Kvalitné posteľné obliečky nebývajú lacné. Rozhoduje materiál a rozmery

Oddych, spánok, pohodlie a relax. Slová úzko späté so spálňou či posteľou. Po náročnom dni nie je nič lepšie ako ľahnúť si do krásnych, mäkkých a voňavých obliečok. Kvalitné obliečky na paplón či vankúš plnia nielen funkčnú úlohu, ale taktiež majú estetický účel. Veď krásne posteľné obliečky sú doslova dizajnovou záležitosťou. Aké posteľné obliečky vybrať? Ako sú na tom s kvalitou lacné obliečky? Poradíme vám s výberom.

Najlepšie a najvhodnejšie posteľné obliečky

Možno máte ideálnu posteľ, vhodný matrac, vankúš a paplón, no niečo ešte chýba. Čo asi? No predsa posteľné obliečky, bez ktorých by žiadna spálňa nebola spálňou. Preferujete kvalitné bavlnené obliečky? Zaujali vás krepové obliečky alebo vás skôr zaujíma farba, spôsob zapínania či cena? Pomôžeme vám vo výbere kvalitnej posteľnej bielizne.

Obľúbené posteľné obliečky


Najkrajšie detské posteľné obliečky

Posteľné obliečky a ich história

Už naši predkovia obliečky dôverne v istej forme poznali. Ak sa vrátime do dávnej minulosti a doby kamennej, pravekí ľudia používali kože zvierat, ktorými prekrývali miesto, na ktorom ležali, čo len zľahka možno označiť za posteľnú bielizeň. Starovekí Gréci si cez lôžka z dreva či kameňa pokladali plachty z bavlny či ľanu. A všetko povýšili Egypťania, ktorí ako prvý národ začali so spracovávaním bavlny.

Neskôr sa obliečky objavili už v stredoveku na kráľovských dvoroch. V zámkoch, hradoch či palácoch sa začali využívať kvalitné hodvábne, damaškové či bavlnené obliečky (arabský svet). Obliečky sa stali postupne doplnkom, ktorý plnil dekoračný účel a čím kvalitnejší materiál, tým väčší znak bohatstva. Čo však dnes?

S príchodom priemyselnej revolúcie a nástupom manufaktúr sa obliečky na posteľ rozšírili do bežných domácností. Najčastejšie sú to aj dnes krepové, saténové, no hlavne flanelové a bavlnené obliečky. Postupne to však bol aj flanel, hodváb a ešte neskôr aj ľan a rôzne iné materiály, ktoré bežne používame aj dnes. Súčasné trendy sú o preferenciách, ktoré zákazník má. Hlavnými kritériami sú cena, materiál a vzhľad. Obliečky sú dnes súčasťou vybavenia spálne a neladia len s okolitými stenami, ale taktiež sú v súlade s naším vkusom.

Damaškové posteľné obliečky

Typy obliečok na posteľ

Aké druhy či typy obliečok trh ponúka? Existujú sady pre 1 či 2-lôžkové postele. Ak kupujete obliečky na manželskú posteľ, zrejme nebudete kupovať zvlášť pre každý paplón a vankúš. Preto sa zamerajte na sady obliečok. Koniec koncov, ako uvádzame neskôr, samotný paplón a vankúš a ich rozmery určujú to, z akej ponuky budete vyberať.

Zvyčajne kupujete buď kusové obliečky alebo sady vankúš a paplón. Natrafíte aj na rôzne kombinácie. Obliečky na dva vankúše a jeden spoločný paplón. Typické sú obliečky pre dva paplóny a dva vankúše. Pozor, aby ste sa však neoklamali. Pri neopatrnom čítaní sa vám môže stať, že v domnienke skvelej ceny nakúpite sady viacerých obliečok, no zistíte, že ide len o obliečky na vankúše alebo ide o atypický rozmer. Kúpiť môžete aj kompletné sady obliečkok na posteľ spolu s posteľnou plachtou.

