Plastová alebo betónová žumpa? Aký objem potrebujem?

Ak nemáte možnosť napojenia domu či chaty na kanalizáciu, nie je ešte všetko stratené. Môžete si vybrať z množstva riešení v podobe malej čističky odpadových vôd, septiku či zvoliť najlacnejší variant – žumpu. Aká žumpa je lepšia?

Pokládka betónovej žumpy pre rodinný dom

Prinášame vám porovnanie, výhody a nevýhody klasických betónových oproti moderným plastovým žumpám.

Aby ste žumpu nemuseli vyvážať každý deň

Výpočet, resp. odhad správnej veľkosti žumpy je kľúčový pre ekonomiku jej prevádzky. Ak si vyberiete príliš malú žumpu vzhľadom na vašu produkciu odpadových vôd, budete ju musieť nechať často vyvážať, čo nie je práve lacné (cca 40 eur za jeden vývoz v závislosti od vzdialenosti).

Na druhej strane, zbytočne veľká žumpa pre vás môže byť príliš drahá a zaberá značnú časť pozemku. Taktiež musíte počítať aj s dostatočným objemom nádrže fekálneho vozidla (ak je menšie, žumpu neodčerpá na jeden raz).

Približný výpočet veľkosti žumpy:

počet členov domácnosti × predpokladaná spotreba vody (m3/osoba/deň) × interval vyprázdňovania (dni) = objem žumpy (m3)

Pre 4-člennú domácnosť so spotrebou vody 120 l na osobu a na deň (0,12 m3) pri odporúčanom intervale vyprázdňovania aspoň raz za 20 dní, dostaneme objem:

4 × 0,12 × 20 = 9,6 m3

Pre 3-člennú domácnosť potom objem vychádza na 7,2 m3, pre 5-člennú na 12 m3. Ide však len o hrubý odhad a nie je na škodu tento objem mierne navýšiť, aby ste mali dostatočnú rezervu. Myslite aj na prípadné budúce prírastky do rodiny.

Betón – robustná a rokmi preverená klasika

Betónové žumpy sú v našich končinách bežné a osvedčili sa najmä pre svoju robustnosť a odolnosť voči mechanickým vplyvom.

Stavba betónovej žumpy

Zvnútra sú ošetrované špeciálnymi nátermi, aby bola zaručená ich tesnosť. Životnosť týchto náterov nie je nijako oslnivá a po desiatkach rokov sa stáva, že agresívny obsah žumpy ich jednoducho zlikviduje. Následne začnú agresívne splašky pôsobiť priamo na betónový obal, ktorý sa postupne rozpadáva a stenčuje a obsah žumpy začne unikať do zeme a znečisťovať podzemné vody.

Betónové žumpy je preto nutné po určitom čase pretesňovať a ochranný náter obnovovať. Ich objem by ste z vyššie uvedených dôvodov nemali príliš predimenzovať.

Montáž betónovej žumpy je pomerne náročná – na miesto ju musíte osadiť nákladným žeriavom alebo vozidlom s hydrualickou rukou. Problémom môže byť použitie týchto vozidiel na ťažšie prístupných pozemkoch.

Plast – ľahký, no odolný?

Najčastejším materiálom, z ktorého sú tieto žumpy vyhotovené, je polypropylén alebo sklolaminát. Plastové žumpy si v poslednej dobe obľúbilo mnoho stavebníkov najmä pre ich jednoduchú inštaláciu. Nepotrebujete na ňu totiž stavebnú mechanizáciu a v prípade núdze postačí aj partia silných chlapov. Dostanete ju aj na ťažšie prístupné pozemky.

Ďalšou ich výhodou plastových žúmp je odolnosť voči pôsobeniu agresívnych splaškov.

Plastová žumpa

Asi najväčšou nevýhodou je ale ich slabá mechanická odolnosť a krehkosť. Musíte počítať s tým, že po zasypaní napr. 1 m hrubou vrstvou zeminy na ploche 10 m2 môže pôda premočená dažďom vážiť až 22 ton. Pri tejto hmotnosti môže ľahko prísť k deformácii či prasknutiu stien žumpy.

Nízka hmotnosť plastovej žumpy môže spôsobiť ďalší problém – pri vystúpení spodnej vody môže táto nadvihnúť celú žumpu, prípadne zdeformovať či rozlámať jej dno.

Výrobcovia tieto konštrukčné problémy riešia výrobou 3 typov žúmp:

  • Samonosné plastové – sú určené na zakopanie do zeme. Majú slabšiu mechanickú odolnosť a nie sú teda určené na miesta s výskytom spodnej vody.
  • Plastové na obetónovanie – taktiež nie sú určené na miesta s výskytom spodnej vody, majú ale vyššiu mechanickú odolnosť, preto ich môžete umiestniť hlbšie aj pod povrchovo namáhané miesta (s prejazdmi vozidiel a pod.). Musíte ich celé obetónovať. To vám uľahčia vonkajšie priečky s otvormi na oceľovú výstuž betónu.
  • Dvojplášťové plastové – je vybavená dvojitými stenami, medzi ktoré sa vyleje betón určený na spevnenie žumpy. Takto upravená žumpa spoľahlivo odolá aj vztlaku spodnej vody. Tieto žumpy spravidla obsahujú výstuže v medziplášti i vo vnútornej časti.

Osádzajte na rovný podklad bez ostrých kameňov

Postup závisí od typu žumpy. Základom je rovný zhutnený podklad, napr. strojne udupadná zemina bez nerovností a kamenia.

Samozrejme, plastové žumpy sú vďaka svojej krehkosti na podklad náročnejšie. Samonosnú žumpu môžete taktiež uložiť na zhutnený podklad, ostatné typy by mali byť na rovnej betónovej základovej doske. Závisí to od výrobcu konkrétneho modelu – napr. pri vodorovnej valcovej žumpe nemá základová doska zmysel.

Betónová žumpa na rovnom podklade

Žumpu obsypte zeminou alebo pieskom, ktorý neobsahuje ostré kamene – tie by ju mohli poškodiť. Ak ukladáte žumpu do nepriepustného ílovitého podložia, musíte v okolí nádrže vybudovať drenáž, ktorá bude odvádzať okolitú vodu. V tomto prípade nádrž obsypte priepustnou zeminou.

Nezabudnite na stavebný úrad

Na žumpu potrebujete stavebné povolenie v prípade, že je hlbšia ako 3 m a jej rozloha je väčšia ako 25 m2. Ak sa zmestíte do týchto limitov, musíte na stavebnom úrade podať iba ohlásenie drobnej stavby.

Každá žumpa musí mať certifikát o tom, že spĺňa požiadavky normy STN 75 6081, ktorá sa vzťahuje aj na rekonštrukciu už existujúcich žúmp.

Okrem tohto certifikátu musíte ku kolaudačnému konaniu priložiť aj protokol o vykonaní skúšky tesnosti žumpy podľa normy STN 75 0905. Túto skúšku môže vykonať váš stavebný dozor, prípadne firma, ktorá žumpu dodala, ak má na to oprávnenie.

Koľko stojí žumpa?

Plastové a betónové žumpy ponúkajú v najrôznejších prevedeniach za rôzne ceny desiatky výrobcov. Ak zoberieme do úvahy priemerné ceny, za plastovú žumpu zaplatíte podstatne viac než za betónovú.

Koľko stojí žumpa?

Pre ilustráciu, jednokomorová plastová žumpa s objemom 12 m3 vás vyjde na vyše 1 500 eur. Za jednokomorovú betónovú žumpu s rovnakým objemom zaplatíte cca 1 100 eur.

Pred kúpou sa presvedčte, aké príslušenstvo výrobca so žumpou dodáva. Môže sa totiž ľahko stať, že budete musieť dokúpiť napr. betónový komín či betónový poklop na žumpu. Tým sa váš nákup predraží o ďalšie desiatky eur.

Pozor si dajte najmä na tie najlacnejšie výrobky, väčšinou pochádzajúce od našich severných susedov. Lacná betónová alebo plastová žumpa má často príliš tenké steny a nedostatočné vystuženie, dôsledkom čoho je veľmi krátka životnosť. Tieto výrobky často nedisponujú ani potrebnými certifikátmi, prípadne sú tieto certifikáty falošné.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

04/09/2019 14:53
Mato

Vela ludi v mojom okoli setri par 100€ pri stavbe a kupi malu zumpu a potom sa stazuju, ze ju musia furt vytahovat.. neoplati sa to veru... ja som kupil vzhladom k priestorovym moznostiam na pozemku iba 12m3, ale ak by som mal moznost, tak idem aj do vacsej

26/11/2019 11:34
juro

ono je to tak ze ked clovek zbada tie ceny betonovych zump od slovenskych vyrobcov, tak sa mu aj pred ocami zahmlie.. znamy mi spominal, ze poliaci dodavaju ovela lacnejsie zumpy - ze su sice tensie, ale plne dostacujuce a su k tomu aj potrebne papiere.. neviem co je na tom pravdy, mam to len z pocutia, ale mozno to dakomu pomoze

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 07.08.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.