Najlepšie doplnkové, vrchné matrace Dormeo s pamäťovou penou – recenzie

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Vo veľkom ovplyvňuje naše zdravie, psychické aj fyzické. Preto je nevyhnutné, aby ste si počas noci alebo aj cez deň poriadne oddýchli a načerpali sily do nového dňa. Na kvalitu spánku vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je aj to, na čom spíte, čiže kvalita postele, posteľná bielizeň a matrac, o ktorom vám povieme niečo viac v tomto článku. Nejde o klasický matrac, ale o doplnkové matrace.

Ako vybrať doplnkový matrac

Vrchný matrac, doplnkový matrac alebo topper slúži na ochranu vášho zdravia a používa sa aj z hygienických dôvodov. Dokonca môže zmierňovať príznaky alergie a astmy. Hľadáte vhodné doplnkové matrace a neviete, ako na to? V tomto článku sa vám pokúsime čo najpodrobnejšie vysvetliť postup. Zhrnieme vám výhody a nevýhody doplnkových matracov od značky Dormeo a v prípade, že by vás nezaujali, tak máme pre vás aj ďalšie alternatívy. Každý totiž preferuje niečo iné, takže tu nájdete rôzne tipy, z ktorých si budete vedieť vybrať to pravé pre vás.

Doplnkové matrace Dormeo nájdete na oficiálnej stránke predajcu ✅ Dormeo.sk.

Vlastnosti doplnkových matracov

Prečo sú doplnkové matrace také dobré a prečo sa ich oplatí zaobstarať? V prvom rade je to vtedy, ak nemáte kvalitný základný matrac, máte ho vyležaný alebo vám nevyhovuje jeho tvrdosť. Zároveň ešte nechcete investovať do úplne nového matraca, takže vám môže postačiť len doplnkový matrac. Doplnkové matrace, ako to už z ich názvu vyplýva, dopĺňajú ten základný matrac, ktorý nemusí dobre vplývať na vaše zdravie a kvalitu spánku. Pri doplnkových matracoch si môžete vyberať z rôznych cenových kategórií a podľa toho môžu mať rôzne vlastnosti. Poďme konkrétne ku doplnkovým matracom Dormeo a vlastnostiam, ktoré podporujú zdravý spánok.

Vlastnosti matracov Dormeo

Aby ste si vybrali matrac, ktorý vám bude najviac vyhovovať a bude presne podľa vašich predstáv, tak značka Dormeo vyvinula množstvo vychytávok a zakomponovala materiály, vďaka ktorým majú matrace špeciálne vlastnosti a zvyšuje to ich kvalitu. Jednou z nich je aj ochranná vrstva CleanEffect, ktorá je zakomponovaná do vonkajšej látky doplnkového matraca. Vďaka nej je chránený pred vznikom zápachu, plesní, baktériámi a roztočmi. Je jednoduchšie ho udržiavať čistý a voňavý. O cirkuláciu vzduchu v spodnej časti matraca sa stará vrstva 3D Airmesh, vďaka ktorej je povrch suchý a svieži. Ochranná vrstva Essential dokáže matrac ochrániť pred roztočmi, hubami, baktériami bez použitia chemikálií, ktoré by mohli byť pre vaše telo škodlivé.

Ďalšou z obľúbených vlastností týchto doplnkových matracov je pamäťová pena Ecocell. Pri tvrdých matracom je problém to, že sa neprispôsobia tvaru tela, tým pádom nie je chrbtica vyrovnaná. V prípade pamäťovej peny vytvára matrac oporu pre chrbticu, takže sa vyhnete bolestiam a necítite sa ráno „dolámane“. Pamäťová pena vytvára elastický povrch s trojrozmernou bunkovou štruktúrou. S tým sa spája aj individuálna opora rôznym častiam tela, vďaka čomu sa matrac úplne prispôsobí vášmu telu. Rozdeľuje sa do troch častí – zóna pre hlavu a krk (jemne ich masíruje), zóna bedier (tvorí oporu a uľavuje chrbtici tým, že zmierňuje tlak) a zóna chodidiel (vzduchová priedušnosť a opora).

