Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať, nájsť všetko, čo hľadáte a pri parkovaní auta nezažívať zopár malých infarktov z prípadného oškretia laku.

Ako zariadiť garáž?

Ako na to? Veľmi jednoducho. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť, na čo presne chcete vašu garáž využívať.

Ako na zariadenie garáže

Nech už vašu garáž využívate na čokoľvek, základom jej usporiadania je dostatok úložného priestoru. V garážach najlepšie využijete vysoké kovové regály, ktoré siahajú od podlahy po strop. Môžete nimi obložiť všetky steny, čím sa síce mierne zmenší celkový rozmer miestnosti, na druhej strane je takéto riešenie omnoho praktickejšie, pretože vám ostane dostatok voľného priestoru v jej strede.

Druhým dobrým riešením sú plastové boxy, ktoré môžete uložiť do regálov alebo voľne na seba. Druhý spôsob je trochu menej praktický, pretože ak budete chcieť vybrať niečo zo spodného boxu, musíte zložiť tie vrchné. Nástenné držiaky na pracovné či záhradné náradie by v garáži určite nemali chýbať. Nezaberajú žiadne miesto a zároveň poskytujú kopec priestoru na uloženie vecí, ktoré potrebujete mať po ruke.

Nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek riešenie:

  • Používajte len také kusy „garážového nábytku“, ktoré odolajú vlhkosti a uložené predmety ochránia pred hlodavcami, hmyzom, prachom, špinou a vodou.
  • Určite sa vyhnite používaniu kartónových krabíc.
  • Aj plastové boxy musia byť dobre uzatvárateľné.
  • Drevené skrine či police je lepšie nahradiť kovovými kúskami.
  • Pri regáloch myslite na ich celkovú nosnosť.

Ako usporiadať veci v garáži

To, ako presne a kde presne poukladáte jednotlivé veci v garáži, je samozrejme iba na vás. Dajte si pozor len na jednu vec, a to, aby boli všetky predmety uložené logicky. Tak napríklad, keď do garáže odložíte sezónne topánky, môžu byť pokojne položené aj v menej dostupných poličkách. To platí pri všetkých veciach, ktoré nevyužívate priebežne.

Keď odkladáte sklíčka na zaváranie, hrable, lopaty či hračky do pieskoviska, teda predmety, pri ktorých nie je jasné, kedy presne ich budete potrebovať, uložte ich vždy na dostupné miesto – napr. do horných boxov, predných poličiek alebo závesných držiakov. Zdá sa to ako taká blbosť, avšak práve nelogicky rozmiestnené veci stoja za chaosom, s ktorým v garáži možno teraz bojujete aj vy.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Osvetlenie garáže

Ako osvetlíte garáž, závisí hlavne od spôsobu jej využitia. Pri parkovaní vám stačí jedno klasické stropné svetlo. Ak si v garáži zriadite sklad, nezabudnite na dostatočné osvetlenie jednotlivých regálov a poličiek. Oceníte to, keď sa večer vydáte hľadať zaváracie sklíčka alebo sezónne oblečenie. Úplne iným prípadom je dielňa, jej sa preto budem venovať osobitne v ďalšej časti článku.

Dôležitou otázkou je, aké svetlo v garáži využiť. Mnohým z vás napadne klasická žiarovka alebo naopak halogénový reflektor. Dnes už však poznáme o čosi lepšie riešenia.

  • Asi najlepším spôsobom, ako osvetliť garáž, sú LED panely. Umiestňujú sa na strop, sú extrémne úsporné, majú dlhu životnosť, neblikajú a miestnosť osvetľujú dokonale rovnomerne.
  • Pokiaľ potrebujete viac svetla, halogénový reflektor môžete tiež nahradiť tým LED-kovým. LED reflektory majú omnoho lepšiu svetelnosť a sú najmä omnoho úspornejšie. Navyše sa nenahrievajú, čo je v malom a uzavretom priestore, akým je garáž, extrémne podstatné.

Ako zariadiť garáž na parkovanie auta

Garáž prednostne slúži na parkovanie automobilu. Preto by nám mala poskytovať dostatok priestoru na jeho priebežnú údržbu, prípadné opravy a uskladnenie potrebného náradia či pneumatík. Ak chcete vašu garáž využívať prednostne na tento účel, jej úprava je veľmi jednoduchá.

Bohato vám postačí jeden vysoký regál, ktorý pokryje pokojne i celú stenu. K nemu si môžete zaobstarať zopár plastových boxov a držiaky na stenu. Do nich umiestnite hlavne náradie a iné pomôcky, ktoré používate najčastejšie. Pri takomto využívaní garáže potrebujete hlavne dostatok voľného miesta a úložný priestor, v ktorom sa budete vedieť rýchlo zorientovať. Určite nezabudnite ani na jeden pracovný stôl alebo dosku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie led osvetlenie

Garáž ako sklad

Drvivá väčšina ľudí garáž nevyužíva len na parkovanie auta, ale aj ako sklad všetkého, čo momentálne nevyužíva. V tomto prípade sa už musíte zamyslieť trochu viac. Najlepším riešením sú regálové poličky na všetkých stenách, teda po celom obvode garáže, ktoré siahajú až po strop.

Veľkosť políc musíte vždy prispôsobiť tomu, čo presne chcete skladovať a odkladať. Napríklad na uloženie záhradnej sprchy vám úzka a nízka polička stačiť nebude. Naopak, na detské hračky, kvetináče či skrutkovače potrebujete menší úložný priestor. Vhodným kompromisom sú regály s poličkami väčších rozmerov, do ktorých umiestnite menšie plastové boxy na roztriedenie drobností.

