Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov nielen u nás, ale aj v mnohých krajinách sveta. Túto obľubu si vyslúžili svojou priateľskou povahou aj milým vzhľadom. Andulky sa dajú ľahko skrotiť a spriateliť a nenáročná je aj starostlivosť o ne.

Ako sa starať o andulku

V tomto článku si priblížime, čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri starostlivosti.

Výbava potrebná na chov anduliek


Andulka ako domáci miláčik

Andulka alebo papagájec vlnkovaný (Melopsittacus undulatus) má pôvod v Austrálii a je najmenším zástupcom druhu ploskochvostých papagájov. Má útly vzrast, na dĺžku meria len 18 cm a váži len 35 g. Andulky majú niekoľko farebných variantov, najznámejšie sú zeleno-žlté, žlté a bielo-modré sfarbenia, no stretnúť sa možno aj s bielou, šedou, ružovou a fialovou farbou. Ďalšou charakteristickou črtou je tmavé vlnkovanie od hlavy cez chrbát až po krídla, ktoré majú takmer všetky farebné variácie.

Tieto vtáčiky sú prirodzene veľmi zvedavé, priateľské a hravé, rady trávia čas s ľuďmi a prejavujú im náklonnosť. Andulky si rady štebotajú a môžu aj imitovať zvuky z okolia, vďaka čomu je možné naučiť ich opakovať niektoré slová. Ak chcete svoju andulku naučiť rozprávať, treba sa učeniu venovať pravidelne a mať realistické očakávania z výsledku. Pokiaľ túžite po andulke ako domácom miláčikovi, je potrebné zvážiť jej povahu a potreby.

Hoci sú vhodné pre začínajúcich chovateľov, netreba zabúdať na to, že sú to spoločenské zvieratánajlepšie je zabezpečiť si aspoň párik anduliek. Okrem toho je potrebné sa andulke venovať, keďže ide o veľmi priateľské a kontaktné zvieratá. Ak máte deti alebo iných domácich miláčikov, je potrebné zaistiť, že sa budú k andulkám správať opatrne a že sa budú andulky cítiť v bezpečí, nie pod stresom.

Čo potrebuje andulka?

Chov andulky si nevyžaduje žiadne náročné vybavenie. Nie sú potrebné ohrievače, žiarovky, ani zvlhčovače vzduchu – andulke úplne vyhovuje prostredie, ktoré v domácnosti máte. Čo však potrebuje, je základná výbava v podobe klietky s príslušenstvom, krmiva a vody.

Klietka pre andulky

Klietka pre andulky

Klietka je domovom andulky, kde sa musí cítiť bezpečne a príjemne. Preto musí byť dostatočne veľká a dobre umiestnená. Rozmery klietky musia stačiť na to, aby v nej mohla andulka preletieť z jedného konca na druhý, preto sa vyhýbajte štvorcovým a guľatým tvarom, ale vyberajte klietku s väčšou dĺžkou. Výška a dĺžka klietky by mali mať aspoň 70 cm a šírka min. 50 cm. No nezabúdajte, že čím viac anduliek si zadovážite, tým väčší životný priestor budú potrebovať. Takisto si všímajte, či je dno klietky odnímateľné – veľmi vám to uľahčí prácu pri čistení. Praktické sú aj 2 dvierka, pokiaľ je klietka väčšia.

Myslite taktiež na bezpečnosť. Vo vnútri nesmú byť žiadne ostré hrany, predmety a drôtiky, na ktorých by sa mohla andulka poraniť. Pokiaľ nájdete niečo ostré, skúste to zabrúsiť alebo odstrániť. Konštrukcia musí byť pevná a stabilná. Akékoľvek laky a farby použité na natretie klietky musia byť zdravotne neškodné. Klietka nesmie hrdzavieť – pokiaľ sa vyskytne hrdza, čím skôr ju ošetrite.

Klietku umiestnite niekam, kde budú mať andulky dobrý výhľad a zároveň pokoj, najlepšie do rohu miestnosti približne vo výške očí. Vyhnite sa umiestneniu k zdroju tepla (radiátoru), do prievanu pri okne alebo v chodbe. Klietka by mala byť na svetlom mieste, nie v tmavej miestnosti, no nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu a žiadnym iným extrémnym podmienkam. Čo sa týka miestnosti, vyberajte takú, kde sa najčastejšie zdržiavate, napr. kuchyňu či obývačku. Andulka je spoločenské zviera a chce byť v prítomnosti ľudí.

