Ako vybrať masážne kreslo? Najlepšie sú s vyhrievaním

Každodenná rutina mnohých z nás zahŕňa náročnú prácu, starostlivosť o domácnosť, záhradku a športovanie. Naše svaly a kĺby sú denne zaťažované vo veľkej miere.

Masážne kreslo na doma

Občas preto nezaškodí zájsť na masáž k profesionálnemu masérovi a dopriať svalom trochu uvoľnenia. Ak ale máte zamestnanie, ktoré nadmerne zaťažuje váš pohybový aparát, skúste sa poobzerať po masážnom kresle. Masáž si tak budete môcť dopriať každý deň.

Obľúbené produkty


S čím pomôže masážne kreslo

Samozrejme, masážne kreslo nedokáže na sto percent nahradiť cielenú masáž od maséra, ktorý dokonale pozná anatómiu ľudského tela. Na každodenné uvoľnenie je však vynikajúcim prostriedkom.

Masážne kreslá vám poskytnú nasledovné možnosti:

 • zmiernia svalové napätie a stuhnutosť
 • zlepšia váš krvný obeh a obeh lymfatického systému
 • znížia úroveň vášho stresu, únavy a pomôžu vám relaxovať

Ďalšie výhody masážneho kresla:

 • nemusíte nikam chodiť, masáž máte k dispozícii doma
 • služby masážneho kresla sú zdarma, a teda nie sú časovo obmedzené
 • masážne kreslo môže používať celá vaša rodina i vaši známi

Umiestnenie kresla

Masážne kreslo patrí medzi tie masívnejšie a rozmernejšie doplnky domácnosti. Kreslá sa nedajú zložiť a keďže sú pomerne ťažké (niektoré vážia viac než 100 kg), nie je jednoduché ich ani neustále prenášať z miesta na miesto. Pri výbere miesta myslite tiež na to, že kreslo sa po preklopení do horizontálnej polohy (funkcia Zero gravity) môže posunúť dozadu. Ak chcete masážne kreslo umiestniť blízko steny, vyberte si také, ktoré podporuje aj funkciu Zero space. Tieto kreslá sa pri preklopení vysúvajú dopredu a za nimi stačí nechať cca. 10 cm voľného priestoru.

Kreslo nie je vhodné umiestniť priamo na drevenú alebo laminátovú podlahu či keramické dlaždice. Vďaka svojej hmotnosti by mohli takúto podlahu poškodiť. Výrobcovia odporúčajú umiestniť ich buď na koberec, alebo na špeciálnu záťažovú podložku, aká sa používa napr. na posilňovacie stroje vo fitnesscentrách.

Dajte si tiež pozor na nosnosť masážnych kresiel. Tie lacnejšie obvykle unesú človeka s hmotnosťou do 100 kg. Ak máte robustnejšiu postavu, pred kúpou si preverte, či bude kreslo spoľahlivo fungovať aj vo vašom prípade.

Relaxačné masážne kreslo na doma

Ak vám veľké a robustné kreslo nevyhovuje, na trhu je taktiež výber z desiatok druhov menších a ľahších masážnych kresiel. Tie vám však neposkytnú taký intenzívny zážitok z masáže a disponujú menším počtom funkcií.

Materiály a vyhotovenie

Keďže masážne kreslá sa nedajú ľahko prenášať alebo odložiť, mali by ste si vybrať také, ktoré aspoň trochu zapadá do koloritu vášho bývania. Našťastie, na výber sú dnes desiatky modelov rôzneho vzhľadu.

Čo sa týka materiálu, väčšina kresiel má povrch buď z pravej, alebo zo syntetickej kože. Pravá koža pôsobí prirodzenejším a luxusnejším dojmom, je však menej odolná, než syntetická. Masážne kreslo z pravej kože vyžaduje aj zvýšenú starostlivosť a opatrné čistenie. Ak by ste sa o kreslo nestarali, mohol by vám kožený povrch časom začať praskať.

Typy masáží

Väčšina masážnych kresiel ponúka niekoľko programov masáží a niekoľko masážnych techník. Automatický program strieda jednotlivé techniky masáží rôznej intenzity a po rôznu časovú dobu. V manuálnom programe si môžete navoliť masážnu techniku, časť tela i dĺžku trvania sami.

 • Shiatsu masáž – Masážna technika založená na dávnej čínskej metóde. Je určená najmä na zmiernenie svalových bolestí, napätia a stuhnutosti, ktoré môžu tiež sekundárne spôsobovať napr. bolesť hlavy či krížov. Ide v podstate o mechanickú stimuláciu hlavných tlakových bodov ľudského tela.
 • Plieskanie – Ide o silnú a intenzívnu masáž, ktorá pôsobí bodovo, resp. na malých plochách a odbúrava svalovú stuhnutosť.
 • Hnetenie – Pohyb podobný mieseniu (hneteniu) cesta. Pôsobí na veľkej ploche a je teda jemnejšie ako predchádzajúce dve techniky.
 • Hnetenie a prevaľovanie – Kombinovaná technika, pri ktorej sú zapojené dva páry masážnych hlavíc. Najčastejšie sa používa na oblasť ramien, ktoré sú často najbolestivejšou časťou tela.
 • Hnetenie a plieskanie – Kombinovaná technika intenzívnej bodovej masáže s jemnejšou plošnou. Odstraňuje svalovú stuhnutosť spôsobenú sedavým zamestnaním, či prebytkom alebo i nedostatkom pohybu. Taktiež povzbudzuje krvý obeh.
 • Rolling – Základná funkcia každého masážneho kresla, kedy masážne valčeky prechádzajú hore a dolu, pričom tlačia na oblasť chrbta.
 • Vibračná masáž – Jemné vibrácie stimulujú svaly celého tela v príjemných vlnách. Je šetrnejšia, než predchádzajúce techniky a hodí sa na každodenné uvoľnenie.
 • Vzduchová masáž – Na rozdiel od predchádzajúcich masážnych techník, pri vzduchovej masáži vás nemasírujú mechanicky pohyblivé valčeky, ale vzduchové vankúšiky. Táto technika je používaná na oblasti rúk, ramien, nôh bedier, zadku a chodidiel. Vzduchová masáž je jemnejšia a slúži na prekrvenie svalov a ich uvoľnenie.

