Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude

Ak vám chýba elektrická energia na miestach, kde nie je dostupná rozvodná sieť, máte niekoľko možností. Tou prvou je užívať si zvuky prírody a ticho bez hlučných elektrických spotrebičov.

Elektrocentrála na chatu

Druhou je použiť ako záložný zdroj 12 V autobatériu a menič z 12 na 230 V – v tom prípade ale prichádzajú starosti s nabíjaním batérie a jej neustálym prenášaním. Kapacita batérií a výkon, ktorý dokážu meniče dodať tiež nie sú oslnivé. Jedinou možnosťou ako plne nahradiť elektrickú rozvodnú sieť tak ostávajú motorové generátory elektrickej energie – elektrocentrály.

Výber elektrocentrály nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aby ste sa v ňom dokázali zorientovať, prinášame vám výber piatich najlepších elektrocentrál, ktoré môžete na Slovensku kúpiť spolu s návodom, ako si vybrať tú správnu pre vaše účely.

Obľúbené produkty

Elektrocentrála na chatu, na kempovanie alebo na stavbu?

Elektrocentrálu by ste mali v prvom rade vyberať podľa účelu využitia. Na chate, záhrade či pri kempovaní budete relaxovať a napájať bežné domáce spotrebiče, prípadne hobby náradie. Prvoradým kritériom teda bude nízka hlučnosť a ekologická prevádzka. Ak pracujete na stavbe alebo vykonávate práce v teréne, hlučnosť vám nevadí, no potrebujete obrovský výkon a spoľahlivosť v náročných podmienkach a za každého počasia.

Typy motorov

  • Štvortaktný benzínový – Centrály na benzín sú najčastejším typom, s ktorým sa stretnete. Ponúkajú skvelý pomer cena / výkon, ľahko dostupné palivo a nízku hlučnosť v porovnaní s dvojtaktnými a dieselovými motormi. Majú stabilné otáčky a taktiež sú pomerne ľahké na prenášanie.
  • Dvojtaktný benzínový – Na trhu nájdete aj menšie generátory s dvojtaktným benzínovým motorom – ten poznáte najmä z krovinorezov, motorových píl či záhradných čerpadiel. Dvojtaktný benzínový motor má jednoduchšiu konštrukciu, je ľahší a lacnejší na výrobu. Má však vyššiu spotrebu paliva a pracuje vo vyšších otáčkach – je teda hlučnejší a má nižšiu životnosť. Vyžaduje prímes oleja do benzínu, aby sa zabezpečilo mazanie. Nedodržiavanie správneho pomeru oleja a benzínu má vplyv na výkon a hlavne životnosť motora. Keďže motor spaľuje aj olej, nie je šetrný k životnému prostrediu (je na tom ešte horšie, než dieselový).
  • Dieselový – Dieselové elektrocentrály sú hlučnejšie a menej ekologické, avšak dieselové motory dokážu poskytnúť väčší výkon a z dlhodobého hľadiska sú spoľahlivejšie. Dieselový motor je proste pracant určený do náročných prevádzkových podmienok. Hodí sa na stavbu alebo ako záložný zdroj pre komerčné a priemyselné objekty.
  • LPG – Skvapalnený ropný plyn, alebo ak chcete propán-bután sa osvedčil ako lacné, spoľahlivé a najmä ekologické palivo pre automobily (emisie zo spaľovania LPG sú omnoho čistejšie, než z benzínu). Nič teda nebráni jeho využitiu aj v motoroch elektrocentrál. Ide v podstate o klasický spaľovací motor na benzín, ktorý však musí byť pre prevádzku na LPG prispôsobený. Prevádzkové náklady na takúto elektrocentrálu sa pohybujú na úrovni cca. 50 – 60 % oproti benzínovým. Pohon na LPG je bezpečný, avšak pri manipulácii s propán-butánovými fľašami je tu oproti benzínu určité zvýšené riziko, keďže ide o plyn.

Benzínová elektrocentrála

Štartovanie motora

Elektrocentrály vyššej triedy majú vstavaný štartér s batériou, takže naštartovanie je otázkou stlačenia gombíka. Tie bez štártéra sa uvádzajú do prevádzky ručným štartovaním mechanizmom s lanom, podobne ako napr. motorové píly či krovinorezy. To vyžaduje pomerne veľkú silu, takže naštartovanie môže predstavovať problém napr. pre ženy alebo starších a slabších ľudí.

