Najlepšia farba na drevo do interiéru a exteriéru? Rýchloschnúca, vodouriediteľná a bez zápachu

Drevo je prírodný materiál, ľahko sa spracúva, má dobré izolačné vlastnosti a je odolné a pevné. Tieto vlastnosti sa mu darí udržiavať vo vnútornom, chránenom prostredí.

Farby na drevo

Pod vplyvom vonkajších poveternostných podmienok (slnko, dážď, sneh, červotoče) sa jeho vlastnosti oslabujú a menia, preto ho treba chrániť. Chcete vedieť, ako?

O drevo sa treba starať

Drevo je ako pokožka. Treba ho pred vrtochmi počasia chrániť. Predstavte si, čo by dážď, vietor, silné slnko a sneh urobil s vašou pleťou? S drevom je to podobné. Chráňte ho impregnáciou a povrchovým náterom, aby ste ho v dokonalom stave udržali čo najdlhšie.

Obľúbené farby na drevo

Drevo najskôr naimpregnujte

Na impregnáciu používajte prípravok, ktorý obsahuje biocídy, aby ste zabránili rozmnožovaniu škodcov v dreve. Jeho úlohou je preniknúť čo najhlbšie do dreva, aby ho ošetrila a aby škodcom v podobe červotočov a húb nedala šancu. Impregnujte všetky drevené výrobky, ktoré pôjdu vonku alebo do vlhkého prostredia.

Impregnácia dreva

Impregnačná farba na drevo Belinka obsahuje biocídy a živice a je ideálna ako podklad pre povrchové nátery a lazúry. Chránia drevo pred drevokazným hmyzom a hubami. Nemá vplyv na konečnú farbu dreva, pretože je bezfarebná. Náter s biocídom si vyberte podľa toho, s ktorým škodcom idete bojovať (insekticídy, fungicídy).

Samotná impregnácia drevo neochráni

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam, ktoré impregnácia drevu poskytne, na 100 % ho neochráni. Chráni pred škodcami, ale na poveternostné vplyvy je krátka. Do boja s poveternostnými vplyvmi musí nastúpiť povrchová úprava. Lak a lazúra na drevo dokonale chránia rovnako, ako aj rokmi overené oleje na drevo.

Povrch dreva ochráni vonkajší náter

Ochráňte povrch dreva vrchným náterom a časté zmeny počasia prípadné mechanické poškodenia drevu neublížia. Medzi najčastejšie používané ochranné nátery patrí lazúra, krycia farba, lak a olej.

Lazúry na drevo

Chráni drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Ide o polopriesvitný náter, ktorý nechá vyniknúť štruktúre dreva. Ľahko sa nanášajú a sú paropriepustné, čo oceníte hlavne pri renovácii náteru. Dodržiavajte návod na použitie a odporúčanú spotrebu, aby ochrana dreva vydržala a bola naozaj kvalitná. Jemnejšie čistiace prostriedky a chemikálie dodávajú stratený lesk pri každom upratovaní.

Lazúra na drevo

Lazúra je polopriesvitná a obsahuje pigmenty, ktoré viažu častice UV filtra. Chráni drevo aj pred slnečným žiarením. Vrstva laku vytvára polomatný alebo pololesklý film. Záleží na tom, ktorý povrch sa vám viac páči. V interiéry vám lazúra vydrží aj 8 až 10 rokov. Do exteriéru voľte radšej tmavšie farby. Vydržia dlhšie.

Lazúru po roku obnovte

Nezabúdajte, že drevo pracuje a prispôsobuje sa svojmu okoliu. Rok po nanesení lazúry si môžete na povrchu náteru všimnúť malé prasklinky. Nebojte sa, nie je to nič nezvyčajné. Pretrite drevo lazúrou, ktorú ste použili pri poslednom nátere a drevo pretrite. Nezrovnalosti sa prekryjú a drevo bude opäť vyzerať ako nové.

Krycia farba skryje všetko

Krycia farba na rozdiel od lazúry štruktúru dreva úplne prekryje, dekoračne ho zafarbí a chráni ho aj pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Plánujete použiť kryciu farbu? Môžete si dovoliť použiť aj menej kvalitné drevo.

Krycia farba na drevo

Krycia farba drobné nedostatky pekne zamaskuje. Aj obnova náteru je náročnejšia lebo máme dočinenia s náterom, ktorý nie je paropriepustný a vytvorí na dreve jednoliaty súvislý náter – email.

Pri výbere krycej farby prihliadajte na podklad

Kryciu farbu vyberáme v kombinácii s vhodným základom a to všetko súvisí od podkladu, ktorý natierate. Farba na drevo vodou riediteľná (ekologická), rýchlo vyschne a prácu s ňou vám neznepríjemňuje nepríjemný zápach. Pri syntetickej farbe musíte počítať s nepríjemným zápachom a radšej ju aplikujte v dobre vetrateľnom priestore. Tieto farby rovnako dobre využijete na drevo určené do interiéru aj exteriéru. Predtým, ako drevo natriete krycou farbou, použite základný náter. Ten jeho povrch vyhladí a ošetrí, krycia farba sa vám bude nanášať ľahšie a menej jej miniete.

