byť prispôsobená spotrebe a takisto frekvencii využívania vody. Neefektívna voľba objemu môže vyústiť k zbytočným stratám energie a teda ľahko dokáže vyprázdniť našu peňaženku. Je zaužívané, že pre dvoch ľudí v domácnosti je postačujúci objem bojlera približne 80 litrov. Platí tak, že priemerná štvorčlenná rodina spotrebuje približne 120 – 130 litrov teplej vody.

Minimálny objem by sa tak mal pohybovať na tejto hranici. Samozrejme, ak ohrievač teplej vody využívate menej, postačí vám menšia kapacita. Väčšia rodina sa skôr poteší bojleru s kapacitou 150 – 200 litrov. Ak sa vám nepozdáva objem po približnom výpočte, rátajte radšej s rezervou.

S objemom úzko súvisí aj doba, za akú dosiahne bojler cieľovú teplotu. Menším bojlerom s objemom 50 l to trvá približne hodinu a pol, väčším 120-litrovým to trvá 3,5 až 4 hodiny a 200-litrové na ohrev potrebujú aspoň 6 hodín.

Najpredávanejšie bojlery

Medzi najkvalitnejšie a najpredávanejšie bojlery u nás patrí elektrický ohrievač Tatramat EOV 120 s objemom 120 l. Druhou, veľmi obľúbenou značkou sú Dražice, na čele s modelom Dražice OKCV 160.

Termostat ohrievača vody

Nastavenie termostatu patrí medzi spôsoby, ako možno čo najjednoduchšie ušetriť. Veľké percento, resp. drvivá väčšina používateľov teplej vody, má nastavený termostat na zohrievanie vody na viac ako 60 °C, myslíme tým teploty okolo 70 °C a viac. Týmto spôsobom sa však rapídne zvyšuje spotreba energie.

Nastavenie termostatu ohrievača vody

Pri neustálom zohrievaní na takú vysokú teplotu sa takisto ohrevné teleso (špirála) rýchlejšie zanáša vodným kameňom. Ideálnym nastavením je práve teplota medzi 50 – 60 °C. Tento variant je ekonomický, praktický i hygienický.

Doplnkové funkcie bojlera

Ohrievač vody musí v prvom rade spoľahlivo ohrievať vodu, tým sa však výpočet funkcií nekončí. K základným funkciám sa radí napríklad možnosť regulovať cieľovú teplotu, pozrieť si aktuálnu teplotu a aj odhadovaný čas ohrevu. Ak zainvestujete do drahších kúskov, budete mocť ohrievač spustiť a ovládať cez svoj smartfón.

Nezabúdajte sa pri výbere informovať aj o bezpečnostných prvkoch. Napríklad by nemala chýbať poistka proti zamrznutiu či poistka proti prehriatiu. Pri plynovom ohrievači oceníte spalinovú poistku, ktorá kontroluje teplotu spalín a podľa výkyvov zisstí, že niečo nie je tak, ako má byť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ohrievače vody

Kam s bojlerom?

Táto otázka vzniká v momente, ak už vieme, aký objem (veľkosť) ohrievača sme si vybrali. Niekedy sa totiž riadime naopak. Nerátame ako prvú spotrebu, ale myslíme na to, čo sa nám na želané miesto zmestí. Ideálne riešenie je, ak je ohrievač vody umiestnený v tesnej blízkosti spotrebného miesta. Prečo? Pretože, čím ďalej bojler je, tým dlhšiu trasu voda prechádza. Takto vznikajú tepelné straty, ktoré sú na škodu. Je potvrdené, že ak je bojler umiestnený viac ako 3 metre od odberného miesta, vznikajú tepelné straty. V takom prípade sa často problém rieši malokapacitným prietokovým ohrievačom alebo kvalitnou izoláciou potrubia, čo je dnes úplne bežné. 

Elektrický bojler v kúpeľni

V domácnosti však záleží na priestorových možnostiach. Bežné je, ak je bojler umiestnený napríklad v kúpeľni, hoci estetický dojem nie je práve najlepší, ide o praktický účel. Oberať sa však o priestor v kúpeľni je hlavne v prípade menších domov či bytov naozaj neefektívne, v tomto prípade zvážte umiestnenie do kuchyne či špajzy. Umiestniť bojler môžete väčšinou rôznym spôsobom vďaka konzolám. Horizontálne, vertikálne, na strop či do steny. 

Pravidelná údržba

Každý spotrebič si vyžaduje svoju údržbu. Niektoré spotrebiče patria medzi menej a iné viac náročné, čo sa údržby týka. Ohrievač vody je technické zariadenie, ktoré je aktívne každý deň. Najväčším problémom býva vodný kameň, špeciálne v oblastiach, kde sa nachádza tvrdá podzemná voda. Pri dlhodobom používaní bojlera s vodným kameňom dochádza nielen k znižovaniu efektivity ohrevu, ale rovnako tak aj celkovému poškodzovaniu celého ohrievača vody. Ohrievač by ste mali preto kontrolovať so železnou pravidelnosoťu a, ak je to potrebné, aj zabezpečiť jeho čistenie.

Výrobca bojlera

Zvyčajne nedávame do popredia konkrétnych výrobcov, no v prípade ohrievačov vody je segment výrobcov úzky. Nejde o žiadnu spotrebnú elektroniku, preto môžeme podotknúť, že na slovenskom trhu patrí medzi najpredávanejšie značka Tatramat a Dražice. Takisto je kvalitou overená i značka Mora. Samotná cena sa, samozrejme, odvíja od druhu i veľkosti ohrievača. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/05/2018 22:35
Agnesa

My mame tatramat a dobre zatial, mame ho sice iba polroka takže neviem či už by sa prejavili problemy ale čo mam znamych zatial sa nikto nestažoval

11/12/2019 11:09
milos

znacka tatramat je overena klasika, netreba vymyslat a kupovat neznamych vyrobcov

29/08/2021 17:02
Karol

Som verný značke Tatramat a používam ohrievač vody EOV 120 Trend. Rozmer osadenia a pripojenia sedel presne, preto s inštaláciou nebol vôbec žiaden problém. Ohrievač šliape ako má, no uvidíme, ako to bude časom. Každý nový prístroj zväčša spočiatku funguje, no jeho skutočné kvality preverí až čas. Plus dávam za jednoduchú reguláciu a veľmi dobrý pomer ceny, kvality a výkonu. Pre bežné domáce používanie je plne postačujúci. Snáď výrobca mohol myslieť na troška hrubšiu izoláciu pri dnešnej cene PUR peny, no nevnímam to negatívne. Celkové prevedenie tohto ohrievača vody zodpovedá cena. Odporúčam ho aj ostatným.

01/09/2021 08:32
Martin

Mám prietokový ohrievač vody ELÍZ ELX 12 s príkonom 12000 W, ktorý je pre moje potreby úplne skvelý a postačujúci. Funguje presne podľa popisu výrobcu a bol za skvelú cenu. Dlho som googlil, v ktorom obchode je najlacnejší, no napokon som našiel a tam som si ho objednal. Prístroj je dostatočne silný na príjemnú sprchu aj v prípade, že je na vstupe veľmi studená voda. Ani napúšťanie vane nie je problém. 12 kW verzia je dostatočná do bežnej domácnosti alebo na chatu a do vyššej a výkonnejšej verzie by som zbytočne neišiel. Plus dávam za displej, ktorý zobrazuje nastavenú / aktuálnu teplotu. Je to skvele vymyslené, lebo zakaždým mám prehľad o zvolenej teplote. Vyzdvihujem, že výrobca myslel na bezpečnosť a zariadenie má veľa ochranných prvkov proti poškodeniu. Taký môj postreh z používania je, že nastavením výstupnej teploty dosiahnete prakticky termostatickú batériu, pretože prístroj dokáže teplotu strážiť a nedovolí pustiť viac horúcu vodu, než si nastavíte. Ak hrozí nedostatok vody, sám sa vypne, čiže je to skvelá ochrana napríklad, keď sú v sprche deti. Vhodný je teda aj pre rodiny s deťmi, ktoré chcú mať istotu, že v sprche nedôjde k úrazu - obareniu príliš horúcou vodou. Vysoko si cením, že výrobca veľmi rýchlo a ochotne reagoval na moje doplňujúce otázky ohľadom prvotnej inštalácie a obsluhy. Inštalácia bola na základe inštrukcií naozaj jednoduchá. Tento ohrievač vody sa hodí aj ako doplnkový zdroj teplej vody na letné mesiace, kedy ľudia nekúria krbom s výmenníkom. Pomer ceny a výkonu je super a menšia rohová vaňa bola naplnená za cca. 15 minút, pri indikovanej teplote 45 stupňov Celzia som jej následne musel dopustiť studenú vodu, lebo pri danej teplote som sa vo vani už potil. :-) Stačí vedieť, ako to správne nastaviť, tak aby bolo všetko v poriadku a aby mala voda príjemnú teplotu. Tento ohrievač jednoznačne odporúčam.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 25.12.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe

Pri novorodencoch je kontrola a prevencia nadovšetko. Dieťa môžete kontrolovať, aj keď pri ňom fyzicky nie ste, a to len vďaka praktickej elektronickej opatrovateľke.

Izbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybraťIzbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybrať

Termostat je priamou spojkou medzi vami a kotlom či iným vykurovacím telesom. Kedy sa oplatí pouvažovať nad novým termostatom a ako ho vybrať?

Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?

S príznakmi starnutia sa dá popasovať pomocou galvanickej žehličky. Zaujíma vás, ako to funguje a čo môžete očakávať?