Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Pri tomto zariadení vás zrejme ako prvé napadne, „na čo je zvlhčovač vzduchu dobrý?“ Možno tomu budete ťažko veriť, no aj u vás doma dýchate vzduch, ktorý váš organizmus vyčerpáva a oslabuje. Nádchy, astmatické ochorenia, alergie, respiračné choroby či permanentne upchatý nos. Za vinu to nemusíte dávať viróze alebo chladnému počasiu.

Zvlhčovač vzduchu do domácnosti

Všetko môže súvisieť práve s vlhkosťou vzduchu. Práve v zime je vzduch okolo nás suchší. Spôsobené to je suchým studeným vzduchom a takisto vykurovaním v bytoch a domoch. 

Práve preto je tu zariadenie, ktoré vám môže pomôcť tieto problémy aspoň čiastočne vyriešiť a vytvoriť lepšie podmienky pre vás i vaše deti. Zvlhčovač vzduchu pre alergikov či astmatikov je prirodzene odborníkmi najodporúčanejší variant, ako si zlepšiť podmienky napríklad u vás doma.

Aký je najlepší zvlhčovač vzduchu? Ako si vybrať kvalitný zvlhčovač vzduchu a aké zvlhčovače vzduchu poznáme? Recenzie na zvlhčovač vzduchu a všetky potrebné informácie získate v nasledujúcich odsekoch. 

Najlepšie zvlhčovače vzduchu


Základné druhy zvlhčovačov

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovača sa zaraďuje medzi najpoužívanejšie a najúspornejšie. Zvlhčovač vzduchu tohto typu funguje na princípe ultrazvukových vĺn. Ultrazvukové vlny rozkmitajú oscilátor, ktorý mení kvapky vody na mikrokvapky. Tieto mikrokvapky, ktoré sú menšie ako hmla či vodná para, následne prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu.

Zvlhčovanie suchého vzduchu

Mikrokvapky zabezpečujú bezproblémové dýchanie práve vďaka ich spomínanej veľkosti. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má vysokú účinnosť, nízku spotrebu a môže dokonca obsahovať ionizačné tyčinky, ktoré ničia zárodky baktérií a zbavujú vzduch zápachu.

Pozor treba dávať na tvorbu vodného kameňa, ktorý znižuje účinnosť prístroja i jeho životnosť. Rovnako tak prístroj vydáva špecifický zvuk, ktorý niekomu môže prekážať. V prípade, že máte domáce zvieratá ako pes, mačka či hlodavce, rozhodne sa poraďte s odborníkom. Ultrazvukové vlny im totiž môžu spôsobovať problémy.

Parné zvlhčovače

Parný zvlhčovač už podľa názvu funguje na princípe produkcie horúcej pary. Tá prebieha tak, že prístroj za pomoci špirály zohrieva vodu a následne ju zmiešava s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. Horúca para niekedy prispieva aj k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti. Množstvo modelov je vybavených práve reguláciou intenzity vypúšťania pary. Modely tohto typu často obsahujú napríklad aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu).  

Zvlhčovač vzduchu s funkciou aromaterapie

Drobnou nevýhodou môže byť predsa len, že špirála a vyšší výkon zariadenia zvyšujú spotrebu o 60-80% oproti napríklad ultrazvukovému zvlhčovaču. 

Diskové zvlhčovače

Fungujú na jednoduchom princípe diskových filtrov. Filtre sa otáčajú vo vode a pohlcujú suchý vzduch, ktorý nasávajú cez ventiláciu. Tým, že v prístroji vzduch rotuje von vychádza zvlhčený a zbavený zápachu, peľu a roztočov. Ide o veľmi efektívny prístroj, ktorý sa vyznačuje minimálnou údržbou. Disky nie je potrebné meniť či čistiť.  

Studené zvlhčovače

Ide o najmenej preferovaný variant v rámci zvlhčovačov vzduchu. Prístroj pracuje na princípe odparovania vzduchu. Nasáva vzduch cez filter a následne ho zvlhčuje. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou. Štandardné modely však vzduch iba zvlhčujú a nefiltrujú ho. Ako zvlhčovač pre deti, astmatikov či alergikov tento prístroj nie je úplne vhodný. Je však bezúdržbový. 

