Rozdiel medzi septikom a žumpou

Žumpy a septiky sú zariadenia, do ktorých sa privádzajú odpadové vody. Sú vybudované na miestach, kde nie je možnosť odvádzať odpadkové vody do kanalizácie či čističiek vôd. Tým sa však ich podobnosť končí.

Osadená betónová žumpa

Z hľadiska platného zákona o vodách sa septik považuje za vodnú stavbu a jeho povolenie a prevádzkovanie sa týmto zákonom musí riadiť. Žumpa vodnou stavbou nie je. Aby sme pochopili rozdiely medzi obidvoma zariadeniami, popíšeme si princíp ich fungovania.

ŽUMPA

Žumpa je zariadenie, ktorá zachytáva odpadové vody bez toho, aby sa ďalej vypúšťali do povrchových či podzemných vôd. Sú to vlastne bezodtokové vodotesné nádrže, ktorých obsah je nutné vyvážať fekálnym vozidlom do čističiek odpadových vôd a to v pravidelných intervaloch. Na žumpu sa vydáva stavebné povolenie podľa stavebného zákona, ktorým sa staviteľ a prevádzkovateľ  žumpy musí riadiť.

 

Pri jej výstavbe sa musí dodržiavať minimálna vzdialenosť (určená normou) od blízkych budov a vodných zdrojov. Žumpa má spravidla obdĺžnikový, v niektorých prípadoch kruhový pôdorys. Musí byť nepriepustná, teda vodotesná. Okrem to ho nesmie zachytávať dažďové vody, takže jej strop musí byť nepriedušný a umiestnený vo výške minimálne 0,3m nad maximálnou hladinou. Žumpa je súčasťou príbytkov, ktoré nemajú možnosť alebo nie sú napojené na kanalizáciu.

Jej inštalácia je jednoduchá a cenovo dostupná, no vzhľadom k užívateľskému komfortu a ekonomickosti prevádzky je efektívnosť žumpy diskutabilná.

SEPTIK

Septik je zariadenie, ktoré slúži na zhromažďovanie odpadových vôd, ktoré následne čiastočne čistí. Tieto odpadové vody, ktoré prešli čistením, sú vypúšťané do povrchových či podzemných vôd alebo do kanalizácie. Keďže sa jedná o vodnú stavbu, musí mať okrem stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia aj povolenie na nakladanie s vodami (vypúšťanie odpadových vôd).

Z hľadiska funkcie je septik prietoková zakrytá nádrž, umiestnená v zemi, ktorá slúži k odsedimentovaniu splaškov. Jej priestor je predelený prepážkami na dve, až tri postupne pretekajúce komory, kde sa zhromažďuje kal. Strop septiku musí byť vždy prikrytý pevným vekom. Do každej komory musí byť umožnený prístup pre vyberanie usadeného a vyhnívajúceho kalu. Prevádzka septiku vyžaduje oveľa menej úsilia, ako žumpa. Septik je stavebne aj prevádzkovo nenáročný čistiaci objekt.

Uloženie plastového septiku do jamy

Zariadenie je však finančne náročné a nie každý má možnosť si ho zaobstarať. V skutočnosti je v praxi využívaných len veľmi málo septikov.

Kde je skutočný rozdiel?

Žumpa je vodotesná nádoba, ktorá sa musí pravidelne vyprázdňovať, zatiaľ čo septik je možné napojiť na kanalizáciu alebo do podzemných prípadne povrchových vôd a sám sa o odpadové vody postará. Septik je navyše schopný rozkladať látky anaeróbnymi procesmi, čo žumpa nedokáže.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 29.07.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka? Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka?

Zazimovanie vírivky sa môže zdať niekomu ako zvláštny úkon. V tomto článku sa dozviete, aké sú na to dôvody a na čo pri tejto činnosti nezabudnúť. Prečítajte si naše rady a nezabudnete...

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!


Pridať komentár