Ako vyrobiť hotel pre hmyz, včely a mravce

Hoci sa mnoho ľudí oháňa a ľaká, keď sa okolo neho objaví hmyz, a obzvlášť včely, nezabúdajme, že včely majú nezastupiteľné miesto na našej planéte. Opeľujú rozkvitnuté kvety, vďaka čomu vzniká z kvetu plod, zbierajú nektár, z ktorého je možné vyrobiť med a koniec koncov zabraňujú vzniku hladomoru.

Ako vyrobiť a kam umiestniť hotel pre hmyz?

Namiesto oháňania a zabíjanie zabezpečme včelstvu a ďalšiemu užitočnému hmyzu bezpečné prostredie v podobe domčeka pre hmyz. Viete prečo a ako si ho vyrobiť? Prezradíme vám.

Prečo mať búdku pre hmyz?

Niekoľko významných dôvodov sme uviedli už hneď v úvode, ale máme pre vás ďalšie. Včely a prospešný hmyz, ktorému dáte nový domov zabezpečia vašej záhradke rovnováhu a neustálu prirodzenú starostlivosť. Kvety budú oveľa krajšie, voňavejšie a dlhšie rozkvitnuté, resp. rozkvitnú viackrát za rok. Plody budú väčšie a chutnejšie. Všetko bude rásť tak ako má, dokonca nebudete musieť používať drahé a chemické pesticídy, pretože hmyz sa postará aj o škodcov. Navyše, vašu záhradu bude zdobiť zaujímavý a pritom tak užitočný hotel pre hmyz, okolo ktorého sa bude rozprestierať relaxačný zvuk bzučiaceho hmyzu.

Domček pre hmyz je navyše perfektným útočišťom počas chladných zimných dní. Hmyz a včely si v ňom bezpečne môžu oddýchnuť pri svojom putovaní.

Hotový hotel pre hmyz na predaj

Hotely pre hmyz sú dnes tak populárne, že ich možno kúpiť aj v obchodoch, a potešíme vás, nie sú vôbec finančne náročné na kúpu a už vôbec nie na údržbu. Môžete si vybrať medzi hotelom, ktorý je už hotový, teda postavený alebo hotelom, ktorý si z jednotlivých komponentov zhotovíte sami podľa návodu. Ktorý z nich sa vám páči viac, to už posúďte sami.

Ako postaviť domček pre hmyz - návod

Ešte lepší spôsob ako si zakúpiť hotel pre hmyz je, si ho vyrobiť. Budete mať z neho oveľa väčšiu radosť a koniec koncov, pochopíte ako funguje život rozličného druhu hmyzu, aký zvuk hmyz vydáva a aké prostredie potrebuje na prežitie. Pri výrobe sa vám naskytne čas na svoje deti, ktoré môžete do celého procesu výroby zapojiť. Verte, že takto pripravený hotel vám urobí podstatne väčšiu radosť ako ten z obchodu a vaše deti budú na neopakovateľný zážitok ešte dlho spomínať.

Pred realizáciou

  • premyslite si veľkosť domčeka, ktorá skutočne závisí len a len na vás. Dbajte na to, že čím je domček väčší tým musí byť aj pevnejší,
  • zvážte či bude domček visieť alebo bude stáť v priestranstve,
  • porozmýšľajte o tvare - čo by sa vám hodilo alebo čo by vám obohatilo záhradu,
  • aké prírodné materiály by ste chceli v hotely použiť - na výber je ich naozaj mnoho = drevo, hlinené tehly, kamene, piesok, hlina, ulity slimákov ...
  • koľko izbičiek by mal mať váš hotel a aký hmyz by ste nimi chceli pritiahnuť.

Dôležitá je aj výplň

Pri realizácii myslite aj na to, čo bude hotel vypĺňať. Najlepšie je prispôsobiť materiál prirodzeným potrebám hmyzu, ktorý chcete prilákať. Preto by ste mali vedieť, že drevo milujú chrobáky, ktoré sa cez neho prehrýzavajú, tzn. červotoče, ucholáče. Konáre a pletivo prilákajú pavúky a chrobáky. Listy zelené, suché, mach a aj slama priťahuje lienky, stonožky, mravce, slimáky. 

