Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Vedeli ste, že s veslovacím trenažérom precvičíte nielen ruky, ale tiež ramená, chrbát a dokonca aj nohy?

Veslovací trenažér

V článku vám prezradíme, aké má veslovací trenažér účinky a poradíme, aký veslovací trenažér si vybrať. Predstavíme vám tiež 3 najobľúbenejšie modely.

Obľúbené veslovacie trenažéry

Výhody veslovacieho trenažéra

Veslovanie na trenažéri je dynamickejšie než to na člne. Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Chudnutie na veslovacom trenažéri je teda omnoho rýchlejšie, než pri posilňovaní jednotlivých druhov tela zvlášť (spálite viac kalórií).

Tréning na veslovacom trenažéri je zároveň kombináciou aeróbnej a anaeróbnej aktivity. Okrem celkového zlepšenia fyzickej kondície posilní veslovací trenažér svaly i kardiovaskulárny systém a zvýši kapacitu pľúc. Pomáha tiež posilniť strednú časť tela a zbaviť vás bolestí chrbta, ktoré sú spôsobené sedavým zamestnaním.

Ak chcete vedieť, ako správne veslovať na trenažéri, na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí. Okrem typického pohybu pri veslovaní umožňujú niektoré trenažéry využitie kladiek aj na posilňovanie iných častí tela a dokážu tak do určitej miery nahradiť posilňovacie stroje.

Pojazd trenažéra

Je najviac namáhanou súčasťou, tvorí ho pohyblivé sedlo a jeho uloženie v koľajnici. Lacnejšie modely sú vybavené pojazdom s plastovými kolieskami, ktorý má nízku životnosť najmä pri vyššom zaťažení (ak máte vyššiu hmotnosť). Kvalitnejšie sú pojazdy s ložiskami, ktoré sú oproti kolieskam bez ložísk nielen odolnejšie, ale tiež omnoho tichšie, čo ocenia ostatní členovia vašej rodiny a tiež vaši susedia.

Veslovacie trenažéry

Rôzna môže byť tiež dĺžka pojazdu – platí tú, že čím je dlhšia, tým väčší záber môžete vyvinúť. Ak máte postavu vyššiu ako 180 cm, vyberte si trenažér s čo najdlhším pojazdom. Tie kratšie by vás mohli v dĺžke záberu obmedzovať.

Systém regulácie záťaže

Je dôležitý najmä vtedy, ak s cvičením začínate a nemáte síl na rozdávanie. Niektoré lacné trenažéry majú pevný tlmiaci mechanizmus a neumožňujú záťaž nastaviť vôbec.

  • Lankový odporový systém: Odpor je vytváraný gumovými lankami s rôznou tuhosťou. Tento systém je najtichší, avšak má obmedzený rozsah regulácie záťaže. Jeho výhodou je tiež nízka cena.
  • Hydraulický systém: Odpor zabezpečujú dva hydraulické piesty, vďaka ktorým je však záťaž nastaviteľná len vo veľmi malom rozsahu. Nevýhodou je tiež kratší pojazd a neprirodzená záťaž, výhodou menšie rozmery a najnižšia cena spomedzi všetkých druhov trenažérov.
  • Magnetický systém: Najrozšírenejší typ trenažérov, ktoré vytvárajú odpor pôsobením magnetov. Ich výhodou je, že záťaž je plynule nastaviteľná a v prípade modelov s elektronikou je možné ju nastaviť aj elektronicky. Nevýhodou sú väčšie rozmery a vyššia hmotnosť.
  • Vzduchovo-magnetický systém: Je kombináciou magnetického systému a vzduchovej turbíny, ktorá vytvára odpor vďaka lopatkám pretínajúcim vzduch v bubne. Ten vytvára tiež osviežujúci vánok. Pohyb s týmto systémom je veľmi realistický a pripomína skutočné veslovanie, pričom záťaž je nastaviteľná plynulo a vo veľkom rozsahu.
  • Vodný systém: Obsahuje bubon naplnený vodou, v ktorom sa otáčajú lopatky. Tým sa vytvára odpor, ktorý je regulovateľný priliatím alebo odliatím vody. Z tohto dôvodu ho využívajú najmä športovci, ktorí trénujú dlhší čas s konštantnou záťažou. Trenažéry s týmto systémom patria medzi najdrahšie.

Displej a elektronika

Mnohé modely veslovacích trenažérov sú vybavené displejom s tlačidlovým ovládaním. Ten môže zobrazovať údaje ako čas cvičenia, rýchlosť, prekonaná vzdialenosť či počet spálených kalórií. Niektoré merajú taktiež tepovú frekvenciu, musia však mať v balení senzor v podobe hrudného pásu – ten s trenažérom komunikuje väčšinou bezdrôtovo.

V závislosti od typu odporového systému môžete na displeji nastavovať záťaž aj elektronicky a vytvárať rôzne programy s jej zmenami, čo je vhodné napr. na interalový tréning (striedanie ľahkej a ťažkej záťaže). Modely s meraním tepovej frekvencie dokážu taktiež prispôsobiť záťaž tak, aby tep vášho srdca udržali na požadovanej úrovni. Môžete s nimi teda účinnejšie vykonávať kardiotréning alebo spaľovanie tukov.

Rozmery, hmotnosť a nosnosť

Veslovacie trenažéry mávajú rôzne dĺžky, niektoré modely sú však až 2 m dlhé, preto s tým pri nákupe počítajte. Ideálne je, ak si pred kúpou odmeriate priestor, v ktorom chcete trenažér používať, prípadne skladovať. Mnohé modely umožňujú aj zloženie pojazdu na výšku – tie zaberú najmenej miesta.

Veslovací trenažér s monitorom

Manipulácia s trenažérom nemusí byť pre jednu osobu jednoduchá. Rôzne modely totiž vážia cca. 14 – 44 kg. Počítajte s tým, ak budete chcieť trenažér skladovať na inom mieste, než kde ho budete používať.

Čo sa týka nosnosti, lacnejšie modely unesú športovca s hmotnosťou do 100 kg. Nie je však problém vybrať si zo širokej škály modelov z vyššou nosnosťou, vždy je však lepšie, ak pri výbere zohľadníte určitú rezervu. Pomôže to životnosti trenažéra a bude ho môcť používať celá vaša rodina.

Top 3 veslovacie trenažéry

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 29.12.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti

Slackline má niekoľko disciplín a môže ho skúsiť každý, kto si chce zlepšiť koordináciu a posilniť malé svalové skupiny, ktoré telu pomáhajú udržiavať rovnováhu. Poradíme vám, ako na to.

Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá...

Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia? Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia?

Ako si vybrať správnu fitness trampolínu na jumping? Prináša jumping ako druh cvičenia skutočné výsledky? Dá sa takto účinne schudnúť? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.