Lesklé čierne kuchyne do modernej domácnosti 

Čierna farba je dokonalým ekvivalentom elegancie. Jej prevedenie nielen v rámci šatníka je nadčasové a dokáže ohúriť svojou jednoduchosťou. Čierna je rafinovaná a vyzývavá zároveň. V kuchyni pôsobí nezvyčajne a veľmi moderne. Pokiaľ máte radi netradičnosť, odporúčame vám siahnuť práve po tomto prevedení kuchynskej linky.

Čierna kuchynská linka

Čierna farba je univerzálna, možno ju kombinovať s rôznymi materiálmi, ale aj farbami. Napriek tomu, že pôsobí elegantne a moderne, má lesklá čierna kuchyňa niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali poznať ešte pred tým, ako sa pre ňu rozhodnete.

Nielen jeden štýl

Čierna kuchyňa je netradičná a často je považovaná za modernú. Áno, pokiaľ si zvolíte verziu vo vysokom lesku, bude čeirna kuchyňa pôsobiť veľmi moderne. Zvoliť si však môžete taktiež kuchynskú linku v tradičnom duchu remeselnej výroby, teda vo vidieckom štýle. Tam môžete namiesto lesklého zvoliť matný povrch, resp. ich kombináciu. Pokiaľ si myslíte, že prevedenie len čisto čiernej kuchyne by bolo na váš vkus príliš, skúste ju doladiť. V kombinácii s tými správnymi farbami vykúzlite naozaj excelentný kúsok. Vo veľa prípadoch sa efekt tmavej farby zjemňuje bielou a celkový dojem sa vyváži drevenými doplnkami.

Čierna je výbornou voľbou, ak nemáte radi stereotyp. Avšak netreba zabúdať na to, že na lesklom povrchu sú viditeľné odtlačky prstov, viac vidieť mastnota aj mokré škvrny. Navyše, čierna farba priestor „zmenšuje“, čo môže byť problém pri menšej kuchyni.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchynské linky

Bielo-čierna kuchynská linka

Kombinácia farieb vie vylepšiť, ale i pokaziť dizajn vašej kuchynskej linky. Pri čiernej je dôležité doladiť si tieto detaily do podrobností, aby sa vám nestalo, že bude kuchyňa príliš tmavá, poprípade nevkusne zladená s ostatkom.

Ideálnym riešením je drevo, ktoré spolu s čiernou vykúzli domácky pôsobiaci priestor. Kuchyňa naberie na elegancii, čo poteší vaše oči. Skvelé sú medené doplnky, ktoré v kuchyni krásne vyniknú. Niekto dáva prednosť kombinácii bielej a čiernej alebo spojeným všetkých variantov – biela, čierna a drevo. Najmä kombinácia bielej a čiernej je obľúbená. Biele môžu byť pracovné dosky, prípadne stôl v kuchyni.

Červeno-čierna kuchyňa

Červená a čierna sú obe výrazné farby. Ak sa o lesklej čiernej kuchynskej linke hovorí, že ide o ultramoderné riešenie, s červeno-čiernou kombináciou zažiarite ešte viac. Zvyčajne ide o kombináciu čiernych a čevených skriniek, napr. čierne dole a červené hore, alebo o červené doplnky. Spotrebiče či pracovná doska môžu byť červené a nebudú tak strhávať pozornosť len na seba.

Červeno-čierna kuchynská linka

Lesklá čierno-zlatá kuchynská linka

Lesklá alebo matná kuchynská linka

Kuchyňa ako z titulky magazínu? Tá vaša ňou môže byť. Máte obavu z toho, že bude vaša kuchyňa príliš iná? Obávate sa reakcie okolia či stále nemáte dostatok odvahy na jej realizáciu? Stačí si len navoliť tie správne odtiene a kombinácie farieb, a výsledok môže dopadnúť nad vaše očakávania.

Dôležitá je úprava materiálu. Lesklá kuchynská linka pritiahne pozornosť každého návštevníka, ale ani matná čierna nemusí byť zlou voľbou. Akrylový lesk je dobrým riešením, ak nechcete, aby kuchyňa pôsobila uzavreto a menšie. Zachovaný je čierny vzhľad, svetlo sa odráža od povrchu a miestnosť pôsobí väčšie. Matné kuchynské linky sú jednoduchšie na údržbu a povrch býva odolnejší, avšak rozhodujúci je materiál. Povrch môže byť dyhovaný, lakovaný, fóliovaný, laminátový, prípadne sklenený.

Fólia alebo farby a lak

Lesk na povrchu dvierok môže pozostávať z niekoľkých vrstiev farieb a lakov alebo sú potiahnuté fóliou. Dvierka sa striekajú a brúsia, nakoniec dochádza k ich lešteniu. Fóliované skrinky sú menej náročné na úpravu, avšak kvalita je nižšia. Lakované skrinky sa dajú v prípade poškodenia opraviť, tie fóliované nie. Sú odolnejšie proti vlhkosti, ale nie proti vysokým teplotám.

Čierna lesklá kuchynská linka

Inšpirácie – zamerajte sa na detaily

Zaujímavé sú i skrinky bez úchytiek, ktoré podčiarknu moderný dizajn kuchyne alebo ostrovček vynímajúci sa v drevenom dekore. Skvelým riešením je i biela pracovná doska. Kombinácia bielej a čiernej je veľmi moderná. 

Dôležité je doladiť spotrebiče ku kuchynskej linke. Pamätajte, že nie každý spotrebič vám zapasuje do tmavo zladenej kuchyne. Držte sa radšej svetlejších tónov alebo iným spôsobom zaujímavých kúskov, ktoré pri tmavých skrinkách vyniknú. Príliš tmavými spotrebičmi by ste ubrali kuchyni na kráse.

Prezrieť ďalšie krásne čierne linky

Najčastejšie otázky – FAQ

Čierna kuchynská linka je odvážna voľba, avšak pri správne zvolených farebných doplnkoch a spotrebičoch vám ju budú všetci závidieť. Zaujala vás táto možnosť? Chcete vedieť o čiernych kuchyniach viac? Napíšte nám do komentárov svoje pripomienky a nápady.

Aká podlaha sa hodí k čiernej kuchynskej linke?

Aby čierna kuchyňa nepôsobila priveľmi chladno, voľte teplé materiály. Vhodné je napr. drevo, a to svetlé i tmavé.

Aké farebné kombinácie sú vhodné k čiernej farbe?

Okrem spomínanej bielej a červenej môžete vsadiť na zlatú alebo striebornú. Dobrou voľbou je i hnedá alebo ružová, tá si však vyžaduje dávku odvahy.

Aké osvetlenie je vhodné k čiernej kuchynskej linke?

Do čiernej kuchyne sa hodí bodové osvetlenie na horné kuchynské skrinky. Svetlo by malo smerovať priamo na pracovnú dosku. Dobrou voľbou je aj osvetlenie nad jedálenským stolom, ak je súčasťou kuchyne. Lesklé povrchy odrážajú svetlo a rozjasnia „čiernotu“ v kuchyni.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 04.11.2017
Posledná aktualizácia: 18.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.