Funkcie masážnych kresiel

Funkcia Zero gravity – Kreslá s touto funkciou vás preklopia do polohy, akú majú kozmonauti pri letoch v raketoplánoch. Pri tejto polohe je na chrbticu aj nohy vyvíjaná najmenšia záťaž. Chrbát má zároveň najtesnejší možný kontakt s opierkou kresla, a preto má masáž chrbta v tejto polohe najsilnejší účinok. Navyše, pri polohe zero gravity sú nohy vyššie, než srdce, čo vám pomôže uvoľniť opuchy nôh a podporiť krvný obeh. Túto funkciu veľmi ocenia predovšetkým ľudia s kŕčovými žilami.

Vyhrievanie masážneho kresla – Masážne kreslá s funkciou vyhrievania sú drahšie, avšak vyhrievanie má na svaly veľmi priaznivý vplyv. Vyhrievavie pracuje na princípe infračervených vĺn, ktoré prenikajú hlboko do svalov a aktivujú telové bunky. To napomáha zlepšiť krvný obeh a metabolizmus. V miestach dolných končatín môže byť vyhrievanie kombinované s magnetoterapiou, ktorá má priaznivý vplyv na funkciu svalov i kĺbov. Niektoré lepšie masážne kreslá majú aj samostatnú vyhrievaciu podložku, s ktorou viete vyhrievať aj miesta mimo dosahu vyhrievacích bodov kresla.

Automatické polohovanie – Každý človek je iný, niekto je vyšší, iný nižší, muži majú obvykle širšie ramená, než ženy, atď. Naše telá sa proste odlišujú v mnohých detailoch. Vďaka týmto odlišnostiam masážne plochy na kresle nemusia vždy presne zasiahnuť potrebné plochy a body vášho tela. To sa však netýka masážnych kresiel s tzv. funkciou detekcie posedu. Vďaka nej si kreslo za pár sekúnd naskenuje povrch vášho tela a upraví polohu masážnych hlavíc a opierok presne na mieru pre vás. Masážne hlavice tak zasiahnu presne tie časti vášho tela, ktoré majú. O tejto funkcii určite uvažujte vtedy, ak budú kreslo používať okrem vás i členovia vašej rodiny.

Natiahnutie chrbta – Drahšie masážne kreslá ponúkajú aj možnosť natiahnuť chrbát, podobne, ako to robí ortopéd alebo chiropraktik. Pri tejto procedúre sa vám uvoľnia medzistavcové platničky i nervy.

Aktívny twist a aktívny swing  Funkcia twist prehadzuje počas masíže telo zo strany na stranu pomocou vzduchových vankúšikov. To robí masáž dynamickejšou. Funkcia swing zasa pomáha natiahnuť oblasť chrbta i krku náklonom sedáka zo strany na stranu a súčasného pohybu opory nôh hore a dolu.

Masáž lymfatického systému – Funguje na princípe zovretia vzduchovými vankúšikmi. Masáž podporuje prúdenie lymfy a povzbudzuje lymfatický systém.

Prehrávač hudby – Luxusnejšie modely majú vstavaný prehrávač hudby vo formáte MP3, prípadne iných príbuzných audio formátoch. Kreslo môže mať vstavané reproduktory alebo bývajú v balení s ním aj slúchadlá. Všetko, čo potrebujete urobiť je nahrať vašu obľúbenú relaxačnú hudbu na USB kľúč a ten vložiť do prehrávača zabudovaného v kresle. Potom si už môžete užívať blahodárne účinky masáže v spojení s relaxačnou hudbou. Niektoré modely umožňujú aj streamovanie hudby z vášho mobilu alebo tabletu, prostredníctvom bezdrôtového rozhrania Bluetooth.

Ktoré masážne kreslo si teda vybrať?

Masážne kreslá poskytujú nepreberné množstvo funkcií. Ich ceny sa pohybujú od cca. 200 EUR u tých lacnejších, no cena kresiel vyššej triedy presahuje 1000 EUR. Je len na vás, ktoré funkcie si vyberiete, no pravdepodobne budete pri výbere obmedzení práve cenou kresla. Ak masáže až tak často nepotrebujete, možno sa vám viac oplatí investovať ušetrené peniaze do pravidelných návštev profesionálnych masérov.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

18/12/2021 12:01
Ejha

masažne kreslo nie, stači mi nejake pohodlne relaxačne kreslo a poteši ma to ovela viac, budem spokojnejšia

23/02/2022 21:31
Tina

masažne nie, stači mi relaxačne

19/09/2022 20:41
Sara

masažne kreslo ani nie, ale relaxačne kreslo hojdacie a polohovacie je najlepšia volba na svete

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 28.07.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.