Ako vybrať strešný box. Najlepšie sú Thule a Hapro

Dovolenková sezóna naberá na obrátkach. Pre Slovákov je pomerne typické vybrať sa naprieč Európou autom. Niekedy nám však robí najväčšiu starosť batožina, ktorá cestuje s nami. Predovšetkým ak ide o rodinnú dovolenku.

Strešný box na auto

Nezúfajte ak je váš batožinový priestor vyťažený na maximum. V takom prípade vám pomôže strešný box, respektíve autobox ako doplnkový batožinový priestor. Strešné boxy sú dnes u moderných áut veľmi rozšírené a často sú ponúkané ako doplnková výbava. My vám pomôžeme vybrať ten najlepší. Poradíme na čo pri kúpe dávať pozor a ako sa vyznať v rozmanitej ponuke.

Dôležité parametre pri výbere

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym modelom, určite nezaškodí ak sa oboznámime s určitými parametrami, ktoré pri výbere strešného boxu môžu rozhodovať. Prvým podstatným bodom, ktorý musíme poznamenať je fakt, že pre montáž strešného boxu musí byť vaše auto vybavené strešnými nosičmi. Následne ešte potrebujete aj priečne strešné nosiče, ktoré k pôvodným nosičom pripevníte. Práve sa dostávame k prvému parametru strešného boxu.

Najpredávanejšie strešné boxy

Upínanie boxu

Tým je spôsob uchytávania boxu. Ak box využívate 1 maximálne 2 krát do roka keď idete k moru alebo na lyžovačku, upínanie za pomoci skrutiek alebo U matíc (U-bolt) nie je žiadny problém. Ak máte v pláne box využívať častejšie zvoľte skôr box s rýchloupínacím systémom. Ktorý funguje na princípe svoriek, ktorých upevnenie regulujete otáčaním alebo zaklapnutím o priečne nosiče auta.

Veľkosť a nosnosť

Ďalším podstatným parametrom je veľkosť a nosnosť boxu. Čím je box väčší, tým má logicky väčšiu nosnosť. Existujú rôzne rozmery, ktoré je najlepšie prispôsobiť samotnému automobilu. Rozhodne by však nemal prečnievať po šírke ani dĺžke vozidla.

V dlhších boxoch môžete prepravovať napríklad lyže, či snowboard. Nosnosť boxov je zvyčajne okolo 50 až 75 kg. Pre bezpečnosť však box nepreťažujte.

✅ Thule Pacific 500

Strešný box Thule Pacific 500

Na základe výborných recenzií a užívateľských odporúčaní vám predstavujeme strešný box Thule Pacific 500, ktorý získal ocenenia Produkt roku 2016 a 2017!

» objem 290 l
»centrálne uzamykanie
» rýchloupínací systém
» výhodná cena

Viac informácií

Materiál a uzamykanie

Podstatný je takisto materiál. Predsa vás môže prekvapiť nepriazeň počasia či ide o sneh, alebo dážď. Strešný box by mal byť utesnený a takisto by mal byť z kvalitného tvrdeného ABS plastu. Vítaný je takisto i aerodynamický tvar. V rámci konštrukcie je podstatné aj uzamykanie boxu. Ideálne je tzv. centrálne zamykanie, ktoré uzamkne box vo viacerých bodoch po stranách. Rovnako tak vítané je obojstranné otváranie boxu alebo vyklápanie.

Najlepšie strešné boxy na trhu

Pri kúpe strešného boxu určite investujte do overených značiek. Neulakomte sa na lacné čínske boxy, ktoré sú sezónou záležitosťou. Najlepšími výrobcami autoboxov sú hlavne Nemecko a Rakúsko. 

Transportný strešný box na auto

Strešný box Thule alebo strešný box Hapro patria medzi najkvalitnejšie strešné boxy, aké môžete na trhu vôbec dostať.

Thule Motion XT XL

+ Veľký objem vhodný aj na prepravu lyží (500 litrov)
+ Jednoduchý systém otvárania (obojstranné)
+ Centrálne uzamykanie
-  Vyššia cena

 

Northline EVOspace

+ Objem 330 litrov (vhodný na prepravu lyží)
+ Odolný termoplast
+ Aerodynamický tvar
+ Obojstranné otváranie
- Menší objem
- Väčšia hmotnosť
 

Neuman Adventure 130

+ Priaznivá cena
+ Nízka hmotnosť
+ Odolný ABS plast
- Menší objem (295 litrov)
- Menej praktické upínanie

Vplyv strešného boxu na jazdu

Samozrejme, takisto ako pri preprave akéhokoľvek nákladu aj strešný box ovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla. Prvým faktorom je aerodynamika jazdných vlastností auta. Prejaviť sa môže v zákrutách alebo pri jazde na diaľnici. Všeobecne je teda na diaľnici dobré znížiť tempo jazdy. Maximálna rýchlosť jazdy s autoboxom na streche je 130 km/h, čo úplne postačuje. Tak či onak, myslite na to.

Strešný box na SUV

Ďalším vplyvom je takisto i spotreba automobilu. Tá sa o niečo navýši aj v závislosti od toho koľko toho v strešnom boxe prevážame. Odporúčame vám však v boxe neprenášať príliš ťažké predmety. Takisto sa snažte predmety rozložiť rovnomerne a upevniť ich. Aby sa pri jazde nesprávali ako kolky na bowlingu.

Posledným vplyvom ja azda zmena výšky vášho auta. Pri niektorých autách to nemusí byť rozhodujúce, no predovšetkým u typov áut ako SUV alebo MPV sa môže stať, že výška zamedzí vjazdu napríklad do podzemnej garáže alebo parkovacieho domu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 05.06.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...

Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom

Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt? Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt?

Kúpili ste dom či byt v pôvodnom stave a najradšej by ste sa do rekonštrukcie pustili hneď? Vydržte! Statický posudok nám napovie aké úpravy si pri prestavbe môžete dovoliť.


Pridať komentár