Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Väčšina ľudí si pod pojmom cvičenie predstaví posilňovňu, cvičiť však môžete aj doma pomocou cvikov s vlastnou váhou. Dobrým pomocníkom vám pri tom bude tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky.

Ako vybrať vibromasážny prístroj?

Pozrite sa, ako taký stroj funguje a s čím vám pomôže.

Obľúbené vibromasážne stroje na doma

Princíp a výhody vibromasážnych strojov

Vibračný posilňovací stroj je vyhotovený vo forme samostatnej plošiny, plošiny s madlami alebo plošiny s pásom. Špeciálne elektromotory v ňom zabudované umožňujú vibračný pohyb plošiny, ktorý môže mať nastaviteľný smer aj intenzitu.

Vibrácie spôsobujú reflexívne sťahovanie svalov, čím sa zlepšuje ich prekrvenie a tiež činnosť krvného obehu a lymfatického systému, čo vám pomôže zbaviť sa stuhnutosti, no tiež bojovať proti ochabnutej pokožne a celulitíde.

Cvičenie a masáž s vibromasážnym strojom

Vibračnú plošinu môžete využiť na masáž jednotlivých častí tela s nastaviteľnou intenzitou, čo vám pomôže uvoľniť svaly napr. ak máte sedavé zamestnanie.

Plošina poskytuje tiež podporu pri strečingu – naťahovaní svalov. Môžete na nej vykonávať klasické strečingové cviky na natiahnutie jednotlivých svalových skupín, pričom vibrácie vám pomôžu svaly ešte viac uvoľniť a natiahnuť. Pravidelný strečing vám taktiež pomôže bojovať so stuhnutosťou, no stanete sa vďaka nemu pohyblivejšími – pri nedostatku pohybu totiž svaly nielen ochabujú, ale dochádza aj k ich skracovaniu (všimnete si to napr. pri zaväzovaní šnúrok na topánkach, kedy máte problém sa zohnúť).

Cvičenie na vibromasážnom stroji

Vibračná plošina nachádza využitie tiež pri posilňovacích cvikoch s vlastnou váhou. Sú to tie klasické cviky, ktoré robíte doma ako napr. drepy, kliky, výpady, „brušáky“ a pod. Plošina sa využíva tak, že príslušnú časť tela, ktorú posilňujete si položíte na (zapnutú) vibračnú plošinu.

Napr. pri drepoch môžete stáť oboma nohami na plošine, pri výpadoch iba jednou, pri klikoch si na ňu položíte ruky, pri brušákoch si na plošinu ľahnete atď.

K niektorým plošinám môžete pripevniť aj gumové expandery, ktoré potom môžete použiť na precvičovanie menších svalov podobne ako kladky v posilňovni. Pre vykonávanie niektorých cvikov môže byť potrebná ďalšia podložka, prípadne fitlopta (toto príslušenstvo nebýva súčasťou balenia).

Typy vibromasážnych strojov

 • Vibračná plošina bez držadiel – Ide o najjednoduchší a najlacnejší variant, kedy je zariadenie tvorené samotnou plošinou bez držadiel a pomocného stĺpika. Výhodou je, že vám nič neprekáža v pohybe. Ovládacie prvky sú umiestnené na bočnej strane plošiny, tieto modely však obvykle nedisponujú príliš širokými možnosťami nastavenia.
 • Vibračná plošina s držadlami – Na podpornom stĺpiku sú umiestnené z bočných strán pomocné držadlá, ktoré vám pomôžu udržať stabilitu pri cvičení s intenzívnymi vibráciami. Na stĺpiku je taktiež umiestnený ovládací panel s tlačidlami pre nastavenie jednotlivých funkcií a s informačným displejom. Držadlá na plošine môžu pomôcť najmä menej pohyblivým začiatočníkom, zároveň vás však stĺpik môže obmedziť pri niektorých cvikoch.
 • Vibromasážny pás – Skladá sa z pevnej nevibrujúcej podložky a rotačnej hlavy, ku ktorej je z oboch strán pripevnený pás. Tento pás obopne vaše boky alebo váš pás a vibráciami ich bude masírovať. V prípade, ak zariadenie disponuje vymeniteľnými pásmi, môžete s ním masírovať aj iné časti tela. Napriek tomu, že vibromasážne pásy majú podobné účinky ako vibračné plošiny, nedá sa s nimi cvičiť.