Trojfázová zásuvka 400 V

Nie každá elektocentrála je vybavená veľkou trojfázovou zásuvkou na 400 V (resp. kedysi 380 V). Trojfázové napájanie väčšinou potrebujú stroje s väčším odberom prúdu – napríklad kompresory, veľké píly, zváračky a pod. Ak teda potrebujete používať takýto stroj, preverte si, či elektrocentrála disponuje trojfázovým výstupom.

Dajte si však pozor, pretože niektoré elektrocentrály neumožňujú súčasne používať bežné 230 V spotrebiče s tými na 400 V. Taktiež nie je možné do trojfázovej zásuvky pripájať podružný rozvádzač, ktorý napätie delí na viacero jednofázových 230 V zásuviek. Je to kvôli faktu, že jednotlivé fázy generátora musia byť vždy zaťažené rovnomerne.

Bezpečné pripojenie elektroniky

Nie každá elektrocentrála umožňuje pripojenie elektronických prístrojov, ako napr. počítače, televízory, audio aparatúru a pod. Je to z dôvodu, že pri vypínaní a zapínaní spotrebičov s väčším odberom môže napätie kolísať smerom nadol i nahor. V prípade podpätia sa môžu prístroje správať nestabilne, vypínať sa či reštartovať. V prípade prepäťových špičiek však hrozí dokonca poškodenie elektronických obvodov.

Pripojenie spotrebičov na elektrocentrálu

Kolísanie napätia ani prepäťové špičky nevadia jednoduchým spotrebičom bez elektroniky. Takými sú napríklad ručné náradie, píly, kompresory, mixéry, chladničky, žiarovky, ohrievače a variče. Ak však chcete pripojiť jemnú elektroniku, musí byť elektrocentrála vybavená reguláciou výstupného napätia – funkcia AVR (automatic voltage regulation). AVR je viacero druhov, od analógových obvodov cez kvalitnejšie digitálne, ktoré reagujú na kolísanie rýchlejšie a poskytujú tak väčšiu stabilitu napätia. Najčistejšie a najstabilnejšie napätie však poskytujú elektrocentrály s tzv. invertorom. Generátor v nich vyrába jednosmerné napätie, ktoré je elektrickými obvodmi invertora transformované do podoby hladkého sínusového striedavého napätia, ktoré je mimoriadne stabilné a nevadí ani tým najcitlivejším elektronickým prístrojom.

Odhad potrebného výkonu

V prvom rade si spočítajte výkon všetkých spotrebičov, ktoré chcete súčasne z elektrocentrály napájať. Myslite aj na fakt, že nie všetky spotrebiče a stroje budete obsluhovať súčasne – napr. v panelákovom byte tiež nepoužívate naraz elektrický sporák, práčku, mikrovlnku a rýchlovarnú kanvicu, pretože rozvodná sieť v byte na takéto zaťaženie nie je dimenzovaná. Je teda zbytočné kupovať príliš predimenzovanú elektrocentrálu, ktorá je nielen drahšia, ale má aj vyššiu spotrebu paliva.

Rovnako nie je vhodné elektrocentrálu poddimenzovať. Ak totiž pracuje na hrane, prípadne za hranicou svojich možností, môže prestať fungovať regulácia a stabilizácia napätia, prípadne hrozí aj poškodenie samotného generátora.

Pre ilustráciu, bežný panelákový byt je vybavený ističom s hodnotou 25 A, čo je aj maximálny teoretický odoberaný prúd. Maximálny odoberaný výkon elektrických spotrebičov v jednom byte je teda nasledovný: 230 V × 25 A = 5750 VA

Tento údaj platí pre všetky spotrebiče vrátane osvetlenia. Samotné zásuvkové obvody sú obvykle istené 16 A ističom, zo zásuviek teda môžete dostať výkon: 230 V × 16 A = 3680 VA

Na prúd 16 A je dimenzovaná väčšina štandardných 230 V zásuviek pre domáce použitie, taktiež i väčšina 230 V spotrebičov.

Poznámka: pri posudzovaní výkonu striedavého prúdu je nutné rozlišovať medzi zdanlivým, činným a jalovým výkonom. Objasnenie týchto pojmov je však už mimo rozsah tohto článku, pre zjednodušenie teda uvádzame vždy zdanlivý výkon zariadení v jednotkách voltampér (VA), čo je maximálny výkon, ktorý musí rozvodná sieť spotrebiču dodať pre jeho správne fungovanie. Rovnaký výkon udávajú aj výrobcovia elektrocentrál.

