Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Vedeli ste, že s veslovacím trenažérom precvičíte nielen ruky, ale tiež ramená, chrbát a dokonca aj nohy?

Veslovací trenažér

V článku vám prezradíme, aké má veslovací trenažér účinky a poradíme, aký veslovací trenažér si vybrať. Predstavíme vám tiež 3 najobľúbenejšie modely.

Obľúbené veslovacie trenažéry

Výhody veslovacieho trenažéra

Veslovanie na trenažéri je dynamickejšie než to na člne. Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Chudnutie na veslovacom trenažéri je teda omnoho rýchlejšie, než pri posilňovaní jednotlivých druhov tela zvlášť (spálite viac kalórií).

Tréning na veslovacom trenažéri je zároveň kombináciou aeróbnej a anaeróbnej aktivity. Okrem celkového zlepšenia fyzickej kondície posilní veslovací trenažér svaly i kardiovaskulárny systém a zvýši kapacitu pľúc. Pomáha tiež posilniť strednú časť tela a zbaviť vás bolestí chrbta, ktoré sú spôsobené sedavým zamestnaním.

Ak chcete vedieť, ako správne veslovať na trenažéri, na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí. Okrem typického pohybu pri veslovaní umožňujú niektoré trenažéry využitie kladiek aj na posilňovanie iných častí tela a dokážu tak do určitej miery nahradiť posilňovacie stroje.

Pojazd trenažéra

Je najviac namáhanou súčasťou, tvorí ho pohyblivé sedlo a jeho uloženie v koľajnici. Lacnejšie modely sú vybavené pojazdom s plastovými kolieskami, ktorý má nízku životnosť najmä pri vyššom zaťažení (ak máte vyššiu hmotnosť). Kvalitnejšie sú pojazdy s ložiskami, ktoré sú oproti kolieskam bez ložísk nielen odolnejšie, ale tiež omnoho tichšie, čo ocenia ostatní členovia vašej rodiny a tiež vaši susedia.

Veslovacie trenažéry

Rôzna môže byť tiež dĺžka pojazdu – platí tú, že čím je dlhšia, tým väčší záber môžete vyvinúť. Ak máte postavu vyššiu ako 180 cm, vyberte si trenažér s čo najdlhším pojazdom. Tie kratšie by vás mohli v dĺžke záberu obmedzovať.

Top 3 veslovacie trenažéry

Systém regulácie záťaže

Je dôležitý najmä vtedy, ak s cvičením začínate a nemáte síl na rozdávanie. Niektoré lacné trenažéry majú pevný tlmiaci mechanizmus a neumožňujú záťaž nastaviť vôbec.

  • Lankový odporový systém: Odpor je vytváraný gumovými lankami s rôznou tuhosťou. Tento systém je najtichší, avšak má obmedzený rozsah regulácie záťaže. Jeho výhodou je tiež nízka cena.
  • Hydraulický systém: Odpor zabezpečujú dva hydraulické piesty, vďaka ktorým je však záťaž nastaviteľná len vo veľmi malom rozsahu. Nevýhodou je tiež kratší pojazd a neprirodzená záťaž, výhodou menšie rozmery a najnižšia cena spomedzi všetkých druhov trenažérov.
  • Magnetický systém: Najrozšírenejší typ trenažérov, ktoré vytvárajú odpor pôsobením magnetov. Ich výhodou je, že záťaž je plynule nastaviteľná a v prípade modelov s elektronikou je možné ju nastaviť aj elektronicky. Nevýhodou sú väčšie rozmery a vyššia hmotnosť.
  • Vzduchovo-magnetický systém: Je kombináciou magnetického systému a vzduchovej turbíny, ktorá vytvára odpor vďaka lopatkám pretínajúcim vzduch v bubne. Ten vytvára tiež osviežujúci vánok. Pohyb s týmto systémom je veľmi realistický a pripomína skutočné veslovanie, pričom záťaž je nastaviteľná plynulo a vo veľkom rozsahu.
  • Vodný systém: Obsahuje bubon naplnený vodou, v ktorom sa otáčajú lopatky. Tým sa vytvára odpor, ktorý je regulovateľný priliatím alebo odliatím vody. Z tohto dôvodu ho využívajú najmä športovci, ktorí trénujú dlhší čas s konštantnou záťažou. Trenažéry s týmto systémom patria medzi najdrahšie.

Displej a elektronika

Mnohé modely veslovacích trenažérov sú vybavené displejom s tlačidlovým ovládaním. Ten môže zobrazovať údaje ako čas cvičenia, rýchlosť, prekonaná vzdialenosť či počet spálených kalórií. Niektoré merajú taktiež tepovú frekvenciu, musia však mať v balení senzor v podobe hrudného pásu – ten s trenažérom komunikuje väčšinou bezdrôtovo.

V závislosti od typu odporového systému môžete na displeji nastavovať záťaž aj elektronicky a vytvárať rôzne programy s jej zmenami, čo je vhodné napr. na interalový tréning (striedanie ľahkej a ťažkej záťaže). Modely s meraním tepovej frekvencie dokážu taktiež prispôsobiť záťaž tak, aby tep vášho srdca udržali na požadovanej úrovni. Môžete s nimi teda účinnejšie vykonávať kardiotréning alebo spaľovanie tukov.

Rozmery, hmotnosť a nosnosť

Veslovacie trenažéry mávajú rôzne dĺžky, niektoré modely sú však až 2 m dlhé, preto s tým pri nákupe počítajte. Ideálne je, ak si pred kúpou odmeriate priestor, v ktorom chcete trenažér používať, prípadne skladovať. Mnohé modely umožňujú aj zloženie pojazdu na výšku – tie zaberú najmenej miesta.

Veslovací trenažér s monitorom

Manipulácia s trenažérom nemusí byť pre jednu osobu jednoduchá. Rôzne modely totiž vážia cca. 14 – 44 kg. Počítajte s tým, ak budete chcieť trenažér skladovať na inom mieste, než kde ho budete používať.

Čo sa týka nosnosti, lacnejšie modely unesú športovca s hmotnosťou do 100 kg. Nie je však problém vybrať si zo širokej škály modelov z vyššou nosnosťou, vždy je však lepšie, ak pri výbere zohľadníte určitú rezervu. Pomôže to životnosti trenažéra a bude ho môcť používať celá vaša rodina.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie veslovacie trenažéry

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 29.12.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.