Drevený alebo kovový stojan na víno, luxusný vintage alebo skladací? Poradíme, ako vybrať

Každý milovník vína raz dôjde do bodu, kedy sa mu fľaše vína začnú doma hromadiť. Práve vtedy je vhodná doba na zadováženie si stojana na víno. Nemusíte byť pritom ani žiaden zberateľ – stojan na víno je totiž pozoruhodný bytový doplnok, ktorý zaujme aj hostí. Tých možno vystaveným vínom rovno ponúknuť.

Ako vybrať stojan na víno?

Drevený alebo kovový, minimalistický alebo vintage? Poďme sa pozrieť na to, ako si vybrať ten správny stojan na víno.

Nádherné drevené i kovové stojany na víno


Prečo investovať do stojana na víno?

Ak patríte k tým, ktorí si radi vychutnajú pohár dobrého vína, skôr či neskôr sa vám doma začnú hromadiť fľaše kvalitných vín. A presne to patrí k najčastejším dôvodom na zaobstaranie si stojana na víno. Vďaka nemu budete môcť víno prakticky uskladniť, pričom bude vo vyhovujúcej, horizontálnej polohe. Stojan na víno sa teda oplatí zaobstarať každému, kto má už doma nejakú zbierku vín a rád by ich dobre uskladnil, príp. uložil na zaujímavý regál. Stojany na víno sa často kupujú aj kvôli ozvláštneniu interiéru unikátnym bytovým doplnkom. Menšie stojany na stôl i závesné stojany výborne dopĺňajú zariadenie miestnosti a zaujmú hostí, ak na ne pred servírovaním uložíte podávané víno.

Ako skladovať víno

Predtým, než sa pustíme do výberu stojana na víno, si poďme pripomenúť, v akých podmienkach je potrebné víno skladovať. Od toho totiž závisí, aký typ stojana je pre vás vhodný. Dlhodobé skladovanie vína si totiž vyžaduje špecifické podmienky. Vďaka tomu dokážete rozlíšiť, či vami vybraný stojan a miesto, kam ho umiestnite, je vhodný na dlhodobé uskladnenie alebo len krátkodobé umiestnenie vína.

Dôležitá je teplota v miestnosti, vlhkosť i svetlo. Príliš teplé alebo studené skladovanie by mali na víno nepriaznivý vplyv, mohlo by dôjsť k zmene chuti i skazeniu vína. Rovnako ničivý vplyv má na víno priamy dopad slnečných lúčov a UV žiarenie, ktoré by ovplyvnili jeho chuť aj arómu. Vlhkosť má zase vplyv na stav fľaše – vo vlhkom prostredí sa z vína môže lúpať etiketa, čo znehodnotí jeho predajnú cenu, pri suchom prostredí zas môže vysychať korková zátka, kvôli čomu môže byť víno vystavené kyslíku a znehodnotiť sa.

Ideálna teplota na dlhodobé skladovanie vína by mala byť okolo 13 °C, víno by nemalo byť na priamom svetle, ale v prítmí, a vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať od 60 do 68 %. Víno sa zároveň má skladovať v horizontálnej polohe, aby korok nevysychal a víno nezačalo strácať na kvalite. Ak chcete doma skladovať viacero fliaš vína a nemáte pivnicu či chladnejšiu miestnosť, zadovážte si vinotéku. Ide o chladničku určenú špeciálne na víno, v ktorej je ideálna vlhkosť a teplota sa pohybuje okolo 10 – 15 °C.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stojany na víno

Ako vybrať stojan na víno

Výber stojana na víno nemusí byť vôbec náročnou úlohou – stačí si vopred ujasniť niekoľko preferencií. Potrebujete stojan na dekoratívne účely a výstavu jednej fľaše alebo chcete stojan využívať prakticky na skladovanie viacerých vín? Do akej miestnosti zamýšľate stojan umiestniť a máte naň dostatok priestoru? Chcete na ňom vína uskladňovať dlhodobo alebo len na pár hodín až dní? Odpovede na tieto otázky vám značne zúžia okruh výberu a vy sa tak budete môcť zamerať na typ stojana vhodného pre vaše potreby.

Umiestnenie

Umiestnenie je pri výbere stojana jedným z najdôležitejších kritérií. V zásade sa bavíme o miestach, na ktorých je možné víno skladovať dlhodobo, a miestach, na ktorých je víno uložené skôr na výstavu pred podávaním. Víno možno z dlhodobého hľadiska skladovať len na miestach, ktoré spĺňajú kritéria potrebné na uskladnenie – sú tmavé, chladné (10 – 15 °C), majú ideálnu vlhkosť (60 – 68 %) a dostatok priestoru pre také množstvo vínových fliaš, aké si želáte uložiť. Tieto kritériá spĺňajú skôr pivnice, ktoré sú skvelou voľbou pre uloženie väčších stojanov na víno a niekoľkomesačné až ročné uskladnenie vína.

