Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka – najfrekventovanejšia miestnosť bytu či domu. Je to miesto, kde sa obvykle stretne celá rodina po náročnom dni v práci či v škole a trávia spolu čas. Taktiež práve do obývačky si ľudia väčšinou vodia návštevy a v zásade je to, aké si epicentrum domova. Práve domov je kľúčové slovo. Aké farby sa hodia k sviej sedačke? Aká kombinácia farieb je vhodná do malej obývačky? A čo modrá sedačka, zelená sedačka alebo tmavá podlaha?

Zladenie farieb v obývačke

Polemizovanie o tom, aké trendy sú vo svete farieb, aké farebné kombinácie sú najlepšie alebo či dokážeme vybrať moderné farby na stenu, dokážu maľovanie obývačky poriadne skomplikovať. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pri výbere farby na stenu pomôcť. Taktiež vás môžu zaujať niektoré z naši inšpirácií.

Spoznajte farby na stenu

Prvý krok k tomu, aby ste dokázali správne zladiť farby, je poznať farby, z ktorých si môžete vyberať a ktoré môžete kombinovať. Hovorí vám niečo tzv. Heringov farebný kruh? Nie? Je to kruh, ktorý je na celom svete uznávaný ako základný farebný systém. Obsahuje 12 farieb, z ktorých každá obsahuje ďalšie odtiene. Tie oproti sebe sa považujú za najviac kontrastné. Čo ale neznamená, že sa nedajú kombinovať. Práve naopak, ak ich spojíte, vzájomne sa posilnia.

Keď už si vyberiete, ktorú farbu by ste tak približne chceli a chystáte sa kúpiť náter, neunáhlitesa. Navštívte niektorú predajňu a vezmite si najprv vzorkovník. Ten si pokojne prineste domov, aby ste si lepšie vedeli predstaviť, ako by farba ladila v priestore. Porovnajte ju s materiálom, ktorý máte na nábytku, aby ste si boli istí, že zvolená farba sa vám tam bude naozaj hodiť.

Ak chcete premaľovať steny v obývačke, v ktorej už sa nachádza nábytok, musíte postupovať opatrnejšie, ako pri úplne prázdnej miestnosti. Nie všetko sa hodí ku všetkému. Ak však máte biely nábytok, pokojne voľte farebné steny či doplnky. V prípade, že máte bledý nábytok, avšak nie biely, nepokazíte nič bielymi stenami. Ak by ste ale mali odvahu, môžete skúsiť i krémovú či svetlozelenú ako na steny, tak i na doplnky. No a pre tmavý nábytok sú ako stvorené svetlé odtiene. Táto kombinácia bude dýchať luxusom.

Heringov farebný kruh

Aké farby sa hodia do obývačky?

Ak by sme si výber chceli uľahčiť, povedali by sme, že by ste mali vsadiť na kontrast. Rozhodne áno, kontrastné farby sú v príapde obývačky skvelou voľbou a netreba sa ich báť. Aj tu však pozor, kombinácia dvoch farieb nemusí vytvoriť želaný efekt.

Kombinácie farieb pri dvojfarebnosti nemusia byť nutne o kontraste. Práve kontrastnosť totiž niekedy môže spôsobiť, že priestor bude pôsobiť sterilne. Do kontrastu sa oplatí dávať tmavé a svetlé farby. Čo by ste však povedali na sivú sedačku v obývačke a sivú stenu? Všetko bude v poriadku, ak k sivej stene zvolíte bledšie sivú sedačku alebo naopak. Podstatné je, aby bol oditeň len o pár stupňov odlišný. Nevznikne tak kontrast, ale plynulý prechod farieb.

Vzorkovník farieb na vymaľovanie obývačky

Pravidlo kombinácie farieb 60-30-10

Vybrať si farby, ktoré sa vám páčia je len jeden krok k úspechu. Dôležité je aj to, ako ich rozložíte. Ako ich skombinovať tak, aby nepôsobili chaoticky, ale aby boli vyvážené? Existuje na to pravidlo 60-30-10, vďaka ktorému interiéroví dizajnéri tvoria dokonale harmonické priestory. Šesťdesiat percent farby obývačky by malo byť dominantnou farbou, tridsať percent sekundárnou a desať percent doplnkovou farbou. Stále majte však na pamäti, že sa farby k sebe musia hodiť.

