Najlepší bezdotykový teplomer na meranie telesnej teploty je Microlife

Zvýšená telesná teplota je prvotným indikátorom toho, že imunitný systém ľudského tela bojuje s chorobou. Teplomer ako základný diagnostický nástroj na určenie, či sme zdraví alebo chorí, by mal mať každý doma.

Bezdotykový teplomer na meranie teploty

Za pár minút či dokonca sekúnd vďaka nemu totiž viete, či sa zaobídete bez návštevy lekára alebo v tých závažnejších prípadoch dokonca pohotovostnej lekárskej služby.

Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

  • Ortuťové – Kedysi sa na meranie telesnej teploty používali ortuťové teplomery, kde hodnotu telesnej teploty indikovala výška ortuťového stĺpca. Tieto sklenené teplomery boli aj trochu nebezpečné, keďže ortuť je jedovatá a pri rozbití teplomera hrozilo riziko otravy. Odhliadnuc od toho však boli ortuťové teplomery vcelku presné, no doba merania sa vyšplhala občas aj na 5 minút, čo je dosť dlho.
  • Elektronické kontaktné – Ortuťové teplomery boli postupne nahradené bezortuťovými – elektronickými (digitálnymi) kontaktnými, ktoré takisto merali teplotu v podpazuší, v ústach alebo v konečníku. Presnosť týchto teplomerov je približne rovnaká ako presnosť ortuťových, avšak doba merania je kratšia – obvykle je to do 1 minúty.
  • Elektronické bezdotykové – Vývoj elektroniky a senzorov postúpil a bezdotykové, resp. bezkontaktné teplomery sa stali dostatočne presnými aj pre amatérske použitie na meranie teploty ľudského tela. Teplotu odmerajú v priebehu cca 5 sekúnd a pri dodržaní správnych postupov sú aj dostatočne presné.

Najlepšie bezkontaktné teplomery

Na základe užívateľských recenzií, hodnotení a diskusií sme pre vás vyprali najobľúbenejšie bezkontaktné teplomery na meranie telesnej teploty na Slovensku. Pozrite si ich popis a parametre a vyberte si ten správny pre vás. 

Princíp bezdotykových teplomerov (miesto a rýchlosť merania)

Elektronické bezdotykové teplomery merajú teplo skenovaním tepla vo forme infračerveného žiarenia, ktoré z tela vychádza. Väčšinou sa toto meranie realizuje priložením k čelu alebo k uchu na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Keďže teplota v týchto oblastiach je iná, než teplota, akú sme zvykli namerať v podpazuší, teplomery skutočnú teplotu prepočítavajú matematickými algoritmami a výsledná teplota zobrazená na displeji potom zodpovedá tej, akú by ste namerali kontaktným teplomerom v podpazuší. Napriek tomu vždy informujte ošetrujúceho lekára o tom, akým teplomerom a na akom mieste ste si telesnú teplotu merali.

Meranie bezkontaktným teplomerom je skutočne rýchle a zaberie tak 3 – 5 sekúnd. Je však dôležité naučiť sa s ním správne pracovať a stopercentne dodržiavať pokyny výrobcu, v opačnom prípade sa meranie môže stať nepresným. Výrobcovia často odporúčajú urobiť tri merania za sebou a brať do úvahy priemernú teplotu týchto meraní. Keďže pri meraní neprichádza teplomer vôbec do kontaktu s telom, je jeho použitie hygienické a veľmi citlivé. Odmerať teplotu spiacemu dieťaťu je s ním hračkou. Sú preto vhodné pre novorodencov, bábätká i malé deti.

Myslite aj na to, že merania teploty na čele bezkontaktným teplomerom môžu ovplyvňovať viaceré faktory – pot, vsrtva make-upu, podráždenie kože alebo predchádzajúca fyzická námaha.

Meranie telesnej bábätka teploty bezkontaktným teplomerom

Teplotný rozsah

Pokiaľ mienite používať bezkontaktný teplomer iba na meranie ľudskej teploty, postačí vám, ak bude rozsah teplôt 35 až 40 °C. V prípade použitia na meranie teploty tekutín, povrchov či okolia, by mal byť rozsah väčší. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 0 až 100 °C. Samozrejme, nájdu sa aj modely, ktoré dokážu merať mínusové teploty. Treba si preto určiť, aké bude použitie teplomera.

