Najlepšia farba na drevo do interiéru a exteriéru? Rýchloschnúca, vodouriediteľná a bez zápachu

Drevo je prírodný materiál, ľahko sa spracúva, má dobré izolačné vlastnosti a je odolné a pevné. Tieto vlastnosti sa mu darí udržiavať vo vnútornom, chránenom prostredí.

Farby na drevo

Pod vplyvom vonkajších poveternostných podmienok (slnko, dážď, sneh, červotoče) sa jeho vlastnosti oslabujú a menia, preto ho treba chrániť. Chcete vedieť, ako?

O drevo sa treba starať

Drevo je ako pokožka. Treba ho pred vrtochmi počasia chrániť. Predstavte si, čo by dážď, vietor, silné slnko a sneh urobil s vašou pleťou? S drevom je to podobné. Chráňte ho impregnáciou a povrchovým náterom, aby ste ho v dokonalom stave udržali čo najdlhšie.

Obľúbené farby na drevo

Drevo najskôr naimpregnujte

Na impregnáciu používajte prípravok, ktorý obsahuje biocídy, aby ste zabránili rozmnožovaniu škodcov v dreve. Jeho úlohou je preniknúť čo najhlbšie do dreva, aby ho ošetrila a aby škodcom v podobe červotočov a húb nedala šancu. Impregnujte všetky drevené výrobky, ktoré pôjdu vonku alebo do vlhkého prostredia.

Impregnácia dreva

Impregnačná farba na drevo Belinka obsahuje biocídy a živice a je ideálna ako podklad pre povrchové nátery a lazúry. Chránia drevo pred drevokazným hmyzom a hubami. Nemá vplyv na konečnú farbu dreva, pretože je bezfarebná. Náter s biocídom si vyberte podľa toho, s ktorým škodcom idete bojovať (insekticídy, fungicídy).

Samotná impregnácia drevo neochráni

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam, ktoré impregnácia drevu poskytne, na 100 % ho neochráni. Chráni pred škodcami, ale na poveternostné vplyvy je krátka. Do boja s poveternostnými vplyvmi musí nastúpiť povrchová úprava. Lak a lazúra na drevo dokonale chránia rovnako, ako aj rokmi overené oleje na drevo.

Povrch dreva ochráni vonkajší náter

Ochráňte povrch dreva vrchným náterom a časté zmeny počasia prípadné mechanické poškodenia drevu neublížia. Medzi najčastejšie používané ochranné nátery patrí lazúra, krycia farba, lak a olej.

Lazúry na drevo

Chráni drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Ide o polopriesvitný náter, ktorý nechá vyniknúť štruktúre dreva. Ľahko sa nanášajú a sú paropriepustné, čo oceníte hlavne pri renovácii náteru. Dodržiavajte návod na použitie a odporúčanú spotrebu, aby ochrana dreva vydržala a bola naozaj kvalitná. Jemnejšie čistiace prostriedky a chemikálie dodávajú stratený lesk pri každom upratovaní.

Lazúra na drevo

Lazúra je polopriesvitná a obsahuje pigmenty, ktoré viažu častice UV filtra. Chráni drevo aj pred slnečným žiarením. Vrstva laku vytvára polomatný alebo pololesklý film. Záleží na tom, ktorý povrch sa vám viac páči. V interiéry vám lazúra vydrží aj 8 až 10 rokov. Do exteriéru voľte radšej tmavšie farby. Vydržia dlhšie.

Lazúru po roku obnovte

Nezabúdajte, že drevo pracuje a prispôsobuje sa svojmu okoliu. Rok po nanesení lazúry si môžete na povrchu náteru všimnúť malé prasklinky. Nebojte sa, nie je to nič nezvyčajné. Pretrite drevo lazúrou, ktorú ste použili pri poslednom nátere a drevo pretrite. Nezrovnalosti sa prekryjú a drevo bude opäť vyzerať ako nové.

Krycia farba skryje všetko

Krycia farba na rozdiel od lazúry štruktúru dreva úplne prekryje, dekoračne ho zafarbí a chráni ho aj pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Plánujete použiť kryciu farbu? Môžete si dovoliť použiť aj menej kvalitné drevo.

Krycia farba na drevo

Krycia farba drobné nedostatky pekne zamaskuje. Aj obnova náteru je náročnejšia lebo máme dočinenia s náterom, ktorý nie je paropriepustný a vytvorí na dreve jednoliaty súvislý náter – email.

Pri výbere krycej farby prihliadajte na podklad

Kryciu farbu vyberáme v kombinácii s vhodným základom a to všetko súvisí od podkladu, ktorý natierate. Farba na drevo vodou riediteľná (ekologická), rýchlo vyschne a prácu s ňou vám neznepríjemňuje nepríjemný zápach. Pri syntetickej farbe musíte počítať s nepríjemným zápachom a radšej ju aplikujte v dobre vetrateľnom priestore. Tieto farby rovnako dobre využijete na drevo určené do interiéru aj exteriéru. Predtým, ako drevo natriete krycou farbou, použite základný náter. Ten jeho povrch vyhladí a ošetrí, krycia farba sa vám bude nanášať ľahšie a menej jej miniete.

Impregnácia drevennej podlahy

Impregnácia a povrchová farba sa pri ochrane dreva dopĺňa. Jedno chráni drevo pred škodcami, druhé pred poveternostnými zmenami. Ak chcete, aby vám drevo vydržalo, chráňte ho z každej strany.

Nie je lak ako lak

Pri výbere laku zohľadnite, kde je umiestnené drevo, ktoré ním idete natierať a podľa toho si vyberte. Interiérový lak je bezfarebný a zachováva prirodzený odtieň a štruktúru dreva. Lak sa na povrchu zmení na tvrdú ochrannú vrstvu, ktorá drevo chráni pred mechanickým poškodením a vlhkosťou. Najčastejšie sa používa na podlahy, obklady, okná a dvere. Súčasťou exteriérového laku je UV filter, preto je preto je väčšinou jemne mliečny a vo svojej štruktúre zachytáva škodlivé lúče. Po zaschnutí sa zmení na priehľadný, na dreve ostane lesklý alebo matný filter. Podľa toho, pre aký lak sa rozhodnete. Lak je odolnejší ako lazúra.

Dvojzložkový lak a jeho použitie

Samostatnú kategóriu tvorí dvojzložkový epoxidový lak určený na tanečné parkety, podlahy kultúrnych domov, či na palubovky do telocvične. Jednoducho povedané, použijete ho všade tam, kde potrebujete vysoko lesklý a tvrdý transparentný náter.

Rovnaká plechovka, rozdielna farba

Rovnaký lak bude inak vyzerať na borovici a inak na dube. Mäkké drevo (smrek, borovica) niečo z laku pohltí, preto pôsobí svetlejšie. Pri tvrdom dreve (dub, buk) lak nevsiakne, pigment ostane na povrchu, preto pôsobí tmavšie.

Olej na drevo

Chcete farebný odtieň dreva pred lakovaním zmeniť? Použite moridlo. Drevo zafarbí, ale žiadnu ochranu mu neposkytne. Bez vrstvy laku vám drevo v plnej kráse dlho nevydrží.

Impregnácia nie len na červotoče

Impregnácia znižuje savosť dreveného podkladu. Na takto pripravenom dreve spotrebujete menej laku a lazúry. Skôr, ako lak nanesiete, prebrúste povrch dreva jemným brúsnym papierom. To isté platí, aj keď chcete lazúru alebo lak obnoviť. Nová vrstva k starej lepšie priľne. Pri renovácii použite vodou riediteľné farby. Povrch, ktorý opravujete potrebuje len prebrúsiť a nie skryť aj menšie nedostatky.

Oleje sa s drevom kamarátia najdlhšie

Na základné ošetrenie dreva sa už stáročia používajú oleje. Vsiaknu hlboko do dreva, ale sú odolné aj voči vlhkosti na povrchu. Treba ich často obnovovať aspoň dva krát v roku, ale drevo sa vďaka tomu nevysušuje a neplesnivie.

Ošetrenie drevennej stoličky

Najčastejšie sa používa na ochranu plotov a záhradného nábytku, v interiéri sa s ním nestretávame, aj keď patrí medzi najmenej invazívne a ekologické spôsoby starostlivosti o drevo. Nezabudnite, že olej je v prvom rade mastný. Lazúru a lak na olej už nenanesiete.

Farba na drevo aj v spreji

Nábytok a drevo môžete ošetriť aj farbou na drevo v spreji. Dnes sa na trhu stretnete s rôznymi druhmi farieb, transparentných lakov a sprejov na vodnej báze. Predtým, ako sa do práce so sprejom pustíte, poriadne ho vo fľaštičke premiešajte a drevo odmastite a zdrsnite brusným papierom. Farbu nanášajte zo vzdialenosti 20 – 30 cm a drevu doprajte aspoň 2 – 3 vrstvy. Manipulácia so sprejom je veľmi jednoduchá a farba sa dostane všade.

Drevených hračiek sa netreba báť

Momentálne je veľmi populárna handmade tvorba a výroba drevených detských hračiek. Vedeli ste, že existuje farba, ktorá je práve na to určená? Farba je ekologická, bezpečná a nezávadná, nemusíte sa báť, že sa pri hraní dieťaťu niečo stane. Farba hračky oživí a pridá im originálny ráz. Drevené doplnky v dome a na záhrade sú pekné, ale treba sa o ne starať. Teraz už viete, ako na to!

Obľúbené farby na drevo

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 16.02.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať stolovú pílu? Najlepšie ponúka Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a BoschAko vybrať stolovú pílu? Najlepšie ponúka Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a Bosch

Potrebujete niečo odpíliť alebo narezať? V tom prípade vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu stolovú pílu.

Stavba exteriérovej a interiérovej sauny svojpomocne: Materiál, pec, dlažba do saunyStavba exteriérovej a interiérovej sauny svojpomocne: Materiál, pec, dlažba do sauny

O účinkoch saunovania na ľudský organizmus počúvame samé chvály. Tak prečo si takýto relax nedopriať pravidelne v pohodlí domova?

Aký detektor kovu a káblov/elektrického vedenia v stene pod omietkou? Najlacnejší nie je najlepšíAký detektor kovu a káblov/elektrického vedenia v stene pod omietkou? Najlacnejší nie je najlepší

Detektor kovu a káblov je užitočná vecička nielen pre všetkých elektrikárov, majstrov a kutilov, ale aj pre tých, ktorí sa rozhodli svojpomocne zrekonštruovať byt. Viete, ako ho vybrať?...