Montessori hračky: Podporte zdravý rozvoj vášho dieťatka

Poctivo sa pripraviť sa na príchod bábätka nie je jednoduché. Medzi tie viac či menej príjemné patria nákupy výbavy. Kočík, postieľka, oblečenie ale aj hračky. A práve hračky sú témou, o ktorej si dnes povieme viac. V záplave hračiek nie je jednoduché vybrať si.

Montessori hračky

Nástrahou sú často aj tie, ktoré na vývoj detí vplývajú škodlivo alebo sú vyrobené zo zlých a pre deti nevhodných materiálov. Počuli ste už o pojme Montessori?

Obľúbené produkty

Zásady Marie Montessori

Článok nejdeme pretvárať na pedagogickú výučbu. Aby ste však mali predstavu, aký význam má prívlastok Montessori, je dôležité vedieť, ako vznikol. Tento pojem zaviedla talianska lekárka a zakladateľka predškolskej výchovy Maria Montessoriová. Žena, ktorá viedla deti k samostatnosti. Snažila sa rozvíjať ich zmysli a zručnosti a zasiahla iba vtedy, ak by si dieťa mohlo ublížiť. Deti viedla k sebavýchove, aby rozvíjali svoje telesné i duševné schopnosti v rámci kultúrneho prostredia, k spoznávaniue farieb, vôní a k pochopeniu určitých vzťahov cez asociácie. Jej zásady viedli k tomu, že dieťa sa najlepšie učí cez zmysly a pohyb

Dôležité sú zásady, od ktorých sa odvíjajú aj samotné hračky. Okrem toho, že Maria Montessori vyvinula metódy výučby pre deti v predškolskom veku, vyvinula aj učebný plán pre deti vo veku od 6-9 rokov a od 9-12 rokov. Podľa vekovej skladby sa žiaci zdokonaľovali v rôznych oblastiach vrátane sociálneho správania.

Montessori hračky pre deti

Samotný systém výučby Montessori sa však netýka iba poznatkov a teórie. Dôležité je aj prostredie a vybavenie, s ktorým detí pracujú. Hračky, nábytok a všetky doplnky sú im prispôsobené. Stolíky, stoličky, skrinky či spomínané hračky by mali byť vyrobené z tzv. teplých a mäkkých materiálov. Najčastejšie je to drevo. Maria Montessori považovala plasty za studené a nie príliš vhodné. Doba sa však mení a dnes už v štýle Montessori nájdeme aj plastové hračky, ktoré dané zásady a požiadavky spĺňajú.

Hlavné princípy Marie Montessori:

  • dieťa robí len to, na čo má samo schopnosti a poznatky
  • prostredie, v ktorom sú deti vychovávané má byť prispôsobené potrebám detí, nie dospelých jedincov
  • najdôležitejšia je samostatnosť a sústredenosť, tak dochádza k rozvoju vnútornej individuality
  • rozvíjať všetky zmysly
  • vekom postupne zvyšovať náročnosť, ktorá sa prejaví vo výchove ako i v aktivitách (Montessori hračky)
  • princíp vývoja je založený na sebavýchove, pedagóg nevychováva dieťa podľa svojich predstáv, sleduje ho a pomáha mu s potrebami, ktoré vedú k rozvoju dieťaťa samého

Montessori hračky

Zásady samotnej zakladateľky tejto metódy výučby už teda poznáte. Je na čase, aby sme sa dostali k samotným hračkám, ktoré by mali tieto požiadavky spĺňať. Čo je účelom hračiek v štýle Montessori?

Zapájajú zmysly

Jedna z prvotných zásad, ktorá sa týka samotnej výučby je rozvoj zmyslov a schopností. Tomu sú prispôsobené aj hračky. Čím viac zmyslov dieťa zapája, tým je informácia dieťaťom lepšia prijatá a všetko si lepšie zapamätá. Montessori hračky sú prispôsobené tak, aby dieťa zapájalo zrak, sluch i hmat zároveň.

Montessori hračky pre najmenšie deti

Hračky majú výrazné detaily, špecifický tvar, farbu, váhu, veľkosť či štruktúru. Týmto spôsobom dieťa využíva aj pohybové zručnosti. Týmito predmetmi pohybuje a pri opakovaní každej činnosti sa dieťaťu vytvárajú v mozgu nervové spojenia. Ide o prepojenie motoriky a praktického života, kedy sa dieťa snaží koordinovať svoj pohyb.

Rozvíja zručnosti

Jednou z vecí je zapojenie viacerých zmyslov. Zároveň každá hračka je zameraná na konkrétnu činnosť. Nemožno povedať, že Montessori hračky sú multifunkčné. Z hľadiska kognitívnych zručností určite áno, pretože dieťa spoznáva spomínané vlastnosti a vníma hračku viacerými zmyslami.

Montessori hračky pre rozvoj detí

Čo sa však týka zručností, sústreďuje sa na jednu konkrétnu. Tým, že je daná zručnosť viazaná na konkrétny predmet, pomáha dieťaťu izolovať samotnú činnosť. Ak má predmet rovnakú farbu, rovnaký tvar, rovnakú vôňu, máme hračku, ktorá umožňuje rozvíjať jednu zručnosť. Napríklad rovnako farebné kocky. Ukladaním na seba dieťa skúma ich veľkosť, nerozptyľujú ho rôzne farby či tvary. Opätovné hranie s touto hračkou ho opäť privedie k myšlienke skladať kocky na seba.

