Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Urobiť projekt rodinného domu nie je až také jednoduché ani pre klienta, ani pre architekta. Na želanom výsledku sa podieľa viacero faktorov – od pozemku cez vysnené predstavy klientov až po ich finančné možnosti. Čo všetko si teda plánovanie a stavba domu vyžaduje?

Drevodom s podkrovím

Architekt Fero Lehocký z architektonického štúdia Inardex nám prezradil čo-to o projektovaní rodinných domov, ale i o najčastejších chybách pri stavaní domu svojpomocne.

Čím sa začína stavba domu?

Ak by som mal začať úplne od začiatku, tak v prvom rade je to výberom samotného pozemku. To je často v súčasnosti najdlhšia fáza, ak teda nemáte pozemok po rodičoch alebo starých rodičoch. Dobrých pozemkov k dizpozícii veľa nie je a výberom pozemku si ľudia nevolia iba to, aký dom sa im na ten pozemok následne podarí postaviť, ale hlavne si vyberajú lokalitu. Lebo lokalita, aká je v nej vybavenosť, ako ďaleko od práce, škôl, škôlok, prírody a akých máte susedov najviac ovplyvnia váš budúci život v dome.

Čiže stavba domu začíva v podstate už v tejto fáze výberu pozemku. My, hoci sa prioritne venujeme samotným návrhom a projektom rodinných domov, relatívne často pomáhame našim klietnom aj s výberom pozemkov. Povedzme sa rozhodujú medzi dvomi, tromi a chcú poradiť v tejto fáze aj o tom, či nevidíme nejaké komplikácie pri pri realizácii. Napríklad majú pekný rovinatý pozemok bližšie k práci alebo svahovitý podstatne lacnejší. Otázka je, či sa usporené financie za lacnejší nepreklopia počas realizácie do drahšej stavby domu a vo výsledku budú v sume na tom istom, ale ďalej od práce.

Malý rodinný dom v Podunajských Biskupiciach

Najčastejšie ale ľudia za nami chodia už s tým, že pozemok už vlastnia. A vtedy už riešime konkrétne iba tento pozemok. Zopárkrát sa stalo, že požiadavky nebolo možné na danom pozemku splniť, takže sa rozhodli následne pozemok predať a hľadať vhodnejší. Do riešenia domu vstupuje veľa parametrov, ktoré sa odvíjajú práve od samotného pozemku, ako sú maximálna zastavanosť, odstupy od okolitých stavieb, maximálna výška stavby a podobne. A práve tu ľudia pri kúpe pozemku toto neoveria a zistia, že napríklad miesto vysnívaného prízemného domu im pri potrebnom počte izieb vojde na kúpený pozemok iba poschovový dom.

Takže za mňa stavba domu začína reálne pozemkom, keď neberieme do úvahy už prvotnú myšlienku, že chcem dom :)

Aké sú vaše skúsenosti – vedia ľudia, čo chcú?

Toto je veľmi individuálne. Sú klienti, ktorí prídu s tým, že majú jasnú predstavu, ako má ich vysnívaný dom vyzerať, ale keď to začneme podrobnejšie preberať, tak prídeme na to, že veľa otázok ešte zodpovedaných nemajú. Ja som zvyknutý tvrdo klásť hlavne otázky o finančných možnostiach klientom, pretože prídu často s nereálnymi predstavami.

Marketing v stavebníctve je silný, z webu sa na vás valí kvantum krásnych obrázkov domov a interiérov. A snívanie nám ľudom ide dobre :). Takže niekoľko ľudí som už aj odhovoril od toho, aby stavali dom, pretože rozpočty mali tak poddimenzované, že vo výsledku by dosiahli iba obrovský stres s rozostavanou stavbou. A pri diskusii sme vlastne spoločne došli k záveru, že ich pekne zriadený štvorizbový byt v centre mesta im vlastne stačí.

