Najlepšia farba na drevo do interiéru a exteriéru? Rýchloschnúca, vodouriediteľná a bez zápachu

Drevo je prírodný materiál, ľahko sa spracúva, má dobré izolačné vlastnosti a je odolné a pevné. Tieto vlastnosti sa mu darí udržiavať vo vnútornom, chránenom prostredí.

Farby na drevo

Pod vplyvom vonkajších poveternostných podmienok (slnko, dážď, sneh, červotoče) sa jeho vlastnosti oslabujú a menia, preto ho treba chrániť. Chcete vedieť, ako?

O drevo sa treba starať

Drevo je ako pokožka. Treba ho pred vrtochmi počasia chrániť. Predstavte si, čo by dážď, vietor, silné slnko a sneh urobil s vašou pleťou? S drevom je to podobné. Chráňte ho impregnáciou a povrchovým náterom, aby ste ho v dokonalom stave udržali čo najdlhšie.

Obľúbené farby na drevo


Drevo najskôr naimpregnujte

Na impregnáciu používajte prípravok, ktorý obsahuje biocídy, aby ste zabránili rozmnožovaniu škodcov v dreve. Jeho úlohou je preniknúť čo najhlbšie do dreva, aby ho ošetrila a aby škodcom v podobe červotočov a húb nedala šancu. Impregnujte všetky drevené výrobky, ktoré pôjdu vonku alebo do vlhkého prostredia.

Impregnácia dreva

Impregnačná farba na drevo Belinka obsahuje biocídy a živice a je ideálna ako podklad pre povrchové nátery a lazúry. Chránia drevo pred drevokazným hmyzom a hubami. Nemá vplyv na konečnú farbu dreva, pretože je bezfarebná. Náter s biocídom si vyberte podľa toho, s ktorým škodcom idete bojovať (insekticídy, fungicídy).

Samotná impregnácia drevo neochráni

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam, ktoré impregnácia drevu poskytne, na 100 % ho neochráni. Chráni pred škodcami, ale na poveternostné vplyvy je krátka. Do boja s poveternostnými vplyvmi musí nastúpiť povrchová úprava. Lak a lazúra na drevo dokonale chránia rovnako, ako aj rokmi overené oleje na drevo.

Povrch dreva ochráni vonkajší náter

Ochráňte povrch dreva vrchným náterom a časté zmeny počasia prípadné mechanické poškodenia drevu neublížia. Medzi najčastejšie používané ochranné nátery patrí lazúra, krycia farba, lak a olej.

Lazúry na drevo

Chráni drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Ide o polopriesvitný náter, ktorý nechá vyniknúť štruktúre dreva. Ľahko sa nanášajú a sú paropriepustné, čo oceníte hlavne pri renovácii náteru. Dodržiavajte návod na použitie a odporúčanú spotrebu, aby ochrana dreva vydržala a bola naozaj kvalitná. Jemnejšie čistiace prostriedky a chemikálie dodávajú stratený lesk pri každom upratovaní.

Lazúra na drevo

Lazúra je polopriesvitná a obsahuje pigmenty, ktoré viažu častice UV filtra. Chráni drevo aj pred slnečným žiarením. Vrstva laku vytvára polomatný alebo pololesklý film. Záleží na tom, ktorý povrch sa vám viac páči. V interiéry vám lazúra vydrží aj 8 až 10 rokov. Do exteriéru voľte radšej tmavšie farby. Vydržia dlhšie.

Lazúru po roku obnovte

Nezabúdajte, že drevo pracuje a prispôsobuje sa svojmu okoliu. Rok po nanesení lazúry si môžete na povrchu náteru všimnúť malé prasklinky. Nebojte sa, nie je to nič nezvyčajné. Pretrite drevo lazúrou, ktorú ste použili pri poslednom nátere a drevo pretrite. Nezrovnalosti sa prekryjú a drevo bude opäť vyzerať ako nové.

Krycia farba skryje všetko

Krycia farba na rozdiel od lazúry štruktúru dreva úplne prekryje, dekoračne ho zafarbí a chráni ho aj pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Plánujete použiť kryciu farbu? Môžete si dovoliť použiť aj menej kvalitné drevo.

Krycia farba na drevo

Krycia farba drobné nedostatky pekne zamaskuje. Aj obnova náteru je náročnejšia lebo máme dočinenia s náterom, ktorý nie je paropriepustný a vytvorí na dreve jednoliaty súvislý náter – email.

Pri výbere krycej farby prihliadajte na podklad

Kryciu farbu vyberáme v kombinácii s vhodným základom a to všetko súvisí od podkladu, ktorý natierate. Farba na drevo vodou riediteľná (ekologická), rýchlo vyschne a prácu s ňou vám neznepríjemňuje nepríjemný zápach. Pri syntetickej farbe musíte počítať s nepríjemným zápachom a radšej ju aplikujte v dobre vetrateľnom priestore. Tieto farby rovnako dobre využijete na drevo určené do interiéru aj exteriéru. Predtým, ako drevo natriete krycou farbou, použite základný náter. Ten jeho povrch vyhladí a ošetrí, krycia farba sa vám bude nanášať ľahšie a menej jej miniete.

Impregnácia drevennej podlahy

Impregnácia a povrchová farba sa pri ochrane dreva dopĺňa. Jedno chráni drevo pred škodcami, druhé pred poveternostnými zmenami. Ak chcete, aby vám drevo vydržalo, chráňte ho z každej strany.

