Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna, aby ste si museli kúpiť novú.

Oprava práčky

Zoznámime vás s príčinami tých najčastejších a poradíme, ako ich vyriešiť.

Cudzie teleso v pracej vani

Nie je to nič neobvyklé – rôzne mince, gombíky, sponky či dokonca kľúče zabudnuté vo vrecku sa jednoducho môžu dostať do priestoru medzi prací bubon a praciu vaňu (priestor okolo bubna). Najčastejšie sa tam dostanú medzerou medzi tesniacou manžetou a bubnom, prípadne prepadnú cez otvory bubna samotného.

Takýto predmet sa potom môže pri otáčaní bubna vzpriečiť a vydávať pri ďalšom otáčaní nepríjemné zvuky. Navyše, mnohé modely moderných práčok majú praciu vaňu z plastu, ktorú môže takéto teleso poškodiť či dokonca prederaviť. Dávajte si preto pozor, keď budete cudzí predmet z tohto priestoru vyberať.

V bubnoch zvrchu plnených práčok nájdete odnímateľný plastový kryt, pod ktorým sa nachádza servisný otvor. Cez ten si môžete jednoducho skontrolovať, či pod bubon nejaký cudzí predmet nespadol, prípadne tiež to, aký je stav ohrievacieho telesa.

Opotrebované ložiská bubna

Spoznáte ich tak, že práčka hučí pri žmýkaní – ide o výrazný a tupý zvuk v nižšej časti frekvenčného spektra, prípadne podľa ostrého pískania. V prípade výraznejšieho opotrebenia sa môže objaviť aj vŕzganie bubna práčky. Za tieto zvuky však môže byť zodpovedným aj uvoľnený bubon na práčke.

Pri bežnom praní sa to spočiatku nemusí prejaviť, pretože práčka pracuje s nižšími otáčkami. Pokazené ložiská na práčke však pravdepodobne ešte vydržia cca rok prevádzky, potom už hrozí ich poškodenie a znemožnenie ďalšieho prania.

Bubon práčky

Výmena ložiska na práčke je náročnejší servisný úkon, ktorý sa často nevykonáva na mieste (u vás doma), ale v opravárenskej dielni. Z toho dôvodu je jeho cena vyššia, preto by ste mali zvážiť, či sa vám tento servisný zákrok v prípade veľmi starej práčky oplatí.

Práčka pri odstreďovaní búcha

Bielizeň v pracom bubne nikdy nie je rozložená rovnomerne. Dôsledkom toho je, že bubon nie je vyvážený a pri vysokých otáčkach behom žmýkania teda skáče zo strany na stranu.

Aby sa zabránilo pohybu práčky, sú v jej útrobách osadené závažia a samotná pracia vaňa, v ktorej sa bubon otáča je zavesená na niekoľkých pružinách, ktoré nadmerný pohyb bubna do určitej miery tlmia. Ak sa jedna z pružín alebo niektoré zo závaží uvoľní, môže sa to prejaviť práve tupým búchaním pri odstreďovaní.

Ďalšou príčinou môže byť preťaženie práčky (príliš veľké množstvo ťažkej bielizne v pracom bubne).

Nadmerný hluk pri vypúšťaní

Vypúšťacie čerpadlo patrí medzi tie hlučnejšie komponenty každej práčky. Tieto čerpadlá sú nastavené tak, aby bežali určitú dobu nasucho aj po vypustení vody z bubna. Toto opatrenie má za cieľ dostať z bubna všetkú vodu vrátanej tej, ktorá sa postupne uvoľňuje pri žmýkaní.

Z toho dôvodu teda vypúšťacie čerpadlo mení intenzitu svojej hlučnosti v závislosti od množstva prečerpávanej vody. Je to bežný prevádzkový stav, ktorý spravidla nesignalizuje poruchu.

Bubon sa netočí

Ak počujete, ako sa točí elektromotor práčky, no bubon ostáva stáť, môže ísť o uvoľnený alebo roztrhnutý klinový remeň (ten prepája motor s bubnom). Prvými príznakmi uvoľneného remeňa môže byť to, že práčka píska pri žmýkaní vo vysokých otáčkach.

Niekedy stačí remeň došponovať, inokedy pomôže až jeho výmena. Ak má remeň na povrchu praskliny, rovno ho vymeňte za nový – je to totiž predzvesť jeho blížiaceho sa konca. Práčky s priamym pohonom bubna (tzv. direct drive) tento problém obchádza, pretože motor sa v nich nachádza priamo za bubnom a je s ním pevne spojený hriadeľom.

Ukončenie pracieho programu

Ak sa netočí bubon ani motor, pravdepodobne ide o poruchu motora, prípadne riadiacej elektroniky. Staršie modely práčok boli osadené motormi s uhlíkmi – práve tie sa zvykli po čase opotrebovať a motor kvôli nim prestal fungovať. Uhlíky sú pomerne lacným náhradným dielom, v motoroch moderných práčok ich však už spravidla nenájdete – v nich sa mení celý motor, resp. doska riadiacej elektroniky.

Práčka nevypúšťa vodu

Ak práčka doprala, no stále v nej ostáva voda, pravdepodobne je upchatý odtokový filter. Riešením je jeho vyčistenie.

Nájdete ho za malými výklopnými dvierkami v ľavom alebo pravom dolnom rohu na prednej strane práčky. Niektoré modely práčok ho majú skryté za spodným krytom. Po odklopení krytu filter jednoducho vyskrutkujete a vyčistíte pod tečúcou vodou. Nezabudnite si však pripraviť malý lavór alebo plech na pečenie, aby ste mali do čoho zachytiť vodu, ktorá pri vyberaní filtra vytečie.

Pri bežnom praní by ste mali filter čistiť cca každé 3 mesiace. V prípade, že často periete svetre, deky alebo máte domáce zvieratá so srsťou, budete ho pravdepodobne musieť čistiť ešte častejšie.

Práčka neohrieva vodu

Táto porucha sa prejavuje tak, že na bielizni ostávajú škvrny aj po vypratí, počas prania je práčka studená alebo preruší program.

Ak práčka neohrieva vodu, môže byť poškodené vykurovacie teleso, prípadne na ňom môže byť hrubá vrstva vodného kameňa. Príčinou však môžu byť aj zbytočne vysoké dávky pracieho prášku, v dôsledku čoho pláva ohrievacie teleso v pene a nemôže teda vodu dokonale ohriať. Keďže teleso je skonštruované na ponorenie do vody, môže takáto situácia spôsobiť aj jeho prehriatie a spálenie.

Skúste teda najprv použiť napr. polovičnú dávku pracieho prostriedku, a ak sa situácia nezlepší, zavolajte servisného technika.

Servisný technik kontroluje práčku

Bielizeň nie je vyžmýkaná

Najčastejšou príčinou je, že v práčke sa snažíte prať veľké kusy bielizne, prípadne aj deky, obliečky, záclony či kabáty. Tieto textílie sa v práčke skrčia do jedného kusa a nie je možné ich vyžmýkať.

Ak sa vaša práčka pri žmýkaní štrajkuje, zastavte program, vytiahnite bielizeň von a žmýkajte ju v menších dávkach. Veľké kusy ako kabáty či záclony by ste však mali dávať do čistiarne.

Práčka tečie

Netesností na práčke môže byť hneď niekoľko. V prvom rade skontrolujte tesnenie dvierok práčky, či nie je zdeformované, prepichnuté alebo popraskané (na starších práčkach).

Často sa zvyknú tiež opotrebovať tesnenia na prívodnej hadici, prípadne vo vnútri práčky. Útroby práčky sa postupne zanášajú vodným kameňom a kúskami textílií (napr. vlny). Môže sa tak upchať odtokový filter či odpadová hadica a voda si potom hľadá iné cesty, kade bude tiecť. 

Obľúbené modely práčok

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

11/05/2019 13:47
Michaela Rakuščinecova

Dobry den. Kupili sme novu pracku a pri prani vrzga a pri zmykani bucha...co ma robit uz som zufala. Dakujem

02/11/2019 20:37
Maros

Dobrý deň, pravdepodobne ste zabudli vybrať transportne skrutky zo zadnej strany práčky.

20/12/2019 20:40
marita6

Dobrý večer. Pri dnešnom praní mi začala vŕzgať práčka. Bočné kryty sme zhodili a nie je to ani remeňom ani strunami .
Zvuk ide z vnútra, neviem prísť v čom je problém. Značka práčky je AEG, mám ju 5 rokov. Zvuk je ako by bubon škrel o gumu.
Nemôžu to byť ložiská, su v ložisku aj gumy? Práčka je plnená z vrchu.
Ďakujem za radu.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 22.03.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.