Najlepšie zvlhčovače vzduchu

Na základe recenzií a užívateľských skúseností sme pre vás vybrali niekoľko kvalitných zvlhčovačov, ktoré vás zaručene nesklamú!

Dôležité parametre pri výbere zvlhčovača vzduchu

Na trhu máme k dispozícií desiatky modelov - lacné zvlhčovače vzduchu, dizajnové kúsky i značkové modely. Ako si však vybrať ten najlepší? Pomôže vám náš návod, ktorý vás prevedie výberom krok po kroku.

Výkon zvlhčovača vzduchu / veľkosť priestoru

Zvlhčovač vzduchu je malé a šikovné zariadenie, ktoré nie je priestorovo náročné. Výkon zvlhčovača určuje, koľko vody dokáže prístroj premeniť na paru za 1 hodinu. Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h).

Zvlhčovač vzduchu s vysokým výkonom

Pri výbere je preto najvhodnejšie prihliadať na rozlohu miestnosti, v ktorej budete zvlhčovať používať najčastejšie. Pri rozhodovaní môžete použiť orientačný prepočet plochy vs. max. zvlhčovacieho výkonu:

  • Max. výkon zvlhčovača od 100 do 200 ml/h – max. rozloha miestnosti: 15 m2
  • Max. výkon zvlhčovača od 200 do 300 ml/h – max. rozloha miestnosti: 16 až 30 m2
  • Max. výkon zvlhčovača od 300 do 400 ml/h – max. rozloha miestnosti: 31 až 45 m2
  • Max. výkon zvlhčovača od 400 do 500 ml/h – max. rozloha miestnosti: 46 až 55 m2
  • Max. výkon zvlhčovača od 500 do 600 ml/h – max. rozloha miestnosti: 56 až 70 m2

Na obale resp. v popise výrobku občas nájdete aj informáciu, pri akej rozlohe miestnosti či priestoru je zvlhčovač efektívny. Tento údaj je však ovplyvnený množstvom faktorov od vetrania, uzavretosti miestnosti či dokonca hustoty nábytku. Pri výbere pamätajte aj na fakt, že výkon zvlhčovača by mal byť zvolený tak, aby zariadenie nebolo nonstop vyťažené na maximum. Predídete tak jeho poškodeniu a predĺžite životnosť komponentov.

Priestory väčšie ako 70m2 by mali byť vybavené aspoň dvoma zvlhčovačmi

Hlučnosť 

Tento atribút závisí, samozrejme, predovšetkým od vás a na vašej preferencii. Nezabúdajte na to, že vo večerných hodinách vnímame zvuky citlivejšie, nakoľko zvuky vonkajšieho okolia sú eliminované. Preto ak je zvlhčovač vzduchu určený osobám s ľahkým spánkom, alebo ho chcete primárne používať v detskej izbe, tak si radšej zaobstarajte tichší model.

Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dBVäčšina modelov, ktoré sa bežne predávajú má hlučnosť na hranici do 25 dB.

Najhlučnejšieparné zvlhčovače, ktorých hlučnosť sa pohybuje na hranici okolo 30 dB.

Príkon – šetrite energiu 

Príkon a výkon býva v tomto prípade riadený priamou úmerou. Logicky teda, ak je vyšší výkon o to vyššia je aj spotreba elektrickej energie. Najúspornejšie zvlhčovače majú príkon iba 15 – 25 W. Majú však menší výkon zvlhčovania. 

Najvyššiu spotrebu, no i výkon, majú zvlhčovače parné. Tam sa môže spotreba vyšplhať až na hodnotu 150 – 300 W, nakoľko tieto prístroje vynakladajú veľké množstvo energie na ohrev vody.  Zlatým stredom sú ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, ktoré majú približne polovičný príkon oproti parným modelom (cca 130 - 150 W).

Objem zásobníka na vodu

Pri tomto parametre sa viacerým z nás hneď vynorí myšlienka, že čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie. Nie je to však úplne tak. Z praktického hľadiska nám síce odpadá starosť s dolievaním vody do zásobníka, netreba však zabúdať na vyššiu hmotnosť a teda aj náročnejšiu manipuláciu s veľkoobjemným zvlhčovačom vzduchu.