Obývačka vymaľovaná na fialovo

Prirodzené svetlo v obývačke

Možno ste si síce už vybrali farbu, ktorá sa páči vám a zároveň by sa hodila aj k vášmu nábytku. No sú tu aj ďalšie kritéria, ktoré treba zvážiť. Sú to:

  • Svetlá obývačka

Ak do vašej obývačky prúdi dostatok svetla, vyvarujte sa odtieňom žltej a oranžovej. Siahnite skôr po farbách ako je hnedá, sivá, či svetlosivá, zelená a modrá.

  • Tmavá obývačka

Možno by ste si povedali, že do obývačky, ktorá je chudobnejšia na slnečné lúče, sa tmavé farby nehodia. Opak je pravdou. Mimoriadne sa do takýchto priestorov hodia teplé odtiene, ktoré možno síce opticky priestor zmenšia, no bude pôsobiť oveľa útulnejšie. Voľte teda odtiene červenej, oranžovej, bordovej, žltej, škoricovej či ružovo-hnedej.

  • Malá miestnosť

Ak nemáte príliš veľký priestor v obývačke, vyhnite sa chladným odtieňom.

  • Veľký priestor

Patríte do skupiny ľudí, ktorým plocha obývacej izby ponúka veľkorysý priestor? V tom prípade sa s farbami môžete viac vyhrať. Ale pozor! Stále treba byť opatrný, aby to nepôsobilo rušivo či nevýrazne.

  • Obývačka ako miesto relaxu alebo naopak miestnosť pre aktívne využitie času?

Útulný priestor v teplých tónoch

Ak svoju obývačku využívate ako cez deň, tak i večer, voľte kombináciu teplých farieb. Napríklad lososová, jantárová, tekvicová či zlaté a zemité odtiene sú ideálne pre vytvorenie príjemného priestoru. Vyzdvihujú pohodlie, ktoré miestnosť ponúka a zároveň nepôsobia tmavo. Pozor by ste si však mali dať na výraznú červenú či oranžovú. Tie nechajte iba ako doplnkové farby, nakoľko keby ste ich použili ako dominantné, pôsobilo to rušivo až prehnane.

Obývačka v červenom odtieni

Zrelaxujte pomocou studených odtieňov

V prípade, že v obývačke trávite čas najmä večer, studené tóny sú ideálnou voľbou. Perfektne pri nich zrelaxujete a upokojíte svoju myseľ. Siahnite po modrej, studenej fialovej či sivej a vytvorte si perfektné miesto pre relax.

Moderná a elegantná biela obývačka

Držanie sa rovnakej farebnej schémy

Zladením svojej obývačky k sekundárnej či doplnkovej farbe docielite krásne zjednotený priestor. Moderný nábytok a doplnky budú skvele ladiť s modernými farbami ako napr. biela, čierna či šedá. Naopak v obývačke ladenej do vidieckeho štýlu sa môžete pohrať aj so sýtymi odtieňmi farieb, ktoré sa k nim budú krásne hodiť.

Svetlá moderná obývačka

Biela farba na stenu je cestou

Myslíte si, že biela farba na stenách v obývačke je nudná? Nemusí byť. Biela farba signalizuje čistotu. Vaša obývačka bude dýchať čistotou a eleganciou. Keď však máte aj nábytok biely, dajte pozor na to, aby vaša obývačka nepôsobila až príliš sterilne. Pohrajte sa s farebnými doplnkami vo forme vankúšov, závesov, sviečok či kvetov.

Biela obývačka v severskom štýle

Prírodné farby

Interiéry ladené do tlmených odtieňov prírodných farieb vnesú do priestoru pokoj a osobitý štýl. Takisto steny s motívom kameňa, tehly  či dreva pôsobia veľmi štýlovo. Čo sa týka dominantnej farby, ideálna je svetlohnedá či sivá farba. Naopak tmavé odtiene skvele poslúžia ako doplnkové farby na dotvorenie priestoru. No a čo by to bola príroda bez rastlín a kvetov? Ak sa vám nechce starať o tie živé, kľudne zvoľte umelé. Dnes už sa dajú zohnať v podobe na nerozoznanie od živých.

Obývačka v hnedých odtieňoch s prírodnými materiálmi

Obývačka s prírodnými prvkami

Nebojte sa kontrastu

Ako už bolo vyššie spomínané, základnou farebnou schémou je tzv. Heringov farebný kruh. Pomocou neho viete odhadnúť, ktoré farby sa k sebe hodia. Sú to spomínané protistojné farby, ktoré sa pekne dopĺňajú. Avšak existuje taktiež pravidlo, kedy teória farieb ráta s tromi farbami, ktoré k sebe ladia. Sú to také farby, ktoré sú v rámci Heringovho farebného kruhu v rovnakej vzdialenosti. Napríklad žltá, ružová a modrá dokážu vytvoriť peknú a zaujímavú kombináciu. Dajte ale pozor na sýtosť odtieňov. Väčšinou je vhodné vyberať tlmené odtiene.

