1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Ak sa chystáte na cesty a napadlo vám, že potrebujete spoľahlivý cestovný kufor, ste na správnom mieste.

Kvalitný plastový kufor

Ponúkame vám prehľad všetkých možností a jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať tie najkvalitnejšie kufre do lietadla a vaše cesty.

Obľúbené typy cestovných kufrov

V čom spočíva správny výber cestovného kufra?

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym typom kufrov a rôznym parametrom, ktoré podmieňujú jeho výber, zodpovedajte si na tieto otázky: 

    • Koľko vecí si chcem do kufra zbaliť?
    • Aký druh dopravy plánujem využiť?
    • Aký typ dovolenky plánujem?

Tieto 3 základné odpovede vám postačia k tomu, aby ste si vybrali kvalitný cestovný kufor. Ak totiž viete, čo vyžadujete, omnoho jednoduchšie sa budete orientovať v parametroch, ktoré vaše preferencie vyžadujú.

Typy kufrov

Už samotný typ kufra vám môže napovedať, že práve ten alebo ten môže byť pre vás ten ideálny. Samozrejme, trh je v skutku bohatý a preto poznáme typy kufrov podľa rôznych kritérií. Kvalitná batožina sa pozná podľa materiálu, veľkosti, dizajnu a ďalších praktických funkcií. A práve podľa týchto kritérií rozdeľujeme aj samotné kufre.

Kufre podľa materiálu

    • Plastový kufor – nazývaný aj škrupinový kufor je v skutku obľúbeným druhom cestovného kufra. Či cestujete v lietadle, autobusom alebo sa balíte na dovolenku autom, škrupinový kufor máte v širokej škále veľkostí. Navyše, plastový kufor, máme na mysli z kvalitného a odolného ABS plastu, poskytne perfektnú ochranu pre vašu batožinu. Nevýhodami môžu byť ošúchané hrany, zodratá farba alebo menšie praskliny. Ide však iba o vizuálne vady. Tou skutočnou, ktorá prekáža mnohým cestovateľom je vyššia hmotnosť. Avšak plastové kufre spravidla bývajú vybavené kolieskami a tak, aby vyhovovali podmienkam leteckých spoločností.

Sada látkových kufrov

    • Látkový kufor – sú ľahšie a môžeme povedať, že z hľadiska funkčnosti aj praktickejšie. Predsa len sa s nimi lepšie manipuluje. Na druhej strane povrch je náchylnejší k zašpineniu, no pri preprave lietadlom je takýto kufor aj do príručnej batožiny lepšou alternatívou. Dnes sú látkové kufre takisto s kolieskami a vyrábané sú z odolných a vodotesných textílií. Textilné kufre sú mnoho ráz cenovo výhodnejšie oproti plastovým kolegom.

TIP: Z hľadiska výberu kufrov podľa materiálu neexistuje jednotná mierka, ktorá by povedala, že jeden je lepší ako druhý. Každému vyhovuje niečo iné. Jednoducho sami zistíte či vám vyhovuje jedna alebo druhá alternatíva. Ak by sme predsa len mali povedať jasný verdikt, kvôli praktickosti a pohotovosti má látkový kufor predsa len drobnejšiu výhodu. No z hľadiska bezpečnosti, ak plánujete niesť cennejšie veci, prípadne veci náchylnejšie k poškodeniu plastový kufor je jediným variantom.

Veľkosť kufra

V tomto prípade sa zameriame na veľkosť kufra očami leteckého dopravcu. Je to preto, že pri cestovaní autobusom alebo autom sa rozmery batožiny až tak neriešia. Všetky veci skončia v kufri autobusu a vak si vezmete so sebou. V lietadlách to ale funguje inak.

Riadťe sa normami konkrétnej leteckej spoločnosti, ktorá dovoľuje presné rozmery podpalubnej i príručnej batožiny. Príručnej batožiny sa týka napríklad taška či kufor na notebook ako aj kabelky a podobne. Nehovoriac o tom, že pri podpalubnej batožine, musíte zvyčajne spĺňať maximálne rozmery kufra do 158cm. Vhodný je napríklad taký kabínový kufor. Pri príručnej batožine je v 90 % leteckých spoločností povolené brať si so sebou kufor s rozmermi 56 cm x 36 cm x 23 cm.

