Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?

Keďže drevo nie je až takým odolným materiálom voči poveternostným podmienkam a slnečným lúčom, treba sa o to viac oň starať. Doprajte mu každý rok dostatok pozornosti. Iba tak vám vydrží altánok v najlepšej kondícii.

Akú farbu na altánok?

K starostlivosti patrí pravidelná kontrola, nový náter alebo menšie opravy poškodených miest. Ako sa správne starať o altánok a čím by ste ho mali natrieť, aby bolo drevo odolnejšie?

Matné i lesklé farby na altánok


Kontrola stavu altánku

Pred každou sezónou by ste mali skontrolovať, v akom stave je váš altánok, aby ste ho vedeli naplno využívať. Dôvodom je aj to, že do opráv je ideálne pustiť sa na jar. Počasie je ideálne, v altánku netrávite ešte toľko času, takže vám prípadná prerábka nebude vôbec vadiť. Zabudnúť by ste nemali ani na kontrolu po sezóne, keď sa bude jeseň blížiť ku koncu. Aké problémy sa môžu prejaviť už po pár sezónach využívania altánku?

  • Vyblednutie farby a strata lesku dreva.
  • Odlupovanie vrstiev laku.
  • Rýchle vsiaknutie dažďových kvapiek, rozpínanie a poškodzovanie štruktúry dreva.
  • Tmavšie a svetlejšie fľaky na často používaných plochách.
  • Praskliny vlákien a odlúpnuté drevo na doskách či trámoch.
  • Prvé náznaky uvoľňovania hrčí a vytváranie dier.
  • Drevo sa postupne schne, takže sa v spojoch vytvárajú väčšie škáry.

Začnite prebrúsením dreva

Ak na vašom altánku spozorujete ktorýkoľvek z vyššie spomenutých problémov, je jasné, že je čas pustiť sa do opráv. V prvom rade je to opätovná impregnácia a náter drevených povrchov v altánku. Začnite tým, že drevo prebrúsite a odstránite staré vrstvy náteru. Brúsny papier by mal byť vo vašej základnej výbave domáceho majstra a majiteľa altánku.

Okrem brúsneho papiera by ste mali mať doma v zásobe aj tmel na drevo. Tak docielite, aby bolo drevo v altánku neustále pekné, no hlavne zdravé.Zatretie dier a škár slúži ako prevencia voči zatekaniu a následnému poškodzovaniu vnútornej štruktúry dreva. S tmelom zatriete praskliny, diery okolo hrčí a škáry, ktoré sa môžu na doskách a trámoch objaviť. Drevo môžete zatierať aj pri pravidelnej údržbe počas jari a jesene, ak sa objavia poškodenia.

Postup pri výbere náteru na altánok

Čím natrieť drevo na altánok? Pri výbere správneho náteru sa vyhnete biologickým škodcom, hlavne hubám, plesniam alebo drevokaznému hmyzu. Náter ho ochráni aj pred vodou, vlhkosťou, vetrom a vplyvom UV žiarenia. Drevo sa chráni dvomi spôsobmi – prvým náterom je napúšťadlo, ktoré slúži proti biologickým poškodeniam, druhým náterom sa chráni pred mechanickým poškodením (používa sa lazúra, lak alebo farba). Sú aj také prípravky, ktoré spĺňajú obe tieto funkcie. Podľa čoho by ste si mali v prípade starostlivosti o altánok vyberať?

Vhodná farba na altánok

Typ dreva

Každý druh dreva sa správa inak, preto to treba zvážiť aj pri výbere náteru. Záleží na tom, či je to mäkší alebo tvrdší druh, či je drevo nové alebo si už prežilo niekoľko rokov. Drevo môže byť narušené od slnka a rozlišovať treba aj úpravu jeho povrchu. Vo všetkých prípadoch je dôležitým parametrom náteru jeho nasiakavosť.

  • Tvrdé a mäkké drevo – v tomto prípade ide hlavne o rôznu hustotu dreva. Pri ošetrovaní tvrdých druhov sa najviac odporúčajú oleje, v prípade mäkkých drevín je to olejová lazúra. Exotické dreviny bývajú hustejšie, než tie naše, klasické, takže by ste mali náter vyberať taký, ktorý je na to špeciálne prispôsobený.
  • Staré drevo – staré, neošetrené drevo máva mimoriadne nasiakavý povrch. Je presušené a narušené poveternostnými vplyvmi. Impregnačný náter sa jednoducho vsiakne až do hlbších vrstiev dreva. Pri krycích náteroch, ktoré zostávajú len na povrchu to môže byť problém. Hrozí, že sa časom odlúpnu a budete ich musieť pravidelne opakovať. Vyhnete sa tomu tak, že odstránite staré drevo po zdravý masív.
  • Brúsené drevo – jeho povrch je vláknitejší, preto lepšie vpíja náter. Ideálne je používať typy náterov, ktoré vytvoria na vonkajšej vrstve film. Pri hobľovaní vzniká zas povrch, ktorý vpíja nátery horšie. Skúste ho znovu prebrúsiť alebo použiť len krycí náter.

