Mačacie toalety môžu byť kryté a s filtrom. Najlepšia je silikátová podstielka

Mačky sú považované za veľmi čistotné zvieratá. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ich ľudia vnímajú ako príjemných spoločníkov. Aby však mačka mohla dodržiavať svoje zvyky, potrebuje správne vybavenie a vhodné podmienky.

Mačacia toaleta pre mačiatko

Či už patríte k hrdým majiteľom mačiek, alebo si domáce zviera ešte len plánujete zaobstarať, mali by ste myslieť na základnú výbavu.

Obľúbené mačacie toalety

Mačací záchod – ktorý je najvhodnejší?

To, čo mačka potrebuje pre svoj komfort, sa dá zhrnúť do 3 slov – nádobu s podstielkou. Ako mačacia toaleta či WC môže byť použitá akákoľvek nádoba. Vyrobiť si ju môžete sami doma napríklad z dreva, škatule, pekáča či inej misky, ale tiež si ju môžete zakúpiť v obchode.

Pri výbere WC pre mačky treba dbať na niekoľko základných vecí. V prvom rade sa zaujímajte o výšku hrán. Tie by nemali byť priveľmi vysoké, aby sa do nádoby mačka dostala bez problémov. Zároveň však nemôžu byť hrany príliš nízke, aby bol dostatočný priestor pre podstielku a na prípadné hrabanie. Toaleta pre mačky musí byť nielen ľahko prístupná, ale aj ľahko čistiteľná. Pozostávať by mala z materiálu, ktorý nie je zdraviu škodlivý a dá sa dezinfikovať.

Záchod pre mačky je dostupný v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách, niektoré majú aj rôzne prídavné funkcie. Najzákladnejšou verziou je nekrytý plastový záchod v tvare obdĺžnika, ktorého cena sa pohybuje od 3 eur v závislosti od veľkosti a výrobcu. K niektorým je možné dokúpiť hranu, aby sa obmedzilo vypadávaniu exkrementov v prípade ich zahrabávania. Tento typ mačacej toalety je cenovo dostupný, ľahko čistiteľný, môžete si vybrať z veľkého množstva farebných variácií.

Krytý mačací záchod

Ďalšou možnosťou je krytý záchod pre mačky, ktorý je zvyčajne o niečo drahší, ale veľmi praktický. Môžete si vybrať zo záchodov pre mačky s filtrom či z rohovej toalety. Filter z aktívneho uhlia zabraňuje prepúšťaniu nepríjemných zápachov z toalety. Na trhu sú dostupné aj také kryté záchody, ktoré sa dajú prerobiť na prepravný box.

Podstielka pre mačky

Mačky sú veľmi konzervatívne tvory, preto uprednostňujú stálosť. Či už máte doma malé mačiatko, pubertiaka, mačičku z útulku alebo chovateľskej stanice, mali by ste jej zaobstarať to, na čo je zvyknutá. Keď bude mať mačička rovnaký typ toalety s podstielkou, na aký si už privykla, zníži sa riziko jej nečistotnosti. Na výber je viacero druhov stelív pre mačky. Ako si vybrať tú správnu?

Silikátová podstielka pre mačky

Silikátové stelivo pre mačky pozostáva z kryštálikov rôznej veľkosti, ktoré pohlcujú nielen vlhkosť, ale aj zápach a uzatvárajú ich vo svojej štruktúre. Toto stelivo môže vďaka svojej pórovej štruktúre zachytiť takmer také isté množstvo vlhkosti ako samo váži. Silikáty sú temer bezprašné a vysoko efektívne.

Podstielka do mačacieho záchoda

Podstielku netreba meniť často, zafarbenie a zmena vzhľadu vám napovedia, kedy je čas na výmenu. Jej nevýhodou je aj to, že silikátový gél je pri konzumácii toxický a nemožno ho splachovať.

Piesok pre mačky

Mačky sú nielen s ohľadom na svoj pôvod zvyknuté na piesok. Pred rokmi neboli dostupné také možnosti podstielok ako v súčasnosti, mačkám vtedy musel stačiť bežný piesok. Nč ním nepokazíte, ak ho vaša mačka obľubuje, nemali by ste to meniť.

Bentonitové podstielky

Podstielky z prírodného, ekologicky neškodného ílovitého materiálu majú rôzne tvary, veľkosti, zrnitosť a vlastnosti. Dostupné sú mikro, jemné, hrubé, extra hrubé verzie, ale aj tie s vôňou, bez nej, hrudkujúce a nehrudkujúce. Nech už si zvolíte akýkoľvek typ, podstielka by mala byť ekologická k životnému prostrediu, viazať vlhkosť, pohlcovať zápach a byť čo najmenej prašná. Tento typ podstielky sa nemôže splachovať, preto na to pri výbere myslite.