Vybavenie klietky

Rovnako dôležité je aj vybavenie samotnej klietky. Je dôležité, aby sa v nej andulka cítila dobe, nenudila a bola v bezpečí. K základnej výbave teda patrí:

 • Kŕmidlá – To znamená 1 miska na krmivo a 1 miska alebo napájadlo na vodu. Lepšou voľbou než plastové misky sú tie z nerezu, ktoré sa dajú ľahšie čistiť a dezinfikovať.
 • Bidielka – V klietke by mali byť aspoň 2 – 3 bidielka, na ktorých môže andulka sedieť a prelietať. Mali by mať rôzne veľkosti a byť umiestnené v rôznych častiach klietky. Na vytvorenie bidiel môžete použiť aj konáre a vetvičky, ktoré si do klietky prispôsobíte. Menej vhodné sú bidielka z plastu alebo kovu.
 • Podstielka – Najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou je použitie starých novín. Nemalo by však ísť o lesklé strany časopisov, ktoré často obsahujú škodlivý atrament. Ďalšou možnosťou sú kuchynské papierové utierky alebo iný papier. Vyhnite sa pilinám alebo štrku do mačacieho záchodíka, keďže prach z nich by mohol spôsobiť zápalové a respiračné ochorenia.
 • Minerálne bloky – Na klietke by mal byť uchytený aspoň jeden minerálny blok alebo sépiová kosť, aby mala andulka prístup k minerálom vždy, keď potrebuje.
 • Hračky – Hračky pomôžu andulke predchádzať nude. Aj tieto vtáčiky potrebujú fyzickú aktivitu a zábavky. Kúpiť môžete rôzne rebríky, laná a iné hračky na preliezanie, lopty, obruče, zvončeky či hojdačky.
 • Väčšia nádobka na kúpeľ – Andulky sa veľmi rady kúpu a ocenia, ak do klietky vložíte nádobku s vodou (väčšiu než miska na vodu). Miska na kúpeľ nemusí byť v klietke permanentne, ale aspoň raz za čas.

Vybavenie klietky pre andulky

Krmivo (strava) pre andulky

Andulky potrebujú pestrú stravu, čím im zabezpečíte všetky potrebné živiny. Tá by mala pozostávať z týchto zložiek:

 • semená – slnečnica, proso, skorocel,
 • obilniny – jačmeň, ovos, pohánka, raž, quinoa,
 • ovocie – jablká, hrušky, banány, melón, ananás, hrozno,
 • zelenina – mrkva, šalát, zeler, špenát, kapusta, uhorka,
 • orechy – vlašské, lieskové, pekanové, arašidy, žalude,
 • trávy – púpava, stavikrv vtáčí, pastierska kapsička,
 • granuly a pelety,
 • vápencové kamene a sépiové kosti.

Stravu môžete zakúpiť v obchodoch pre zvieratá už ako namiešané zmesi rôznych semienok, obilnín a granuliek. Andulky nie sú veľmi vyberavé, takže sa im zavďačíte takmer čímkoľvek – avšak nezabúdajte na pestré zloženie stravy a kupované zmesi dopĺňajte o čerstvé ovocie, zeleninu a trávy. Dôležité je dokupovať vápencové kamene, inak budú andulkám chýbať dôležité minerály. Čo sa týka orechov, sú bohaté na tuky, preto ich dávajte max. 2x do týždňa. Ak im ponúknete ovocie s kôstkou, napr. čerešne, vždy ich najprv odkôstkujte.

Je však niekoľko druhov potravín, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Čokoláda nie je toxická len pre psy, ale aj pre andulky, a preto sa uistite, že k nej nemajú prístup. Nevhodné sú aj ďalšie potraviny, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, ako cibuľa a cesnak, chlieb a pečivo, huby, paradajky, sladkosti a slané pochutiny, alkohol, káva, čaj a čokoľvek s kofeínom, mliečne produkty a avokádo.

Voda

Aj keď andulky pijú menej, často len 2-3x do dňa, stále potrebujú prístup k čerstvej vode. Tú im môžete poskytnúť v miske alebo v napájadle. Výhodou napájadla je to, že doň nenapadajú nečistoty, ako v prípade misky s vodou. Voda totiž musí byť vždy čistá, keďže pitie znečistenej vody by mohlo byť pre ne škodlivé. Ak sa rozhodnete pre napájadlo, vodu meňte denne; ak pre misku, vodu vymieňajte častejšie, minimálne vždy vtedy, ak si všimnete, že je znečistená výkalmi, pierkami alebo krmivom. Andulky potrebujú piť viac vody najmä v lete a pri zvýšenej fyzickej námahe. Podporiť dehydratáciu môžete ponúknutím čerstvého ovocia, napr. melónu, ktorý obsahuje veľa vody, alebo pridaním ovocnej šťavy do vody.

