Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna, aby ste si museli kúpiť novú.

Oprava práčky

Zoznámime vás s príčinami tých najčastejších a poradíme, ako ich vyriešiť.

Cudzie teleso v pracej vani

Nie je to nič neobvyklé – rôzne mince, gombíky, sponky či dokonca kľúče zabudnuté vo vrecku sa jednoducho môžu dostať do priestoru medzi prací bubon a praciu vaňu (priestor okolo bubna). Najčastejšie sa tam dostanú medzerou medzi tesniacou manžetou a bubnom, prípadne prepadnú cez otvory bubna samotného.

Takýto predmet sa potom môže pri otáčaní bubna vzpriečiť a vydávať pri ďalšom otáčaní nepríjemné zvuky. Navyše, mnohé modely moderných práčok majú praciu vaňu z plastu, ktorú môže takéto teleso poškodiť či dokonca prederaviť. Dávajte si preto pozor, keď budete cudzí predmet z tohto priestoru vyberať.

V bubnoch zvrchu plnených práčok nájdete odnímateľný plastový kryt, pod ktorým sa nachádza servisný otvor. Cez ten si môžete jednoducho skontrolovať, či pod bubon nejaký cudzí predmet nespadol, prípadne tiež to, aký je stav ohrievacieho telesa.

Opotrebované ložiská bubna

Spoznáte ich tak, že práčka hučí pri žmýkaní – ide o výrazný a tupý zvuk v nižšej časti frekvenčného spektra, prípadne podľa ostrého pískania. V prípade výraznejšieho opotrebenia sa môže objaviť aj vŕzganie bubna práčky. Za tieto zvuky však môže byť zodpovedným aj uvoľnený bubon na práčke.

Pri bežnom praní sa to spočiatku nemusí prejaviť, pretože práčka pracuje s nižšími otáčkami. Pokazené ložiská na práčke však pravdepodobne ešte vydržia cca rok prevádzky, potom už hrozí ich poškodenie a znemožnenie ďalšieho prania.

Bubon práčky

Výmena ložiska na práčke je náročnejší servisný úkon, ktorý sa často nevykonáva na mieste (u vás doma), ale v opravárenskej dielni. Z toho dôvodu je jeho cena vyššia, preto by ste mali zvážiť, či sa vám tento servisný zákrok v prípade veľmi starej práčky oplatí.

Práčka pri odstreďovaní búcha

Bielizeň v pracom bubne nikdy nie je rozložená rovnomerne. Dôsledkom toho je, že bubon nie je vyvážený a pri vysokých otáčkach behom žmýkania teda skáče zo strany na stranu.

Aby sa zabránilo pohybu práčky, sú v jej útrobách osadené závažia a samotná pracia vaňa, v ktorej sa bubon otáča je zavesená na niekoľkých pružinách, ktoré nadmerný pohyb bubna do určitej miery tlmia. Ak sa jedna z pružín alebo niektoré zo závaží uvoľní, môže sa to prejaviť práve tupým búchaním pri odstreďovaní.

Ďalšou príčinou môže byť preťaženie práčky (príliš veľké množstvo ťažkej bielizne v pracom bubne).

Nadmerný hluk pri vypúšťaní

Vypúšťacie čerpadlo patrí medzi tie hlučnejšie komponenty každej práčky. Tieto čerpadlá sú nastavené tak, aby bežali určitú dobu nasucho aj po vypustení vody z bubna. Toto opatrenie má za cieľ dostať z bubna všetkú vodu vrátanej tej, ktorá sa postupne uvoľňuje pri žmýkaní.

Z toho dôvodu teda vypúšťacie čerpadlo mení intenzitu svojej hlučnosti v závislosti od množstva prečerpávanej vody. Je to bežný prevádzkový stav, ktorý spravidla nesignalizuje poruchu.

Bubon sa netočí

Ak počujete, ako sa točí elektromotor práčky, no bubon ostáva stáť, môže ísť o uvoľnený alebo roztrhnutý klinový remeň (ten prepája motor s bubnom). Prvými príznakmi uvoľneného remeňa môže byť to, že práčka píska pri žmýkaní vo vysokých otáčkach.