Najkrajšie detské obliečky

Spôsob zapínania obliečok

Dnes sú trendom obliečky na zips, keďže ide o veľmi rýchly spôsob navliekania i vyzliekania obliečok. Zapínanie i odopínanie je jednoduché a veľmi rýchle, hoci niekomu v spánku môže prekážať, že o zips občas zadrie. Oproti gombíkom je tiež v prípade pokazeného zipsu oprava náročnejšia. Druhou možnosťou, tou najbežnejšou, sú práve obliečky so zapínaním na klasické gombíky. Avšak, poznáme aj gombíky, tzv. kapce (nie topánky), ktoré sa zapínajú do seba a neprevliekajú cez dierku. Pri klasických gombíkoch je typickým neduhom, že sa ľahšie poškodia či odpadnú. Menej populárne sú obliečky na suchý zips. Koniec koncov ide o preferenciu samotného spotrebiteľa.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obliečky

Rozmery obliečok na posteľ

Pred výberom je dobré poznať vankúše a paplóny, na ktoré chcete obliečky navliekať. Následne môžete hľadať rozmery obliečok, ktoré potrebujete. Ak rozmer nepoznáte a iba tipujete,  ľahko sa stane, že netrafíte a posteľná obliečka nebude sedieť tak, ako by ste si želali. Rozmery sú naozaj rôzne. Od tých najmenších až po najväčšie, nehovoriac o atypických rozmeroch a tvaroch. Klasický rozmer paplóna na jednolôžko je 140x200 cm, prípadne 140x220 cm. Klasický rozmer vankúša je pre zmenu 70x90 cm. Posteľné obliečky v týchto rozmeroch je neúmerné množstvo. 

Existujú aj obliečky na paplón pre dvojlôžko, prakticky ide o obliečky na manželskú posteľ so spoločným paplónom. V takom prípade sú rozmery obliečok najčastejšie 240x200 cm alebo 240x220 cm. Pochopiteľne, v prípade detských postelí sú rozmery vankúšov a paplónov menšie, 90x135, 90x140 cmPaplóny sú často užšie ako obliečky, no to chyba nie je. Ak sa pomýlite o 5 cm na šírku či na výšku, je to menej ako, keď sa pomýlite o 30 cm a budete musieť tovar vrátiť.

Výber vhodného posteľného prádla

Vzhľad a dizajn posteľných obliečok

Keby obliečky mohli rozprávať, každá by mala svoj príbeh. Pozrieme sa však, čo hovoria trendy. Časy, kedy boli jednofarebné obliečky „in“ sú už takpovediac preč a s týmto neobstojíte. Najčastejšie a najmodernejšie sú rôzne grafické vyobrazeniaMotívy miest, prírody či zvierat. Moderné sú aj abstraktné obliečky plné farieb. Kvetinové vzory či geometrické útvary takisto nič nepokazia. Jednofarebné sú fajn len v tom prípade, ak je obliečka vankúša iná, ako obliečka paplónu. Veľmi obľúbené sú aj folklórne vzory a rôzne ozdobné motívy.

Špecifikom sú spomínané kvalitné 3D obliečky, ktoré upútajú svojim vzhľadom a úžasným životom, ktorý z nich vyžaruje vďaka priestorovej ilúzii. Zvieratá, postavy, mestá či iné prírodné úkazy. Takéto elementy ukážu v 3D podobe skutočne ukážkovo. Je známe, že nielen samotný materiál, ale tiež farby vplývajú na pocitovú teplotu. Posteľné obliečky v tmavších farbách v lete chladia, naopak teplejšie a jemnejšie tóny v zime hrejú. Krásne moderné obliečky vyrába známy český výrobca Matejovsky alebo známe bavlnené obliečky od spoločnosti Gerald WittmannEmiNight Comfort alebo s. Oliver.

Vzorované posteľné obliečky

Detské obliečky ako z rozprávky

Posteľ vašich ratolestí musí mať svoj vlastný príbeh a obyčajná farba to nebude. Predovšetkým, ak v obchode uvidia obliečky s motívom spidermana, supermana, princeznej či obľúbeného speváka, hudobnej kapely či herečky. Zaspávať s pocitom, že načerpávate energiu superhrdinu je určite úžasné. Rozprávkové obliečky sú teda niečo, čo nájdete takmer všade. Deti dokázu zaujať aj posteľné 3D obliečky, ktoré vďaka potalči vytvárajú efekt trojrozmernej ilúzie.

Lacné posteľné obliečky nie sú najkvalitnejšie

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obliečky

Materiál obliečky na posteľ

Dôležitý aspekt, ktorý sa často stáva podmienkou pri mnohých výberoch. Ktoré materiály sú najpoužívanejšie? Je dôležité si takisto uvedomiť, že voľba medzi materiálmi je taktiež veľmi individuálne. To, že niekomu vyhovujú viac lacné bavlnené obliečky ako kvlaitné krepové obliečky nie je nič nezvyčajné. Tu je niekoľko materiálov, z ktorých sú posteľé obliečky vyrábané najčastejšie.

Bavlnené posteľné obliečky

Spracovanie bavlny je procesom, ktorí objavili Egypťania už pred 12 000 rokmi. Bavlna je preto materiál, ktorý sa využíva aj pri výrobe obliečok a rôznych textílií. Hoci 100 % bavlnené obliečky nájdete len veľmi ťažko, bavlna sa používa ako základ a následne sú obliečky doplnené o mikrovlákno alebo iné druhy textilných látok. Obliečky sú vysoko odolnéstálofarebné a dobre priedušné. Ľudí s citlivou pokožkou poteší ich hypoalergénny účinok. Ide o najčastejšiu voľbu pri výbere obliečok. I keď trochu vás potrápia pri žehlení. Pozor na lacné bavlnené obliečky.

Kvalitné bavlnené obliečky

Saténové posteľné obliečky

Nepoužíva sa klasický satén, z ktorého sa vyrábajú aj elegantné šaty. Používaný je bavlnený satén (ide o 100 % bavlnu), ktorý je na dotyk rovnako príjemný. Obliečky zo saténu pôsobia luxusne, sú veľmi príjemné, ľahké, v lete chladivé a v zime hrejivé. Materiál je takisto veľmi odolný. Má príjemný lesklý efekt a zvyčajne ide o jednofarebné vyhotovenia. Niekoho odradí vyššia cena a takisto sa odporúča saténové obliečky prať ručne. Nuž, satén možno radiť medzi luxusné obliečky.

Krepové posteľné obliečky

V poslednej dobe veľmi preferovaná voľba v mnohých domácnostiach. Jednoduchá údržbavysoká odolnosť, pružnosť a veľmi poteší aj vlastnosť, že ich vôbec netreba žehliť. Sú priedušné a majú prirodzené vlnenie (riasenie). Sú aj cenovo dostupné a nájdete ich v rôznych dizajnových variáciách. Materiál je na dotyk možno o niečo drsnejší, no je to len sila zvyku. Najčastejšie sú vyrábané zo 100 % bavlny alebo kombinácie bavlny a viskózy.

Flanelové posteľné obliečky

Mäkké, hebké, hrejivé, človek akoby ležal v bavlnke. A tak to aj je. Flanel je tkanina vyrábaná z husto tkanej bavlny. Nejde však o klasické spájanie vlákien, ale tzv. česanie. Dizajnovo takisto rôzne vyhotovenia potešia každú spálňu. Flanel rozhodne oceníte počas chladných nocí.

Posteľná bielizeň materiál

Obliečky na posteľ z mikrovlákna

Ide  syntetický materiál, resp. 100 % polyester. Mnohými je tento materiál považovaný za veľmi trvácny a nenáročný na údržbu. Jeho výhodou je nízka hmotnosť a schopnosť uchovať si dlhodobú farebnú stálosť. Má veľmi dobré termoregulačné vlastnosti, cez zimu hreje a v lete chladí. Nevýhodou však môže byť jednoduchšie poškodenie kvôli menšej hustote priadze. Podobne je na tom aj mikroplyš, ktorý je takisto z polyesteru a je napríklad vhodný aj pre alergikov.