Pri výbere konkrétneho modelu je vhodné zvážiť aj spôsob dolievania vody do zásobníka - budete ho môcť vybrať z prístoja, budete musieť vodu dolievať z fľaše? Ak áno, je v tomto prípade hrdlo zásobníka dosť široké na to, aby ste nepooblievali celú podlahu? 

Menšia nádržka na vodu zvlhčovača vzduchu

Objem nádrže na vodu býva našťastie rôzny. Pohybuje sa od 0,8 až do 8 litrov. Pri menšom objeme vodnej nádržky je potrebné doliať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 2-3 dni, čo však nie je ideálne z hladiska možného výskytu mikroorganizmov, ktoré následne "odparíme do vzduchu".

Veľkosť a celková hmotnosť prístroja

Od nádržky s vodou sa samozrejme odvíjajú aj ďalšie 2 parametre, ktorými sú rozmery (veľkosť) a hmotnosť zvlhčovača. Logicky platí, že čím väčší zásobník vody, tým väčší a ťažší bude aj celý zvlhčovač. Pred kúpou zvážte aj miesto, kam spotrebič položíte - chcete ho mať uložený na poličke, na komode alebo vám nebude zavadzať na podlahe

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zvlhčovače vzduchu

Aj funkcie zvlhčovača ovplyvnia výber

Regulátor intenzity zvlhčovania

Reguláciu výkonu zvlhčovača oceníte vtedy ak si neprajete, aby spotrebič nepretržite pracoval na plné obrátky. Výkon najčastejšie regulujeme pomocou otočného gombíku, na ktorom sú nastavené stupne výkonu, modernejšie zvlhčovače s LCD displejom umožňujú nastaviť konkrétnu hodnotu výkonu (najčastejšie 50%, 75%, 100%).

Časovač

Je praktickým predovšetkým z dôvodu načasovania. Vďaka funkcii regulácie času si môžete prístroj nastaviť a zapnúť aj v čase, keď doma napríklad nie ste vy ani vaše deti. Rovnako môžete nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať.

Vlhkomer

Funkcia, vďaka ktorej budete mať dokonalý prehľad hodnote vlhkosti v miestnosti. Vlhkomer v zvlhčovaci vzduchu pomôže efektívnejšie regulovať jeho výkon.

Teplomer

Slúži na meranie teploty pary resp. meranie teploty v miestnosti.

Aromaterapia

Do niektorých modelov možno pridať voňavé esenciálne oleje, ktoré miestnosť nielen prevoňajú. Majú zároveň aj liečivé účinky. Oleje sa pridávajú do nádobky na zvlhčovači prípadne na priloženú hubku, cez ktorú následne prechádza vytvorená para.

Ionizátor

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom patrí k najkvalitnejším druhom, ktorý môžete na trhu nájsť. Samotný ionizátor, respektíve ionizačná tyčinka môže byť súčasťou samotného prístroja. Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a zápach vody. Záporné ióny, ktoré ionizátor vypúšťa, zlepšujú dýchanie.

Indikátor vyprázdnenia nádoby na vodu

Ďalšia nápomocná funkcia, ktorá vás upozorní na nutnosť doliatia vody do nádobky. Môže mať zvukovú alebo svetelnú podobu (blikanie či svietenie diódy).

Nočný režim

Ide o funkciu, ktorú ocenia citlivejší ľudia – v tomto režime totiž zvlhčovač vzduchu pracuje v menšom výkone, zároveň je prevázdka oveľa tichšia.

LCD displej

Vďaka displeju budete mať vždy prehľad o nastavení zvlhčovača, dozviete sa aké funkcie sú momentálne aktivované.

Obľúbené produkty

Ako efektívne používať zvlhčovač?

