Ako vyčistiť sprchový kút (sklo a sprchovú vaničku) od vodného kameňa

Kúpeľňa sa bez vane nezaobíde. Modernejšou verziou vane je sprchový kút, ktorý môžete riešiť vymurovaním alebo zakúpením celej sprchovacej jednotky. Sprchové kúty s vaničkou nahrádzajú aj vaňu. Kúty sú v mnohých smeroch praktickejšie ako vane, ale čo sa týka údržby, tam vyhráva jednoznačne vaňa. Ak máte vaňu, jednoduchou zástenou si z nej dokážete urobiť aj sprchový kút, alebo, lepšie povedané, 2 v 1.

Ako vyčistiť sprchový kút?

To, či máte vaňu alebo sprchový kút, je pri udržiavaní poriadku jedno. Obe, vaňu či sprchový kút, musíte udržiavať v čistote. Aby ste sa pri údržbe sprchovacieho kúta nenarobili viac, ako pri čistení celej domácnosti, povieme vám, ako to robiť rýchlo a efektívne.

Obľúbené sprchové kúty


Dôvody, prečo práve sprchový kút

Mnoho ľudí si nevyberá sprchový kút z dôvodov, že je to aktuálne trendy, ale pre praktické dôvody, ktorými sú predovšetkým:

 • Úspora energie – pri sprchovaní spotrebujete 3-krát menej vody ako pri kúpaní sa vo vani. Ak máte v domácnosti bojler s obmedzenou kapacitou teplej vody, potom šetríte aj tú.
 • Úspora času – sprchový kút je vhodný pre tých, ktorí žijú v dennodennom „švungu“ a sú radi, ak sa stihnú aspoň osprchovať. So sprchovým kútom nemusíte čakať celú hodinu, kým sa dostanete na rad, ako je to v prípade vane.
 • Úspora miesta – sprchový kút je výborným dispozičným riešením v malých priestoroch. Môžete mať sprchový kút rôznych veľkostí, ak potrebujete extrémne malý sprchový kút, odporúčame vymurovať si ho. Vyjde vás to oveľa lacnejšie ako kúpa celej jednotky a zaberie len toľko priestoru, koľko ste ochotní mu poskytnúť.

Praktický na žitie, ale nepraktický na údržbu

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, že miesto, kde sa umývate a čistíte si svoje telo, je vždy najviac zašpinené? Áno, teplo a vlhko, to je raj pre tvorbu a množenie sa baktérií, plesní a ďalších mikróbov. Miesta s najväčším rizikom tvorby parazitov, sú miesta, ktoré sú malé a tesné. Ťažko sa čistia, kumuluje sa v nich oveľa väčšie teplo a vlhko a je v nich tma.

Rady a tipy, ako vyčistiť srpchový kút

Ak sa nebudete dostatočne starať o čistotu kúpeľne, potom nielenže sa bude hromadiť špina, ale tento neporiadok sa prejaví aj na vašom zdraví. Hrozí vznik alergí, respiračných ochorení, kožých plesní a rôznych zápalových dermatitíd. Nenechajte to zájsť až do tohto bodu a udržujte svoju kúpeľňu v „tip-top“ stave. Nemusí to znamenať, že upratovaním máte stráviť hodinu po každom sprchovaní sa, dá sa upratať rýchlo, efektívne a s čo najmenšou námahou. Chcete vedieť, ako nato?

Ako vyčistiť sprchový kút od vodného kameňa?

Viete, že srpchový kút nemusíte čistiť len chemickými čistiacimi prostriedkami? POkojne môžete použiť ingrediencie, ktoré máte doma v kuchyni. Ich výhodou je, že sú často účinnejšie ako tie, čo si kúpite, sú lacnejšie a jemnejšie, neškodia človeku a môžete ich použiť na čistenie celého bytu

Ocot

Tradičný biely ocot, by mal byť v každej domácnosti. Nielen na dochutenie jedál, ale aj ako účinná zbraň na mnohé domáce „neduhy“, napr. aj čistenie sprchového kúta.

Potrebujete len ocot, vodu a bavlnené kuchynské utierky. Utierky namočte do čistého, neriedeného octu alebo do octu, ktorý je zriedený s vodou v pomere 1 : 1 a  utierky na pár minút, 5-10, priložte na sklo sprchovacieho kúta. Potom ich odstráňte, osprchujte steny a utrite dosucha.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová spoľahlivo zlikviduje baktérie, plesne a je to jeden z najlepších spôsobov, ako vyčistiť sklo sprchového kúta od vodného kameňa.

Odšťavte citrón, prípadne si kúpite citrodeko či kyselinu citrónovú, zmiešajte ju s octom a so zmesou očistite sklo. Ešte efektívnejšie a menej prácne je, ak túto zmes umiestnite do fľašky s rozprašovačom. Nastriekajte na sklo, nechajte pár minút pôsobiť, opláchnite a utrite do sucha. Dosiahnete rovnako skvelý výsledok ako s čistým octom.

Kypriaci prášok na pečenie

Kypriaci prášok obsahuje látky, ktoré ničia nielen škvrny na bielizni, ale vo vhodnej kombinácii, spolu s kyselinou citrónovou alebo s rozkrojeným citrónom, ničí aj vodný kameň.

Kypriaci prášok na čistenie vodného kameňa

Na plátok citróna nasypte kypriaci prášok do pečiva a krúživými pohybmi čistite miesta, kde sa vodný kameň nachádza. Potom sklo osprchujte horúcou vodou a vyutierajte do sucha. Ak nemáte kypriaci prášok, nahraďte ho sódou bikarbónou.

Sóda bikarbóna

Sóda vytvorí spolu s octom chemickú reakciu, ktorá sa prejaví penením. Dokáže rýchlo zlikvidovať vodný kameň, ale aj hrdzu v sprchovom kúte.

Coca Cola a alkohol

Cola má čistiace schopnosti, o ktorých už len málokto nevie. Na ničenie vodného kameňa sa najčastejšie používa v kombinácii s domácou pálenkou.

Nelejte alkohol spolu s colou do rozprašovača, nastriekajte miesta, kde sa vodný kameň nachádza, hlavne na sklo a batérie, a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Následne povrch vyutierajte do sucha.

Saponát na riad

Ak zriedite saponát, ktorý používate na umývanie riadu, s octom a s vodou, vznikne vám zmes, ktorá nielenže odstráni vodný kameň, ale steny sprchovacieho kúta aj odmastí. Pomer pridaných surovín je 1 : 1 : 2 = saponát : ocot : voda.

Chemické čistiace prostriedky

Vyššie uvedené tipy si ľahko poradia z rôznymi usadeninami. Ak máte lepšie skúsenosti s chémiou, môžete použiť aj tú. Pri kúpe čistiacich prostriedkov však buďte obozretní a:

 1. Čítajte etikety chemických prípravkov.
 2. Používajte prostriedky presne podľa návodov.
 3. Pri ich aplikácii sa chráňte vhodnými ochrannými prostriedkami = rukavice, rúško, dlhý odev.
 4. Zvoľte prostriedky, ktoré sú menej škodlivé.
 5. Zamerajte sa na prostriedky, ktoré sú vyrobené presne na ten typ špiny, na ktorý sa ho chystáte aplikovať, a priamo na sprchové kúty.
 6. Namiesto lacných prípravkov si trochu priplaťte a kúpte „poriadne“ prostriedky, účinné a spoľahlivé. Ak si totiž kúpite lacnejšie alternatívy, prvotná investícia je síce výhodnejšia, ale často spotrebujete oveľa väčšie množstvo prostriedku. Za ten lacnejší zaplatíte v konečnom dôsledku viac ako za ten drahší, pretože vám vydrží kratšiu dobu.

Pred tým, ako sa pustíte do používania nejakého čistiaceho prostriedku, či už toho, z vašej kuchynskej linky alebo z toho z obchodu, vždy ho vyskúšajte na malom kúsku a počkajte, ako bude reagovať s povrchom. Hoci sa na obale prostriedku nachádza informácia, že je možné ho používať na materiál, na ktorý ste ho použili, nemusí to byť pravda.

Ako sa starať o sprchový kút?

Všetkého veľa škodí a aj upratovania. Prezradíme vám, ako ušetriť peniaze a čas pri upratovaní. Samozrejme, základom je dobrá prevencia. Ak budete čistiť sprchový kút po každom sprchovaní sa, špiny bude menej, následne miniete menej čistiaceho prostriedku, ušetríte peniaze za čistidlá, ušetríte materiál, keďže ho nebudete musieť zbytočne príliš drhnúť kadejakými nevhodnými pomôckami a pod.

Čistenie sprchového kúta pomocou chemického čistiaceho prostriedku

Medzi ďalšie rady, ako sa starať o sprchový kút patrí:

 • Nepoužívajte handričky a kefy, ktoré majú tvrdé štetinky a sú z tvrdého materiálu. Ľahko sa stane, že poškriabu povrchovú úpravu sprchového kúta. Čím teda vyčistiť sklo sprchového kúta? Napríklad spomenutým citrónom s práškom do pečiva alebo s použitím melamínovej handričky.
 • Používajte čistiaci prostriedok len na miesto, ktoré je špinavé, tak predídete zbytočnému plytvaniu.
 • S jemnou kefkou alebo handričkou a zubnou pastou, opatrne prečistite aj škáročky a medzierky, tak aby ste nepoškodili alebo neodstránili hmotu, ktorou sú škáry vyplnené. Buďte pri tom opatrní, pretože ak poškodíte hmotu, do medzierok sa rýchlejšie nanesie vrstva baktérii a plesne a zhorší sa tesnenie.
 • Pri čistení nezabúdajte očistiť aj perlátor (sitko), ktoré sa nachádza na konci batérie. Ak je zanesený, potom aj voda, ktorá sa cez zanesené sitko dostáva do vášho sprchového kúta, je automaticky zanesená a riziko tvorby vodného kameňa je vyššie. Vyčistíte ho prevarením v octovej vode.
 • Odstraňujte vlasy z odtoku, aby odtok dostatočne rýchlo odvádzal vodu, pretože ak to tak nie je, voda odteká pomaly a udržuje sa na dne sprchového kúta. Špina tak má dostatok času zaniesť priestor okolo odtoku. Na odstránenie vlasov použite ohnutý drôt. Prepláchnuť ho potom môžete prevarenou octovou vodou, ktorá zničí vodný kameň aj v potrubí.
 • S octovou vodou vyčistíte aj hlavicu sprchy. Jednoducho ju ponorte na pár hodín do octovej vody, ktorá hlavicu krásne prečistí.
 • Najväčším problémom pri očistení sprchového kúta je údržba závesu. Podobne ako uteráky a obliečky, tak aj záves by ste mali sem-tam oprať v práčke – pokojne ho operte pri teplote 30 °C bez žmýkania.
 • Okrem skla a batérie sa nezabudnite venovať aj očiste vaničky. Účinným spôsobom, ako vyčistiť sprchovú vaničku, je ocot, ktorý rozpustí vodný kameň (kvapky na skle). Môžete ho použiť aj na batérie a ďalšie časti, ktoré sú pokryté nánosom vodného kameňa. O niečo efektívnejšie je najprv prevariť octovú vodu v kanvici a následne vodu použiť na čistenie vaničky, batérie alebo aj skiel. Batérie sa budú krásne ligotať.

7 preventívnych opatrení, ktoré vám pomôžu udržať sprchový kút čistý

Základom je po každom sprchovaní utierať steny od vody. Pokúste sa preto:

 1. Po každom sprchovaní sa osprchovať aj sprchový kút, aby odtiekli všetky nečistoty, ktoré sa zmyli z vášho tela. Nečistoty sa totiž väčšinou objavia, až keď voda na skle a vaničke zaschne.
 2. Po sprchovaní používajte stierku na sklá. Jedným ťahom odstránite podstatnú časť vody, ktorá by inak na skle uschla a vytvorila vodný kameň.
 3. Overte si tvrdosť vašej vody. Ak je príliš tvrdá, dajte si ju zmäkčiť a vodného kameňa bude hneď menej.
 4. Vyprázdnite sprchový kút. Odstráňte z neho všetku drogériu, ktorú v ňom máte naukladanú. Viac vecí znamená aj viac špiny a v prípade skladovania žiletiek a peny na holenie v sprchovom kúte alebo na vani hrozí výskyt hrdzavých fľakov.
 5. Používajte prostriedok, ktorý odpudzuje vodu. Takýto prípravok stačí aplikovať raz za týždeň na sklo sprchového kúta.
 6. Kúpeľňu vetrajte, otvorte okno, prípadne používajte ventilátor či odvlhčovač.
 7. Dvere na sprchovom kúte alebo záves nechávajte vždy otvorené, samozrejme, len vtedy, keď sa nesprchujete.

Pri zriaďovaní kúpeľne myslite aj na:

 • Zvoľte väčšie obkladačky, namiesto menších, pretože čím budú väčšie, tým bude údržba o ne jednoduchšia a aj špár bude menej.
 • Pri pokládke dlažby používajte výplň špár s hydrofóbnymi vlažnosťami.
 • Vybavte sprchový kút správnym odtokovým žľabom. Čím lepšie vyspádovanie podlahy, tým bude voda odtekať rýchlejšie.
 • Sprchovacia hlavica so silikónovými tryskami je odolná proti usádzaniu sa vodného kameňa.
 • Obmedzte sklené časti v sprchovom kúte. Namiesto niekoľkých presklených častí, použite len jednu. Údržba bude jednoduchšia a rýchlejšia.

Obľúbené sprchové kúty


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

01/09/2021 12:23
Šarlota Urbanova

Dobrý deň ja by som potrebovala čistiaci prostriedok na sklo sprchovacieho kúta lebo sa mi ničím nepodarí očistiť od vodného kameňa. Ďakujem za odpoved

09/04/2022 20:57
Zuzana

Ja milujem pulirapid vodný kameň sa rozpúšťa pred ocami

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 15.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.