1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna, aby ste si museli kúpiť novú.

Oprava práčky

Zoznámime vás s príčinami tých najčastejších a poradíme, ako ich vyriešiť.

Cudzie teleso v pracej vani

Nie je to nič neobvyklé – rôzne mince, gombíky, sponky či dokonca kľúče zabudnuté vo vrecku sa jednoducho môžu dostať do priestoru medzi prací bubon a praciu vaňu (priestor okolo bubna). Najčastejšie sa tam dostanú medzerou medzi tesniacou manžetou a bubnom, prípadne prepadnú cez otvory bubna samotného.

Takýto predmet sa potom môže pri otáčaní bubna vzpriečiť a vydávať pri ďalšom otáčaní nepríjemné zvuky. Navyše, mnohé modely moderných práčok majú praciu vaňu z plastu, ktorú môže takéto teleso poškodiť či dokonca prederaviť. Dávajte si preto pozor, keď budete cudzí predmet z tohto priestoru vyberať.

V bubnoch zvrchu plnených práčok nájdete odnímateľný plastový kryt, pod ktorým sa nachádza servisný otvor. Cez ten si môžete jednoducho skontrolovať, či pod bubon nejaký cudzí predmet nespadol, prípadne tiež to, aký je stav ohrievacieho telesa.

Opotrebované ložiská bubna

Spoznáte ich tak, že práčka hučí pri žmýkaní – ide o výrazný a tupý zvuk v nižšej časti frekvenčného spektra, prípadne podľa ostrého pískania. V prípade výraznejšieho opotrebenia sa môže objaviť aj vŕzganie bubna práčky. Za tieto zvuky však môže byť zodpovedným aj uvoľnený bubon na práčke.

Pri bežnom praní sa to spočiatku nemusí prejaviť, pretože práčka pracuje s nižšími otáčkami. Pokazené ložiská na práčke však pravdepodobne ešte vydržia cca rok prevádzky, potom už hrozí ich poškodenie a znemožnenie ďalšieho prania.

Bubon práčky

Výmena ložiska na práčke je náročnejší servisný úkon, ktorý sa často nevykonáva na mieste (u vás doma), ale v opravárenskej dielni. Z toho dôvodu je jeho cena vyššia, preto by ste mali zvážiť, či sa vám tento servisný zákrok v prípade veľmi starej práčky oplatí.

Práčka pri odstreďovaní búcha

Bielizeň v pracom bubne nikdy nie je rozložená rovnomerne. Dôsledkom toho je, že bubon nie je vyvážený a pri vysokých otáčkach behom žmýkania teda skáče zo strany na stranu.

Aby sa zabránilo pohybu práčky, sú v jej útrobách osadené závažia a samotná pracia vaňa, v ktorej sa bubon otáča je zavesená na niekoľkých pružinách, ktoré nadmerný pohyb bubna do určitej miery tlmia. Ak sa jedna z pružín alebo niektoré zo závaží uvoľní, môže sa to prejaviť práve tupým búchaním pri odstreďovaní.

Ďalšou príčinou môže byť preťaženie práčky (príliš veľké množstvo ťažkej bielizne v pracom bubne).

Nadmerný hluk pri vypúšťaní

Vypúšťacie čerpadlo patrí medzi tie hlučnejšie komponenty každej práčky. Tieto čerpadlá sú nastavené tak, aby bežali určitú dobu nasucho aj po vypustení vody z bubna. Toto opatrenie má za cieľ dostať z bubna všetkú vodu vrátanej tej, ktorá sa postupne uvoľňuje pri žmýkaní.

Z toho dôvodu teda vypúšťacie čerpadlo mení intenzitu svojej hlučnosti v závislosti od množstva prečerpávanej vody. Je to bežný prevádzkový stav, ktorý spravidla nesignalizuje poruchu.

Bubon sa netočí

Ak počujete, ako sa točí elektromotor práčky, no bubon ostáva stáť, môže ísť o uvoľnený alebo roztrhnutý klinový remeň (ten prepája motor s bubnom). Prvými príznakmi uvoľneného remeňa môže byť to, že práčka píska pri žmýkaní vo vysokých otáčkach.

Niekedy stačí remeň došponovať, inokedy pomôže až jeho výmena. Ak má remeň na povrchu praskliny, rovno ho vymeňte za nový – je to totiž predzvesť jeho blížiaceho sa konca. Práčky s priamym pohonom bubna (tzv. direct drive) tento problém obchádza, pretože motor sa v nich nachádza priamo za bubnom a je s ním pevne spojený hriadeľom.

Ukončenie pracieho programu

Ak sa netočí bubon ani motor, pravdepodobne ide o poruchu motora, prípadne riadiacej elektroniky. Staršie modely práčok boli osadené motormi s uhlíkmi – práve tie sa zvykli po čase opotrebovať a motor kvôli nim prestal fungovať. Uhlíky sú pomerne lacným náhradným dielom, v motoroch moderných práčok ich však už spravidla nenájdete – v nich sa mení celý motor, resp. doska riadiacej elektroniky.

Práčka nevypúšťa vodu

Ak práčka doprala, no stále v nej ostáva voda, pravdepodobne je upchatý odtokový filter. Riešením je jeho vyčistenie.

Nájdete ho za malými výklopnými dvierkami v ľavom alebo pravom dolnom rohu na prednej strane práčky. Niektoré modely práčok ho majú skryté za spodným krytom. Po odklopení krytu filter jednoducho vyskrutkujete a vyčistíte pod tečúcou vodou. Nezabudnite si však pripraviť malý lavór alebo plech na pečenie, aby ste mali do čoho zachytiť vodu, ktorá pri vyberaní filtra vytečie.

Pri bežnom praní by ste mali filter čistiť cca každé 3 mesiace. V prípade, že často periete svetre, deky alebo máte domáce zvieratá so srsťou, budete ho pravdepodobne musieť čistiť ešte častejšie.

Práčka neohrieva vodu

Táto porucha sa prejavuje tak, že na bielizni ostávajú škvrny aj po vypratí, počas prania je práčka studená alebo preruší program.

Ak práčka neohrieva vodu, môže byť poškodené vykurovacie teleso, prípadne na ňom môže byť hrubá vrstva vodného kameňa. Príčinou však môžu byť aj zbytočne vysoké dávky pracieho prášku, v dôsledku čoho pláva ohrievacie teleso v pene a nemôže teda vodu dokonale ohriať. Keďže teleso je skonštruované na ponorenie do vody, môže takáto situácia spôsobiť aj jeho prehriatie a spálenie.

Skúste teda najprv použiť napr. polovičnú dávku pracieho prostriedku, a ak sa situácia nezlepší, zavolajte servisného technika.

Servisný technik kontroluje práčku

Bielizeň nie je vyžmýkaná

Najčastejšou príčinou je, že v práčke sa snažíte prať veľké kusy bielizne, prípadne aj deky, obliečky, záclony či kabáty. Tieto textílie sa v práčke skrčia do jedného kusa a nie je možné ich vyžmýkať.

Ak sa vaša práčka pri žmýkaní štrajkuje, zastavte program, vytiahnite bielizeň von a žmýkajte ju v menších dávkach. Veľké kusy ako kabáty či záclony by ste však mali dávať do čistiarne.

Práčka tečie

Netesností na práčke môže byť hneď niekoľko. V prvom rade skontrolujte tesnenie dvierok práčky, či nie je zdeformované, prepichnuté alebo popraskané (na starších práčkach).

Často sa zvyknú tiež opotrebovať tesnenia na prívodnej hadici, prípadne vo vnútri práčky. Útroby práčky sa postupne zanášajú vodným kameňom a kúskami textílií (napr. vlny). Môže sa tak upchať odtokový filter či odpadová hadica a voda si potom hľadá iné cesty, kade bude tiecť. 

Obľúbené modely práčok

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

11/05/2019 13:47
Michaela Rakuščinecova

Dobry den. Kupili sme novu pracku a pri prani vrzga a pri zmykani bucha...co ma robit uz som zufala. Dakujem

02/11/2019 20:37
Maros

Dobrý deň, pravdepodobne ste zabudli vybrať transportne skrutky zo zadnej strany práčky.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 22.03.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...