Ak budete v garáži aj parkovať, nezabudnite na dostatok miesta na auto a manipuláciu s ním. Orientujte sa podľa veľkosti daného priestoru. Jednoduché pravidlo znie, že všetok úložný priestor by sa mal nachádzať pri stenách alebo priamo na nich (napr. nástenné držiaky).

Ako zariadiť garáž a dielňu v jednom

Garáž, úložný priestor a domáca dielňa v jednom, to už je poriadna výzva. Veľké garáže, teda tie s rozmermi nad 25 m, zariadite o čosi ľahšie. V tých menších to bude trochu náročnejšie, nie však nereálne. Základom je ušetriť čo najviac miesta. Myslite na to, že ak budete v garáži majstrovať niečo väčšie, potrebujete dostatok priestoru na manipuláciu s daným predmetom a voľný pohyb.

Garáž a dielňa v jednom

POZOR: Ak máte v pláne využívať väčšie nástroje, napríklad pásovú pílu, zabezpečte si okolo nich dostatok voľného miesta.

Ako uložiť náradie v dielni

Na uloženie náradia a iných vecí využite taktiež regály, plastové boxy a závesné držiaky. V tomto smere ešte skutočne nikto nevymyslel nič lepšie a praktickejšie. Okrem úložného priestoru budete potrebovať minimálne jeden veľký stôl. Lepším riešením je dlhá a širšia pracovná doska, ktorú môžete upevniť priamo na stenu, čím ušetríte opäť nejaké to miesto.

Vo väčších garážach si určite zriaďte ešte jeden alebo viacero menších stolov. Tie využijete na prplavú prácu. Šikovným riešením sú aj vyklápacie stolíky, ktoré namontujete na stenu a po skončení práce zaklapnete. Nástenné držiaky, stojany a rôzne háčiky nezabudnite umiestniť aj priamo nad pracovnú dosku, aby ste ich mali po ruke. Čo presne na nich zavesiť a uložiť pochopíte po chvíľke sami.

Osvetlenie dielne

Osvetlenie dielne musí byť dokonalé. Okrem hlavného svetla na strope preto nezabudnite aj na bodové svetlá, ktorými si posvietite na všetky pracovné miesta (stroje, pracovnú dosku atď.). Šikovným a ekonomickým riešením sú spomínané LED panely a reflektory.

Z malých svetiel môžete okrem tých bodových siahnuť aj po LED trubiciach, ktoré poskytujú o čosi rovnomernejšie svietenie. Dobrou a tiež pomerne lacnou alternatívou sú klasické „ručno-závesné“ pracovné lampy, ktoré môžete premiestňovať podľa potreby. Dnes ich dostanete aj v LED vyhotovení a tiež s rôznymi praktickými stojančekmi či háčikmi na ich upevnenie.

Vetranie, teplota a elektrina v garáži

Vetranie garáže je potrebné hlavne vtedy, ak v nej budete mať dielňu. Parkovanie auta alebo ukladanie záhradného náradia zvládnete aj s prirodzeným prísunom kyslíka. Prvým riešením sú klasické okná, ktoré sú však postačujúce len pri menších a menej „špinavých“ prácach. Pokiaľ v garáži využívate laky, spreje alebo pracujete s drevom, popremýšľajte nad ventilátorom s odsávaním. Takéto zariadenie stojí okolo 100 eur, z druhej ruky ho však kúpite aj za päťdesiatku.

Garáž s pracovným stolom a policou na pneumatiky

Vetranie úzko súvisí i s teplotou v garáži. Keďže táto miestnosť nebýva extrémne veľká, pri práci vás môže horúčava pekne potrápiť. V prvom rade sa vyhýbajte používaniu svetiel, ktoré vytvárajú teplo. LED žiarovky, panely a reflektory sú aj po hodinách maximálne vlažné. Nad klimatizáciou premýšľajte len vtedy, ak garáž využívate denne a počas dlhých hodín. Pri bežnej práci vám pomôžu i dve menšie okná umiestnené oproti sebe.

Garáž musí byť samozrejme vybavená elektrinou. Elektrické rozvody by ste v nej mali vyriešiť tak, aby bez problémov „potiahli“ využívané napätie. Na škodu nie je ani viac zásuviek, predlžovačky rozťahané po celej miestnosti nie sú praktické, no hlavne bezpečné. Zásuvky by mali byť chránené plastovými krytmi. V garáži sa práši, behá po nej hmyz, a ak v nej aj majstrujete, tak o špinu určite nemáte núdzu.

TIP: Káble, ktoré v garáži byť musia, nenechávajte pohodené na zemi. Využite napríklad klinčeky s plastovými háčikmi na stenu.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 16.11.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?

Graffiti alebo grafity možno vidieť na rôznych múroch a budovách. Máte ho aj na svojom plote či dome a chcete sa ho zbaviť? Prezradíme vám, ako graffiti odstrániť tak, aby po nich...

Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?

V tomto článku vám priblížime všetkých škodcov, ktorí sú v záhrade bežní, ako sa ich čo najjednoduchšie zbaviť a ochrániť tak svoju úrodu.

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieraniePríprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieranie

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu nespočíva len v oprášení stoličiek. Prečítajte si niekoľko tipov na to, ako dať nábytku po zime nový nádych.