Kontrola chyby

Hračky Montessori sú prispôsobené samotným princípom pedagogiky. Pri výchove pedagóg nie je nadradenou autoritou, ktorá deťom prikazuje, ako čo majú robiť. Deti na to musia prísť samé. Preto je kontrola chyby veľmi dôležitá. Nie však spôsobom, že dieťa príde a spýta sa, či je to dobré. Ani dospelý neprídete za dieťaťom a nepovie mu, že to robí zle.

Hračky Montessori musia mať akúsi kontrolu chyby. Ak máme napríklad geometrickú skladačku a dieťa nevloží geometrický tvar správne, skladačka nezapadne tak, ako má. Logicky nebude povrch v jednej rovine. Samotný jav dá dieťaťu optický i hmatový signál, že výsledok nie je správny. U dieťaťa kontrola chyby buduje samostatnosť a práve vzedy má príležitosť k autokreativite. Dieťa reaguje ďalším a ďalším pokusom a to mu pomáha k sústredeniu sa a pozorovaniu. Navyše zisťuje, že mýliť sa neznamená nič zlé.

Hračky sa na nič „nehrajú“

Pre deti je svet veľkou neznámou. Všetko, čo robia je pre ne nové a túžia stále niečo objavovať. Preto nie je dobré, ak deťom predstavy o realite skresľujeme. Prijímanie nových poznatkov a informácií je súčasťou každého dňa. Ako pre deti, tak i pre dospelých a každý chce poznať pravdu.

Kreatívna drevenná montessori skladačka

Zdokonaľovať zručnosti a schopnosť poznávať u detí môžeme iba tak, že im ponúkneme reálny zážitok. Nebudete sadiť penové kvetinky a hrať sa s umelým ovocím. Deti sa budú hrabať v hline a skutočne kvetinky aj sadiť. Nebudú sa hrať s umelými potravinami, ale zamiesia reálne cesto zo skutočnej múky. Samozrejme, v nižšom veku poznáme aktivity, ktoré napomáhajú k rozvoju motoriky a koordinácii pohybov. Presýpanie koráliek z nádoby do nádoby, prevliekanie krúžkov cez šnúrku a mnoho iného. Nie je to síce metóda Montessori, no niekedy načne prispieva k neskoršiemu reálnemu výkonu.

Prírodné materiály

Naturálnosť sa týka i samotných materiálov, z ktorých sú hračky vyrobené. Aby bolo prostredie vizuálne vyhovujúce, myslite esteticky. Takéto prostredie prebúdza estetiku i u detí. A hračky plnia presne tento účel. Predovšetkým ide o drevo, vlnu či iné prírodné materiály. Hračky by mali spĺňať nejaký účel, nielen to, aby zaujali farbou či zvukom.

Tipy na hračky Montessori

Vkladacie puzzle – veľká abeceda

Úžasný spôsob, akým dieťa rozvíja poznávaciu schopnosť. Cieľom nemusí byť naučiť ho kompletne celú abecedu. Drevené puzzle v podobe písmen umožnia dieťaťu rozpoznávať tvary, farby a orientáciu samotného predmetu.

Montessori vkladacie puzzle abeceda

Rozvíjajú jemnú motoriku a v neskoršom veku pomôžu dieťaťu aj s učením abecedy. Zároveň, ak dieťa písmeno netrafí správne, kontrola o chybe je viac ako jednoznačná.

Montessori ružová veža

Spomínate si na kocky, o ktorých sme hovorili? Ukladaním na seba dieťa nadobúda zručnosť toho, že vníma veľkosť daného predmetu. Ukladaním kociek na seba zisťuje, že predmet rastie do výšky. A v tom spočíva aj samotný princíp ružovej veže. Tým, že je veža jednofarebná, neodpútava pozornosť od samotného účelu, ktorým je dieťa naučiť rozpoznávať veľkosť.

Montessori ružová veža

Veža má taktiež stojan. Pri ukladaní do výšky dieťa musí vytvoriť postupnosť, ktorou dokáže vežu kompletne postaviť a využiť tak všetky jej časti. Ak sa to nepodarí, veža jednoducho spadne.

Matrice – Nikitin

Na Slovensku ide o novinku. Značka Nikitin sa prezentuje hračkami, ktoré sú zamerané na vzdelávanie a rozvoj zručností u detí. Každá ich hra vrátane týchto matríc si zakladá na princípoch Montessori pedagogiky. V tomto prípade ide o priestorové vnímanie a rozlišovanie protikladov.

Montessori Nikitin - matrice

Dieťa rozlišuje smer, tvar, výšku, dĺžku, veľkosť a ešte omnoho viac, hru môže hrať samo, ako i v skupine. Zároveň majú úlohy, unikátne riešenia. Neexistuje však len jedno. Aj to je podstata toho, že dieťaťa rozvíja autokreativitu a samostatnosť.

Naše tipy si môžete kúpiť aj online

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 14.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...