Niekedy stačí remeň došponovať, inokedy pomôže až jeho výmena. Ak má remeň na povrchu praskliny, rovno ho vymeňte za nový – je to totiž predzvesť jeho blížiaceho sa konca. Práčky s priamym pohonom bubna (tzv. direct drive) tento problém obchádza, pretože motor sa v nich nachádza priamo za bubnom a je s ním pevne spojený hriadeľom.

Ukončenie pracieho programu

Ak sa netočí bubon ani motor, pravdepodobne ide o poruchu motora, prípadne riadiacej elektroniky. Staršie modely práčok boli osadené motormi s uhlíkmi – práve tie sa zvykli po čase opotrebovať a motor kvôli nim prestal fungovať. Uhlíky sú pomerne lacným náhradným dielom, v motoroch moderných práčok ich však už spravidla nenájdete – v nich sa mení celý motor, resp. doska riadiacej elektroniky.

Práčka nevypúšťa vodu

Ak práčka doprala, no stále v nej ostáva voda, pravdepodobne je upchatý odtokový filter. Riešením je jeho vyčistenie.

Nájdete ho za malými výklopnými dvierkami v ľavom alebo pravom dolnom rohu na prednej strane práčky. Niektoré modely práčok ho majú skryté za spodným krytom. Po odklopení krytu filter jednoducho vyskrutkujete a vyčistíte pod tečúcou vodou. Nezabudnite si však pripraviť malý lavór alebo plech na pečenie, aby ste mali do čoho zachytiť vodu, ktorá pri vyberaní filtra vytečie.

Pri bežnom praní by ste mali filter čistiť cca každé 3 mesiace. V prípade, že často periete svetre, deky alebo máte domáce zvieratá so srsťou, budete ho pravdepodobne musieť čistiť ešte častejšie.

Práčka neohrieva vodu

Táto porucha sa prejavuje tak, že na bielizni ostávajú škvrny aj po vypratí, počas prania je práčka studená alebo preruší program.

Ak práčka neohrieva vodu, môže byť poškodené vykurovacie teleso, prípadne na ňom môže byť hrubá vrstva vodného kameňa. Príčinou však môžu byť aj zbytočne vysoké dávky pracieho prášku, v dôsledku čoho pláva ohrievacie teleso v pene a nemôže teda vodu dokonale ohriať. Keďže teleso je skonštruované na ponorenie do vody, môže takáto situácia spôsobiť aj jeho prehriatie a spálenie.

Skúste teda najprv použiť napr. polovičnú dávku pracieho prostriedku, a ak sa situácia nezlepší, zavolajte servisného technika.

Servisný technik kontroluje práčku

Bielizeň nie je vyžmýkaná

Najčastejšou príčinou je, že v práčke sa snažíte prať veľké kusy bielizne, prípadne aj deky, obliečky, záclony či kabáty. Tieto textílie sa v práčke skrčia do jedného kusa a nie je možné ich vyžmýkať.

Ak sa vaša práčka pri žmýkaní štrajkuje, zastavte program, vytiahnite bielizeň von a žmýkajte ju v menších dávkach. Veľké kusy ako kabáty či záclony by ste však mali dávať do čistiarne.

Práčka tečie

Netesností na práčke môže byť hneď niekoľko. V prvom rade skontrolujte tesnenie dvierok práčky, či nie je zdeformované, prepichnuté alebo popraskané (na starších práčkach).

Často sa zvyknú tiež opotrebovať tesnenia na prívodnej hadici, prípadne vo vnútri práčky. Útroby práčky sa postupne zanášajú vodným kameňom a kúskami textílií (napr. vlny). Môže sa tak upchať odtokový filter či odpadová hadica a voda si potom hľadá iné cesty, kade bude tiecť. 

Obľúbené modely práčok

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

11/05/2019 13:47
Michaela Rakuščinecova

Dobry den. Kupili sme novu pracku a pri prani vrzga a pri zmykani bucha...co ma robit uz som zufala. Dakujem

02/11/2019 20:37
Maros

Dobrý deň, pravdepodobne ste zabudli vybrať transportne skrutky zo zadnej strany práčky.

