Elektrický, plynový, kombinovaný alebo prietokový ohrievač vody? Ako vybrať bojler na vodu

Bez teplej vody si už človek vie predstaviť len máloktorý deň. Teplá úžitková voda je úplne bežnou samozrejmosťou, či už v práci alebo doma. Bez vody ako takej by sme predsa neexistovali, no bez teplej vody by to dnes nešlo rovnako. Každodenná teplá sprcha alebo horúca vaňa sú realitou práve vďaka ohrievaču vody. 

Ako vybrať bojler do domácnosti?

Spotrebič, ktorý odvádza naozaj vzácnu prácu. Ohrievač vody je dnes nevyhnutnosťou a zároveň komfortom, ktorý nám dokáže dopriať relax a oddych. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? Plynový alebo elektrický ohrievač vody? Aká kapacita a výkon ohrievača je dostačujúca? Zároveň pre vás máme výber tých najlepších ohrievačov na trhu. 

Najpredávanejšie bojlery


Ako vybrať ohrievač vody

Elektrický, plynový, kombinovaný alebo prietokový ohrievač vody? Je to prvá otázka, na ktorú si musíte odpovedať. Každý má svoje výhody aj nevýhody, hodí sa inam, vyžaduje si viac či menej miesta. Potom nasleduje odpoveď na to, akú kapacitu či aké funkcie potrebujete.

Zásobníkový vs prietokový ohrievač

V prvom rade musí padnúť rozhodnutie, či chcete zásobníkový alebo vám postačí prietokový ohrievač, resp. kde chcete aký. Zásobníkový ohrievač ohrieva vodu do zásoby, v závislosti od kapacity bojlera tak máte hneď po otočení kohútika k dispozícii teplú vodu v celom byte či dome.

Prietokový ohrievač ohrieva iba vodu, ktorá ním preteká. Funguje tak na operačnej alebo, ak chcete, reakčnej báze. Hodí sa skôr na miesta, kde nie je príliš vysoká alebo nárazová spotreba vody. V opačnom prípade prietokový ohrievač vody nie je vhodný na zohrievanie vody na sprchovanie alebo kúpanie. Je napojený ku konkrétnemu vedeniu teplej vody, napr. ku kuchynskému drezu. Malé prietokové ohrievače sú zväčša elektrické, tie väčšie bývyjú plynové.

Elektrický bojler či plynový ohrievač vody?

V tomto prípade záleží predovšetkým na vašich možnostiach a podmienkach domácnosti. Logicky, pri plynovom ohrievači je potrebné zabezpečiť prípojku na zemný plyn a takisto zabezpečiť odvod spalín. Zvyčajne je odvod spalín zabezpečený cez stenu tzv. turbom. Elektrický ohrievač vody je teda rozhodne praktickejší, no na druhej strane, nie je elektrina, nie je ani teplá voda. Zároveň stačí jedna zásuvka a nemusíte sa zaoberať prípojkami plynu a odvodom spalín. Elektrický ohrev vody je tak určite vhodnou voľbou do domu i na chatu. 

Kombinovaný ohrievač vody – Obojživelník

Ušetriť sa dá aj pri zohrievaní vody. Existujú totiž kombinované bojlery, ktoré počas vykurovacej sezóny poháňajú špirálu vďaka kotlu, či už plynovému alebo na tuhé palivo. Rovnako horúca voda v radiátoroch je tak aj v samotnom bojleri. V prípade, že kotol nekúri, automaticky má možnosť zohrievať vodu vďaka elektrickej špirále. Vskutku tak ide o praktické a naozaj ekonomické riešenie.

Akumulačný bojler na ohrev vody

Z hľadiska prevádzkových nákladov ide o najekonomickejšiu voľbu, pretože akumulačné bojlery neohrievajú vodu priamo, ale prostredníctvom naakumulovaného zvyškového tepla z iných spotrebičov (z kotlov na tuhé palivo, solárnych panelov či tepelných čerpadiel). Na prevádzke síce ušetríte, ale investícia je pomerne vysoká. Ide o jednu z najdrahších alternatív.

Prietokový ohrievač vs. bojler

Kapacita, objem bojlera – 80, 120 či 200 litrov

Objem alebo kapacita ohrievača by mala byť prispôsobená spotrebe a takisto frekvencii využívania vody. Neefektívna voľba objemu môže vyústiť k zbytočným stratám energie a teda ľahko dokáže vyprázdniť našu peňaženku. Je zaužívané, že pre dvoch ľudí v domácnosti je postačujúci objem bojlera približne 80 litrov. Platí tak, že priemerná trojčlenná rodina spotrebuje približne 120 – 130 litrov teplej vody.

Minimálny objem by sa tak mal pohybovať na tejto hranici. Samozrejme, ak ohrievač teplej vody využívate menej, postačí vám menšia kapacita. Väčšia rodina sa skôr poteší bojleru s kapacitou 150 – 200 litrov. Ak sa vám nepozdáva objem po približnom výpočte, rátajte radšej s rezervou.

Doba ohrevu

S objemom úzko súvisí aj doba, za akú dosiahne bojler cieľovú teplotu. Najmenšie bojlery (50 l) dokážu vodu ohriať za cca 1,5 hodiny, 120-litrovým ohrievačom to trvá 3 – 4 hodiny a modely s kapacitou 200 l budú na ohrev potrebovať aspoň 6 hodín.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ohrievače vody

Termostat ohrievača vody

Nastavenie termostatu patrí medzi spôsoby, ako možno čo najjednoduchšie ušetriť. Veľké percento, resp. drvivá väčšina používateľov teplej vody, má nastavený termostat na zohrievanie vody na viac ako 60 °C, myslíme tým teploty okolo 70 °C a viac. Týmto spôsobom sa však rapídne zvyšuje spotreba energie.

Pri neustálom zohrievaní na takú vysokú teplotu sa takisto ohrevné teleso (špirála) rýchlejšie zanáša vodným kameňom. Ideálnym nastavením je práve teplota medzi 50 – 60 °C. Tento variant je ekonomický, praktický i hygienický.

Nastavenie termostatu ohrievača vody

Spotreba ohrievača vody

O spotrebe vám veľa napovie energetický štítok ohrievača. Väčšina ohrievačov sa radí do energetickej triedy C, spotreba je okolo 2 700 kWh/rok. Ak si zvolíte ohrievač s väčším objemom, odporúčame hľadať spotrebič s energetickou triedou B, kde je spotreba o polovicu menšia.

Dôležitú úlohu zohráva dobrá izolácia, ktorá znižuje tepelné straty a ohrievač je tak úspornejší. O kvalite izolácie vypovedá koeficient merných tepelných strát, ktorý sa vyjadruje únikom tepla z 1 litra vody za 24 hodín vo Wh (Wh/24 hodín/liter).

Materiál plášťa a výhrevného telesa

Na výber máte z dvoch možností – plášť môže byť nerezový alebo smaltovaný. Nerezové plášte sú síce drahšie, ale majú dlhšiu životnosť (okolo 15 až 20 rokov) a teplotu kumulujú aj udržiavajú efektívnejšie. Plášte z dvojitého smaltu sa môžu pochváliť životnosťou do 15 rokov, ich cena je nižšia a izolačné vlastnosti o niečo horšie. Nespornou výhodou je odolnosť proti korózii.

Výhrevné teleso bojlera môže byť vyrobené z keramiky, titánu i nerezovej ocele. Najlepšou voľbou sú výhrevné telesá z keramiky, pretože majú dlhú životnosť a spotreba elektriny je nižšia. Využívanými materiálmi sú i titán a nerezová oceľ, ich vlastnosti sú v porovnaní s keramikou o niečo horšie. Výhrevné teleso by sa malo nachádzať v samostatnej nádrži, aby bola údržba, najmä odstraňovanie vodného kameňa a iných usadenín, čo najjednoduchšia.

Poistný ventil, indikátor ohrevu, dezinfekcia vody

Ohrievač vody musí v prvom rade spoľahlivo ohrievať vodu, tým sa však výpočet funkcií nekončí. K základným funkciám sa radí napríklad možnosť regulovať cieľovú teplotu, pozrieť si aktuálnu teplotu a aj odhadovaný čas ohrevu. Ak zainvestujete do drahších kúskov, budete mocť ohrievač spustiť a ovládať cez svoj smartfónNezabúdajte sa pri výbere informovať aj o bezpečnostných prvkoch.

  • Poistný ventil = stará sa o to, aby voda neprúdila späť do vodovodu.
  • Poistka proti zamrznutiu = v prípade poklesu teploty, spravidla pod 5 °C, senzor zapne bojler. Ide o ochranu proti zamrznutiu bojlera.
  • Funkcia automatickej dezinfekcie vody Anti-Legionella = ide o funkciu českej spoločnosti Družstevní závody Dražice, ktorá vyrába ohrievače vody. V úžitkovej vode sa často vyskytuje baktéria Legionella, ktorá hynie pri teplote okolo 66 °C. Pokiaľ voda v bojleri nedosiahne počas 30 dní teplotu 70 °C, bojler ju automaticky zohreje na túto teplotu.
  • LED displej = smart modely majú často displej, na ktorom môžete sledovať údaje o aktuálnej teplote vody, predpokladanom čase jej ohrevu či hlásenie o poruchách.
  • Indikátor ohrevu = klasické bojlery na ohrev vody bez displeja informujú o stave nahriatia vody pomocou LED diód.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ohrievače vody

Kam s bojlerom?

Táto otázka vzniká v momente, ak už vieme, aký objem (veľkosť) ohrievača sme si vybrali. Niekedy sa totiž riadime naopak. Nerátame ako prvú spotrebu, ale myslíme na to, čo sa nám na želané miesto zmestí. Ideálne riešenie je, ak je ohrievač vody umiestnený v tesnej blízkosti spotrebného miesta. Prečo? Pretože, čím ďalej bojler je, tým dlhšiu trasu voda prechádza. Takto vznikajú tepelné straty, ktoré sú na škodu. Je potvrdené, že ak je bojler umiestnený viac ako 3 metre od odberného miesta, vznikajú tepelné straty. V takom prípade sa často problém rieši malokapacitným prietokovým ohrievačom alebo kvalitnou izoláciou potrubia, čo je dnes úplne bežné.

V domácnosti však záleží na priestorových možnostiach. Bežné je, ak je bojler umiestnený napríklad v kúpeľni, hoci estetický dojem nie je práve najlepší, ide o praktický účel. Oberať sa však o priestor v kúpeľni je hlavne v prípade menších domov či bytov naozaj neefektívne, v tomto prípade zvážte umiestnenie do kuchyne či špajzy. Umiestniť bojler môžete väčšinou rôznym spôsobom vďaka konzolám. Horizontálne, vertikálne, na strop či do steny.

Elektrický bojler v kúpeľni

Pravidelná údržba

Každý spotrebič si vyžaduje svoju údržbu. Niektoré spotrebiče patria medzi menej a iné viac náročné, čo sa údržby týka. Ohrievač vody je technické zariadenie, ktoré je aktívne každý deň. Najväčším problémom býva vodný kameň, špeciálne v oblastiach, kde sa nachádza tvrdá podzemná voda. Pri dlhodobom používaní bojlera s vodným kameňom dochádza nielen k znižovaniu efektivity ohrevu, ale rovnako tak aj celkovému poškodzovaniu celého ohrievača vody. Ohrievač by ste mali preto kontrolovať so železnou pravidelnosoťu a, ak je to potrebné, aj zabezpečiť jeho čistenie.

S lacným bojlerom neušetríte

Cena sa odvíja od druhu a veľkosti ohrievača. Zvyčajne platí, že čím je bojler drahší, tým je úspornejší, preto sa k najdrahším modelom radia tie z energetickej triedy A a B. Prvotná investícia je v tomto prípade vyššia, ale v konečnom dôsledku ušetríte na energiách.

Najlacnejšie sú bojlery s objemom od 5 do 50 l a prietokové ohrievače vody. Cena sa pohybuje od 100 do 200 eur. Modely s objemom 80 až 100 l sú dostupné za 200 až 400 eur. Ohrievače s objemom 120 až 200 l stoja cca 300 až viac ako 1 000 eur.

Zaujali Tatramat, Dražice, Ariston

Zvyčajne nedávame do popredia konkrétnych výrobcov, no v prípade ohrievačov vody je segment výrobcov úzky. Nejde o žiadnu spotrebnú elektroniku, preto môžeme podotknúť, že na slovenskom trhu patrí medzi najpredávanejšie značka Tatramat a Dražice. Takisto je kvalitou overená i značka Mora. Medzi spotrebiteľmi sa obľube tešia aj značky Ariston, Elíz a Stiebel Eltron.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako funguje prietokový ohrievač vody? Aký je to ohrievač vody obojživelník? Ako vybrať bojler? Na množstvo otázok sme vám už v našom návode odpovedali, napriek tomu ste v ňom možno nenašli všetko, čo ste hľadali. Ak sa tak stalo, opýtajte sa na to v komentároch. Odpovieme vám čo najskôr.

Ako vyčistiť ohrievač od vodného kameňa?

