Veľký sprievodca výberom obliečok. Lacné nebývajú najlepšie

Posteľ. S tým spojený oddych, spánok, pohodlie a relax. Presne to vo vás toto slovo evokuje? Intímna zóna, v ktorej by ste vedeli zotrvať dlhé hodiny a niekto aj celý celý deň. Nie je to však iba o tom.

Najlepšie a najvhodnejšie posteľné obliečky

Možno máte ideálnu posteľ, vhodný matrac, vankúš a paplón, no niečo ešte chýba. Čo asi? No predsa posteľné obliečky, bez ktorých by žiadna spálňa nebola spálňou. Aké obliečky si vybrať? Aké materiály sú najobľúbenejšie? Kompletného sprievodcu výberom obliečok nájdete práve tu.

Obľúbené posteľné obliečky


Čo ste o obliečkach nevedeli?

Myslíte si, že obliečky sú len rozmarom, ktorý sa rozmohol v nedávnych rokoch? Omyl, už naši predkovia obliečky dôverne poznali. Ak sa vrátime do dávnej minulosti a doby kamenej, pravekí ľudia používali kože zvierat, ktorými prekrývali miesto, na ktorom ležali. Mierny náznak. Týmto prvkom sa inšpirovali starovekí Gréci, ktorí cez lôžka z dreva či kameňa pokladali plachty z bavlny či ľanu. A všetko povýšili Egypťania, ktorí ako prvý národ začali so spracovávaním bavlny.

Neskôr sa obliečky objavili v stredoveku na kráľovských dvoroch. Na zámkoch a kráľovských dvoroch sa začali využívať kvalitné hodvábne či damaškové obliečky (arabský svet). Obliečky sa stali postupne aj doplnkom, ktorý plnil dekoračný účel a vypovedal o honosnosti.

Damaškové posteľné obliečky

S príchodom priemyselnej revolúcie a nástupom manufaktúr sa obliečky rozšírili do bežných domácností. Najčastejšie bavlnené a ľanové obliečky. Postupne to však bol aj flanel, satén a ešte neskôr aj krep a rôzne iné materiály, ktoré bežne používame aj dnes. Súčasné trendy sú o preferenciách, ktoré zákazník má. Hlavnými kritériami sú cena, komfort a vizuálna stránka. Obliečky sú dnes súčasťou vybavenia spálne a preto je našou túžbou všetko zladiť tak, aby bol priestor v dokonalej symbióze.

Typy obliečok

Aké druhy či typy obliečok trh ponúka? Existujú sady pre 1 či 2-lôžkové postele. Ak kupujete obliečky pre manželskú posteľ, zrejme nebudete kupovať 2 odlišné. Úžasným vizuálnym efektom a pútavým dizajnom sa prezentujú 3D obliečky a samozrejme obliečky detské. 

Najkrajšie detské obliečky

Zvyčajne kupujete buď kusové obliečky alebo sady na 2 lôžka. Natrafíte aj na rôzne kombinácie. Obliečky na 2 vankúše a 1 paplón. Obliečky pre 2 paplóny a 2 menšie vankúše. Pozor, aby ste sa neoklamali. Niekedy sa môže stať, že pri nepozornosti pokojne kúpite sadu 7 obliečok, no všetky budú na vankúše. Kúpiť môžete aj kompletné sady spolu s posteľnou plachtou.