Andulky a voda

Ako sa starať o andulku

Starostlivosť o andulku by nemala spočívať len v kŕmení a čistení klietky. Ide o spoločenské zviera, ktoré rado trávi čas s ľuďmi a ktorému sa treba venovať. Po príchode domov neočakávajte, že bude andulka ihneď priateľská a hravá, ale doprajte jej čas zvyknúť si na nové prostredie. V prvý deň – dva ju nechajte v klietke, odkiaľ bude môcť v bezpečí pozorovať okolie. V jej prítomnosti sa pohybujte pomaly a pokojne, aby ste prudkými pohybmi a neočakávaným správaním andulku nevyplašili. Ak je andulka obzvlášť bojazlivá a v strese, môžete časť klietky zakryť a poskytnúť jej tak bezpečné útočište.

Po prvých dňoch od príchodu domov s ňou môžete začať nadväzovať kontakt. Postupne ju zvykajte na vašu prítomnosť, napr. na vašu ruku v klietke. Väčšina anduliek sa časom naučí sadnúť si vám na ruku, no spočiatku si na vás potrebuje zvyknúť a začať vám dôverovať. Môžete taktiež iniciovať hru. Ak máte pre andulku hračky, môžete jej ukázať, ako sa s nimi hrať. Andulky rady spievajú a tancujú, čo je tiež niečo, k čomu ju môžete povzbudiť.

Ako skrotiť andulku

Pokiaľ máte plachú a bojazlivú andulku, ktorá nie je na ľudí zvyknutá (väčšinou andulky z obchodu, nie od chovateľa), budete musieť venovať čas jej skroteniu. Na začiatku jej len doprajte jej osobný priestor a nesnažte sa ju chytať, kým si nezvykne na vašu prítomnosť v miestnosti. Potom ju začnite zvykať na vašu prítomnosť pri klietke, napr. pri pozeraní telky si k sebe položte klietku. Ak si zvykne na vás v tesnej blízkosti, začnite s ňou nadväzovať kontakt napr. očným kontaktom, spievaním, pískaním alebo položením ruky na klietku.

Keď andulka začne toto správanie akceptovať, ďalším krokom môže byť vloženie ruky do klietky. Nie za účelom chytania andulky, len aby si na vás zvykla. Po čase sa začne k ruke približovať až sa môže stať, že si na ňu sadne. Podporiť ju môžete aj nasypaním si krmiva do dlane. Vždy si všímajte, ako andulka reaguje a ak vašu prítomnosť akceptuje, môžete sa posunúť na ďalší krok, napr. sa andulky dotknúť alebo ju z klietky vybrať, keď vám sadne na ruku. Takýmito postupnými krokmi andulku skrotíte, no buďte trpezliví a doprajte jej čas.

Ako skrotiť andulku

Ako naučiť andulku rozprávať

Andulky patria k jedným z tých papagájov, ktoré sa najľahšie vedia naučiť rozprávať. Ich „rozprávanie“ nie je totožné s ľudským rozprávaním, ale ide skôr len o opakovanie slov, ktoré počujú a snažia sa napodobniť. Zaujímavé je, že samčekovia majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa naučia rozprávať, pretože sa zvyknú učiť rýchlejšie a ľahšie. Jednoduchšie je tiež učiť mladších jedincov než už staršie andulky. Majte však realistické očakávania. Andulke môže potrvať aj niekoľko týždňov, kým sa slovo naučí a zapamätá si ho.

Pri učení sú dôležité podmienky. Andulka musí byť spokojná, zdravá, nie vystresovaná alebo plachá. Najlepšie je začať učiť ráno, keď je andulka odpočinutá. Andulku učte opakovaním slova, pričom choďte na to postupne – najprv si zvoľte len jedno jednoduché slovo, kým prejdete na ďalšie. Slovo by malo byť krátke a ľahko vysloviteľné, pričom ľahšie sa im vyslovujú spoluhlásky ako p, b, t, k a p. Vždy je dobré mať pre andulku pripravenú nejakú odmenu, ktorú dostane, ak sa jej slovo podarí vysloviť. Pri učení je najdôležitejšia pravidelnosť – ak si na učenie spomeniete len raz za mesiac, nedosiahnete také výsledky ako pri každodennom 30-minútovom tréningu.