Výkon indukčných spotrebičov a koeficienty prepočtu

Situáciu, týkajúcu sa výkonového dimenzovania elektrocentrál nám komplikujú spotrebiče alebo stroje, ktoré pracujú s veľkou indukčnosťou alebo kapacitou. Sú to predovšetkým elektromotory, kompresory, zváračky, ale aj veľmi silné zosilňovače alebo zariadenia, ktoré majú na vstupe výkonný transformátor. Tieto zariadenia totiž pracujú s obrovskými rozbehovými prúdmi, ktoré napr. pri veľkých asynchrónnych elektromotoroch môžu dosahovať až osemnásobok bežného prevádzkového prúdu.

Výrobcovia elektrocentrál na to myslia a preto odporúčajú výkon prepočítať koeficientom, nazývaným tiež výkonový presah, podľa druhu spotrebiča. Samozrejme, krátkodobé výkonové špičky môže elektrocentrála zvládnuť bez poškodenia, avšak ak nebude mať elektromotor dostatočný rozbehový prúd, jednoducho sa neroztočí a stroj nebude fungovať

Elektrocentrála na napájanie vŕtačky

  • Spotrebiče odporového charakteru – Pre odporové elektrospotrebiče platí, že za studena taktiež odoberajú väčší prúd. Preto pre spotrebiče ako sú napríklad žiarovky, žiarivky, elektrické ohrievače, rúry na pečenie či variče by ste mali počítať s cca. 1,5-násobnou rezervou.
  • Malé elektromotory – Sem radíme ručné náradie ako napr. vŕtačky, uhlové brúsky, frézy, el. reťazové píly a pod. Obsahujú komutátorové motory, ktoré nemajú extrémny rozbehový prúd, no predsa je u nich nutné kvôli indukčnosti vinutia počítať s výkonovým presahom na úrovni cca. 2 – 2,5-násobku prevádzkového prúdu.
  • Stroje s ťažkým štartom – Patria sem napr. čerpadlá, kompresory, zváračky, cirkulárky, domáce vodárne ale aj chladničky, klimatizácie a chladiace agregáty. Tieto obsahujú tzv. indukčné motory, ktoré vyžadujú veľmi vysoký rozbehový prúd (v extrémnych prípadoch je to až osemnásobok prevádzkového prúdu). Obrovský nábehový prúd majú aj zariadenia s kapacitnou záťažou – napr. tie, ktoré pbsahujú spínané zdroje s veľkým výkonom.
    Sem patria invertorové zváračky, veľmi výkonné zosilňovače pre audio aparatúry a pod. V praxi sa pre tieto náročné stroje osvedčil prepočet pomocou koeficientu 3,5 – 5.

Výkon teda môžeme prepočítať nasledovne:

  • Zariadenie: ručná vŕtačka
  • Menovitý výkon zariadenia: 800 W
  • Koeficient: 2 (malé elektromotory)
  • Potrebný výkon: 800 × 2 = 1600 W

Ak je na zariadení uvedený iba napájací prúd, výkon prepočítame nasledovne:

  • Zariadenie: čerpadlo na vodu
  • Menovitý prúd: 6 A
  • Menovité napätie: 230 V
  • Menovitý výkon: 6 × 230 = 1380 W
  • Koeficient: 5 (indukčné stroje s ťažkým štartom)
  • Potrebný výkon: 1380 × 5 = 6900 W

Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť elektrocentrály sú taktiež parametrami, ktoré by ste nemali pri výbere zanedbať. Na trhu existujú aj malé centrály v plastovom kryte s uchom. Sú kompaktné, ľahké, veľmi tiché a určené na časté prenášanie – ich využitie je teda najmä v domácnosti, na chatách či pri kempovaní. Môžete ich jednoducho preniesť napr. za roh, kde vás nebude rušiť ich hluk. Samozrejme, majú nižší výkon, obvykle do 2000 W.

Dieselová elektrocentrála s nižším výkonom

Elektrocentrály s výkonom okolo 3000 W sú omnoho ťažšie a vážia okolo 45 kg. Umiestňujú sa do ochranného trubkového rámu, ktorý ich chráni pred poškodením pri prenášaní. Premiestňovanie takejto centrály však nie je jednoduché a už vôbec nejde o úlohu pre jedného človeka. Niektoré z nich sú preto vybavené kolieskami, čo sa hodí najmä na stavbe alebo pri prácach okolo domu, keď potrebujete elektrocentrálu často presúvať.

