Zariadenie terária pre hada je lacné – chov hada pre začiatočníkov

Hady. Slizké nechutné stvorenia, ktoré hryzú a sú jedovaté. Prípadne niektoré škrtia. Je to však skutočne pravda? Pre mnohých ľudí sú hady odporné, pre iných sú to fascinujúce stvorenia, z ktorých sa stali ich domáci miláčikovia.

Terárium pre hada

Možno aj vás pri detailnom pohľade zaujmú natoľko, že ich budete chcieť spoznávať bližšie a začnete sa zaoberať ich chovom. Prinášame stručný návod na zariadenie terária pre hada.

Praktické teráriá pre plazy


Prečo chovať hada

Napriek mnohým predsudkom si hady získavajú u chovateľov čoraz vyššiu popularitu. Mnohé druhy sú prekrásne sfarbené, sú príjemné na dotyk, nezapáchajú a nevyžadajú prílišnú starostlivosť. Pre hady je typická predovšetkým rozvážnosť a pokojná povaha, sú to samotárske živočíchy, ktoré na rozdiel od psov či mačiek nevyžadujú neustálu pozornosť. Taktiež na rozdiel od nich nemajú srsť, čo je dobrá správa pre alergikov. Dĺžka života najčastejšie chovaných druhov môže byť až 30 rokov (Pytón kráľovský). Rozhodnutie chovať hada je teda dlhoročný záväzok, ku ktorému je nutné pristúpiť s plnou zodpovednosťou.

Typy terárií

Základným prostredím pre chov hada je terárium. Ide o presklenú nádobu, podobnú akváriu, akurát nemusí byť vodotesná. Slúži na vytvorenie ideálnych podmienok pre chov konkrétneho druhu hada.

 • Púštne terárium – Je to suché terárium, ktorého prostredie tvorí piesok, suché konáre a rastliny v ňom nájdete maximálne vo forme sukulentov, prípadne vôbec. Dobre sa v ňom cítia okrem niektorých druhov hadov aj gekony, agamy a stepné korytnačky.
 • Tropické terárium – Charakteristická je preň stála vlhkosť, ktorú je nutné udržiavať. Podkladom môže byť rašelina, kokosové vlákno či kôra. Osádza sa živými rastlinami ako machy, papradiny, bromélie a pod. Svoj domov v ňom môžu nájsť mnohé druhy hadov, žiab, jašterov a bezstavovcov.
 • Paludárium – Kombinácia tropického terária s malým jazierkom, v ktorom môžete chovať tiež nenáročné druhy rýb. Hodí sa pre hady či jaštery, ktoré sa dobre cítia v blízkosti vody.

Parametre a vybavenie terária pre hada

  • Rozmery terária – Závisia, samozrejme, od veľkosti chovaného hada. Napr. užovke červenej, resp. ich páru postačí terárium s rozmermi 80 – 100 × 40 × 40 cm, pár Pytónov kráľovských potrebuje 100 × 50 × 50 cm, pri väčších hadoch alebo viacerých kusoch siahnite po väčšom teráriu.
  • Terén a dekorácie – Hady sa rady schovávajú a vyhľadávajú pokojné miesta. Aby sa u vás ten váš cítil dobre, nezabudnite mu vytvoriť kúsok súkromia. Taktiež sa rady plazia po stenách, je preto dobré vybrať aspoň jednu stenu, ktorá má reliéfny povrch. Zároveň je treba dbať na to, aby bola vrchná časť terária zatvorená – dostať sa von cez otvorený kryt nepredstavuje pre hada najmenší problém.
  • Osvetlenie terária – Každý typ terária potrebuje dva druhy osvetlenia – ak nechováte nočné tvory, prvým typom je denné biele svetlo so zložkou UVB žiarenia. Druhý typ osvetlenia je výhrevná žiarovka, ktorá je dobrým zdrojom tepla. Čím vyššie je terárium, tým silnejšie svetlá potrebujete. Nezabúdajte ani na špeciálny kryt, ktorý zabráni popáleniu zvieraťa o zdroj svetla a tepla.

Terárium pre hada

  • Vykurovanie terária – Teplota v teráriách by nemala klesať pod 28 °C a nemal by chýbať ani lokálny zdroj vykurovania, pod ktorým je teplota 40 °C (už spomínaná žiarovka). V špecializovaných predajniach však môžete naraziť aj na tzv. vykurovacie kamene, ktoré obľubuje napr. Pytón kráľovský. V teráriu by mali byť vytvorené rôzne tepelné oblasti, aby sa had v prípade potreby mohol presunúť aj do chladnejšej časti.
  • Denný a nočný režim – Hadom je vhodné nastaviť striedanie dňa a noci. S tým vám pomôžu časové spínacie hodiny, ku ktorým môžete pripojiť osvetlenie, vykurovanie či automatické rosenie. Okrem toho vám ušetria aj značnú časť energií, keď neptorebné vybavenie terária nebude neustále zapnuté.
  • Vetranie terária – V teráriu by ste mali zabezpečiť dostatočnú prirodzenú cirkuláciu vzduchu. V nevetranom teráriu sa môžu množiť baktérie a plesne. Toto je hlavný dôvod, pre ktorý by ste nemali používať na stavbu terária vodotesné akvárium bez ďalších úprav. V teráriu by však nemal byť prievan, resp. prúdenie vzduchu. Väčšina modelov, ktoré sú na pultoch predajní chovateľských potrieb je vybavených vetracími otvormi vo vrchnej časti.
  • Rastliny – Medzi teraristami sú obľúbené napr. druhy do suchších terárií ako Epipremum, Crassula, Peperomia či Tillandsia. Do tropických terárií sa hodia rastliny Dracena, Nephrolepis, Chlorophytum, Tradescantia a Antúria. Rastliny hlavne nesmú byť jedovaté.
  • Sledovanie parametrov – Nezabúdajte vybaviť terárium teplomerom a vlhkomerom, aby ste mohli sledovať a prípadne korigovať tieto parametre pre maximálne pohodlie vášho miláčika.

Najobľúbenejšie druhy hadov a podmienky na ich chov

Užovka červená

Latinsky Elaphe Guttata – má pokojnú povahu a nevyžaduje náročné podmienky, je preto najčastejšie chovaným druhom hada v zajatí. Nie je jedovatá, rada však využíva každú možnosť úniku z terária. Dožíva sa veku 12 – 15 rokov a v dospelosti dorastá do veľkosti 150 – 180 cm. Terárium pre Užovku červenú by malo mať veľkosť 50 × 40 × 40 cm a dennú teplotu cca 25 °C, ktorá by v noci nemala klesnúť pod 20 °C. Do terária je dobré jej umiestniť nejaký väčší kameň, aby sa mala kde schovať a určite ocení aj bazénik na máčanie. Raz za týždeň je nutné terárium poriadne zvlhčiť buď rozprašovačom alebo pomocou misky s vodou umiestnenej pod lampou. Vhodnou stravou je 1 kus myši 2 – 3-krát mesačne, pre mláďatá sú vhodné myšie mláďatá 3 – 4-krát mesačne. Tri dni po kŕmení potrebuje pokoj pre trávenie potravy.

Pytón kráľovský

Pytón je kratší, než užovka, no má hrubšie a silnejšie telo. Latinský názov je Python regius a dorastá do dĺžky 80 – 120 cm. Dobrá správa je, že nie je jedovatý a nehryzie.

Had

Terárium pre Pytóna kráľovského musí mať rozmery aspoň 80 × 50 × 50 cm a teplotu 25 – 31 °C, na noc 22 °C. Chovať Pytóna kráľovského je však dlhoročný záväzok, nakoľko sa v zajatí dožíva úctyhodného veku až 30 rokov. Hlavne si ho nepomýľte s Pytónom tmavým, ktorý vám môže dorásť až do dĺžky 6 metrov.

Veľhad kráľovský

Latinsky Boa constrictor – má typickú trojuholníkovú hlavu a silné telo. Taktiež nie je jedovatý. V dospelosti dorastá do dĺžky 250 – 300 cm, takže ide o náročnejšieho hada. Dobre sa cíti v teráriu s rozmermi aspoň 160 × 90 × 90 cm, dennou teplotou cca 28 °C a nočnou na úrovni 22 °C. Rád sa vešia na konár a vhod mu príde aj bazénik na máčanie, kde môže ležať aj niekoľko dní. V dospelosti zožerie myši, potkany, morčatá ale aj králiky a kurčatá.

Korálovky

V latinčine sa im hovorí Lampropeltis. Nie sú jedovaté a sú to suchomilné a nočné tvory. Cez deň sa rady schovajú či už pod kamene alebo do piesku. Keďže majú rady sucho, nepotrebujú ani bazénik s vodou. V dospelosti dorastajú iba do veľkosti cca 100 cm a tak im stačí terárium s veľkosťou cca 80 × 45 × 45 cm. Dobre sa cítia pri dennej teplote 25 – 30 °C s nočným poklesom na úroveň izbovej teploty. Živia sa hlodavcami, no nie je im cudzí ani kanibalizmus, preto sa neodporúča chovať ich v pároch alebo v skupinách.

Starostlivosť o terárium

Zariadením terária starostlivosť oň nekončí. Sú činnosti, ktoré by ste mali vykonávať na dennej báze, ako napr. kontrola dostatku pitnej vody, teplota a vlhkosť, funkčnosť osvetlenia a vyhrievania a čistota substrátu.

Podklad do terária pre hada

Kontrolujte či je terárium dobre uzavreté, rovnako by ste mali vizuálne prezrieť, či had nemá parazity a či dobre zvlieka kožu. Raz týždenne je nutné vydezinfikovať nádobu na vodu a vyčistiť konáre, skaly a iné predmety v teráriu. Ak používate ako substrát staré noviny, vymeňte ich tiež – substrát iného druhu postačí vymeniť raz mesačne.

Nezabúdajte najmä na fakt, že napriek tomu, že sa s hadom nemôžete pomaznať ako so psom či s mačkou a nevyžaduje neustálu pozornosť, je to stále živý tvor a zaslúži si dôstojné podmienky na život. Snažte sa preto, aby sa u vás cítil čisto, bezpečne a pohodlne.

Praktické terária pre plazy

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 10.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.