Najlepší stan pre 4 a 6 osôb. Poradíme, ako vybrať

Skúsení turisti, skauti a „zálesáci“ zrejme pri výbere stanu neváhajú a vedia presne, čo kupujú. Pre bežného užívateľa však môže výber správneho stanu pôsobiť trochu zmätočne.

Veľký stan na stanovanie v prírode

Väčšinou sa sústredíme len na to, aká je kapacita stanu, teda pre koľko osôb stan potrebujeme. Avšak, stany sa delia na niekoľko kategórií a nie je jedno, akú kvalitu a typ si zvolíme. Odlišujú sa materiály, konštrukcia, skladnosť a pochopiteľne úlohu zohrá aj cena. K tomu ako si teda vybrať správny stan vám určite pomôžu aj naše rady a postrehy.

Obľúbené modely stanov


Delenie stanov podľa určenia

Stany sa delia do troch základných skupín. Ide o outdoorové vybavenie, ktoré so odlišuje určením a prirodzene teda aj rôznymi vlastnosťami, ktoré si musíme pri výbere všímať. Ako sa teda stany delia?

Rodinné stany

Už zrejme tušíte, že rodinné stany sú minimálne pre 3-4 osoby. Rozmerovo teda ide o väčšie stany a určené sú predovšetkým na rodinné kempovanie. Rodinné stany sú teda určené pre väčší počet ľudí, čo sa samozrejme odrazí na hmotnosti, skladnosti a o niečo zložitejšej konštrukcii. Väčšinou sú dokonca delené na dve časti, majú vyšší strop, čo umožňuje priemernému človek v stane sa pohodlne postaviť.

Veľký rodinný stan

V závislosti od výrobcu a materiálu ako v každom prípade sú pomerne odolné a trvácne.

Turistické stany

Táto kategória stanov tvorí naozaj široké spektrum. Nájdete tu menšie či väčšie stany z rôznych materiálov. Určené sú na kemping, bežnú turistiku, do ľahšieho terénu alebo pre vodákov. Ich výhodou je zvyčajne skladnosť a jednoduchá konštrukcia, ktorá umožňuje rýchle zloženie a manipuláciu počas prenosu.

Expedičné stany

Patria medzi najodolnejšie a najkvalitnejšie. Prirodzene sú určené pre skúsených turistov, ktorí vedia, do akého počasia a do akých podmienok sa chystajú. S takýmto druhom stanu nie je problém ani vysokohorská turistika či náročný trekking v chladnom počasí hlboko pod nulou.

Expedičný stan do náročných podmienok

Majú skvelú izoláciu, kvalitný a odolný materiál a takisto ukotvenie či stabilnú konštrukciu (dural), ktorá odolá vetru či inej nepriazni počasia.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stany

Stany podľa tvaru

Ďalším delením je v prípade stanu delenie podľa tvaru konštrukcie. Tie opäť delíme na tri najčastejšie.

Tunelový stan

Obyčajne pôsobia ako obdĺžnik, no z predného pohľadu pôsobia ako tunel. Konce sú skosené do špicu a konštrukcia vďaka dĺžke poskytuje dostatok priestoru pre viac osôb. Nie sú však príliš stabilné, potrebujú kvalitné ukotvenie inak sa konštrukcia často prehybuje. Najčastejšie je problém v prípade nárazového vetra. Avšak, opäť závisí od výrobcu. Tunelové stany sú takisto často vystužené viacerými ohybnými tyčkami, vtedy je stabilita lepšia.

Stan áčko

Konštrukcia je tvorená dvoma tyčkami, ktoré sú nosníkom a smerujú k vrcholu stanu. Ide o jednovrstvové stany, ktoré zvyčajne nie sú až tak trvácne, no samozrejme, záleží opäť od druhu materiálu a výrobcu.

Áčkový stan do prírody

Stan je napnutý za pomoci laniek, kolíkov alebo najnovšie aj kovových sponiek.

Kupolový stan

Rozhodne najbežnejší tvar stanu. Pripomína kupolu alebo eskimácke iglu. Konštrukcia je postavené z dvoch ohybných tyčí, ktoré smerujú z okrajov podlahy a pretínajú sa v najvyššom mieste, čím napínajú celú konštrukciu stanu. V prípade kupolových stanov sú však aj konštrukcie, ktoré sú vystužené ešte ďalšími ohybnými tyčami, ktoré zvyšujú stabilitu a odolnosť voči poryvom vetra. Ak je prútov krížiacich sa viac ako dva, stabilita je zaručená a takéto stany majú prívlastok tzv. geodetické stany.

