Drevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieň

Drevený či murovaný altánok slúži ako dokonalé miesto na oddych v teplých mesiacoch. Dajú sa v ňom organizovať rodinné posedenia či oslavy a poslúži výborne aj na pitie rannej kávy. Chcete sa toto leto pustiť do jeho realizácie?

Biely drevený altánok v záhrade

Pozrite sa, čím začať a ako altánok postaviť čo najrýchlejšie a najlacnejšie.

Kedy potrebujete pri stavbe altánku povolenie od stavebného úradu

Stavebné povolenie na stavbu altánku je aj nie je potrebné. Rozhoduje o tom jeho celková rozloha a taktiež to, ako budú vyriešené jeho základy.

 • Pri stavbe altánku s pevnými základmi, ktorý celkovou rozlohou nepresiahne 25 m² a výškou 5 m, nepotrebujete stavebné povolenie. Podľa stavebného zákona ide o drobnú stavbu, ktorú ste povinní len ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade.
 • Pri altánkoch s rozlohou nad 25 m² alebo výškou nad 5 m, stavebné povolenie potrebujete.
 • Ak si kúpite montovaný altánok alebo ho postavíte tak, že nebude základmi pevne spojený so zemou, ide o takzvanú dočasnú stavbu, preto nepotrebujete stavebné povolenie, dokonca nie ste povinní túto stavbu ohlásiť.

V každom prípade je vždy dobré sa informovať na príslušnom stavebnom úrade. Stavebný zákon si môžu jednotliví úradníci vysvetľovať rozdielne.

Stavba altánku: murovaný verzus drevený

Ak sa neviete rozhodnúť, či sa pustiť do stavby dreveného alebo murovaného altánku, mali by ste dobre zvážiť všetky pre a proti oboch materiálov. Cenovo vás vyjde drahšie altánok murovaný, no na druhej strane bude mať i o čosi dlhšiu životnosť. Okrem toho sa oň nie je potrebné pravidelne starať. Tehly alebo iný moderný murovací materiál, majú väčšiu hmotnosť, preto musíte tiež venovať väčšiu pozornosť jeho správnemu upevneniu. Nevyhnete sa betónovaniu, lepeniu a maltovaniu. Pri murovanom altánku potrebujete aspoň aké-také skúsenosti s týmto typom práce.

Stavba altánku z dreva

Stavbu altánku z dreva zvládnu aj začiatočníci, drevo je lacnejšie, ľahšie, stavba vás bude stáť menej času aj peňazí. Na druhej strane sa musíte pripraviť na každoročnú starostlivosť, ako je morenie či lakovanie. Čo sa týka izolačných vlastností, murovaná stavba teplo zadrží dlhšiu dobu, keď sa však počas dňa nahreje, teplotu si drží aj vo večerných hodinách. Drevo vás pred horúčavou počas dňa neuchráni dokonale, no hneď ako zapadne slnko, z altánku nebude sálať žiadne zvyškové teplo.

Výber vhodného miesta na altánok

Pred stavbou altánku si musíte vybrať správne miesto. Malo by byť „po ruke“, no zároveň nezasahovať do celkového priestoru. Pri výbere konkrétneho miesta sa postavte na rôzne body vášho pozemku, dobre sa rozhliadnite a zvážte všetky plusy a mínusy jednotlivých miest.

 • Altánok pri dome je praktický z dôvodu, že pri rodinných oslavách alebo letných opekačkách nebudete musieť všetok riad a jedlo nosiť na koniec záhrady. Na druhej strane vám takáto stavba môže zavadzať vo výhľade z horných podlaží domu alebo zatieniť okná na tých spodných.
 • Pestujete kvetiny, bylinky či zeleninu? Ak už vaše záhony existujú, altánok nikdy nepostavte na mieste, ktoré ich zatieni.
 • Pokiaľ záhony ešte nemáte, myslite dopredu, aby vám altánok v budúcnosti neprekážal. V tomto smere myslite aj na iné plány na vašom pozemku (malé stavby, výsadba stromov atď.).
 • Elektrická prípojka by sa nemala nachádzať veľmi ďaleko od altánku. Samozrejme, niekedy nie je možné sa riadiť podľa tohto parametra. V takom prípade budete musieť elektrinu „pritiahnuť“ k altánku.
 • Altánok postavený v tesnej blízkosti plota tiež nemusí byť najlepším riešením. Pri hlučnejšom posedení môže vaša bezprostredná blízkosť susedom prekážať a ako určite viete, dobré susedské vzťahy sú niekedy dôležitejšie než altánok.
 • Vyberajte si miesta na rovine. Stavba čohokoľvek v strmom teréne si vyžaduje nákladné a zdĺhavé zemné úpravy.

Príprava plochy pod altánkom

Vybrali ste si miesto, teraz je čas na zemné úpravy. Plocha, na ktorej altánok postavíte, musí byť čo najrovnejšia. Najlepšou pomôckou je obyčajná vodováha. Nerovnosti sa dajú vyriešiť ako skopaním, tak nanosením zeminy. Prvý spôsob je o čosi vhodnejší. Nanosená zemina má tendenciu časom „sadať“, čo vás môže pekne potrápiť. Ak zem odkopete, stačí ju len zľahka udupať a môžete stavať. Pri nanosenej zemine musíte na jej ubitie použiť valec, žehličku alebo takzvanú žabupočkať istú dobu, aby sa, takpovediac, uležala.

Stavanie dreveného altánku

Výber dlažby do altánku

 • Kameň je najdrahšou voľbou, zároveň má však najdlhšiu životnosť a je nenáročný na údržbu. Drevená podlaha vyzerá pekne a pôsobí „teplým“ dojmom. Vyžaduje si však pravidelnú starostlivosť, môžu ju napadnúť plesne alebo drevokazný hmyz a musí byť dobre chránená pred dažďom a vlhkosťou.
 • Betónová dlažba je najlacnejšou alternatívou, počítajte však s pomerne náročnou údržbou. Betón nepozmývate a aj zametanie môže byť celkom komplikované. Navyše sa môže časom začať drobiť.
 • Keramická dlažba taktiež nemusí byť najhoršou voľbou, je však potrebné vyberať takú, ktorá je protišmyková a vhodná do exteriéru. Keramika má dlhú životnosť, jednoducho sa udržiava, no je o čosi krehkejšia.

Výber dreva na stavbu altánku

Drevo si vyberajte podľa druhu, ale i podľa kvality. Pri kúpe dreva priamo z píly môžete pekne ušetriť, dajte si však pozor, aby bolo dostatočne preschnuté. Opracované a ošetrené drevo je automaticky drahšie, nemusíte s ním už však strácať čas.

 • Smrekové drevo je najlacnejšie, najdostupnejšie a keďže je mäkké, prácu s ním zvládnu aj úplní amatéri. Na druhej strane má veľmi krátku životnosť, len 10 – 15 rokov, časom sa zvykne deformovať a strácať svoju prirodzenú farbu.
 • O čosi dlhšiu životnosť má drevo borovicové a smrekovcové (cca 15 rokov), ktoré si dobre zachováva svoje vzhľadové vlastnosti a je pomerne lacné.
 • Dubové či bukové drevo je už skutočne drahšou alternatívou, má však dlhšiu životnosť (15 – 25 rokov), je pevnejšie, odolnejšie voči blednutiu farieb a škodcom.
 • Siahnuť môžete aj po exotických drevách so životnosťou nad 40 rokov, za ktoré si však budete musieť poriadne priplatiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné altánky

Ako postaviť drevený altánok svojpomocne

Postaviť drevený altánok svojpomocne nie je až také náročné, ako si možno myslíte. Drevo je veľmi tvárny materiál, ktorý znesie aj zásah neskúseného majstra. Aby ste sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam a prekážkam, ktoré môžu celú prácu predĺžiť aj predražiť, je dobré si dopredu dôkladne naplánovať všetko, čo sme si vymenovali vyššie. Možností a postupov, ako altánok stavať, existujú stovky. My sa pozrieme na akýsi základný návod na stavbu jednoduchého záhradného altánku z dreva, so štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom, ktorý bude mať celkovú rozlohu niečo okolo 23 – 25 m².

Stavba základových pätiek

 1. Začnite s vytvorením základových pätiek, ktoré budú slúžiť na upevnenie nosných stojok. Pri tejto veľkosti altánku by sa mali nachádzať vo všetkých jeho rohoch a ak chcete mať istotu, že stavba vydrží aj hurikán, pridajte po jednej základovej pätke aj na každú stranu (dokopy ich bude 8).
 2. Základovú pätku vytvoríte tak, že na vyhranených bodoch vykopete jamu s hĺbkou min. 50 cm. Hĺbka závisí od výšky altánku a tiež váhy jeho strechy. Čím hlbšie do zeme pätky zapustíte, tým stabilnejší bude. 80 cm, to je napríklad hĺbka, do ktorej v priemere zamŕza zem. Ak stojky zapustíte plytšie, altánok sa môže v zime „hýbať“.
 3. Do jám betón nalejte priamo alebo si pomôžte betónovými tvárnicami, ktoré vám prácu trochu zľahčia. Jednu môžete položiť aj nad úroveň zeme, čím predĺžite základy altánku. V tomto prípade betón nalejte do tvárnic.
 4. Keď betón mierne preschne, zapustite doň oceľové pätky, ktoré slúžia na upevnenie drevených stojok. Nevkladajte ich do úplne mäkkého betónu, pretože sa doň doslova ponoria. Ich rozmery závisia od toho, ako hrubé stojky použijete na stavbu altánku.
 5. Predtým, ako sa pustíte do ďalších prác, nechajte betón poriadne vytvrdnúť. V závislosti od počasia to môže trvať 2 dni až týždeň.

Základová doska

 1. Ide o betónový podklad, ktorý bude tvoriť podlahu altánku. Na vyrovnanej a dôkladne ubitej ploche najprv vytvorte asi 15 – 20 cm hrubú vrstvu štrku, ideálne s frakciou 16/32.
 2. Na štrk by ste mali uložiť kari rohože, nie je to však nevyhnutné. Ich oká môžu mať akúkoľvek veľkosť. Ak vám ostali nejaké menšie kúsky rohoží z iných prác na záhrade, pokojne použitie tie. Altánok nie je žiadna obrovská stavba, takže svoju úlohu splnia plnohodnotne.
 3. Po obvode takto pripravenej plochy uložte debnenie z dosák. Použiť môžete aj betónové obrubníky alebo tenké tvárnice (rozmer cca 25 x 30 x 50 cm).
 4. Dosku nakoniec vylejte betónom, ktorý nechajte vytuhnúť.
 5. Doska spolu s podlahou, ktorá príde na ňu, by sa mali nachádzať nad úrovňou zeme. Tak sa vyhnete problémom so zatekajúcou vodou do altánku.

Svojpomocne postavený murovaný altánok

Stavba nosnej konštrukcie

 1. Najprv osaďte a upevnite nosné stojky do zabetónovaných oceľových pätiek. Ich hrúbka závisí od váhy strechy. Vo všeobecnosti by mali byť hrubé minimálne 140 x 120 mm. Výšku si vyberte podľa toho, ako vysoký chcete mať altánok.
 2. Stojky po obvode (na hornej časti) prepojte drevenými trámami – väzníkmi. Ich hrúbka môže byť rovnaká ako hrúbka stojok.
 3. Konštrukciu musíte na záver zavetriť v pozdĺžnom aj priečnom smere takzvanými vzpernými stĺpikmi.

