Ako vybrať strešný box. Najlepšie sú Thule a Hapro

Dovolenková sezóna naberá na obrátkach. Pre Slovákov je pomerne typické vybrať sa naprieč Európou autom. Niekedy nám však robí najväčšiu starosť batožina, ktorá cestuje s nami. Predovšetkým ak ide o rodinnú dovolenku.

Strešný box na auto

Nezúfajte ak je váš batožinový priestor vyťažený na maximum. V takom prípade vám pomôže strešný box, respektíve autobox ako doplnkový batožinový priestor. Strešné boxy sú dnes u moderných áut veľmi rozšírené a často sú ponúkané ako doplnková výbava. My vám pomôžeme vybrať ten najlepší. Poradíme na čo pri kúpe dávať pozor a ako sa vyznať v rozmanitej ponuke.

Dôležité parametre pri výbere

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym modelom, určite nezaškodí ak sa oboznámime s určitými parametrami, ktoré pri výbere strešného boxu môžu rozhodovať. Prvým podstatným bodom, ktorý musíme poznamenať je fakt, že pre montáž strešného boxu musí byť vaše auto vybavené strešnými nosičmi. Následne ešte potrebujete aj priečne strešné nosiče, ktoré k pôvodným nosičom pripevníte. Práve sa dostávame k prvému parametru strešného boxu.

Najpredávanejšie strešné boxy

Upínanie boxu

Tým je spôsob uchytávania boxu. Ak box využívate 1 maximálne 2 krát do roka keď idete k moru alebo na lyžovačku, upínanie za pomoci skrutiek alebo U matíc (U-bolt) nie je žiadny problém. Ak máte v pláne box využívať častejšie zvoľte skôr box s rýchloupínacím systémom. Ktorý funguje na princípe svoriek, ktorých upevnenie regulujete otáčaním alebo zaklapnutím o priečne nosiče auta.

Veľkosť a nosnosť

Ďalším podstatným parametrom je veľkosť a nosnosť boxu. Čím je box väčší, tým má logicky väčšiu nosnosť. Existujú rôzne rozmery, ktoré je najlepšie prispôsobiť samotnému automobilu. Rozhodne by však nemal prečnievať po šírke ani dĺžke vozidla.

V dlhších boxoch môžete prepravovať napríklad lyže, či snowboard. Nosnosť boxov je zvyčajne okolo 50 až 75 kg. Pre bezpečnosť však box nepreťažujte.

✅ Thule Pacific 500

Strešný box Thule Pacific 500

Na základe výborných recenzií a užívateľských odporúčaní vám predstavujeme strešný box Thule Pacific 500, ktorý získal ocenenia Produkt roku 2016 a 2017!

» objem 290 l
»centrálne uzamykanie
» rýchloupínací systém
» výhodná cena

Viac informácií

Materiál a uzamykanie

Podstatný je takisto materiál. Predsa vás môže prekvapiť nepriazeň počasia či ide o sneh, alebo dážď. Strešný box by mal byť utesnený a takisto by mal byť z kvalitného tvrdeného ABS plastu. Vítaný je takisto i aerodynamický tvar. V rámci konštrukcie je podstatné aj uzamykanie boxu. Ideálne je tzv. centrálne zamykanie, ktoré uzamkne box vo viacerých bodoch po stranách. Rovnako tak vítané je obojstranné otváranie boxu alebo vyklápanie.

Najlepšie strešné boxy na trhu

Pri kúpe strešného boxu určite investujte do overených značiek. Neulakomte sa na lacné čínske boxy, ktoré sú sezónou záležitosťou. Najlepšími výrobcami autoboxov sú hlavne Nemecko a Rakúsko. 

Transportný strešný box na auto

Strešný box Thule alebo strešný box Hapro patria medzi najkvalitnejšie strešné boxy, aké môžete na trhu vôbec dostať.

Thule Motion XT XL

+ Veľký objem vhodný aj na prepravu lyží (500 litrov)
+ Jednoduchý systém otvárania (obojstranné)
+ Centrálne uzamykanie
-  Vyššia cena

 

Northline EVOspace

+ Objem 330 litrov (vhodný na prepravu lyží)
+ Odolný termoplast
+ Aerodynamický tvar
+ Obojstranné otváranie
- Menší objem
- Väčšia hmotnosť
 

Neuman Adventure 130

+ Priaznivá cena
+ Nízka hmotnosť
+ Odolný ABS plast
- Menší objem (295 litrov)
- Menej praktické upínanie

Vplyv strešného boxu na jazdu

Samozrejme, takisto ako pri preprave akéhokoľvek nákladu aj strešný box ovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla. Prvým faktorom je aerodynamika jazdných vlastností auta. Prejaviť sa môže v zákrutách alebo pri jazde na diaľnici. Všeobecne je teda na diaľnici dobré znížiť tempo jazdy. Maximálna rýchlosť jazdy s autoboxom na streche je 130 km/h, čo úplne postačuje. Tak či onak, myslite na to.

Strešný box na SUV

Ďalším vplyvom je takisto i spotreba automobilu. Tá sa o niečo navýši aj v závislosti od toho koľko toho v strešnom boxe prevážame. Odporúčame vám však v boxe neprenášať príliš ťažké predmety. Takisto sa snažte predmety rozložiť rovnomerne a upevniť ich. Aby sa pri jazde nesprávali ako kolky na bowlingu.

Posledným vplyvom ja azda zmena výšky vášho auta. Pri niektorých autách to nemusí byť rozhodujúce, no predovšetkým u typov áut ako SUV alebo MPV sa môže stať, že výška zamedzí vjazdu napríklad do podzemnej garáže alebo parkovacieho domu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 05.06.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Pridať komentár