Veľký rodinným dom s plochou strechou a dreveným obložením

Na druhej strane chodia aj ľudia, čo s financiami problém nemajú, tam sa zase často stáva, že chcú niektoré veci len preto, že možno by sa im zišlo aj toto a toto. Napríklad sauna. Chceme saunu. Ale pri otázke, či chodia pravidelne do sauny a odpovedi, že nie, ale ak bude dom, tak budú, je naozaj na zváženie, či to je iba predstava, ktorá sa nesplní, alebo búdu naozaj do tej sauny chodiť. Na 90 percent si dovolím tvrdiť, že sauna bude zapadať prachom.

Čiže hlavnou úlohou architekta je dobre klienta vypočuť a prediskutovať všetky požiadavky a klásť aj nepríjemné otázky. Nie iba nakresliť to, čo si klient nadiktuje. Takým spôsobom by sme už mali naprojektovaných kvantum súkromných celoročne vykurovných bazénových hál so saunovým svetom :) Ale skončili by v šuplíku, alebo ak by ich klienti postavili, tak by ročne za prevádzku platili minimálne 3 000 eur.

Samozrejme, ideálny klient je taký, ktorý presne vie, čo chce. Vtedy je radosť spolupracovať. Akurát, že dnešná doba internetu naozaj robí veľa ľudom problémy vo výbere. Či už ako bude dom vyzerať, z čoho ho majú stavať alebo aké technológie v ňom použiť. My im v tom vieme poradiť a vysvetliť výhody a nevýhody z našich skúseností. Ale výsledné rozhodnutie aj tak nakoniec musí spraviť klient. Takže ak nechce človek pri stavbe domu prísť o nervy, musí byť v prvom rade rozhodný a keď sa pre niečo už rozhodne, tak to tak aj spraví a postaví.

Aký pôdorys domu je najobľúbenejší?

Najčastejšie je to prízemný dom a keď to pozemok povoľuje, tak do tvaru L. L-kové domy ponúkaju ľuďom súkromie na vlastnej záhrade od ulice, takže toto je jeden z hlavných dôvodov pre toto riešenie. Zvyčajne to aspoň u nác v ateliéri veľkostne čistá vnútorná úžitková plocha okolo 130-140 m2, vpodstate štvorizbový dom, kde je otvorený priestor obývačka, kuchyňa, jedáleň a tri izby. Obľúbené je k spálni priradiť samostatný šatník. A zvyčajne máme v týchto domoch 2 kúpeľne a WC. Najviac sa to modifikuje práve pri hygiene, kde niekto chce WC v kúpeľni, niekto nie a vznikajú rôzne kombinácie. Aj pri katalógových domoch, ktoré máme v ponuke, upravujeme na individuálne požiadavky práve najčastejšie tieto priestory.

Prízemný rodinný dom s plochou strechou

Ako docieliť, aby dom zodpovedal spôsobu života jeho budúceho majiteľa?

Už som to viac menej spomenul vyššie. Je potrebné pri návrhu domu všetko rozdiskutovať a prehodnotiť, čo naozaj potrebujem a čo je iba sen, ktorý vo výsledku nevyužijem. Starší ľudia, ktorí už majú viac skúseností, napríklad odrastené deti, majú v tomto zvyčajne jasno, lebo si prešli často bývaním v niekoľkých bytoch, prípadne aj už bývali v dome. Majú svoje odžité a vedia, čo potrebujú. Horšie sú na to mladé ešte bezdetné rodiny, lebo si vlastne ešte nevedia predstaviť, čo je to život s deťmi :). Takže domy nastavujeme aj podľa tohoto. Dom pre rodinu s pubertiakmi môže vyzerať inak, ako dom, kde ešte len pribudnú 2-3 deti.

Potreby ľudí sa počas života menia, niekedy je problematické nastaviť dom akoby na celý život. Trebárs ak chce rodina mať 4 deti a preto veľký dom, otázka je, čo s ním, keď už deti budú mať vlastné rodiny. V súčasnosti sa už ľudia až tak nefixujú na dom, ako povedzme naši rodičia a viacerí to berú tak, ze možno dom o 20 rokov predajú a postavia si buď menší, alebo pôjdu bývať do bytu. Je to vždy o tom, prečo dom chcú. Ak kvôli tomu, aby sa deti hrali na záhrade, ale rodičia neplánujú mať záhradku, je pravdepodobné, že v budúcnosti dom predajú. Naopak, sú takí, čo sa na dôchodok tešia, ako sa v záhradke budú realizovať.

Pasívny rodinný dom s trávnatým pozemkom

Ak by som mal dať stručný tip pre ľudí, ako si nadefinovať požiadavky na svoj nový dom, tak si spíšte, s čím ste spokojní so súčastným bývaním a čo vám na ňom chýba. Nezabudnite hlavne, ak bývate v byte, na úložné priestory. Ľudia často zabúdajú na to, že k bytu patrí ich pivnica a majú na spoločnej chodbe nahádzané ďalšie rôzne veci. Takže ak vám iba chýba ba izba naviac, reálne dom nebude mať plochu vášho bytu + izba naviac. Bude to reálne viac o úložné priestory – či už v dome, alebo v samostatnom sklade.

Čo všetko si plánovanie a stavba domu vyžaduje?

Toto je veľmi obšírna otázka, a dalo by sa o nej rozprávať hodiny. Je to už o spomínanom pozemku. S ním súvisia veci, ako pripojenie na inžinierske siete. Teda, či na pozemku sú voda, kanalizácia, elektrika, prípadne plyn. Ak nie sú, ako ich tam dostať. Podľa toho, čo máme k dispozícii na pozemku, treba riešiť technologické prevedenie domu. Ako sa bude v dome kúriť, z čoho sa bude stavať, ako bude vyzerať. To sú iba základné otázky. Počas tohoto procesu sa v prípade individuálneho návrhu domu tvorí architektonická štúdia. Tento proces trvá u nás minimálne 2 mesiace a viac. Po tom, ako si s klientom vyladíme spoločne architektnonickú štúdiu, pustíme sa do spracovania projektu pre stavebné povolenie. V prípade poschodových domov môže pribudnúť pred tým projekt pre územné rozhodnutie. Spracovanie takýchto projektov trvá 2-3 mesiace a potom sa podáva žiadosť na úrady s týmto projektom pre povolenie výstaby. Toto vybavovanie trvá podľa regiónov rôzne dlho, ale nachystajte sa pokojne na 2-3 mesiace a aj viac. Počas vybavovania riešime projekt pre realizáciu a následne buď my klientovi odporučíme realizačnú firmu, alebo si vyberajú sami. Po získaní povolení sa môžete pustiť do stavby. V závislosti od veľkosti stavby a typu konštrukcie sa takáto výstavba celkovo hýbe medzi 6 mesiacmi až 3 rokmi. Drevostavby od niektorých firiem môžete mať naozaj veľmi rýchlo postavené. Tie 3 roky sú zase skôr pri svojpomocnej výstavbe.

Po zrealizovaní domu vás čaká ešte kolaudácia, zápisy do katastra, prihlásenie trvalých pobytov. Ak ste brali hypotéku, aj s tým súvisia potrebné vybavovačky.

V čom všetkom dokážete zákazníkom pri stavbe domu poradiť?

V podstate som už niečo spomenul. Ale stručne sú to tieto veci:

  • Pomoc pri výbere pozemku.
  • Ak ich zaujme niektorý náš katalógový dom, tak spoločne prehodnotíme, či pasuje na ich pozemok. Prípadne, katalógovom dome spravíme individuálne úpravy.
  • Ak nevyhovuje žiadny náš katalógový dom, tak riešime individuálny návrh domu.
  • Následne riešime projekciu, robíme murované domy a aj drevostavy v rôznych konštrukčných prevedeniach a veľa takýchto rozdielnych domov máme aj realizovaných. Takže vieme vysvetliť výhody a nevýhody každého tohoto systému. Lebo najlepší nie je iba jeden z nich. Pre niekoho je vhodnejši jeden, pre druhého iný. Toto považujem za najdôležitejšiu časť našej práce, vybrať pre klienta optimálne riešenie na jeho potreby.
  • Keďže sme ateliér, ktorý sa dlhodobo špecializuje na nízkoenergetické a pasívne stavby s dôrazom na vysokú kvalitu bývania, kde sa zameriavame na čo najzdravčie použité materiály a technológie, tak máme veľký prehľad aj v technológiách. Toto je v súčasnosti pre ľudí najkomplikovanejšia otázka pri stavbe domu. Ako kúriť, vetrať, chladiť, ohrievať vodu, riešiť inteligentnú elektroinštaláciu?

Veľký pasívny rodinný dom s plochou strechou

  • Máme dlhoročné spolupráce s overenými realizačnými firmami, takže vieme ich klientom odporučiť. Či to už využijú, je na ich zvážení.
  • V ateliéri máme aj interiérové architektky, takže ak niekto chce riešiť dom komplexne vrátane návrhu interiéru, je tu táto možnosť. Nie je to podmienka, lebo naše interieristky sa venujú aj návrhom interiérov pre byty a rodinné domy, ktoré sme u nás nenavrhovali.
  • Dôležité je povedať, že projekty domov riešime iba podľa našich katalógových návrhov alebo našich individuálnych štúdií. Donedávna sme riešili aj projekty podľa štúdií iných architektov, ale toto sa nám neosvedčilo. Na prvý pohľad štúdie vyzerali fajn, ale počas projekcie sme často narazili na nedoriešené veci, ktoré naši architekti štandardne s klietmi riešia. Takže sme sa zamerali vyslovene na vlastné návrhy.

Čo hovoríte na to, keď majiteľ domu „kafre“ do prípravy a projektovania?

Ak sú požiadavky a pripomienky zmysluplné, nevidím v tom žiadny problém. V dome predsa bude bývať ten, pre koho ho projektujeme. Je ale dôležité si všetky takého požiadavky a pripomienky k riešeniam projektu prejsť ešte pred samotným spoustením „ostrého projektovania“, čiže počas fázy štúdie, kde sme zvyknutí riešiť štúdiu dovtedy, kým klient nepovie, že je s tým spokojný a ide sa na projekt. Ale v samotnom projekte už zmeny potom minimalizujeme voči dohodnutým veciam. Zmeny v projekte môžu vyvolať objektívne veci, ako rôzne statické a požiarne posudky, takže tieto zmeny sú opodstatnené. Ale ak sa človek po mesiaci projektovania zobudí a zatelefonuje, že vlastne nám zabudol povedať, že má u babky koncertné krídlo a chce si ho zobrať do domu a my to už nemáme kam strčiť, je už neskoro. Buď sa s tým zmeri, alebo musíme dom zväčšiť a preprojektovať. Čím sa klientovi zbytočne navýši cena za projekt. Nemáme problém veci preprojektovať, ale práve na toto slúži fáza štúdie, aby sa to nedialo. Inak sa zdržuje čas a klient zbytočne platí navyše. Toto platí aj pre materiálové prevedenie, posúvanie okien, dverí, zmenu technológie v projekte. Vo fáze projektu každá takáto zmena, hoci navonok vyzerá zanedbateľne, má vplyv na plno ďaľších vecí. Čiže na „kafranie“ do projektu máme určenú fázu architektonickej štúdie a podrobné zadanie si projektu.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne?

Najčastejšia chyba je, že ľudia, čo nikdy nestavali dom, jednoducho nevedia odhadnúť, do čoho idú. Hlavne nevedia odhadnúť svoje schopnosti a či budú mať na svojpomocnú stavbu dostatok času, nervov a síl. Často je to o tom, že majú predstavu, že to spravia podstatne lacnejšie a lepšie ako firma. Hlavne na diskusiách nájdete, ako lacno iný svojpomocne postavili. Alebo sused. To, za koľko dom postavíte vy, sa však na diskusii jednoducho nemáte šancu dozvedieť. Lebo nepoznáte vôbec podrobnosti o ich stavbách, vnútornej výbave, kvalite použitých materiálov, koľko robili svojpomocou, čo platili „po slovensky“....

