Ako využiť kávovú usadeninu? Na celulitídu, kvety, vlasy, vrásky aj v záhrade

Aj keď dnes už klasického „turka“ nahrádzajú instantné kávy a kapsulové kávovary, ešte stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí na prípravu klasickej kávy z mletého kávového zrna nedajú dopustiť.

Ako v domácnosti využiť kávovú usadeninu?

Po tom, čo si vychutnajú šálku lahodného nápoja však nastáva otázka – čo s kávovou usadeninou? Má v domácnosti nejaké využitie alebo patrí rovno do koša?

Využite kávu na maximum

Káva je pre mnohých čarovným nápojom, bez ktorého by ráno ani len nevykročili z domu. Má množstvo zdravotných benefitov – zvyšuje energiu, pamäť a sústredenie, pomáha spaľovať tuky, obsahuje množstvo mikroživín a pôsobí preventívne pred vznikom niektorých ochorení, ako napríklad Parkinson, Alzheimer či starecká demencia.

Dilemu, čo s kávovou usadeninou urobiť, riešia tí, ktorí si kupujú zrnkovú alebo mletú kávu. Zrnková káva má výraznejšiu arómu a chuť, no pred prípravou je potrebné ju zomlieť. Mletá káva je menej náročná na prípravu, no nevydrží dlho čerstvá a v porovnaní so zrnkovou má slabšiu chuť. Fajnšmekri po nich však siahajú, kvôli výraznejšej a bohatšej chuti a aróme oproti instantnej káve, ktorá je navyše často chemicky aromatizovaná.

Z mletej kávy je možné pripraviť espresso, klasickú zalievanú kávu, dá sa využiť v kávovaroch, aeropresse, moka kanvici či elektrických prekvapkávačoch s filtrami. Než sú už spôsoby prípravy akokoľvek odlišné, v každom prípade vám na konci zostane v kávovare, filtri či v šálke kávová usadenina. Keďže miešať všetok odpad do jedného koša nie je veľmi ekologické, ukážeme si, kam všade môže kávový grunt ešte smerovať po tom, ako splní svoj primárny účel.

15 spôsobov, ako využiť kávovú usadeninu

Neutralizujte silné vône a zápachy

Tento trik nefunguje len v chladničke, využiť ho môžete v celej domácnosti. Tým, že káva absorbuje iné vône a pachy, môžete ju rozmiestniť aj na ďalšie miesta v dome podľa potreby. Takisto ju môžete všiť do vrecúška alebo pančuchy ako osviežovač, ktorý môžete vložiť do topánok, skrinky na topánky, zásuviek v šatníku alebo do tašky, ktorú si nosíte do posilky. Trošku usadeniny si odložte aj k umývadlu – použiť ju môžete na čistenie rúk po čistení zeleniny ako je cibuľa alebo cesnak

Zjemnite mäso

Na zjemnenie mäso sa používajú marinády obsahujúce soľ, kyselinu či enzýmy. Uvoľniť svalové vlákna dokáže aj klasický tĺčik. No jemnejšie mäsko dosiahnete aj iným spôsobom – aplikovaním kávy. Kávové zrná obsahujú kyselinu a enzýmy, ktoré tento efekt docielia rovnako dobre, ako naklepanie a posolenie mäsa. Mäso stačí pred varením posypať kávou usadeninou a nechať v chladničke odležať aspoň 2 hodiny. Tá sa nemusí ani oplachovať – pri pečení vytvorí chrumkavú kôrku.

Použite ju v kozmetike ako peeling

Kávová usadenina nie je v prírodnej kozmetike žiadnou novinkou. Mletá káva sa využíva ako peeling v telových mliekach, pleťových maskách, balzamoch na pery či krémoch na ruky. Podobne ju môžete využiť aj vy, napríklad pri sprchovaní.

Kávová usadenina na celulitídu a ako peeling na ruky či tvár

Môžete ju jemne vmasírovať do pokožky tváre, rúk aj zvyšku tela. Pomôcť môže pri problémových partiách ako zadok a stehná – takíto peeling môže pravidelným používaním viesť k zmierneniu aj odstráneniu celulitídy

Zabojujte proti tmavým kruhom pod očami

Nedostatok spánku, nezdravý životný štýl, stres aj únava sa často prejavia ako tmavé kruhy pod očami či opuch. Kým uhorky si na oči kladieme kvôli hydratácii, kávovú usadeninu si zas odložte pre výživu. Káva obsahuje antioxidanty – najznámejších bojovníkov proti príznakom starnutia na pokožke. Kofeín má zas protizápalové účinky, stimuluje krvný obeh a znižuje opuch. Kávovú usadeninu môžete zvlhčiť a nechať pôsobiť alebo si vyrobiť pastu s prímesou kokosového oleja.