Umiestnenie

Celkovo závisí životnosť náteru na altánku od toho, kde je umiestnený a akým podmienkam je drevo vystavené. Všeobecným pravidlom je, že by ste mali náter obnoviť predtým, než sa viditeľne poškodí. Je dobré sa riadiť aj odporúčaním, ktoré uvádza výrobca na etikete. Keď je povrch poškodený, altánok nie je chránený pred napúčaním, deformáciami či praskaniu. Impregnáciu olejom aplikujte raz do roka. Obnova náteru je pritom pomerne jednoduchá, stačí naniesť vrstvu oleja.

Naopak, hrubšie lazúry majú dlhšiu životnosť – niektoré až do 10 rokov, pričom renovácia je o čosi náročnejšia. Najprv musíte starý náter obrúsiť, len tak sa nový poriadne zachytí v štruktúre dreva. Ako lak, tak aj lazúra je náchylná na poškodenie pri väčšom namáhaní a pravidelnom používaní. Odporúča sa použiť len na ľahko dostupné miesta, ktoré sa jednoducho znovu pretrú.

Zloženie

O tento parameter by ste sa mali zaujímať hlavne vtedy, ak sa zaoberáte aj ekologickým hľadiskom. Najšetrnejšie riešenie je olejovanie povrchu altánku. Pri ostatných typoch náterov sú k dispozícii rozpúšťadlové alebo vodouriediteľné prípravky. Výhodou rozpúšťadlových náterových hmôt je ich dlhá životnosť, vsiakavosť a pružnosť. Na druhej strane musíte rátať s tým, že po čase začnú žltnúť a nevyhnete sa použitiu rozpúšťadiel.

Farba na drevo

Šetrnejšie k životnému prostredia sú nátery, ktoré sú riediteľné vodou. Neobsahujú rozpúšťadlá alebo iné škodlivé látky. Pri práci s týmito prípravkami sa nemusíte báť nepríjemného zápachu alebo znečistenia štetcov či oblečenia. Vyčistíte ho jednoducho, vodou. Majú však o niečo kratšiu životnosť, no odolávajú UV žiareniu zo slnečných lúčov.

Finálny vzhľad dreva

Chcete, aby vynikla štruktúra dreva a náterom sa len pekne zvýraznila? V tomto prípade je najlepší olej alebo tenká lazúra. Do dreva sa úplne vsiaknu, takže nemenia jeho štruktúru a nemenia pocit pri dotyku. Aj keď nemenia jeho vlastnosti, tak ho dostatočne chránia a vytvoria citeľnú vrstvu. Chránia ho pred mechanickým poškodením, poveternostnými podmienkami, zároveň je tento povrch jednoduchý na údržbu.

Chcete zakryť fľaky, máte radi pekné farby a plné krytie farieb? Tu siahnite po krycích a hrubších produktoch. Farebný náter je skvelým pomocníkom, ak chcete zamaskovať plochy, ktoré ste predtým zatierali tmelom. Povrch dreva bude hladší a jeho štruktúru úplne prekryjete. Každý typ náteru má inú hustotu a sýtosť, preto by ste mali vyberať aj podľa vašich predstáv o finálnom vzhľade altánku.

Typy náterov

Pred nákupom je dobré vedieť, z čoho všetkého si môžete vyberať. Preto sme pre vás pripravili prehľad všetkých produktov, ktoré sa dajú na natieranie altánku použiť. Už pri parametroch sme vám priblížili, že majú veľa spoločného, no sú medzi nimi aj veľké rozdiely. Či už je to odporúčané použitie na konkrétny typ dreva, finálny vzhľad či zloženie.

Napúšťadlá

Tieto prípravky vnikajú hlboko do dreva. Chránia ho od poškodenia biologickými škodcami aj drevokazným hmyzom. Používajú sa ako prvé, na surové drevo. Napúšťadlá slúžia ako prevencia na ochranu suchého a zdravého dreva.

Napúšťadlá nemôžete aplikovať vtedy, ak je už drevo napadnuté škodcami. Najprv ich musíte zlikvidovať prípravkami. Plesne treba tiež odstrániť, potom drevo prebrúsiť na hladko. Táto vrstva neslúži ako ochrana pred slnečnými lúčmi ani poveternostnými podmienkami, preto by mala nasledovať ďalšia vrstva. Tou sa napúšťadlo zároveň zafixuje v štruktúre dreva.

Lazúry

Lazúry sa delia do dvoch základných skupín – tenkovrstvové a hrubovrstvové. Tenkovrstvové lazúry sa inak nazývajú aj napúšťacie alebo olejové. Nevytvárajú na povrchu dreva vrstvu, ale vsiaknu sa do neho. Vďaka tomu sa lazúra nešúpe, ani nepopraská. Vďaka tenkovrstvovej lazúre zostáva voda na povrchu, altánok je chránený pred ultrafialovým žiarením a stále zachováva jeho prirodzenú štruktúru. Tenká lazúra je jednoduchá na obnovovanie. Stačí drevo vyčistiť od prachu a nečistôt, potom už len povrch znovu natriete bez namáhavejšej prípravy. Okrem altánku je tenkovrstvová lazúra vhodná aj na prístrešky či iné záhradné drevené konštrukcie.

