Najlepší bezdotykový teplomer na meranie telesnej teploty je Microlife

Zvýšená telesná teplota je prvotným indikátorom toho, že imunitný systém ľudského tela bojuje s chorobou. Teplomer ako základný diagnostický nástroj na určenie, či sme zdraví alebo chorí, by mal mať každý doma.

Bezdotykový teplomer na meranie teploty

Za pár minút či dokonca sekúnd vďaka nemu totiž viete, či sa zaobídete bez návštevy lekára alebo v tých závažnejších prípadoch dokonca pohotovostnej lekárskej služby.

Druhy teplomerov na meranie telesnej teploty

  • Ortuťové – Kedysi sa na meranie telesnej teploty používali ortuťové teplomery, kde hodnotu telesnej teploty indikovala výška ortuťového stĺpca. Tieto sklenené teplomery boli aj trochu nebezpečné, keďže ortuť je jedovatá a pri rozbití teplomera hrozilo riziko otravy. Odhliadnuc od toho však boli ortuťové teplomery vcelku presné, no doba merania sa vyšplhala občas aj na 5 minút, čo je dosť dlho.
  • Elektronické kontaktné – Ortuťové teplomery boli postupne nahradené elektronickými kontaktnými, ktoré takisto merali teplotu v podpazuší, v ústach alebo v konečníku. Presnosť týchto teplomerov je približne rovnaká ako presnosť ortuťových, avšak doba merania je kratšia – obvykle je to do 1 minúty.
  • Elektronické bezdotykové – Vývoj elektroniky a senzorov postúpil a bezdotykové, resp. bezkontaktné teplomery sa stali dostatočne presnými aj pre amatérske použitie na meranie teploty ľudského tela. Teplotu odmerajú v priebehu cca. 5 sekúnd a pri dodržaní správnych postupov sú aj dostatočne presné.

Princíp bezdotykových teplomerov

Elektronické bezdotykové teplomery merajú teplo skenovaním tepla vo forme infračerveného žiarenia, ktoré z tela vychádza. Väčšinou sa toto meranie realizuje priložením k čelu alebo k uchu na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Keďže teplota v týchto oblastiach je iná, než teplota, akú sme zvykli namerať v podpazuší, teplomery skutočnú teplotu prepočítavajú matematickými algoritmami a výsledná teplota zobrazená na displeji potom zodpovedá tej, akú by ste namerali kontaktným teplomerom v podpazuší. Napriek tomu vždy informujte ošetrujúceho lekára o tom, akým teplomerom a na akom mieste ste si telesnú teplotu merali.

Meranie telesnej bábätka teploty bezkontaktným teplomerom

Meranie bezkontaktným teplomerom je skutočne rýchle a zaberie tak 3 – 5 sekúnd. Je však dôležité naučiť sa s ním správne pracovať a stopercentne dodržiavať pokyny výrobcu, v opačnom prípade sa meranie môže stať nepresným. Výrobcovia často odporúčajú urobiť tri merania za sebou a brať do úvahy priemernú teplotu týchto meraní. Keďže pri meraní neprichádza teplomer vôbec do kontaktu s telom, je jeho použitie hygienické a veľmi citlivé. Odmerať teplotu spiacemu dieťaťu je s ním hračkou.

Myslite aj na to, že merania teploty na čele bezkontaktným teplomerom môžu ovplyvňovať viaceré faktory – pot, vsrtva make-upu, podráždenie kože alebo predchádzajúca fyzická námaha.

Funkcie bezdotykových teplomerov

Okrem bežného merania teploty ponúkajú bezkontaktné teplomery aj zvýšený užívateľský komfort. Väčšina z nich má veľký displej, ktorý je ľahko čitateľný aj pre starších ľudí. Taktiež mnoho prístrojov má displej aj podsvietený, takže teplot si odmeriate aj v noci bez rozsvecovania svetla v izbe.