Najlepší príručný kufor do lietadla

Pri výbere veľkosti kufra myslite na to, že si kupujete kufor, s ktorým budete manipulovať. Preto vyberajte rozvážne a ak aj nejaké miesto v kufri zostane voľné, stále lepšie ako so sebou vláčiť niekoľko desaťkilové ozrudy.

TIP: Ak cestujete ako rodina a chcete sa zbaliť do jedného kufra a myslíte si, že za batožinu aspoň ušetríte, sklameme vás. Za každé kilo navyše si priplatíte podľa cenníkov leteckých spoločností. V rámci príručnej batožiny vám odporúčame cestovnú tašku.

Doplnkové funkcie či samozrejmosť

Čo by vášmu kufru rozhodne na cestách nemalo chýbať?

Pochopiteľne kolieska. Koleso je vynálezom, ktorý poznáme už tisícročia a veru nebyť ho, ani tie lietadlá by dnes nelietali. Čo sa kufrov týka, klasikou sú dve kolieska, ktoré vám uľahčujú kufor pohybovať po zemi v určitom uhle. Modernejšou alternatívou sú štyri kolieska s otočným rádiusom 360 °. Manipulácia je tak veľmi jednoduchá a pohodlná. Kufre so štyrmi kolieskami sú takisto stabilnejšie. Pozor však, aby kufor kvôli kolieskam nepresiahol povolený rozmer batožiny.

Zámok na kufor

Ďalším doplnkom je určite zámok. Ten je buď to na kľúč alebo ešte častejšie ide o číselný kód. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý by mal mať každý kufor v rámci leteckej dopravy. Určite nezabúdajme ani na madlá a držadlá. Či kufor ťaháte po zemi alebo ho nesiete v ruke, potrebujete, aby ho bolo začo chytiť. To oceníte vždy. Nastaviteľné a teleskopické madlá sú rozhodne veľkým bonusom.

Dizajn a farba

Samozrejme ani na dizajn netreba zabúdať. Nieže by to bolo až tak podstatné, no mať kufor so špecifickým dizajnom nezaškodí. Po prílete si ho na páse nájdete omnoho jednoduchšie. Špecifické dizajnové prvky, rôzne výrazné farebné vzory či špeciálny obrazec alebo tvar. Aj takéto drobnosti veľakrát zohrajú rolu.

Výrobca a cena kvalitného kufru

Na začiatok vás informujeme aj o možnosti kúpiť si cestovný kufor vo veľký predajných sieťach ako Tesco, Jysk, Kaufland, Lidl či Billa. No jedným dychom dodávame, že ich kvalita nemusí byť úplne dostačujúca. Rátajte s tým, že kvalita materiálov je na nižšej úrovni a i keď je cena lákavá, takýto kufor je možno sezónna záležitosť.

Lacné cestovné kufre nie sú najlepšie

V rámci segmentu cestovných kufrov stoja za zmienku výrobcovia ako American Tourister, Samsonite, Travelite alebo Ellehammer. Cena príručnej batožiny a teda cestovných kufrov vhodných priamo na palubu je okolo 40 až 100 €. Zvyčajne ide o látkové kufre. Ak hovoríme o XXL batožine, ktorá smeruje do podpalubia, cena sa pohybuje v rozmedzí od 50 až 300 €. Drahšie sú škrupinové kufre a samozrejme, čím väčšie, tým drahšie. Najdrahšie sú veľké plastové kabínové kufre. Samozrejme, existujú aj kufre v hodnote tisíc eur. Pre bežného smrteľník sú ale absolútne zbytočné.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

09/10/2019 12:00
Eva

ja som rozhodne za plastový :) teraz mám svoj najlepší kufor - štýlový, odolný, prepracovaný a jazdíme spolu po svete už rok a je stále bez ujmy takže stál za každé jedno euro ktoré som zaň dala ... mám tento najkufre.eu/cestovni-kufr-travelite-vector-4w-m-72048-01/ a je naozaj najlepší

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 10.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...