Vyberáme cestovný kufor. Najlepší je plastový, hliníkový a kufor s kolieskami

Ak ste milovníkom cestovania, určite viete, že váš cestovný kufor je vaším dočasným šatníkom a pred odletom či po prílete je to prvá vec, na ktorú myslíte. Kvalitný kufor musí niečo vydržať. Zároveň kufor do lietadla musí spĺňať určité náležitosti. Pred výberom cestovného kufra si dobre premyslite, pre aký typ sa rozhodnete, akú veľkosť kufra potrebujete a tiež zvážte, čo do kufra potrebujete zbaliť.

Kvalitný plastový kufor

Ponúkame vám prehľad všetkých možností a jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať tie najkvalitnejšie kufre do lietadla a na cestovanie. 

Obľúbené cestovné kufre 


Výber cestovného kufra

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym typom kufrov a rôznym parametrom, ktoré podmieňujú jeho výber, zodpovedajte si na tieto otázky: 

    • Koľko vecí si chcete do kufra zbaliť?
    • Aký druh dopravy plánujete využiť?
    • Aký typ cesty plánujete absolvovať?

Odpovede na tieto tri otázky sú kľúčové pre nasledujúci výber kufra na cestovanie. Ak viete, že si budete baliť veľké množstvo vecí, malý kufor môžete okamžite vylúčiť a zamerajte sa na veľké škrupinové kufre. Je rodziel, ak sa budete baliť na týždňovú lyžovačku alebo na trojdňový spoznávací zájazd. V neposlednom rade zvážte či sa do kufra na cestovanie potrebujete zbaliť len vy alebo aj váš partner/ka.

Ak viete, že budete cestovať lietadlom, autom, loďou alebo autobusom, výber cestovného kufra tomu prispôsobte. Iným štýlom sa budete baliť na pracovnú cestu a inak zasa na dovolenku k moru. Typ cesty je teda taktiež dôležitý.

Typy kufrov na cestovanie

Už samotný typ kufra vám môže napovedať, že práve ten alebo ten môže byť pre vás ten ideálny. Samozrejme, trh je v skutku bohatý a preto poznáme typy cestovných kufrov podľa rôznych kritérií. Základné delenie predstavuje materiál kufra a veľkosť kufra na cestovanie. Samozrejme, rozhodovať môže aj dizajn a prípadné praktické funkcie.

Z hľadiska výberu kufrov podľa materiálu však neexistuje jednotná mierka, ktorá by jasne povedala, že jeden cestovný kufor je lepší ako druhý. Každému vyhovuje niečo iné. Do veľkej miery zálaží aj na tom, ako budete kufor na cestovanie využívať a akú dopravu budete využívať.

Jednoducho sami zistíte či vám vyhovuje jedna alebo druhá alternatíva. Ak by sme predsa len mali povedať jasný verdikt, kvôli praktickosti a pohotovosti má látkový kufor predsa len drobnejšiu výhodu. No z hľadiska bezpečnosti, ak plánujete niesť cennejšie veci, prípadne veci náchylnejšie k poškodeniu plastový kufor je jediným variantom.

Cestovný kufor na letisku

Materiál cestovného kufra

Materiál cestovného kufra rozhodne nepodceňujte. Do veľkej miery mateirál ovplyvňuje jeho ďalšie vlastnosti a použitie. Okrem nižšie uvedených poznáme takisto nylonové a plyesterové cestovné kufre a takisto sú známe aj kufre na cestovanie z kože.

Škrupinové kufre

Nazvýané aj plastové kufre, sú v skutku obľúbeným druhom kufrov na cestovanie. Či cestujete v lietadle, autobusom alebo sa balíte na dovolenku autom, škrupinový kufor máte v širokej škále veľkostí a dizajnov.

Navyše, plastový cestovný kufor, máme na mysli z kvalitného a odolného ABS plastu, poskytne perfektnú ochranu pre vašu batožinu. Nevýhodami môžu byť ošúchané hrany, zodratá farba alebo menšie praskliny. Ide však iba o vizuálne vady. Tou skutočnou, ktorá prekáža mnohým cestovateľom je vyššia hmotnosť.

Lepšiu voľbu môže predstavovať škrupinový kufor z polykarbonátu alebo plastový kufor z polypropylénu. Oproti ABS plastu sú tieto mateirály flexibilnejšie, odolnejšie voči nárazom i proti škrabancom a pritom sú tieto cestovné kufre ľahšie.

Plastové kufre spravidla bývajú vybavené kolieskami takže manipulácia s nimi nie je nijak extrémne náročná ani v prípade, že ide o väčšie cestovné kufre. Pozor však na lacné plasty, ktorú sú náchylné na praskanie.

Cestovné kufre z textílie

Látkové cestovné kufre sú ľahšie a môžeme povedať, že z hľadiska funkčnosti aj praktickejšie. Predsa len sa s nimi lepšie manipuluje. Na druhej strane povrch je náchylnejší k zašpineniu, no pri preprave lietadlom je takýto kufor aj do príručnej batožiny vhodnou alternatívou. Dnes sú látkové kufre s kolieskami vyrábané z odolných a vodotesných textílií. Výhodou je aj poddajnosť materiálu, kedy do kufra viete natlačiť viac, než by sa zdalo. Nie sú však vhodné na prenášanie krehkejšej batožiny. Textilné kufre sú cenovo dostupnejšie oproti plastovým kufrom.

