Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka – najfrekventovanejšia miestnosť domova. Je to miesto, kde sa obvykle stretne celá rodina po náročnom dni v práci či v škole. Taktiež práve do obývačky si ľudia väčšinou vodia návštevy.

Zladenie farieb v obývačke

Preto by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami. 

Spoznajte farby

Prvý krok k tomu, aby ste dokázali správne zladiť farby, je poznať farby, z ktorých si môžete vyberať a ktoré môžete kombinovať. Hovorí vám niečo tzv. Heringov farebný kruh? Nie? Je to kruh, ktorý je na celom svete uznávaný ako základný farebný systém. Obsahuje 12 farieb, z ktorých každá obsahuje ďalšie odtiene. Tie oproti sebe sa považujú za najviac kontrastné. Čo ale neznamená, že sa nedajú kombinovať. Práve naopak, ak ich spojíte, vzájomne sa posilnia.   

Heringov farebný kruh

Keď už si vyberiete, ktorú farbu by ste tak približne chceli a chystáte sa kúpiť náter, neunáhlite sa. Navštívte niektorú predajňu a vezmite si najprv vzorkovník. Ten si pokojne prineste domov, aby ste si lepšie vedeli predstaviť, ako by farba ladila v priestore. Porovnajte ju s materiálom, ktorý máte na nábytku, aby ste si boli istí, že zvolená farba sa vám tam bude naozaj hodiť.  

Vzorkovník farieb na vymaľovanie obývačky

Ak chcete premaľovať steny v obývačke, v ktorej už sa nachádza nábytok, musíte postupovať opatrnejšie, ako pri úplne prázdnej miestnosti. Nie všetko sa hodí ku všetkému. Ak však máte biely nábytok, pokojne voľte farebné steny či doplnky. V prípade, že máte bledý nábytok, avšak nie biely, nepokazíte nič bielymi stenami. Ak by ste ale mali odvahu, môžete skúsiť i krémovú či svetlozelenú ako na steny, tak i na doplnky. No a pre tmavý nábytok sú ako stvorené svetlé odtiene. Táto kombinácia bude dýchať luxusom.  

Pravidlo 60-30-10

Vybrať si farby, ktoré sa vám páčia je len jeden krok k úspechu. Dôležité je aj to, ako ich rozložíte. Ako ich skombinovať tak, aby nepôsobili chaoticky, ale aby boli vyvážené? Existuje na to pravidlo 60-30-10, vďaka ktorému interiéroví dizajnéri tvoria dokonale harmonické priestory. Šesťdesiat percent farby obývačky by malo byť dominantnou farbou, tridsať percent sekundárnou a desať percent doplnkovou farbou. Stále majte však na pamäti, že sa farby k sebe musia hodiť. 

Obývačka vymaľovaná na fialovo

Na čo treba myslieť? 

Možno ste si síce už vybrali farbu, ktorá sa páči vám a zároveň by sa hodila aj k vášmu nábytku. No sú tu aj ďalšie kritéria, ktoré treba zvážiť. Sú to: 

  • Svetlá obývačka

Ak do vašej obývačky prúdi dostatok svetla, vyvarujte sa odtieňom žltej a oranžovej. Siahnite skôr po farbách ako je hnedá, sivá, či svetlosivá, zelená a modrá.  

  • Tmavá obývačka

Možno by ste si povedali, že do obývačky, ktorá je chudobnejšia na slnečné lúče, sa tmavé farby nehodia. Opak je pravdou. Mimoriadne sa do takýchto priestorov hodia teplé odtiene, ktoré možno síce opticky priestor zmenšia, no bude pôsobiť oveľa útulnejšie. Voľte teda odtiene červenej, oranžovej, bordovej, žltej, škoricovej či ružovo-hnedej. 

  • Malá miestnosť

Ak nemáte príliš veľký priestor v obývačke, vyhnite sa chladným odtieňom.  

  • Veľký priestor

Patríte do skupiny ľudí, ktorým plocha obývacej izby ponúka veľkorysý priestor? V tom prípade sa s farbami môžete viac vyhrať. Ale pozor! Stále treba byť opatrný, aby to nepôsobilo rušivo či nevýrazne.  

  • Obývačka ako miesto relaxu alebo naopak miestnosť pre aktívne využitie času?