  • nevetrajte počas jeho používania - neustály prísun vzduchu zvonka zníži vlhkosť v miestnosti
  • vhodné umiestnenie - vyvarujte sa umiestneniu zvlhčovača pri predmety, ktoré môže para poškodiť. Ak sa rozhodnete pre menší zvlhčovač, ktorý položíte na komodu alebo poličku, potom nábytok ochráňte podložkou, ktorá vysaje prípadnú vlhkosť.
  • najlepšia je destilovaná / demineralizovaná voda - ak chcete predĺžiť životnosť spotrebiča, potom doň lejte vodu s nízkym obsahom minerálov

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/12/2019 13:49
danka

mame doma model Guzzanti GZ 988 a velmi ho odporucam, splnil vsetky nase ocakavania. Najvacsie plusy su velka nadrzka na vodu, tichy chod a pekny dizajn :)

31/08/2021 19:35
Renáta

Používam zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 282, ktorý je počas chodu veľmi tichý, len škoda, že mu chýba automatická regulácia. Pomer ceny a kvality je však dobrý a prístroj funguje tak, ako má. Vzduch mám v byte vlhkejší a dokonca mám pocit, že aj o troška chladnejší. Na menšiu izbu úplne postačuje. Zatiaľ funguje bezproblémovo a v noci ani neviem, že je zapnutý, voda vydrží celú noc. Ovládanie je jednoduché a dizajn prívetivý. Na prvý pohľad vyzerá zvlhčovač kvalitne spracovaný a robustne, čiže mal by niečo vydržať. Veľkosť je ideálna a bez problémov si ho môžem položiť napríklad aj na okno alebo na poličku. Ja do neho plním destilovanú alebo prevarenú vodu, robím to tak od začiatku a odporúčam to aj ostatným. Nádoba na vodu je veľká, no treba si dať pozor na jej správne nasadenie. Pokiaľ nepotrebujete žiadne extra funkcie naviac a ani displej, tento zvlhčovač bude vedieť uspokojiť vaše potreby. Studená para príjemne chladní, takže počas leta je to také fajné osvieženie. Oceňujem, že keď nie je v nádržke voda, prístroj sa sám vypne. Ja osobne som s ním spokojná a odporúčam ho aj svojim známym.

01/09/2021 09:24
Šimon

Kúpili sme si zvlhčovač vzduchu Concept ZV2010 Perfect Air, ktorý má pekný dizajn a počas vykurovacej sezóny nás vie zbaviť upchatého nosa. :-) Páči sa nám tichý chod, časovač aj tri stupne výkonu. Manželke sa veľmi páči možnosť decentného ambientného osvetlenia. Oceňujem výborne vyriešené dopĺňanie vody, pretože nádobka sa nemusí vyťahovať z prístroja, ale stačí len odklopiť horné viečko a vodu doplniť napríklad z kanvičky. Dobre vyriešená je aj priehradka na arómu. Nádoba na vodu je pomerne veľká a pri maximálnom výkone - zvlhčovaní vydrží cca. 2,5 dňa, čo je super, pretože voda sa nemusí dopĺňať každý deň. Pomer ceny a výkonu je v rovnováhe. Vyzdvihujem tiež možnosť samostatného nastavenia dvoch trysiek, čiže každú si môžem dať na iný smer. Používanie je jednoduché a údržba je rovnako ľahká. Nechýba tu nočný režim, ktorý je presný. Tento prístroj je vhodný, aj keď máte nejaké dýchacie problémy, napríklad upchatý nos. Je to omnoho príjemnejšia alternatíva bež naparovanie sa nad hrncom, ktoré ja osobne neobľubujem. :-) Displej je prehľadný a farby decentného osvetlenia sa dajú meniť podľa vašej aktuálnej nálady. Zvlhčovač má príjemný vzhľad, ktorý sa hodí do novšieho i staršieho bytu, nikde nepôsobí nedôstojne. Používaním tohto zvlhčovača pociťujeme v domácnosti značnú zmenu k lepšiemu, pretože vzduch je dýchateľnejší a príjemnejší. Ak do neho budete používať arómy, pekne vám prevonia celú miestnosť a navodí pohodovú atmosféru. Bola to jednodznačne dobrá kúpa, spokojný som ja a aj moja manželka. Tento prístroj odporúčame aj ostatným.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 24.11.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...