Najlepší bezdotykový teplomer na meranie telesnej teploty je Microlife

Zvýšená telesná teplota je prvotným indikátorom toho, že imunitný systém ľudského tela bojuje s chorobou. Teplomer ako základný diagnostický nástroj na určenie, či sme zdraví alebo chorí, by mal mať každý doma.

Bezdotykový teplomer na meranie teploty

Za pár minút či dokonca sekúnd vďaka nemu totiž viete, či sa zaobídete bez návštevy lekára alebo v tých závažnejších prípadoch dokonca pohotovostnej lekárskej služby.

Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

  • Ortuťové – Kedysi sa na meranie telesnej teploty používali ortuťové teplomery, kde hodnotu telesnej teploty indikovala výška ortuťového stĺpca. Tieto sklenené teplomery boli aj trochu nebezpečné, keďže ortuť je jedovatá a pri rozbití teplomera hrozilo riziko otravy. Odhliadnuc od toho však boli ortuťové teplomery vcelku presné, no doba merania sa vyšplhala občas aj na 5 minút, čo je dosť dlho.
  • Elektronické kontaktné – Ortuťové teplomery boli postupne nahradené elektronickými kontaktnými, ktoré takisto merali teplotu v podpazuší, v ústach alebo v konečníku. Presnosť týchto teplomerov je približne rovnaká ako presnosť ortuťových, avšak doba merania je kratšia – obvykle je to do 1 minúty.
  • Elektronické bezdotykové – Vývoj elektroniky a senzorov postúpil a bezdotykové, resp. bezkontaktné teplomery sa stali dostatočne presnými aj pre amatérske použitie na meranie teploty ľudského tela. Teplotu odmerajú v priebehu cca. 5 sekúnd a pri dodržaní správnych postupov sú aj dostatočne presné.

Princíp bezdotykových teplomerov

Elektronické bezdotykové teplomery merajú teplo skenovaním tepla vo forme infračerveného žiarenia, ktoré z tela vychádza. Väčšinou sa toto meranie realizuje priložením k čelu alebo k uchu na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Keďže teplota v týchto oblastiach je iná, než teplota, akú sme zvykli namerať v podpazuší, teplomery skutočnú teplotu prepočítavajú matematickými algoritmami a výsledná teplota zobrazená na displeji potom zodpovedá tej, akú by ste namerali kontaktným teplomerom v podpazuší. Napriek tomu vždy informujte ošetrujúceho lekára o tom, akým teplomerom a na akom mieste ste si telesnú teplotu merali.

Meranie telesnej bábätka teploty bezkontaktným teplomerom

Meranie bezkontaktným teplomerom je skutočne rýchle a zaberie tak 3 – 5 sekúnd. Je však dôležité naučiť sa s ním správne pracovať a stopercentne dodržiavať pokyny výrobcu, v opačnom prípade sa meranie môže stať nepresným. Výrobcovia často odporúčajú urobiť tri merania za sebou a brať do úvahy priemernú teplotu týchto meraní. Keďže pri meraní neprichádza teplomer vôbec do kontaktu s telom, je jeho použitie hygienické a veľmi citlivé. Odmerať teplotu spiacemu dieťaťu je s ním hračkou.

Myslite aj na to, že merania teploty na čele bezkontaktným teplomerom môžu ovplyvňovať viaceré faktory – pot, vsrtva make-upu, podráždenie kože alebo predchádzajúca fyzická námaha.

Funkcie bezdotykových teplomerov

Okrem bežného merania teploty ponúkajú bezkontaktné teplomery aj zvýšený užívateľský komfort. Väčšina z nich má veľký displej, ktorý je ľahko čitateľný aj pre starších ľudí. Taktiež mnoho prístrojov má displej aj podsvietený, takže teplot si odmeriate aj v noci bez rozsvecovania svetla v izbe.

Meranie teploty jedla bezkontaktným teplomerom

Väčšina bezkontaktných teplomerov má aj pamäť na 20 – 30 nameraných hodnôt. Jednoducho sa tak môžete presvedčiť o tom, či vaša choroba ustupuje alebo sa, naopak, zhoršuje. Niektoré bezkontaktné teplomery určené na meranie telesnej teploty dokážu merať aj izbovú teplotu a teplotu iných predmetov.

Dobrou pomôckou je aj zvuková signalizácia pri ukončení merania, vďaka ktorej môžete odmerať teplotu aj sami sebe bez toho, aby ste videli na displej. Zvuková signalizácia vška prekáža pri meraní teploty spiacemu dieťaťu, preto ju mnohé teplomery umožňujú vypnúť.