Matrace obsahujú aj vlákna Tencel, ktoré sú hypoalergénne a vyrobené z eukalyptov. Tým, že sú prírodného pôvodu, tak nedráždia pokožku a sú hladké na dotyk. Nedrží sa v nich vlhkosť, takže sa nevytvárajú žiadne plesne ani baktérie. Ochranná vrstva Silver Plus bola vyvinutá pre zvýšenie hygieny v matracoch. Keďže na ňom denne človek strávi niekoľko hodín, potí sa, tak sa vytvára ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov. Vrstva Silver Plus chráni matrac pred všetkými týmito mikroorganizmami, zachováva matrac čistý, voňavý a chráni ho pred roztočmi.

S doplnkovými matracmi je možné aj cestovať, takže ak trpíte citlivosťou na kvalitu matracov a vplýva to aj na váš spánok, určite by ste si ho mali so sebou zbaliť, ak cestujete autom. Preto majú niektoré matrace dva praktické popruhy, ktoré matrac udržia zložený. Nemusíte sa preto báť, že by sa vám rozmotal. Rovnako sa s ním oveľa jednoduchšie manipuluje a nezaberá toľko miesta.

Doplnkový/vrchný matrac

Výhody a nevýhody doplnkových matracov

Doplnkové matrace nemusia byť pre každého, no ak ste nad jeho kúpou premýšľali alebo nie ste spokojní s kvalitou vášho spánku na aktuálnom matraci, tak by ste to mohli aspoň zvážiť. Aby sme vám to rozhodovanie trošku uľahčili, máme pre vás zhrnutie všetkých výhod a nevýhod doplnkových matracov. Opäť platí – to, čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať ďalšiemu, takže treba na to pri rozhodovaní myslieť. Výhody doplnkových matracov sú takéto:

 • Ochrana zdravia – chránia vašu chrbticu, podporujú zdravý spánok a zároveň sa v ňom nedržia plesne, baktérie a roztoče, takže sú vhodné aj pre alergikov.
 • Prispôsobenie teploty – doplnkové matrace sú navrhnuté tak, aby počas spánku regulovali teplotu. V lete vás budú príjemne chladiť a v zime vás dokážu počas celej noci udržať v teple.
 • Špeciálne vlastnosti a úpravy – či už je to pamäťová pena alebo mikrovlákna s antibakteriálnymi vlastnosťami, tieto matrace majú vylepšenia, vďaka ktorým je spánok pohodlnejší a umožňujú aj jednoduchšiu starostlivosť. Nemusíte ich dávať pravidelne vetrať a aj napriek tomu budú stále voňavé.
 • Jednoduchá manipulácia – tento typ matraca môžete rôzne prenášať, presúvať a v prípade cestovania autom s ním môžete vyraziť na dovolenku. Je spratný a ak má popruhy, tak je manipulácia s ním ešte jednoduchšia.
 • Nižšia cena – ak si ešte nechcete kupovať nový matrac, do ktorého by ste museli investovať stovky eur, tak to stačí vyriešiť práve doplnkovým matracom. Jeho cena je výrazne nižšia.
 • Údržba – nielen doplnkové matrace Dormeo, ale aj matrace od iných značiek sa dajú udržiavať veľmi jednoducho. Stačí odzipsovať odnímateľný poťah a oprať v práčke, podľa inštrukcií na štítku.

Nevýhody doplnkových matracov:

 • Nenahradia klasický matrac – a s tým treba rátať. Ako už názov hovorí, sú to len doplnkové matrace. Dokážu zmeniť vlastnosti matraca, ktorý je pod nimi, no bez neho doplnkový matrac nemôžete používať. Toto je asi jediná nevýhoda, ktoré doplnkové matrace majú, no na druhej strane, pravdepodobne kvôli tomuto dôvodu si ich väčšina kupuje, takže s tým ráta.

