Rozdiel medzi septikom a žumpou

Žumpy a septiky sú zariadenia, do ktorých sa privádzajú odpadové vody. Sú vybudované na miestach, kde nie je možnosť odvádzať odpadkové vody do kanalizácie či čističiek vôd. Tým sa však ich podobnosť končí.

Osadená betónová žumpa

Z hľadiska platného zákona o vodách sa septik považuje za vodnú stavbu a jeho povolenie a prevádzkovanie sa týmto zákonom musí riadiť. Žumpa vodnou stavbou nie je. Aby sme pochopili rozdiely medzi obidvoma zariadeniami, popíšeme si princíp ich fungovania.

ŽUMPA

Žumpa je zariadenie, ktorá zachytáva odpadové vody bez toho, aby sa ďalej vypúšťali do povrchových či podzemných vôd. Sú to vlastne bezodtokové vodotesné nádrže, ktorých obsah je nutné vyvážať fekálnym vozidlom do čističiek odpadových vôd a to v pravidelných intervaloch. Na žumpu sa vydáva stavebné povolenie podľa stavebného zákona, ktorým sa staviteľ a prevádzkovateľ  žumpy musí riadiť.

 

Pri jej výstavbe sa musí dodržiavať minimálna vzdialenosť (určená normou) od blízkych budov a vodných zdrojov. Žumpa má spravidla obdĺžnikový, v niektorých prípadoch kruhový pôdorys. Musí byť nepriepustná, teda vodotesná. Okrem to ho nesmie zachytávať dažďové vody, takže jej strop musí byť nepriedušný a umiestnený vo výške minimálne 0,3m nad maximálnou hladinou. Žumpa je súčasťou príbytkov, ktoré nemajú možnosť alebo nie sú napojené na kanalizáciu.

Jej inštalácia je jednoduchá a cenovo dostupná, no vzhľadom k užívateľskému komfortu a ekonomickosti prevádzky je efektívnosť žumpy diskutabilná.

SEPTIK

Septik je zariadenie, ktoré slúži na zhromažďovanie odpadových vôd, ktoré následne čiastočne čistí. Tieto odpadové vody, ktoré prešli čistením, sú vypúšťané do povrchových či podzemných vôd alebo do kanalizácie. Keďže sa jedná o vodnú stavbu, musí mať okrem stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia aj povolenie na nakladanie s vodami (vypúšťanie odpadových vôd).

Z hľadiska funkcie je septik prietoková zakrytá nádrž, umiestnená v zemi, ktorá slúži k odsedimentovaniu splaškov. Jej priestor je predelený prepážkami na dve, až tri postupne pretekajúce komory, kde sa zhromažďuje kal. Strop septiku musí byť vždy prikrytý pevným vekom. Do každej komory musí byť umožnený prístup pre vyberanie usadeného a vyhnívajúceho kalu. Prevádzka septiku vyžaduje oveľa menej úsilia, ako žumpa. Septik je stavebne aj prevádzkovo nenáročný čistiaci objekt.

Uloženie plastového septiku do jamy

Zariadenie je však finančne náročné a nie každý má možnosť si ho zaobstarať. V skutočnosti je v praxi využívaných len veľmi málo septikov.

Kde je skutočný rozdiel?

Žumpa je vodotesná nádoba, ktorá sa musí pravidelne vyprázdňovať, zatiaľ čo septik je možné napojiť na kanalizáciu alebo do podzemných prípadne povrchových vôd a sám sa o odpadové vody postará. Septik je navyše schopný rozkladať látky anaeróbnymi procesmi, čo žumpa nedokáže.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 29.07.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.