Kupolový stan možno označiť za najlepšiu voľbu, už len kvôli tvaru (aerodynamika). Disponujú stabilitou, vysokou nosnosťou, bohatému priestoru a jednoduchej skladnosti.

Počet osôb v stane

Ak nekupujete stan „sólo“ určite musíte myslieť na to, že pre komfortný nocľah v stane musí mať každý člen dostatok priestoru. Na šírku, tak ako pri lôžku, človek potrebuje zhruba 60 cm, aby sa cítil pohodlne. S ohľadom na výšku, počítajte s rezervou aspoň 20 cm. Všetky hodnoty pri kúpe stanov sú uvádzane v prípade priemerných postáv. Počet a pohodlie osôb môže ovplyvniť aj sklon stien či výška.

Stan pre 6 osôb

Myslieť musíte aj na vybavenie. Spacie vaky, karimatky alebo vaky, či inú batožinu. Jednoduchá rada by znela, že ak kupujete stan pre 4 člennú rodinu, radšej myslite na rezervu a kúpte stan pre 6 osôb. Nepriplatíte si až takú nehoráznu sumu a zároveň si doprajete viac pohodlia.

Kvalita materiálov

Druh materiálu, z akého je stan vyrobený ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov ako nepremokavosť, hmotnosť, odolnosť a takisto aj cenu stanu. Samotné výstuže (tyčky) sú zvyčajne z laminátu alebo duralu. Dural je v tomto prípade lepšou voľbou, no pochopiteľne je drahší.

Pri expedičných stanoch sa kvalita výstuže a teda stabilita môže navýšiť kombináciou duralu, karbónu alebo kevlaru. Pri silnom vetre to v stane určite oceníte. V tomto prípade je však cena značne vyššia. Kvalita materiálov odráža aj hodnotu vodného stĺpca, ktorého parametre si ešte popíšeme. Pre bežné stany sa používajú rôzne syntetické tkaniny.

Pri materiáloch je okrem samotného druhu látky nutné myslieť aj na kvalitu prevedenia. Na mysli máme napríklad šitie. Odkryté švy nikdy nie sú výhrou. Preto vyhľadávajte stany, ktoré majú švy zabezpečené páskou alebo špeciálnym lepidlom. Ak materiál nepatrí medzi priedušné myslite aj na odvetrávanie (strecha, steny).

Vodný stĺpec – nepremokavosť

Údaj o vodnom stĺpci je naozaj dôležitým údajom. Ide o údaj, ktorý udáva nepremokavosť materiálu, z ktorého je stan vyrobený. Pre príklad. Pri hodnote vodného stĺpca 1 500 mm je stan schopný udržať nepremokavosť až do výšky 1,5 metra bez toho, aby presakoval.

Nepremokavý stan na festival

Odolnosť vodného stĺpca môže mať stan z akéhokoľvek syntetického materiálu, ktorý je ošetrený vrstvou polyuretánového nástreku. Ten dokonale izoluje a takisto zvyšuje odolnosť materiálu. Pochopiteľne sa znižuje priedušnosť materiálu a zvyšuje hmotnosť.

Váha stanu

Pri výbere ju dávame nakoniec, pretože pre bežného používateľa a turistu pri výbere nijak závažne nerozhoduje. Váha sa odlišuje v závislosti od použitých materiálov (tkanina, tyčky) alebo od veľkosti. Lacné kempingové stany z lacnej syntetickej látky môžu vážiť dokonca niečo cez kilogram. Na druhej strane profi expedičné stany sú príznačné nízkou hmotnosťou kvôli manipulácii s nimi v teréne.

Vchody a úložný priestor

Tu rozhoduje hlavne možnosť či má stan krytý alebo nekrytý vchod. Krytý vchod umožňuje vetranie aj za zlého počasia. Rozhodne teda zvyšuje komfort počas pobytu v stane. Ďalším atribútom môže byť aj počet vchodov. Čo je samozrejme, praktické v prípade väčších stanov. Vchody sú dnes často vybavené moskytiérou, ktorá zabraňuje náletom hmyzu do vnútra stanu, čo oceníte hlavne pri stanovčke pri vodných plochách.

Turistický stan s dvomi vchodmi

Úložné priestory sú praktické na uloženie batožiny a takisto doplnkov či rôzneho materiálu, ktorý chceme v stane mať. Vo väčších kupolových alebo tunelových stanoch to nie je žiadny problém, no v prípade menších môžeme hľadať úložné priestory napríklad v stenách. Súčasťou niekedy býva aj tzv. apsida, ktoré je oddelená zipsom a z vonka býva zvlášť upevnená.