Návrh rodinného domu s bazénom

Ak vám aj povie niekto známy, že stavali svojpomocne a podarilo sa im veľký 180 m2 dom postaviť za 80 000 eur, a že im tam už fakt veľa vecí netreba robiť... teda iba záhradu, ploty a nejaké tie chodníky a trochu dozariadiť, lebo nemajú už iba kuchyňu a obývačku... Vtedy naozaj treba spozornieť.

Ľudia majú tendenciu zjednodušovať. V skutočnosti zobrali hypotéku na 80 000 eur. Takže podľa nich toľko dom stál. Ale to, že tri roky obaja s manželkou vždy po práci a cez víkendy šli rovno makať na dom, neboli za ten čas na žiadnom ani malom výlete a vôbec nie na dovolenke, to do toho finančne nerátajú. Pritom sa to dá zjednodušene zrátať napríklad takto.

Manžel zarába povedzme 1 000 eur mesačne. Manželka 700 eur mesačne. Uskromnia sa, bývajú 3 roky počas stavby u svokrovcov, ktorí im ešte aj pomáhajú stavať. Všetko, čo im ostáva z výplaty, valia ďalej na stavbu. Pokojne to bude mesačne 800 – 1000 eur. A občas prispejú rodičia, lebo sa na to už nemôžu pozerať.
A za tri roky stavba domu pokojne zožrala ďalších 35- až 40-tisíc eur okrem tej hypotéky 80 000 eur.

Chýba im stále plot, upravenie záhrady, záhradný sklad a už iba tá kuchyňa a gauč v obývačke.

Čo tam veď iba kuchyňa, ale ak ju chcete mať peknú a na mieru od stolára, nachystajte si aspoň 5 000 eur. To, že použili najlacnejší poľský laminát na podlahu zo supermarketu v akcii radšej nespomenú...

Priestranný drevodom s plochou strechou

Netvrdím, že svojpomocná stavba sa nedá postaviť lacnejšie, určite sa dá. Ale v skutočnosti platíte tú cenu inak. Svojím časom, časom známych, svojimi nervami. Zvyšuje sa stres a ako prvá si to zlízne rodina. Párkrát sa nám už stalo, že počas projektovania alebo stavby domu sa manželia rozhádali a rozviedli. Čiže cenu za svojpomoc si každý musí dobre zvvážiť podľa svojich schopností.

Publikujete na blogu zaujímavé a užitočné články. Zaberie vám to asi dosť času. Prečo to robíte?

Áno, nezdá sa to, ale na napísanie jedného článku na blog si musím vyčleniť minimálne jeden deň. Do toho nepočítam prípravu, kedy dlhodovo zbieram priebežne rôzne skúsenosti v praxi, na konferenciách a výstavách, plus čas, ktorý je potrebné následne venovať odpovediam čitateľov v diskusii.

Prečo to robím? Baví ma to. Baví ma, keď viem, že tie články ľudom pomáhajú. Nezastávam názor, že skúsenosti, ktoré počas našej praxe zbierame, musia ostať zamknuté u nás ako nejaké extra tajné know-how. O to viac potom potešia spätné reakcie ľudí, ktorí píšu, že im moje články pomohli sa zorientovať pri stavbe vlastného domu. Vôbec mi nevadí, že si u nás neobjednali štúdiu alebo projekt. Možno sme od nich ďaleko, možno mjú známeho projektanta, to je jedno. Nemôžeme aj tak robiť všetky projekty na Slovensku, na to nemáme ani kapacity :-).

A druhá stránka toho písania je, že viem, že nie sme najmúdrejší na svete, a práve diskusie pod článkami prinášajú na dané témy nové pohľady od iných ľudí. Čiže aj tie otázky a odpovede v diskusii aj nám prinášajú nové poznatky a skúsenosti, ktoré potom vieme zase prehodnotiť a ak napíšem nejakú „blbosť“, rýchlo sa dozviem, že píšem „blbosť“ :-)

Zaujímavé je aj to, že vďaka tomu, čo píšem na webe, nás oslovujú kvôli návrhu domu často takí ľudia, ktorí majú „rovnakú krvnú skupinu“ ako my, a potom sú štúdie a projekty vyriešené k spokojnosti aj nás a aj klientov. Čiže taká win-win situácia.

Rodinný dom s presklennou stenou

Návrh poschodového rodinného domu s bazénom

Návrh rodinného drevodomu

Prízemný rodinný dom s terasou

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete vedieť o projektovaní rodinných domov niečo viac? Napíšte nám svoje otázky a aj prípadné skúsenosti do komentárov. Architektonické štúdio môžete kontaktovať cez jeho webstránku alebo facebookovú stránku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

18/03/2019 16:42
Lena

Fakt super rozhovor, vidno ze pan architekt ma okrem profesionalnych skusenosti aj kus zdraveho sedliackeho rozumu, ktory potvrdil aj jeho nazor na svojpomocnu stavbu. Aj ja mam znamych, ktori sa chvalia ako lacno svojpomocne postavili a pritom byvali u rodicov a 2 roky nesli pomaly ani na kupalisko.. treba si zvazit pre a proti, nie je to vzdy vsetko iba o peniazoch.

20/03/2019 12:48
Klaudia

velmi sa mi pačia exterierove žaluzie, len by som ich nedavala iba na spodnu čast domu, ale na všetky okna, je to aj z bezpečnostneho hladiska

03/04/2019 12:43
jan jacina

postavil som bungalov svojpomocne 30% ostatne zivnostnici , bol som za cely cas stavby 7 mesiacov od rana do vecera na stavbe ,dom ma rozmer 11x 12,5 m +terasa 25m2 (porfix 30cm +20cm zateplenie)..,stalo ma to na komplet 80.000(vcetne kuchyne , uprav ,plota a pod,..),boli to nervy ale myslim si ze svoj dom poznam od A po Z ..., ISIEL BY SOM ZNOVU DO TOHO a myslim ze uz by som bol lepsie pripraveny na dom numero 2 ..inak som robil 13 rokov udrzbara v zahranici cize nebola my stavebna robota tabu..,viem ze firma na kluc by min za moj dom pytala od 100 000 nehovoriac zariadenie..., podla mna na dom sa treba dlhsie pripravit ..ja som si to pripravoval 2 roky na tvrdo ..,mam spisane 3 zosity od zakladov az po interier ...samozrejme aj s projektantom som riesil vela veci, a pod

01/10/2019 14:06
robo

Svojpomocna stavba ano, ale urcite iba v pripade ak sa clovek naozaj rozumie tomu, co sa chysta riesit - inak ide o nezodpovedne ohrozovanie zivota celej rodiny (viem, ze to je napisane trosku az extremne, ale v nekvalitne postavenom dome sa moze stat naozaj cokolvek).
Druha vec je fakt, ze ak ma clovek vykoristovat kamaratov a rodinu a volat ich pomahat kazdy vikend, tak je na zvazeni nakolko este ide o "svojpomocnu" stavbu.. dnes kazdy pozera len na peniaze, nikto nehladi na svoje zdravie (ktore si mimochodom moze znicit aj na stavbe) a zaujmy svojich blizkych. Ja osobne by som do svojpomocnej stavby nikdy nesiel.

13/05/2022 12:45
Juraj Dlhý

Aby ste enspravili chyby, odppručam ajtak stavebnu firmu a kvalitnu :) Napríklad my sme stavali s drevodom zvolen a boli super

28/09/2022 13:31
Terezia Šuranská

Ak hladáte krb do domu, tak odporučam firmu HT design. Maju fakt krásne kvatliné krby.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 18.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)