Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude

Ak vám chýba elektrická energia na miestach, kde nie je dostupná rozvodná sieť, máte niekoľko možností. Tou prvou je užívať si zvuky prírody a ticho bez hlučných elektrických spotrebičov.

Elektrocentrála na chatu

Druhou je použiť ako záložný zdroj 12 V autobatériu a menič z 12 na 230 V – v tom prípade ale prichádzajú starosti s nabíjaním batérie a jej neustálym prenášaním. Kapacita batérií a výkon, ktorý dokážu meniče dodať tiež nie sú oslnivé. Jedinou možnosťou ako plne nahradiť elektrickú rozvodnú sieť tak ostávajú motorové generátory elektrickej energie – elektrocentrály.

Výber elektrocentrály nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aby ste sa v ňom dokázali zorientovať, prinášame vám výber piatich najlepších elektrocentrál, ktoré môžete na Slovensku kúpiť spolu s návodom, ako si vybrať tú správnu pre vaše účely.

Obľúbené produkty


Elektrocentrála na chatu, na kempovanie alebo na stavbu?

Elektrocentrálu by ste mali v prvom rade vyberať podľa účelu využitia. Na chate, záhrade či pri kempovaní budete relaxovať a napájať bežné domáce spotrebiče, prípadne hobby náradie. Prvoradým kritériom teda bude nízka hlučnosť a ekologická prevádzka. Ak pracujete na stavbe alebo vykonávate práce v teréne, hlučnosť vám nevadí, no potrebujete obrovský výkon a spoľahlivosť v náročných podmienkach a za každého počasia.

Typy motorov

 • Štvortaktný benzínový – Centrály na benzín sú najčastejším typom, s ktorým sa stretnete. Ponúkajú skvelý pomer cena / výkon, ľahko dostupné palivo a nízku hlučnosť v porovnaní s dvojtaktnými a dieselovými motormi. Majú stabilné otáčky a taktiež sú pomerne ľahké na prenášanie.
 • Dvojtaktný benzínový – Na trhu nájdete aj menšie generátory s dvojtaktným benzínovým motorom – ten poznáte najmä z krovinorezov, motorových píl či záhradných čerpadiel. Dvojtaktný benzínový motor má jednoduchšiu konštrukciu, je ľahší a lacnejší na výrobu. Má však vyššiu spotrebu paliva a pracuje vo vyšších otáčkach – je teda hlučnejší a má nižšiu životnosť. Vyžaduje prímes oleja do benzínu, aby sa zabezpečilo mazanie. Nedodržiavanie správneho pomeru oleja a benzínu má vplyv na výkon a hlavne životnosť motora. Keďže motor spaľuje aj olej, nie je šetrný k životnému prostrediu (je na tom ešte horšie, než dieselový).
 • Dieselový – Dieselové elektrocentrály sú hlučnejšie a menej ekologické, avšak dieselové motory dokážu poskytnúť väčší výkon a z dlhodobého hľadiska sú spoľahlivejšie. Dieselový motor je proste pracant určený do náročných prevádzkových podmienok. Hodí sa na stavbu alebo ako záložný zdroj pre komerčné a priemyselné objekty.
 • LPG – Skvapalnený ropný plyn, alebo ak chcete propán-bután sa osvedčil ako lacné, spoľahlivé a najmä ekologické palivo pre automobily (emisie zo spaľovania LPG sú omnoho čistejšie, než z benzínu). Nič teda nebráni jeho využitiu aj v motoroch elektrocentrál. Ide v podstate o klasický spaľovací motor na benzín, ktorý však musí byť pre prevádzku na LPG prispôsobený. Prevádzkové náklady na takúto elektrocentrálu sa pohybujú na úrovni cca 50 – 60 % oproti benzínovým. Pohon na LPG je bezpečný, avšak pri manipulácii s propán-butánovými fľašami je tu oproti benzínu určité zvýšené riziko, keďže ide o plyn.

Benzínová elektrocentrála

Štartovanie motora

Elektrocentrály vyššej triedy majú vstavaný štartér s batériou, takže naštartovanie je otázkou stlačenia gombíka. Tie bez štártéra sa uvádzajú do prevádzky ručným štartovaním mechanizmom s lanom, podobne ako napr. motorové píly či krovinorezy. To vyžaduje pomerne veľkú silu, takže naštartovanie môže predstavovať problém napr. pre ženy alebo starších a slabších ľudí.