Útulný priestor v teplých tónoch

Ak svoju obývačku využívate ako cez deň, tak i večer, voľte kombináciu teplých farieb. Napríklad lososová, jantárová, tekvicová či zlaté a zemité odtiene sú ideálne pre vytvorenie príjemného priestoru. Vyzdvihujú pohodlie, ktoré miestnosť ponúka a zároveň nepôsobia tmavo. Pozor by ste si však mali dať na výraznú červenú či oranžovú. Tie nechajte iba ako doplnkové farby, nakoľko keby ste ich použili ako dominantné, pôsobilo to rušivo až prehnane.

Obývačka v červenom odtieni 

Zrelaxujte pomocou studených odtieňov

V prípade, že v obývačke trávite čas najmä večer, studené tóny sú ideálnou voľbou. Perfektne pri nich zrelaxujete a upokojíte svoju myseľ. Siahnite po modrej, studenej fialovej či sivej a vytvorte si perfektné miesto pre relax.

Moderná a elegantná biela obývačka

Držanie sa rovnakej farebnej schémy

Zladením svojej obývačky k sekundárnej či doplnkovej farbe docielite krásne zjednotený priestor. Moderný nábytok a doplnky budú skvele ladiť s modernými farbami ako napr. biela, čierna či šedá. Naopak v obývačke ladenej do vidieckeho štýlu sa môžete pohrať aj so sýtymi odtieňmi farieb, ktoré sa k nim budú krásne hodiť.

Svetlá moderná obývačka

Ak sa vám nechce vymýšľať, zvoľte bielu

Myslíte si, že biela farba na stenách v obývačke je nudná? Nemusí byť. Biela farba signalizuje čistotu. Vaša obývačka bude dýchať čistotou a eleganciou. Keď však máte aj nábytok biely, dajte pozor na to, aby vaša obývačka nepôsobila až príliš sterilne. Pohrajte sa s farebnými doplnkami vo forme vankúšov, závesov, sviečok či kvetov.

Biela obývačka v severskom štýle

V súlade s prírodou

Interiéry ladené do tlmených odtieňov prírodných farieb vnesú do priestoru pokoj a osobitý štýl. Takisto steny s motívom kameňa, tehly  či dreva pôsobia veľmi štýlovo. Čo sa týka dominantnej farby, ideálna je svetlohnedá či sivá farba. Naopak tmavé odtiene skvele poslúžia ako doplnkové farby na dotvorenie priestoru. No a čo by to bola príroda bez rastlín a kvetov? Ak sa vám nechce starať o tie živé, kľudne zvoľte umelé. Dnes už sa dajú zohnať v podobe na nerozoznanie od živých.

Obývačka v hnedých odtieňoch s prírodnými materiálmi

Obývačka s prírodnými prvkami

Nebojte sa kontrastu

Ako už bolo vyššie spomínané, základnou farebnou schémou je tzv. Heringov farebný kruh. Pomocou neho viete odhadnúť, ktoré farby sa k sebe hodia. Sú to spomínané protistojné farby, ktoré sa pekne dopĺňajú. Avšak existuje taktiež pravidlo, kedy teória farieb ráta s tromi farbami, ktoré k sebe ladia. Sú to také farby, ktoré sú v rámci Heringovho farebného kruhu v rovnakej vzdialenosti. Napríklad žltá, ružová a modrá dokážu vytvoriť peknú a zaujímavú kombináciu. Dajte ale pozor na sýtosť odtieňov. Väčšinou je vhodné vyberať tlmené odtiene.

Buďte sami sebou

Nech už sa vašim kamarátom a známym či svokre páči čokoľvek, dôležité je to, čo sa páči vám. Je to predsa vaša obývačka a preto si ju musíte zariadiť podľa vášho vkusu. To, ako pohodlne sa v nej budete vy cítiť, odrazí vašu celkovú spokojnosť.  

Ak sa pri zariaďovaní a ladení farieb vo vašej obývačke budete riadiť radami vyššie, určite z nej vykúzlite nádherný priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre ako vy, tak i ľudia, ktorí k vám prídu. A cítiť sa niekde dobre a príjemne je to najdôležitejšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 12.03.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela

Viete, rečo potrebuje soľnú lampu? v článku sa dozviete, na čo všetko pomáha a ako sa vám môže do domácnosti hodiť.

Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad! Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad!

Ak vám záleží na životnom prostredí, potom určite oceníte aj kompostovateľné vrecká na odpad.  Viete, aké je ich využitie, z čoho sa vyrábajú a aké sú ich výhody? Dozviete sa v našom...

Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením

Betlehem bol v minulosti ústredným symbolom Vianoc až do obdobia rozšírenia tradície vianočných stromčekov. Dnes si môžeme vybrať z rôznych prevedení. Záleží len na vás - aký si...


Pridať komentár