Kovový stojan na víno

To však neznamená, že stojan na víno patrí len do pivnice. Obľúbené miestnosti na stojany na víno sú aj obývačky, kuchyne či jedálne a pracovne. Stojan možno umiestniť všade tam, kde sa víno podáva. Problémom však je, že tieto miestnosti mávajú izbovú teplotu, sú slnečné a nevytvárajú tak vhodné podmienky pre dlhodobé skladovanie. V takýchto prípadoch sú vhodné skôr dizajnové stojany na jedno alebo menší počet vín, ktoré sa na stojany uložia pred podávaním. Skvelou voľbou je aj zakúpenie stojana s vinotékou, v ktorej možno fľaše vína skladovať v ideálnych podmienkach a víno tak vybrať na stojan už tesne pred podávaním.

Typ stojana

  • Stojace stojany na víno – Stojace stojany predstavujú väčšie kusy nábytku, ktoré sa umiestňujú priamo na podlahu. Môže ísť o klasickú drevenú alebo kovovú konštrukciu jednoduchého vzhľadu, alebo v rôznych dizajnových prevedeniach, napríklad v tvare suda s poličkami na víno. Tieto stojany majú väčšiu kapacitu, dá sa na nich uskladniť 20 až niekoľko desiatok vín v typickej horizontálnej polohe.
  • Skrinky na víno – Sú podobné stojacim stojanom, umiestňujú sa na podlahu, no sú vybavené aj rôznymi poličkami, zásuvkami či dvierkami navyše. Fungujú teda ako kombinácia stojana na víno a nábytku, v ktorom môžete uskladniť rôzne predmety, napríklad poháre na víno a podobne. Taktiež sú vybavené väčšou kapacitou 20 až niekoľko desiatok vín, ktoré sa uskladňujú v horizontálnej polohy. Skrinky s väčšími dvierkami môžu slúžiť aj na umiestnenie vinotéky.
  • Nástenné stojany na víno – Patria k menším stojanom na víno. Sú umiestnené na stene buď ako klasická polička, alebo často majú aj rôzne moderné tvary, vďaka čomu sa z nich stávajú vyslovene dizajnérske kúsky. Sú určené na menší počet vín, ktoré sa naň uložia pred podávaním. Väčší počet vín by totiž zvýšil váhu stojana a tým aj riziko spadnutia. Takéto stojany sú často vyrábané z dreva, ale aj kovu, plastu a rôznych ďalších materiálov.
  • Závesné stojany na víno – Podobne ako nástenné stojany, závesné stojany majú menší rozmer, a tým aj menšiu kapacitu fliaš. Závesné stojany sa nemontujú na stenu, ale visia zo stropu, resp. sa dajú zavesiť vo vnútri skrinky. Takto šetria miesto na podlahe a slúžia na vystavenie vína pred podávaním.
  • Stojany na víno na stôl alebo pracovnú plochu – Zlatú strednú cestu v rámci kapacity stojanov predstavujú stojany na stôl alebo pracovnú plochu. Jestvujú menšie, dizajnové modely rôznych tvarov a z rôznych materiálov, ktoré vytvoria z fľaše centrálny kúsok v strede obývačky či jedálne. Zároveň je možné nájsť aj väčšie modely, ktoré uskladnia aj 40 fliaš. Kým mnohé majú zaujímavý tvar a vzhľad, nenechajte sa pomýliť a pamätajte na to, že väčší počet vín, ktoré chcete uskladniť dlhodobo, je potrebné uložiť na chladné a tmavé miesto, nie do obývačky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stojany na víno

Kapacita a rozmer

Ak hľadáte stojan na dlhodobé uskladnenie vína, dobre sa zamyslite nad kapacitou (množstvom fliaš) stojana. Nejde len o to, koľko fliaš vína máte momentálne doma, ale aj či sa v blízkej budúcnosti posnažíte vašu zbierku rozšíriť alebo zredukovať. Starostlivo si premerajte aj rozmery miesta, na ktoré si chcete stojan uložiť. Ak hľadáte stojan na výstavu vína, siahnite po menších modeloch s kapacitou 1 – 8 vín. Malé stojany na jedno víno sú skvelým dekoratívnym prvkom, ktoré rozhodne zaujmú. Ak je vaša zbierka vín väčšia, nezabudnite brať do úvahy aj rozmer miestnosti, aby sa vám stojan bez problémov vošiel. Väčšina vínových fliaš má štandardnú veľkosť a rozmery (750 ml), no sú aj vína s menšími rozmermi. Ide napr. o piccolo fľašu s jednou dávkou šampanského 187,5 ml, polovičný rozmer 375 ml, fľaše s 500 ml, magnum fľaše s 1,5 l, dvojité magnum s 3 l a ďalšie väčšie rozmery. Ak máte v zbierke aj fľaše rôznych rozmerov, prispôsobte tomu aj výber stojana.