Trojfázová zásuvka 400 V

Nie každá elektocentrála je vybavená veľkou trojfázovou zásuvkou na 400 V (resp. kedysi 380 V). Trojfázové napájanie väčšinou potrebujú stroje s väčším odberom prúdu – napríklad kompresory, veľké píly, zváračky a pod. Ak teda potrebujete používať takýto stroj, preverte si, či elektrocentrála disponuje trojfázovým výstupom.

Dajte si však pozor, pretože niektoré elektrocentrály neumožňujú súčasne používať bežné 230 V spotrebiče s tými na 400 V. Taktiež nie je možné do trojfázovej zásuvky pripájať podružný rozvádzač, ktorý napätie delí na viacero jednofázových 230 V zásuviek. Je to kvôli faktu, že jednotlivé fázy generátora musia byť vždy zaťažené rovnomerne.

Bezpečné pripojenie elektroniky

Nie každá elektrocentrála umožňuje pripojenie elektronických prístrojov, ako napr. počítače, televízory, audio aparatúru a pod. Je to z dôvodu, že pri vypínaní a zapínaní spotrebičov s väčším odberom môže napätie kolísať smerom nadol i nahor. V prípade podpätia sa môžu prístroje správať nestabilne, vypínať sa či reštartovať. V prípade prepäťových špičiek však hrozí dokonca poškodenie elektronických obvodov.

Pripojenie spotrebičov na elektrocentrálu

Kolísanie napätia ani prepäťové špičky nevadia jednoduchým spotrebičom bez elektroniky. Takými sú napríklad ručné náradie, píly, kompresory, mixéry, chladničky, žiarovky, ohrievače a variče. Ak však chcete pripojiť jemnú elektroniku, musí byť elektrocentrála vybavená reguláciou výstupného napätia – funkcia AVR (automatic voltage regulation). AVR je viacero druhov, od analógových obvodov cez kvalitnejšie digitálne, ktoré reagujú na kolísanie rýchlejšie a poskytujú tak väčšiu stabilitu napätia. Najčistejšie a najstabilnejšie napätie však poskytujú elektrocentrály s tzv. invertorom. Generátor v nich vyrába jednosmerné napätie, ktoré je elektrickými obvodmi invertora transformované do podoby hladkého sínusového striedavého napätia, ktoré je mimoriadne stabilné a nevadí ani tým najcitlivejším elektronickým prístrojom.

Odhad potrebného výkonu

V prvom rade si spočítajte výkon všetkých spotrebičov, ktoré chcete súčasne z elektrocentrály napájať. Myslite aj na fakt, že nie všetky spotrebiče a stroje budete obsluhovať súčasne – napr. v panelákovom byte tiež nepoužívate naraz elektrický sporák, práčku, mikrovlnku a rýchlovarnú kanvicu, pretože rozvodná sieť v byte na takéto zaťaženie nie je dimenzovaná. Je teda zbytočné kupovať príliš predimenzovanú elektrocentrálu, ktorá je nielen drahšia, ale má aj vyššiu spotrebu paliva.

Rovnako nie je vhodné elektrocentrálu poddimenzovať. Ak totiž pracuje na hrane, prípadne za hranicou svojich možností, môže prestať fungovať regulácia a stabilizácia napätia, prípadne hrozí aj poškodenie samotného generátora.

Pre ilustráciu, bežný panelákový byt je vybavený ističom s hodnotou 25 A, čo je aj maximálny teoretický odoberaný prúd. Maximálny odoberaný výkon elektrických spotrebičov v jednom byte je teda nasledovný: 230 V × 25 A = 5750 VA

Tento údaj platí pre všetky spotrebiče vrátane osvetlenia. Samotné zásuvkové obvody sú obvykle istené 16 A ističom, zo zásuviek teda môžete dostať výkon: 230 V × 16 A = 3680 VA

Na prúd 16 A je dimenzovaná väčšina štandardných 230 V zásuviek pre domáce použitie, taktiež i väčšina 230 V spotrebičov.

