Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka?

Zazimovanie vírivky sa môže zdať niekomu ako zvláštny úkon – veď jej najväčšou výhodou oproti bežnému bazénu je, že ju môžete používať aj v zime. V tomto článku sa dozviete, aké sú na to dôvody a na čo pri tejto činnosti nezabudnúť.

Správne zazimovanie vírivky na zimu

Zimovanie vírivky bude vďaka našim radám bezproblémové a vy si ju preto budete môcť užiť na jar opäť v plnej prevádzke.

Kvalitná chémia pre vírivky

Zazimovať, či nezazimovať?

Vírivky s vyhrievaním sú príjemným spestrením chladných jesenných i zimných večerov. Voda má príjemných 38 °C a vy si môžete po namáhavom dni konečne dopriať uvoľnenie stuhnutého tela vodnou masážou. Niektorí ľudia majú však citilivejšiu imunitu a v zime sa neradi kúpu, pretože by ľahko prechladli.

Taktiež sú na trhu aj menej kvalitné modely víriviek so slabou izoláciou, ktorých temperovanie by bolo v zime veľmi nákladné (udržiavacia teplota býva 10 – 15 °C). V týchto prípadoch je lepšou voľbou zimná odstávka vírivky a jej opätovné uvedenie do prevádzky na jar, čo však nie je až taký jednoduchý proces, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať.

Zazimovanie – práca pre servisného technika?

Úkony súvisiace so zazimovaním vírivky zvádne priemerne šikovný domáci majster aj svojpomocne. Nesprávnym postupom však môžete vírivku vystaviť riziku poškodenia v dôsledku nepriaznivého počasia, na čo sa, samozrejme, nevzťahuje záruka od žiadneho výrobcu. Najmä v prípadoch, keď je vírivka v záruke, sa teda oplatí osloviť firmy, resp. servisných technikov zaoberajúcich sa montážami a servisom víriviek, ktorí tieto služby tiež ponúkajú. Cena za tento úkon začína niekde na úrovni 50 EUR.

Ako pripraviť vírivku na zimu?

Prvým úkonom pri zazimovaní by malo byť odpojenie vírivky od el. energie. Vypnite teda v rozvodnej skrini istič, ktorý ovláda napájanie vírivky a presvedčte sa, že je skutočne bez napätia tak, že ju skúsite spustiť bežným spôsobom cez ovládací panel.

Druhým krokom je vypustenie vody. Voda pri zamrznutí prudko zväčšuje svoj objem a jej zvyšky v útrobách vírivky by mohli spôsobiť ich roztrhnutie. Je preto nutné ju vyfúknuť z potrubia, z čerpadla a vykurovacieho telesa. Môžete na to použiť ručnú pumpu alebo stlačený vzduch z kompresora, no s tlakom to určite nepreháňajte, aby ste nejakú súčasť zariadenia nepoškodili. Tlak 3 bary by mal úplne stačiť. Pri vyfukovaní si môžete pomôcť tým, že povolíte hlavné fittingy a skrutkové spoje na potrubiach. Tie môžete počas zimného obdobia nechať povolené a vhodné je tiež nechať otvorené všetky ventily.

Ako zazimovať vírivku?

Potrubie vírivky by ste následne mali mechanicky vyčistiť a tiež odstrániť tzv. biofilm tvorený usadeninami, ktorý je živnou pôdou pre množenie baktérií. Na tento účel sa používajú špeciálne preplachovacie prípravky napr. značky SpaBalancer. Nezabudnite vyčistiť aj filter, aby na ňom nečistoty nezaschli – s týmto vám taktie pomôžu špeciálne chemické prípravky. Nezaškodí tiež vyčistiť samotný povrch vane vírivky a podhlavníky vhodným čistiacim prostriedkom.

Po týchto úkonoch nechajte vírivku vyschnúť a následne ju prikryte vhodnou ochrannou plachtou, prípadne tzv. termokrytom, čo je špeciálna izolačná a odolná plachta používaná práve na zakrytie víriviek.

Kvalitná chémia pre vírivky

Uvedenie vírivky do prevádzky

Zahájenie sezóny zahŕňa podobné úkony, ako údržba vírivky pred zimou. Najprv sa ustite, že je vírivka odpojená od el. energie. Odstráňte prípadné mechanické nečistoty z vane vírivky a následne ju vyčistite na to určeným čistiacim prostriedkom. Potom preverte, či sú všetky spoje na potrubiach dotiahnuté a následne prepláchnite znovu potrubný systém vhodným chemickým prostriedkom, aby ste odstránili prípadný biofilm. Presvedčte sa tiež, či je čistý filter. Následne môžete vírivku naplniť vodou a až potom zapnite prívod el. energie do nej.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 16.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník? Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník?

Mať šatník, do ktorého vojdete a okamžite máte prehľad o šatách, tričkách, nohaviciach, oblekoch, košeliach alebo topánkach, ktoré máte, je snom mnohých. My vám ho pomôžeme navrhnúť!

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?