Prevádzkové prostredie a spotreba

Elektrocentrálu musíte umiestniť pri prevádzke do dobre vetraných priestorov (ideálne do exteriéru). Spaľovací motor totiž okrem toho, že vytvára škodlivé splodiny taktiež spotrebúva veľké množstvo kyslíka.

Podobne, ako pri iných elektrických zariadeniach, tak aj pri elektrocentrálach sa udáva ich odolnosť voči sťaženým prevádzkovým podmienkam pomocou stupnice IP. Toto číslo udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov a pred vlhkosťou, resp. vodou. Väčšina elektrocentrál má krytie IP 23, čo znamená, že chránia pred vniknutím prstom (priemer nad 12 mm, dĺžka nad 80 mm), pred vniknutím cudzích predmetov väčších ako 12,5 mm a pred „kropením vodou pod uhlom 60°“ (dážď). Elektrocentrálu s krytím IP 23 by ste ale napriek tomu nemali vystavovať intenzívnemu dažďu. Pokiaľ potrebujete pracovať vo veľmi náročných poveternostných podmienkach, poobzerajte sa po centrále s vyšším krytím IP.

Čo sa týka paliva, bežná stredne veľká 3000 VA elektrocentrála spotrebuje cca 1,3l benzínu za hodinu pri polovičnej záťaži. To znamená, že hodinu elektriny môžete mať pri súčasnej cene Naturalu 95 za cca. 1,80 EUR.

Doplnkové funkcie

  • Počítadlo motohodín – Keďže elektrocentrály nepočítajú najazdené kilometre ako autá, obsahujú počítadlo motohodín. To ukazuje, po akú dlhú dobu je stroj v prevádzke a umožní vám dodržať servisné intervaly pre výmenu oleja, sviečok, nastavenie ventilov a pod. Na najlacnejších modeloch však obvykle počítadlo motohodín nenájdete a servis musíte vykonávať odhadom, resp. podľa potreby.
  • Oil alert – Funkcia, ktorá zastaví motor elektrocentrály pri poklese hladiny oleja pod minimálnu hodnotu a zabráni tak jeho zadretiu a zničeniu.
  • Automatická regulácia otáčok – Motory niektorých elektrocentrál bežia neustále pri vysokých otáčkach, aj keď je generátor nezaťažený, tj. nie je z neho odoberaný el. prúd. Tým však zbytočne rastie spotreba paliva. Keďže nezaťažený generátor nepotrebuje taký veľký výkon motora, môžu sa otáčky reguláciou znížiť.
  • Paralelný chod – Niektoré modely elektrocentrál vyšších tried s digitálnou reguláciou a špeciálnymi el. obvodmi umožňujú aj paralelnú prevádzku dvoch rovnakých modelov centrály. Tie sa prepoja špeciálnym káblom a môžete z nich tak napájať zariadenie, resp. stroj s vyšším výkonom, než aký dokáže dodať jediná z centrál.
  • 12 V výstup – Na mnohých centrálach nájdete okrem 230 V (a 400 V) zásuvky aj zásuvku, resp. konektor pre pripojenie 12 V akumulátora. Na tento výstup nikdy nepripájajte iné zariadenie, než olovený akumulátor, pokiaľ to výrobca výslovne nedovoľuje. Výstupné napätie totiž v mnohých prípadoch nie je stabilizované a môže prekročiť aj úroveň 20 V. Olovenému akumulátoru to vôbec nevadí, inému zariadeniu však hrozí poškodenie.

Údržba elektrocentrály

Každá motorová elektrocentrála vyžaduje pravidelnú údržbu a servis rovnako, ako bežný iný spaľovací či vznetový motor. Najčastejšími servisnými úkonmi, na ktoré by ste sa mali pripraviť sú výmena oleja, výmena, čistenie a nastavovanie sviečok, výmena vzduchového, palivového, prípadne olejového filtra či nastavovanie ventilovej vôle. Samozrejme, ak si na tieto úkony netrúfate, nie je nič jednoduchšie, než zveriť údržbu elektrocentrály najbližšiemu servisnému stredisku výrobcu. Zadarmo to však nebude.

TOP 5 elektrocentrál na Slovenskom trhu

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 16.08.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár