Elektrická zubná kefka – výhody a nevýhody. Rotačná alebo sonická kefka na zuby?

Frekvencia a technika čistenia zubov sú síce dôležité, ale ak ich aj dodržiavate, môžete starostlivosť o zuby ešte zdokonaliť použitím elektrickej zubnej kefky. Aké sú jej výhody a naopak nevýhody? V čom je lepšia oproti klasickej zubnej kefke a prečo sú tak populárne elektrické zubné kefky pre deti? Prezradíme vám to najdôležitejšie.

Výhody elektrickej zubnej kefky

S príchodom elektrických zubných kefiek sa vynorilo mnoho pochybností o tom či sú naozaj tak účinné ako klasické kefky na zuby. Dnes ide o populárnu zubnú techniku, ktorú môžete mať priamo doma aj vy. Prečo si zaobstarať elektrickú zubnú kefku? Spísali sme pre vás výhody, pre ktoré sa oplatí vymeniť ju za vašu klasickú ručnú zubnú kefku.

Najpredávanejšie elektrické zubné kefky


Vyššia účinnosť elektrickej zubnej kefky oproti klasike

Prvé, čo vás na nej upúta je mohutné telo. V ňom je integrovaný elektromotorček a mechanizmus, ktorý vytvára rotačný alebo kmitavý pohyb hlavice so samotnou kefkou. Ďalšou súčasťou je integrovaný akumulátor, vďaka ktorému kefku nabijete jednoducho s pomocou dodanej nabíjačky. Nemusíte sa tak zaoberať výmenou jednorazových batérií.

El. kefky dokážu vďaka rotačnému či kmitavému pohybu odstrániť 2× viac zubného povlaku než tie manuálne. Moderné modely s tzv. sonickou technológiou (nazývanou aj sonicare) navyše pomocou ultrazvuku rozkmitávajú samotné vlákna kefky rýchlosťou až 30 000-krát za sekundu. Tým vytvárajú jemný pohyb, vďaka ktorému zubná pasta prenikne aj do najviac nedostupných miest. Sonická technológia dokáže tiež účinne bieliť zuby s pomocou špeciálneho nadstavca.

Elektrické zubné kefky pre dospelých sa dodávajú s rôznymi nadstavcami – napr. na citlivé zuby, pre deti, už spomenuté nadstavce na bielenie zubov či tie na masáž ďasien. Nadstavce sú vymeniteľné, takže si ich môžete aj dokupovať. Rôzne dlhé štetiny špeciálne tvarovaných nadstavcov dokážu vyčistiť medzizubný priestor dôkladnejšie než manuálna zubná kefka.

Sonická zubná kefka na zuby

Detská elektrická zubná kefka vytvára zvyky

Elektrické zubné kefky pre deti sú samostatnou kategóriou. Mnohí rodičia poznajú, akú chuť či skôr nechuť majú ich ratolesti v okamihu, keď pride na rad téma umývania zubov ráno či pred spaním. Vytváranie tohto zvyku je u detí niekedy naozaj boj.

Avšak, detská elektrická zubná kefka môže byť v tomto smere veľmi nápomocná. Okrem toho, že dokáže zaujať rozprávkovým dizajnom s obľúbenou rozprávkou, ponúka tiež možnosť deti naučiť zuby si správne a bezbolestne umývať. Existujú elektrické zubné kefky, ktoré môžete spárovať s mobilným telefónom a deťom pustiť manuál, ako si zuby umývať správne. Zábavnou formou si tak dieťa z umývania zubov vytvára rituál. Navyše, sonické zubné kefky sú k citlivým zubom a ďasnám detí veľmi šetrné, nehrozí podráždenie a bez nutnosti tlaku zbavia zuby zubného povlaku. Umývanie zubov u detí tak môže byť skutočne zábava.

Elektrická zubná kefka pre deti

Rotačné vs sonické zubné kefky

Vyššie sme spomínali elektrické kefky s rotujúcimi hlavicami a s tými, ktoré kmitajú. V praxi ide o rotačné elektrické zubné kefky a sonické zubné kefky. Aké sú rozdiely? Najväčší rozdiel je v samotnej technológii, ktorú na umývanie zubov tieto kefky na zuby využívajú.

Sonické zubné kefky

Využívajú princíp vibrácií, resp. kmitov v rozsahu 30 0000 až 80 000 pohybov za minútu. Okrem toho, že pulzujú, vydávajú aj zvukové vlny, ktorými zubný povlak a kameň narúšajú. Vďaka tomu nie je nutné príliš tlačiť a odstraňovanie nečistôt aj za pomoci tejto zvukovej frekvencie je efektívnejšie. V rámci testov sa ukázalo, že sonické kefky sú účinnejšie aj v čistení medzizubných priestorov. Dôdovom je ja oválny tvar hlavice, ktorá skôr pripomína klasickú kefku na zuby. Zároveň sú šetrnejšie ako klasické alebo rotačné zubné kefky a dokážu šetrne čistiť aj zubné ďasná. Odporúča sa prečo ľuďom s citlivými ďasnami.

Rotačné zubné kefky

Tie využívajú na čistenie rotačný pohyb, resp. oscilačno-rotačný, kedy sa okrúhla hlavica otáča a týmto pohybom zbavuje zuby zubného povlaku. Otáčaním ho veľmi dobre narúša. Dosahujú približne 10 000 až 40 000 pohybov/sterov za minútu, čo je v porovnaní so sonickou technológiou násobne menej. Rotačné elektrické zubné kefky nie sú tak šetrné k zubom a ďasnám, neodporúčajú sa teda pre deti alebo ľudí s citlivými ďasnami. Horšie tiež prenikajú do medzizubných priestorov.

Elektrická zubná kefka a umývanie zubov

Elektrická kefka šetrí čas i zuby a ďasná

Pri intenzite a účinnosti, s akou pracuje elektrická zubná kefka by ste si museli čistiť zuby s tou manuálnou aspoň 15 min. S elektrickou to zvládnete zhruba za 2,5 min. Množstvo modelov má taktiež zabudovaný časovač, ktorý vás upozorní nielen na ukončenie čistenia ale tiež na to, že máte prejsť na čistenie ďalšej časti chrupu (celkovo 4 časti).

V niektorých modeloch nájdete aj tlakový senzor, ktorý sníma úroveň tlaku na zuby a ďasná. Ak ju prekročíte, kefka vás na to upozorní, čím chráni vašu zubnú sklovinu a ďasná pred opotrebovaním.

S niektorými kefkami sú dodávané aj nadstavce na masírovanie ďasien – tento proces ich prekrvuje a pomáha im tam stať sa odolnejšími. Elektrické kefky s masážou ďasien alebo režimom bielenia sú dnes taktiež veľmi bežné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrické zubné kefky

Jedna zubná kefka pre celú rodinu?

Medzi výhody elektrickej zubnej kefky patria aj vymeniteľné hlavice. Ich výmena je záležitosťou niekoľkých sekúnd, takže jednu kefku môže používať celá rodina, pričom každý člen bude mať svoju hlavicu. Samozrejme, je to kompromis, no ak chcete niečo ušetriť, ide o jednu z možností.

Vaše deti možno budú chcieť svoju vlastnú kefku – našťastie v ponukách e-shopov nájdete aj elektrické zubné kefky pre deti, ktoré majú špeciálne prispôsobené funkcie ako napr. prispôsobiteľný dizajn, nastaviteľné režimy pre jemné čistenie alebo prehrávanie príjemnej hudobnej melódie počas čistenia. Deti tak naučíte správnym návykom pre čistenie zubov, a to hravou formou.

Sonická zubná kefka s hlavicami pre celú rodinu

Elektrická zubná kefka a ceny

Oproti klasickým kefkám je potrebné počítať s vyššou obstarávacou cenou. Logicky však ide o dlhodobú investíciu. Kvalitné sonické zubné kefky kúpite od 50 či 60 eur. Súčasťou balenia zvyčajne býva nabíjací kábel alebo nabíjacia stanica. Výhodou je, ak k elektrickej zubnej kefke výrobca pribalí náhradné hlavice, cestovné puzdro alebo sterilizátor, tzv. sanitizér. Oscilačno-rotačné elektrické zubné kefky sú lacnejšie a kvalitné kúpite už od 20 eur.

Počítajte teiž s tým, že časom bude potrebné samotné hlavice vymeniť. Poobzerajte sa teda po elektrických kefkách, ktoré majú dostupné náhradné hlavice. Populárne sú elektrické zubné kefky Philips, TrueLife, elektrické kefky Oral B alebo Xiaomi. Veľmi dobrú cenovú ponuku majú elektrické zubné kefky DM – Dentodent.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nadobudli ste práve pocit, že elektrická zubná kefka je pre vaše zuby to najlepšie? S výberom vám poradíme v našom článku Najlepšie elektrické zubné kefky, kde nájdete aj praktický návod, ako vybrať. Ak máte nejaké otázky ohľadom výhod a nevýhod elektrických kefiek, napíšte nám komentár pod článok.

Klasická kefka na zuby alebo elektrická zubná kefka?

Z hľadiska kvality čistenia je účinnejšia elektrická zubná kefka. V praxi sa však odborníci zhodujú, že je vhodná kombinácia oboch. Pravidelným a častým používaním elektrickej zubnej kefky sa zubná sklovina oslabuje. Tento fakt do istej miery znižuje používanie sonickej zubnej kefky. Manuálna zubná kefka, pri správnej technike, môže byť k sklovine stále viac šetrná. Kľúčová je správna technika.

Aké sú nevýhody rotačnej zubnej kefky?

Napriek tomu, že účinne rozrúša zubný povlak a odstraňuje ho, nevýhodou je jej nižšia šetrnosť k zubnej sklovine. Oproti sonickej zubnej kefke je pre ďasná viac agresívna. Nedostáva sa tak dobre do medzizubných priestorov. Pre deti sa skôr odporúča detská elektrická zubná kefka so sonickou technológiou.

Aké režimy má elektrická zubná kefka?

Záleží od konkrétneho modelu. Existujú však viaceré režimy. Napríklad režim Normal/Clean pre klasické čistenie zubov, režim Sensitive pre citlivé zuby, Massage pre masáž a čistenie ďasien alebo White pre bielenie zubov.

Najpredávanejšie elektrické zubné kefky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 18.11.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.