Ako prvé vypustite a otvorte zásobník. Mäkký vodný kameň buď utrite handrou, alebo opláchnite vodou. Tvrdý skúste opatrne odstrániť dreveným alebo plastovým predmetom, aby ste ohrievač nepoškodili. Potom vymeňte anódu a tesnenie.

Čo je to anódová tyč?

Horčíková anódová tyč slúži na ochranu elektrolytickej korózie vody, teda na zabráneniu poškodenia bojlera minerálmi. Na výber sú klasické tyče (ich výmená je nutná každých 1 až 5 rokov) a bezúdržbové tyče s neobmedzenou životnosťou.

Ako odhadnúť potrebnú veľkosť ohrievača?

Pre 1 až 2 dospelých postačí 80-litrový bojler, pre rodinu s dvomi deťmi už je vhodný 200-litrový ohrievač vody. Cca 40 litrov pripočítajte pri každom ďalšom členovi domácnosti.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/05/2018 22:35
Agnesa

My mame tatramat a dobre zatial, mame ho sice iba polroka takže neviem či už by sa prejavili problemy ale čo mam znamych zatial sa nikto nestažoval

11/12/2019 11:09
milos

znacka tatramat je overena klasika, netreba vymyslat a kupovat neznamych vyrobcov

29/08/2021 17:02
Karol

Som verný značke Tatramat a používam ohrievač vody EOV 120 Trend. Rozmer osadenia a pripojenia sedel presne, preto s inštaláciou nebol vôbec žiaden problém. Ohrievač šliape ako má, no uvidíme, ako to bude časom. Každý nový prístroj zväčša spočiatku funguje, no jeho skutočné kvality preverí až čas. Plus dávam za jednoduchú reguláciu a veľmi dobrý pomer ceny, kvality a výkonu. Pre bežné domáce používanie je plne postačujúci. Snáď výrobca mohol myslieť na troška hrubšiu izoláciu pri dnešnej cene PUR peny, no nevnímam to negatívne. Celkové prevedenie tohto ohrievača vody zodpovedá cena. Odporúčam ho aj ostatným.

01/09/2021 08:32
Martin

Mám prietokový ohrievač vody ELÍZ ELX 12 s príkonom 12000 W, ktorý je pre moje potreby úplne skvelý a postačujúci. Funguje presne podľa popisu výrobcu a bol za skvelú cenu. Dlho som googlil, v ktorom obchode je najlacnejší, no napokon som našiel a tam som si ho objednal. Prístroj je dostatočne silný na príjemnú sprchu aj v prípade, že je na vstupe veľmi studená voda. Ani napúšťanie vane nie je problém. 12 kW verzia je dostatočná do bežnej domácnosti alebo na chatu a do vyššej a výkonnejšej verzie by som zbytočne neišiel. Plus dávam za displej, ktorý zobrazuje nastavenú / aktuálnu teplotu. Je to skvele vymyslené, lebo zakaždým mám prehľad o zvolenej teplote. Vyzdvihujem, že výrobca myslel na bezpečnosť a zariadenie má veľa ochranných prvkov proti poškodeniu. Taký môj postreh z používania je, že nastavením výstupnej teploty dosiahnete prakticky termostatickú batériu, pretože prístroj dokáže teplotu strážiť a nedovolí pustiť viac horúcu vodu, než si nastavíte. Ak hrozí nedostatok vody, sám sa vypne, čiže je to skvelá ochrana napríklad, keď sú v sprche deti. Vhodný je teda aj pre rodiny s deťmi, ktoré chcú mať istotu, že v sprche nedôjde k úrazu - obareniu príliš horúcou vodou. Vysoko si cením, že výrobca veľmi rýchlo a ochotne reagoval na moje doplňujúce otázky ohľadom prvotnej inštalácie a obsluhy. Inštalácia bola na základe inštrukcií naozaj jednoduchá. Tento ohrievač vody sa hodí aj ako doplnkový zdroj teplej vody na letné mesiace, kedy ľudia nekúria krbom s výmenníkom. Pomer ceny a výkonu je super a menšia rohová vaňa bola naplnená za cca. 15 minút, pri indikovanej teplote 45 stupňov Celzia som jej následne musel dopustiť studenú vodu, lebo pri danej teplote som sa vo vani už potil. :-) Stačí vedieť, ako to správne nastaviť, tak aby bolo všetko v poriadku a aby mala voda príjemnú teplotu. Tento ohrievač jednoznačne odporúčam.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 25.12.2017
Posledná aktualizácia: 21.02.2023
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.