Tipy, kam umiestniť zrkadlo v kúpeľni, predsieni, obývačke, jedálni, spálni, kuchyni

Zrkadlá zohrávajú dôležitú úlohu hlavne pri rannej očiste, ale predovšetkým v momentoch, keď sa v nich odzrkadľuje náš vzhľad, s ktorým sme spokojní.

Kam umiestniť zrkadlo?

Vedeli ste, že ak si zrkadlo umiestnite v byte na zaujímavejšie miesto, ako je len šatníková skriňa alebo kúpeľňa, dokážete s vaším bytom urobiť zázraky?

Štýlové zrkadlá rôznych typov a veľkostí nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Čarovné zrkadlo?

O zrkadle sa traduje, že ide o čarovný predmet, do istej miery to aj naozaj tak je. Z tohto dlhoročného presvedčenia vychádza aj čínske geometrické umenie Feng šuej, ktoré je založené na špeciálnom rozmiestnení nábytku tak, aby nenarúšalo prúdenie zemskej a atmosférickej energie a tým nepôsobilo negatívne na harmóniu a šťastie človeka, žijúceho v danom prostredí. Zrkadlo v tomto ponímaní zohráva dôležitú úlohu. Buď naruší prúdenie dobrej energie, alebo ju posilní. Preto vhodné umiestnenie zrkadla nie je také jednoduché, ako sa zdá.

Čo dokáže zrkadlo?

Okrem toho, že zrkadlo odráža objektívnu realitu späť do priestoru, môžete pomocou neho zväčšiť, zmenšiť priestor, presvetliť miestnosť, alebo oživiť fádnu obývačku. Zrkadlo v zaujímavom šate dokáže z ktorejkoľvek miestnosti urobiť luxusnú a elegantnú izbu. Dobre umiestnené a zvolené zrkadlo vám do života prinesie nielen nové bývanie, ale aj hojnosť, pozitívnu energiu a šťastný partnerský život.

Kam ich radšej nedávať

V miestnosti by sa nikdy nemalo nachádzať veľa zrkadiel – budia nepríjemný dojem. Namiesto množstva zrkadiel zvoľte radšej jedno a poriadne. Viac zrkadiel môžete umiestňovať v dome, resp. vo veľkých rodinných sídlach a vo vilách, ktoré majú niekoľko veľkých izieb. V byte, ktorý má malé izby, by to naozaj nebol dobrý nápad.

Pozor na vchodové dvere

Neumiestňujte zrkadlo oproti vchodovým dverám, pretože odráža prichádzajúcu energiou späť do miestnosti. Je to nebezpečné, hlavne ak máte nevítanú, nepríjemnú návštevu.

Do spálne radšej nie

Aj pri umiestňovaní zrkadla do spálne treba byť veľmi opatrní. Nemalo by byť postavené tak, aby ste videli svoj odraz v zrkadle počas polospánku, v tme a za šera. Môže vás to vystrašiť alebo budete mať nepríjemný ustráchaný pocit, kvôli ktorému nebudete môcť dobre spať.

Zrkadlo nie je vhodné do spálne

Moderný zrkadlový plafón alebo podlaha

Hoci existujú isté „vychytávky“, ktoré budia dojem luxusu, nie sú vhodné na inštaláciu do bežného bytu. Jedným z nich je aj stropné alebo podlahové zrkadlo. Napriek tomu, že to vyzerá dobre, hlavne zrkadlo na strope v spálni, je dôležité si uvedomiť, že sa takto budete vidieť denno-denne. Vidieť sa hore nohami môže viesť k migrénam, závratom a k zvláštnemu pocitu nevyrovnanosti. Zrkadlo na strope vyvoláva nebezpečenstvo, pretože nikdy neviete, či je zrkadlo tak uchytené o strop, aby nespadlo a v spálni prispieva aj k nepokojnému spánku.

