Monopoly Casino, Junior či Stranger Things. Spoločenská hra pre deti i dospelých

Jedna z najkultovejších, ak nie úplne najkultovejšia stolová hra, ktorá dokáže zaujať mysle detí i dospelákov. Presne týmto titulom sa môže pyšniť hra Monopoly. Vo svete sa predáva už dlhé desiatky rokov a jej vývoj ide stále vred. Vznikajú nové podoby tejto hry, ktoré sa tematicky viažu na rôzne trendy, napr. Monopoly Stranger Things, Monopoly Game of Thrones a mnohé iné. Čím je spoločenská hra Monopoly taká zaujímavá? 

Monopoly

Monopoly majú za sebou tak trochu špinavú históriu. Bez ohľadu na dejiny sa táto hra radí medzi celosvetovo najúspešnejšie a dodnes najpopulárnejšie spoločenské hry na svete. Zabavia sa pri nej dospelí aj deti. Hra sa predáva v množstve rôznych verzií a ak doma hru Monopoly ešte nemáte, je najvyšší čas to zmeniť.

Obľúbené hry Monopoly


Spoločenská hra Monopoly je fenomén

Znie to neuveriteľne, ale počiatky hry Monopoly sa datujú už do roku 1903. V tomto období vymyslela Elizabeth Magie hru s názvom The Landlord's Game. Pani Magie bola zarytou odporkyňou pozemkových monopolov. Pôvodným zámerom bolo vymyslieť edukatívnu hru, na ktorej by sa dal názorne demonštrovať negatívny dopad nahromadených pozemkov v rukách úzkeho kruhu elít.

Od roku 1906 až do 30. rokov minulého storočia vznikli desiatky hier, ktoré boli inšpirované pôvodnou The Landlord's Game. Na Vianoce v roku 1932 sa stretli za jedným stolom priatelia Charles Todd a Charles Darren. Todd ukázal Darrenovi svoju verziu hry. Na tom by nebolo nič zlé, lenže Darren Toddovi nápad ukradol, pomenoval hru Monopoly a začal s distribúciou. V roku 1934 odkúpili autorské práva na hru bratia Parkerovci a v roku 1935 uzrela svetlo sveta moderná verzia Monopolov, ktorú dnes vlastní americká hračkárska spoločnosť Hasbro.

Spoločenská hra Monopoly

Vyberáme z nášho katalógu

Stručné pravidlá hry Monopoly

Podrobné pravidlá si môžete naštudovať priamo z brožúrky, ktorá je pribalená v každom balení alebo na internete. Ak ste však nikdy Monopoly nehrali, pozrime sa na pravidlá aspoň v skratke.

Základné Monopoly je stolová hra pre deti i dospelých, v ktorej jednotliví hráči kupujú, predávajú a prenajímajú nehnuteľnosti s cieľom nahromadiť čo najväčší majetok. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorý nezbankrotuje. Pozor, hra podľa tradičných pravidiel môže trvať hodiny, najmä ak vás bude hrať viacero.

Existujú však ešte dve verzie skrátených pravidiel. Prvým variantom je ukončenie hry po tom, čo zbankrotuje druhý hráč. Jeho ostávajúci majetok sa rozdelí medzi veriteľov či hráčov a víťazom sa stane ten z hráčov, ktorého majetok má najvyššiu hodnotu. Druhou verziou je hrať na čas. Hráči si vopred dohodnú časový limit, ktorý hre venujú. Po uplynutí času hráči spočítajú výšku majektu a víťazom sa stáva ten z hráčov, ktorý nazhromaždil najviac. Kategoricky Monopoly môžem radiť medzi obchodné a strategické spoločenské hry.

Pochopiteľne, rozdielne pravidlá má Monopoly pre deti (Monopoly Junior, resp. Moje prvé Monopoly) či tematické verzie ako Monopoly Cheaters Edition, Monopoly Stranger Things alebo Monopoly Game of Thrones. Mnopoly pravidlá hry sa môžu javiť komplikované, no je jedno či začne hrať klasické Monopoly Classic alebo sa rozhodnete pre širšiu verziu, pre každú verziu hry sú pravidlá podobne a zároveň odlišné. Všetky detaily máte v samotnej informačnej brožúre.

Hranie Monopoly

Monopoly pre deti aj dospelákov

Hľadáte spoločenskú stolovú hru pre deti alebo dospelých? Pýtate sa, prečo hru milujú všetky vekové kategórie? Je to preto, lebo Monopoly sú jednoducho zábava pre celú rodinu. Pravidlá sú pomerne jednoduché a hra vás po pár minútach tak pohltí, že sa začnete cítiť ako skutoční obchodníci. Budete sa cítiť nabudení, plní elánu a pri hroziacom bankrote očakávajte pot na čele. Monopoly vás vtiahnu. Pozrite sa, aké rôzne slovenské verzie Monopoly u nás zoženiete. 

V hračkárstvach, obchodoch či e-shopoch dnes kúpite nespočetné množstvo verzií tejto hry. Existuje napríklad verzia Monopoly Slovensko, ktorá obsahuje slovenské ulice a mestá. Je to super verzia pre všetkých patriotov. Milujete knihy či seriál Hry o tróny a nevadí vám hrať v angličtine? Zberateľská edícia Monopoly Game of Thrones Edition vám určite spraví radosť. 

Najmenším hráčom môžete podarovať rôzne verzie ako Monopoly AutáMonopoly Ľadové kráľovstvo alebo Monopoly Pokémon. Popozerajte si všetky alternatívy a vyberte si tú, ktorá vám zapasuje najviac. Svoje Monopoly si zaručene vyberie každý.

Monopoly Junior

Najčastejšie otázky – FAQ

Pýtate sa či je hra Monopoly vhodná aj pre deti? Hľadáte zábavu pre celú rodinu? Chcete si vyskúšať zaujímavú stolovú hru a Monopoly ste ešte nehrali? Ak máte otázky ohľadom tejto spoločenskej hry, radi vám poradíme.

Ako vyhrať hru Monopoly?

Neexistuje všeobecný návod na to, ako vyhrať hru Monopoly, pretože ide o strategickú spoločenskú hru. Je preto vhodné poznať pravidlá hry a snažiť sa reagovať na kroky spoluhráčov.

Koľko hráčov môže hrať hru Monopoly?

Pre väčšinu hier Monopoly platí, že ju môžu hrať minimálne 2 hráči a maximálne 8 hráčov. Avšak, existujú verzie, ktoré umožňujú hrať až 10 či 12 hráčom. Prípadne môže ísť o hru v tímoch.

Ako sa rozhoduje o poradí hráčov v hre Monopoly?

O poradí hráčov sa v hre Monopoly rozhoduje hádzaním kociek. Každý hráč hádže obe kocky a podľa toho, kto hodí vyššie číslo, začína prvý. Ak sa na kockách hodí rovnaké číslo, hádže sa znova.

Čo sa stane, ak hráč nemá peniaze na zaplatenie nájomného v hre Monopoly?

Možností je viac, hráč sa môže pokúsiť predať iné nehnuteľnosti vo vlastnícive. Hráč tiež môže požiadať ostatných hráčov o pôžičku. Ak hráč nemá ako zapaltiť nájom, musí vyhlásiť bankrot a v tom okamihu hráč zvyčajne končí.

Koľko času by mala trvať jedna hra Monopoly?

Priemerne hra môže trvať 3 až 6 hodín, no pokojne sa hra môže skončiť aj skôr alebo neskôr. Závisí od počtu hráčov a ich šikovnosti. Čím viac nakúpeného majetku je v hre, tým je predpoklad, že hra bude trvať dlhšie.

Staršie edície, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Komentáre

07/05/2022 20:31
Dora

u nas vedie hra dostihy a sazky a ešte obria stavebnica tehličky

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 10.12.2018
Posledná aktualizácia: 05.04.2023
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?