Aký bezkontaktný teplomer si vybrať a aké sú ceny

Každý teplomer určený na meranie telesnej teploty je zdravotníckou pomôckou. Aby ste si boli istí presnosťou jeho merania, presvedčte sa, že bol teplomer klinicky testovaný. Je vhodné vyberať medzi známymi výrobcami zdravotníckych pomôcok – napr. Microlife, Omron, atď.

Čo sa týka cien, najjednoduchšie bezdotykové teplomery kúpite už za cenu okolo 20 EUR, cena tých značkových sa pohybuje okolo 40 EUR a bezkontaktné teplomery pre profesionálne použitie stoja okolo 80 EUR a viac.

Najobľúbenejšie bezkontaktné teplomery

Na základe užívateľských recenzií, hodnotení a diskusií sme pre vás vyprali najobľúbenejšie bezkontaktné teplomery na meranie telesnej teploty na Slovensku. Pozrite si ich popis a parametre a vyberte si ten správny pre vás. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/07/2021 20:06
Marika

Som spokojná s bezkontaktným teplomerom Cemio Metric 308 Smart, pretože meranie je rýchle a zdá sa mi, že aj pomerne presné. Ide o kvalitný teplomer, ktorý využívam aj na meranie jedla pre bábätko. Teplomer má veľmi jednoduché ovládanie a pekný dizajn. Plus dávam za podsvietený displej a možnosť vypnúť zvuk pre tiché meranie teploty, napr. v noci. Zaujímavá je aj možnosť manuálneho nastavenia odchýlky či pamäť až na 32 posledných meraní. Cena bola dobrá, no pribalené batérie sa vybili rýchlo. Ide o šikovného pomocníka, preto ho odporúčam. Na žiadne výrazné nedostatky som neprišla.

07/07/2021 07:55
Andrejka

Mám teplomer Omron Gentle Temp 720 a vsadila som naň kvôli tomu, že ide o japonskú firmu, čo považujem za kvalitu. Zatiaľ funguje spoľahlivo, má dobrý pomer ceny a výkonu a meranie teploty je presné a rýchle. Plus dávam za celkové kvalitné spracovanie a pamäť meraní. Treba dodať, že pri meraní teploty je potrebné dodržiavať dané podmienky, inak sa môžete stretávať s odchýlkami v meraní. Na tento teplomer som čítala aj viacero zlých recenzií, v ktorých používatelia uvádzali nezmyselne namerané teploty, avšak mne sa toto nestáva. Páči sa mi jednoduchá obsluha, tichý zvuk, podsvietenie displeja či veľké číslice. Za mňa super.

24/08/2021 15:30
Jano

Doma používame teplomer MICROLIFE - NC 150, ktorý je komfortný a meria rýchlo a presne. Výhodou je, že okamžite viete, kto má akú teplotu. Teplomer má pekný dizajn, jednoducho sa s ním manipuluje a cena bola tiež prijateľná. Sú tu k dispozícii dva režimy. Meranie objektov a telesnej teploty. Čiže teplomer sa dá pokojne využívať aj pri práci alebo varení a podobne. Nechýba tu pamäť na dátum a čas, samozrejme, aj na namerané hodnoty. Oceňujem, že teplomer má praktický priesvitný obal, v ktorom ho môžem prenášať. Zistil som, že pokiaľ je pri opakovanom meraní dodržaná rovnaká vzdialenosť, teplomer nemá teplotné odchýlky. Bezkontaktné meranie nám vyhovuje z dôvodu, že máme dve malé deti, a s klasickým teplomerom mali problém - vyťahovali si ho von. Plus si vyslúži aj osvetlenie bodu merania. Zatiaľ nám slúži bezproblémovo a sme s ním spokojní.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.Publikované dňa: 08.07.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie natáčky na vlasy – elektrické, samodržiace papiloty, penové, kovové  alebo silikónové?Najlepšie natáčky na vlasy – elektrické, samodržiace papiloty, penové, kovové alebo silikónové?

Natáčky na vlasy patria medzi rokmi overenú klasiku, ako dopriať vlasom požadovaný styling. V článku si predstavíme najčastejšie používané typy natáčok.

Nerezové, smaltované, porcelánové, keramické, sklenené čajníky – návod, ako vybrať, cenaNerezové, smaltované, porcelánové, keramické, sklenené čajníky – návod, ako vybrať, cena

Prečo sa oplatí pouvažovať nad kúpou čajníka a ako si zo širokej ponuky vybrať ten správny pre vás, to všetko si povieme v článku.

Kameninový, granitový, kovový, drevený, mramorový – aký mažiar na bylinky a korenie kúpiť?Kameninový, granitový, kovový, drevený, mramorový – aký mažiar na bylinky a korenie kúpiť?

Na drvenie korenia a byliniek, ale i prípravu jedál – mažiar by preto mal patriť do každej kuchyne, v ktorej sa často a dobre varí z čerstvých potravín.