Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Pri tomto zariadení vás zrejme ako prvé napadne, „na čo je zvlhčovač vzduchu dobrý?“ Možno tomu budete ťažko veriť, no aj u vás doma dýchate vzduch, ktorý váš organizmus vyčerpáva a oslabuje. Nádchy, astmatické ochorenia, alergie, respiračné choroby či permanentne upchatý nos. Za vinu to nemusíte dávať viróze alebo chladnému počasiu.

Zvlhčovač vzduchu do domácnosti

Všetko môže súvisieť práve s vlhkosťou vzduchu. Práve v zime je vzduch okolo nás suchší. Spôsobené to je suchým studeným vzduchom a takisto vykurovaním v bytoch a domoch. 

Práve preto je tu zariadenie, ktoré vám môže pomôcť tieto problémy aspoň čiastočne vyriešiť a vytvoriť lepšie podmienky pre vás i vaše deti. Zvlhčovač vzduchu pre alergikov či astmatikov je prirodzene odborníkmi najodporúčanejší variant, ako si zlepšiť podmienky napríklad u vás doma.

Aký je najlepší zvlhčovač vzduchu? Ako si vybrať kvalitný zvlhčovač vzduchu a aké zvlhčovače vzduchu poznáme? Recenzie na zvlhčovač vzduchu a všetky potrebné informácie získate v nasledujúcich odsekoch. 

Obľúbené produkty

Základné druhy zvlhčovačov

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovača sa zaraďuje medzi najpoužívanejšie a najúspornejšie. Zvlhčovač vzduchu tohto typu funguje na princípe ultrazvukových vĺn. Ultrazvukové vlny rozkmitajú oscilátor, ktorý mení kvapky vody na mikrokvapky. Tieto mikrokvapky, ktoré sú menšie ako hmla či vodná para, následne prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu.

Zvlhčovanie suchého vzduchu

Mikrokvapky zabezpečujú bezproblémové dýchanie práve vďaka ich spomínanej veľkosti. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má vysokú účinnosť, nízku spotrebu a môže dokonca obsahovať ionizačné tyčinky, ktoré ničia zárodky baktérií a zbavujú vzduch zápachu.

Pozor treba dávať na tvorbu vodného kameňa, ktorý znižuje účinnosť prístroja i jeho životnosť. Rovnako tak prístroj vydáva špecifický zvuk, ktorý niekomu môže prekážať. V prípade, že máte domáce zvieratá ako pes, mačka či hlodavce, rozhodne sa poraďte s odborníkom. Ultrazvukové vlny im totiž môžu spôsobovať problémy. 

Vybrať ultrazvukový zvlhčovač

Parné zvlhčovače

Parný zvlhčovač už podľa názvu funguje na princípe produkcie horúcej pary. Tá prebieha tak, že prístroj za pomoci špirály zohrieva vodu a následne ju zmiešava s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. Horúca para niekedy prispieva aj k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti. Množstvo modelov je vybavených práve reguláciou intenzity vypúšťania pary. Modely tohto typu často obsahujú napríklad aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu).  

Zvlhčovač vzduchu s funkciou aromaterapie

Drobnou nevýhodou môže byť predsa len, že špirála a vyšší výkon zariadenia zvyšujú spotrebu o 60-80% oproti napríklad ultrazvukovému zvlhčovaču. 

Diskové zvlhčovače

Fungujú na jednoduchom princípe diskových filtrov. Filtre sa otáčajú vo vode a pohlcujú suchý vzduch, ktorý nasávajú cez ventiláciu. Tým, že v prístroji vzduch rotuje von vychádza zvlhčený a zbavený zápachu, peľu a roztočov. Ide o veľmi efektívny prístroj, ktorý sa vyznačuje minimálnou údržbou. Disky nie je potrebné meniť či čistiť.  

Studené zvlhčovače

Ide o najmenej preferovaný variant v rámci zvlhčovačov vzduchu. Prístroj pracuje na princípe odparovania vzduchu. Nasáva vzduch cez filter a následne ho zvlhčuje. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou. Štandardné modely však vzduch iba zvlhčujú a nefiltrujú ho. Ako zvlhčovač pre deti, astmatikov či alergikov tento prístroj nie je úplne vhodný. Je však bezúdržbový. 

Výkon zvlhčovača vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je malé a šikovné zariadenie, ktoré nie je priestorovo náročné. Výkon zvlhčovača určuje, koľko čistého vzduchu dokáže vytvoriť prístroj za hodinu. Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h). Napríklad 400 – 600 ml/h je už pomerne nadštandardná hodnota produkcie vzduchu.

Zvlhčovač vzduchu s vysokým výkonom

Občas nájdete aj informáciu, pri akej rozlohe miestnosti či priestoru je zvlhčovač efektívny. Tento údaj je však ovplyvnení množstvom faktorov od vetrania, uzavretosti miestnosti či dokonca hustoty nábytku a podobne. Priestory väčšie ako 70m2 by mali byť vybavené aspoň dvoma zvlhčovačmi.  

Hlučnosť 

Tento atribút závisí, samozrejme, predovšetkým od vás a na vašej preferencii. Ak je zvlhčovač vzduchu určený pre deti či bábätko do detskej izby, zaobstarajte si tichší model. Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dB. Naopak nad 40 dB by vám už zariadenie a jeho zvuky mohli čiastočne prekážať.

Príkon – šetrite energiu 

Príkon a výkon býva v tomto prípade riadený priamou úmerou. Logicky teda, ak je vyšší výkon o to vyššia je aj spotreba elektrickej energie. Najúspornejšie zvlhčovače dosahujú príkon iba 15 – 25 W. Majú však menší výkon zvlhčovania. Najvyššiu spotrebu, no i výkon, majú zvlhčovače parné. Tam sa môže spotreba vyšplhať až na hodnotu 120 – 150 W. 

Objem zásobníka na vodu

Čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie. Predovšetkým z praktického hľadiska vám odpadne starosť s dolievaním vody do zásobníka. Objem nádrže na vodu býva rôzny. S pravidla sa pohybuje od 0,8 až do 8 litrov. Pri menšom objeme vodnej nádržky je potrebné doliať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 3 dni.

Menšia nádržka na vodu zvlhčovača vzduchu

Zvlhčovače s veľkou nádržkou sa ťažšie prenášajú. Vodu sa do nich dá, našťastie, nalievať aj z plastovej fľaše alebo odmerky.

Časovač

Je praktickým predovšetkým z dôvodu načasovania. Vďaka funkcii regulácie času si môžete prístroj nastaviť a zapnúť aj v čase, keď doma napríklad nie ste vy ani vaše deti. Rovnako môžete nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať. 

Ionizátor

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom, patrí k najkvalitnejším druhom, ktorý môžete na trhu nájsť. Samotný ionizátor, respektíve ionizačná tyčinka môže byť súčasťou samotného prístroja. Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a zápach vody. 

✅ Ionic-CARE Triton X6

Ionizátor vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Na základe výborných recenzií a hodnotení odporúčame túto kvalitnú a cenovo dostupnú čističku vzduchu a generátor vzdušných aniónov v jednom prístroji! 

» 3 stupne výkonu
» 96% účinnosť pri zachytávaní poletujúcich nečistôt
» bezhlučná prevádzka

 

Viac informácií

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 24.11.2017
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...