Spôsob zapínania obliečok

Kedysi stačilo paplón či vankúš navliecť, rohy založiť a nikto nič neriešil. Dnes sú trendom obliečky na zips, keďže ide o veľmi rýchly spôsob navliekania i vyzliekania obliečok. Zapínanie je jednoduché a trvácne, hoci niekomu v spánku môže prekážať, že o zips občas zadrie. Druhou možnosťou, tou najbežnejšou sú obliečky so zapínaním na klasické gombíky. Avšak, poznáme aj gombíky, tzv. kapce (nie topánky), ktoré sa zapínajú do seba a neprevliekajú cez dierku. Menej populárne sú obliečky na suchý zips.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obliečky

Rozmery obliečok

Pred výberom je dobré poznať vankúše a paplóny, na ktoré chcete obliečky navliekať. Následne môžete hľadať rozmer, ktorý potrebujete. Ak rozmer nepoznáte a iba tipujete,  ľahko sa stane, že netrafíte. Rozmery sú rôzne. Od tých najmenších až po najväčšie. Obliečky na paplón 140x200, 140x220 cm sú najbežnejšími rozmermi.

Výber vhodného posteľného prádla

Pochopiteľne, v prípade detí či jednolôžkovej návlečky sú rozmery menšie, 90x135 cm a podobne. Pri obliečke na vankúš sú klasickým rozmerom 70x80, 70x90 cm. Ak sa rozmer nezhoduje, nevadí. Paplóny sú často užšie ako obliečky, no to chyba nie je. Ak sa pomýlite o 5 cm, je to menej ako o 30 cm.

Vzhľad a dizajn obliečok

Keby obliečky mohli rozprávať, každá by mala svoj príbeh. Pozrieme sa však, čo hovoria trendy. Časy, kedy boli jednofarebné obliečky „in“ sú už takpovediac preč a s týmto neobstojíte. Najčastejšie a najmodernejšie sú rôzne grafické vyobrazeniaMotívy miest, prírody či zvierat. Moderné sú aj abstraktné obliečky plné farieb. Kvetinové vzory či geometrické útvary takisto nič nepokazia. Jednofarebné sú fajn len v tom prípade, ak je obliečka vankúša iná, ako obliečka paplónu. Veľmi obľúbené sú aj folklórne vzory a rôzne ozdobné motívy.

Vzorované posteľné obliečky

Špecifikom sú spomínané kvalitné 3D obliečky, ktoré upútajú svojim vzhľadom a úžasným životom, ktorý z nich doslova vyžaruje. Zvieratá, postavy, mestá či iné prírodné úkazy. Takéto elementy ukážu v 3D podobe skutočne ukážkovo. Krásne moderné obliečky vyrába známy český výrobca Matejovsky slebo známe bavlnené obliečky od spoločnosti Gerald WittmannEmiNight Comfort alebo s. Oliver.

Najkrajšie detské posteľné obliečky

Detské posteľné obliečky ako z rozprávky

Posteľ vašich ratolestí musí mať svoj vlastný príbeh a obyčajná farba to nebude. Predovšetkým, ak v obchode uvidia obliečky s motívom spidermana, supermana, princeznej či obľúbeného speváka, hudobnej kapely či herečky. Zaspávať s pocitom, že načerpávate energiu superhrdinu je určite úžasné. Rozprávkové obliečky sú teda niečo, čo nájdete takmer všade.

Lacné vs drahé obliečky

Na prvý pohľad len ťažko rozpoznať, dokonca aj na dotyk ťažko posúdiť kvalitu. Obliečky bývajú často zabalené, takže ide len o to, či výrobcovi uveríte to, čo píše. Avšak, zo skúseností mnohých zákazníkov možno usúdiť, že lacné obliečky veľa vody nenamútia. I keď cenovo si môžete dovoliť aj 4 sady, nepoteší vás rýchla strata farby, nízka odolnosť materiálov a možno aj silný fabrický zápach. Rôzne chemické prvky môžu spôsobovať aj podráždenie pokožky či svrbenie.

Lacné posteľné obliečky nie sú najkvalitnejšie

Pri drahších obliečkach rozhodne budete vmímať kvalitu. Spôsobené je to odolnejšími a kvalitnejšími materiálmi, ktoré sú používané. Takisto pri kvalitnejších obliečkach je nižšie riziko, že vaša koža by reagovala podráždene.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obliečky

Materiál obliečky

Dôležitý aspekt, ktorý sa často stáva podmienkou pri mnohých výberoch. Ktoré materiály sú najpoužívanejšie?

