Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Využite vyvýšené záhony z paliet alebo plastu a vaša záhradka nebude len štýlová, ale aj účelná.

Vyvýšený záhon v záhrade

Venujte jej dostatok svojho času a dobrá úroda na seba nenechá dlho čakať. Pri tvorbe vyvýšených záhonov treba dodržiavať určitý postup. Chcete vedieť, ako na to?

Hotové vyvýšené záhony do záhradky

Vyvýšenú záhradku si dôkladne naplánujte

Zatvorte oči a predstavte si, ako si svoju novú záhradku predstavujete všetko dajtena papier a poriadne si to rozmerajte. Berte ohľad na terén, v ktorom sa váš pozemok nachádza a dopad slnečných lúčov počas dňa, aby ste priestor maximálne využili. Plánovaniu venujte veľkú pozornosť. Keď do záhonov nanosíte zeminu a nasadíte do nej to, čo potrebujete, už ho nepremiestnite. Záhony budú na rovnakom mieste aj niekoľko rokov.

Nákres z papiera čo najvernejšie preneste na záhradku a všetko si dôkladne označte, aby ste sa pri práci zbytočne nezdržiavali. Pôvodnú pôdu odstráňte až do hĺbky 30 cm. Ak máte na záhrade kvalitnú zeminu, v záhonoch ju ešte použijete. Nekvalitnú zeminu do záhona nevrátite, ale poslúžiť môže na dodatočné vyrovnanie pozemku. Koly, okolo ktorých budete ťahať zábranu zapustite 50 cm pod úroveň terénu, v šírke cca 150 cm.

Vyvýšené záhony a ich výroba

Najvhodnejším ročným obdobím na založenie vyvýšeného záhonu je jeseň. Na záhrade je dostatok kvalitného biologického materiálu, ktorý vám s výstavbou záhonu pomôže. Pri jeho tvorbe vychádzajte z toho, aký máte pozemok a využite všetky výhody. Výsledkom bude bohatšia úroda a celá záhrada bude pôsobiť originálne a architektonicky zaujímavo.

Ako má záhon vyzerať?

Záhony nerobte širšie ako 140 centimetrov a umiestnite ich tak, aby ste sa k nim ľahko dostali (aspoň z 3 strán). Pri širšom záhone vás odstránenie buriny potrápi viac a bolesti chrbta sa nevyhnete. Prácu v záhrade si predsa chcete zjednodušiť!

Zakladanie vyvýšeného záhonu

Vhodnú výšku záhona si určite sami. Väčšinou sa pohybuje v rozsahu 30 až 50 cm, ale prispôsobte ju svojim možnostiam a schopnostiam. Je to vaša záhradka. Vy sa o ňu budete starať. Premyslite si, v ktorom záhone čo zasadíte. Bylinky nepotrebujú toľko pôdy ako napríklad koreňová zelenina. 

Prvá vrstva je základ

Dno výkopu poriadne prevzdušnite, aby sa pôvodná pôda rýchlejšie prepojila s novou vrstvou substrátu. Prvú vrstvu vyvýšeného záhona tvorí organická drenáž. Vyzretý kompost premiešajte s konármi z rezu drevín, lístím, senom či slamou. Použite to, čoho vám z jesene ostane najviac. Substrátu spotrebujete veľa. Musíte ním vyrovnať 30 cm výkop tak, aby bol v rovnakej výške s ostatnými časťami pracovnej zóny. Táto vrstva z pôdy stiahne prebytočnú vodu a v ďalších rokoch jej dodá potrebné živiny. Na takto pripravenú organickú drenáž naneste potrebné množstvo kvalitnej zeminy.

Pre ktorý vyvýšený záhon sa rozhodnete?

Nemusíte mať presne taký istý záhon, ako má váš sused. On sa rozhodol pre záhon bez obruby, vy ju chcete. Vyberte si to, čo sa vám páči. Možností je viac. Akú výhodu má záhon bez obroby a z akých materiálov si môžete obrubu vybrať

Záhon bez obruby

Tento druh záhonov pekne vynikne na väčšom pozemku, ktorému sa majiteľ rozhodne ponechať prirodzený vzhľad. Jeho výhodou je maximálne využitie pôdy, pretože na sadenie využijete aj jeho bočnú plochu. Nevýhodou je deformácia hriadky, ku ktorej dochádza pri silnom daždi alebo vetre.

Záhon s obrubou

Ak chcete, aby si záhon tvar udržal, ohraničte ho niečím pevným. Veľmi obľúbené a cenovo dostupné sú palety, drevené hranoly, plastové zábrany, tehly... Vyberte si obrubu, ktorá sa vám páči, ale ktorá s domom a dvorom korešponduje, aby záhradka dotvorila tú správnu atmosféru. Pre ktorú obrubu sa rozhodnete?

Výšené záhony v záhrade

  • vyvýšené záhony z paliet alebo vyvýšené záhony z plastu sa v našich záhradách vyskytujú najčastejšie. Palety sú cenovo dostupnou záležitosťou, ale aby ste záhon udržali v plnej kráse čo najdlhšie, musíte sa o ne starať. Voda a poveternostné podmienky na nich zanechávajú svoje stopy. Drevo natrite vápenným hydrátom a vystelte záhradkárskou fóliou, aby sa zlepšilo viazanie vlhkosti a predĺžila životnosť dreva
  • plastové obruby kúpite v Hornbachu alebo Obi. Existujú vyvýšené záhony v podobe truhlíka a sú vyrobené z recyklovaného plastu. Sú dostatočne vysoké najväčšej obľube sa tešia u dôchodcov
  • pásy profilového plechu, laminát, betónové tvárnice, tehly... Vyberte si obrubu, ktorá odolá mrazu a vlhkosti, aby záhon bez ďalšej investície vydržal čo najdlhšie

Čo s nekvalitnou pôdou?