Dodajte svojim vlasom nový život

Kávová usadenina má pre vlasy hneď niekoľko benefitov. Mletá káva pôsobí na pokožku vlasou ako peeling, ktorý pomáha zbaviť sa odumretých buniek pokožky, a tým pôsobí regeneračne. Kofeín v káve preukázateľne podporuje rast nových vlasových folikul, vďaka čomu pomáha získať hustejšie vlasy a spomaliť vypadávanie. Usadenina tiež dodá vlasom lesk a jemnosť a brunety ju ocenia aj ako prírodné farbivo, ktoré pomôže oživiť farbu vlasov a dosiahnuť bohatšie odtiene hnedej.

Odstráňte zápach z chladničky

Rôzne typy jedál dokážu v chladničke vytvoriť nepríjemný zápach. Na vrchu krémový zákusok, dole zelenina a cesnak a v strede vývar a segedín. To je už poriadna kombinácia vôní.

Kávové zrná alebo usadenina na neutralizáciu pachov v chladničke

Neutralizovať vám ju pomôžu nielen kávové zrná, ale aj obyčajný kávový grunt. Keď preschne, vložte ju do menšej nádobky alebo pohára a uložte do chladničky. Káva pohltí zápach a vaša chladnička bude opäť voňať.

Doprajte drevenému nábytku renováciu

Drevený nábytok je náchylný na škrabance, ľahko sa ošúcha či odrie, najmä ak po dome pobehujú hravé deti, mačka alebo psík. Škrabance sa dajú maskovať rôznymi pastami a sprejmi, no ak hľadáte prírodné riešenie bez chemikálií, skúste si odložiť kúsok kávovej usadeniny. Tá by mala byť vlhká a vtrieť do škrabancov ju môžete za pomoci handričky. Pár minút nechajte pôsobiť a zotrite. Zjemní to škrabance a drevo jemne zafarbí, no je možné, že proces budete potrebovať niekoľkokrát zopakovať.

Vytvorte si prírodný repelent

Kým kofeín dokáže človeka vzpružiť a nabiť energiou, na hmyz má úplne iný účinok. Kofeín ale aj ďalšie látky, ako diterpény, sú pre hmyz jedovaté. Ak vás čaká posedenie vonku, najmä v lete, alebo vás v izbe otravuje nepríjemný hmyz, nasypte suchú kávovú usadeninu do niekoľkých mištičiek, ktoré stačí porozostupovať, a odpudzovať hmyzu máte hotoví. Káva vám pomôže zbaviť sa komárov, ovocných mušiek a ďalšieho hmyzu.

Porazte blchy

V boji proti nepríjemnému hmyzu ešte na chvíľu budeme pokračovať. Ďalším skvelým využitím kávovej usadeniny je totiž odstránenie bĺch domácich miláčikov. Zbaviť sa bĺch môže byť únavné i finančne náročné. Produkty z lekárni navyše obsahujú množstvo chemikálií, ktoré neraz vedú aj k nechceným vedľajším účinkom. A pritom stačí tak málo. Pri kúpeli môžete kávovú usadeninu vmasírovať do kožuchu psíka či mačky, následne opláchnuť a osušiť ako obvykle. Srsť bude navyše jemnejšia a lesklejšia.

Zbavte sa škodcov

Podobne, ako na komáre a hmyz, pôsobí kávový grunt aj na škodcov v záhrade, najmä na slimákov. Kávová usadenina v záhrade môže slúžiť ako bariéra proti rôznym škodcom. Môžete ju rozložiť v nádobkách alebo voľne rozsypať pomedzi rastliny. Tie z nej časom budú čerpať živiny. Kávovou usadeninou v záhradke sa zbavíte slimákov, mravcov i vošiek.

Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Dátum:

Vošky sú malé a nevinne vyzerajúce živočíchy, ktoré svojimi rozmermi len zriedka presiahnu viac ako pol centimetra. V skutočnosti však hovoríme o jednom z najrozšírenejších hmyzov, ktorý parazituje na úžitkových, ale i okrasných rastlinách a sú postrachom pre všetkých záhradkárov. Obvykle sa...

Čítať celý článok

Odožeňte túlavé mačky

Mačky majú silný čuch a vône vnímajú intenzívnejšie ako ľudia. No na rozdiel od nás, vôňa kávy ich nenadchne. Práve naopak – kávová aróma má na nich rovnaký účinok ako na slimáky. Ak máte problém s túlavými mačkami, ktoré zahrabávajú svoje výkaly vo vašej záhrade alebo na pieskovisku vašich detí, rozsypte po okolí kávovú usadeninu. Pre zosilnenie účinku ju môžete zmiešať s nakrájanou suchou kôrou citrusov.

Poraďte si s pripálenými hrncami

Zrnitá textúra kávovej usadeniny umožňuje ľahké čistenie riadov a povrchov, ktoré si vyžadujú silnejšie čistenie a zoškrabovanie. Je ideálnym pomocníkom pri zbavovaní sa pripálenín ale aj mastnoty z hrncov a panvíc. Usadeninu stačí posypať na pripálené miesto, umyť špongiou či handričkou ako zvyčajne a opláchnuť teplou vodou.

Pomôžte si pri čistení kozubu

V zime nie je nič krajšie ako príjemné teplo sálajúce z horiaceho dreva v kozube. No čistenie popola už nie je až taká príjemná úloha. Popol vás nielen zašpiní od hlavy až po päty, ale dostane sa aj kade tade po dome. Ako dokáže pomôcť kávová usadeniny? Rozsypaním usadeniny do popola ho zaťažíte, vďaka čomu sa nebudú pri vymetaní formovať kúdoly popola, ktorý posadá po celom dome. Káva navyše pohlcuje pach, čo je ďalším príjemným bonusom pri upratovaní popola.

Využite ju ako prírodné farbivo

Ak sa vám už podarilo obliať si bielu blúzku alebo obrus kávou, viete, aké ťažké je hnedú škvrnu odstrániť. Prírodné sfarbenie kávy môžete využiť vo svoj prospech a docieliť vintage nádych textílií z bavlny či ľanu alebo papiera. Podobne môžete zamaskovať aj škvrny na bielych kuchynských utierkach a uterákoch. Na jar poslúži kávová usadenina ako prírodné farbivo pre vajíčka spolu s cviklou, kurkumou, cibuľou či škrupinami z orechov.

Dajte ju do kompostu a využite ako hnojivo

Ak už naozaj neviete, ako kávovú usadeninu využiť, namiesto do zmiešaného odpadu ju aspoň vhoďte do kompostu. Tam sa rozloží alebo si na nej pochutnajú dážďovky a vznikne kvalitné, organické hnojivo. Kávová usadenina sa dá použiť ako hnojivo sama o sebe.

Kávová usadenina ako hnojivo na kvety

Je totiž dusíkatá, obsahuje fosfor, vápnik, draslík, horčík aj chróm, vďaka čomu podporí rast rastlín. Usadeninu stačí nechať na noc lúhovať vo vode a použiť ako tekuté hnojivo alebo ňou priamo posypať okolie rastlín.

Konzumácia kávovej usadeniny

Niektoré weby uvádzajú, že kávovú usadeninu môžete využiť aj na tanieri. Kým pitie kávy má svoje benefity, jedenie kávovej usadeniny zas až také prínosné byť nemusí, a to najmä vo väčšom množstve. Káva totiž obsahuje látky ako cafestol a kahweol, ktoré spôsobujú zvyšovanie cholesterolu v krvi. Neznamená to, že kávová usadenina bude mať na vaše zdravie negatívny vplyv, ak ju raz za čas zapracujete do zákuskov, použijete na mäso alebo pri iných receptoch. Problematická však je častá a pravidelná konzumácia kávovej usadeniny, kedy by skutočne mohlo dôjsť k zvýšeným hodnotám cholesterolu.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

12/06/2020 15:12
Zlatka

Super vec. Používam ako peeling a do chladničky. Netušila som, že sa dá kávová usadenina používať aj na drevený nábytok. Určite to vyskúšam.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 22.05.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...