Konštrukcia a podhľadový záklop sedlovej strechy v tvare A

 1. Ak sa rozhodnete pre sedlovú strechu, z fošní (ideálne I80 × 80/50 mm) vytvorte krokvy v tvare písmena A.
 2. Na oba okraje altánku umiestnite 2 fošne bližšie vedľa seba, medzi nimi použite ďalšie 4 s väčšími rozostupmi.
 3. Fošne na jednej strane upevnite o väzníky, ktoré spájajú nosnú konštrukciu, a v hrebeni (v strede) ich upevnite o seba. Najúčinnejším druhom spoja je takzvané preplátovanie.
 4. Krokvy prepojte dvojicami fošní s rovnakou hrúbkou (tzv. klieštiny), a to asi v ich polovici.
 5. Na strešnú konštrukciu následne upevnite drevené dosky (cca 150 x 20 mm), ktoré vytvoria samotnú strechu. Použiť môžete aj OSB dosky s minimálnou hrúbkou 18 mm, pod nich je možné upevniť ešte niekoľko dosiek navyše, ktoré zabránia ich prehýbaniu.
 6. Na dosky alebo OSB dosky nakoniec položte strešnú krytinu. Môžete použiť plechovú strešnú krytinu alebo asfaltové pásy, ktoré majú omnoho lepšie hydroizolačné vlastnosti.
 7. Nezabudnite ani na odkvapy, aby vám pri najmenšom daždi celý altánok nezmokol.

Konštrukcia a podhľadový záklop rovnej strechy

Rovná strecha je jednoduchšia na realizáciu, problémy sa však môžu objaviť v zime pri bohatej snehovej nádielke. Inak povedané, sneh z nej budete musieť pravidelne zhadzovať, pretože môže poškodiť celý altánok. Pri jej stavbe sa nemusíte trápiť s vytváraním krokiev v tvare A. Fošne iba jednoducho pripevnite na väzníkypriamo na ne pripevnite obyčajné alebo OSB dosky. Aj rovná strecha by mala mať aspoň mierny sklon, a to minimálne 15 °. V tomto prípade na vrch strechy použite hydroizolačnú fóliu z mäkčeného PVC alebo falcovú plechovú krytinu. Oba materiály sú vhodné na použitie v sklone od 3 °.

Cena altánku

O konečnej cene altánku rozhodujú jeho rozmery a použitý materiál. Lacnejšie vás nepochybne vyjde kúpa dreva priamo z píly. To síce nie je opracované, no pomocou brúsky, moridla a laku to zvládnete určite aj sami. Aby ste si urobili aspoň približnú predstavu o konečnej cene altánku, tu sú orientačné ceny základných stavebných materiálov:

 • Kari rohož: 10 – 15 eur/ks
 • Plechová strešná krytina: od 5 eur/m²
 • Asfaltové pásy: od 4 eur/m²
 • Štrk s frakciou 16/23: 24 eur/t
 • Oceľové pätky: od 3 eur/ks
 • Smrekové hranoly, fošne, dosky: 200 – 240 eur/m3
 • Cement: od 0,12 eur/kg
 • Betónové tvárnice: od 1 eura/ks
 • Piesok: od 18 eur/t

Ako postaviť altánok z paliet

Rôzne záhradné stavby z paliet sú dnes veľmi populárne. Áno, môžete si z nich vyrobiť aj altánok. Ako presne, to je v podstate len na vás. Palety sa dajú rozobrať na jednotlivé dosky, z ktorých viete vytvoriť montovanú nosnú konštrukciu záhradného altánku, alebo z nich vyskladať podlahu. Palety v celku poslúžia výborne ako strešná konštrukcia, ktorú už nemusíte montovať dokopy, alebo ako podklad pod drevené podlahu. Dajú sa z nich vyrobiť taktiež obvodové steny altánku. Keďže nejde o úplne bežný postup, na konkrétne kroky pri stavebných prácach budete musieť prísť sčasti sami.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 07.07.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.