Napájanie

Bezdotykové teplomery potrebujú na svoju prevádzku energiu. Môžu byť napájané batériami (klasické alebo tužkové) alebo dobíjacím akumulátorom. Infračervené teplomery do domácnosti sú najčastejšie napájané tužkovými AA batériami, dobíjací akumulátor je typický pre profesionálne zariadenia.

Displej, pamäť a zvuková signalizácia

Okrem bežného merania teploty ponúkajú bezkontaktné teplomery aj zvýšený užívateľský komfort. Väčšina z nich má veľký displej, ktorý je ľahko čitateľný aj pre starších ľudí. Taktiež mnoho prístrojov má displej aj podsvietený, takže teplot si odmeriate aj v noci bez rozsvecovania svetla v izbe.

Väčšina bezkontaktných teplomerov má aj pamäť na 20 – 30 nameraných hodnôt. Jednoducho sa tak môžete presvedčiť o tom, či vaša choroba ustupuje alebo sa, naopak, zhoršuje. Niektoré bezkontaktné teplomery určené na meranie telesnej teploty dokážu merať aj izbovú teplotu a teplotu iných predmetov.

Dobrou pomôckou je aj zvuková signalizácia pri ukončení merania, vďaka ktorej môžete odmerať teplotu aj sami sebe bez toho, aby ste videli na displej. Zvuková signalizácia však prekáža pri meraní teploty spiacemu dieťaťu, preto ju mnohé teplomery umožňujú vypnúť.

Samozrejmosťou by malo byť automatické vypnutie po meraní. Zvyčajne sa tak stane do 30 sekúnd. Ak na vypnutie zabudnete, týmto spôsobom sa bude šetriť batéria. Jej výdrž sa meria počtom meraní, zvyčajne je to 1 000 až 20 000 meraní. Nápomocný je aj indikátor stavu batérie, ktorý vám prezradí, aká je kapacita batérie, resp. koľko meraní ešte teplomer zvládne. Najčastejšie má indikátor podobu série farebných diód alebo o ňom informuje displej teplomera.

Meranie teploty jedla bezkontaktným teplomerom

Aké sú ceny?

Čo sa týka cien, najjednoduchšie bezdotykové teplomery kúpite už za cenu okolo 20 eur. Nižšia cena znamená základ – teda nepodsvietený displej a pamäť na menší počet meraní. Cena značkových teplomerov sa pohybuje okolo 40 – 50 eur. Drahšie modely už ponúkajú zvukovú signalizáciu i automatické vypnutie. Displej je často farebný. Ide o skvelý pomer ceny a výkonu. Najdrahšie a zároveň najlepšie bezkontaktné teplomery pre profesionálne použitie stoja okolo 80 eur a viac.

Aký bezkontaktný teplomer si vybrať? Microlife, Omron alebo TrueLife

Každý teplomer určený na meranie telesnej teploty je zdravotníckou pomôckou. Aby ste si boli istí presnosťou jeho merania, presvedčte sa, že bol teplomer klinicky testovaný. Je vhodné vyberať medzi známymi výrobcami zdravotníckych pomôcok – napr. Microlife a Omron. K najpredávanejším sa dlhodobo radia teplomery TrueLife. Zlou voľbou nie je ani bezdotykový teplomer Braun alebo infračervený teplomer iHealth.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nenašli ste v našom návode to, čo ste hľadali? Napíšte nám do komentárov, čo vás ohľadom bezkontaktných teplomerov zaujíma. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti s infračervenými modelmi.

Ako dlho merať teplotu?

To závisí od toho, aký teplomer použijete. Bezdotykovým teplomerom (treba ho priblížiť 3 až 5 cm od čela) to trvá niekoľko sekúnd (1 až 3 s), dotykovým (treba ho priložiť do stredu čela a po zapnutí prejsť k spánku) to trvá o niečo dlhšie (okolo 8 s). Najdlhšie si budete merať teplotu klasickým kvapalinovým teplomerom v podpaží, až 5 minút.

Dotykový vs bezdotykový teplomer – ktorý je lepší?

