Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Televízor býval súčasťou každej domácnosti, predovšetkým pre sledovanie televízie predtým, než sa objavil internet a streamovacie služby. Dnes už mnohé domácnosti televízor nevlastnia a čoraz viac ľudí vymenilo obrazovku za projektor. Ten vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete.

Ako vybrať projektor

Má množstvo výhod a v tomto článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora pre vašu domácnosť.

Najlepšie projektory do domácnosti


Prečo investovať do projektora

Žijeme v dobe, v ktorej má každá domácnosť na prehrávanie filmov a videí televízor alebo laptop. Nie každý preto pozná výhody projektorov na domáce použitie. Vedia pritom ponúknuť mnoho benefitov, ktoré stojí za to zvážiť.

 • Získate väčší obraz – S projektorom môžete, na rozdiel od televízie, získať omnoho väčší obraz na prehrávanie filmov.
 • Veľkosť obrazu si môžete upraviť – Každý projektor má uvedené rozmedzie uhlopriečky, v rámci ktorej si môžete obraz upraviť. Ľahko si teda obraz zväčšíte alebo zmenšíte podľa toho, kde ho premietate a aké máte možnosti.
 • Nezaberie vám miesto na stene – S projektorom si môžete dopriať veľký obraz bez toho, aby vám zaberal priestor na stene alebo na zemi. Väčšinou ide len o malú škatuľku, ktorú stačí umiestniť 1 – 2 m od steny, a preto vám určite nezaberie veľa miesta.
 • Premietanie je šetrnejšie k zraku – Obrazovka televízora svetlo vytvára, no projektor ho len odráža. Takýto obraz je pre naše oči príjemnejší a menšou záťažou, oči sú menej unavené a podráždené. Pomáha aj väčší obraz, ktorý znižuje záťaž na oči.
 • Môžete si ho vziať so sebou – Obrovskou výhodou je to, že si ho môžete vziať kamkoľvek so sebou, pokojne aj do exteriéru. Stačí len stena a pripojenie k sieti, aj keď veľakrát postačí aj externá batéria, a film si môžete pozrieť kdekoľvek.
 • Vytvoríte si atmosféru ako v kine – Pri sledovaní filmu s projektorom bude váš večer výnimočnejší. Mnohým pripomína atmosféru ako z kina vďaka veľkému obrazu a kvalitnému zvuku. Už vám stačí len pripraviť popcorn a filmový večer bude dokonalý.

TOP projektory

Hľadáte ten najlepší projektor? Potom sledujte recenzie a parametre vybraných modelov. Sledovali sme recenzie používateľov, odborné porovnania a redakčné testy projektorov a vybrali pre vás niekoľko modelov, ktoré by vás mohli zaujať.

Ako vybrať projektor

Projektor nie je lacnou investíciou, a preto je dobré jeho výber zvážiť a premyslieť si svoje priority. Typ projektora, technológia premietania či rozlíšenie sú len niektoré z parametrov, na ktoré treba pri výbere brať ohľad.

LCD projektor

Typy projektorov

Nie je projektor ako projektor a v prvom rade je potrebné rozlíšiť, aké typy nájdete na trhu, aby ste nechtiac nesiahli po niečom, čo nezodpovedá vašim potrebám. Jestvuje viacero typov, no podľa spôsobu používania ich rozdeľujeme na projektory na prehrávanie filmov a projektory na prezentácie:

 • Domáce projektory na prehrávanie filmov – Určené na kvalitné prehrávanie videí a filmov, majú tieto projektory vysoké rozlíšenie, jasné farby a ostré detaily. Kým niektoré možno používať len v zatienenej miestnosti, iné majú vysokú svietivosť. Ich hlavnou prednosťou je kvalita obrazu.
 • Kancelárske projektory na prezentácie – Keďže sú určené skôr na prezentovanie, dôraz sa nekladie na tú najvyššiu kvalitu obrazu. Mávajú menšie rozlíšenie a nižší kontrast, čo však na účely prezentovania úplne stačí. Mali by však mať vyššiu svietivosť, aby dosahovali dostatočný jas aj za denného svetla. Ich prednosťou je nižšia cena.

Ak teda hľadáte projektor na domáce prehrávanie filmov, nenechajte sa zlákať nižšou cenou kancelárskych projektorov, pretože vás sklame menší obraz s nie takými výraznými farbami. Naopak, ak hľadáte projektor do kancelárie, nie je potrebné investovať do top obrazu, ak tieto vlastnosti nevyužijete.

V každej kategórii nájdete ďalšie typy projektorov. V rámci domáceho prehrávania filmov sú zaujímavé 3D projektory, ktoré umožňujú vysokokvalitné prehrávanie 3D filmov a hier. Takáto technológia sa však už pohybuje vo vyššej cenovej kategórii. Zaujímavé sú aj mini projektory, ktoré sa vyrábajú za účelom prenosnosti. Vďaka ich kompaktnému dizajnu si ich môžete vziať so sebou, často aj na prehrávanie v exteriéri.

Medzi kancelárskymi projektormi nájdete projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktoré sa často používajú v školách. Sú zavesené nad plátnom a stačí im len pár cm na premietanie obrazu. V školách, ale aj v kanceláriách, sa využívajú aj interaktívne projektory, ktoré majú špeciálne pero (stylus), ktorým možno interagovať s obrazom, napr. vpisovať poznámky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie projektory

Technológia premietania

Spôsob, akým projektor premieta obraz na plátno, závisí od technológie, s ktorou sa vyrába. Najčastejšie sa stretnete s DLP, LCD, LED a LCOS technológiou. Líšia sa od seba kvalitou obrazu, životnosťou aj cenou.

 • DLP technológia – DLP projektory sú obľúbené kvôli pomerne dobrému obrazu s jasnými farbami, ostrými detailmi a vysokým kontrastom. V porovnaní s inými typmi majú hlbšiu čiernu farbu a jednotnejší obraz (menšie medzery medzi pixelmi). Nevýhodou je dúhový efekt, ktorý sa pri premietaní môže objaviť, menší jas, menšia paleta farieb a väčšie prehrievanie, čo je kompenzované hlučnejším ventilátorom.
 • LCD technológia – Hlavnou prednosťou týchto projektorov je jasnejší a živší obraz oproti iným technológiám. Môžete dosiahnuť pestré farby a vysokú svietivosť aj v prípadne málo zatemnenej miestnosti. Obraz je naozaj kvalitný s ostrými detailmi. Nevýhodou je jeho vyššia hmotnosť, takže nie je taký vhodný na prenos. Časom sa jeho kvalita zhoršuje a vytvárajú sa tzv. mŕtve pixely. Navyše oprava a náhradné súčasti bývajú nákladné.
 • LED technológia – Tieto projektory používajú LED diódy, ktorými môžu vytvoriť širokú škálu farieb. Zároveň majú omnoho menšie rozmery než projektory iných technológií, preto sa ako mini projektory často prenášajú. Majú dlhú životnosť, sú energeticky šetrnejšie a veľmi ľahko sa nastavujú. Nevýhodou je nižšia svietivosť, takže najlepšie fungujú v zatemnených miestnostiach, a vyššia nákupná cena.
 • LCOS technológia – LCOS technológia je obdobou LCD a v mnohom sú si podobné. LCOS projektory majú naozaj vysoké rozlíšenie, obraz je detailnejší a živší. Na rozdiel od iných technológií je LCOS príjemnejšia pre zrak, ktorý tak nezaťažuje, no stále poskytuje krásne farby. Nevýhodou je nižší kontrast, vyššie náklady, týkajúce sa nákupnej ceny aj prípadnej opravy, a kratšia životnosť lampy.

Malý LCD projektor

Rozlíšenie – Full HD, ale aj 4K

Rozlíšenie, nazývané aj natívne rozlíšenie, spočíva v množstve pixelov, z ktorých sa skladá obraz. Čím viac pixelov ho tvorí, tým má obraz lepšiu kvalitu, je ostrejší a má viac detailov. Rozlíšenie sa udáva ako počet pixelov v horizontálnej osi a počet pixelov vo vertikálnej osi, no niekedy sa udáva aj pomer dĺžky a šírky, najčastejšie 4 : 3, 16 : 10 a 16 : 9. Môžete sa stretnúť s viacerými rozlíšeniami, no v rámci projektorov ide hlavne o tieto:

 • HD (1 280 x 720) – Na dnešné pomery ide už len o priemernú kvalitu obrazu, predovšetkým na prehrávanie filmov.
 • WXGA (1 280 x 800) – Takéto rozlíšenie mávajú základné modely projektorov slúžiace skôr na prezentácie.
 • FHD (1 920 x 1 080) – Nazýva sa aj Full HD. Malo by ísť o najmenšie rozlíšenie, o ktorom by ste mali uvažovať, ak hľadáte projektor na prehrávanie filmov.
 • 4K UHD (3 840 x 2 160) – Poskytuje veľmi vysokokvalitný obraz. Počítajte preto ako s vysokou kvalitou, tak aj cenou.
 • 8K UHD (7680 x 4320) – Ide o doposiaľ najväčšie rozlíšenie, s akým sa môžete stretnúť, preto nemusí byť zatiaľ veľmi dostupné.