  • Bavlnené posteľné obliečky – spracovanie bavlny je procesom, ktorí objavili Egypťania už pred 12 000 rokmi. Bavlna je preto materiál, ktorý sa využíva aj pri výrobe obliečok a rôznych textílií. Hoci 100 % bavlnené obliečky nájdete len veľmi ťažko, bavlna sa používa ako základ a následne sú obliečky doplnené o mikrovlákno alebo iné druhy textilných látok. Obliečky sú vysoko odolnéstálofarebné a dobre priedušné. Ľudí s citlivou pokožkou poteší ich hypoalergénny účinok. Ide o najčastejšiu voľbu pri výbere obliečok. I keď trochu vás potrápia pri žehlení. Pozor na lacné bavlnené obliečky.
  • Saténové posteľné obliečky – nepoužíva sa ten satén, z ktorého sa vyrábajú aj elegantné šaty. Používaný je bavlnený satén (ide o 100 % bavlnu), ktorý je na dotyk rovnako príjemný. Obliečky zo saténu pôsobia luxusne, sú veľmi príjemné, ľahké, v lete chladivé a v zime hrejivé. Materiál je takisto veľmi odolný. Má príjemný lesklý efekt a zvyčajne ide o jednofarebné vyhotovenia. Niekoho odradí vyššia cena a takisto sa odporúča saténové obliečky prať ručne. Nuž, satén možno radiť medzi luxusné obliečky
  • Krepové posteľné obliečky – v poslednej dobe veľmi preferovaná voľba v mnohých domácnostiach. Jednoduchá údržbavysoká odolnosť, pružnosť a veľmi poteší aj vlastnosť, že ich vôbec netreba žehliť. Sú priedušné a majú prirodzené vlnenie (riasenie). Sú aj cenovo dostupné a nájdete ich v rôznych dizajnových variáciách. Materiál je na dotyk možno o niečo drsnejší, no je to len sial zvyku.
  • Flanelové posteľné obliečky – mäkké, hebké, hrejivé, človek akoby ležal v bavlnke. A tak to aj je. Flanel je tkanina vyrábaná z husto tkanej bavlny. Nejde však o klasické spájanie vlákien, ale tzv. česanie. Dizajnovo takisto rôzne vyhotovenia potešia každú spálňu. Flanel rozhodne oceníte počas chladných nocí.
  • Damaškové posteľné obliečky – krásna textília, pri ktorej si aj krásne priplatíte. Výroba damašku pochádza z Číny. Typická je pre krajiny Arabského polostrova. Damašek sa vyrába mercerovaním, kedy sa bavlna stláča pod vysokým tlakom v soľnom roztoku. Má extrémne dlhú životnosť, typický lesk, stálu farebnosťelasticitu a veľmi pevné vlákna. Ľahko sa žehlí.
  • Bambusové posteľné obliečky – určite ste si spomenuli na bambusové ponožky. No, áno, aj tie sú pohodlné. Avšak, obliečky ešte viac. Ekologický materiál, akým je bambus rýchlo rastie a preto nehrozí jeho nedostatok. Zároveň má bambus úžasnú termoreguláciu, je jemný, stálofarebnýhypoalergénny a antibakteriálny. Je v skutku priedušný a ľahko udržiavateľný. V lete príjemne chladí a v zime zohreje. Vyskúšajte a uvidíte.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/12/2021 20:15
Jana Terová

Pekné zhrnutie :) Najviac som si asi obľúbil ľanové obliečky z Goldea

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 26.09.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕnTipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Nápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačkeNápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačke

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Vytvoriť si ich môžete aj z toho, čo máte doma, alebo z iných kusov nábytku, ktoré zapadnú do vášho interiérového dizajnu.

Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miestZlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Takéto rôzne tipy a triky nemusia byť vždy správne.