Poznámka: pri posudzovaní výkonu striedavého prúdu je nutné rozlišovať medzi zdanlivým, činným a jalovým výkonom. Objasnenie týchto pojmov je však už mimo rozsah tohto článku, pre zjednodušenie teda uvádzame vždy zdanlivý výkon zariadení v jednotkách voltampér (VA), čo je maximálny výkon, ktorý musí rozvodná sieť spotrebiču dodať pre jeho správne fungovanie. Rovnaký výkon udávajú aj výrobcovia elektrocentrál.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrocentrály

Výkon indukčných spotrebičov a koeficienty prepočtu

Situáciu, týkajúcu sa výkonového dimenzovania elektrocentrál nám komplikujú spotrebiče alebo stroje, ktoré pracujú s veľkou indukčnosťou alebo kapacitou. Sú to predovšetkým elektromotory, kompresory, zváračky, ale aj veľmi silné zosilňovače alebo zariadenia, ktoré majú na vstupe výkonný transformátor. Tieto zariadenia totiž pracujú s obrovskými rozbehovými prúdmi, ktoré napr. pri veľkých asynchrónnych elektromotoroch môžu dosahovať až osemnásobok bežného prevádzkového prúdu.

Výrobcovia elektrocentrál na to myslia a preto odporúčajú výkon prepočítať koeficientom, nazývaným tiež výkonový presah, podľa druhu spotrebiča. Samozrejme, krátkodobé výkonové špičky môže elektrocentrála zvládnuť bez poškodenia, avšak ak nebude mať elektromotor dostatočný rozbehový prúd, jednoducho sa neroztočí a stroj nebude fungovať

Elektrocentrála na napájanie vŕtačky

 • Spotrebiče odporového charakteru – Pre odporové elektrospotrebiče platí, že za studena taktiež odoberajú väčší prúd. Preto pre spotrebiče ako sú napríklad žiarovky, žiarivky, elektrické ohrievače, rúry na pečenie či variče by ste mali počítať s cca 1,5-násobnou rezervou.
 • Malé elektromotory – Sem radíme ručné náradie ako napr. vŕtačky, uhlové brúsky, frézy, el. reťazové píly a pod. Obsahujú komutátorové motory, ktoré nemajú extrémny rozbehový prúd, no predsa je u nich nutné kvôli indukčnosti vinutia počítať s výkonovým presahom na úrovni cca 2 – 2,5-násobku prevádzkového prúdu.
 • Stroje s ťažkým štartom – Patria sem napr. čerpadlá, kompresory, zváračky, cirkulárky, domáce vodárne ale aj chladničky, klimatizácie a chladiace agregáty. Tieto obsahujú tzv. indukčné motory, ktoré vyžadujú veľmi vysoký rozbehový prúd (v extrémnych prípadoch je to až osemnásobok prevádzkového prúdu). Obrovský nábehový prúd majú aj zariadenia s kapacitnou záťažou – napr. tie, ktoré pbsahujú spínané zdroje s veľkým výkonom.
  Sem patria invertorové zváračky, veľmi výkonné zosilňovače pre audio aparatúry a pod. V praxi sa pre tieto náročné stroje osvedčil prepočet pomocou koeficientu 3,5 – 5.

Výkon teda môžeme prepočítať nasledovne:

 • Zariadenie: ručná vŕtačka
 • Menovitý výkon zariadenia: 800 W
 • Koeficient: 2 (malé elektromotory)
 • Potrebný výkon: 800 × 2 = 1600 W

Ak je na zariadení uvedený iba napájací prúd, výkon prepočítame nasledovne:

 • Zariadenie: čerpadlo na vodu
 • Menovitý prúd: 6 A
 • Menovité napätie: 230 V
 • Menovitý výkon: 6 × 230 = 1380 W
 • Koeficient: 5 (indukčné stroje s ťažkým štartom)
 • Potrebný výkon: 1380 × 5 = 6900 W

Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť elektrocentrály sú taktiež parametrami, ktoré by ste nemali pri výbere zanedbať. Na trhu existujú aj malé centrály v plastovom kryte s uchom. Sú kompaktné, ľahké, veľmi tiché a určené na časté prenášanie – ich využitie je teda najmä v domácnosti, na chatách či pri kempovaní. Môžete ich jednoducho preniesť napr. za roh, kde vás nebude rušiť ich hluk. Samozrejme, majú nižší výkon, obvykle do 2000 W.