Top doplnkové matrace

Výber doplnkového matraca nie je úplne jednoduchý a treba sa pozerať pri výbere na viacero faktorov. Aby sme vám týmto článkom aj uľahčili hľadanie v ponuke doplnkových matracov Dormeo, tak vám dáme pár tipov na konkrétne produkty aj s ich výhodami a nevýhodami, ktoré sme na nich našli. Každý z nich je niečím iný a má iné vlastnosti či vychytávky.

Iné alternatívy doplnkových matracov

Ak vás nezaujali doplnkové matrace Dormeo, nenašli ste v ich ponuke to, čo ste hľadali alebo si ich chcete porovnať aj s inou značkou, tak máme pre vás tipy na spoločnosti, ktoré vyrábajú kvalitné matrace. Samozrejme, aj pri iných značkách sa môžete riadiť postupom výberu a dôležitými faktormi pri nákupe.

Značka matracov Materasso ponúka doplnkové matrace z pamäťovej peny, latexu alebo kokosu, takže výber je naozaj široký. Rôzne cenové kategórie vrchných matracov nájdete aj u značky JYSK, ktorá ponúka tento typ v kategóriách Basic, Plus a Gold. Líšia sa aj podľa hrúbky a iných vlastností. Výhodou je dostupnosť týchto obchodov a možnosť si ich priamo vyskúšať. Obľúbená je aj značka Benab, u ktorých je možnosť zakúpenia matraca na viacerých e-shopoch. Výhodou je aj to, že je to slovenský výrobca postelí a matracov, takže tým podporíte lokálneho podnikateľa. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie matrace

Materiály používané pri doplnkových matracoch

Aby bol matrac kvalitný a spánok bol čo najpohodlnejší, je dôležité, aby bol vyrobený z tých správnych materiálov. Pri doplnkových matracoch Dormeo sa používa viacero materiálov a dôvodom sú rôzne vlastnosti a využitie. Keď si tieto matrace prezeráte, či už na internete alebo priamo v predajni, tak by ste sa o materiály použité pri konkrétnom modeli mali zaujímať. Od toho sa potom bude odvíjať aj ich údržba. Materiálmi používanými pri doplnkových matracoch Dormeo sú latex, pamäťová pena, vlna, bavlna a polyester.

Latex

Latex je prírodným materiálom – pochádza z miazgy kaučukových stromov. Je to biela tekutina, ktorá vyteká z kôry stromov, keď sa poškodí vrstva kmeňa. Najnovšou verziou používanou v matracoch je 100 % prírodný latex, ktorý je jediný na svete s nulovou uhlíkovou stopou. Okrem matracov sa z neho vyrábajú aj pneumatiky, hadice alebo tesnenia.

Matrace z latexu patria k tým drahším, pretože to je veľmi odolný materiál, ktorý vám vydrží dlhé roky. Telu a hlavne chrbtici poskytuje maximálne pohodlie a oporu. Tiež zabraňuje hromadeniu mikróbov a nečistôt. Neprenáša otrasy, takže ak máte s partnerom spoločný matrac, počas noci sa neprebudíte na jeho pohyby. Nevýhodou je, že je oproti ostatným materiálom ťažší, takže je náročnejšie s ním manipulovať.

Pamäťová pena

Alebo anglicky „memory foam“, je vynález, ktorého autorom je NASA. Základným materiálom je polyuretán, ktorý sa používa aj pri klasických, lacných matracoch. Rozdiel je v spôsobe výroby. Pri pamäťovej pene sa do matraca vpúšťajú špeciálne plyny, ktoré menia vlastnosti polyuretánu. Vzniká z toho termoaktívna a vysoko elastická pena. Dokáže kopírovať tvar tela, no zároveň je stále podporná.

Doplnkový matrac s pamäťovou penou

Pamäťová pena je jedným z najobľúbenejších materiálov pri doplnkových matracoch. Okrem toho, že slúži ako prevencia proti bolestiam svalov a kĺbov, tak tlmí pohyby. Opäť sa preto tento materiál hodí aj pre matrace na celú manželskú posteľ. Nevýhodou môže byť nepríjemný zápach, ktorý vzniká kvôli spôsobu výroby týchto matracov, no po pár dňoch by mal vyprchať.

Vlna

Vysokokvalitný prírodný materiál – je prirodzene mäkký, pohodlný, no zároveň odolný a v rovnakom stave dokázala vydržať aj roky. Aj kvôli tomu treba rátať s tým, že doplnkové matrace z vlny sa nachádzajú vo vyššej cenovej kategórii, no ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, tak nebudete ľutovať.

Vlnené matrace sú vhodné aj pre alergikov, ktorí na pokožke neznesú syntetické materiály. Vo vlne sa nedržia ploštice a roztoče, takže vlna je vhodná aj z pohľadu zdravia a údržby. V lete vás dokáže príjemne ochladiť a v zime bude držať teplo. Ak ste zvyknutí na pamäťovú penu, tak môže byť pre vás prechod na vlnu ťažší, pretože neposkytuje taký komfort a podporu.

Bavlna a polyester

Ďalším z veľmi vhodných materiálov pre matrac je bavlna. Keďže je to prírodný materiál, je pre naše telo príjemná, priedušná a zároveň má termoregulačné vlastnosti. Bavlnené materiály vám vydržia dlhé roky, keď sa o doplnkový matrac dobre staráte. Na výber sú čisto bavlnené matrace alebo zo zmesi bavlny a polyesteru, prípadne sú pridané ešte ďalšie syntetické materiály.

Podľa percentuálneho podielu bavlny sa potom líši aj cena matraca. Samozrejme, čím vyšší podiel bavlny v danom matraci je, tým lepšie. Nevýhodou je, že bavlna sa oveľa jednoduchšie vyleží a nedrží svoj tvar tak dobre, ako napríklad latex alebo pamäťová pena.

Postup správneho výberu a najdôležitejšie parametre

Keď už si raz doplnkový matrac kupujete, tak ho nebudete chcieť meniť hneď za pár mesiacov. Toto sú najdôležitejšie parametre pri výbere doplnkového matraca Dormeo, prípadne matracov od iných značiek.

 • Zdravie – najdôležitejšie by malo byť pre vás to, ktorý typ matraca je pre ochranu vášho zdravia najlepší. Máte problémy s kĺbmi alebo svalmi? Vyberajte si matrace, ktoré majú dostatočnú podporu tela, aby vás ráno nič nebolelo. Máte problémy s dýchaním alebo alergie? Vyberajte si matrace, ktoré sú z prírodných materiálov a nedržia sa v nich mikroorganizmy a ani prach.
 • Cena – pre mnohých je cena faktor, podľa ktorého sa rozhodujú, no pri doplnkových matracoch to neodporúčame. Stanovte si rozpočet, no prihliadajte na to, v akej cenovej relácii sa pohybujú matrace, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. To by malo byť pre vás prvoradé.
 • Povrch – každý preferuje inú tvrdosť matraca a pre každého je pohodlné niečo iné. Pri doplnkových matracoch máte na výber z rôznych materiálov, hrúbok aj hustoty, takže by ste mali nájsť ten ideálny povrch, ktorý bude práve pre vás pohodlný.
 • Udržiavanie tepla – a s tým sa spája aj regulácia vzduchu. Matrac by vás mal počas zimy zohriať, počas leta ochladiť a neustále by mal cirkulovať vzduch, aby v ňom nevznikali plesne a huby. Najlepšie vlastnosti má v tomto prípade pamäťová pena a latex. K vlastnostiam matraca prispieva aj materiál použitý na vonkajšej vrstve.
 • Údržba – pri výbere sa opýtajte na to, aká jednoduchá je údržba vybraného doplnkového matraca. Ideálnou voľbou je odnímateľný poťah, ktorý len vyperiete v práčke a vnútro necháte vyvetrať. Rovnako sú výhodné aj špeciálne technológie a materiály, ktoré sa spájajú s čistotou matraca.
 • Vrátenie peňazí – nielen Dormeo, ale aj ďalší predajcovia matracov ponúkajú možnosť vrátenia peňazí v prípade, že s tovarom nie ste spokojní. V prípade Dormeo môžete bez udania dôvodu vrátiť všetky doplnkové matrace do 30 dní.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 08.09.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.