Hliníkové kufre

Sú rozhodne najodolnejšie. Patria do kategórie škrupinových kufrov, no vzhľadom na hliníkový materiál sú ešte odolnejšie. Na prvý pohľad pôsobia robustne, no i keď je hmotnsoť vyššia, manipulácia s kufrom na kolieskach nie je problémová. Mnohých spotrebiteľov odradí vyššia cena, no takýto kufor vám dokáže slúžiť celé generácie. Hliníkové kufre sú pevné, odolné a hodia sa predovšetkým ako cestovné kufre do podpalubia lietadla. Dosutpné sú však aj malé kufre z hliníka.

Sada látkových kufrov

Veľkosť kufra

V tomto prípade sa zameriame na veľkosť kufra očami leteckého dopravcu. Je to preto, že pri cestovaní autobusom alebo autom sa rozmery batožiny až tak neriešia. Všetky veci skončia v kufri autobusu a vak si vezmete so sebou. V lietadlách to ale funguje inak.

Riadťe sa normami konkrétnej leteckej spoločnosti, ktorá dovoľuje presné rozmery podpalubnej i príručnej batožiny. Príručnej batožiny sa týka napríklad taška či kufor na notebook ako aj kabelky a podobne. Nehovoriac o tom, že pri podpalubnej batožine, musíte zvyčajne spĺňať maximálne rozmery kufra do 158cm. Vhodný je napríklad taký kabínový kufor.

Kabínové cestovné kufre – príručná batožina

Ide o malé kufre na cestovanie, ktoré sú vhodné ako príručný kufor. Ide teda o kfure, ktoré spĺňajú požiadavky leteckých spoločností na príručnú batožinu. Všeobecné rozmery príručnej batožiny sú 50 x 40 x 20 cm prípadne 55 x 40 x 20 cm (VxŠxH). Kabínové kufre sú na tento účel prispôsobené a zvyčajne sa do nich zmestí max. 10 kg. Označené bývajú veľkosťou S.

Stredné a veľké cestovné kufre

Označené bývajú veľkosťou M a spravidla sa do nich zmestí 20 až 25 kg batožiny (90 až 100 litrov). Nie je povoelné cestovanei s nimi na palube. Zvyčajne dosahujú výšku 80 cm. 

Veľké cestovné kufre sú označované písmenami L alebo XL, pričom pojmú 100 až 200 litrov batožiny. V priemere sa do nich zmestí 30 až 35 kg. Vzhľadom na veľké rozmery je opäť možná preprava len v podpalubí (ak cestujete lietadlom). Nevyhnutnosťou je, aby mali tietko kufre kolieska. 

Detské cestovné kufre

Kufor pre dieťa by mal mať malé rozmery, maximálne rozmery príručnej batožiny. Musí byť ľahký, aby s ním bolo možné ľahko manipulovať. Detské cestovné kufre s kolieskami je možné prepravovať ako príručnú batožinu, takže nemusíte priplácať ďalšie kilogrami v podpalubí navyše.

TIP: Ak cestujete ako rodina a chcete sa zbaliť do jedného kufra a myslíte si, že za batožinu aspoň ušetríte, sklameme vás. Za každé kilo navyše si priplatíte podľa cenníkov leteckých spoločností. V rámci príručnej batožiny vám odporúčame cestovnú tašku.

Najlepší príručný kufor do lietadla

Cestovný kufor s kolieskami, zámkom a menovkou

Čo by vášmu kufru rozhodne na cestách nemalo chýbať Pochopiteľne kolieska. Koleso je vynálezom, ktorý poznáme už tisícročia a veru nebyť ho, ani tie lietadlá by dnes nelietali. Čo sa kufrov týka, klasikou sú dve kolieska, ktoré vám uľahčujú kufor pohybovať po zemi v určitom uhle. Modernejšou alternatívou sú štyri kolieska s otočným rádiusom 360 °. Manipulácia je tak veľmi jednoduchá a pohodlná. Kufre so štyrmi kolieskami sú takisto stabilnejšie. Pozor však, aby kufor kvôli kolieskam nepresiahol povolený rozmer batožiny.

Ďalším doplnkom kufra na cestovanie je určite zámok. Ten je buď to na kľúč alebo ešte častejšie ide o číselný kód. Najmodernejšie kufre majú tiež možnosť digitálneho kódu. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý by mal mať každý kufor v rámci leteckej dopravy. Určite nezabúdajme ani na madlá a držadlá. Či kufor ťaháte po zemi alebo ho nesiete v ruke, potrebujete, aby ho bolo začo chytiť. To oceníte vždy. Nastaviteľné a teleskopické madlá sú rozhodne veľkým bonusom.

Opomenúť nemôžeme ani puzdro, respektíve priestor pre menovku, ktorú viete vložiť na viditeľné miesto. Práve riadne označenie kufra niekedy môže pri cestovaní výrazne uľahčiť život.