Dieselová elektrocentrála s nižším výkonom

Elektrocentrály s výkonom okolo 3000 W sú omnoho ťažšie a vážia okolo 45 kg. Umiestňujú sa do ochranného trubkového rámu, ktorý ich chráni pred poškodením pri prenášaní. Premiestňovanie takejto centrály však nie je jednoduché a už vôbec nejde o úlohu pre jedného človeka. Niektoré z nich sú preto vybavené kolieskami, čo sa hodí najmä na stavbe alebo pri prácach okolo domu, keď potrebujete elektrocentrálu často presúvať.

Prevádzkové prostredie a spotreba

Elektrocentrálu musíte umiestniť pri prevádzke do dobre vetraných priestorov (ideálne do exteriéru). Spaľovací motor totiž okrem toho, že vytvára škodlivé splodiny taktiež spotrebúva veľké množstvo kyslíka.

Podobne, ako pri iných elektrických zariadeniach, tak aj pri elektrocentrálach sa udáva ich odolnosť voči sťaženým prevádzkovým podmienkam pomocou stupnice IP. Toto číslo udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov a pred vlhkosťou, resp. vodou. Väčšina elektrocentrál má krytie IP 23, čo znamená, že chránia pred vniknutím prstom (priemer nad 12 mm, dĺžka nad 80 mm), pred vniknutím cudzích predmetov väčších ako 12,5 mm a pred „kropením vodou pod uhlom 60°“ (dážď). Elektrocentrálu s krytím IP 23 by ste ale napriek tomu nemali vystavovať intenzívnemu dažďu. Pokiaľ potrebujete pracovať vo veľmi náročných poveternostných podmienkach, poobzerajte sa po centrále s vyšším krytím IP.

Čo sa týka paliva, bežná stredne veľká 3000 VA elektrocentrála spotrebuje cca 1,3l benzínu za hodinu pri polovičnej záťaži. To znamená, že hodinu elektriny môžete mať pri súčasnej cene Naturalu 95 za cca 1,80 EUR.

Doplnkové funkcie

 • Počítadlo motohodín – Keďže elektrocentrály nepočítajú najazdené kilometre ako autá, obsahujú počítadlo motohodín. To ukazuje, po akú dlhú dobu je stroj v prevádzke a umožní vám dodržať servisné intervaly pre výmenu oleja, sviečok, nastavenie ventilov a pod. Na najlacnejších modeloch však obvykle počítadlo motohodín nenájdete a servis musíte vykonávať odhadom, resp. podľa potreby.
 • Oil alert – Funkcia, ktorá zastaví motor elektrocentrály pri poklese hladiny oleja pod minimálnu hodnotu a zabráni tak jeho zadretiu a zničeniu.
 • Automatická regulácia otáčok – Motory niektorých elektrocentrál bežia neustále pri vysokých otáčkach, aj keď je generátor nezaťažený, tj. nie je z neho odoberaný el. prúd. Tým však zbytočne rastie spotreba paliva. Keďže nezaťažený generátor nepotrebuje taký veľký výkon motora, môžu sa otáčky reguláciou znížiť.
 • Paralelný chod – Niektoré modely elektrocentrál vyšších tried s digitálnou reguláciou a špeciálnymi el. obvodmi umožňujú aj paralelnú prevádzku dvoch rovnakých modelov centrály. Tie sa prepoja špeciálnym káblom a môžete z nich tak napájať zariadenie, resp. stroj s vyšším výkonom, než aký dokáže dodať jediná z centrál.
 • 12 V výstup – Na mnohých centrálach nájdete okrem 230 V (a 400 V) zásuvky aj zásuvku, resp. konektor pre pripojenie 12 V akumulátora. Na tento výstup nikdy nepripájajte iné zariadenie, než olovený akumulátor, pokiaľ to výrobca výslovne nedovoľuje. Výstupné napätie totiž v mnohých prípadoch nie je stabilizované a môže prekročiť aj úroveň 20 V. Olovenému akumulátoru to vôbec nevadí, inému zariadeniu však hrozí poškodenie.