Projektor – rozlíšenie

Svietivosť

Svietivosť sa meria v lúmenoch a udáva, aké silné a intenzívne svetlo projektor vydáva. Okrem lúmenov sa môžete stretnúť aj s ANSI lúmenmi, ktorými sa meria špecificky svietivosť projektorov na základe meraní ANSI = American National Standards Institute (Americký národný inštitút pre normy). ANSI lúmeny sa často označujú za presnejšie údaje, pretože merajú celkový svetelný výkon, nielen výkon v určitom lúči svetla alebo uhle. Tieto jednotky si preto nezamieňajte – ten istý projektor bude mať uvedené vyššie množstvo lúmenov ako ANSI lúmenov. Ak si potrebujete jednotky prekonvertovať, 1 ANSI lúmen = 2,4 lúmenov.

To, aké množstvo ANSI lúmenov by mal projektor mať, záleží od okolitého svetla. Ak budete projektor používať vždy v tmavej miestnosti, postačí nižšia svietivosť. Ak za denného svetla, musí mať viac ANSI lúmenov. Svietivosť však závisí aj od veľkosti obrazu a vzdialenosti projektora od plátna. Čím je obraz väčší a projektor postavený ďalej od premietacej plochy, tým viac ANSI lúmenov budete potrebovať.

 • Tmavá miestnosť – min. 300 ANSI lúmenov
 • Čiastočne zatienená miestnosť – 1 000 – 2 000 ANSI lúmenov
 • Denné svetlo v interiéri – min. 2 000 ANSI lúmenov
 • Denné svetlo v exteriéri – min. 3 500 ANSI lúmenov

Kontrastný pomer

Kontrast predstavuje rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom obrazu. Väčší kontrast znamená lepšie rozlíšenie svetla a tieňa, obraz má tmavšiu čiernu, lepšiu hĺbku a pôsobí viacrozmerne. Vyšší kontrast teda prispieva ku kvalitnejšiemu obrazu a je podstatný pri sledovaní filmov a videí. Udáva sa ako pomer, napr. 10 000 : 1, čo znamená, že najsvetlejší bod je 10 000x jasnejší než najtmavší bod. Kontrast môže byť menší u kancelárskych projektoroch, kde stačí 3 000 : 1, no na prehrávanie filmov je minimum 10 000 : 1. Kontrast závisí aj od svietivosti a okolitého svetla. Ak je svietivosť menšia a v okolí je jasnejšie svetlo, kontrast bude prirodzene menší.

Projektor na stenu

Konektivita zaváži

Na premietanie filmov, videí, hier a iného obsahu budete potrebovať projektor pripojiť k zariadeniu, ako je mobil, notebook, tablet, USB kľúč a pod. Preto je potrebné si overiť, akú konektivitu projektor má. Samozrejmosťou zvyknú byť konektory pre HDMI a USB, niektoré projektory majú bezdrôtové WiFi alebo Bluetooth pripojenie, DVI, DisplayPort, VGA, MHL, 3,5 mm jack alebo slot na pamäťovú SD kartu. Premyslite si, aké zariadenie chcete k projektoru napájať, aby ste sa uistili, že je daný model kompatibilný.

Projekčná vzdialenosť

Ide o vzdialenosť projektora od premietacej plochy. Výrobca uvádza vždy rozsah, v ktorom má byť projektor umiestnený od steny alebo plátna. Väčšinou ide o 1 – 2 m, no vzdialenosť môže byť v niektorých prípadoch aj 4 m. Čím je vzdialenosť väčšia, tým väčší obraz môžete dosiahnuť. Na druhej strane berte do úvahy rozmery a usporiadanie miestnosti, v ktorej budete projektor používať. Projekčná vzdialenosť totiž musí byť dodržaná, aby zostal obraz v najlepšej kvalite.

Hlučnosť ovplyvní pozeranie filmov

Hlučnosť projektora sa meria v decibeloch (dB) a ide o pomerne dôležitý faktor. Hluk pri premietaní spôsobuje predovšetkým chladiaci ventilátor vo vnútri projektora, ktorý má na starosti udržiavanie teploty súčiastok pod kontrolou. Niektoré typy projektorov sa nahrievajú viac (ako DLP), iné menej. Preto ak nechcete, aby vám zážitok z filmu rušil hlasný projektor, siahnite po modeli v rozmedzí 20 – 30 dB.

Prenosný mini projektor

Zdroj a životnosť svetla

Kvalita a technológia zdroja svetla sa podieľajú na kvalite obrazu a životnosti svetelného systému. Vybrať si môžete z 3 rôznych technológií – štandardná lampa, laser a LED.

 • Štandardná lampa: Najčastejšie používaný typ lampy, jeho životnosť je pomerne krátka, dosahuje približne 15 000 hodín. Môže sa teda vypáliť a mechanicky poškodiť, jej výmena je pomerne drahou záležitosťou.
 • Laser: O žiarovku sa v prípade týchto modelov nemusíte starať. Ich výhodou je jasný a žiarivý obraz, laser má vyšší kontrast a širšie spektrum farieb ako lampy.
 • LED: Výhodou LED technológie je, že produkuje malé množstvo tepla, preto nie je nutné chladenie ventilátorom. Prevádzka je tichá a úsporná, životnosť dosahuje bez problémov aj 20 000 hodín.

Funkcie a príslušensto

 • Automatické zaostrenie obrazu – Premietaný obraz je potrebné vždy nastaviť a zaostriť podľa toho, kde je projektor umiestnený. S funkciou automatického zaostrovania však všetku prácu urobí projektor za vás.
 • Vyrovnávanie skoseného obrazu – Bez tejto funkcie by ste pri premietaní dosiahli skosený, tzv. lichobežníkový obraz, keďže projektor nemôže byť vždy umiestnený presne naproti stene v pravom uhle. Projektor ale obraz automaticky koriguje tak, aby vznikol obdĺžnik.
 • Lens Shift – Vďaka tejto funkcii môžete obraz presúvať po premietacej ploche bez toho, aby ste museli hýbať s projektorom a bez skosenia obrazu. Je užitočná vtedy, ak bude projektor stáť na jednom mieste a nebude možné ho presúvať.
 • Lens Zoom – Táto funkcia umožňuje zväčšiť a zmenšiť obraz premietaný na ploche bez toho, aby ste museli projektor umiestniť bližšie alebo ďalej od steny. Lens Zoom môže pomôcť tam, kde je problém s umiestnením projektora, avšak aj táto funkcia má svoje limity.
 • Reproduktor – Množstvo projektorov má vstavaný reproduktor alebo viacero reproduktorov. Táto možnosť je skvelá vtedy, ak na kvalite zvuku až tak nezáleží, napr. pri prezentovaní, pri prehrávaní filmov mimo domu, kde nemáte možnosť napojiť externé reproduktory alebo len pri rýchlom vzhliadnutí videa. Tieto reproduktory totiž väčšinou mávajú len priemernú kvalitu a pokiaľ vám ide o špičkový zvuk, je lepšie pripojiť si externé reproduktory. Ak ale hľadáte kancelársky alebo prenosný projektor, môže ísť o zaujímavú kvalitu, ktorá nájde využitie.
 • Ochranné puzdro – Obal alebo puzdro pre projektor je vždy vítaným doplnkom. Projektor chráni pred sadaním prachu, keď ho nepoužívate, a pokiaľ s ním chcete aj cestovať a prenášať ho, poskytne aj určitú ochranu pred mechanickým poškodením.
 • Diaľkové ovládanie – Je vždy užitočným doplnkom, ktoré vám uľahčí ovládanie projektora. Vďaka nemu si všetko podstatné nastavíte bez toho, aby ste museli stáť pri projektore, čo je dôležité hlavne vtedy, ak je projektor na menej dostupnom mieste, napr. na držiaku na strope.
 • Stojan na projektor – Stojany na projektor sa využívajú hlave v kanceláriách alebo tam, kde nie je možné projektor umiestniť na rovnú plochu. Väčšinou sú výškovo nastaviteľné a majú kolieska na ľahký presun. Nie sú potrebné pre projektory, ktoré dokážu polohu obrazu jednoducho vyrovnať a korigovať z akejkoľvek polohy.

Projektor – ovládanie

Cena súvisí s kvalitou, obľúbené sú značky Benq, Xiaomi či Epson

Projektor je možné zakúpiť predovšetkým v predajniach elektroniky ako Alza, Mall, Okay alebo na portáloch ako Heureka. Medzi obľúbených výrobcov a často kupované značky patria Samsung, Epson, Xiaomi, Asus, Benq alebo Viewsonic. Projektor nie je cenovo lacná záležitosť, nie najlacnejšie projektory začínajú od 80 eur. Lacné projektory bývajú menšie, prenosné, so základnými funkciami. Pozor, neraz majú príliš nízku svietivosť, sú hlučné a neposkytujú žiadnu korekciu obrazu, takže môžete mať lichobežníkový a nezaostrený obraz.

Strednú cenovú kategóriu predstavujú projektory od 400 do 800 eur. V tejto kategórii nájdete výber rôznych typov projektorov s viacerými funkciami. Mali by ste nájsť už pomerne slušnú kvalitu obrazu a dobrý výkon. Tie najdrahšie projektory nájdete od 800 do niekoľko stovák eur. Ponúkajú skutočne kvalitný filmový zážitok s vysokým rozlíšením a veľkým rozmerom obrazu. Pokiaľ patríte k skutočným fanúšikom filmu a záleží vám na kvalite obrazu, siahajte po projektoroch v tejto cenovej kategórii.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 09.10.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.