Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vyberáte osvetlenie do interiéru? Možností je fakt neúrekom, a preto sme si pre vás pripravili prehľadný návod toho, ako vybrať to správne svetlo do vašej obývačky, spálne či kuchyne.

Lampa v pracovni

Prečo treba svoj výber prispôsobiť každej jednej miestnosti vám vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené produkty

Osvetlenie bytu či domu - aké sú možnosti?

Než sa pustíme do jednotlivých miestností, tak si aspoň v skratke predstavme základné typy osvetlenia. Ak plánujete rekonštrukciu či stavbu nového domu/bytu, tak na návrh osvetlenia by ste mali myslieť už na začiatku. Náčrt plánu či poradenstvo s odborníkom vám pomôže predísť zbytočným problémom.

  • Stropné osvetlenie: V tomto prípade je svetlo "prilepené" priamo na strope, no mnohým sa dizajn tohto variantu príliš nepáči. Ak osvetľujete väčšiu miestnosť, tak budete potrebovať viac ako jeden zdroj.
  • Bodové osvetlenie: Bodové, tiež nazývané spotové osvetlenie je veľmi obľúbené najmä vďaka jeho praktickosti a univerzálnosti. Existujú bodové svetlá, ktoré sa zapúšťajú do sadrokartónu alebo môžete investovať do tzv. koľajníc alebo viacbodových svetiel, ktoré sú pohyblivé a svetlo si môžete nastaviť tak, ako vám v danej chvíli vyhovuje.
  • Lustre a závesné osvetlenie: Luster alebo iné závesné svetlo by malo byť hlavným zdrojom osvetlenia v miestnosti. Pre ich veľkosť je nutné myslieť aj na dizajnovú stránku a zakomponovať ich do štýlu danej miestnosti.
  • Stolové lampy: No a spomenúť musíme aj klasické stolové lampy, ktoré nájdu využitie naprieč celou domácnosťou a sú vhodné najmä pri čítaní kníh či na pracovné stoly.
  • LED osvetlenie vs. klasické žiarovky: Ak sa bavíme o osvetlení, tak nemožno opomenúť LED svietidlá, panely či pásiky. LED alternatívy sa tešia obľube najmä preto, že sú v porovnaní s klasickými žiarovkami lacnejšie. Inštalácia LED panelov je komplikovanejšia, no to sa kompenzuje rovnomerným osvetlením miestnosti.

Svetlo do obývačky

Obývačka býva obvykle najväčšou miestnosťou v domácnosti a práve preto je potrebné v nej zaviesť dostatočné osvetlenie. Ideálne sú lustre alebo závesné svietidlá, ktoré poskytnú silný zdroj svetla. Tu je nutné dbať hlavne na pevnosť a kvalitu závesu. Ak plánujete v obývačke čítavať knihy, tak sú vhodné stolové alebo bodové otočné lampy.

Svetlo do obývačky

Všeobecne platí, že do obývačky by mali ísť mäkké, teplé svetlá a potešia aj stmievače osvetlenia, ktorými si nastavujete intenzitu svetla. Ak pozeráte televízor, tak je dobre mať zdroj svetla tak, aby sa neodrážal v obrazovke.

Osvetlenie kuchyne či jedálne

Osvetliť kuchyňu je niekedy riadna veda. Nielenže potrebujete jeden veľký zdroj svetla nad jedálenský stôl, ale k tomu musíte efektívne osvetliť kuchynskú linku. Práve v tomto prípade sú vhodné praktické LED pásiky, žiarivky či bodové svetlá.

Svetlo v pracovnej časti kuchyne by teda malo byť biele alebo studené. Nad stôl môžete opäť zavesiť luster s teplým svetlom, resp. s tienidlom pre komfortnejšie stolovanie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie svietidlá

V spálni nepoužívajte ostré svetlo

Spálňa je miesto, kde by si už aj naše oči mali po celom dni oddýchnuť. Ak by sme tesne pred spaním hľadeli do intenzívneho studeného svetla, tak by to veru nebolo príjemné. Preto radšej voľte menej intenzívne, teplé osvetlenie. Zlou voľbou nie sú ani LED pásiky, ktoré spolu so stmievačmi vytvoria peknú atmosféru.

Osvetlenie v spálni

Radi si v posteli čítate? V tom prípade sú pre vás ideálne stolné lampy alebo nástenné lampy zavesené nad hlavou - najlepšie je, ak majú otočnú hlavicu.

Aké svetlo do detskej izby?

V detskej izbe riešte jeden hlavný zdroj svetla a následne osvetlenie stola. Menšie deti ocenia svietidlá s detskými motívmi. Aby sa dieťaťu dobre hralo na koberci, tak je potrebné silné stropné osvetlenie alebo luster na kratšom lanku.

Veľmi dôležitá je aj stolová lampa pri písaní či pri hraní sa na počítači. Ak je dieťa na počítači, tak je dobré mať v miestnosti aj iný zdroj svetla, keďže monitor PC/notebooku môže byť pre oči háklivý.

Osvetlenie kúpeľne

Na osvetlenie celého priestoru kúpeľne sú vhodné stropové alebo bodové svetlá s dobrým krytím, keďže v kúpeľni sa hromadí vlhkosť. Dobre osvetlené by malo byť hlavne zrkadlo - zdroj svetla by mal v tomto prípade niesť označenie 4000 K a svetlo by malo byť biele. Svetlo v kúpeľni by malo dobre osvetľovať, no zároveň neoslepovať.

Osvetlenie v kúpeľni

Predsieň a chodba

V predsieni si vystačíte s klasickými stropným alebo nástenným osvetlením, pričom extra nezáleží na tom, či bude svetlo studené alebo teplé. Skvelou vychytávkou je čidlo, ktoré automaticky zapáli svetlo napríklad pri otávraní dverí a následne sa za vami aj samo zhasne.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 07.01.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problémAko zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.

Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačkyAko vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky

Luster v domácnosti je vnímaný predovšetkým ako dekoračný prvok, no pri jeho výbere by ste mali dbať aj na funkčné vlastnosti. Poradíme vám ako si vybrať ten najlepší!

Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý bytAko lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt

Byt si môžete zariadiť či zútulniť aj bez toho, aby ste investovali tisíce eur. Ponúkame vám zopár tipov a trikov, ako lacno zariadiť svoj príbytok.