Nie je lak ako lak

Pri výbere laku zohľadnite, kde je umiestnené drevo, ktoré ním idete natierať a podľa toho si vyberte. Interiérový lak je bezfarebný a zachováva prirodzený odtieň a štruktúru dreva. Lak sa na povrchu zmení na tvrdú ochrannú vrstvu, ktorá drevo chráni pred mechanickým poškodením a vlhkosťou. Najčastejšie sa používa na podlahy, obklady, okná a dvere. Súčasťou exteriérového laku je UV filter, preto je preto je väčšinou jemne mliečny a vo svojej štruktúre zachytáva škodlivé lúče. Po zaschnutí sa zmení na priehľadný, na dreve ostane lesklý alebo matný filter. Podľa toho, pre aký lak sa rozhodnete. Lak je odolnejší ako lazúra.

Dvojzložkový lak a jeho použitie

Samostatnú kategóriu tvorí dvojzložkový epoxidový lak určený na tanečné parkety, podlahy kultúrnych domov, či na palubovky do telocvične. Jednoducho povedané, použijete ho všade tam, kde potrebujete vysoko lesklý a tvrdý transparentný náter.

Rovnaká plechovka, rozdielna farba

Rovnaký lak bude inak vyzerať na borovici a inak na dube. Mäkké drevo (smrek, borovica) niečo z laku pohltí, preto pôsobí svetlejšie. Pri tvrdom dreve (dub, buk) lak nevsiakne, pigment ostane na povrchu, preto pôsobí tmavšie.

Olej na drevo

Chcete farebný odtieň dreva pred lakovaním zmeniť? Použite moridlo. Drevo zafarbí, ale žiadnu ochranu mu neposkytne. Bez vrstvy laku vám drevo v plnej kráse dlho nevydrží.

Impregnácia nie len na červotoče

Impregnácia znižuje savosť dreveného podkladu. Na takto pripravenom dreve spotrebujete menej laku a lazúry. Skôr, ako lak nanesiete, prebrúste povrch dreva jemným brúsnym papierom. To isté platí, aj keď chcete lazúru alebo lak obnoviť. Nová vrstva k starej lepšie priľne. Pri renovácii použite vodou riediteľné farby. Povrch, ktorý opravujete potrebuje len prebrúsiť a nie skryť aj menšie nedostatky.

Oleje sa s drevom kamarátia najdlhšie

Na základné ošetrenie dreva sa už stáročia používajú oleje. Vsiaknu hlboko do dreva, ale sú odolné aj voči vlhkosti na povrchu. Treba ich často obnovovať aspoň dva krát v roku, ale drevo sa vďaka tomu nevysušuje a neplesnivie.

Ošetrenie drevennej stoličky

Najčastejšie sa používa na ochranu plotov a záhradného nábytku, v interiéri sa s ním nestretávame, aj keď patrí medzi najmenej invazívne a ekologické spôsoby starostlivosti o drevo. Nezabudnite, že olej je v prvom rade mastný. Lazúru a lak na olej už nenanesiete.

Farba na drevo aj v spreji

Nábytok a drevo môžete ošetriť aj farbou na drevo v spreji. Dnes sa na trhu stretnete s rôznymi druhmi farieb, transparentných lakov a sprejov na vodnej báze. Predtým, ako sa do práce so sprejom pustíte, poriadne ho vo fľaštičke premiešajte a drevo odmastite a zdrsnite brusným papierom. Farbu nanášajte zo vzdialenosti 20 – 30 cm a drevu doprajte aspoň 2 – 3 vrstvy. Manipulácia so sprejom je veľmi jednoduchá a farba sa dostane všade.

Drevených hračiek sa netreba báť

Momentálne je veľmi populárna handmade tvorba a výroba drevených detských hračiek. Vedeli ste, že existuje farba, ktorá je práve na to určená? Farba je ekologická, bezpečná a nezávadná, nemusíte sa báť, že sa pri hraní dieťaťu niečo stane. Farba hračky oživí a pridá im originálny ráz. Drevené doplnky v dome a na záhrade sú pekné, ale treba sa o ne starať. Teraz už viete, ako na to!

Obľúbené farby na drevo


Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

09/08/2021 14:48
Gustáv

Používam bezfarebnú polmatnú farbu OSMO 420, ktorá je vyhotovená na báze prírodných olejov. Je s ochranným UV filtrom, ktorý je vhodný na drevo do exteriéru. Je to zatiaľ najlepší produkt, aký som kedy použil, pretože má veľmi dobrú trvanlivosť. Natieral som s ním viaceré objekty, napríklad chatu, kôlňu aj drevené pergoly zo smrekového dreva. S farbou sa veľmi dobre pracuje, pretože je dobre roztierateľná a navyše ide o produkt, ktorý je založený na prírodnej báze. Pri dodržaní technologického postupu, ktorý je uvedený pri výrobku, bude povrch krásne hladký. Drevo má po nátere nádherný vzhľad, vyzerá prírodne. Náter má príjemný zápach, iné farby strašne smrdia. Oceňujem, že ho netreba nanášať v hrubej vrstve a aj tak ide pekne do hĺbky. Neolupuje sa ani po čase, preto ho môžem odporučiť aj ostatným. Rovnako sa mi páči, že je v ňom viacero zložiek, drevo chráni pred plesňami aj pred hubami v rámci prvej vrstvy. Pri druhej vrstve poslúži ako konečný náter. Je to prvotriedny nemecký produkt a jeho jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Ale neprekáža mi to, pretože za kvalitu si rád priplatím.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 16.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocneAko vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocne

Maľovanie spálne, obývačky, kuchyne či detskej izby. Ide o činnosť, ktorá síce nepatrí medzi najnáročnejšie, no vyžaduje si prípravu a taktiež je dobré držať sa správnych zásad. Ako...

Valček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčekyValček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčeky

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že kvalitný maliarsky valček dokáže prácu výrazne uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké množstvo valcov na...

Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlhoPloché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu. Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú.