Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Vedeli ste, že s veslovacím trenažérom precvičíte nielen ruky, ale tiež ramená, chrbát a dokonca aj nohy?

Veslovací trenažér

V článku vám prezradíme, aké má veslovací trenažér účinky a poradíme, aký veslovací trenažér si vybrať. Predstavíme vám tiež 3 najobľúbenejšie modely.

Obľúbené veslovacie trenažéry


Výhody veslovacieho trenažéra

Veslovanie na trenažéri je dynamickejšie než to na člne. Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Chudnutie na veslovacom trenažéri je teda omnoho rýchlejšie, než pri posilňovaní jednotlivých druhov tela zvlášť (spálite viac kalórií).

Tréning na veslovacom trenažéri je zároveň kombináciou aeróbnej a anaeróbnej aktivity. Okrem celkového zlepšenia fyzickej kondície posilní veslovací trenažér svaly i kardiovaskulárny systém a zvýši kapacitu pľúc. Pomáha tiež posilniť strednú časť tela a zbaviť vás bolestí chrbta, ktoré sú spôsobené sedavým zamestnaním.

Ak chcete vedieť, ako správne veslovať na trenažéri, na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí. Okrem typického pohybu pri veslovaní umožňujú niektoré trenažéry využitie kladiek aj na posilňovanie iných častí tela a dokážu tak do určitej miery nahradiť posilňovacie stroje.

Pojazd trenažéra

Je najviac namáhanou súčasťou, tvorí ho pohyblivé sedlo a jeho uloženie v koľajnici. Lacnejšie modely sú vybavené pojazdom s plastovými kolieskami, ktorý má nízku životnosť najmä pri vyššom zaťažení (ak máte vyššiu hmotnosť). Kvalitnejšie sú pojazdy s ložiskami, ktoré sú oproti kolieskam bez ložísk nielen odolnejšie, ale tiež omnoho tichšie, čo ocenia ostatní členovia vašej rodiny a tiež vaši susedia.

Veslovacie trenažéry

Rôzna môže byť tiež dĺžka pojazdu – platí tú, že čím je dlhšia, tým väčší záber môžete vyvinúť. Ak máte postavu vyššiu ako 180 cm, vyberte si trenažér s čo najdlhším pojazdom. Tie kratšie by vás mohli v dĺžke záberu obmedzovať.

Top veslovacie trenažéry

Systém regulácie záťaže

Je dôležitý najmä vtedy, ak s cvičením začínate a nemáte síl na rozdávanie. Niektoré lacné trenažéry majú pevný tlmiaci mechanizmus a neumožňujú záťaž nastaviť vôbec.

  • Lankový odporový systém: Odpor je vytváraný gumovými lankami s rôznou tuhosťou. Tento systém je najtichší, avšak má obmedzený rozsah regulácie záťaže. Jeho výhodou je tiež nízka cena.
  • Hydraulický systém: Odpor zabezpečujú dva hydraulické piesty, vďaka ktorým je však záťaž nastaviteľná len vo veľmi malom rozsahu. Nevýhodou je tiež kratší pojazd a neprirodzená záťaž, výhodou menšie rozmery a najnižšia cena spomedzi všetkých druhov trenažérov.
  • Magnetický systém: Najrozšírenejší typ trenažérov, ktoré vytvárajú odpor pôsobením magnetov. Ich výhodou je, že záťaž je plynule nastaviteľná a v prípade modelov s elektronikou je možné ju nastaviť aj elektronicky. Nevýhodou sú väčšie rozmery a vyššia hmotnosť.
  • Vzduchovo-magnetický systém: Je kombináciou magnetického systému a vzduchovej turbíny, ktorá vytvára odpor vďaka lopatkám pretínajúcim vzduch v bubne. Ten vytvára tiež osviežujúci vánok. Pohyb s týmto systémom je veľmi realistický a pripomína skutočné veslovanie, pričom záťaž je nastaviteľná plynulo a vo veľkom rozsahu.
  • Vodný systém: Obsahuje bubon naplnený vodou, v ktorom sa otáčajú lopatky. Tým sa vytvára odpor, ktorý je regulovateľný priliatím alebo odliatím vody. Z tohto dôvodu ho využívajú najmä športovci, ktorí trénujú dlhší čas s konštantnou záťažou. Trenažéry s týmto systémom patria medzi najdrahšie.

Displej a elektronika

Mnohé modely veslovacích trenažérov sú vybavené displejom s tlačidlovým ovládaním. Ten môže zobrazovať údaje ako čas cvičenia, rýchlosť, prekonaná vzdialenosť či počet spálených kalórií. Niektoré merajú taktiež tepovú frekvenciu, musia však mať v balení senzor v podobe hrudného pásu – ten s trenažérom komunikuje väčšinou bezdrôtovo.

V závislosti od typu odporového systému môžete na displeji nastavovať záťaž aj elektronicky a vytvárať rôzne programy s jej zmenami, čo je vhodné napr. na interalový tréning (striedanie ľahkej a ťažkej záťaže). Modely s meraním tepovej frekvencie dokážu taktiež prispôsobiť záťaž tak, aby tep vášho srdca udržali na požadovanej úrovni. Môžete s nimi teda účinnejšie vykonávať kardiotréning alebo spaľovanie tukov.

Rozmery, hmotnosť a nosnosť

Veslovacie trenažéry mávajú rôzne dĺžky, niektoré modely sú však až 2 m dlhé, preto s tým pri nákupe počítajte. Ideálne je, ak si pred kúpou odmeriate priestor, v ktorom chcete trenažér používať, prípadne skladovať. Mnohé modely umožňujú aj zloženie pojazdu na výšku – tie zaberú najmenej miesta.

Veslovací trenažér s monitorom

Manipulácia s trenažérom nemusí byť pre jednu osobu jednoduchá. Rôzne modely totiž vážia cca 14 – 44 kg. Počítajte s tým, ak budete chcieť trenažér skladovať na inom mieste, než kde ho budete používať.

Čo sa týka nosnosti, lacnejšie modely unesú športovca s hmotnosťou do 100 kg. Nie je však problém vybrať si zo širokej škály modelov z vyššou nosnosťou, vždy je však lepšie, ak pri výbere zohľadníte určitú rezervu. Pomôže to životnosti trenažéra a bude ho môcť používať celá vaša rodina.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie veslovacie trenažéry

Najčastejšie otázky o veslovacích trenažéroch

Aké sú účinky cvičenia na veslovacom trenažéri?

K najvýznamnejším účinkom patrí posilnenie svalov, zlepšenie kardiovaskulárnej kondície, ale aj spaľovanie kalórií, zvýšenie sily a vytrvalosti.

Dá sa pomocou veslovacieho trenažéra schudnúť?

Áno, trenažér môže pomôcť aj pri chudnutí. Odporúča sa na ňom trénovať dostatočne intenzívne aspoň 3-5 krát týždenne.

Je tréning na veslovacom trenažéri vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí nikdy necvičili?

Áno, je vhodný pre začiatočníkov, pretože si môžete nastaviť vlastnú intenzitu a tempo cvičenia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 29.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...