Údržba elektrocentrály

Každá motorová elektrocentrála vyžaduje pravidelnú údržbu a servis rovnako, ako bežný iný spaľovací či vznetový motor. Najčastejšími servisnými úkonmi, na ktoré by ste sa mali pripraviť sú výmena oleja, výmena, čistenie a nastavovanie sviečok, výmena vzduchového, palivového, prípadne olejového filtra či nastavovanie ventilovej vôle. Samozrejme, ak si na tieto úkony netrúfate, nie je nič jednoduchšie, než zveriť údržbu elektrocentrály najbližšiemu servisnému stredisku výrobcu. Zadarmo to však nebude.

TOP elektrocentrály

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

03/12/2018 14:36
Milan

Výstupné napätie totiž v mnohých prípadoch nie je stabilizované a môže prekročiť aj úroveň 20 V. Olovenému akumulátoru to vôbec nevadí ...
Ste si si istí? Ešte ste nevideli vrieť olovený akumulátor? Jedine že by to bol typ AGM, ale obyčajný nemá šancu prežiť dlhodobé nabíjanie nad 14,8V.

20/03/2019 08:04
Ladislav Svák

Odporučil by ste, prosím, elektrocentrálu KRAFT/DELE KW 6500 JBE PROFI, vystup 3x230 V, čo sa týka spoľahlivosti? Na prípadné napájanoe digi liahní, cez prepeťovu ochranu. Dakujem.

03/10/2019 10:51
Jozef Benkovic

Honda 400V 7kW - na zabezpečenie rodinného domu.Čerpadlo na čerpanie vody má 2.2kW. dakujem

11/04/2020 15:29
Pavel

GUDE isto nekupovať.... Mne síce vydržala 2 roky používaná 5x za rok na chate.... Po odbornej oprave štartovacieho mechanizmu sa rozpadol po 10siatich štartoch.... Dala sa cice roztočiť obyčajným namotanim lanka na hriadeľ ale po čase ďalšia porucha tento krát zapaľovanie a to už chcelo rozobrať toho viac..... Ako 1razovku keď si dakto stavia záhradnú chatku a nechce vrazit 800€ do dáčoho kvalitného postačí ale viac isto nie..... Ďalšia ta hetch dvojtakt.... To je už výsmech a vôbec nie centrála..... Ta neutiahne ani 500w flexu z lidlu.... Naozaj iba na svietenie dakym rybárom nech tam smrdí a hučí v kríkoch....

22/08/2021 11:51
Dušan

Používam elektrocentárlu Scheppach 5906213901 SG 3100, ktorá bola za primeranú cenu a na kúpu ma presvedčili veľmi dobré recenzie - ako používateľov, ktorí ju vlastnia, tak aj odborných recenzentov. Elektrocentrála spĺňa všetko, čo som od nej očakával a disponuje tým, čo uvádza výrobca v popise. v rámci pomeru ceny a výkonu je to výborný prístroj, ktorý navyše štartuje na prvý brnk, čo je super. Oceňujem praktické kolieska, vďaka ktorým ju môžem ľahko prenášať. Centrálu som si zaobstaral primárne na stavbu. Jej výkon je na úrovni a pre bežného používateľa úplne postačujúca. Nádrž má objem až 15 litrov a dokáže utiahnuť to, čo potrebujem. Plus dávam za obsah balenia aj za kvalitne vypracovaný návod k obsluhe, ktorý ocenia menej znalí používatelia. Ak hľadáte spoľahlivú elektrocentrálu, táto bude vhodnou voľbou.

25/08/2021 20:55
František

Ja používam elektrocentrálu pri prácach v stavebníctve, konkrétne pri montážnych prácach. Mám model Heron 8896140 EGM 68 AVR-1, no dá sa využívať aj ako záložný zdroj elektrickej energie pre mobilné servisné strediská. Je to kvalitná elektrocentrála za dobrú cenu, ktorá má štartovanie na prvé potiahnutie, čo vysoko oceňujem. Troška nešťastne je však vyriešený prístup k nalievaciemu hrdlu oleja, pretože ak nalievam priamo z fľaše, bez rozliatia sa nezaobídem. Možno to chce len trocha viac cviku a praxe. Centrála zatiaľ funguje bez chyby a spĺňa presne to, čo som od nej očakával. Plus dávam za to, že prístroj je vybavený jednotkou AVR, vďaka čomu je možné v kombinácii s prepäťovou ochranou napájať aj spotrebiče vybavené jemnou elektronikou. Oceňujem tiež kolieska a výklopné madlo pre jednoduchšiu manipuláciu v teréne.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 16.08.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.