Pre vyvýšené záhony ste sa rozhodli aj preto, lebo nemáte kvalitnú pôdu a chcete mať zo svojej záhradky úžitok. Po kvalitnej zemine sa poriadne poobzerajte, aby ste záhradku zbytočne nepredražili. Zemina, ktorú si priveziete by už nemala potrebovať žiadne iné úpravy.

Záhony v záhrade

Ak vám niekto bude tvrdiť opak, neverte mu. Myslite na to, že zemina časom sadne. Prvá vrstva záhonu sa začne rozkladať a ten časom klesne. Zeminu treba doplniť. Pri obstarávaní zeminy počítajte s rezervou. Je lepšie doplniť zeminu rovnakej kvality, ako ju s niečim miešať.

Obdĺžnik alebo štvorec?

Vyvýšené záhony nemusia byť všetky rovnaké. Fantázii sa medze nekladú. Obdĺžnik, štvorec, alebo úplne iný tvar. Vychádzajte z celkového rozmiestnenia a vyskladajte si záhradku, ktorú vám bude každý sused závidieť. Tieto záhony nie sú len výsadou zeleninovej záhradky. Umiestniť do nej môžete kvety, bylinky, jahody, či dreviny.

Hotové vyvýšené záhony do záhradky

Výhody výsadby vo vyvýšených záhonoch

  • pôdu v záhone nemusíte kypriť. Po hriadke predsa nechodíte, pôdu neutláčate
  • založili ste záhon správne? Na hnojenie v najbližších rokoch môžete zabudnúť. S dobrým základom bude mať pôda dostatok potrebných živín
  • menej buriny, menej práce
  • vyvýšený záhon lepšie reguluje vlahu
  • obruba k nasadeným rastlinám nepustí slimáky a iných drobných škodcov
  • pri práci v takomto záhone sa nemusíte zhýnať, čomu sa poteší vaš chrbtica
  • dobrý prístup k hriadke z každej strany
  • dobrá úprava okolo zábran znamená menej blata (respektíve žiadne) 

Aj okolie záhonu musí vyzerať

Cestičku medzi záhonmi nezanedbávajte. Záhonom ste venovali toľko času. Nedovoľte, aby zanedbaná cestička záhradke pokazila celkový dojem. Vysypte ju kamienkami, kôrou zo stromov alebo ju nechajte zarásť krásnou zelenou trávičkou a dobre sa o ňu starajte, aby to bolo presne tak, ako má byť!

Čo do záhonu zasadiť?

Prvý rok záhon pracuje najviac a môže sa v ňom nazbierať veľa dusičnanov. Nasaďte si zeleninu, ktorej dusičnany neprekážajú – tekvicu, uhorky, papriku, dyňu... Ďalší rok sa tam bude dobre dariť paradajkám a v tretí rok už aj mrkve, petržlenu a ostatnej zelenine.

Pestovanie zeleniny v záhonoch

Pri koreňovej zelenine si na obrube doprajte širší lem, aby sa vám tam dobre sedelo. Starostlivosť o takúto hriadku zaberie viac času a sedenie pri dlhšom okopávaní určite oceníte.

Správna kombinácia rastlín, lepšia úroda

Vo vyvýšených záhonoch sa často sadí tak, aby sa rastliny navzájom chránili pred škodcami, neobmedzovali sa v príjme živín a aby si nezavadzali v raste. Rastliny, ktoré si na zmiešaných záhonoch môžete dovoliť spojiť:

 • hlávkový šalát a cibuľa
 • jahody a hlúboviny
 • reďkovka a hrášok
 • červená repa a uhorky
 • hrach a cesnak
 • kukurica a mrkva alebo rajčiny
 • zemiaky a špená
 • kaleráb a kôpor
 • mangold a reďkovka
 • kríčková fazuľa a rajčiny
 • medzi zeleninou pestujte aj bylinky a kvetiny. Vyvýšené záhony budú krajšie a pestrejšie

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 15.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradný domček na náradie, bicykle aj celoročné bývanie Záhradný domček na náradie, bicykle aj celoročné bývanie

Žiadna záhrada by nemala byť bez záhradného domčeka. Vedeli ste ale, že si ich môžete zakúpiť aj hotové a nechať si ich priviezť priamo na miesto, kde budú stáť?

Aké Terasy pri dome, chate, bungalove? Drevené aj kryté hliníkové Aké Terasy pri dome, chate, bungalove? Drevené aj kryté hliníkové

Terasy pri rodinných domoch poskytujú jedinečné miesto na oddych, ktoré je využívané minimálne 4 mesiace v roku. Ak ju ešte nemáte, poradíme vám, kde, ako a z čoho ju postaviť.

Ako sa zbaviť škorcov v záhrade? Ako sa zbaviť škorcov v záhrade?

Máte záhradku plnú sladkého ovocia a nič z úrody si nevychutnáte, pretože vám ju rok čo rok pooberá škorec? Pozrite sa s nami na to, ako ťažko dopestovanú úrodu ochrániť efektívne a...