Pozor na neporiadok a pracovňu

Zrkadlo by nemalo byť na mieste, kde sa často tvorí neporiadok alebo na mieste, kde odráža poškodenú stenu. Rovnako ho nedávajte ani tam, kde odráža nepekný alebo poškodený kus nábytku, pretože už nebudete vidieť len jednu poškodenú sedačku, ale vďaka zrkadlu až dve. Zrkadlo neumiestňujte do knižnice, do miestnosti, kde tvoríte alebo sa potrebujete sústrediť. Zrkadlo odpútava vašu pozornosť a núti vás neustále sa doň pozerať.

Ďalšie zásady, ohľadom umiestňovania zrkadiel

 • Zrkadlo umiestnite vždy tak, aby sa v ňom videl aj najmenší člen rodiny cca od 6 rokov a aj najvyšší člen domácnosti. Myslite nato, že pri pohľade do zrkadla, by sa mala osoba vidieť v zrkadle celá. Určite by pohľad v zrkadle nemal byť bez hlavy.
 • Nikdy neumiestňujte zrkadlá oproti sebe, pretože zrkadlá si vzájomne vymieňajú energiu, čo v konečnom dôsledku spôsobuje energetický chaos a môže sa to prejaviť aj na chaotickom živote človeka.
 • Zrkadlo určite neumiestňujte do detskej izby, z rovnakých dôvodov ako je to v prípade spálne.
 • V príliš vlhkých miestnostiach by nemali byť zrkadlá, ale v takej kúpeľni by ste sa bez neho nezaobišli. V tom prípade zvoľte radšej zrkadlo s rámom, namiesto zrkadla bez rámu. Medzi zrkadlom a stenou sa tak vytvorí priestor, zväčší sa cirkulácia vzduchu a vplyvom zrážania sa vody nebude dochádzať k poškodeniu zrkadla a steny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá

Kam so zrkadlami?

Predtým, ako sa zamyslíte nad tým, po akom zrkadle túžite, pouvažujte, kde by ste ho umiestnili a čo od zrkadla očakávate (zväčšenie priestoru, presvetlenie miestnosti, oživenie miestnosti, dodať miestnosti eleganciu, luxus a pod.).

Zrkadlo do kúpeľne

Kúpeľňa bez zrkadla snáď ani nemôže byť kúpeľnou. V tejto miestnosti plní predovšetkým praktickú funkciu, zrkadlá však už dávno neslúžia len na účely rannej očisty, plnia aj estetickú funkciu. Často je zrkadlo súčasťou moderných sprchovacích kútoch, ale aj ako časť obkladačiek. Do kúpeľne je najideálnejšie umiestniť zrkadlo nad umývadlo. Malo by mať väčšie rozmery ako samotné umývadlo a umiestnené o niečo vyššie ako je vaša výška.

Dobrou voľbou je zvoliť zrkadlo so svetlom, lepšie sa v zrkadle uvidíte pri rannej očiste i líčení a navyše, ak je svetlo dostatočne silné, potom nepotrebujete v kúpeľni ďalšie svetlá. Mnoho ľudí dopĺňa veľké zrkadlo malým okrúhlym, ktoré je možné prisunúť si bližšie k sebe. Takéto zrkadlá z jednej strany odrážajú zmenšený obraz a z druhej zväčšený.

Zrkadlo do chodby

Zrkadlo do predsiene je výborným spôsobom, ako ju opticky zväčšiť. Zrkadlo by nemalo byť umiestnené oproti vchodovým dverám, môže vás to pri nočnom návrate domov vystrašiť. Na chodbu sa hodí zrkadlo na stojane. Stojanové zrkadlo má aj tú výhodu, že ho ľahko premiestnite. Výborným variantom je umiestniť zrkadlo nad skrinku nad topánky. Nemusí ísť o veľké rustikálne zrkadlo. Pekne ukáže aj úzke zrkadlo, ktoré je vodorovne umiestnené nad komodu. Zaujímavou možnosťou je zavesenie zrkadla na obe protiľahlé steny, ale nie oproti sebe. Je to náročnejšie, ale ak sa s tým pohráte, môže to vyzerať naozaj dobre.