Zdravie andulky

Andulky sú vo všeobecnosti považované za zdravé, nebývajú chorľavé, no je potrebné zabezpečiť im potrebné podmienky na život. Takisto je dobré vedieť rozoznať známky ochorenia alebo diskomfortu a vedieť problémy riešiť včas. Vždy si všímajte ich návyky čo sa týka stravovania, akékoľvek zmeny ako strata apetítu môžu byť príznakom ochorenia. Pri čistení klietky si všímajte výkaly, pokiaľ sa zmení ich farba a konzistencia, niečo nie je v poriadku. Taktiež venujte pozornosť správaniu andulky, ak nie je taká hravá a aktívna ako zvyčajne, izoluje sa, je apatická, je potrebné vyhľadať veterinára.

Medzi časté ochorenia patria ochorenia dýchacích ciest, ktoré sa môžu zapáliť pre nevhodné prostredie, pŕchnutie, keď andulky začnú strácať pierka na krídlach a chvoste, tráviace ťažkosti ako hnačka, ktorých príčinou je niekedy len nevhodne zvolená strava, ale aj rôzne parazitické ochorenia, roztoče, svrab či nádorové ochorenia. Pri podozrení z výskytu ochorenia navštívte čo najskôr zverolekára.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako a kedy čistiť andulke klietku?

Raz do týždňa je potrebné vyčistiť klietku od výkalov a vyhodiť starú podstielku. Dno klietky je potrebné umyť teplou vodou a mydlom a následne vytrieť do sucha. To platí aj pre misky na krmivo a vodu, príp. napájadlo. Klietku potom vyložte novou podstielkou. Raz do mesiaca vyčistite poriadne celú klietku, vrátane stien. Dno by sa malo dezinfikovať.

Koľko času venovať andulke?

Názory sa líšia, avšak chovatelia odporúčajú denne stráviť s andulkou 1 – 4 hodiny. To neznamená, že sa s ňou musíte nepretržite hrať, ale andulka bude rada, ak môže stráviť čas vo vašej blízkosti namiesto toho, aby iba sedela v klietke. Ak máte iba jednu andulku, je dôležité venovať sa jej viac.

Môže byť andulka sama?

Teoreticky áno, ale andulka je spoločenský tvor. Potrebuje pozornosť, samota jej nesvedčí. Najvhodnejšie je chovať andulku v páre alebo v skupine.

Ako často púšťať andulku von z klietky?

Andulky nebudú šťastné, ak by mali sedieť celé dni v klietke. Potrebujú z nej vyletieť, preskúmať okolie a rozhýbať sa. Preto by ste ich mali púšťať každý deň aspoň na 1 – 2 hodiny von z klietky.

Prečo sa andulky bijú?

Andulky sú zriedkakedy agresívne, no môže sa stať, že sa pobijú o potravu, hračky či teritórium. Väčšinou ide len o krátkodobý spor, ktorý sa rýchlo vytratí. Teritoriálne môžu byť samičky, keď hniezdia, vtedy potrebujú viac pokoja a priestoru. Ak sa však agresia medzi jedincami stupňuje, môže to znamenať, že skrátka nie sú kompatibilní a je potrebné ich oddeliť.

Možno andulky chovať vonku?

Áno, ale nie celoročne. Keď teploty na jeseň klesnú, treba ich presunúť do interiéru. Vo vonkajšej voliére im treba poskytnúť úkryt pred dažďom, vetrom a priamym slnečným žiarením, takže je dôležité, kam ich umiestnite. Ich klietka musí byť zároveň dostatočne silná, aby ich chránila pred prirodzenými predátormi.

Koľko sa dožívajú andulky?

Andulka vlnkovaná sa dožíva okolo 10 rokov, ale zopár rekordmanov sa dožilo viac ako 20 rokov.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 10.04.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.

Krmivo pre ryby v akváriu – najlepšie mrazené, granulované a domáce krmivo pre rybičkyKrmivo pre ryby v akváriu – najlepšie mrazené, granulované a domáce krmivo pre rybičky

Ak s chovom rybičiek len začínate, alebo sa vám už nejakú dobu nedarí, určite vás najviac zaujímajú otázky o kŕmení. My vám poradíme, ako vybrať vhodné krmivo pre vaše rybičky.