Marmoleum nie len do kuchyne. Cena, výhody a nevýhody

Marmoleum je univerzálny typ podlahovej krytiny, ktorý často dostáva prívlastky ako „ekologický“ alebo „prírodný“. Marmoleum oplýva takýmito označeniami najmä preto, že sa vyrába predovšetkým z obnoviteľných surovín a materiálov.

Podlaha z marmolea v obývačke

Dnes si povieme o jeho výhodách, nevýhodách a využití v domácnosti.

Čo je to marmoleum a ako sa líši od klasického linolea?

V prvom rade sa musíme zoznámiť s týmto povrchom a objasniť si, čo to vlastne je. Ako už je z názvu príznačné, marmoleum je typ linolea. Ak by sme to mali rozviesť, tak hovoríme o akomsi vylepšenom type klasického linolea 

Najväčší rozdiel a zároveň výhoda v porovnaní s klasickým linoleom spočíva v tom, že tento materiál nemá typický „linoleový“ zápach, ktorý pozná pravdepodobne každý z nás a to predovšetkým zo školských časov alebo z nemocníc, kde máva linoleum časté využitie. 

Podlaha z marmolea v detskej izbe

Podlaha z marmolea na chodbe

Ďalšie výhody tohto produktu nachádzame v tom, že marmoleové podlahy sa veľmi ľahko zmývajú, majú dlhú trvácnosť – 30 až 50 rokov a zároveň sú schválené programom „The asthma & allergy friendly“, čo znamená, že tento materiál nepredstavuje žiadny problém pre alergikov či astmatikov a to je veľké plus. S tým tiež súvisí fakt, že marmoleum je bakteriostatické a tým pádom potláča množenie baktérii a obmedzuje ich existenciu na minimum. 

Prečo by sme mali uprednostňovať marmoleum?

Väčšina dnešných vinylových podlahových materiálov je vyrábaná z umelých látok, ktoré majú svoj základ v rope (napr. PVC). Pravé linoleum z ľanového oleja a ostatných prírodných materiálov vyrábajú celosvetovo už len 3 firmy a medzi ne sa radí britská firma Forbo Flooring System – najznámejší výrobca linolea so 65 percentným podielom na trhu. Práve táto firma nesie veľký podiel na zvýšenom záujme o linoleové podlahy, keďže zákazníkom prináša podlahové krytiny v mnohých pestrých farbách, vďaka čomu sa z marmolea stáva aj skvelý dizajnový prvok domácnosti.

Marmoleum podlaha v obývačke

Podlaha z marmolea v kuchyni

Zaujímavosť: Spoločnosť Forbo vymyslela názov marmoleum zo slov „marbleized linoleum“, čo vo voľnom preklade znamená linoleum s mramorovým vzhľadom. 

Týmto plynulo prechádzame k ďalšej výhode, ktorú sme už načrtli aj vyššie a tou je fakt, že marmoleum sa vyrába v nespočetne veľa farebných variáciách a okrem praktických výhod ponúka domácnosti aj svieži a moderný look. 

Hodí sa marmoleum do kúpeľne?

Marmoleum si svojou univerzálnosťou a flexibilitou získal priazeň širokej škály ľudí, napríklad v USA je tento materiál v pomyselnom rebríčku obľúbenosti jednoznačne na prvom mieste.  

V kúpeľniach si však jeho využitie treba veľmi dobre premyslieť. Tu je dôležité uvedomiť si naše správanie pri používaní vody. Ak dokážeme obmedziť „špliechanie“ vody a dokážeme podlahu udržiavať v suchu, respektíve za sebou vždy dobre podlahu vysušiť, tak by použitie marmolea v kúpeľni pri správnej inštalácii nemal byť problém. 

Marmoleum do kúpelne

Marmoleum podlaha v kúpeľni

Na internetových fórach sa stretneme s rozdielnymi názormi, niektorí marmoleum v kúpeľni majú a svoju voľbu si pochvaľujú, niektorí však túto kombináciu odmietajú a tvrdia, že marmoleum sa s miestnosťami ako kúpeľne a sauny v láske príliš nemajú. Záleží teda na našom zvážení a ak sa pre tento ťah rozhodneme, tak do týchto priestorov je potrebná precízna inštalácia materiálu. 

Vhodné aj pri podlahovom kúrení

Marmoleum síce nie je najideálnejšou voľbou do priestorov s väčším využívaním vody, avšak pri podlahovom kúrení je to použitie výborné. Materiál je výborný tepelný vodič, rýchlo sa ohreje na optimálnu izbovú teplotu a preto sa môže využívať aj v izbách s podlahovým vykurovaním. 

Podlaha z marmolea v obývačke

Aké sú ceny marmolea?

Pri toľkých vymenovaných výhodách by bol zázrak, ak by sa aj cenová relácia potácala na nízkych hodnotách. Bohužiaľ, cena rozhodne nie je nízka, keďže za meter štvorcový si musíte pripraviť minimálne 30 eur. 

Marmoleum a podlahové kúrenie

Rozveďme si to však viac. Počiatočné náklady sú pri tomto type podlahy vysoké, avšak jeho udržiavanie je nízkonákladové a z dlhodobého hľadiska sa táto investícia dá považovať za výhodnú o čom svedčia aj názory užívateľov na diskusných fórach.

Zhrnutie

  • Ekologická podlaha z prírodných materiálov 
  • Antialergická, bakteriostatická a bez zápachu 
  • Jednoduchý spôsob pokladania 
  • Výborný tepelný vodič, vhodný aj pri podlahovom vykurovaní 
  • Ponúka veľké množstvo dizajnových kreácií vďaka širokému spektru farieb a vzorov 
  • Môže sa používať v kuchyniach, spálňach, chodbách a pri rozumom narábaní s vodou sa môže využiť aj v kúpeľniach 
  • Ľahko sa čistí a má vysokú trvácnosť 
  • Počiatočné náklady sa najskôr môžu zdať premrštené, ale s odstupom času sa táto investícia dá považovať za výhodnú 

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 11.01.2018
Hodnotenie článku:
(93.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Solárne záhradné sprchy so zásobníkom sú skvelé nielen k bazénom Solárne záhradné sprchy so zásobníkom sú skvelé nielen k bazénom

Mať počas horúcich letných dní k dispozícii záhradnú sprchu na osvieženie je na nezaplatenie! Aj vy by ste jednu chceli? Poradíme vám, ako si správne vybrať.

Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru

V poslednej dobe si získava množstvo nových priaznivcov. Prečo je travertín tak obľúbený? Aký je travertínový obklad? Všetko podstatné vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody

Prečo majú kontajnerové domy budúcnosť? Aké sú ich výhody a nevýhody? Má Slovensko na ich umiestnenie vhodné klimatické podmienky? Všetko podstatné v našom článku!


Pridať komentár