Zrkadlo do predsiene

Zrkadlo do obývačky

V obývačke môžete pomocou zrkadla opticky zväčšiť priestor a presvetliť ho. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že je lepšou voľbou ako obraz, ktorý je sám osebe samostatnou farebnou kulisou, pričom zrkadlo sa dokáže dokonale prispôsobiť priestoru. Okrem toho, že v obývačke môže zaujať svojím vzhľadom, odráža rôzne dôležité prvky z obývačky, napr. farby stien, nábytku, slnečné svetlo, svetlo z lámp, oheň v krbe. Vynikne, keď ho umiestnite nad komodu, nad sedaciu súpravou alebo pohovku, či nad kozub, pričom nebudete potrebovať žiadny krbový obklad. Zrkadlá majú svoje miesto aj oproti oknu. Ak vysoké zrkadlo dáte medzi dve okná, rozptýli prichádzajúce denné svetlo do celej miestnosti a vzbudí dojem, že v miestnosti máte ďalšie okno.

Zrkadlo do spálne

V spálni umiestňujte zrkadlo veľmi opatrne. Ak je umiestnené zrkadlo tak, že sa v ňom odráža obraz vašej postele, zrkadlo znásobuje energiu, čo by znamenalo, že by ste mali energetický spánok, teda dosť nepokojný. Najlepším variantom je umiestniť zrkadlo v rámci toaletného stolíka a aj to mimo úrovne postele. Feng šuej, toaletný stolík so zrkadlom do spálne odporúča, pretože to prispieva k celkovej harmónii prostredia. Nezabudnite si kúpiť taký, kde budú aj svetlá. Ak sa vám stolík nezmestí do spálne, potom umiestnite zrkadlo na vnútorné dvere v skrini. Odborníci hovoria aj o možnosti zavesiť zrkadlo nad čelo postele.

Zrkadlo do jedálne

Zrkadlo v jedálni je výborným doplnkom, ktorý zväčší priestor a prinesie vám hojnosť. Umiestnite zrkadlo do úrovne stola tak, aby sa v ňom odrážal obsah vášho stola. Keďže stôl je symbolom hojnosti, prosperity a pohostenia, potom sa hojnosť na stole, resp. energia hojnosti pomocou zrkadla zdvojnásobuje. Myslite však znovu nato, že pri pohľade do zrkadla by ste sa v zrkadle mali vidieť celí, od hlavy až po päty.

Okrúhle zrkadlo v jedálni

Zrkadlo v kuchyni

Výborným estetickým prvkom je umiestniť zrkadlo do kuchyne nad kuchynskú linku. Vyzerá to naozaj dobre a odráža aj dobrú energiu, hlavne ak jedlo pripravujete s láskou. Dbajte na to, aby šikovný kuchár/ka videli v zrkadle pri príprave jedla aj odraz za sebou, aby tento priestor mali vždy pod kontrolou. Modernou a veľmi dobrou zrkadlovou kuchynskou pomôckou je aj antikorový digestor, ktorý okrem odsávania a eliminovania kuchynského pachu, slúži aj ako zrkadlo. Mimochodom, zrkadlo, ktoré odráža pracovnú dosku a horáky, navyšuje vaše financie a kariérny rast.