Lazúra na drevo

Hrubovrstvové lazúry sa do dreva nevsiaknu a vytvoria vrstvu na povrchu podobnú laku. Drevo zafarbia, ochránia ho pred UV žiarením, vodou a mechanickým poškodením. K drevu sa nedostane ani voda či vodná para. Okrem prvého náteru sa dajú použiť aj na prekrytie starých náterov či zakrytie nedostatkov povrchu. Pri dobrej starostlivosti má tento typ lazúry dlhú životnosť, no jej obnova je pracnejšia a pri zanedbaní sa môže lazúra začať odlupovať.

Bezfarebné laky

Sú ideálne v prípade, ak chcete spevniť povrch dreva, uzavrieť jeho štruktúru a zároveň zachovať jeho prirodzený vzhľad. Výsledný vzhľad môže byť matný, polomatný alebo lesklý. Táto vrstva je odolná proti žltnutiu, pretože absorbuje UV žiarenie a ich použitím je povrch odolnejší proti mechanickému poškodeniu. Bezfarebné laky sú preto ideálnym riešením do exteriéru. Vytvárajú spoľahlivú ochrannú vrstvu, ktorá sa hodí aj do vlhkého prostredia. Pri jeho použití treba však rátať s tým, že sa pri oprave ťažšie odstraňuje a horšie odoláva vysokým teplotám.

Oleje

Najprírodnejším riešením na ochranu dreva je práve olej, ktorého základom býva ľanový olej. Môže mať farebné pigmenty alebo prídavné látky, ktoré chránia drevo pred riasami, hubami aj UV žiarením. Nie je to tak, že by povrch zostal nepríjemne mastný – práve naopak. Vplyvom kyslíka a ultrafialového žiarenia stvrdne a naviaže sa na drevené vlákna.

Nezanecháva žiadnu vrstvu a len pekne zvýrazní jeho štruktúru. Prirodzene olej chráni povrch pred vodou, no stále zostáva priedušný. Viete ho použiť na altánok, drevené fasády, prístrešky, okná aj záhradný nábytok. Olejovú vrstvu môžete znovu aplikovať bez prebrúsenia.

Krycie farby

Farby, ktoré úplne prekryjú štruktúru dreva zvyšujú jeho mechanickú odolnosť a chránia ho pred poškodením slnečnými lúčmi. Prekryjú všetky nedostatky a zostávajú na povrchu. Pri základných farbách si môžete vyberať len z pár odtieňov, čo nie je až také dôležité, pretože sa prekryjú ešte tou hlavnou farbou. To už sú univerzálne farby vhodné na rôzne povrchy, s polomatným, matným alebo lesklým finišom. Použiť ich môžete rovnako ako lazúry. Odporúčané sú hlavne v prípadoch, keď chcete zjednotiť povrch, zakryť opravy tmelom alebo chcete altánok oživiť.

Najlepšie farby na drevo

Prírodné prípravky

Hľadáte prírodnejšiu alternatívu, ktorou natrieť záhradný altánok? Použiť sa dá napríklad boritá soľ, ktorá drevo chráni pred napadnutím hmyzom a hubami. Aby sa nezmyla, použite na napustenie náteru základný olej a vonkajšiu pigmentovú lazúru. Drevo ochráni aj včelí vosk. Najprv sa roztaví, vyčistí a zmieša sa s ľanovým olejom. Finálny produkt je nerozpustný a viete ho použiť ako základný náter do prostredia, ktoré nie je počas roka až tak namáhané. Vhodný je aj na ošetrenie lakovaných a lazúrovaných povrchov. Marseillské mydlo je s prídavkom olivového oleja a používa sa na čistenie drevených povrchov.

Kedy a ako ošetrovať drevo?

V interiéri je pravidelná údržba dreva o čosi jednoduchšia, keďže tam vás neovplyvňuje počasie ani ročné obdobie. Pri natieraní altánku v exteriéri treba myslieť na optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu. Na natieranie dreva v záhrade je ideálna jeseň a jar, keď je teplota ideálna.

Pri farbách v exteriéri tiež platí pravidlo, že čím je lazúra tmavšia, tým je jej životnosť dlhšia. Nevýhodou je, že sa tmavšie povrchy rýchlejšie prehrievajú. Preto je najlepšie, ak ich použijete na časti altánku, kde priamo nesvieti slnko. Ak ste na ošetrenie dreva použili olej, náter by ste mali opakovať minimálne raz ročne, ideálne aspoň dvakrát (pred začiatkom sezóny na jar a po sezóne na jeseň, ako prípravu na zimu).

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

23/06/2022 13:24
Kika

namiesto altanku sme postavili detsky zahradny domček , aby sa mali deti kde hrat

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 20.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.