Akú výplň do hotela / domčeka pre hmyz?

Včely samotárky obľubujú rôzne hrúbky trubičiek rozličných prírodných materiálov (bambus, cukrová trstina, pálená tehla s otvormi a pod.). Motýle obľubujú kvety a podlhovasté otvory. Alebo to urobte jednoducho tak, že zvoľte prírodniny, ktoré sa vám páčia, napr. šišky, žalude, piesok, mušle a sledujte, ktorý hmyz sa kde udomácni.

Na prípravu budete potrebovať:

  • materiál na základnú konštrukciu = drevené latky, starú skriňu, poukladané palety, plechovky, pneumatiku, kovový regál ...
  • prírodniny na vyplnenie izbičiek,
  • nezabudnite na materiál na strechu, napr. ju urobte z plechu aby hmyz v domčeku neprekvapil dážď,
  • klince a technické pomôcky, ktoré vám pomôžu pripevniť rozličné komponenty a docieliť tak výsledný efekt,
  • a samozrejme, chuť učiť sa nové veci, tvoriť a chrániť náš prírodný prirodzený ekosystém.

Výroba domčeku pre hmyz

Ako vyrobiť hotel pre hmyz?

Hotel pre hmyz - inšpirácie

Kam umiestniť hotel pre hmyz?

Ak výsledný hotel bude ťažký, vyberte miesto, ktoré bude rovné, pevné a stabilné. Malo by to byť miesto, na ktoré nedopadá priame slnečné svetlo, ktoré je chladnejšie. Najlepšou voľbou je umiestniť ho pri živý plot, pri jazierko alebo pri strom. V prípade samotárskych včiel by mala byť búdka umiestnená na slnečnom mieste. Zlatou strednou cestou je, keď časť hotela bude v tieni a časť na slniečku. V prípade domčeka, ktorý bude mať nižšiu váhu, ho môžete zavesiť aj na korunu stromu.

Naše hodnotenie a odporúčanie

Myslíme si, že ak ste sa rozhodli umiestniť do vašej záhrady hotel pre hmyz, je lepšie vyhotoviť si ho svojpomocne. Do výroby môžete zapojiť celú rodinu, niečo sa naučíte, budete na seba pyšní a zblížite sa so svojou rodinou.

Hotel pre hmyz svojpomocne

Určite vám výroba búdky pre hmyz dá viac ako jej kúpa. Ak stále neviete ako vyhotoviť takýto domček pre hmyz, mnoho návodov a zaujímavých inšpirácií nájdete na stránke "www.pinterest.com" a do vyhľadávača napíšte "hotel pre hmyz" alebo "hotel for insects".

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

17/09/2019 17:33
silvia

super napad a krasna aktivita, vdaka ktorej moje decka zaziju super vikend! dakujem za inspiraciu, asi coskoro doma vyskusame vyrobit nejaky mensi hotelik pre vcielky :)

01/10/2019 13:29
luciaaa

o tomto som uz citala a velmi sa mi to zapacio, urcite si takyto hotel pre hmyz zabezpecim na vinice

26/11/2019 11:13
ela

tento rok sme to bohuzial nestihli ale vynasnazim sa buduci rok :) nech maju kde zimovat aj bezbranne tvory

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 14.09.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Inšpirujte sa zaujímavými tapetamiInšpirujte sa zaujímavými tapetami

Ak uvažujete o zmene vo vašej domácnosti nebojte sa nových nápadov, ktoré prinesú k vám domov niečo nové, a skúste siahnuť po zaujímavej tapete s abstraktným motívom.

Originálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukazOriginálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukaz

Už od vzniku Dňa matiek je tradíciou svoju maminu obdarovať alebo ju aspoň potešiť milým slovom. Pozrite si niekoľko originálnych a milých tipov na vhodné darčeky pre naše milované...

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.