Meranie teploty jedla bezkontaktným teplomerom

Väčšina bezkontaktných teplomerov má aj pamäť na 20 – 30 nameraných hodnôt. Jednoducho sa tak môžete presvedčiť o tom, či vaša choroba ustupuje alebo sa, naopak, zhoršuje. Niektoré bezkontaktné teplomery určené na meranie telesnej teploty dokážu merať aj izbovú teplotu a teplotu iných predmetov.

Dobrou pomôckou je aj zvuková signalizácia pri ukončení merania, vďaka ktorej môžete odmerať teplotu aj sami sebe bez toho, aby ste videli na displej. Zvuková signalizácia vška prekáža pri meraní teploty spiacemu dieťaťu, preto ju mnohé teplomery umožňujú vypnúť.

Aký bezkontaktný teplomer si vybrať a aké sú ceny

Každý teplomer určený na meranie telesnej teploty je zdravotníckou pomôckou. Aby ste si boli istí presnosťou jeho merania, presvedčte sa, že bol teplomer klinicky testovaný. Je vhodné vyberať medzi známymi výrobcami zdravotníckych pomôcok – napr. Microlife, Omron, atď.

Čo sa týka cien, najjednoduchšie bezdotykové teplomery kúpite už za cenu okolo 20 EUR, cena tých značkových sa pohybuje okolo 40 EUR a bezkontaktné teplomery pre profesionálne použitie stoja okolo 80 EUR a viac.

TOP 5 najobľúbenejších bezkontaktných teplomerov na Slovensku

Na základe užívateľských recenzií, hodnotení a diskusií sme pre vás vyprali 5 najobľúbenejších bezkontaktných teplomerov na meranie telesnej teploty na Slovensku. Pozrite si ich popis a parametre a vyberte si ten správny pre vás. 

MICROLIFE - NC 150

Parametre: podsvietenie displeja: áno; zvuková signalizácia: áno + možnosť vypnutia; pamäť: 30 meraní; automatické vypnutie: áno; napájanie: 2 × AAA batéria s napätím 1,5 V (v balení)

Klinicky testovaný bezdotykový elektronický teplomer. Meranie zvláda za úctyhodné 3 sekundy a okrem telesnej teploty dokáže odmerať aj teplotu okolia a iných predmetov. Má veľký, ľahko čitateľný a podsvietený displej, kde zobrazuje okrem iného aj dátum a čas merania. Farba podsvietenia sa mení v závislosti od nameranej teploty.

Teplomer disponuje pamäťou na 30 meraní, taktiež s dátumom a časom. Taktiež disponuje zvukovou signalizáciou pre rôzne situácie, tú však môžete vypnúť a pracovať s teplomerom bez obáv, že by ste zobudili spiace dieťa. Teplomer MICROLIFE - NC 150 je napájaný dvoma AAA batériami, ktoré nájdete v balení spolu s ochranným puzdrom. Záruka na teplomer je 5 rokov.

overený výrobca
klinicky testovaný
záruka 5 rokov

väčšie rozmery


CEMIO METRIC 308 SMART

Parametre: podsvietenie displeja: áno; zvuková signalizácia: áno + možnosť vypnutia; pamäť: 32 meraní; automatické vypnutie: áno; napájanie: 2 × AA batéria s napätím 1,5 V (v balení)

Bezdotykový elektronický teplomer. Telesnú teplotu meria vo vzdialenosti 5 – 8 cm od čela a stačí mu na to 1 sekunda. Umožňuje tiež merať teplotu okolia i predmetov vrátane nápoja vo fľaši alebo vo vani. Má ergonomickú rukoväť, veľký podsvietený displej pre bezproblémové meranie v noci, vypínateľnú zvukovú signalizáciu a pamäť na 32 meraní. Napájanie je zabezpečené dvoma AA (sú priložené v balení).

Pre presnejšie meranie odporúča výrobca vykonať meranie na viacerých častiach čela a brať do úvahy najvyššiu nameranú teplotu. Takisto disponuje funkciou rýchleho opakovaného automatického merania bez nutnosti stláčať zakaždým tlačidlo.

veľmi rýchle meranie už za 1 s
funkcia automatického opakovaného merania

väčšie rozmery
občas menšia presnosť merania


Thermoval Duo scan

Parametre: podsvietenie displeja: áno; zvuková signalizácia: áno; pamäť: 1 meranie; automatické vypnutie: áno; napájanie: 2 × AAA batéria s napätím 1,5 V (v balení)

Bezkontaktný teplomer pre meranie na čele a v ušiach. Je klinicky overený, a ovláda sa jednoducho dvoma tlačidlami. Pri meraní teploty čela je potrebné nasadiť na to určený nástavec. Teplomer nedokáže merať teplotu okolia ani iných predmetov a pamätá si len posledné meranie. Má podsvietený displej a zvukovú signalizáciu, ktorá však nie je vypínateľná.

Teplomer je napájaný dvoma AAA batériami, ktoré nájdete v balení a záruka naň je 3 roky.

jednoduchá obsluha dvoma tlačidlami

občas malá presnosť
pamätá si iba jedno predchádzajúce meranie


Omron Gentle Temp 720

Parametre: podsvietenie displeja: áno; zvuková signalizácia: áno + možnosť vypnutia; pamäť: 25 meraní; automatické vypnutie: nie; napájanie: 1 × CR2032 batéria s napätím 3 V (v balení)

Bezdotykový teplomer od svetoznámeho japonského výrobcu najrôznejšej techniky (vrátane zdravotníckej). Meria telesnú teplotu na čele, teplotu rôznych povrchov aj izbovú teplotu – tá je na displeji zobrazovaná aj vo vypnutom stave, takže teplomer sa nedá úplne vypnúť.

Pri meraní telesnej teploty je nutné postupovať presne podľa pokynov výrobcu, inak môže byť meranie nepresné. Má podsvietený displej, vypínateľný zvukový signál a pamäť na 25 predchádzajúcich meraní. Napájaný je jednou gombíkovou batériou typu CR2032.

overená značka
meranie izbovej teploty

nedá sa úplne vypnúť
občas nepresné merania pri nedodržaní pokynov výrobcu


Beurer FT 90

Parametre: podsvietenie displeja: áno, nastaviteľné; zvuková signalizácia: áno + možnosť vypnutia; pamäť: 60 meraní; automatické vypnutie: áno; napájanie: 2 × AAA batéria s napätím 1,5 V (v balení)

Bezdotykový teplomer, ktorý meria telesnú teplotu na čele, teplotu povrchov predmetov i teplotu okolia. To všetko s rýchlosťou iba 2 sekundy. Pamätá si posledných 60 meraní, má displej s nastaviteľnou intenzitou podsvietenia a akustickú signalizáciu, ktorú možno vypnúť. Taktiež má funkciu automatického vypnutia pod 1 minúte. Teplomer je napájaný dvoma AAA batériami, ktoré nájdete spolu s ochranným puzdrom v balení prístroja.

pamäť na 60 meraní
ochrané puzdro v balení

vyššia cena


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 08.07.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test

Nožnice na živý plot sú povinnou výbavou každého, kto má v záhrade či okolo domu vysadený živý plot. Niekto používa elektrické, benzínové a niekto práve aku nožnice. Ktoré sú tie...

Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať

Drony s kamerou, na pretekanie alebo drony na hranie. Každý si nájde to svoje. Preto skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu drona, zistite si tie najzákladnejšie parametre. My vám prezradíme...

Najlepší výrobník sódy je SodaStream Najlepší výrobník sódy je SodaStream

Pamätáte si na sklenenú fľašu na sódu, ktorá bola chránená postriebreným drôtom? Výrobníky sódy prešli naozaj dlhú cestu... Slovenským aktuálne domácnostiam kraľuje Soda Stream a my vám...


Pridať komentár