Ďalšie dobré rady a tipy na umiestňovanie zrkadiel v byte

 • Možno sa pohrávate s myšlienkou, že zrkadlami pokryjete väčšiu plochu. V tom prípade ich umiestnite oproti oknám. Vyvolá to nezabudnuteľný optický dojem otvorenosti a presvietenia. Svetlo odrazu bude aj na miestach, kde predtým nebolo.
 • Zrkadlo nemusí byť v každom prípade zavesené, môže byť aj bezpečne opreté o komodu alebo o stolík.
 • Zrkadlo, ktoré je zavesené na skrini, ako súčasť skrine, a v ktorom sa počas ležania vidíte, je dobré na noc zakrývať látkou. Pozor, neprelepovať, ale zakrývať.
 • Ak máte komplikované, bytovo-priestorové podmienky, tak zavolajte skúseného odborníka, ktorý vám poradí, kam so zrkadlom.
 • Všetky zrkadlá, ktoré máte v dome či v byte, by ste mali udržiavať vždy lesklé a čisté, pretože jedine tak vám budú prinášať do života a do domácnosti mnoho smiechu, radosti a nezabudnuteľných, samozrejme pozitívnych, dych berúcich okamihov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá do kúpeľne

Záleží aj na tvare, farbe a type zrkadla

Každé zrkadlo má svoje čaro, samozrejme, ak nie je poškodené. Oválne, obdĺžnikové, štvorcové, mnohouholníkové, mozaikové, okrúhle, asymetrické, s rustikálnym rámom, bez rámu, malé zrkadielka, veľké, ešte väčšie. Každé zrkadlo môže plniť estetickú, ale aj praktickú funkciu, len treba vedieť, kam sa aké zrkadlo hodí.

 • Rozmer – niekde sa hodí menšie zrkadlo a niekde väčšie. Do malých miestností by ste mali vybrať väčšie zrkadlo, ktoré odrazí priestor, čím vzbudí dojem otvoreného, väčšieho priestoru, pretože vytvorí ilúziu hĺbky. Do veľkej miestnosti sa tiež hodia veľké zrkadlá, ale môžete sa pohrať aj so zaujímavejším nápadom a tým je umiestnenie viacerých menších zrkadiel vedľa seba. Stena tak bude vyzerať zaujímavo, umelecky a atraktívne.
 • Typ a tvar zrkadla – ak chcete zdôrazniť šírku, zvoľte horizontálne zrkadlo, vertikálne zrkadlo budí dojmom honosnosti. Hĺbku miestnosti vyvoláte pomocou obdĺžnikového alebo aj štvorcového zrkadla. Okrúhly rám, zakrivený alebo oválny, vytvára mäkší, romantický dojem, hodí sa do spálne. Do jednoduchej a nudne zariadenej obývačky, dajte veľké rustikálne zrkadlo, ktorým miestnosť skrášlite.
 • Farby zrkadiel – sú rovnako dôležité ako veľkosť a tvar. Myslite nato, že zrkadlo by nemalo upozorniť farbou, ale skôr veľkosťou, tvarom a rámom. Preto, je najideálnejšie zvoliť neutrálne odtiene, ale zase zaujímavý rám. Nič nepokazíte, ak zvolíte jemné farby. Obľúbená je béžová alebo teplé odtiene hnedej či medenej.

TIP: Ak sa vám v predajniach nič nepáči a o zrkadle máte svoju vlastnú predstavu, potom si dajte zhotoviť zrkadlo na mieru. Bude originálne a nebudete riskovať, že niekto už také má. Nechoďte však do vlastného návrhu bezhlavo, radšej sa poraďte s odborníkmi.

Takýmto zrkadlám sa radšej vyhnite

 • Poškodeným zrkadlám, prasknutým, odlúpnutým,
 • deleným zrkadlám, ktoré sú menšie ako 20 x 20 cm,
 • mozaikovým zrkadlám, ktoré sú rozkúskované – narušujú harmóniu života a partnerské vzťahy medzi všetkými členmi domácnosti,
 • konvexným (vypuklým) zrkadlám – odporúčajú sa umiestňovať do vonkajších priestorov,
 • starým zrkadlám, ktoré prežili mnoho zlého – vymeňte ich a už ich viac nepoužívajte, pretože vo Feng šuej sa už po tisíce rokov traduje, že zrkadlo si pamätá všetky udalosti, dobré i zlé, čo v tom pozitívnom smere môže byť fajn, ale naopak to môže spôsobiť vážne problémy členom domácnosti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 22.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.