Zámok na kufor

Dizajn a farba

Samozrejme ani na dizajn netreba zabúdať. Nieže by to bolo až tak podstatné, no mať kufor so špecifickým dizajnom nezaškodí. Po prílete si ho na páse nájdete omnoho jednoduchšie. Špecifické dizajnové prvky, rôzne výrazné farebné vzory či špeciálny obrazec alebo tvar. Aj takéto drobnosti veľakrát zohrajú rolu.

Výrobca a cena kvalitného kufru

Na začiatok vás informujeme aj o možnosti kúpiť si cestovný kufor vo veľký predajných sieťach. Cestovné kufre Tesco, Kaufland, Jysk či kufre Lidl nie sú názvy výrobcov, no spotrebitelia si s ponukou týchto predajcov často spájajú výhodné ponuky. Cestovné kufre a výpredaj je veľmi často vyhľadávaný pojem. Nakupovať sa oplatí predovšetkým po letnej dovolenkovej sezóne. Kvalita cestovného kufra nemusí byť úplne dostačujúca. Zamerajte sa skôr na renomovaných predajcov.

V rámci segmentu cestovných kufrov stoja za zmienku výrobcovia, ako American Tourister, Samsonite, AgaHeysTravelite alebo Ellehammer. Cena príručnej batožiny a teda cestovných kufrov vhodných priamo na palubu je okolo 40 až 100 €. Zvyčajne ide o látkové kufre. Ak hovoríme o XXL batožine, ktorá smeruje do podpalubia, cena sa pohybuje v rozmedzí od 50 až 300 €. Drahšie sú škrupinové kufre a samozrejme, čím väčšie, tým drahšie. Najdrahšie sú veľké plastové kabínové kufre. Samozrejme, existujú aj kufre v hodnote tisíc eur. Pre bežného smrteľník sú ale absolútne zbytočné. V rámci nákupu kufrov pre celú rodinu sa oplatí tiež počkať na výhodnú akciu na sadu cestovných kufrov. Takýto nákup vám môže ušetriť stovky eur.

Lacné cestovné kufre nie sú najlepšie

Najčastejšie otázky  FAQ

Plánujete cestovať? Potrebovali by ste kvalitný cestovný kufor, ktorý bude vhodný do lietadla ako príručná batožina? Hľadáte veľký kufor pre celú rodinu? Dajte nám vedieť v komentároch. Radi vám pomôžeme s výberom.

Môžem si namiesto cestovného kufra do lietadla zobrať aj cestovnú tašku?

Áno, ako príručnú batožinu, batožinu do lietadla, si môžete vziať i cestovnú tašku. Ak spĺňa potrebné rozmery a zároveň vyhovuje vašim požadavkám, je to veľmi vhodná voľba. Na prenášanie a manipuláciu je cestovná taška nenáročná, cestovanie s ňou je pohodlnejšie. Kompromisom je, že sa do nej nemusí zmestiť všetko. Taktiež nemusí poskytovať dostačú ochranu a zabezpečenie.

Aký rozmer musí mať cestovný kufor do lietadla, teda príručná batožina?

Väčšina leteckých spoločností sa riadi svojím interným manuálom. Čo sa týka batožiny, ktorú môžete mať v na palube leitadla, určený je primárne rozmer kufra 50 x 40 x 20 cm (v závislosti od leteckej spoločnosti). Niektoré spoločnosti majú presne stanovenú i hmotnosť príručnej batožiny, spravidla okolo 6 až 9 kg. Najlepšie je, ak budete čerpať priamo z informácií leteckej spoločnosti.

Oplatí sa mať cestovný kufor na kolieskach?

Určite áno. Je to praktické riešenie. Manipuláca a celkovo cestovanie s takýmto kufrom je komfortnejšie. Vyberať môžete medzi kuframi so štyrmi alebo dvoma kolesami. Pozor na nekvalitné podvozky. V prípade poškodenia môžu kufre na kolieskach spôsobiť viac komplikácií ako úžitku. 

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

09/10/2019 12:00
Eva

ja som rozhodne za plastový :) teraz mám svoj najlepší kufor - štýlový, odolný, prepracovaný a jazdíme spolu po svete už rok a je stále bez ujmy takže stál za každé jedno euro ktoré som zaň dala ... mám tento najkufre.eu/cestovni-kufr-travelite-vector-4w-m-72048-01/ a je naozaj najlepší

02/11/2021 14:56
Nin

jedine plastový

05/11/2021 08:55
Bea

kufor mám plastový od značky Aeronautica Militare, je trošku drajší ale je kvalitný

18/03/2023 16:09
Sara

nech už mate akykolvek, aj tak vám ho v lietadle zničia a obuchaju :(

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 10.10.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?

Vykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláškaVykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláška

Vykurovacia sezóna v bytových domoch má presne stanovený začiatok aj koniec. Aké sú hodnoty vonkajšej teploty, aby sa začalo kúriť? Všetky podstatné informácie nájdete v našom dnešnom...

Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenziePrenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Projektor vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete. Má množstvo výhod a v článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora.