Lazúra a krycia farba dodá vášmu drevu druhý dych

Na ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi často zabúdame. Povrchové nátery pritom chránia drevo v interiéri i exteriéri. Na výber je niekoľko možností, najčastejšie sa môžete stretnúť s krycími farbami na drevo a lazúrami.

Drevená fasáda natretá lazúrou

Obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Aké sú ich vlastnosti?

Tenkovrstvá lazúra na drevo

Hlavnou výhodou lazúr je odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom. To je jeden z dôvodov, prečo sú obľúbené pri ošetrovaní plotov, záhradných domčekov, pergol, lavičiek, nábytku či drevených altánkov. Sú paropriepustné, chránia drevo pred mastnotou, ale aj pred rôznymi poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Ľahko sa nanášajú, umožňujú jednoduchú renováciu náteru a poskytujú odolnosť proti jemným chemickým čistiacim prostriedkom.

Jedinou nevýhodou je potreba drevo lazúrou ošetrovať pravidelne. Vzhľadom na všetky spomínané plusy však ide o viac-menej zanedbateľné mínus. Drevu sa treba tak či tak venovať pravidelne, takto aspoň zachováte všetky jeho dobré vlastnosti a ešte ho aj ochránite pred nepriazňami počasia.

Tenkovrstvová lazúra pre exteriér Impralan T400 je založená na vodnej báze, je vodou riediteľná a obsahuje nanotechnológiu, vďaka ktorej dokonale odpudzuje vodu. Taktiež sa v nej nachádza biocídna zložka, slúžiaca ako ochrana proti drevokaznému hmyzu. Samozrejmosťou sú UV pohlcovače. Lazúra vytvára prirodzený matný povrch, drevo penetruje až do hĺbky 300 mikrónov, čím vytvára ochranu v dreve, nielen na ňom. T400 sa aplikuje v dvoch vrstvách s rozostupom 2 hodín. Lazúra schne veľmi rýchlo (drevo je prachosuché už do 10 minút a úplne suché do 2 hodín), napriek tomu nevznikajú pri natieraní fľaky. Hodí sa na altánky, drevostavby, chaty, prístrešky, podbitia, obklady fasád a pod.

O tom, že lazúra zvýrazní prirodzenú kresbu dreva, svedčia aj tieto pergoly, na ktorých drevené časti bola použitá lazúra T400:

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Krycia farba na drevo

Druhou možnosťou, ako ochrániť exteriérové drevo, je krycia farba. Aj v tomto prípade ide o ochranu dreva pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi, avšak farba zafarbuje celý povrch, štruktúra dreva preto nie je viditeľná. Krycie farby nie sú paropriepustné a renovácia náteru je o niečo náročnejšia, avšak sú vhodnou voľbou aj pre vzhľadovo menej kvalitné drevo.

Jedinečná svojho druhu je metalická krycia farba na vodnej báze Impralan D400. Drevu zabezpečuje biocídnu ochranu, rovnako ako lazúra obsahuje nanotechnológiu, takže dokonale odpudzuje vodu. Poskytuje vysokú odolnosť proti UV žiareniu. Farba má výbornú kryciu schopnosť, vytvára metalický povrch. Aj preto je vhodnou voľbou pri altánkoch, oknách, renovácii obkladov fasád, ale aj pri plotoch či prístreškoch.

Pergola natretá krycou farbou D400

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 09.08.2021
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?