Ceny stanov

Začneme u profesionálov. Ceny expedičných stanov sú pomerne vysoké. Zvyčajne sú určené pre maximálne 2 osoby. Ako sme spomínali vyznačujú sa odolnosťou, kvalitou materiálov, trvácnosťou a stabilitou. Ceny kvalitných expedičných stanov za rozumnú cenu sa pohybujú od 150 do 600 €. Značky ako Husky či Coleman patria medzi overené.

Rodinné stany či už tunelové, alebo kupolové nájdete v cenovej relácii od 100 do 300 €. Závisí od kapacity a takisto výrobcu. Quechua, Coleman či Husky sú opäť zárukou kvality.

Najčastejšie otázky o stanoch

Ako udržiavať stan v dobrom stave?

Stan pravidelne kontrolujte a čistite, aby ste odstránili nečistoty, plesne a vlhkosť. Stan musí byť po použití vždy dobre vysušený. Skladujte ho na suchom mieste bez dosahu priameho slnečného žiarenia.

Oplatí sa kúpiť lacný stan?

Odpoveď závisí od vašich potrieb, očakávaní a plánovanom využití stanu. Ak plánujete stanovať len občas a za dobrého počasia, potom bude lacný stan určite stačiť. Upozorňujeme však na horšiu odolnosť voči vode a vetru. Zároveň treba podotknúť, že lacné modely obvykle nie sú tak odolné a môžu sa opotrebovať rýchlejšie ako kvalitné stany.

Ako vybrať rodinný stan?

Koľko ľudí bude stan využívať? Zvážte, aký typ stanu bude najvhodnejší pre vaše potreby. Zvážte svoj rozpočet na nákup stanu. Zamerajte sa na vodotesnosť materiálu a odolnosť stanu proti vetru. Počas rodinného táborenia určite oceníte model, ktorý sa ľahko rozkladá a skladá a má aj dostatočné vybavenie v podobe vetracích otvorov, sieťok proti komárom či vreciek na uskladnenie vecí.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

03/08/2021 08:34
Maťo

Mám turistický stan Zajo Norsk 2 Neo, ktorý je síce len pre dve osoby, no keďže na výlety chodíme väčšinou vo dvojke - s partnerkou - takáto veľkosť mi vyhovuje. Stan je vyrobený z prvotriednych materiálov, má praktické odkladacie priestory, respektíve predsieň, kde sa zmestia batohy, a vyzdvihujem jednoduchosť i rýchlosť rozkladania stanu. Za super vec považujem aj dva vchody, čiže keď jeden už spí, druhý ho nemusí budiť / rušiť prekračovaním či podobne, ale vyjde von opačnou stranou. Stan je ľahký a pohodlne sa prepravuje. Perfektná je aj výška vodného stĺpca. Stan sa zmestí do väčšieho batoha (38 litrov) a výrobca myslel na všetky detaily. Mal by byť odolný aj proti dažďu, ale to som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať, verím však, že nesklame ani v tomto smere. Podľa recenzií, ktoré som čítal pred kúpou, nemá najmenší problém s bežným dažďom, ani s prudšími búrkami. Pomer ceny a kvality je skvelý, preto nie je dôvod váhať nad kúpou. Stan je prekvapivo priestranný a ak ste len jedna osoba, poslúži vám počas výletov aj ako menšia garsónka. Kolíky sú tiež super, pevné a páči sa mi aj zelená farba, ktorá svieti už z diaľky. Je to šikovný stan, ktorý nesklame žiadneho turistu.

06/08/2021 20:59
Kubo

Spoľahlivý a priestranný turistický stan je Coleman Darwin 3 plus. Má fajn predsieň a do stanu sa zmestia tri až štyri osoby. Oceňujem skladnosť, jednoduché rozloženie aj použité materiály, ktoré sú kvalitné, nepremokavé a odolné proti slnečnému žiareniu aj vetru. S výrobkom som maximálne spokojný, pretože je praktický a spĺňa všetko, čo som od neho očakával. Plus dávam za pevnú dlážku, pekné farebné prevedenie či uzatvárateľné okná v predsieni. Tento stan je ideálny na výlety, stanovačky či ďalšie outdoorové aktivity. Stan sa opiera o trojicu ľahkých, no zároveň pevných laminátových tyčí, ktoré tvoria kostru samotnej miestnosti aj spomínanej predsiene. Je to fajn odolný stan za prijateľnú cenu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.Publikované dňa: 08.04.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...