Materiál

  • Drevo – Medzi rokmi overenú klasiku patria drevené stojany na víno. Drevo je prírodný, no pevný materiál, ktorý sa hodí ako do pivnice, tak aj do obývačky. Tento materiál vám vydrží roky, keďže mu vyhovujú podmienky, v akých sa víno skladuje (mimo slnečných lúčov, bez nadmernej vlhkosti či sucha). Aj napriek tomu je potrebné sa o drevo z času na čas starať a použiť vhodné prípravky na starostlivosť o drevený nábytok.
  • Kov – Na rozdiel od dreva, kov vyžaruje chlad, a preto sa hodí skôr do čistých, moderných interiérov, kde pôsobí jednoducho, minimalisticky. Kov poskytuje pevnú konštrukciu pre bezpečné skladovanie vínových fliaš. Ide o pomerne nenáročný materiál na údržbu, v podmienkach, v akých sa víno skladuje, by sa nemala vyskytnúť korózia.

Dizajnový stojan na víno

  • Plast – Plast patrí k moderným materiálom vhodným do moderných domácností. Je lacnou alternatívou dreva i kovu, kvôli čomu však niekedy aj lacno pôsobí. Je to ľahký materiál nevyžadujúci si takmer žiadnu údržbu. Tento materiál je zaujímavý z dizajnového hľadiska, keďže nájdete rôzne tvarové i farebné prevedenia.
  • Ratan – Ratanové stojany na víno sú tiež pomerne obľúbené. Prútie je lacnou záležitosťou, preto sú z cenového hľadiska výhodnou kúpou. Ratanové stojany však v niektorých prípadoch môžu pôsobiť obstarožne, preto sú vhodnejšie skôr do vidiecky zariadených interiérov. Tieto stojany sú ľahké, jednoducho prenosné a veľmi praktické.

Dizajn

Dizajn je bezpochyby podstatným kritériom pri výbere. Kým pri praktických stojanoch ukrytých v pivnici nemusí až tak záležať na vzhľade, mnohé stojany sa kupujú aj za účelom získať zaujímavý bytový doplnok. Preto si dajte záležať na tom, aby vám ladil so zvyškom interiéru. V moderných priestoroch vyniknú kovové konštrukcie či minimalistické a geometrické dizajny, drevo sa zas hodí do vidiecky vyzerajúcich priestorov. Väčšie a širšie stojany môžu vyzerať mohutne a ťažkopádne a v niektorých priestoroch zaberať príliš veľa miesta.

Nielen v izbách s množstvom nábytku, ale aj v domácnostiach s deťmi či domácimi miláčikmi dobre padnú nástenné a závesné stojany, ktoré uložia víno mimo ich dosahu. Potrebujete úložný priestor aj na vínové poháre, pochutiny a ďalšie doplnky? Riešením môžu byť práve skrinkové stojany na víno. Závesné modely však neraz majú aj poličku navyše alebo zárezy zospodu na poháre. Pri výbere dizajnových stojanov sa nenechajte pomýliť zaujímavou konštrukciou a unikátnym vzhľadom. Kým takéto modely môžu pôsobiť unikátne, zamyslite sa nad praktickosťou využitia, či bude jednoduché na danom stojane víno skladovať, či na ňom bude bezpečne uložené, či si fľašu budete môcť jednoducho vybrať bez toho, aby ste najprv museli zložiť ostatné fľaše a podobne.

Cena

Cena stojanov na víno je veľmi individuálna a závidí od použitého materiálu, rozmerov i náročnosti dizajnu. Najjednoduchšie modely z dreva, zo skla, kovu či prútia na jednu alebo nízky počet fliaš nájdete za skutočné nízke ceny do 10 eur. Závesné modely a stojany na stôl z dreva či kovu na zhruba 10 fliaš vás vyjdú na 10 – 20 eur. Stojace stojany jednoduchej konštrukcie z dreva ľahko získate už od 20 eur, no za dizajnovo zaujímavejšie modely si priplatíte rozhodne viac, začínajúc od 40 eur až do niekoľkých stovák eur. Skrinkové modely kombinované so zásuvkami a iným úložným priestorom začínajú od 100 eur, pričom záleží od náročností dizajnu aj rozmerov. Najdrahšie modely sú z kvalitného dreva i ďalších materiálov, často sú kombinované s rôznym úložným priestorom i vstavanou vinotékou, pričom cena sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur.

Nádherné drevené i kovové stojany na víno

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 26.02.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.