Studené farby nie sú zlé

Možno ste už počuli o princípe tmavších farieb v spálni. Teda ten, že tmavšie farby, ktoré vnímame pred spánkom nás nerušia a umožňujú nám lepšie zaspať. Teraz si predstavte tmavú obývačku, v ktorej dominuje tmavohnedá sedačka a steny sú doplnené o tmavé drevité tóny, ktoré na prvú možno pôsobia chladne, no na druhej strane takáto kombininácia farieb môže byť doplnená o svetlé biele steny alebo hrejiví dekorácie. Takýto priestor je na oddych ako stovrený.

Tmavé farby v obývačke

Tapety do obývačky za televízor

Ak už pôjdeme k moderným trendom, v obývačke televízor chýbať nemôže a vzhľadom na jeho centrálne postavenie v miestnosti je dobré jeho pozíciu zvýrazniť. Uvažovali ste o tapetách za televízor či kvalitnom obklade? Takýto prvok v priestore napácha veľmi kreatívne zmeny. Tapety môžu mať rôznu farbu, pokryť nimi môžete odlišnú plochu alebo môže maž dekor dreva, kameňa a chybou nemusí byť ani fototapeta.

Buďte sami sebou

Nech už sa vašim kamarátom a známym či svokre páči čokoľvek, dôležité je to, čo sa páči vám. Je to predsa vaša obývačka a preto si ju musíte zariadiť podľa vášho vkusu. To, ako pohodlne sa v nej budete vy cítiť, odrazí vašu celkovú spokojnosť.

Ak sa pri zariaďovaní a ladení farieb vo vašej obývačke budete riadiť radami vyššie, určite z nej vykúzlite nádherný priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre ako vy, tak i ľudia, ktorí k vám prídu. A cítiť sa niekde dobre a príjemne je to najdôležitejšie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte kreatívne nápady, ktoré môžu obývacej miestnosti dodať impulz? Budeme radi za vaše inšpirácie a názory. Aké farby ste kombinovali vy? Podľa čoho ste sa riadili, aké faktory boli pri výbere farby a ich kombinácii rozhodujúce? Zapojte sa do diskusie.

Je dobrý nápad dať do obývačky farebný strop?

V rámci kombinácie farieb neplatí žiadne zásadné pravidlo o farebnosti stropu. Záleží tak od vkusu a preferencií. Farbný strop ovplyvňuje vnímanie v pristoeru a je vhodné ho využívať v menších miestnostiach. Vo veľkých obývačkách môže pôsobiť veľmi jednoliato, ak nie je textúrovaný. Farebný strop v dobrej kombináci dvoch alebo troch farieb oproti stenám môže dotvárať veľmi príjemnú atmosféru.

Ako maľovať strop?

Na strop používajte malairsky valček, pričom sa snažte o plynulé nanášanie farby. Dávajte pozor, aby neostávali kvpky, ktoré by mohli spôsobiž vznik textúry. Prípadne je vhodné vuyžiť vzorované penové valčeky, ktoré cielene vytvora vystupujúcu textru stropu.

Čo je to ombré efekt na stenách?

Ide o efekt farebnosti, ktorý na stene využíva viacero odtieňov jednej farby. Od dolnej časti steny vystupuje tamvý farebný tón hnedej, modrej, oranžovej (podľa vkusu) až postupne bledne a zakončený je takmer do stratena až biela. Tento princíp maľovania steny je veľmi pekný a estetický, no zároveň je táto technika pomerne náročná. Ak je však reč o trendoch vo farbách na stenu, ide o jeden z najzaujímavejších vôbec.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...


Komentáre

18/05/2023 16:01
Soma

velmi pekne, velmi pekne. Tiež som si do obyvačky kupila i taku lavičku a stolik v jednom. Je to teraz velmi moderne, takže som tymto doplnom aspon oživila svoju obyvačku

22/02/2024 14:36
MIlkaaaa

osobne by som preferovala interier v prirodných farbách, alebo v bielej farbe. Prijde i to čisté a vzdušne. Nedávno som si v bielej farbe zariadovala pracovnu zo stoličky24 a som nadšená z krasneho a nadčasového vybavenia do pracovne. Konečne sme sa niekam pohli a zameriavame sa na moderne interiery

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 12.03.2018
Posledná aktualizácia: 20.04.2023
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?