Impregnácia drevennej podlahy

Impregnácia a povrchová farba sa pri ochrane dreva dopĺňa. Jedno chráni drevo pred škodcami, druhé pred poveternostnými zmenami. Ak chcete, aby vám drevo vydržalo, chráňte ho z každej strany.

Nie je lak ako lak

Pri výbere laku zohľadnite, kde je umiestnené drevo, ktoré ním idete natierať a podľa toho si vyberte. Interiérový lak je bezfarebný a zachováva prirodzený odtieň a štruktúru dreva. Lak sa na povrchu zmení na tvrdú ochrannú vrstvu, ktorá drevo chráni pred mechanickým poškodením a vlhkosťou. Najčastejšie sa používa na podlahy, obklady, okná a dvere. Súčasťou exteriérového laku je UV filter, preto je preto je väčšinou jemne mliečny a vo svojej štruktúre zachytáva škodlivé lúče. Po zaschnutí sa zmení na priehľadný, na dreve ostane lesklý alebo matný filter. Podľa toho, pre aký lak sa rozhodnete. Lak je odolnejší ako lazúra.

Dvojzložkový lak a jeho použitie

Samostatnú kategóriu tvorí dvojzložkový epoxidový lak určený na tanečné parkety, podlahy kultúrnych domov, či na palubovky do telocvične. Jednoducho povedané, použijete ho všade tam, kde potrebujete vysoko lesklý a tvrdý transparentný náter.

Rovnaká plechovka, rozdielna farba

Rovnaký lak bude inak vyzerať na borovici a inak na dube. Mäkké drevo (smrek, borovica) niečo z laku pohltí, preto pôsobí svetlejšie. Pri tvrdom dreve (dub, buk) lak nevsiakne, pigment ostane na povrchu, preto pôsobí tmavšie.

Olej na drevo

Chcete farebný odtieň dreva pred lakovaním zmeniť? Použite moridlo. Drevo zafarbí, ale žiadnu ochranu mu neposkytne. Bez vrstvy laku vám drevo v plnej kráse dlho nevydrží.

Impregnácia nie len na červotoče

Impregnácia znižuje savosť dreveného podkladu. Na takto pripravenom dreve spotrebujete menej laku a lazúry. Skôr, ako lak nanesiete, prebrúste povrch dreva jemným brúsnym papierom. To isté platí, aj keď chcete lazúru alebo lak obnoviť. Nová vrstva k starej lepšie priľne. Pri renovácii použite vodou riediteľné farby. Povrch, ktorý opravujete potrebuje len prebrúsiť a nie skryť aj menšie nedostatky.

Oleje sa s drevom kamarátia najdlhšie

Na základné ošetrenie dreva sa už stáročia používajú oleje. Vsiaknu hlboko do dreva, ale sú odolné aj voči vlhkosti na povrchu. Treba ich často obnovovať aspoň dva krát v roku, ale drevo sa vďaka tomu nevysušuje a neplesnivie.

Ošetrenie drevennej stoličky

Najčastejšie sa používa na ochranu plotov a záhradného nábytku, v interiéri sa s ním nestretávame, aj keď patrí medzi najmenej invazívne a ekologické spôsoby starostlivosti o drevo. Nezabudnite, že olej je v prvom rade mastný. Lazúru a lak na olej už nenanesiete.

Farba na drevo aj v spreji

Nábytok a drevo môžete ošetriť aj farbou na drevo v spreji. Dnes sa na trhu stretnete s rôznymi druhmi farieb, transparentných lakov a sprejov na vodnej báze. Predtým, ako sa do práce so sprejom pustíte, poriadne ho vo fľaštičke premiešajte a drevo odmastite a zdrsnite brusným papierom. Farbu nanášajte zo vzdialenosti 20 – 30 cm a drevu doprajte aspoň 2 – 3 vrstvy. Manipulácia so sprejom je veľmi jednoduchá a farba sa dostane všade.

Drevených hračiek sa netreba báť

Momentálne je veľmi populárna handmade tvorba a výroba drevených detských hračiek. Vedeli ste, že existuje farba, ktorá je práve na to určená? Farba je ekologická, bezpečná a nezávadná, nemusíte sa báť, že sa pri hraní dieťaťu niečo stane. Farba hračky oživí a pridá im originálny ráz. Drevené doplnky v dome a na záhrade sú pekné, ale treba sa o ne starať. Teraz už viete, ako na to!

Obľúbené farby na drevo

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 16.02.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimouOšetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...