20/12/2019 20:40
marita6

Dobrý večer. Pri dnešnom praní mi začala vŕzgať práčka. Bočné kryty sme zhodili a nie je to ani remeňom ani strunami .
Zvuk ide z vnútra, neviem prísť v čom je problém. Značka práčky je AEG, mám ju 5 rokov. Zvuk je ako by bubon škrel o gumu.
Nemôžu to byť ložiská, su v ložisku aj gumy? Práčka je plnená z vrchu.
Ďakujem za radu.

16/04/2020 09:34
Martin Kocian

Dobrý deň,

neviete náhodou kde by som mohol nájsť servisný manuál na pračku Whirpool AWE50510?
Pri otáčaní bubna vydáva vŕzgavý tupý zvuk (ako tvrdá guma) pravdepodobne tlmič, tak ho chcem najprv skúsiť namazať a potom vymeniť.
Ďakujem pekne za pomoc

16/04/2020 09:38
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
skúste oficiálnu stránku predajcu Whirlpool. Mali by sa tam nachádzať všetky potrebné dokumenty.

09/07/2020 20:49
Ružena

Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, ani nie 4 rocna práčka Lg mi zanecháva na bielom pradle skvrny akoby mastné nejdú už ani vyprat...mam ju ešte v záruke,pravidelne cistena.....co to prosím je už som zúfalá avivaz nepoužívam ak áno ziedka,...dakujem za odpoved

15/07/2020 07:01
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
keďže je práčka ešte v záruke, najvhodnejšie bude osloviť autorizovaný servis a informovať sa u nich.

13/08/2020 11:26
Marina

Dobrý deň. Mám pracku Samsung WW80J6410CW Séria WW6000, pred par mesiacmi boli komplet vymenené všetky tlmiče. Prednedávnom začala práčka vydávať tikavy zvuk v oblasti displeja. Keď pridrzim kryt v pravom dolnom rohu na vrchu práčky, tak zvuk prestane. Neviete či sa to dá nejako odstrániť svojpomocne? Ďakujem

15/09/2020 10:14
Silvia

Dobrý deň, mam novú pračku cca pol roka, ale teraz v poslednom čase začal bubon vŕzgať pri točení. Také zvláštne zvuky to robí, jak keby sa otáčal bubon za trest. Neviete mi poradiť o čo sa jedná a kedy by mohol byť problém? ďakujem jedna sa o model SAMSUNG WW80K6414QW/LE

30/09/2020 14:53
Eva Kocianová

Dobrý deň, hľadám u Vás radu. Dnes po vypratí prádla, na ktorom ostali čierne škvrny, ostal v kúpeľni aj divný zápach. Prirovnala by som to k spálenine, ale nie úplne. Práčka po zapnutí stále ide. Ale nemôžem s ňou prať, keďže mi ostalo po poslednom praní prádlo úplne zničené. Pravdepodobne ide teda o problém s ložiskom, práčku máme 3 roky značky AEG, oplatí sa nám ju opravovať alebo radšej kúpiť zas novú?

01/10/2020 06:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ako uvádzamev texte, "Výmena ložiska na práčke je náročnejší servisný úkon, ktorý sa často nevykonáva na mieste (u vás doma), ale v opravárenskej dielni. Z toho dôvodu je jeho cena vyššia, preto by ste mali zvážiť, či sa vám tento servisný zákrok v prípade veľmi starej práčky oplatí." Ak by ste sa rozhodli vymeniť ložisko svojpomocne, zaplatíte len za ložisko (do 30 eur). Ak nemáte v rodine technicky zdatného človeka, potom sa treba obrátiť jedine na opravárenskú dielňu. Skúste sa informovať o cenách v najbližšej dielni, kde by vám boli schopní práčku opraviť a rozhodnúť sa podľa toho. 3 roky nie je na práčku veľa, avšak ak sa oprava vyrovná cene novej práčky, mali by ste radšej porozmýšľať nad novým spotrebičom.

01/10/2020 18:34
Marta Celengová

Máme práčku Beko z predu plnená práčka dnes sa my tam dostali kostice ako rozobrať a vybrať ďakujem za rady

11/10/2020 17:31
Zuzana Kučková

Dobrý deň. Mám pracku indesit mam ju cez 5rokov a pri zmykani mi vydáva zvuk ako rabkadlo (ako keď súcha papier o spajchlu). Prepáčte ale ku ničomu inému to neviem prirovnať. už som z toho zúfalá neviem kde je chyba. Prosím vás neviete mi poradiť? Ďakujem.

20/10/2020 17:50
Eva Harčárová

Dobrý deň. Mám 5 ročnú práčku Gorenje powered by e on. na 8 kg ,ktorá na začiatku prania asi tak 15 minut kým sa prádlo nie je úplne namáčame a niekedy aj počas prania vydáva zvuk "škrýpania".Poprosím napíšte mi, kde je pravdepodobne chyba a koľko by stála oprava na servise.Za odpoveď vopred ďakujem.

07/11/2020 22:09
Alena Novotná

Prosîm vás mám podozrenie,že moja nová práčka má dlhé samostatné odstreďovanie 26 min...to si asi musím dokúpiť žmýkačku????whirlpool Awe 66710 a nikde sa nepíše o dĺžke odstreďovania, ďakujem

25/10/2020 10:57
Lea Skultetyova

Dobrý deň mame asi 4 mesiace novú pracku pri zmykani strašne búcha počuť to až von na ulicu čo môže byť problém. Ďakujem

01/12/2020 16:56
Martina Baluchová

Dobrý deň, v auguste bolo 3 roky, čo sme kúpili práčku Elekrolux SOFTACCCESS.Pred 3. týždňami začala akoby škrípať - bubon pri otáčaní vydáva zvuky( škrípe- píští), aj bez pránia, keď ním len tak otáčam( hľadali sme dôvod). Keď práčka odstreĎuje a otáčky sú vysoké, práčka/ bubon/ škrípe ešte viac. Práčku som aj odvápnila, filter vyčistila, ale ani nebolo takmer čo čistiť. Keď sme odstránili bočný panel a počúvali zvuky pri praní, zvuk vychádzal z tej skrutky( os bubna). Odporúčaných 6 kg bielizne nepresahujeme. V čom je asi problém? Je potrebná kúpa novej práčky po 3. rokoch ( zdá sa mi to príliš skoro na jej doterajšiu životnosť)?
Veľmi pekne ďakujem!
S pozdravom ::-)

02/01/2021 15:17
Rastislav

Dobrý deň .. mám asi 5rokov práčku značky Whirlpool a pri vypúšťani vody začne neznesitelne pískať .. filter som vyčistil aj všetky hadice .. mám pocit že by to mohol byť ten motorček ..môžte mi poradiť prečo to tak začalo v poslednom čase tak pískať .. ďakujem

08/05/2021 23:49
Ondrej

Mame pracku AEG a loziska zacali hucat, tak som zacal hladat info o vymene lozisk, zial ale pracka ma zvareny plastovy bubon a neda sa lahko rozobrat. Uz som bol rozhodnuty ze ju dopouzivame do zodratia a potom vyhodime, lebo novy bubon je cca 200 eur polozka.
Potom som ale nasiel v CZ firmu ktora sa specializuje presne na taketo opravy - vymeny loziska v zavarenej vani. Cena 60 eur viac nez priazniva, ale vyzaduje si to rozobrat pracku a zaslat im len bubon. Keby niekto mal podobny problem, tak skuste stranku: loziskapracky bodka cz

15/06/2021 08:58
Peter Vanek

Mám trjročnú pračku Philcko PLD1263M. Pri odstreďovani hučí a dosť.Ďakujem.

12/02/2022 19:18
Jana

Dobrý večer vedel by mi niekto poradiť mama 2ročnú ešte v záruke práčku pri žmikani
hučí a šúcha som stoho už zúfalá

22/06/2023 09:17
Františka

Dobry den, mam pracku AEG a pri prani strašne huci, neda sa pocuvat. Este dobre ze byvame v dome lebo v bytovke by nas susedia vyhodili.Ďakujem za radu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 22.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.