Rozdiel medzi septikom a žumpou

Žumpy a septiky sú zariadenia, do ktorých sa privádzajú odpadové vody. Sú vybudované na miestach, kde nie je možnosť odvádzať odpadkové vody do kanalizácie či čističiek vôd. Tým sa však ich podobnosť končí.

Osadená betónová žumpa

Z hľadiska platného zákona o vodách sa septik považuje za vodnú stavbu a jeho povolenie a prevádzkovanie sa týmto zákonom musí riadiť. Žumpa vodnou stavbou nie je. Aby sme pochopili rozdiely medzi obidvoma zariadeniami, popíšeme si princíp ich fungovania.

ŽUMPA

Žumpa je zariadenie, ktorá zachytáva odpadové vody bez toho, aby sa ďalej vypúšťali do povrchových či podzemných vôd. Sú to vlastne bezodtokové vodotesné nádrže, ktorých obsah je nutné vyvážať fekálnym vozidlom do čističiek odpadových vôd a to v pravidelných intervaloch. Na žumpu sa vydáva stavebné povolenie podľa stavebného zákona, ktorým sa staviteľ a prevádzkovateľ  žumpy musí riadiť.

 

Pri jej výstavbe sa musí dodržiavať minimálna vzdialenosť (určená normou) od blízkych budov a vodných zdrojov. Žumpa má spravidla obdĺžnikový, v niektorých prípadoch kruhový pôdorys. Musí byť nepriepustná, teda vodotesná. Okrem to ho nesmie zachytávať dažďové vody, takže jej strop musí byť nepriedušný a umiestnený vo výške minimálne 0,3m nad maximálnou hladinou. Žumpa je súčasťou príbytkov, ktoré nemajú možnosť alebo nie sú napojené na kanalizáciu.

Jej inštalácia je jednoduchá a cenovo dostupná, no vzhľadom k užívateľskému komfortu a ekonomickosti prevádzky je efektívnosť žumpy diskutabilná.

SEPTIK

Septik je zariadenie, ktoré slúži na zhromažďovanie odpadových vôd, ktoré následne čiastočne čistí. Tieto odpadové vody, ktoré prešli čistením, sú vypúšťané do povrchových či podzemných vôd alebo do kanalizácie. Keďže sa jedná o vodnú stavbu, musí mať okrem stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia aj povolenie na nakladanie s vodami (vypúšťanie odpadových vôd).

Z hľadiska funkcie je septik prietoková zakrytá nádrž, umiestnená v zemi, ktorá slúži k odsedimentovaniu splaškov. Jej priestor je predelený prepážkami na dve, až tri postupne pretekajúce komory, kde sa zhromažďuje kal. Strop septiku musí byť vždy prikrytý pevným vekom. Do každej komory musí byť umožnený prístup pre vyberanie usadeného a vyhnívajúceho kalu. Prevádzka septiku vyžaduje oveľa menej úsilia, ako žumpa. Septik je stavebne aj prevádzkovo nenáročný čistiaci objekt.

Uloženie plastového septiku do jamy

Zariadenie je však finančne náročné a nie každý má možnosť si ho zaobstarať. V skutočnosti je v praxi využívaných len veľmi málo septikov.

Kde je skutočný rozdiel?

Žumpa je vodotesná nádoba, ktorá sa musí pravidelne vyprázdňovať, zatiaľ čo septik je možné napojiť na kanalizáciu alebo do podzemných prípadne povrchových vôd a sám sa o odpadové vody postará. Septik je navyše schopný rozkladať látky anaeróbnymi procesmi, čo žumpa nedokáže.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 29.07.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Pridať komentár