Digitálne teplomery, ktoré sú dostupné v dotykovom a bezdotykovom variante, vám dokážu zmerať teplotu do niekoľkých sekúnd. Bezdotykové sú síce pohodlné a meranie je rýchle a presné, avšak sú rozmerovo väčšie a o senzor teplomera sa treba starať. Dotykové sú dostupné vo viacerých variantoch. Ide buď o podobné prístroje ako bezkontaktné teplomery, teda meranie je rýchle a presné, avšak sú trochu väčšie, alebo sa skôr podobajú na klasické ortuťové teplomery, v tom prípade trvá meranie dlhšie, avšak je presné a teplomer sa väčšinou dá použiť na meranie teploty v podpaží, ústnej dutine i konečníku. Bezkontaktné sú infračervené teplomery, ktoré dokážu merať teplo vyžarované z kože. Minimalizuje sa riziko prenosu infekčného ochorenia, sú vhodné pre viacerých pacientov a sú rýchle, preto sú podľa nás lepšou voľbou.

Ako funguje infračervený bezkontaktný teplomer?

Každé teleso s teplotou vyššou ako absolútna nula (-273 °C) vyžaruje energiu. Čím je teplota vyššia, tým viac energie teleso vydáva. Každá energia obsahuje isté množstvo svetelnej energie/infračerveného žiarenia. A práve to infračervený bezkontaktný teplomer meria.

Najpredávanejšie bezdotykové teplomery

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/07/2021 20:06
Marika

Som spokojná s bezkontaktným teplomerom Cemio Metric 308 Smart, pretože meranie je rýchle a zdá sa mi, že aj pomerne presné. Ide o kvalitný teplomer, ktorý využívam aj na meranie jedla pre bábätko. Teplomer má veľmi jednoduché ovládanie a pekný dizajn. Plus dávam za podsvietený displej a možnosť vypnúť zvuk pre tiché meranie teploty, napr. v noci. Zaujímavá je aj možnosť manuálneho nastavenia odchýlky či pamäť až na 32 posledných meraní. Cena bola dobrá, no pribalené batérie sa vybili rýchlo. Ide o šikovného pomocníka, preto ho odporúčam. Na žiadne výrazné nedostatky som neprišla.

07/07/2021 07:55
Andrejka

Mám teplomer Omron Gentle Temp 720 a vsadila som naň kvôli tomu, že ide o japonskú firmu, čo považujem za kvalitu. Zatiaľ funguje spoľahlivo, má dobrý pomer ceny a výkonu a meranie teploty je presné a rýchle. Plus dávam za celkové kvalitné spracovanie a pamäť meraní. Treba dodať, že pri meraní teploty je potrebné dodržiavať dané podmienky, inak sa môžete stretávať s odchýlkami v meraní. Na tento teplomer som čítala aj viacero zlých recenzií, v ktorých používatelia uvádzali nezmyselne namerané teploty, avšak mne sa toto nestáva. Páči sa mi jednoduchá obsluha, tichý zvuk, podsvietenie displeja či veľké číslice. Za mňa super.

24/08/2021 15:30
Jano

Doma používame teplomer MICROLIFE - NC 150, ktorý je komfortný a meria rýchlo a presne. Výhodou je, že okamžite viete, kto má akú teplotu. Teplomer má pekný dizajn, jednoducho sa s ním manipuluje a cena bola tiež prijateľná. Sú tu k dispozícii dva režimy. Meranie objektov a telesnej teploty. Čiže teplomer sa dá pokojne využívať aj pri práci alebo varení a podobne. Nechýba tu pamäť na dátum a čas, samozrejme, aj na namerané hodnoty. Oceňujem, že teplomer má praktický priesvitný obal, v ktorom ho môžem prenášať. Zistil som, že pokiaľ je pri opakovanom meraní dodržaná rovnaká vzdialenosť, teplomer nemá teplotné odchýlky. Bezkontaktné meranie nám vyhovuje z dôvodu, že máme dve malé deti, a s klasickým teplomerom mali problém - vyťahovali si ho von. Plus si vyslúži aj osvetlenie bodu merania. Zatiaľ nám slúži bezproblémovo a sme s ním spokojní.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 08.07.2018
Posledná aktualizácia: 02.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.