K obľúbeným patrí napríklad podstielka pre mačky Zverlit, ktorá je vyrábaná sušením a triedením bentonitu. Ide o nasiakavý hrudkujúci a nealergizujúci materiál. Po jeho použití sa vytvorí hrudka, ktorú stačí odstrániť a nahradiť novou podstielkou.

Čistenie toalety pre mačky

Zverlit podstielka pre mačky zodpovedá všetkým požiadavkám na životné prostredie, môžete ju odstraňovať do komunálneho odpadu, ale tiež využiť v záhradnom komposte.

Ďalšie možnosti

Na výber máte aj podstielky z drevitej vlny, kukuričných vretien či slamy. Veľmi dobre viažu pach a pohlcujú vlhkosť. Tieto ekologické podstielky sú jemné i hrubé, hrudkujúce i nehrudkujúce. Majú podobné vlastnosti ako bentonitové, sú však o niečo drahšie. Keďže ide o prírodné materiály, takéto podstielky zvyčajne možno splachovať.

Možnosti nákupu

Domáce zvieratko už doma máte a rozhodli ste sa pre mačací záchod? Predaj záchodov a stelív cez internet či priamo v kamennom obchode, kde sa môžete na vlastnosti jednotlivých materiálov priamo opýtať, je bežnou záležitosťou. Tento sortiment nenájdete len v petshopoch, ale aj iných obchodoch, ktoré ponúkajú pomôcky pre zvieratá skôr ako doplnkový tovar.

Mačacia toaleta

Ak ste sa rozhodli nakupovať cez internet, máte viacero možností. Pokiaľ ste si už vybrali konkrétnu toaletu pre mačky, heureka ponúka veľký výber všetkých druhov mačacích záchodov. V kategórii Stelivá a toalety pre mačky určite nájdete všetko, čo potrebujete.

Ako naučiť mačku na záchod?

Najdôležitejšou vecou je – naučiť mačku chodiť na záchod. Keďže sú čistotné a prirodzene inteligentné zvieratá, nemali by ste s tým mať problém.

Mačaciu toaletu umiestnite na miesto, kde bude mať mačka pri potrebe pokoj. Dajte ju ďalej od spotrebičov, ktoré by mohli vydávať nepríjemné zvuky, a ďalej od mačacích misiek. Žiadna mačka totiž nebude chcieť robiť potrebu tam, kde je. Myslite na to, aby bola toaleta dostatočne priestorná a mačka sa v nej mohla pohodlne otočiť. Vyhnete sa tak tomu, aby si nechtiac šliapla do znečistenej podstielky. Nezabudnite mačacie WC pravidelne čistiť.

Plastová mačacia toaleta

V prípade, že máte novú mačku, nechajte ju na nový domov najprv zvyknúť. Preskúmať musí každý kút domácnosti a tiež sa zoznámiť so svojimi novými pánmi. Potom, čo sa trochu rozhliadne, jej môžete pomôcť nájsť toaletu. Mačka zvyčajne rýchlo zistí, na čo toaleta slúži. Ak nie a vykoná potrebu inde, kôpku lopatkou zoberte na podstielku mačacej toalety. V prípade potreby to opakujte niekoľkokrát, aby si zvykla na to, že to miesto slúži na vykonávanie potreby. Ak uvidíte, ako sa vaša mačka chystá vykonať potrebu mimo svojej debničky (prikrčí sa a mierne zdvihne chvost), šetrne ju preneste do WC.

Tipy pre mačaciu toaletu

V prvom rade by ste si mali otestovať, či vaša mačka uprednostňuje skôr krytú alebo vaničkovú, teda nekrytú toaletu. Toaletu umiestnite na dostupné miesto, vyhnite sa však teplým miestam, kde následne hrozí výrazný zápach z podstielky. Myslite tiež na to, aby mala vaša mačka pri použití toalety súkromie.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 05.11.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie? Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie?

Vyberáte vodítko pre vášho štvornohého kamaráta? Trh ponúka kožené, látkové, sťahovacie či polosťahovacie. Dnes vám poradíme s výberom.

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.

Nechať či nenechať spať psa vo svojej posteli? Prezradíme vám plusy aj mínusy Nechať či nenechať spať psa vo svojej posteli? Prezradíme vám plusy aj mínusy

Psičkári často riešia otázku, či pustiť psíka do postele, alebo nie? Odpoveď nie je jednoznačná, v článku sa však dozviete všetky pre a proti.