Lazúra a krycia farba dodá vášmu drevu druhý dych

Na ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi často zabúdame. Povrchové nátery pritom chránia drevo v interiéri i exteriéri. Na výber je niekoľko možností, najčastejšie sa môžete stretnúť s krycími farbami na drevo a lazúrami.

Drevená fasáda natretá lazúrou

Obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Aké sú ich vlastnosti?

Tenkovrstvá lazúra na drevo

Hlavnou výhodou lazúr je odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom. To je jeden z dôvodov, prečo sú obľúbené pri ošetrovaní plotov, záhradných domčekov, pergol, lavičiek, nábytku či drevených altánkov. Sú paropriepustné, chránia drevo pred mastnotou, ale aj pred rôznymi poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Ľahko sa nanášajú, umožňujú jednoduchú renováciu náteru a poskytujú odolnosť proti jemným chemickým čistiacim prostriedkom.

Jedinou nevýhodou je potreba drevo lazúrou ošetrovať pravidelne. Vzhľadom na všetky spomínané plusy však ide o viac-menej zanedbateľné mínus. Drevu sa treba tak či tak venovať pravidelne, takto aspoň zachováte všetky jeho dobré vlastnosti a ešte ho aj ochránite pred nepriazňami počasia.

Tenkovrstvová lazúra pre exteriér Impralan T400 je založená na vodnej báze, je vodou riediteľná a obsahuje nanotechnológiu, vďaka ktorej dokonale odpudzuje vodu. Taktiež sa v nej nachádza biocídna zložka, slúžiaca ako ochrana proti drevokaznému hmyzu. Samozrejmosťou sú UV pohlcovače. Lazúra vytvára prirodzený matný povrch, drevo penetruje až do hĺbky 300 mikrónov, čím vytvára ochranu v dreve, nielen na ňom. T400 sa aplikuje v dvoch vrstvách s rozostupom 2 hodín. Lazúra schne veľmi rýchlo (drevo je prachosuché už do 10 minút a úplne suché do 2 hodín), napriek tomu nevznikajú pri natieraní fľaky. Hodí sa na altánky, drevostavby, chaty, prístrešky, podbitia, obklady fasád a pod.

O tom, že lazúra zvýrazní prirodzenú kresbu dreva, svedčia aj tieto pergoly, na ktorých drevené časti bola použitá lazúra T400:

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Pergola natretá lazúrou T400

Krycia farba na drevo

Druhou možnosťou, ako ochrániť exteriérové drevo, je krycia farba. Aj v tomto prípade ide o ochranu dreva pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi, avšak farba zafarbuje celý povrch, štruktúra dreva preto nie je viditeľná. Krycie farby nie sú paropriepustné a renovácia náteru je o niečo náročnejšia, avšak sú vhodnou voľbou aj pre vzhľadovo menej kvalitné drevo.

Jedinečná svojho druhu je metalická krycia farba na vodnej báze Impralan D400. Drevu zabezpečuje biocídnu ochranu, rovnako ako lazúra obsahuje nanotechnológiu, takže dokonale odpudzuje vodu. Poskytuje vysokú odolnosť proti UV žiareniu. Farba má výbornú kryciu schopnosť, vytvára metalický povrch. Aj preto je vhodnou voľbou pri altánkoch, oknách, renovácii obkladov fasád, ale aj pri plotoch či prístreškoch.

Pergola natretá krycou farbou D400

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.Publikované dňa: 09.08.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.