Ako vyrobiť hotel pre hmyz, včely a mravce

Hoci sa mnoho ľudí oháňa a ľaká, keď sa okolo nich objaví hmyz, a obzvlášť včely, nezabúdajme, že včely majú nezastupiteľné miesto na našej planéte. Opeľujú rozkvitnuté kvety, vďaka čomu vzniká z kvetu plod, zbierajú nektár, z ktorého je možné vyrobiť med a koniec koncov zabraňujú vzniku hladomoru.

Ako vyrobiť a kam umiestniť hotel pre hmyz?

Namiesto oháňania a zabíjania zabezpečme včelstvu a ďalšiemu užitočnému hmyzu bezpečné prostredie v podobe domčeka pre hmyz. Viete, prečo a ako si ho vyrobiť? Prezradíme vám.

Prečo mať búdku pre hmyz?

Niekoľko významných dôvodov sme uviedli už hneď v úvode, ale máme pre vás ďalšie. Včely a prospešný hmyz, ktorému dáte nový domov, zabezpečia vašej záhradke rovnováhu a neustálu prirodzenú starostlivosť. Kvety budú oveľa krajšie, voňavejšie a dlhšie rozkvitnuté, resp. rozkvitnú viackrát za rok. Plody budú väčšie a chutnejšie. Všetko bude rásť tak ako má, dokonca nebudete musieť používať drahé a chemické pesticídy, pretože hmyz sa postará aj o škodcov. Navyše, vašu záhradu bude zdobiť zaujímavý a pritom taký užitočný hotel pre hmyz, okolo ktorého sa bude rozprestierať relaxačný zvuk bzučiaceho hmyzu.

Domček pre hmyz je navyše perfektným útočišťom počas chladných zimných dní. Hmyz a včely si v ňom bezpečne môžu oddýchnuť pri svojom putovaní.

Hotový hotel pre hmyz na predaj

Hotely pre hmyz sú dnes také populárne, že ich možno kúpiť aj v obchodoch, a potešíme vás, nie sú vôbec finančne náročné na kúpu a už vôbec nie na údržbu. Môžete si vybrať medzi hotelom, ktorý je už hotový, teda postavený alebo hotelom, ktorý si z jednotlivých komponentov zhotovíte sami podľa návodu. Ktorý z nich sa vám páči viac, to už posúďte sami.

Ako postaviť domček pre hmyz – návod

Ešte lepší spôsob, ako si zakúpiť hotel pre hmyz, je si ho vyrobiť. Budete mať z neho oveľa väčšiu radosť a pochopíte, ako funguje život rozličného druhu hmyzu, aký zvuk hmyz vydáva a aké prostredie potrebuje na prežitie. Pri výrobe sa vám naskytne čas na svoje deti, ktoré môžete do celého procesu výroby zapojiť. Verte, že takto pripravený hotel vám urobí podstatne väčšiu radosť ako ten z obchodu a vaše deti budú na neopakovateľný zážitok ešte dlho spomínať.

Pred realizáciou

  • Premyslite si veľkosť domčeka, ktorá skutočne závisí len a len od vás. Dbajte na to, že čím je domček väčší, tým musí byť aj pevnejší.
  • Zvážte, či bude domček visieť alebo bude stáť v priestranstve.
  • Porozmýšľajte o tvare – čo by sa vám hodilo alebo čo by vám obohatilo záhradu.
  • Aké prírodné materiály by ste chceli v hoteli použiť – na výber je ich naozaj mnoho = drevo, hlinené tehly, kamene, piesok, hlina, ulity slimákov...
  • Koľko izbičiek by mal mať váš hotel a aký hmyz by ste nimi chceli pritiahnuť.

Dôležitá je aj výplň

Pri realizácii myslite aj na to, čo bude hotel vypĺňať. Najlepšie je prispôsobiť materiál prirodzeným potrebám hmyzu, ktorý chcete prilákať. Preto by ste mali vedieť, že drevo milujú chrobáky, ktoré sa cez neho prehrýzavajú, tzn. červotoče, ucholaky. Konáre a pletivo prilákajú pavúky a chrobáky. Listy zelené, suché, mach a aj slama priťahuje lienky, stonožky, mravce, slimáky. 

Akú výplň do hotela / domčeka pre hmyz?

Včely samotárky obľubujú rôzne hrúbky trubičiek rozličných prírodných materiálov (bambus, cukrová trstina, pálená tehla s otvormi a pod.). Motýle obľubujú kvety a podlhovasté otvory. Alebo to urobte jednoducho tak, že zvoľte prírodniny, ktoré sa vám páčia, napr. šišky, žalude, piesok, mušle a sledujte, ktorý hmyz sa kde udomácni. Nezabúdajte však na to, že vchod do domčeka by mal byť hladký, aby si hmyz pri vstupe neporanil krídla. Prírodný materiál preto ešte pred použitím opracujte, teda vyhlaďte otvory.

Na prípravu budete potrebovať:

  • materiál na základnú konštrukciu = drevené latky, starú skriňu, poukladané palety, plechovky, pneumatiku, kovový regál...
  • prírodniny na vyplnenie izbičiek,
  • nezabudnite na materiál na strechu, napr. ju urobte z plechu aby hmyz v domčeku neprekvapil dážď,
  • klince a technické pomôcky, ktoré vám pomôžu pripevniť rozličné komponenty a docieliť tak výsledný efekt,
  • a samozrejme, chuť učiť sa nové veci, tvoriť a chrániť náš prírodný prirodzený ekosystém.

Výroba domčeku pre hmyz

Ako vyrobiť hotel pre hmyz?

Hotel pre hmyz - inšpirácie

Kam umiestniť hotel pre hmyz?

Ak výsledný hotel bude ťažký, vyberte miesto, ktoré bude rovné, pevné a stabilné. Malo by to byť miesto, na ktoré nedopadá priame slnečné svetlo, ktoré je chladnejšie. Najlepšou voľbou je umiestniť ho k živému plotu, k jazierku alebo k stromu. V prípade samotárskych včiel by mala byť búdka umiestnená na slnečnom mieste. Zlatou strednou cestou je, keď časť hotela bude v tieni a časť na slniečku. V prípade domčeka, ktorý bude mať nižšiu váhu, ho môžete zavesiť aj na strom.

Naše hodnotenie a odporúčanie

Myslíme si, že ak ste sa rozhodli umiestniť do vašej záhrady hotel pre hmyz, je lepšie vyhotoviť si ho svojpomocne. Do výroby môžete zapojiť celú rodinu, niečo sa naučíte, budete na seba pyšní a zblížite sa so svojou rodinou.

Hotel pre hmyz svojpomocne

Určite vám výroba búdky pre hmyz dá viac ako jej kúpa. Ak stále neviete, ako vyhotoviť takýto domček pre hmyz, mnoho návodov a zaujímavých inšpirácií nájdete na stránke pinterest.com a do vyhľadávača napíšte "hotel pre hmyz" alebo "hotel for insects".

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

17/09/2019 17:33
silvia

super napad a krasna aktivita, vdaka ktorej moje decka zaziju super vikend! dakujem za inspiraciu, asi coskoro doma vyskusame vyrobit nejaky mensi hotelik pre vcielky :)

01/10/2019 13:29
luciaaa

o tomto som uz citala a velmi sa mi to zapacio, urcite si takyto hotel pre hmyz zabezpecim na vinice

26/11/2019 11:13
ela

tento rok sme to bohuzial nestihli ale vynasnazim sa buduci rok :) nech maju kde zimovat aj bezbranne tvory

08/08/2020 21:14
pochybovač2

Najlepšou voľbou je umiestniť ho pri živý plot, pri jazierko alebo pri strom.

Z akého jazyka je to prekladané.
Po slovensky je to:
"Najlepšou voľbou je umiestniť ho k živému plotu, k jazierku alebo na strom".

08/03/2021 18:08
Nelly

Najhorsie nie je skomolena rec (no aj moj pocitac pise ber diakritiky), ale chybajuc vedomosti biologie:
Kazdy diletant mysli, ze to zvladne. Domcek pre hmyz zhotovit nie je malickost, kedze ta jedna z najdolezitejsich veci: hladky vchod, t.j. bez toho, aby si hmyz poranik kridelka, chyba.

Bezpodmienecne v y h l a d i t o t v o r y (bambusove, trstene,drevene diery atd.), cim jemnesim zrnom brusiaceho papiera. Nielen vrtat a hotovo. Vela uzitocneho hmyzu zomiera kvoli zraneniu kridelka. Radsej to nechajte na prirodu, ak neovladate zaklady. Nech si to prosim aj autorka zapamäta!

27/04/2021 14:15
Milan Salák

Myslite si, že by to bolo vhodné aj na sídlisko? Myslím že okrem úžitku aj ako určitý druh dekorácie

27/04/2021 14:55
simka

Určite áno, ak máte v okolí veľa zelene a kvietky, niet nad čím uvažovať. Ide o super vec, minule som sa na ňu pozerala v lidli a ani cena nie je veľká

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 14.09.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?