Ďalšie parametre a funkcie vibromasážnych zariadení 

 • Rozmery vibračnej plošiny – Vyberajte podľa typu vaše postavy a cvikov, ktoré chcete so zariadením vykonávať. Ak máte vyššiu postavu a dlhé ruky, môže vám byť menšia plošina napr. pri klikoch úzka. Rovnako to platí aj napr. pre drepy so širokým postojom.
 • Typy vibrácií – Vibrácie môžu byť vertikálne, kedy sa strany plošiny striedavo pohybujú hore a dolu, 3D vibrácie, ktoré pohybujú celou plošinou v rôznych smeroch, prípadne aj kombinácia oboch spomenutých.
 • Nastavenie intenzity – Čím širšie možnosti nastavenia, vým väčšie využitie. Pri masáži vám totiž väčšinou stačia slabšie vibrácie, pri cvikoch na nohy však majú efekt až tie silnejšie. Nastaviteľná by mala byť frekvencia vibrácií (tj. rýchlosť – obvykle 1 až 40-krát za sekundu) a taktiež ich amplitúda (miera zdvihu, resp. vychýlenia – obvykle 1 až 5 mm). Niektoré vibromasážne prístroje umožňujú nastavenie intenzity vibrácií až v 60 krokoch.
 • Nosnosť – Bežne býva do 100 či 120 kg. Ak máte v rodine ťažších členov, siahnite po modeloch s nosnosťou do 150 kg. Tie majú dostatočnú výkonovú rezervu a poradia si aj s ťažšími cvičencami.
 • Výkon motora – Pre domáce použitie postačí motor s výkonom od 250 W. V komerčných modeloch nájdete aj 400 W motory, v niektorých zariadeniach sú dokonca dva. Čím ťažšia osoba a čím náročnejšie cviky, tým by mal byť motor výkonnejší.
 • Uchytenie na príslušenstvo – Umožní vám pripojiť napr. gumové expandéry, ktoré potom fungujú podobne ako kladkostroje v posilňovni. Môžete s nimi precvičiť viac častí tela a váš tréning tak bude komplexný.
 • Ovládací panel a displej – Nájdete ho na takmer každom vibromasážnom prístroji. Zobrazuje nastavenú intenzitu vibrácií, zvolený program a tie pokročilejšie modely merajú aj čas strávený cvičením, obsah telesného tuku alebo dokonca váš tep – to sa hodí najmä pri kruhovom tréningu, ktorý vám pomôže zredukovať hmotnosť a zlepšiť kondíciu srdcovo-cievneho systému.
 • Materiál vibračnej dosky – Samozrejmosťou by mala byť protišmyková úprava samotnej vibračnej plošiny, ideálnym materiálom na tento účel je guma.

Obľúbené vibromasážne stroje na doma

Vibromasážne prístroje pre komerčné využitie

Ak chcete kúpiť takéto multifunkčné zariadenie do vášho fitness alebo welness centra, mali by ste siahnuť po modeloch určených na komerčné využitie. Sú síce drahšie, disponujú však obvykle silnejšími a odolnejšími vibračnými elektromotormi, vďaka čomu znesú aj celodennú záťaž.

Taktiež vďaka svojej masívnej konštrukcií disponujú obvykle zvýšenou nosnosťou do 150 kg, vďaka čomu budete mať istotu, že odolá aj zákazníkom s vyššou nadváhou.

Cena

Najlacnejšie vibromasážne posilňovacie stroje zoženiete za cenu pod 300 eur, nečakajte od nich žiadne zázraky, disponujú často iba slabším vibračným motorom a často u nich chýba funkcia 3D vibrácií. Tými disponujú až modely s cenou presahujúcou 400 eur.

Cena modelov určených pre komerčné použitie s desiatkami prednastavených programov a vysokou nosnosťou obvykle presahuje tisícku eur. Pred kúpou je vhodné si preveriť, aké má vibromasážny stroj recenzie.

Top 4 vibromasážne stroje na formovanie postavy

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 11.06.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Akú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciuAkú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciu

Ak ste pocítili niekedy túžbu merať svoje výkony pri bicyklovaní, určite vám ako prvé napadlo siahnuť po klasickom tachometri. Pozrite sa, ako vybrať tachometer na bicykel a aké iné...