Damaškové posteľné obliečky

Krásna textília, pri ktorej si aj krásne priplatíte. Výroba damašku pochádza z Číny. Typická je pre krajiny Arabského polostrova. Damašek sa vyrába mercerovaním, kedy sa bavlna stláča pod vysokým tlakom v soľnom roztoku. Má extrémne dlhú životnosť, typický lesk, stálu farebnosťelasticitu a veľmi pevné vlákna. Ľahko sa žehlí.

Bambusové posteľné obliečky

Určite ste si spomenuli na bambusové ponožky. No, áno, aj tie sú pohodlné. Avšak, obliečky ešte viac. Ekologický materiál, akým je bambus rýchlo rastie a preto nehrozí jeho nedostatok. Zároveň má bambus úžasnú termoreguláciu, je jemný, stálofarebnýhypoalergénny a antibakteriálny. Je v skutku priedušný a ľahko udržiavateľný. V lete príjemne chladí a v zime zohreje. Vyskúšajte a uvidíte.

Kvalitné obliečky na manželskú posteľ

Lacné obliečky, cena a ich kvalita

Na prvý pohľad len ťažko kvalitu rozpoznať, dokonca aj na dotyk je niekedy ťažké povedať či ide o kvalitnú alebo menej kvalitnú posteľnú bielizeň. Kvalitu často ukáže až samotné používanie. Obliečky bývajú často zabalené, takže ide len o to, či výrobcovi uveríte to, čo píše na obale. Avšak, zo skúseností mnohých zákazníkov možno usúdiť, že lacné obliečky veľa vody nenamútia. Lacné obliečky z mikrovlákna či plyesteru kúpite od 15 eur. Kvalitné bavlnené obliečky kúpite od 30 eur.

I keď cenovo si môžete dovoliť spomedzi lacných obliečok aj štyri sady, nepoteší vás rýchla strata farby, nízka odolnosť materiálov a možno aj silný fabrický zápach. Rôzne chemické prvky môžu spôsobovať aj podráždenie pokožky či svrbenie. Pri drahších obliečkach rozhodne budete vnímať kvalitu. Spôsobené je to odolnejšími a kvalitnejšími materiálmi, ktoré sú používané. Takisto pri kvalitnejších obliečkach je nižšie riziko, že vaša koža by reagovala podráždene. Sady damaškových obliečok vás môžu vyjsť aj na 300 eur.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás informácie ohľadom výberu posteľných obliečok. Hľadáte posteľnú bielizeň, ktorá splní váš vkus a zároveň bude vhodným dizajnovým doplnkom? Pomôžeme vám s výberom. Budeme tiež radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a podelíte sa o vaše skúsenosti.

Aký materiál je najlepší pre posteľné obliečky?

Bavlna je najbežnejším a najobľúbenejším materiálom na posteľné obliečky, pretože je mäkká, priedušná a prirodzene absorbuje vlhkosť. Taktiež sa ľahko udržuje a je veľmi odolná. Na výber najlepšieho materiálu pre vás by ste mali zvážiť vaše osobné preferencie a potreby.

Aké sú požiadavky na údržbu a starostlivosť o posteľné obliečky?

Pred prvým použitím vždy posteľné obliečky dôkladne vyperte. Väčšinu posteľných obliečok je možné prať v práčke, ale niektoré materiály, ako napríklad hodváb, by mali byť čistené chemicky. Bavlnené obliečky je možné žehliť, no sú materiály, ktoré žehliť nemožno a ani netreba.

Aké sú ceny posteľných obliečko a kde nájsť najlepšiu kvalitu za najlepšiu cenu?

Na trhu je mnoho predajcov, ktorí ponúkajú posteľné obliečky rôznych značiek a kvalít. Porovnávajte ceny medzi rôznymi predajcami a výrobcami a hľadajte akcie a zľavy. Rozhodnite sa pre kvalitné materiály, ktoré sú trvanlivé a odolné.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/12/2021 20:15
Jana Terová

Pekné zhrnutie :) Najviac som si asi obľúbil ľanové obliečky z Goldea

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 26.09.2018
Posledná aktualizácia: 04.04.2023
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...